buitenlandT Engeland. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. BINNENLAND. Het blad brengt in herinnering, dat gister raiddag half vijf vóór een jaar keizer Wilhelm in Peterhof landde. Het blad wijst op de groote beteekenis van dat feit en vermeldt dan dat sinds dat bezoek de czaar zich niet heeft verwaardigd met een enkel woord mel ding te maken of hij zijn contra-bezoek al of niet zal brengen. Dan meent de Köln., dat de czaar recht zou hebben gehad op den dank van de gan- sche wereld, als hij zijn bezoek had gebracht of ten minste iets van zich had doen hooren. Het blad wijst er verder op, dat de czaar nu spoedig moet besluiten of hij op de heen reis naar of de terugreis van Denemarken nog aan zijn plicht zal voldoen. In verband hiermede wordt b richt dat de czaar aan zijne omgeving het voornemen kenbaar heeft gemaakt, op zijn reis naar Denemarken een samenkomst met den keizer te willen hebben. Alleen heeft de czaar be zwaar tegen een samenkomst te Berlijn en zou liever de Duitschen keizer in een kust plaats wenschen te ontmoeten. Duitschland geeft ougemerkt wat toe en Zwitserland komt Bismarck's eisch wat tege moet en zoo is men van beide zijden op den goeden weg om 't eens te worden en het conflikt voor goed uit de wereld te helpen. De controle-verscherpingen aan de grenzen zijn verminderd. Duitschland zal misschien het asyl verdrag niet opzeggen en Zwitserland zal de vreemdenpolitie beter organiseeren strenger toezicht houden op vreemde ele menten enz. De politie heeft aan de leden van het irredentistische comité te Triest en Trente een besluit medegedeeld, waarbij het comité ontbonden wordt verklaard op grond van het doel van het comité, openbaar gemaakt door het manifest van 17 juli, waarin o. a. voorkomt, dat het streven is de betrekkingen van I 'ie tot een naburige mogendheid van vijandelijken aard te maken. brigade moet ook ieder arresteeren, die op roerige kreten uit. Zooals men weet, zijn onder de in beslag genomen brieven van Boulanger, verscheiden gevonden van ambtenaren, die aan de mi- nisteriën werkzaam zijn, uit welke brieven is gebleken, dat zij tot de aanhangers van den generaal behooren. Het kabinet heeft be sloten de ministerien van deze personen te zuiveren en de ministers van landbouw en van financien hebben er reeds een begin mede gemaakt. In het ministerie van bin- nenlandsche zaken zullen niet minder dan 48 ambtenaren hun ontslag bekomen. De .kardinaal-aartsbisschop van Parijs, heeft den 26 Juni aan den president der republiek een brief geschreven waarin hij hem wees op de bezwaren, die aan de le- gerwet verbonden zijn, zoodat hij verzocht die niet andermaal bij het parlement in be raadslaging te laten brengen. Deze brief was tot dusver geheim gehou den. Doch nu de wet is aangenomen, waar bij de seminaristen verplicht worden in vre destijd een jaar in de kazerne te blijven, heeft de prelaat het noodig geacht hem open baar te maken. Het blijkt thans, dat de kardinaal-aarts bisschop van Reims insgelijks reeds aan den president der republiek een brief (van 9 Juli) te dier zake had geschreven, en deze wordt thans almede openbaar gemaakt met een nieuwen daaraan toegevoegden brief, waarin hij onder anderen zegt dat de legerwet, wier toepassing nu van den president der repu bliek afhangt, eene noodlottige wet is, die naar het heet, gemaakt is ter wille van het beginsel van gelijkheid, maar die de meest stuitende ongelijkheid te voorschijn roept en de heiligste vrijheid, die van zich te wijden aan den geestelijken dienst, aanrandt. Naar men zegt, zullen thans meer derge lijke brieven van prelaten volgen. De vereeniging der Parijsche studenten heeft tot de studenten der hoogescholen in de geheele wereld eene uitnoodiging gericht, om de plechtigheid