FLINKE DIENSTBODE. G EEBTRÜIDENBEBG. c o nce r t VRIJDAG 26 JULI 1889. Advertentiën, Hotel Santbergen. AANGIFTEN, Burgerlijke stand, Handelsberichten. Mevrouw YAN ELDEN 6e Regiment Infanterie Antoon Tielen, De Wereldtentoonstelling te Parijs. Chrislina Adriana Francisca Bax ian Dongen, 'joon 80 gulden. VAN HET OP ten 6 uur namiddag. WAALWIJK. Brand te Amsterdam. Voor een p^ar dagen in den vroegen mor gen, even half drie, werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand, die op het Damrak, hoek Kapelsteeg, was uit gebroken. Bij haar aankomst stond het achtergedeelte van het perceel reeds in lichterlaaie." De brand is ontstaan op de tweede ver dieping, waar de kartonwerkers Gebrs. Geers hun werkplaats hadden. Toen de overige buren uit hun eersten slaap waren opgeschrikt, was het voor allen reeds hoog tijd een veilig heenkomen te zoeken. De brandweer stond zoowel aan deJDamrak zijde als in de Kapelsteeg met springzeilen gereeden maande uit alle macht de zich nog in het perceel bevindende bewoners aan, den sprong te wagen. Uit de bovenwoning aan het Damrak deden een man en vrouw gezamenlijk den sprong. Het was een oogen- blik doodstil onder de honderden toeschou wers. In den val maakten de beide lichamen een wenteling en kwamen daarna op het zeil en daaruit op de straat neder. Beiden be kwamen ernstige kneuzingen, vooral de vrouw die haar nekbeen kneusde, waaraan zij reeds overleden is. Op de werkplaats van de kartonwerkers sliep een der gebroeders Geers. Hij deed den sprong uit het raam op de straat en moest met reeds verbrand dijbeen worden wegge voerd. Het treurigste tooneel evenwel was, toen zich een bejaarde man voor een der vensters vertoonde. Het was de 73jarige grijsaard H. Visscher. Honderden stemmen schreeuwden hem toe uit het raam te springen. Aanvan kelijk scheen de man gehoor te zullen geven aan dien raad. Althans hij opende het raam, zette zich schrijlings in het venster, bracht de beide beenen naar buiten en hing aan zijn armen. „Laat je vallen, laat je vallen," schreeuwden de brandweer en het publiek want men zag dat een gedeelte zijner klee deren reeds vuur hadden gevat. Maar ont zettend was de verbazing, toen de man met alle krachtsinspanning zich aan de armen weer optrokeen der beenen weer in het venster bracht en in de rookende massa ver dween. Waarschijnlijk heeft de man in dat wanhopig oogenblik zich herinnerd, dat zijn lOjarig kleindochtertje nog in de bedstede lag en getracht haar te redden. Beiden werden evenwel' een prooi der vlammen. Het echtpaar Ter Haar, eerst zeer laat ontwakkende/- moest de kinderen, door de vlammen heen, redden, zoodat de man ook 'er verpleging naar het gasthuis moest worden vervoerd. Zooals gelukkig altijd in tijd van nood het geval is heeft menigeen zich buiten gewoon onderscheiden. De agenten van politie Van Dam en Heinrich redden ver scheidene kinderen. De brandweer trad zoo afdoende op, dat het onderhuis slechts groote waterschade heeft maar niet uitgebrand is. Allen waren tegen brandschade verzekerd behalve de Gebrs. Geers. 1840 door den bisschop van Curium i. p. i. plechtig den H. Franciscus rle Sales toege wijd en achter de kapel op een doelmatig gelegen punt is later een eigen kerkhof aan gelegd Ongeveer een honderdtal theologanten betrok in 1839 het nieuwe seminarie, en dit getal nam zoo toe, dat men 20 jaar later genoodzaakt was het oorspronkelijk plan verder uit te voeren en de beide vleugels te verlengen. De dag, thans vijftig jaren geleden, dat het seminarie in gebruik werd genomen, hetwelk zoovele ijverige werkers geleverd heeft voor den wijngaard des Heeren in de vijf werelddeelen van het gansche wereldrond, werd nu plechtig herdacht. Nog een twintig tal der