Uk, Tl WAALWIJK, Advertentiën, Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten VERKOOPEIS m® si® J. E. G. LANDRÉ, ontvangen, W. J. N. LANDRÉ. M. C. LANDRÉ-Krah. Wed. E. G. GORI-Landré. Vlijmen, 4 Juli 1889. DE NOTARISSEN zullen op Vrijdag 12 Juli a.s., De Schoof der Korentienden onder Baardwijk. werden. Voor eene Afrikaansche versterking- mocht deze zeer geducht genoemd worden. Het vuurgevecht werd uit het kamp be gonnen, doch slechts gedurende één minuut uit de 800 Mauser-geweren en de veldstuk ken der aanvallers beantwoord. Toen gaf Wissmann bevel tot stormen. De bezetting bood slechts kort wederstand, en ook een troep van ongeveer 400 man, die zich reeds vóór de bestorming tegenover Wissmann's rechtervleugel had opgesteld en daarna eenen aanval deed, werd zonder moeite afgeslagen. De vijand sloeg haastig op de vlucht, doch kon tusschen het hooge gras en het dichte struikgewas niet ver vervolgd worden. Zijn verlies wordt op ruim honderd man begroot. Onder de lijken vond men 3 negers, de an deren waren Arabieren. Bushiri zelf moet gewond, en een zijner invloedrijkste volge lingen, Ismaïl, gesneuveld zijn. Van Wiss mann's troepen sneuvelden een zeeofficier, die bij het bestormen te haastig vooruitgesneld was en binnen de palissadeering afgemaakt werd, een matroos, een Feldwebel en zes Afrikaansche soldaten. Het aantal gewonden was zeven. Het kamp werd terstond ver nield. Er werd niet veel voorraad gevon den, maar drie kisten met 6000 roepijen, die den Askaris en Soedaneezen van Wismann in handen gevallen zijn, en waarschijnlijk deel uitmaakten van het betaalde losgeld voor de Engelsche zendelingen. Wissmann zelf noemt deze eerste overwinning nog niet be slissend, maar toch van groot gewicht. Des middags tegen twee uur werd de te rugtocht naar Bagamoyo aangevangen. Dit maal werkte de moeilijke marsch zoo ontze nuwend op den vermoeiden troep, dat alle orde verloren ging, en vele blanken door zwarten gedragen moesten worden, een be wijs, zegt Wissmann, dat op deze soort van tochten slechts een zeer beperkt gebruik van Europeesche troepen gemaakt kan worden. Hij is voor het overige zeer tevreden over den moed en het gedrag zijner zwarte vol gelingen. Gedurende de volgende dagen zijn voort durend patrouilles in den omtrek gehouden, ten einde de streek van vijanden te zuiveren, waarbij het tot geene ernstige gevechten kwam ennaar Europeesche gewoonte in tropische landeneenige dorpen verbrand werden als bewijs van de voortreffelijkheid der Europeesche beschaving boven die der inboorlingen. Ook werd eenig vee geroofd en een spion, bekend als Bushiri's rechter hand, opgehangen. Het gevolg hiervan was, dat vele dorpen zich onderwierpen en andere lieten weten dat zij gaarne hetzelfde zouden doen, doch vreesden hierdoor bij sultan Said Chalifa van Zan;ibar in een slecht blaadje te komen. Wissmann's berichten loopen tot den 26en Mei. Hij was vol goeden moed en twijfelde niet aan het bereiken van zijn eerste doel, de volledige onderwerping der Somali-kust. De komst van den keizer van Oostenrijk te Berlijn wordt 12 Augustus verwacht, waar hij aan het hof aldaar tot 16 Augustus zal vertoeven. Naar men zegt, heeft keizer Frans Jozef den wensch te kennen gegeven, dat voor zijn ontvangst geen opzien wekkende drukte gemaakt zal worden. Over het tegenbezoek van den czaar is nog niets bekend. Keizer Frans Jozef zal op zijn reis naar Duitschland vergezeld zijn door de minister Kalnoky. Uit Mtlnchen werd Zondag bericht ont vangen, dat de te 8 uur 's morgens verwachte sneltrein van Keulen