o Spanje. Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. BINNENLAND. Door den prefect van politie zullen ook 4 ambtenaren en 1 agent der veiligheids politie hun ontslag gegeven worden, omdat zij hunne instemming en toewijding aan de zaak van Boulanger verklaard hebben. De provincie wordt overstroomd met portretten van Boulanger, door agenten van den generaal. De firma Leitz te Lubeck heeft 1.400,000 stuks moeten leveren. Zaterdag jl. was de dagbladpers uitge- noodigd een proefrit mede te maken op den „chemin de fer glissant" slede-spoorweg, die op de tentoonstelling te Parijs op de Esplanade des Invalides in werking is ge steld. Deze uitvinding zal geheel het spoor wegstelsel veranderen. De wagens hebben geen wielen, maar rusten met gegroefde sleden op de spoor staven. Onder hooge drukking wordt onder uit deze sleden water geperst, dat tusschen de spoorstaven en de sleden wegvloeit, maar zoodoende tevens maakt dat de sleden niet meer op de spoorstaven, maar op een laagje water rusten, dat niet dikker dan een nagel, maar toch voldoende is om den trein zeer gemakkelijk te doen glijden. Even als een schip op het water, kan men nu met een vingerdruk den trein doen loopen. Door een vernuftig uitgevonden inrichting wordt de trein voortgespoten door water stralen, die onder hooge drukking met groote kracht uit straalpijpen komen, die van af stand tot afstand op den weg zijn geplaatst en door den trein zelf geopend en gesloten worden. Dc beweging geschiedt zonder schokken, stooten of geluid, onmerkbaar maar met een zeer groote snelheid. Het lijntje op de ten toonstelling wordt in enkele seconden afge legd. Een slede-spoorweg tusschen Londen en Parijs zou niet meer dan twee uur voor den overtocht noodig maken en het kolen- gebruik zou tot een tiende van het tegen woordige beperkt worden. De ingenieur Girard, die in de Fransch- Duitsche oorlog omkwam, is de oorspronke lijke uitvinder van dat nieuw vervoermiddel, dat thans door een van zijn helpers, den heer Barré, is uitgevoerd. De wijnoogst kan op verschillende plaatsen der provincie Aragon als verloren beschouwd worden tengevolge van de ziekte in den wijnstok. Hetzelfde is te Requena, in Valen cia, het geval. De regeering doet ernstige pogingen om den prins van Wales over te halen zijn goedkeuring te verleenen aan de benoeming van prins Albert Victor tot vice-koning van Ierland, hoewel de prins reeds meermalen heeft getoond daartoe niet gezind te zijn. De premier moet de koningin hebben ge wezen op de moeielijkheid, die zou ontstaan indien lord Fife gemaal zou worden van de koningin van Engeland en vader van den aanstaanden vorst. In verband daarmede wordt in het lagerhuis een wetsvoorstel ver wacht, de moeielijkheid voor goed regelende door bij dergelijke huwelijken de prinsessen uit te sluiten. De hertog van Edinburg zou dan na prins George komen in de rij der troonopvolgers. Donderdag was het de dag, dat Glad stone zijn 50jarig huwelijksfeest herdacht. Een groote receptie had ter eere van den jubilaris in de Nationale liberale club plaats. Door de vrouwelijke leden dier club is den jubilaris zijn portret aangeboden, dat des morgens, voor de familie aan het onbijt kwam, in de eetkamer is opgehangen. Het portret is geschilderd door John. Millais en moet een kunstwerk zijn. Te Hawarden zullen de feestelijkheden in de volgende week plaats hebben, wanneer de heer en mevrouw Gladstone er zullen komen. In tijdingen uit Hongkong wordt be richt, dat eene hoos twee districten, noordelijk van Kolang-su geteisterd heeft. Verscheidene dorpen zijn vernield. 