BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Italië. Servie. Turkije. Rusland. Afrika. Amerika. BINNENLAND. Alle formaliteiten zijn vervuld, welke ver- eischt worden om Boulanger, Rochefort en Dillon in kennis te stellen met de dagvaar ding. Wanneer zij nu binnen tien dagen niet in Frankrijk verschenen zijn, worden zij beschouwd als zich verzet te hebben tegen de wet. Het banket der maires is op 18 Au gustus bepaald. Men verwacht dat er ongeveer 16000 gasten aan deel nemen zullen. Volgens de „XIX Siècle" weet men thans waar de 100.000 francs of althans een gedeelte er van uit het fonds van het mini sterie van oorlog gebleven zijn. De som zou namelijk gebruikt zijn voor de verschijning van het werk „De eer der Orleansen." Te Duinkerken worden drie agenten van politie ontslagen, omdat hunne kaartjes gevonden zijn tusschen de papieren van Boulanger. Van 29 tot 31 Augustus zal te Vincen- nes en den len September te Neuilly een groot internationaal concours van brandspui ten gehouden worden. Uit Engeland, Belgie, Italië, Zwitserland enz. zijn reeds tal van toezeggingen tot deelneming gekomen. De gelegenheid tot deelneming wordt 31 dezer gesloten. Algemeen is men ontstemd over de ondervinding, die men met de zeemanoeuvres met de torpedo's heeft opgedaan. De talrijke aanvaringen hebben bewezen, dat op een onstuimige zee met deze kleine booten weinig of niets is aan te vangen. Hooge golven benemen aan de bemanning het uitzicht, zelf op korten afstand. De kleine torpedo's wor den op last van den minister van marine onmiddellijk buiten dienst gesteld. Er zijn van die booten een 120 tal gebouwd, die nu alleen waarde als oud ijzer hebben. Een apotheker te Parijs is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld en tot het betalen van 40,000 fr. schadevergoeding, omdat hij, zich vergissende bij het klaar maken van een recept, den dood veroorzaakt heeft van den patiënt, waarvoor het recept bestemd was. De rechtbank heeft, wat de gevangenzetting betreft, geen streng vonnis geveld, want drie maanden is het minimum der straf; maar ten opzichte der schadever goeding is zij streng geweest. In den laatsten tijd heeft zich te Parijs dikwijls het geval voorgedaan, dat een apotheker, bij het klaar maken van een recept, zich vergist heeft, en waarschijnlijk heeft dit bij de rechtbank gewogen en haar doen besluiten eene hooge som ter schadevergoeding vast te stellen. Een paar weken geleden werd bericht van een moordaanslag, in een restaurant bij Lyon gepleegd op de vrouw van den restau rateur door drie jongelieden, die daar in een afzonderlijk vertrek gedineerd hadden en die, toen zij betalen moesten, haar met sla gen en messteken zoozeer verwondden, dat zij voor dood bleef liggen. De bedrijvers van die misdaad zijn nu gevat. Zij hebben hun schuld bekend. Hunne bedoeling was, het restaurant te plunderen na het vermoorden van de vrouw des huizes, wier man een zwak en hulpbehoevend grijs aard is. Maar zij werden na den moord zoo angstig, dat zij de vlucht namen zonder te durven stelen. Vrijdag 2 Augustus, zal ter eere van den schah van Perzie, een prachtig Fête de nuit gegeven worden op het tentoonstellings terrein. De Eiffeltoren zal voortdurend met bengaalsch vuur verlicht worden, alle fonteinen zullen springen, het Trocadero zal volledig geïllumineerd wordenkortom het fraaiste kleed zal worden aangetrokken. Om al te grooten toeloop te keeren, is de entrée ge steld op 10 tickets. Per saldo is dit nog maar weinig, omdat ze tegenwoordig maar 40 centimes per stuk gelden. Zondag avond was er te Parijs den geheelen avond eene