en Frankfort bij het station Roehrmaas ontspoord is. Volgens een later officieel bericht was de trein, door het verkeerd stellen van een wissel, op een dood loopend spoor geraakt, waar drie waggons stonden. Tengevolge van de botsing werden 8 personen gedood, van welke 7 uit Eiben- stock in Saksen, van welke er vijf in eenen waggon voor gekwetsten naar Mtlnchen zijn vervoerd. Er waren terstond uit Mtlnchen twee treinen met geneeskundige hulp en ver bandmiddelen gezonden. De Norddeutsche Allg. Ztg. bevatte on langs een opmerkelijk hoofdartikel, waarin uit een theoretisch oogpunt betoogd werd, dat een oorlog niet eene op zich zelf staande handeling is, welke alleen op krijgskundige gronden ondernomen wordt, maar een scha kel in den keten der algemeene staatkunde. Verscheidene avondbladen beschouwen dit naar alle waarschijnlijkheid ingegeven artikel als een stellig bewijs dat tusschen prins Bis marck en graaf Waldersee verschil van mee ning bestaat over de politiek van vrede of oorlog. De National Zeitung zegt voorts, zonder graaf Waldersee te noemen, dat het vertrouwen van den keizer en de natie op Bismarck gevestigd moet blijven. rollengearresteerd. Dit individu komt uit Belgrado en had verklaarddat Garachanine den student tijdens de troebelen op 28 Mei in die stad had gedood. Op deze verkla ring was Garachanine in hechtenis genomen. Kostitsch is vervolgens naar Hongarije ge gaan waar hij door een bericht in de bla den van Budapest zijn verklaring heeft inge trokken. De Hongaarsche delegatie heeft in volle dige zitting de begrootingen van het rijk aangenomen alsmede de gewijzigde begroo ting van 1887. Volgens de tusschen de ministers van financiën in Oostenrijk en Hongarije over eengekomen schikkingen zal de enquête voor de regeling van den koers van den florijn niet plaats hebben vóór den aanstaan den herfsten misschien zelfs nog later. De politie te Budapest heeft zekeren Kostitsch toen hij bezig was aan 't zakken Bij Benevento is door een soldaatwaar schijnlijk in eene vlaag van krankzinnigheid, een ontzettend bloedbad aangericht. Toen Zaterdag ochtend een regiment bersaglieriop weg naar het instructiekamp bij Benevento de plaats voorbijgetrokken was, waar hij zich op wacht bevond begon hij zonder ophouden op de achterhoed te vuren waarbij een korporaal, drie soldaten, een burger en twee kinderen door hem wer den gewond. Nadat daarop nog een officier die hem trachtte te ontwapenendoor hem gedood waswerd hij eindelijk door den kapitein Prestinari neergeschoten. Volgens officieele mededeeling van het ministerie van Oorlog verkeeren drie der gekwetsten in levensge vaar; de overigen bekwamen kwetsuren van minder beteekenis. ROME, 8 Juli. In de Kamer interpelleerde Cavalotti de regeering over de zaak van Durando. Volgens hem was het laatstelijk genomen besluit in de zaak Durar/do voorna melijk een middel om de betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk gemakkelijk te maken. Deze daad van welwillendheid had in den- zelfden geest beantwoord moeten worden, maar het tegendeel heeft plaats gehad. Nau welijks was Durando te Triest teruggekeerd, of er hadden gevangennemingen plaats en er werden strenge maatregelen genomen. Dit is eene beleediging voor Italië. Het eenige middel om er paal en perk aan te stellen, is een scheidsmuur tusschen Italië en Oosten rijk op te werpen. De interpellant vroeg hoe de minister Crispi deze zaken beschouwt. Het «Journal de St. Pétersbourg> zegt naar aanleiding van de tegenwoordigheid van Ruslands gezant Persiani bij de zalvings plechtigheid