6000 personen zijn om gekomen en 10,000 zijn zonder dak. In de noordwestelijke provincie van Britsch - Indie kwamen verleden jaar 6000 personen door den beet van slangen om het leven. In den dierentuin te Londen is dezer dagen, bij het voederen van de wolven, een dezer dieren over den oppasser heen uit het hok gesprongen en den tuin ingeloopen. Maar de oppasser pakte, met veel tegen woordigheid van geest, den wolf bij den kop, en na een hevige worsteling, waarbij hij deerlijk gewond werd aan de hand, wist hij het dier naar zijn hok terug te brengen, waardoor hij eenige kinderen, die daar speel den, een noodlotige nadere kennismaking met den wolf van Roodkapje bespaarde. Ook de Beiersche regeering zal bij het overbrengen van het stoffelijk overschot van La Tour d'Auvergne van Neuburg naar Frank rijk, de militaire eer bewijzen aan den over ledene. Alle troepen van het district Neu burg zullen aan de plechtigheid deelnemen. Het gevolg van den keizer van Oos tenrijk bij zijn bezoek aan Berlijn, zal uit niet minder dan 70 personen bestaan. Officieel wordt medegedeeld, dat de keizer Zaterdag te Wilhelmshaven zal aan komen. Uit Berlijn wordt het bericht bevestigd dal de keizer op zijn terugreis van Engeland een bezoek zal brengen aan het Belgische hof. Graaf Herbert Von Bismarck is naar Varzin. Men vermoedt, dat hij van zijn va der instructies is gaan ontvangen over de reis naar Engeland. Graaf Herbert moet den keizer namelijk naar Engeland vergezellen. Nadat in den laatsten tijd verscheidene .keizerlijke beambten bij; de marine te Kiel en elders gevangen waren genomen, onder verdenking dat zij zich bij leveringen van materieel hebben laten omkoopen, heeft zich een der gevangen genomen personen, de ge heimsecretaris Cremer, te Berlijn, door zich de polsader af te snijden, van het leven be roofd. Het onderzoek in deze zaak is, zoo het schijnt, nog van grooter omvang, dan in het proces tegen betaalmeesters het geval was. Voor de rechtbank te Schweidnilz heeft de tweede groep, naar aanleiding der onge regeldheid bij de werkstaking in het district Waldenburg, terecht gestaan. Van de vijftien beschuldigden is een tot 4 jaren tuchthuis en zijn drie van 9 maanden tot 2 jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Wegens eenvou dige vredebreuk is een beschuldigde tot 2 jaren, zeven anderen tot D/g jaar, een tot 1 jaar en een tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een werd wegens zijn jeugdigen leeftijd vrijgelaten. De hooge raad in zake marineaangelegen- dieden heeft den raad gegeven de torpedo's als onnuttig af te schaffen en groote pant serschepen in de plaats te stellen. De verdaging van het congres van Lu- cern wekt hier groot opzienmen meent dat de paus tot het uitstel heeft geraden. Te Plata, in de provincie Avellino, zijn bij het afsteken van een vuurwerk bij gele genheid eener godsdienstige plechtigheid, drie personen gedood en 46 gewoud. In de omgeving van Pa.iua zijn door den storm eenige huizen ingestort en ver scheidene personen gewond. De Pruisische gezant bij het Vaticaan Von Schlözer, kwam gisteren te Weenen aan waar hij bij den nuntius Galimberti het diner ge bruikte. Heden dineert hij bij Kalnoky om morgen weder te vertrekken. De werkzaamheden, die op last van keizer Frans Jozef in het kasteel te Meijer- ling, waar aartshertog Rudolf overleden is, verricht worden, zijn reeds zoover gevorderd, dat de inwijding van het klooster op het midden van October is bepaald kunnen wor den. Men herinnert zich, dat de keizer dit kasteel bestemd heeft voor een verblijfplaats van nonnen en dat de kamer, waarin de prins is overledentot kapel wordt inge richt. Te