levieten, die in 1839 te Haaren hun intrek namen, zijn thans in het leven, en deze priesters, die zoovele jaren lang 'sHeeren wijngaard met zorg en toewijding bebouwd bebben, zullen dezen dag zeker met eene innige voorliefde hebben medegevierd. Prachtig was het feest, heerlijk waren de versieringen van groen en bloemen van chronicums en andere toepasselijke opschrif ten, overal met kwistige hand aangebracht. Beteekenisvol wapperde onze vaderlandsche driekleur, zoo dierbaar aan het katholieke hart, aan de zijde der pauselijke vlag. Het gansche seminarie, hoofdgebouw, vleugels, binnenplaats enz. was in feesttooi en overal zag men de vrolijke en lachende gezichten van seminaristen en van elders toegesnelde geestelijken, die na den Heer der Heerscha ren hun dank en hulde gebracht te hebben in de schoone versierde kapel, den dag in feestvreugde doorbrachten. Moge God zijne bescherming over het seminarie blijven uitstrekken Dongen, 17 Juli. Eene drukte ongekend in de laatste 10 jaren, heerscht er dit jaar in de schoenmakerijen alhier. Deed het voor jaar zich reeds gunstig kennen, de zomer is niet minder goed, zoodat de wintervoor raad niet alleen is opgeruimd maar de meeste bazen zelfs werk te kort komen om hunne klanten tevreden te stellen. De voorraad leder is den laatsten tijd ook aanzienlijk opgekort, ofschoon tegen zeer lage prijzen moet worden verkocht. Blijft de drukte in de schoenmakerijen aanhouden, zoo zou men geneigd zijn te gelooven, dat ook de looierijen eene betere toekomst te gemoet gaan. XI. Men meldt uit Beek bij Nijmegen Vrijdag namiddag brak in de buurtschap Werchem, onder de Ooi, een felle brand uit. De groote boerderij van Jeuken stond in weinige oogenblikken in lichte laaie. Drie brandspuiten, uit Beek, Leuth en Ziflik, wa ren niet'-in staat de vlammen te beteugelen. De brand is veroorzaakt door broeien van het hooi, waarvan eene aanzienlijke hoeveel heid (ruim 150.000 pdaanwezig was, dat met het huis en de schuur geheel verbrand is. De inboedel is voor een klein deel, het vee geheel gered. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Te Herpen bij Ravestein is eene boer derij met inboedel en vee afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd het vee niet. Zaterdagochtend is in de brug der Reek- sche Steeg onder Reek, bij Grave, drijvende gevonden het lijk van een onbekend mans persoon van ongeveer 60 jaar. Sporen van geweld waren niet te bespeurenvermoede lijk is hij, door de duisternis misleid, te wa ter geraakt. Op het lijk werd eene porte- monnaie gevonden waarin 75 centen en 7 halve centen, een horloge, eene pijp en eene tabaksdoos. Hij droeg lage schoenen en eene pet, en was gekleed in eene Turkschleeren jas en Manchester broekzijn ondergoed was gemerkt I. C. Door de politie te Maastricht is gear resteerd een Duitscher, die verdacht wordt, de dader te zijn van de verschillendeinden jongsten tijd plaats gehad hebbende kerk diefstallen. Hij werd in het bezit gevonden van allerlei vreemde muntspeciën en van eene hoeveelheid sigaren, welke hij in den afge- loopen nacht te Oud-Vroenhoven door mid del van inbraak had ontvreemd. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. Haaren. Een schoone dag werd verleden Donderdag in het Groot Seminarie plechtig gevierd. Op 16 en 17 Juli 1839 kwamen de theologanten, die tot dan toe hun verblijf hadden te Herlaer, waar thans het gesticht voor doofstommen gevestigd is, in het nieuw gebouwde Seminarie te dezer plaatse aan. In twee jaar was deze groote, schoone en doelmatige bouw voltooid nadat de fonda menten gelegd en de bijbouwen op eigen kosten waren opgetrokken, werd het hoofd gebouw publiek aanbesteed. De kapel, voor eige* rekening gebouwd, werd op 5 