groote levendigheid en eene dichte menigte voor de bureaux van la Presse en la Cocarde. Tal van politie dienaren waren in de weer om het verkeer vrij te houden en vele personen zijn, omdat zij weigerden te voldoen aan het bevel om niet stil te blijven staan, in verzekerde be waring genomen. De minister Spulier is tegen Boulanger gekozen in het kanton Auxonne, departement Cótè-d'Or; de minister Rouvier in het kanton Breil, departement der Maritime Alpen; de heer Méline te Saint-Dié, departement der Vogeezen, tegenover Boulanger. De Événement zegt dat het niets zal baten als de Boulangisten de stemmen bij elkaar tellen, die op Boulanger 'zijn uitgebracht; hij heeft de nederlaag geleden. Het Petit Journal meldt dat Boulanger, die in 98 kantons zich candidaat heeft ge steld, slechts in 17 gekozen is. In 73 kantons is hij geslagen. In 8 moet er eene herstem ming plaats vinden. De Gaulois verklaart dat de dag der ver kiezingen slecht voor het ministerie is ge wéést. Buffa'o Bill en zijne Indiaansche leger plaats hebben ettelijke Parijsche deugnieten het hoofd op hol gebracht, die in het Bou- logner Bosch tusschen Auteuil en Passy een rooverkamp opsloegen. De oudste, die twin- rig jaren telde, vervulde de rol van opper hoofd onder den zonderlingen titel van „de Leeuw der mestkooien." In werkelijkheid heet hij Jean Hureau en zijn vader is schoen maker. Na een tiental knapen en even zoo veel meisjes van 15 tot 18 jaar tot eene bende te hebben vereenigd, legde de Leeuw zijn kamp in dichte boschjes niet ver van de vijvers aan, waar hij een soort van kelder deed graven om de dekens en verdere be- noodigdheden te bewaren. Overdag gingen de schelmen in de omstreken op roof uit en de meisjes wisten wandelaars naar afgelegen plekken te lokken, waar hare kameraden ze met stokken en zelfs met revolvers te lijf gingen en van alles beroofden, om voorts als een too verslag zich uit de voeten te maken. Tal van klachten kwamen bij de politie te Auteuil in en men was op het punt de bende te vatten, maar de Leeuw kreeg er de lucht van en is met zijne aan hangers verdwenen. In het hol heeft men twee geladen revolvers, ettelijke doosjes pa tronen, eenige tapijten, een spiegel, allerlei toiletbehoeften, flesschen rum en wijn en eetwaren in blikjes gevonden. Op nieuw worden officieel de onrustba rende geruchten gelogenstraft, die in omloop gebracht zijn om beursmanoeuvres te be gunstigen. De financieele toestand des lands is uitmuntend. Het huwelijk van prinses Louise, oudste dochter van den prins van Wales, met den hertog van Fife, is Zaterdag in de particu liere kapel van het Buckinghampaleis te Lon den voltrokken. Wegens de geringe ruimte, die de kapel biedt, waren er slechts enkele genoodigden. Onder hen zag men den zoon van den koning van Denemarken, den koning van Griekenland, den groothertog van Hessen, verscheiden leden van het kabinet. De prins van Wales geleidde zijn dochter naar het altaar. De prinses was zeer ontroerd. De koningin, die de plechtigheid met haar te- woordigheid opluisterde, omhelsde haar klein dochter herhaaldelijk na afloop der plech tigheid. De hertog en de hertogin van Fife zullen den eersten tijd van hun huwelijk te Sheen- house, een bezitting van den hertogbij Richmond, doorbrengen. Het lagerhuis heeft Labouchère's amen dement betreffende de Royal Grants met 398 tegen 116 stemmen verworpen. De Parnel- listen stemden met de meerderheid. Morley zal Maandag een amendement voorstellen als uiting van ongezindheid, om de lasten der natie ten beoeve van de koninklijke familie nog te verzwaren, teuzij de laatstgenoemde de