Trifail hebben 1400 werklieden het werk gestaakt. Gisternacht kwam het tot ongeregeldheden, waaraan de gendarmerie te pas kwam om de rust te herstellen. Te Ober- steier is de werkstaking geëindigd. De verdrijving der joden op grond van wettelijke bepalingen wordt met kracht voortgezet. Zelfs heeft men aan gezeten Israelietische families als uitersten datum 13 October bepaald. DONDERDAG 2 Augustus Jaar markt te Waalwijk. WAALWIJK, 27 Juli 1889. Door het gemeentebestuur van Waalwijk, is een oproeping gedaan voor een hoofd der openbare school met uitgebreid leerplan. Sa laris f 1300 en vrije woning. Vereischten hoofdacte met aanteekening voor Fransch en Duitsch (Engelsch aanbeveling). Stukken in zenden voor 10 Augustus. Zooals bekend is heeft de directie der belastingen te Keulen onlangs den vrijen invoer van 3 kilo meel, brood, enz., beperkt op U/2 kilohetgeen veel schade veroor zaakte aan de vele houten winkels juist aan de grenzen opgeslagen. Nadat de Pruisische grensbewoners daartegen ge protesteerd hebben heeft de Pruisische mi nister van financien deze beperking inge trokken en weder bepaald als vroeger op 3 kilo in te voeren vrij van inkomende rechten. Zelden zoo schrijft ons uit Maas tricht zijn de inwoners eener stad zoo geheel op de hoogte van het aantal trillin gen die eene normale stemvork (diapason) moet hebben, als dit tegenwoordig hier het geval is. Sedert een geruimen tijd toch hoort men van niets anders spreken dan van den diapason. De reden hiervan is deze De stedelijke muziekschool heeft ten bevoeve van hare muzikanten nieuwe instrumenten met den normalen diapason aanschaft. De levering dezer instrumenten was gegund aan den heer B. alhier, die ze door eene voor name firma te Parijs liet vervaardigen. Toen de instrumenten hier echter beproefd werden, bleek, of althans vermeende men, dat slechts eenige aan de vereischten van toon volde den. De heer B. beriep zich toen op den leverancier te Parijs en deze weder op de verklaringen, door deskundigen afgegeven. In de gegeven omstandigheden wist men niets beters te doen dan een stemvork met den normalen toon uit Parijs te laten komen, om daarna te beslissen of de instrumenten al dan niet den juisten toon hebben. Deze stemvork is eindelijk aangekomen en nu zal weldra moeten blijken wie in deze gelijk heeft óf de muziekschool óf de leveran cier. Te St. Antonis zal het schuttersge- zelschap op 30 Juli e. k. zijn 500-jarig be staan als gilde vieren waarvoor een wedstrijd is uitgeschreven met daaraan verbonden eere medailles en personeele prijzen. Reeds heb ben 15 gilden zich aangemeld, waaronder er zijn, die in oorspronkelijk constuum uit den gil den-tijd aan den optocht zullen deelnemen. Een wel wat vreemde historie had in de gemeente Wonseradeel plaats bij het over brengen van eene stembus aan het hoofdbu reau- Door den Heer C. C. Ledeboer werd na melijk aan den burgemeester van het hootd- bureau, een ontvangst-bewijs gevraagd, doch ontving ten antwoord „dat wordt hier niet geven", De heer Ledeboer antwoordde hierop „dan wordt de stembus hier niet gegeven", en vertrok. De burgemeester heeft later door den concierge den Heer L. willen overreden om terug te komen, belovende, dat een ontvangst bewijs zou gegeven worden maar de heer L. ging huiswaarts en bezorgde den anderen morgen circa te 9 uren, de stembus c. a. aan het hoofdbureau. Te Muidenberg werd Donderdag voor- raiddag tegen 11 uur een jongen, die tegen den hevigen regen eene schuilplaats had ge zocht onder een afdak, door den bliksem gedood. Een gedeelte van het hoofdhaar werd geschroeiden beide handen waren bruin