Nummer 59. Zondag 28 Juli 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. c ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Wereldtentoonstelling te Parijs. Echo van het Zuiden, Waalw(|hsche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden _/l,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden, aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De boulangisten hebben geen „veine" met hun grootsch plan een plebisciet te organi- seeren bij de verkiezingen voor de algemeene raden, Zondag a. s. Zij hebben maar gerin- gen kans iets te winnen (van de te vervan gen leden ten getale van 1439, zijn er 975 republikeinsch- en 464 conservatief gezind) en zij zeiven hebben aan deze verkiezing een groote beteekenis willen geven, zoodat 't eigenlijk best mogelijk is, dat zij zeiven in den put vallen, voor anderen gegraven. Hun kans slaat slecht, omdat bij deze verkiezing de plaatselijke belangen vóór alles gaan, gewoonlijk wordt hij gekozen, die het kanton kent en er dus 't meest nuttig kan zijn. Bovendien zullen de boeren niet zoo dwaas zijn een persoon te kiezen, die enkele dagen later wordt vervallen verklaard van zijn mandaat. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is men zeer gerust over den uitslag van de verkiezingen van Zondag a. s. Men rekent er op, dat de republikeinen minstens 250 stemmen meerderheid zullen verkrijgen. Met koortsachtigen ijver wordt van bou- langistische zijde de propaganda voortgezet. In een enkele drukkerij zijn besteld een millioen aanplakbiljetten, een millioen stem briefjes en vijfhonderd duizend plakkaten, welker aanplakking alleen 40,000 francs kost, terwijl de kosten van verspreiding der brief jes worden berekend op 30,000 francs. Men zegt, dat een tiental drukkerijen gelijke be stellingen hebben gekregen. De Duitsche regeering heeft het vestigin"s- of nederzettingstractaat met Zwitserland, dat eerst in 't midden van het volgend jaar af liep, formeel doen opzeggen. Een eigenaardig pendant van dit bericht vormt de telegrafische mededeeling uit Ber lijn, volgens welke de inschrijving op de nieuwe Zwitsersche 3!/2 percents leening daar met schitterenden uitslag is bekroond en in de schuldbrieven reeds een levendige handel werd gedreven tot den ongekend hoogen koers de inschrijvingsprijs was 979/lö van 103 percent, wel een bewijs, dat de openbare meening het geenszins met het barre optreden van den Rijkskanselier in deze eens is. In de dagbladpers trouwens, in de Witzblatter vooral was dat verschil van den beginne af in het oog loopend. Karakteristiek voor de bekommering, die XII. Keeren wij thans terug naar het Champ de Mars om daar in de hoofdgalerij, welke ons land en België scheidt van Oostenrijk-Hongarijeeen bezoek te brengen aan het salon, dat de aideeling vormt der Nederlandsche koloniën, en waar we Oost en West vereenigd vinden. Beginnen wij met te zeggen dat de rangschik king inet veel smaak is geschied. In de hoeken zijn een viertal baldakijns aangebracht, terwijl de muren behangen zijn met Oostersche stoffen. In het midden verheft zich een monumentale inzending den groothandel betreffende, de verdere ruimte wordt ingenomen door sierlijke vitrines. Het koloniaal comité onzer afdeeling behoort er tot de voornaamste inzenders. Het zond eene verzameling kleederen, hoeden van bamboe, enz., verschillende draagbare wa- jenenals daar zijn pijlen bogen, geweren ansen en krisseneene uitgebreide collectie fles- schen met boschproductentoilet-artikelen, ge neesmiddelen en arak; werktuigen gebruikt wor dende bij het weven; een reeks keurige modellen van een passar, te Soerabaya, van een drijvend Chineesch huis uit de residentie Palembang, van een Makassaarsch huis, van een tabaksdroogschuur, enz., ilesschen met een aantal meelsoorten, die nende voor voedingsmiddel; monsters koffie, thee, suiker, nootmuskaat, foelie, kruidnagelen, peper, enz. Aan het comité moet