te ZatchiDe huldebetuigingen aan Persiani toegebracht, bewijzen dat men in Servië zijne aanwezigheid opvatgelijk zij behoorde opgevat te worden, dat zij nl. een nieuw bewijs is voor de levendige belang stelling van Rusland in het koninkrijk en de dynastie van Servië. Het blad constateert dat de taal der Oostenrijksch-Hongaarsche pers gematigder is geworden door de kal- meerende uitwerking van graaf Kalnoky's woorden. De algemeene toestand was ove rigens twee weken geleden evenmin onrust barend als thans. In overleg met den directeur van de staatsbank besloot de minister van financien verdere conversieplannen voorloopig te laten rusten. De houding der Berlijnsche beurs moet hiertoe aanleiding gegeven hebben. Aan de versterking der keizerlijke marine wordt met grooten spoed gewerkt. De beide groote pantserschepen „de twaalf Apostelen en „Johannes de Dooper* moeten nog dit jaar gered zijnop de werven te Sebastopol en Nikolajew wordt 's nachts met electrisch licht doorgewerkt. Een geweldige brand heeft de Poolsche stad Osfrows, bij Kowno, geteisterd. Het vuur, dat uitbrak in een pakhuis, verbreidde zich spoedig over de geheele stad, daar de spuiten voor een deel den dienst weigerden. Twaalf honderd huizen, de domeenige kerken en veel staatsgebouwen werden in de asch gelegd. De schade wordt op een half millioen roebels geschat Ongeveer dertig personen zijn bedolven onder de puinhopen van een brandend huis, terwijl verscheidene personen in de vlammen den dood hebben gevonden. Duizenden menschen kampeeren in het open veld en sleepen het geredde huisraad op een hoop. Gedurende den brand maakten eenige individuen gebruik van de verwarring, om van de geredde voorwerpen nog een derde te stelen. Bij zulke branden in Polen schiijft de „Koningsb. Hart. Zeit." worden oogen- blikkelijk de winkels geplunderd en de win kelwaren met allen spoed mijlen ver weg gezonden. Niemand denkt bij dergelijke paniek aan het verdrijven der roovers. Komen ein delijk de militairen opdagen, dan hebben dezen dubbel werkzij moeten het vuur blusschen en tegelijkertijd de rooflustige me nigte verdrijven. Bij het laatste moet dikwijls gebruik worden gemaakt van geweerkolven en sabels. Het district Forworth, in Texas is door zware regenbuien geteisterd. Spoorwegen zijn ondergeloopen en bruggen weggespoeld. Ook menschenlevens zijn te betreuren. De schade wordt op circa vijf millioen gulden geschat. WAALWIJK, 10 Juli 1889. Omtrent de begrooting der gemeente Croinvoirt voor 1889 is door den koning be slist. De zaak komt hierop neder De gemeenteraad had eene som van f 10,000 op de begrooting gebracht als bij drage aan het R. K. kerkbestuur aldaar, in de bouwkosten van een toren aan het nieuwe kerkgebouw. De voorwaarden, waaronder die bijdrage zou worden verleend en die in eene concept overeenkomst met het kerkbestuur waren ver vat, leverden naar het oordeel van ged. sta ten geen voldoenden waarborg voor de ge meente met betrekking tot het tot stand ko men van het werk, in verband met de re geling van de betalingstermijnen De gemeenteraad kwam echter aan de me degedeelde bezwaren niet tegemoet, maar gaf te kennen, dat zoodra de hoofdzaak dat was de goedkeuring der begrooting beslist was, er naar gestreefd zou worden eene overeenkomst tot stand te brengen, welke de rechten en belangen der gemeente behoorlijk zoude verzekeren. De raad wenschte de voorwaarden, waaronder de subsidie zou worden gegeven, afgescheiden te zien van de begrooting en daaromtrent de handen vrij te hebben. Ged. staten hebben daarop hunne goed