verzekering geve, dat zij in het vervolg geen nieuwe aanvragen van dien aard meer zal doen. De Londensche politie heeft weer een speelclub overvallen, de Bedford club, Char- terhousesquare. Zeventig personen werden in hechtenis genomen, maar later voor het mee- rendeel tegen borgstelling weer op vrij voe ten gelaten. Toen de schah van Perzie den Brit- schen eersten minister lord Salisbury kwam bezoeken op diens buitenverblijf Hatfield bleek het, dat al zijne juweelen ter ge zamenlijke waarde van 12,000,000 naar men zegtverloren waren. De zwart lederen tasch, welke die kostbaarheden be vatte en die aan de zorg van vier bedienden was toevertrouwd was spoorloos verdwenen uit den bagagewagen. De vier bedienden werden per extra-trein naar Londen gezonden. Zij doorzochten al de vertrekken van het Buckingham-paleis, tot de stallen toe, maar zij vonden niets. Eindelijk vond men de tasch met al de kostbaarheden in een hoekje van den wagen, waarmee de bagage van den schah naar het spoorwegstation was gebracht. De bedienden kusten en omarmden de tasch in bl'jde vervoering en brachten den schat zoo gauw zij konden naar hun meester. De priester van de Mohammedaansche gemeente te Liverpool heelt, tijdens het ver blijf van den schah daar ter stede, in zijn preek het gedrag van den Engelschen kroon prins tegenover dien monarch berispt. De twee groote ondeugden, waarvan de Moham medanen steeds vrijbleven, zijn drinken en spelen. Toen de schah in Engeland kwam, had hij, als een goed Muzelman, nimmer gewed. Maar nu had de prins van Wales hem in de geheimen van dat zondige spel inge wijd. Dit vond de geestelijke zeer afkeurens waardig van Z. K. H. LONDEN, 30 Juli. Particuliere berichten uit Athene in verschillende bladen melden dat vele gezinne uit het eiland Kreta naar Griekenland komen vluchten uit vrees voor eenen algemeenen moord der Christenen. De gouverneur van het eiland is weder naar Kon- stantinopel opgeroepenhem vergezelt eene afvaardiging van christelijke en muzelmansche inboorlingen. De Russische gezant heeft last gekregen tot eene oplossing der moeilijkhe den mede te werken. Volgens de Daily News worden er nog steeds christenen op Kreta vermoord. Aan de Standard wordt uit Erzeroem ge meld, dat de Russen hunne oorlogtoebereid selen in, den Kaukasus voortzetten. Zij heb ben o. a. eene afdeeling ongeregelde ruiterij opgericht, terwijl er veel geschut te Kars wordt aangevoerd. Keizer Wilhelm is Zaterdag ochtend te ll1/2 uur aan boord van de Hohenzollern in goeden welstand te Wilhelmshofen aangeko men. De ter reede liggende schepen en de strandbatterijen brachten het keizerlijk saluut, de eerecompagnie presenteerde het geweer, de kapel speelde het volkslied en eene tal rijke menigte begroette den keizer, alles on der begunstiging van schoon weder. Uit het ingestelde onderzoek is thans gebleken, dat de kwade praktijken der in hechtenis genomen marine-ambtenaren te Kiel voornamelijk hierin bestaan hebben, dat eenige jaren geleden eene lading teakhout, welke voor den marinescheepsbouw in Engeland aangekocht was, op reis naar Duitschland spoorloos verdwenen is. De voornaamste schuldige schijnt de hoofdingenieur Pannecke te Kiel te zijn. Uit Graz komt bericht, dat te Trifail 76 werklieden zijn gearresteerd, gedeeltelijk we gens het aanvallen van de gendarmerieka zerne in den nacht van 23 dezer, en gedeel telijk wegens overtreding der wet op de ver- eenigingen. Uit Weenen wordt aan de Temps ge meld, dat de rector der universiteit te Wee nen het verbod heeft ingetrokken om de uit- noodiging der Parijsche studenten tot bij woning der