lof gebracht worden voor hetgeen het met de bescheiden middelen, waarover het te beschikken had, heeft weten tot stand te brengen. Eene zeer volledige en schoone verzameling koffie van Java, van Sumatra, van Celebes en in de Pruisische districten, grenzende aan Rusland, heerscht omtrent het oorlogsgevaar, is de bijzonderheid, dat de vroegere minister van oorlog, generaal Bronsart-Schellendorf, die thans het bevel voert over het eerste le gercorps in Oostelijk Pruisen, gebruik maakte van een hem aangeboden feestmaal om open lijk in eene rede van die bekommering uit— diukkelijk gewag te maken. Hij zeide na melijk, dat hij op zijne verschillende reizen door de provincie dergelijke bezorgdheid her haalde malen heeft vernomen doch hij ver zekerde, dat die ongegrond is en er geen uitzicht bestaat op verstoring van den vrede. De vrees werd van verscheidene kanten in de provincie geuit dat bij een plotselingen inval uit het het Oosten het Duitsche leger bestuur, wellicht om redenen van tactiek, het geraden kon achten, zij het ook voor eenigen tijd, de provincie tot aan den Weichsel prijs te geven. De generaal Bronsart-Schellendorf verklaarde daarentegen dat hij en zijn le gercorps, indien de oorlog tegen verwachting mocht uitbarsten, tot den laatsten man de grenzen te verdedigen en het vaderland te beschermen zouden weten. Hij zeide dit in het bijzonder, daar hij wenschte dat zijne woorden tot volkomene geruststelling zouden dienen, en hij hoopte dat zij dit doel moch ten bereiken. Daar generaal Bronsart een man is van rustigen aard en een behoedzaam spreker, zoo blijkt genoegzaam welk eene spanning er in Pruisen's Oostelijke grensdistricten bestaat, als zulk een man het-noodig vond die ge ruststellende verklaring te laten hooren. Ook van Oostenrijksche zijde komt eene tegenspraak van aan deze Mogendheid toe gedichte niet zoozeer oorlogzuchtige als wel opruiende neigingen. Het Weener Fremdenblatt namelijk ver klaart, dat het beweren, als zou Oostenrijk er naar streven Servië en Bulgarije met el kander in botsing te brengen, geheel uit de lucht is gegrepen. Ook is het on war, dat de Bulgaarsche regeering vooral op Oosten- rij k's aandringen troepen naar de grens van Servie heeft gezonden. Dit alles wordt uit gestrooid om de openbare meening tegen Oostenrijk op te hitsen. Oostenrijk's staat kunde is er juist op uit, tegenover de regee ringen te Belgrado en Sofia klaarheid te ge ven en te verkrijgen omtrent hare respectie velijke voornemens, ten einde mogelijke mis verstanden uit den weg te ruimen. De Servische en Bulgaarsche regeeringen van Timor en Bali, zoowel gouvernements-koffie als koffie van particuliere plantages, zijn wij ver schuldigd aan de vereenigete inzending derVer- eeniging voor den Amsterdamschen koffiehandel en de Vereeniging voor den Rotterdaraschen kof fiehandel. De op Java zoo hoogst belangrijke Kinakuituur is vertegenwoordigd door eene schoone expositie van den heer Gust Briegleb, te Amsterdam. Wij treffen daar al de verschillende deelen aan van den zoo nuttigen Kinaboommonsters van de stam van den bast, de wortels, de blaadjes, de vrucht enz. Aan deze verzamelingwelke in hooge mate de aandacht trekt, zijn monsters kapok, plantenzijde (Bidocrie) ramek, coca, kwas- siahout, wilde en tamme cubeben, enz. toegevoegd. De heeren G. Kolff Go., de bekende uitgevers te Batavia, exposeeren verschillende indische boek en plaatwerken. Eene verzameling opgezette vlinders, gevangen op Nieuw-Guinea, Ternate, enz. toont ons de'heer A. A. Bruijn, van Ternate, terwijl door tusschen- komst der heeren J. en O. G. Piersou te Parijs een vitrine gevuld is met eene collectie Paradijs- en andere fraaie opgezette vogelsmet paarlraoer schelpen en sohjliiadsehalen. Wij merken daarin o.a. een zeer fraaien schilpadsohaal op, waaraan hals en kop nog zijn bevestigd. Al de voor werpen, welke deze vitrine bevat, zijn afkomstig van den