ammer 55. Donderdag 11 Juli 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. Spr BUITENLAND. Belgie. •anje. Engeland. Frankrijk. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. V De vrede is ongetwijfeld het einddoel van alle politiek zonder onderscheid der natio naliteit, maar evenzeer is het waar, dat elke natie, in verband met de trap van ontwik keling, waarop zij staat, zich er een andere voorstelling van maakt. De eene natie stelt zich als haar vredes-ideaal voor de handha ving van den bestaanden toestand, de andere is even belust op vrede maar wil dezen eerst door oorlog verwerven, bij haar is de vrede het resultaat van den strijd. Nu kun- n.?n beide opvattingen natuurlijk zijn, maar zij zijn met elkander in strijd, vroeger of later komen zij met elkaar in botsing en dan storten beide van leem gebouwde afgoden ineende zich verschillend uitende wensch naar vrede heeft den oorlog veroorzaakt. Nu schijnt de wereld geen voedsel genoeg te bieden om iedere staatsmaag tevreden te stellen en dientengevolge zijn alle volkeren als individuen steeds bedacht op den strijd om t bestaan en die strijd zal voortduren zoolang niet alle natiën in het Volapllk hun eerste klanken voortbrengen en slechts de vrees voor den verzadigden en sterken buur man zal den hongerigen staat een oogenblik tot nadenken stemmen, alvorens aan zijn lust tot het bezit van hetgeen 'eens anders eigen dom is, gevolg te geven. Daardoor is de weg aangegeven langs welken schijnbaar het gemeenschappelijk doel „de eeuwige vrede," kan worden bereikt: de grenzen der nationali teiten moeten weggeruimd, de volksindividua liteit vernietigd en een wereldrepubliek op gericht worden. Maar die weg brengt op een dwaalspoor; de wereldrepubliek is evenzeer een utopische waan als de republiek der com munisten, want al zou het ook gelukken deze maar voor een oogenblik te verwezenlijken, dan zou, zoolang er nog individuen zijn, zoo lang de mensch nog gevoelt en zoolang de zondaar evenals voor eeuwen nog steeds zijns naasten vrouw en zijns naasten koe begeert, de oude strijd toch spoedig opnieuw moeten beginnen, want de personen zouden zich tot familiën, de familiën tot groepen, de groepen tot stammen en de stammen tot natiën ver eenigen en een nieuwe Babylonische spraak verwarring zou een einde maken aan het heerlijk ideaal. Wat is nu echter het doel van die zooge naamde vrienden van den vrede, die iaar- lijks bijeenkomen om te discussieeren over den vrede? Hun bond is internationaal en hun doel moet dus zijn de oprichting van een wereldrepubliek, welker verwezenlijking veel van het bestaande zou omverwerpen zonder er ons, zooals wij gezien hebben, iets beters voor in de plaats te geven. Voor enkele dagen vergaderde het inter parlementaire vredescongres te Parijs en dui delijker dan ooit blijkt het, welke luchtkas- teelen men bouwt. 30 Juni beraadslaagde men over de door de commissie goedge keurde besluiten en reeds onmiddellijk nadat een voorstel tot sluiting van verdragen voor de instelling van scheidsgerechten was goed gekeurd, bleek dat het nationaal bewustzijn een factor is, die niet door praatjes is weg te redeneeren, maar die den Chineesohen muur vormt, waardoor verdere onderhande lingen eigenlijk reeds bij voorbaat als nutte loos konden worden aangewezen. Het voorstel luidde aldus „Daar er van de sluiting van deze verdragen in 't bijzonder tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk aan de eene en de Vereenigde Staten en Italië aan de andere zijde, geen moeielijk- heden in den weg staan, zoo moeten onmid dellijk de noodige stappen worden gedaan. Het voorstel zal navolging vinden." Wat gebeurde nu Italianen en Franschen zoowel als Amerikanen protesteerden er te gen, dat juist hun land was genoemdgeen van hen wilde den wereldvrede een offer brengen ten koste van zijn nationaliteit. Andere voorstellen is het niet beter ge gaan, het eenig nul van deze congressen en van dat te Parijs in 't bijzonder, kan zijn, dat de heeren uit de discussiën een leering voor de toekomst trekkenin allen ernst wil men anderen zegeningen opdringen, die men zelf niet kent dan bij naam en van welker onbruikbaarheid men uit de praktijk over tuigd wordt. De volgende voorstellen zijn nog door het congres aangenomen. „Dat het wenschelijk is in elk verdrag tus schen twee staten een scheidsrechterlijke be paling op te nemen en dat ingeval deze be paling wordt aangenomen, de benoeming van een scheidsrechter verplicht is, dat het be ginsel van een internationaal scheidsgerecht de grondslag moest zijn van de Grondwet van eiken Staat; dat elke Staat, die een verdrag met een andere Mogendheid sluit, vooraf rechters benoemt, te zijner vertegen woordiging bij het scheidsgerecht dat naar de overtuiging van het