inwijdingsfeesten van de nieuwe Sorbonne op het aanplakbord van de Uni versiteit te bevestigen. Het officieele rapport omtrent den oogst in de verschillende deelen des rijks meldt dat die in het grootste gedeelte van Galicie zeer slecht uitgevallen isin het grootste ge- -i!deelte van Boheme en Moravie weinig be vredigendin Tyrol uitmuntend; in enkele andere streken gunstig. WEENEN, 30 Juli. Gisteren avond werd hier beweerd, dat de regeering der monar chie in het bezit is van nauwkeurige inlich tingen omtrent onderhandelingen, tusschen Frankrijk en Rusland gevoerd, welke reeds geleid zouden hebben tot een voorloopige overeenkomst, die op het beiderzijds ge- wenschte tijdstip zou worden omgezet in een verdrag van defensief bondgenootschap tot wederzijdsche waarborging van het ongeschon den grondgebied. Uit Genua wordt bericht, dat de groote fabriek van wollen stoffen van de Ferrarie, te Ponte Favignaro, door een hevigen brand is vernield. De schade wordt geschat op een millioen lire. Het regentschap heeft een groot comité gekozen voor de oprichting van het gedenk- teeken voor Kossowo. Aan het hoofd van dit comité staat de metropolitaan Michael, en men gelooft, dat door het vormen van sub- comité's in het geheele land de metropoli- taan gelegenheid zal hebben zijn politieken invloed langs wettelijken weg op het volk te doen gelden. De minister van financien zal in de eerstvolgende zitting van de Skoupschtina voorstellen indienen tot wijziging der staats schulden. Van de geraamde ontvangsten is slechts 2 pCt. ingekomen en de ontbrekende som moet ongeveer 10 millioen bedragen. Volgens een dépêche uit Konstantinopel, van het agentschap Stefani, is er een tele gram ontvangen uit Chania, behelzende dat de stad Kandia overvallen is door muzel mannen, en dat te Chania volslagen regee- ringloosheid heerscht. De consuls hebben aan hunne regeeringen verzocht oorlogsche pen te zenden. Een fraaie groote schouwburg in de Rus sische gouvernementsstad Witebsk is door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Op hetzelfde oogenblik dat een geduchte donderslag de geheele stad deed trillen stond het gebouw in vlammen en binnen drie uur was alles vernield, zelfs het ijzeren veilig heidsgordijn smolt tot een vormlooze klomp ineen en de brandweer bleek onmachtig om iets van den inboedel te redden. Op de plek waar het prachtige gebouw stond verheffen zich thans nog slechts vier beschadigde muren. Den 23en dezer overvielen mannen van Bushiri des nachts het station der Duitsch- Afrikaansche maatschappij Mowapwa te Usa- gara. De ambtenaar Nielsen werd verwond, terwijl de andere ambtenaar luitenant Giese behouden Zanzibar heeft kunnen be reiken. Te Lagos aan de Goudkust,(WestAfrika) is een belangrijke dieftal gepleegd, ten nadeele van den Congo-Staat. Een agent van dien staat, de Belgische kapitein B., die daar was voor het werven van soldaten, had in de Fransche factory aldaar eene sóm van 112,500 fr. welke hij bij zich had, ter be waring gegeven. Toen de bestuurder dier factory voor eenige dagen op reis moest, gaf hij het geld terug aan kapitein B., dié ook weldra vertrekken moest. Het werd in een vaatje gepakt en tijdelijk geborgen in een der magazijnen van de factoryen den dag nadat het daar geplaatst werd vond men het magazijn opengebroken en was het vaatje verdwenen. Blijkbaar waren de dieven er mede op zee gevlucht. Negen personen waaronder de kok der factory, zijn in hech tenis genomen. Of zij de ware schuldigen zijnzal moeten blijken. Inmiddels is een som van f4800 uitgeloofd voor het overle veren van de dieven en hun buit. De