der inwijding van de nieuwe Sorbonne, die op 5 Augustus bepaald is en ter gelegenheid waarvan met mede werking van den staat en de stad Parijs een reeks feesten zullen gegeven worden, te ko men bijwonen. In de eerste helft van Juli bedroeg de opbrengst der toegangsbiljetten tot de ten toonstelling bijna twee millioen francs meer, dan in hetzelfde tijdvak gedurende de vorige tentoonstelling. Tot 16 Juli is aan den Eiffel- toren 1,900,000 francs ontvangen. Het feestmaal, dat de Parijsche ge meenteraad aan de maires in het land zal aanbieden en waarvoor de raad eene som van 300,000 fr. heeft toegestaan, is bepaald op 18 Augustus. De voorzitter van den raad, de heer Chautemps, heeft zich naar het Ely- sée begeven, om den president der republiek uit te noodigen bij het feestmaal tegenwoor dig te zijn. Naar aanleiding van het standje, dat den vorigen Zondag plaats had bij het ge denkteeken van Straatsburg, toen de com missaris van politie Clément Déroulède wilde arresteeren, is een brigade van honderd po litieagenten aangewezen, welke onder afzon derlijke directie staanuitsluitend tot het tegengaan van boulangistische opstootjes. De Verleden week Dinsdag is er een nieuwe misdaad volvoerd door „Jack the Ripper," gelijk men den geheimzinnigen bedrijver ge doopt heeft, die in Whitechapel reeds zoovele afschuwelijke vrouwenmoorden pleegde. Aan de Standard ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden, omtrent het vinden van het lijk der verslagene. Men vond haar in Castle Alley, Whitechapel, een dwarsstraat, welke Highstreet met Wentworthstreet verbindt. De plek staat bekend voor een wijkplaats van het uitvaagsel der maatschappij, weshalve de politie daar scherper dan elders toezicht hield. Niet minder dan vier politieagenten waren de dwarsstraat door gekomen, in de tien minuten, waarin de moord moet zijn ge pleegd en nochthans heeft geen van hen iemand gezien. Daar in de dwarsstraat steeds vuilniswagens, kisten en dergelijke stonden, waarin menigmaal landloopers, zonder mid del van bestaan, of rondzwervende vrouwen slapende werden aangetroffen hadden de agenten de bijzondere opdracht, deze pri mitieve nachtverblijven bij herhaling te door zoeken en zoo dikwerf men iemand vond, werd hij of zij wakker gemaakt en wegge zonden. Dinsdag nacht verzuimden de agenten dit gedeelte van hun taak evenmin, als op andere avondenmaar noch voor, noch na het misdrijf, heeft men iemand zich zien verbergen. De politieagent Allen stond op den hoek van Highstreet en Castle Alley van kwart tot twintig minuten over twaalf. Alles was toen rustig. Hij liep daarop de dwarsstraat in en stond eenige minuten stil onder de lantaarn, waar later het lijk gevonden werd om een broodje te eten, dat hij bij zich had. Vervolgens wandelde hij langzaam op naar Wenthworthstreet. Daar ontmoette hij brigadier Badham en wisselde met dezen eenige woorden. Ook sprak hij een paar huizen verder met den agent Andrews om hem te zeggendat een bewoner van Castle Alley om vijf uur gewekt wilde worden. Andrews liep daarop de dwars straat in en vond eene vrouw op de straat- steenen liggende naast de lantaarn, waarvan boven sprake is. De kleederen der vrouw waren in wanorde zij bloedde hevig uit eene diepe keelwonde, en was reeds dood. Hij blies terstond op zijn fluitje en een jongen man, Isaak Lewis genaamdaantref fende verzocht hij dezen bij het lijk te blij ven terwijl hij zich steeds fluitendenaar de Highstreet spoedde. Terstond kwamen Badham en andere politieagenten op het alarm aanloopen en werden alle uitgangen waardoor de moorddadiger zou kunnen ont snappen, afgezet. De geheele buurt was in een oogwenk op de been; alles werd doorzocht alles ondervraagd, maar van «Jack the Ripper» ontbreekt tot dusver elk spoor. Bij het