geworden. Woensdag middag is te Utrecht buiten de Waard een agent van politie in het water gevallen, en even daarna levenloos opgehaald. De man laat eene vrouw en twee kinderen onverzorgd achter. Het huis van H. Knol, staande onder Echten aan de Hoogeveenschevaart, is met de meubelen'in asch gelegd. Niets was ver zekerd. Woensdag ochtend omstreeks lD/s^ur is loods No 1 op het terrein der Handels- vereeniging te Feyenoord in gebruik als los plaats der Javabooten, in brand geraakt. Door een noodschot van een der schepen, liggende in de Spoorweghaven, opmerkzaam gemaaktrukte in een oogwenk voldoende hulp aan en waren in een oogwenk de twee stoombrandspuiten, de drijvende stoorobrand- spuit en een groot aantal handbrandspuiten op het terrein van den brand aanwezig. Door dit krachtig optreden en de omstandigheid dat de wind gestadig uit het Westen bleef waaienis het gelukt den brand tot deze loods te beperken. Zij is echter tot den grond afgebrand en vertoont op dit oogenblik slechts een rookenden en smeulenden puin hoop. De binnenlandsche maatschappijen, lijden door dezen brand een verlies van f59000. Goederen waren op dit oogenblik in de berg plaats gelukkig niet aanwezig. Men vermoedtdat de brand is ontstaan door zelfontbranding van afval, enz. onder den vloer der loods. Neemt men in aanmerking den bouwaard van al de loods n op het terrein, hout met asphalt-dekking, en de ligging der loodsen onderling, dan is het een wonder, dat alleen No. 1 door het vuur is verteerd. Bij Noorden of Noordwesten wind zou er geen mogelijk heid geweest zijn, de andere loodsen tegen overslaan van de vlam te beveiligen, en zou de ramp een ontzettenden omvang hebben gekregen. Bij den brand waren twee der wethouders, de heeren Van Citters en Molenaar, alsmede al de hoofdlieden der brandweer op het terrein aanwezig. Omtrent de manoeuvres der pontonniers wordt geschreven Dinsdag werd de tocht voortgezet van Oijen tot Boksmeeren wel tot laatstge noemd plaats, daar achtereenvolgens de „Sperwer" en de „Johanna" aan den grond raakte, en men zonder deze sleepbooten het doel Venloo niet kon bereiken. Er werd nu besloten hier den volgenden dag af te wach ten ten einde te kunnen beslissen of men al of niet zou beproeven verder te komen. Er stond op sommige punten nl. pl. m. 1,20 M water terwijl de diepgang van de „Jo hanna« ongeveer 1.40 is; die van de Sperwer is iets minder. Daar het nü den volgenden ochtend bleek dat het water weer 2 cM. gevallen wasbe sloot men van uit deze plaats de oefeningen te beginnen en dus niet verder te gaan. Van den tocht op Dinsdag valt weinig te zeggen. Het weer was bij tussc.henpooi en regenachtig; vooral toen we de brug bij Mook passeerden, kregen we een donderbui waarbij de regen met stroomen ran den hemel viel. De oliepakken bewezen nu goede diensten; nochtans kreeg menigeen die niet spoedig genoeg zich van deze kleeding had voorzien, daar de bui zoo plotseling opkwam, een flink nat pak. De logiespontons waren gelukkig bijtijds overdekt, zoodat hier de regen geen kwaad deed. Gelukkig kwam aan deze bui spoedig een einde en kon men weer van het betere weer genieten. De eerste brug werd geslagen aan het veer te Boksmeer door den len luitenant Du Celliée Muller, die daartoe reeds vroeg vertrok om het punt te verkennen. Aan den linkeroever dezer brug loopt het acces naar het dorp Boksmeer over een klinkerweg terwijl men aan den rechter oever komt op den weg naar Heijen over een grintweg, beide uitstekende toegangswe gen voor troepen en voertuigen. Nadat hier koffie gedronken waswerd opgebroken en liet men de vakken tot bij het veer te Oeffeit