kamer van koophandel te New-York heelt zich voor het houden eener internationale tentoonstelling in 1892 te New York ver klaard en een commissie benoemd tot het maken der voorbereidende plannen. De laatste statistieken beramen het aantal slachtoffers, die bij de overstrooming in Johnstown zijn omgekomen, op 6000. Maandag is te Buenos Ayres de generaal Lopez Jordan, een der meest bekende man nen uit Argentinië door een journalist uit Montevideo, Aurelio Casas doodgeschoten. De moord moet eene wraakneming zijn over de verschillende euveldadenwelke Lopez onder het schrikbewind van Rosas heeft be dreven en waaronder ook behoort het ver moorden van majoor Casasden vader van Aurelio Casas. Wegens deze en andere ongehoorde wreed heden werd Lopez in 1872 in de gevangenis te Parana gezet. Het gelukte hem echter den kerker te ontvluchten. Den 10 Aug. 1878 verliet hij, als.bedelaar verkleed^ leu nende op den arm van eene zijner dochters, de stad Parana. Tien jaar hield hij zich verscholen in een der omliggende landen. tot allen politieken moordenaars in De- cember 1888amnestie werd verleend, en hierdoor Lopez weer naar Buenos kwam. Veel vreugde van zijne vrijheid heeft hij niet gehad. Op de publieke straat werd hij doodgeschoten door Aurelio Casas, die na dezen moord ook niet de minste aanstalten maakte om te vluchten. Hij schilderde dér politie, die hem gevangen namde beest achtige wijzewaarop Lopez zijn vader tér dood had laten brengen van kind af h;id de haat tegen dezen moordenaaar hem verge zeld slechts. U/a peso verdiende hij 's daags doch éen peso had hij toch weggelegdom beter in de gelegenheid te zijn Jordan te dooden. WAALWIJK, 31 Juli 1889. Maandag is de mondelinge gedachten- wisseling tusschen de regeering en de com missie ter voorbereiding der schoolwetsher ziening aangevangen. Naar ons gemeld wordtis bij de regeering in bewerking een wetsontwerp re gelende de eindexamens der hoogere buger- scholen. Volgens dit ontwerp zullen die examens voortaan door de leeraren der school, ten overstaan van gecommitteerden, afgeno men en tot een minimum van tijd beperkt worden. Voorts zouden uit het examen pro gramma geschrapt worden de navolgende vakkenstaatshuishoudkunde, staatsinrichting, cosmographie, boekhouden en teekenen. Het ontwerp kan spoedig bij de kamer worden ingewacht. Voor het examen Hoogduitsche taal (lager onderwijs) is o. a. geslaagd de heer J. A. Fischer, te 's Grevelduin-Kapelle. Naar men ons meldt, zouden wegens de moeielijkheden, welke zich bij de leiding der Berlijn-Vlissingen sneltreinen via Venloo op de lijn Venloo-Duisbérg voordoen, ge noemde treinen, te beginnen met den aan staanden winterdienst weder, evenals vroeger, via Bokstel-Wesel geleid worden. Den 6den Augustus zal door het Hof te 's Bosch worden behandeld de zaak tegen J. Houten, te Gronsveld, die, zooals indertijd is medegedeeld, door de rechtbank te Maas tricht van de aanklacht van meineed was vrijgesprokentegen welke uitspraak door het O. M. bij die rechtbank hooger beroep is ingesteld. De politie-overheid te Kassei treedt met kracht op tegen de slecht gevulde gla zen, welke in vele bierhuizen worden voor gezet aan de gasten, die door den breeden rand schuim op het vocht niet krijgenwat hun toekomt. Zij heeft een bekendmaking verspreid, waarin zij de bierhuishouders herinnert de aan dit misbruik betreffende straf bepalingen en tevens de bierdrinkers verzoekt, als zij te klagen hebben over onvoldoend gevulde glazen, daarvan aan de politie kennis te geven. Hier gebeuren zulke dingen niet.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2