lijk werd een korteaarden pijp gevonden en getuigen verklaren dat zij aan de vrouw kan hebben toebehoord, daar deze de gewoonte had uit een pijp te rooken. De man, met wien zij reeds zeven jaar verkeerde werd door de politie opgespoord. Hij her kende het lijk onmiddellijken zeide dat de vrouw Alice M'Kenzie was en uit Peterbo rough afkomstigmaar of zij gehuwd was geweestkon hij niet zeggen. Zij hadden Dinsdagavond te zamen de thee gebruikt, en woorden gehad, over geld, dat door haar was uitgegeven. Na de thee was hij gaan slapen,gelijk zijn gewoonte was en toen hij omtreeks tien uur ontwaakte was de vrouw verdwenen. Waar de vrouw dien avond geweest is, kan niet met zekerheid vermeld wordenal wat daarom trent wordt meegedeeld bepaalt zich tot losse geruchten. De politie meent nog steeds, dat de vrou wenmoordenaar een slager moet zijn, geëm ployeerde op een veeboottusschen Londen en 't vasteland. Des Dinsdags komen eenige veebooten aandie den volgenden dag weer vertrekken. Uit een steegje in de beruchte Lon- densche buurt Whitechapel klonk Vrijdag nacht een luid hulpgeroep. Eenige leden van het door de burgers gevormde „waakzaam heids-comité" snelden toe en zagen een man met een slachtersmes in de hand geknield liggen naast eene vrouw, die reeds verschei dene bloedende wonden had. Dien man hielden zij natuurlijk voor den langgezoehten moordenaar Jack the Ripper. Hij werd met groote moeite gegrepen, na een heftigen tegenstand, en nog meer moeite kostte het der politie den vermeenden Jack te beschermen tegen de woede der toege snelde nieuwsgierigen, vooral van de vrouwen, die hem aan de handen zijner bewakers ont rukten en hem met scharen en haarspelden op allerlei wijzen mishandelden, totdat hij eindelijk bloedend en half bewusteloos in veiligheid gebracht kon worden. De aangevallen vrouw was intusschen spoorloos verdwenen. Er was dus geen aan klaagster, en volgens de Engelsche wet moest de gevangene in dit geval worden vrijgela ten. Zoo zou zelfs Jack the Ripper, reeds gevat, nog aan het gerecht kunnen ontsnap pen. Het bleek echter ten overvloede, dat de gevangene niet de geheirnzinuige vrouwen moordenaar was, maar een half beschonken matroos, die door de vrouw, met wie men hem vond, in een zijstraatje gelokt en van zijn geld beroofd werd en die nu met geweld haar het gestolene weer wilde afnemen. Ook de vroeger in hechtenis genomen man is gebleken niet de mpordenaar te zijn. Keizer Wilhelm zal Londen niet be zoeken. Hij zal den 2 Augustus met zijn eskader te Cowes aankomen, den volgenden dag de Britsche vloot inspecteeren, daarna een paar dagen de gast zijn van de koningin op Wight, vervolgens Portsmouth bezoeken en eene wapenschouwing van Britsche troe pen te Aldershot bijwonen, en den 8sten afscheid nemen van de koningin, om den steven te wenden naar Antwerpen. Uit Whitechapel niets nieuws. De po litie is overal en de burgers vormen vigilance committees doch van den moordenaar geen spoor. Wat het ergste isde politie wanhoopt, hem ooit te vinden, tenzij zij hem op heeterdaad betrappen mocht. Zij mist namelijk alle gegevens, die zelfs tegen den sterkst onder verdenking liggenden persoon eenigen bewijsgrond aan de hand zouden kunnen doen. Ook van verklikkers is niets te verwachten, daar de schuldige, weergaloos sluw, met zijn geheim alleen schijnt te staan. Wegens den rouw heeft de keizer van Oostenrijk verzocht, dat zijn ontvangst te Berlijn zal geschieden met zoo weinig moge lijk uiterlijk vertoon. Hieraan zal worden voldaan, zoodat de gemeente geen geld voor versieringen behoeft toe te staan. De laatste troepen zijn vertrokken uit het mijndistrict in Neder-Silezie, waar zij wegens de werkstaking vertoefd hebben. BERLIJN 23 Juli. De Duitsche Zuidwes ter Afrikaansche maatschappij