keuring aan de begrooting onthouden, op grond dat zij buiten de gelegenheid werden gesteld om, alvorens eene belangrijke uitgaaf goed te keuren, te oordeelen in hoeverre de belangen der gemeente bij die uitgaaf zijn verzekerd. Van deze beslissing voorzag zich de raad in hooger beroep bij den koning. Bij kon. besluit is de uitspraak van ged. staten be vestigd, en zijn de door den raad aange voerde redenen ongegrond verklaard. Bij de regeering moet het voornemen bestaan om te helpen te trachten de oude ves ting Grave uit hare afzondering te verlossen, en wel door den aanleg van een stoomtram langs den schoonen rijksweg in de richting van 's Hertogenbosch, aansluitende bij de Geele Hoeve, gemeente Rosmalen, aan den stoomtram Den Bo:sch-Helmond. Men gelooft over het algemeen, dat dit denkbeeld zeer practisch zou zijn, niet alleen voor Grave, maar ook voor de ontwikkeling van de tusschengelegen plaatsen, welke daar door in verbinding zouden komen met den waterweg op Rotterdam, hetgeen aan de belangrijke industrie dier streken zeer ten goede zou komen. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zijn door twee agenten van politie 'te Rotterdam op heeterdaad betrapt vier per sonen, die in de Mauritsstraat bezig waren de straatdeur eener woning te openen, doch bij de nadering der politie op den loop gingen. Nadat was gebleken, dat de deur werkelijk met een valschen sleutel geopend was, zijn bedoelde personen in den loop van den dag door de politie aangehouden. De landbouwer M. v. D., uit Deume, is door den rijksveldwachter betrapt op het in brand steken op verschillende plaatsen van bosjes heide in de nabijheid van turf- mijten. Proces-verbaal is hiervan opgemaakt. Uit Bergenopzoom wordt gemeld De oude fontein waarvan in de kronieken van het markiezaat van Bergenopzoom wordt melding gemaakt en welke volgens oude kaarten gelegen was op het verdronken land in de Schelde, is weder opgespoord en aan het licht gebracht door den bekenden natuur onderzoeker, den heer N. La Fontijn alhier. Na herhaalde boringen, werd ten langen leste op een muur gestooten, welke bij ont graving bleek te zijn de schacht van een welput. Toen op lVg m. diepte de plaats ontgra ven was, kwam het water met zulke kracht en zoo groote hoeveelheid te voorschijn, dat niet voortgewerkt kon worden. De 5 meter wijde kom is thans geheel gevuld met water dat evenals bij een kolk opborrelt en vervolgens in de Schelde weg vloeit. De fontein zal vermoedelijk weder in eere worden hersteld. Omtrent de poging tot diefstal in den nacht van Donderdag op Vrijdag ten huize van den heer B. te Bloemendaal, verneemt het H. D. nader, dat de inbreker te ongeveer 1 uur door een raam is binnengekomen en licht in de kamer ontstoken heeft. Hij had er echter niet op gerekend dat de heer des huizes en diens zoon welke laatste dien avond laat van eene reis was gekomen nog op waren. Toen de heeren gerucht in de aangrenzende kamer hoorden, opende een hunner, de zoon, de deur. Mogelijk zou nog eene worsteling ontstaan zijn, te meer daar de inbreker eene geladen revolver bij zich had, maar de heer B. Senior snelde mede toe en zoo werd men den inbreker meester. Daarop werd de klok of bel, die op het huis staat, geluid, waarop de politie toesnelde. Waarschijnlijk is hiermede een sluw en ge vaarlijk persoon gevat, die anders nog heel wat had kunnen misdoen. Voor het uiterlijk was hij een eenvoudig maar net gekleed heertje, zonder bijzondere kenteekenen. In een taschje dat hij aan een riem om den hals droeg, bevonden zich een diamant om glas te