Laatste Berichten. Advertentién. Handelsberichten. JOSINA VAN BAVEL-Maas. Onlangs maakten wij melding van de onwettige poging van 10 tappers te 's Hage, die de patentwet meenden te ontduiken, door uit hun midden een aan te wijzen tot het nemen van één patent voor hunne gezamen lijke tapperijen, terwijl dan de overige negen als diens bedienden 3e klasse werden aan gegeven. Thans komt ons op dit gebied een nog veel ernstiger feit ter oore, dat den fiscus nog onbekend schijnt. Een drankverkooper nl. exploiteert in ver schillende steden van ons land, en wel onder één naam, te zamen 35 cafés met vergunning waarvan 6 in den Haag. Al deze vergun ningen staan op eigen naam, terwijl hij in ieder dier zaken een zetbaas heeft, die door hem in de 3e klasse der personeele belasting wordt aangegeven. „Dit geval staat niet alleen" zegt onze berichtgever, „wanf enkel in den Haag zijn verkoopers van sterken drank, die 2, 3 of 4 koffiehuizen op één patent drijven en even zoo handelen. (Arnh. Ct.) Zondag is te Vucht de kruisboogdoelen met annexe kegelbaan, door den heer mr. Alph. van Rijckevorsel, te 's Bosch, opgericht ten behoeve zijner werklieden op de stroo- hulzenfabriekingewijd met een wedstrijd voor de te Vucht bestaande kruisboogschut terijen. Het feest, dat door tal van genoo- digden bijgewoond en door de Harmonie op geluisterd werd, was zeer opgewekt. De E.iffeltoren in miniatuur, die in den grooten vijver aan het Haagsche bosch is opgetrokken als verlichtingsmiddelpunt bij het aanstaande feest ter eere van den verjaar dag dér koningin, trok Zondag reeds veel toeschouwers. Het ranke getimmerte is vlug ennet afgewerkt en zal, des avonds verlicht in de omgeving zeker wel voldoen. Maandagmiddag zijn in de lange Schijf straat tè Tilburg twee groote woningen van zekeren Mols, bewoond door hem en door den kleermaker Voetstaps, door eene onbe kende oorzaak geheel uitgebrand. Van den inooedel kon alles gered worden. Een en ander was, verzekerd. Volgens te Scheveningen ontvangen te- legraphisch bericht uit IJmuiden, is daar de kotter van schipper G. Groen te Schevenin gen, met nog drie schokkers door eene uit gaande. stoomboot aangevaren en zijn al de vaartuigen verloren. Menschenlevens zijn niet te*betreuren. De naam van de stoomboot is bekend. Bedoelde kotter was in het begin dezes jaars te Lowestoft gekocht. In het atelier van den staatsspoorweg, bij het lokaalstation te Vlissingen, had dezer dager, een ongeval plaats. Bij de reparatie van een Oostenrijksch spoorrijtuig werd naar een lek in de gasleiding gezocht, toen eens klaps, zonder bekende oorzaak, het gasre- servoir sprong en twee bankwerkers in het aangezicht en aan de handen deerlijke brand wonden bekwamen. Vrijdag nacht is ingebroken nabij de Limburgsche grenzen in de R. K. kerk te Rothen (Belgie). Verschillende kerksieraden werden ontvreemd en offerblokken geledigd. De dieven schijnen van daar naar ons land gevlucht te zijn en hebben, op hunnen weg nog eene groote hoeveelheid wasgoed van eene bleek ontvreemd. Hiervan worden ver dacht eenige Duitschers, die met een wagen rondreisden. De politie stelde een onder zoek in. De metselaar Prevoo, te Valkenburg, die te Aken werkzaam was, werd Zaterdag aldaar door een afvallenden steen zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij dadelijk een lijk was. Bij eene ontmoeting met een wildstroo- per heeft de gemeenteveldwachter te Meer sen van zijn schietwapen gebruik gemaakt en- den strooper zoodanig getroffen, dat men voor zijn behoud vreest. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Van een reeds lang verdwenen persoon te 'Nieuweschans, die zich den verboden in voer van gedistilleerd uit Pruisen als beroep had gekozenis dezer dagen het lijk op Pruisisch grondgebied, niet ver van Nieuwe schans, gevonden. Zondag ontstond er brand in eenige klampen hooi op het stapclhof van den heer D. B., bij het Sas, even buiten de kom der gemeente Zierikzee. Door de goede zorg der brandweer gelukte het den brand te beper ken tot twee groote klampen hooi en een gevuld met stroo, terwijl het overige behou den bleef. Het verbrande was verzekerd. Omtrent de merkwaardige tweelingen Giovanni en Giacomo Tocci, die tegenwooidig in ons land te zien zijn, deelt de heer Nuyens in de „Natuur" het volgende mede Deze tweelingen werden in 1876 in Luga no een stad in het Zwitsersche kanton Tes- sine, op de Italiaansche grens, geboren. De moedereen stevige vrouwvertoont de Germaansche typeterwijl de vader meer het- Italiaansche kenmerk bezithij spreekt trouwens, behalve een weinig gebrekkig Fransch slechts Italiaansch. Dit echtpaar heelt behalve dezen tweelingmeerdere kin deren die allen welgemaakt zijn. Het twee lingpaar is gedeeltelijk welgevormdde ge laatstrekken zijn regelmatig, het gezicht een weinig mager; overigens is het hoofd goed geproportioniieerd. Beiden kunnen hoofd hals en armen vrij en onafhankelijk van el kander bewegen. Ter hoogte van de zesde rib smelten de lichamen evenwel in elkander. Zij zijn nietzooals bij de Si?meesche twee lingen door een sterk