Molukschen archipel. Cigaretten vinden we van de Indische cigaret- tenfabriek „Het wapen van Batavia"van den heer van Buurenaldaaren een verzameling diverse soorten van ruwe tabuk, van daarvan in Nederland gemaakte sigaren, benevens sigaren, cigaretten en gekorven tabak door de inboorlingen bewerkt, zonden de heeren gebrs. Repelius, te Amsterdam. zegt het blad zijn het best in staat om getuigenis te geven van Oostenrijk's werk zaamheid in dien geest. Ex-koning Milan is inmiddels weer naar Belgrado gekomen, waar hij uitdrukkelijk ver klaard heeft, dat zulks geschied is, niet om zich met de politiek te bemoeien, maar om het oog te houden op de opvoeding van zijnen zoon. Het tegen 4 Augustus door kardinaal La- vigerie vóór 6 maanden saamgeroepen inter nationale congres tegen de slavernij is, vol gens een uit Lucern door den kardinaal aan ille anti-slavernij-comité's gezonden telegra fisch berichtvoor oubepaalden tijd uitge steld, omdat uit Frankrijk de meeste aan zienlijke mannen niet kunnen komen door de a. s. algemeene verkiezingen. Slechts 18 Franschen, van welke slechts 4 bepaald le den waren, hadden hun komst aangekondigd en de kardinaal kan zich niet vereenigen met het denkbeeld van een internationaal con gres van zooveel belang, waaraan een der groote katholieke mogendheden niet zal deel nemen reden waarom hij besloten heelt het congres van Lucern uittestellen tot een datum, dat elkeen gelegenheid heeft er aan deel te nemen. De St. Petersburgsche berichtgever der Kreuz-Zeitung bevestigt thans, dat de czar tegen het einde van Augustus naar Duitsch- land komt, en wel over land, per spoor, met zijn geheele gezin. Reeds worden de rijtuigen, waarmede, en de lijnen, waarlangs de reis zal geschieden, aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen, want sedert het ongeluk b'j Borki is het keizerlijk echtpaar nog be vreesder dan vroeger om van den spoortrein gebruik te maken. Men kan het lang uitstellen van het bezoek nu gevoeglijk hierop schuiven, dat die angst eerst een weinig moest over wonnen worden, schoon het klaar is, dat, wat overwonnen moest worden, niets anders was dan een schier onoverkomelijke tegenzin van den czar tegen dit bezoek. Herhaaldelijk moeten de ministers hem bezworen hebben toch te gaan, al was het dan alleen maar in het belang des lands, maar daarop volgde telkens een antwoord, dat, zegt de Kreuz- Zeitung, „in zijne niet weder te geven Sla vonische oorspronkelijkheid aan duidelijkheid van weigering niets te wenschen overliet." Thans echter schijnt de czar werkelijk te zullen gaan. De onlusten op Kreta zullen, hopen wij, niet die uitbreiding nemen, dat de tusschen- De heeren Wessanen Laan, te YVormerveer, zorgden er voor de Java-rijst niet schittert door afwezigheid. Wij vinden ze gepeld en ongepeld. De firma Schroeter Co., te Amsterdam en Londen, zonden verschillende specerijen, als noot muskaten, kaneel, foelie, voorts cacao van Java en uit Suriname, gom-copal, drogerijen en aan verwante artikelen. Onder de noot-muskaten en de foelie bekleeden die van onze bezittingen op Banda eene eerste plaats; zij munten uit door een bijzonder aroma en een uiterst fijnen smaak. Deze specerijen werden ook ingezonden door de Crediet- en Handels-Vereeniging „Banda*, te Amsterdam. De firma's Maclaine Watson Co te Batavia Mac'neill Co. te Samarang en Eraser Caton Co. te Soerabaya, Passaroean en Probolingo deden eene collectieve inzending van de voor naamste soorten Java suiker. De thee ia niet minder vertegenwoordigd dan de suiker, daarvoor is op verdienstelijke wijze gezorgd door de onderneming Perakansalak, be- hoorende aan de erven A. W. Holle, de onder neming Sinagar, directeur de heer kerkhoven, en de onderneming Tjisalak, administrateur de heer Netscher, allen op Java. Arak vinden wii ook bij verschillenden, inzon derheid in de zending van den heer W. van Kem pen, te Amsterdam, die behalve Java-arak, ook