afdrijven. Hier werd andermaal de rivier overbrugd en daardoor de verbinding gemaakt tusschen de wegen op Oeffeit op den linkeroever en op Gennep op den rechteroever der rivier uitloopende. De stoombooten De Johanna en de Sperwer na men nu den terugtocht aan naar Dordrecht, daar hunne diensten niet meer noodig waren, terwijl de Kabouter achter bleef ten dienste van den vaartrein. Nadat de manschappen hun middagmaal in de naast het keukenvlot liggende weide hadden gebruiktwerd de brug afgebroken en dreven de vakken tot voor Kuyk, terwijl de cantine-, keuken- en logiespontons achter deze vakken aangesleept werden door de Kabouter. Maandag jl. is de behuizing van den landbouwer P. van Geroert te Malden onder Heumen, in korten tijd geheel in den asch gelegd, terwijl de inboedel en de pas ge oogste rogge door de vlammen werden ver teerd. Oorzaak onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Eindhoven is een vijfjarig kind van zekeren H., terwijl de moeder eenoogen-. blik afwezig was, te water geraakt en onge lukkig verdronken. Te Zomeren werd door het zoontje van den landbouwer L. van Deurzen, tijdens de afwezigheid van zijnen vader, in de schuur waar hij turf kwam halen, brand ontdekt. De nabijgelegen woonhuizen bleven gespaard, de schuur met inhoud werd echter eene prooi der vlammen. De schuur was niet, de oogst en gereedschappen waren wel verze kerd. Deze week heeft bij den landbouwer J. B., te Barneveld, eene zeug eenige biggen geworpen, waarvan 2 het evenbeeld waren van een olifant, met een snuit ter lengte van een vinger, platte hangooren en slagtanden, terwijl zij over het geheele lichaam kaal waren. Een derde had een kop als een doghond, zonder neusgaten. Van een vierde zat de bek geheel dicht, zoodat die moest worden losgesneden, Eenige oogenblikken na deze vier werden nog enkele gewone flinke biggen geboren. Men schrijft uit Enschede Woensdag ochtend vervoegden zich aan het buitenverblijf van mevr. de wed. v. H. te Lonneker, vier kerels, denkelijk polder werkers, die om geld vroegen, hetwelk hun ook werd ter hand gesteld. Korten tijd daar na kwamen zij terug, om meer geld vragende, dat hun geweigerd werd, waarop zij tot be dreigingen overgingen. Na sluiting der deu ren, liet mevr. v. H. de groote bel luiden, hetgeen een teeken voor de omliggende bu ren is dat er hulp verlangd, wordt, die dan ook zeer spoedig kwam opdagen, met het gevolg dat de oplichters bij de nadering er van doorgingen. Vrijdag ochtend half vier ontstond en te Zwolle brand in den wind-graanmolen van Marsman buiten de Diezerpoort. De molen brandde geheel af. De brandweer, die spoe dig aanwezig was, mocht er in slagen de be lendende gebouwen te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit Opsterland wordt gemeld P. K. te Duurswoude passeerde Donder dag met den hooiwagen het gebuurte te Beesterzwaagtoen de stoomtram van Hee renveen om den hoek kwam. Hij en zijn 17jarige zoon stegen van den wagen, de zoon echter viel neer en was dood, volgens het oordeel van den geneesheer tengevolge van den schrik. Te Wageningen is Donderdag, het na mens de diaconie der herv. gem. gebouwde oud mannen- en vrouwenhuis, in tegenwoor digheid van tal van genoodigden, op gods dienstige wijze ingewijd. Alle drie de pre dikanten voerden daarbij het woord. 17 man nen en vrouwen werden reeds opgenomen en onder deze ook de 95jarige Elkske van Aggelen, oud-marketentster van Waterloo, die i;u hier hare laalste levensdagen onbezorgd kan slijtenin een gemakkelijken leunstoel gezeten, woonde dit oudje de feestelijke ope ning bij.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2