Augustus ITet is eenvoudig uit gewoonte dat ik dezen keer boven mijn schrijven den titel plaatsdie er elke week boven staat. Dezen keer toch zul len wij de Tentoonstelling eer.s laten rusten en ons liever bezig houden met het groote feest dat verleden Zondag in Frankrijk maar vooral te Parijs is gevierd geworden. Het nationale leest, ten herdenking van de inneming der Bas tille op den 14 Juli 1789, dus nu juist een eeuw geleden. De stad tooit zich dan in feestdosch. Enkelen steken de vlag leeds een ot twee dagen te voren uit, maar het is als bij tooverslag dat op den ochtend van den dag zelf die vlaggen niet bij duizenden, maar bij tienduizenden te voorschijn komen. De goede smaak der Franschen verloochent zich ook daarbij weder niet. Bij ons te land.- hangt men uit zijne bovenste verdieping eenvou dig een vlag zoo groot als een stuk of wat bed- delaken te zamen. Hoe grooter, hoe irooier zegt men. Die „heele stusken" vlaggedoek hangen zoo rechtvaardig mogelijk naar beneden en be lemmeren het vrije gezicht door de straten Hier doet men het anders. Hier zegt men niet hoe grooter vlag hoe mooier, maar hoe meer vlaggen hoe mooier. Groote lappen zou men niet kunnen uithangen, want bijna niemand be woont hier een geheel huis; elk die niet gelijk vloers woont heeft onderburen die hij het ge zicht niet kan //bevlaggen". Daarom bedient ieder zich van een klein model, maar steekt er dan een bijna rechtstandig, iets schuin naar bui- tenhellend, uit ieder raam. Velen maken voor hun ramen trophees yan drie, vijf of zeven vlag gen. En daar de huizen hier veel grooter zijn dan bij ons, is het niet vreemd er te zien waar men van 80 tot 100 vlaggen aan tellen kan. Ik spreek hier van gewone, van particuliere huizen. Groote hotels en magazijnen, als daar zijn het „Grand hótel', het „Hótel Continental'",de maga zijnen van het //Louvre-* en den „Printemps sieren hunne gevels met eenige honderden vlag gen. Aan de magazijnen van het Louvre telde ik er meer dan acht honderd. Niet alleen ontleenen de straten hieraan een reestelijken aanblik, maar zij maken er tevens een schilderachtig effect door. Dit schilderachtige wordt nog verhoogd door de verschillende soor ten van vlaggen, waarmede de Fransche driekleur overal is afgewisseld. De tarijke vreemdelingen toch, die hier wonen, hechten er aan om nooit de Fransche vlag ook die van hunne eigen nationaliteit te laten wap peren. Zij willen zoodoende laten zien dat zij hoe wel vreemdelingen zijnde het Fransche feest toch medevieren. En de Franschen die handelen met het buiten land of ook voor een deel hun geld verdienen aan de vreemdelingen voegen uit beleefdheid voor dezen vlaggen van verschillende naties toe aan de Fransche vlag van drieërlei baan." Alleen de Duitsche vlag ontbreekt; natuurlijk men ziet haar nergens, zelfs bij geen Duitscher. Ik heb er verleden Zondag in heel Parijs slechts eene enkele gezien. Het was in de „rue Royale" tusschen de „place de la Madeleine-* en de «place de la Concorde-*. Zij was met eene Itaiiaansche vlag uitgestoken aan het „café Iraola," waarvan de eigenaar een Italiaan was. De man was onhandig genoeg geweest de Fran sche driekleur niet aan die twee vlaggen toe te voegen. Op den dag schijnt dit feit niemands aandacht getrokken te hebben, doch 'savonds tegen een uur of negen werd het door eenige prikkelbare Franschen opgemerkt en in minder dan tien minuten tijds was in het café geen ruit, geen spiegel geen glas geen flesch heel gebleven en waren al de etoelen en tafels vernield. Dat alles was zoo gauw gebeurddat toen de politie kwam toeschieten, het reeds te laat was. Alles was toen al kort en kleinterwijl geen enkelen dader kon worden aangewezen. Iedereen had misschien wel mede