congres, de openbare meening in alle beschaafde landen de uit spraak van scheidsgerechten zal ondersteunen. „Men noemt geen koe bont of er is een vlekje aan" zegt het oude spreekwoord, dat nu weeris bewaarheid door de geruchten van boulangistische zijde verspreid, als zou de procureur-generaal Quesnay de Beaure paire wegens oneenigheden met de enquête commissie uit den Senaat zijn ontslag hebben aangevraagd. Dat vlekje is echter menigmaal zeer klein en ook in dit geval heeft men de feilen zeer vergroot. En was juristische twijfel ontstaan over de vraag of Boulanger wegens „onregelmatigheden" in zijn ambt voor den krijgsraad moest worden gedaagd dan wel of de hierop betrekking hebbende aanklacht met die wegens samenzwering moest worden vereenigd, welke laatste door de rechtbank uit den Senaat zal worden be oordeeld. Zaterdag heelt de procureur-generaal in de commissie van beschuldiging voorlezing gedaan van zijn requisitoir en dat moet van dien aard zijn geweest, dat 's procureurs bekwaamheid er ten zeerste uit gebleken is, terwijl het een grooten indruk heeft gemaakt! Ook het gerucht dat de minister van ma rine plan heeft zijn ontslag te nemen, is ontstaan door verschil van meening in den ministerraad, omdat dc meerderheid van het ministerie van opinie is, dat de tijdsomstan digheden 's ministers voorstel tot aanvrage van een krediet van 60 millioen, over vijf jaren verdeeld, voor den aanbouw van nieuwe schepen voor de kustverdediging, ongunstig is gekozen. Voor het jaar 1890 zou dus 12 millioen komen en Maandag zou de minister in de Kamer geïnterpelleerd worden over zijn plannen, ontstaan ingevolge de gebreken die bij de laatste manoeuvres aan 't licht zijn gekomen. De leden der linkerzijde van den Senaat willen van toegeven op het punt der begroo ting niets weten. De minister van financien heeft nog een laatste, maar vergeefsche po ging gedaan om hen over te halen door be loften tot latere aanbrenging van de door den Senaat geëischte veranderingen. Zoo gaat dus de Senaat van heden af aan 't wijzigen en zendt de begrooting dan weer terug aan de Kamer, waardoor 't hoogst onwaarschijnlijk wordt dat de Kamer vóór 13 Juli uiteengaat. De publicatie van de drie nota's van vorst Bismarck over de zaak Wohlgemuth heeft in Zwiterland geen goeden indruk gemaakt en t schijnt ook alsof bij de behandeling van deze quaestie in Duitschland een dubbele strooming bestaateen vreedzame, waarvan de keizer een voorstander is, eu een andere, mindere vredesgezinde, haar vertolkers vinden de in bladen als „Norddeutsche en Hamburg. Nachr." Deze toestand heeft groote overeenkomst met den loop van het onderzoek naar de werkstakingen en te hopen is het dat het incident overeenkomstig 's keizers wenschen geregeld worde, De Fransche Kamer schijnt het mono polie van de stormachtige zittingen niet te hebben, ook in Spanje schijnt men ze te kennen. Sinds drie dagen gaat 't er in de Cortes al even ongegeneerd toe als in Frank- rijks Kamer, dank zij de houding van den ex-president Martos, die Vrijdag een rede voering heeft gehouden tegen Sagasta den premier. Deze wilde antwoorden, maar daar in verhinderde hem de oppositie en nu ont stond een tumult, waaruit zich een gevecht met wandelstokken zou hebben ontwikkeld tusschen meerderheid en minderheid, hadden niet de boden alles gedaan om de verwoe den te scheiden. De liberale dissidenten dragen van deze schandalen de grootste schuld en hun eenig doel is Sagasta te dwin gen voor de tweede maal de zitting optehefifen en zoo mogelijk tot ontbinding der Cortes. Aangaande 's Pausen eventueel vertrek naar Spanje wordt nu gemeld, dat de Spaan- sche bisschoppen de koningin-regentes formeel hebben voorgesteld dat zij zich tot de ver leening van een verblijfplaats aan den Paus zou bereid verklaren. De dervishen zijn nog maar niet aan den Nijl en hun verliezen zijn groot. Behalve 900 man dooden en gekwetst~n hebben zij 700 gevangenen en deserteurs verloren, terwijl de Egyptische troepen de door den vijand verlaten posten in de bergen bezet houden. PARIJS 8 Juli. Het hof van assises der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak van „1 Intransigeant" en „La Presse vervolgd op verzoek van den heer Beaurepaire. De re dacteur van de „Intransigeant" is veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf, 1000 fr. boete en 2000 fr. schadevergoeding; die van de Presse» tot f 200C fr. boete en 1000 fr. schadevergoeding. Te Antwerpen wordt stellig verwacht, dat keizer Wilhelm II voor zijn bezoek aan En geland zich aldaar zal inschepen. Zijne komst wordt op 2 Augustus tegemoetgezien en het voornemen bestaat het kortstondig verblijf van den Duitschen keizer met schit terende feesten op te luisteren waartoe ook zou behooren eene militaire revue, waartoe