onderhandelt vertrouwelijk met Engelsche speculanten om aan dezen geheel haar bezit met al hare rechten te verkoopen. Naar aanleiding van de geruchten, volgens welke de paus door raadgevers zou worden aangespoord om Rome te verlaten, wordt hier herinnerd dat op paus Leo slechts één per soon als politiek raadgever grooten invloed heeft geoefend namelijk de keizer van Oos tenrijk. Deze nu toch zal den paus, onder de tegenwoordige politieke omstandigheden, wel niet tot den bedoelden stap aansporen. Uit Moskou kwam bericht dat de werk plaats der Nicolajew-baan met al de daarin aanwezige wagens en werktuigen is afgebrand. De schade wordt op 200,000 r. geraamd. Te Jtigerndorf hebben de fabrikanten 1200 knechts, die het werk niet wilden hervatten uit hun dienst ontslagen. De militaire macht wordt versterkt. Aan de Pruisische grens worden voorzorgsmaatregelen genomen. De gemeenteraad van Leoben heeft besloten dat het dagelijks bestuur den gou verneur en den stadhouder telegrafisch zal verzoeken tusschenbeide te treden, opdat aan het ontslaan der werklieden een einde kome. De gemeenteraad is van oordeel dat het ontslaan der werklieden niet gerecht vaardigd is en dat ook hun houding daartoe geen aanleiding geeft. Het geven van ontslag aan de werklieden zou tot gevaarlijke han delingen aanleiding kunnen geven. De regeering neemt maatregelen tegen de jong-Czechen. Te Praag is een door hen tegen 4 Augustus belegde meeting verboden, saamgeroepen ter verheerlijking van 4 Au gustus 1789, den dag waarop de Fransche adel zijn privilegiën offerde op het altaar des vaderlands. WAALWIJK, 24 Juli 1889. Maandagavond heeft Waalwijks gemeente raad eene vergadering gehouden, welke onze verslaggever verhinderd was bij te wonen. Door welwillend ons verstrekte inlichtingen zijn wij in staat gesteld het volgende omtrent het verhandelde mede te deelen. Tegenwoordig waren alle leden, uitgezon derd de heer Wijten. De voorzitter (de burgemeester) deelde den raad mede dat zij, ingevolge opdracht in de vorige vergadering, zich hebben gewend tot HH. ged. staten; uit het advies hun door een der heeren, die zij gesproken hadden gegeven, is hun gebleken dat zou gedifficulteerd worden tegen minder jaarwedde voor het te benoemen hoofd der school dan f 1300. B. en W. stel den dus voor dit bedrag te bepalen voor hoofdacte, Fransch en Duitsch met Engelsch als aanbeveling. De heer Verbunt wenschte ook Engelsch verplicht gesteld te zien, maar kwam op dien eisch terug na de bezwaren daartegen van verschillende zijden ingebracht. De heer Van der Heijden wenschte f 1200 te behouden maar nadat de voorzitter ge wezen had op den tegenstand waarop men bij schoolopziener en ged. staten bleef stuiten werd het voorstel van B. en W. met alge- meene stemmen aangenomenonder dien verstande dat B. en W. zich persoonlijk zullen vervoegen bij den districtsschoolopziener om hem in overweging te geven fl200in te willigen; doet hij dit niet, dan zal f1300 worden uitgeschreven. Maandag voormiddag heeft op het kan tongerecht alhier het getuigenverhoor plaats gehad in zaken de gerechteiijke onteigening vooi den Maasmond en o. m. die van de perceelen van de kinderen Verhoeven te Gansoyen. De verschillende schattingscoromissien wa ren tegenwoordig; verder de rechter-commis- saris Jhr. van Meeuwen, voorzitter, de subst. griffier Mn van Heijst en de rijks advocaat Mr. Van Zinnicq Bergmann. Als pleiters voor de belanghebbenden Mr. Loeff, Brouwer Ancher. In den namiddag zijn de heeren met de commissien de plaatselijke toestanden gaan opnemen. Heden is de zaak Uithoven in behan deling. De kermis is hier zonder ongeregeld heden afgeloopen. Wel hebben er enkele malen tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank nu en dan kloppartijtjes plaats