geholpen. Op den l4en Juli moet men echter ook niet veel rekenen op de politie te Parijs. Zij in de eerste plaats schijnt dan vacantie te nemen, want men ziet dan bijna nergens een agent. Misschien ook hebben zij zich Zondagavond niet bijzonder gehaast om een man te beschermen die zoo openlijk ziine ingenomenheid verklaarde met de Italiaansch-Duitsche alliantie, zonder de moeite te nemen op een nationalen feestdag de vlag uit te steken van het land waar hij zijn brood komt verdienen. De „place de la Concorde' zelve was 's mor gens vroeg ook al het tooneel geweest van een opstootje. De hr. Paul Déraulèdede voorzitter van wijlen de .ligne des Patrioles" was met een aantal zijner staatkundige vrienden een ki'ans gaan neerleggen aan den voet van hetmonument van Straatsburg. Toen hij daar eene redevoering wilde houden werd hem dit door de ter plaatse zijnden commissaris van politie belet, waarop hij uitriep: Leve Frankrijk! Leve degeneraall De commissaris greep de hr. Déroulèdejaan, met de woorden: „ik arresteer u.-* Eene langdurige worsteling ontstond tusschenbeide heeren en slechts met heel veel moeite gelukte het den stêeds zooveel sprekende vriend van generaal Boulailger om zich los te rukken en uit de voe ten te maken. Natuurlijk werd hij in die po gingen krachtig geholpen door zijne metge zellen. Nu ik toch bezig over de incidenten welke den feestdag gekenmerkt hebben wil ik u meteen het tragischkomisch voorval melden dat 's nachts tegen 12 uur op den Boulevard Mont- martre heeft plaats gehaa. Bij de „place de l'Opéra" had een groep jon gheden den inval gekregen om al de koetsiers üe zij zouden tegenkomen beleefd te laten groeten. Elke ridder van de zweep werd daarom toegeroepen „hoed af, hoed af ,-* en zoolang daaraan niet werd voldaan versperden de jonge lieden eenvoudig den weg. Het publiek ver maakte zich kostelijk met deze aardigheiden begon mede te roepen „hoed af." De koetsiers kozen de verstandigste partij ziv lachten mede en salueerden minzaam links en rechts; eene beleefdheid die anders het allerminst in hunne gewoonte ligt. Langzaam schreed de vroolijke groep jon gelieden den Boulevard over; hun aantal groeide steeds aan en het werd dus uit den aard der zaak voor de koetsiers moeilijker om zich te ver zetten. Bij de „rue Montmartre* gekomen was er echter een die weigerde te groetenwaarop zich allen voor en om het rijtuig drongen; het was den koetsier onmogelijk om voort te rijden. Kort aangebonden begon hem spoedig te verve len en begon links en rechts klappen uit te deelen met zijne zweep. Daarop werd in een oogwenk het rijtuig beklommen, de koetsier van den bok getrokken en onbarmhartig afgei'ost.Een paar agenten kwamen ook hier weer te laat om de daders te pakken, maar toch nog tijdgenoe om te voorkomen dat de man doodgeslagen werd. Bewusteloos en geheel bebloed werd hij bij een apotheker binnengedragen. Ook het rijtuig was inmiddels ernstig beschadigd geworden. Overigens heeft de dag zoowel als de avond een rustig verloop gehaa. De place de la Concorde" prijkte, zooals ge- vvoonlijk bij groote feesten met hare gewone ver lichting, evenals de „Champs Elisées.-* Beiden baadden zich in eene zee van licht en leverden eene inderdaad tooverachtigen aanblik op. De faubourgs „St. Denis' en „St. Martin" wa ren ook nu weder door de bewoners smaakvol versierd en wonderschoon geillumineerd. Jammer dat het wêer zoo weinig heeft mede gewerkt om de feestelijke stemming te bevorde ren. Hebben wij dezen zomer tot dusverre eiken dag mooi weer gehad, juist Zondag heeft het bijna den ganschen dag geregend. Gelukkig is het s avonds echter droog geworden en honderd duizenden bewogen zich toen dan ook op de straten waar overal bals waren georganiseerd, die tot 3 of 4 uur in den ochtend voortduurden. n#?