Surinaamsche rum exposeert. De heeren P. G. C. Calkoen, makelaars te Amsterdam zonden een platte vitrine met ver schillende soorten Java-indigo. Op eenige platte tafels is voorts onder glas een niet onbelangrijke verzameling voorwerpen van inlandsche kunstin dustrie bijeengebracht. Wat vooral in ons Indisch salon aantrekt, is het pièce de milieu, om het zoo eens te noemen. komst der mogendheden noodig wordtin elk geval zou het al te dwaas zijn, dat de Europeesche mogendheden elkaar in 't haar zouden vliegen naar aanleiding van een op stand der Kretensers, die streven naar een grooter zelfregeering of wel naar volkomen bevrijding van het Turksche juk. 't Schijnt vrij wel zeker te zijn, dat de Kretensers worden gesteund, altijd in 't geheim, door een groote mogendheid, welke wij niet na der behoeven aan te duiden. Indien deze mogendheid kon besluiten haar diplomatieken zoowel als militairen steun terug te trekken, zou er geen sprake kunnen zijn van eenig gevaar, uit de beweging op Kreta voortvloeiend. Er zullen nog meer staats-ambtenaren, die tot het personeel der onder - prefecten be- hooren, alsmede die belangrijke betrekkingen in de departementen vervullen, met een briefje van ontslag naar huis gezonden worden we gens hun steun, aan Boulanger in diens stre ven verleend. Er zijn reeds vele berekeningen gemaakt betreffende de kosten der Parijsche tentoon stelling. Officieel is thans vastgesteld, dat zij 43 millioen francs kost, doch wanneer men de uitgaven voor de officieele van Re- geeringswege gegeven feesten en receptien van vreemde hooge gasten er bij voegt, zal dit bedrag nog aanmerkelijk stijgen. Te New-York heeft zich naar Frankrijk een vijftigtal werklieden ingescheept om de Parijsche tentoonstelling te bezoeken. Zij wer den uitgezonden door de werklieden-syndi caten uit alle deelen der Vereenigde Staten en door eenige fabrikanten. Tijdens de zeemanoeuvres te Toulon zijn een paar torpedobooten met elkander in aanvaring gekomen, terwijl van een ander schip de boeg vernield is. Rochefort deelt in de Intransigeant mede, dat hem last gegeven is bekend te maken, dat van nu af tot de verkiezingen in de maand October, de salarissen van die staatsambtenaren, die wegens hun boulan- gistische neigingen hun ontslag bekomen, uitbetaald zullen worden door het boulangis- tisch nationaal comité. Eene pyramide zeer smaakvol gevormd uit balen koffie en rijst, kisten thee, vaten arak, copal en kapok in de origineele veroakking, groote blokken gom, stapels tin (van de firma Ricard Freiwald), te Amsterdam, een en ander afgewisseld met tij gervellen en in het haar gelooide buffelhuiden. De uitgebreide uitvoerhandel onzer schoone In dische bezittingen is in deze pyramide door de voornaamste artikelen vertegenwoordigd en aan het geheele salon wordt daardoor een bijzonder relief bijgezet. Verzuimen we voorts niet met een enkel woord noe melding te maken van eene rijke verzameling Indische muziek-instrumentenwelke door de goede zorgen van het comité is bijeengebracht, terwijl wij het doek ingezonden door de Kra- lingsche katoen-maatschappij evenmin met stil zwijgen mogen voorbijgaan. De algemeene indruk welke men van ons salon krijgt, is dat onze bezittingen in Azie er veel beter vertegenwoordigd zijn dan die in Amerika. Surinaamsche producten komen er om zoo te zeggen slechts sporadisch in voox*. Uit Curayao vinden wij er niets. Dat schoone eiland schijnt altijd nog maar ons stiefkind te blijven. Aan de commissie voor de afdeeling koloniën mogen wij dit echter niet wijten. Te Batavia heeft zich eene sub-commissie gevormd. Waarom is dit te Paramaribo en op Cura$oa ook niet het geval geweest? Van eene meer waardige verte genwoordiging zouden in de eerste plaats onze West-Indische bezittingen zelve de vruchten ge- u~ux Men schijnt dit daar niet te hebben plukt hebben, begrepen Sesio*.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1