gehad maar dat had niet veel te beduiden. Van de verschillende aangeboden gelegen heden tot uitspanning is druk gebruik ge maakt, zoowel door inwoners als bezoekers uit de naburige gemeenten, en uit alles viel zeer goed op te merken dat er algemeen een vroolijke en opgewekte stemming heerschte, waaraan verschillende oorzaken maar voor zeker ook de betere gang der Langstraatsche industrie hebben bijgedragen. Naar wij vernemen, is het regeerings- antwoord op het voorloopig verslag over de onderwijswet Zaterdag bij de tweede kamer ingekomen. Aan het overgangsexamen der rijks hoogere burgerschool Willem II te Tilburg werd deelgenomen door 38 leerlingen. 19 werden er tot eene hoogere klasse onvoor waardelijk en 6 voorwaardelijk bevorderd, terwijl 13 niet bevorderd werden. De beide leerlingen die deelnamen aan het eindexamen, zijn geslaagd. De tijdelijk op het rijkstelegraafkantoor te Vlijmen ingevoerde verlengde dienst is op 22 dezer buiten werking getreden. De stoomboot Stad Heusden, verleden Woensdag in veiling gebracht, is aangekocht door den heer D. van Wijnen, kapitein van de Neutraal, varende tusschen Gorinchem en 's Bosch. De stoomboot Stad Heusden zal onder denzelfden naam en met hetzelfde personeel zijnen dienst voortzetten van Heusden naar Rotterdam. De diligence-dienst Heusden—Kaatsheuvel, wordt, voor zoover dit het vervoer van goe deren betreft, door den heer D. Duijser voortgezet, zoodat er in den geheelen dienst geen oogenblik van staking is voorgekomen. Voor het muziekfeest dat de Tilburgsche harmonie Orpheus den 25 Augustus, ter ge legenheid van haar 25jarig bestaan, zal geven, hebben zich ter deelneming reeds 17 gezel schappen uit omliggende gemeenten aange meld. De directeur, de heer Kroos, heeft een feestmarsch gecomponeerd, die gezamen lijk in eene groote kiosk op de Velthoven zal uitgevoerd worden. Voor den optocht hebben reeds vele vereenigingen te Tilburg, medewerking toegezegd. Men schrijtt De prijs der steenkolen, zoowel die der Duitsche als der Engelsche, welke in de twee laatste jaren bijzonder laag was, is in den laatsten tijdvooral na de werkstaking in Westphalen, aanmerkelijk gestegen. Het geval doet zich thans voor, dat de Duitsche kolen hooger in prijs genoteerd staan dan de En gelsche. Aanleiding daartoe is eensdeels de steeds toenemende vraag naar Duitsche steen kolen, anderdeels het feit, dat de arbeiders een uur per dag minder werken dan vroeger, alzoo de productie vermindert. Dat deze vermindering niet gering is blijkt hieruit, dat thans eiken dag circa 1000 wag gons, elk inhoudende 10000 kilogram, alzoo 10000 ton kolen, uit de verschillende mijnen in Duitschland minder worden geproduceerd. De prijs der zoogenaamde machine-Ruhr- kolen is thans, vrij scheep Ruhrort of Duis burg, f10 a 10.50, en die der Westphaalsche vlamkolen f 11.50 a 12 per kar of 1700 kg. In 1888 waren die prijzen in Juli circa f 6.50 en f7.75. Spoorwegongeluk bij Oorinehem. Naar men bericht is de pleiziertrein Zon dagavond van Rotterdam naar Arnhem terug- keerend te 9 uur nabij Gorinchem gederail leerd. Dit déraillement wordt toegeschreven aan het verzuim (van wien, laten wij voerhands onvermeld) om het spoorwegstation te Go rinchem bericht te geven van het verleggen van een wissel. Dientengevolge is een wag gon van de raifc gelicht en met de wielen omhoog geslingerd. Het ongeval bracht aan een 8tal pleizier- reizigers niet heel ernstige verwondingen toe. De rechter-commissaris van strafzaken, de substituut officier van de justitie en de waar nemende griffier van de rechtbank te Dord recht hebben zich reeds naar de plaats des onheils begeventeneinde aldaar een rechterlijk onderzoek in te stellen en het terrein op te nemen.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2