®1 Bal voor de Beürs en op de „place de 1 Opéra" door den „Gil-Blas" georganiseerd heb ben zelfs tot 's morgens over vijven geduurd. Senior. SPRANG. GEBORENJohannes Z. van Johannes Wertker en Adriana Bogers. Cornelia Dirkje, D. van Maarten in 't Veld en Janneke van Esch. CAPELLE. Van 12—19 Juli. GEBOREN AndriesZ. van Johannes Snijders en Helena Rozenbrand. Gerdina, doch ter van Arend de Jong en Dingena Adria na Dekkers. Dingena Pieternella, 1). van Andries van Dommelen en Maria Paans. Johannes Quirinus, Z. van Willem Quirijns en Jacoba H. D. Huijsman. Ja cob Z. van Frans Heurter en Maria van Tilborgh. HUWELIJKS-AFKONDIGING van Wouter Adri- aan van Beek 29 j. te Raarasdonk en Jo hanna Timmermans 23 j. OVERLEDENAndries Snijders 1 dag. An- tonia van Carapen 80 j. ongehuwd. Adriaan Bogers oud 82 j. echtgenoot van Maria de Jong. Baardwijk. Herkozen J. van Helvoirt en H. Dekkers. Be so ij en. Herkozen Ant. van der Zaken. Gekozen J. van der Heijden. 's Bosch. Herkozen jhr. mr. L. van Meeu wen, mr. E. Tilman, mr. H. Sassen, F. van Goch en A. B. van der Steen. Gekozen B. Lutkie. 's Grevelduin - Kapel. Herkozen J. Verhei den. Herstemming tusschen Dirk de Bruin Ezn. en D. van Campen. Vrij hoeven-Kapel. Herkozen G. Verhoe ven en J. Quirijns. Dongen. Herkozen P. van Gastel en P. v. d. Assem. Gekozen W. Hoevenaars. Drunen. Herkozen J. J. van Loon en A. P. van Loon. Dussen. Herkozen J. H. Stael en A. A. H. van Honsewijk. s Gravemoer. Herkozen C. J. Mouthaan en D. van Loon. Geer truidenb erg. Herkozen P. N. C. Al- lard en P. M. F. Smolders. Herpt c. a. Gekozen J. J. Buijs en A. J. van Grevenbroek. Heusden. Herkozen C. J. de Jongh en P. J. van Bokhoven. Loonopzand. Herkozen P. van Dortmond Gm., burg., E. J. Verster en G. Dekkers. Raamsdonk. Herkozen W. G. Zijlmans. Gekozen St. v. Dongen en Elisius de Wit. Sprang. Herkozen J. van Dijk, burg., J. H. Brienen en B. Verhoeven. Waalwijk. In" plaats van de aftredende leden P. Wijten, J. Gragtmans en C. Ficq zijn gekozen J. B. Timmermans Bz., Ant. v. Tilburg en A. H. van Schijndel. Waspik. Herkozen Huibert de Bont. Ge kozen Hendrikus Franciscus de Bont Azn. Werkendam. Gekozen M. M. Verspilt en J. Kerkhoven. WAALWIJK19 Juli. Uithoofde de drukte der invallende kermis was de aanvoer en de handel ter veemarkt van wei nig beteekenis. Kalfkoeien f 140,a 290,. Kalfvaarzen f 110,— a f 185. Varkens f 7,— a f 12.75. Weilammeren f 0.a 0. Ter botermarkt aangevoerd 487 KG., verkocht van f 0,99 k 1.29 per KG. Eieren f2.50 a 3,50 per 100 stuks. In huidenleder en schors was de han del gering. Alleen prima zooileder is ge vraagd doch weinig voorradig. De prijzen toonen meer vastheid aan. AMSTERDAM, 19 Juli. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Van de op 16 Juli bij inschrijving aan gebodene 37000 stuks O.—Ind. Runder- en buffelhuiden werden 19000 stuks verkocht. Het verkochte haalde circa taxatie. Inlandsche artikelen zeer stil. rTot diepe droefheid van mij en mijne kinderen overleed den 17 jl. mijn ge-I liefde zoon LEONARDUS, in den ouderdom van ruim 22 jaren, j voorzien van de II. H. Sacramenten der stervenden. B. van SCHIJNDEL. Waalwijk22 Juli 1889. Voor de vele bewijzen van deelneming^ ondervonden bij het overlijden mijner dier bare echtgenooteMevrouw )etuig ik bij deze mijnen oprechten dank. Dr. L. G. VAN HEIJST. Waalwijk, 12 Juli 1889. TE WAALWIJK, (pastorie) verlangt 1°. November eene als Meid-alleen. (Zie PROGRAMMA in de voornaamste Koffiehuizen. voor het vervoer van gedistilleerd, zout en zeep, en voor het slachten, ingericht volgens de nieuwe voorschriften, zijn ver krijgbaar bij

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3