snijden en andere be- noodigdheden om ruiten te breken, liefst zonder geraas, alsmede de reeds genoemde revolver. Toen de dames v. d. B. te Velp dezer dagen haren effectentrommel uit de brand kast haalden om de op 1 Juli vervallen coupons af te knippen, misten zij eenige effecten. Reeds spoedig viel het vermoeden der justitie, die met de zaak in kennis was gesteld, op mejuffrouw S., vroeger juffrouw van gezelschap bij v.gemelde dames, doch sedert Mei 11. in eene andere conditie te Doornenburg. Bij eene huiszoeking, die Za terdag ochtend te Doornenburg door den rechter-commissaris en den officier van justitie is gehouden, werden de vermiste stukken gevonden in het bezit van mejuffrouw S. Deze is daarop naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. De Pruisische minister van handel heeft aan de Kamers van koophandel het volgende geschreven Sedert eenigen tijd worden door de firma J. Heckhausen en Weies, te Keulen, onder den naam van „Gassen's kunstkoffie" in den handel gebracht nagemaakte koffieboonen, welke zoozeer ge lijken op natuurlijk gebrande koffieboonen, dat zij met deze tot bedriegelijke doeleinden vermengd kunnen worden. Volgens de schei kundige ontleding bevatten de bedoelde kunst- boonenaan water en vocht 2.26 pet., aan aether-extract 2.78 pet.aan water-extract 27,58 pet., aan stikstof houdende bestand- deelen 11.46 pet., aan suiker 1.94 pet., aan asch 1.77 pet, aan coftelne 0.55 pet.; voor de gezondheid schadelijke metalen zijn er niet in gevonden. In het glazuur bevindt zich veel (ijzer blauwkleurende) looistof met harst. Het groote stikstofgehalte komt van lupine, de coffeïne van kolanoten.... De be voegde autoriteiten zijn aangeschreven, inge val deze boonen met bedoeling om bedrog te plegen worden gebruikt, dit te beletten op grond van 10 der wet op de voedings middelen van 14 Mei 1879. GORINCHEM, 8 Juli. Men besteedde voor: ristarwe f7,75 a 7.90 roode dito f 6,70 k f 6,85witte dito f 7,25 k 1 7.50 inl. rogge f5,30 5,40 buitenl. dito f5a 5,20 gerst f4,90 a 5,haver f3,k 3,20 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad fkper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 134 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f200 k 250 Kalfvaarzen f 120 200 Melkkoeien 1 120 ft 190 Hokkeling ossen B/s jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. -ü 00 80 k 120 80 k 130 40 a 80 20 a 40 ia 13 Aangevoerd 2 varkens van 19 a 21 c., per half kilo, 320 biggen van f 0 a per stuk Eieren f 0.85 a 0.90 per 26 stuks. ROTTERDAM, 8 Juli. Tarwe Vlaamscha, Zeeuwsche, Flakk enOverm. De beste f7.25 k f8.25 Mindere en geringe f 6.75 a 7,25 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.5.20; dito mindere f4.40 &4.80. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 3.25 k 4,25 mindere f 0,a 0,beste Zomer f 3,a 3.75; mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.50 3.75. Mindere f0.a 0.— Paardenboonen. De beste f 5.25 k 6. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f9,a 10,00; Mindere f 6,k 8.50. Witte boonen. De beste f6.50 k 7. Kook erwtende beste partijtjes van f 7.25 8.mindere van f0.a 0. Schokkers van f 0,k 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed tot fafZomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f6.25 tot f6.50 üc oudergeteekenclen betuigen huil dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij het overlijden hunner geliefde moeder, mevrouw WEDUWE des avonds om 8 ure, ter herberge van dew. NIC. DEKKERS, te Baardwijk

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2