een groot aantal garnizoenen des lands de troepen zouden leveren. Tegen het einde dezer maand verwacht men op de reede van Antwerpen het schitte rend schouwspel van een aantal groote En- gelsche en Duitsche oorlogsschepen, bestemd cm het koninklijk Engelsche jacht „Victoria and Albert", aan boord waarvan de keizer zich inschepen zal, te escorteeren. Wederom zijn moeielijkheden gerezen met Marocco. De brik „Angelita", te Agadir vastgelegd door de beambten van den sultan, werd losgelaten op dringende vertoogen van den consul-generaal. De bevelhebber van Agadir beval de brik echter te vertrekken in een storm. Toen de kapitein weigerde, liet de commandant weten, dat, zoo hij niet binnen een uur vertrokken was, de haven met geschut vrij gemaakt zou worden. De brik heesch hierop zeil, doch leed ongeveer zes uur van Agadir schipbreuk. De consul- generaal heeft nu Marocco aansprakelijk ge steld voor het verlies en schadevergoeding voor de equipage geëischt. De Duitsche gezant heeft een conferen tie gehad met den minister van buitenlandsche zaken. Was het aangekondigde doel dezer bijeenkomst om mededeelingen te doen, welke ten goede zouden komen aan graaf Benomaz, den gewezen gezant ie Berlijn, die in staat van beschuldiging is gesteld, reeds spoedig bracht de gezant het gesprek op de voorge nomen vestiging des Pausen in Spanje. De markies Vega de Armyo verklaarde, dat de Spaansche gezant bij het Vaticaau geen officieel verzoek van den Paus had overge legd zich te Grenada te mogen vestigen, terwijl ook de nuntius, te Madrid geaccredi- teeid, geen officieele nota desbetreffende had ingeleverd. De Kamer beraadslaagde Zaterdag over het plan voor een spoorweg in het Zuiden. De heer Montand diende een amendement in, om de werken te doen uitvoeren door den staat. De minister Cochery bestreed dit en zeide, dat, met het oog op den ijver, ontwikkeld aan de andere zijde van de Alpen, men de uitvoering van dezen spoorweg niet kon vertragen. Het amendement van Mon tand werd daarop verworpen. De pogingen tor redding van de slacht offers der mijnontploffing bij Saint Etienne 213 in getal, zijn vruchteloos gebleven. Het bovenbrengen gaat zeer langzaam. Van alle kanten komen giften voor de nagelaten be trekkingen der verongelukte arbeiders. Vrijdag zijn 19 der slachtoffers begraven. De ministers Constans en Yves Guyot woon den de treurige plechtigheid bij. Laatstge noemde hield daarbij een toespraak. De stierengevechten te Parijs zijn voor- loopig verboden, omdat de toreador Lagar- tija door de toeschouwers aangespoord tegen het uitdrukkelijk verbod der overheid in, een dier gedood heeft. De politie kwam aanstonds na het dooden van den stier tusschenbeide en na een adres der voreeniging voor dierenbescherming,waar in deze nogmaals tegen de stierengevechten protesteerde, volgde het verbod. Naar aanleiding van de gruwelijke berichten uit Wady Haifa, meldende hoe de geslagen derwischen door de Engelsche en Egyptische soldaten meedoogenloos worden teruggedre ven van het water, zoodat talloozen hunner onder de brandende Afrikaansche zon van dorst moeten sterven, brengt een Londensch blad in herinnering, dat indertijd de opstan deling Aribi, door de Engelschen in het nauw gedreven, weigerde het zoewaterkanaal af te snijden, omdat hij het als strijdig met Mohammed's leer beschouwde, zelfs eenen vijand van drinkwater te berooven. Hadde Arabi gedaan wat thans de Engelschen doen, deze laatsten zouden hunne gemakkelijke overwinning bij Tel-el-Kiber niet hebben kunnen bevechten. De Reichs-anzeiger bevat het verslag van den rijkscommissaris Wissmann over de be storming der legerplaats van het inlandsche hoofd Bushiri op den 8en Mei en de daarop gevolgde gevechten. Daaruit blijkt dat Wissmann, na den vo- rigen dag eene verkenuing gemaakt te heb ben, op den genoemden datum van Baga- moyo oprukte met 6 compagniën Sundanee- zen, 1 comp. Sulus, 30 Somalis, 3 veldstuk ken en eene afdeeling van 200 marinesol daten, ieder man voorzien van 40 patronen, ieder stuk vergezeld van 25 schoten. De marsch was heet en moeilijk. Bushiri's kamp lag op eene hoogte te midden van een palmbosch, en bestond uit eene vierhoekige ruimte, elke zijde ongeveer 200 meter lang* door palissaden en boomstammen omgeven, met eene houten poort in iedere zijde. Tus schen de palissadeering waren schietgaten gemaakt, door overdekkingen van aard en palmbladeren beschut. Er stond een kanon in batterij, waaruit stukken ijzer geschoten ttaalwijltsolic en Langslraalsck Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. 1_~?i reSel® f °>60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitsch? land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van i Adoij Steiker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1