bindweefsel verbon den, maar in elkander vergroeid, hoewel elk hunner zijn eigen organen. Elk heeft zijn eigen longen, hart, lever en maagmaar van den navel af hebben zij in alle opzichten gezamelijk maar éen onderlijf. Dit twee hoofdig en vierarmig lichaam wordt door twee bemen gedragen. Deze beenen zijn een weinig dun en kunnen het dubbele li chaam niet torsen; als zij loopen willen, moeten zij ondersteund worden. Het linker been dat van Giacomois een weinig naar binnen gekeerd waardoor de moeilijkheid van 't loopen zeker nog verhoogd wordt. Dit wat het lichaam betreft. Het temperament van beiden is ook ver schillend. Het gelaat van Giovanni die bruine, heldere oogen heeft, is levendig en opgewektdat van den ander heeft meer melancholische trekken. De eerste is ook meer levendig in zijne bewegingen en geba ren de andere daarentegen meer stil en zit gewoonlijk in den hoek van een canapé ge doken. Ook de levensbehoeften zijn ver schillend de een eet gretig, terwijl de an dere geen eetlust toont, of slaapt, als de an dere wakker is. Volgens verklaring van den vader en den hen vergezellenden impressario, kunnen zij soms terdege met elkander vechten. De stem is goed misschien een weinig zwak voor knapen van hun leeftijd. Zij spreken Italiaansch en een weinigje Fransch. Woensdag had de pachter Schoonbrood, op de hoeve Altena te Aubel, bij Gulpen, het on geluk onder een zwaar geladen hooiwagen te geraken, tengevolge waarvan hij zoodanig werd gekwetst, dat hij eenige uren later den geest gaf. Door een koenen sprong van de spoorbrug tusschen Winschoten en Nieuweschans heeft de wachter Gernaat, zich van een anders wissen dood gered. Van een Duitschen kolenwagen, die het laatste rijtuig van een. trein was, was een der deuren losgegaan, die zich in horizontale richting langs den weg bewoog. De wachter zag dit en sprong weg. Gelukkig want de ijzeren slang en de geheele seintoestel van zwaar ijzer, vraarbij hij stond, werden door de ijzeren deur als riet afgeknakt. Toen de vrouw van Frans Bolk te Weer- dingermond Zaterdagmiddag alleen met een klein kina thuis was, kwam er een russchensnijder bij haar, die haar vroeg om wat drinkwater. Dit werd gegeven en de man vertrok weder. Een oogenblilc later kwam hij terug, zeggende dat het begon te regenen, en hij gaarne de bui wilde afwachten. Ook dit werd niet geweigerd. Vrouw Bolk zette echter haar huiselijke bezigheden voort en vernam niet, dat de man haar naderde. Deze greep haar onverhoeds aan, terwijl hij met een groot mes dreigde. De vrouw rukte zich even wel los, scheurde de deur open en buiten ko mende schreeuwde zij zoo liara zij kon: moord! moord Dit werd opgemerkt door Egbert Van der Sluis, die zich aan den overkant van het ka naal bevond. Deze kwam toesnellen en zwom door het kanaal heen om hulp te bieden. De rus schensnijder achtte het nu geraden, de vlucht te nemen. Van der Sluis jaagde hem. na, maar kon hem niet achterhalen. De rijksveldwachter G. Mul der vond hem echter spoedig in het veld. Hij werd door vrouw Bolk en Egbert van der Sluis herkend en bleek te zijn zekere A., daar thuis behoorende en niet onbekend aan de politie. Hij heeft zijn schuld reeds bekend en de brigadier Jacobs heeft proces-verbaal van 't feit opgemaakt. Uit den Haag wordt gemeld De Loosduinsche weg en omgeving leverden Zondagmiddag een zeer vroolijk tooneeltje op. De verschillende middelen van vervoer, vooral de trams uit het Westland, hadden honderden men- schen naar de residentie gevoerd, alwaar ten 4Vj ure, op of nabij het terrein der gemeente gasfabriek, de luchtreiziger kapitein Roder.hof met zijn luchtballon „Exelsior* eene luchtreis zou ondernemen. Naarmate het uur voor de opstijging naderde, groeide de menschenmenigte aan; vrolijke kwink slagen, zooals men die in den regel bij dergelijke gelegenheden hoort, werden ten beste gegeven; nier en daar weerklonk het lied „van den min naar" en „de Maliebaan," in het kort er heerschte eene opgewektheid als op een feestdag of kermis. „Daar hij je em!" hoorde men dan plotseling, en aller blikken richtten zich naar het luchtruim. Tien, misschien wel twintigmalen werd die grap herhaald, tot eindelijk het aardige er af ging, want reeds lang was het bepaalde uur verstre ken en ,em* liet nog maar altijd op zich wachten. Zeer verklaarbaar, want de luchtreiziger had geen vergunning tot opstijgen kunnen bekomen, naar de een vertelde van wege de Zondagsrust; naar een ander gehoord had: omdat de fabriek geen gas genoeg kon maken om zoo'n grooten ballon te vullennaar een derde wist mede te deelen: omdat ze een vorige maal quaestie had den gehad over de dubbeltjes. In den avond werd het vroolijke tooneel ver vangen door een ergerlijk. Zes of zeven jonge mannen, onder wie een paar bekende vechtersbazen, hadden twist gekregen, waarbij op de meest vrijgevige manier klappen werden uitgedeeld. Vrouwen en meisjes kwamen er aan te pas, verhoogden door haar gillen en schelden het tumult, van alle kanten kwamen menschen toegeschoten en vormden een breeden kring om het strijdperk. Twee surveilleerende agenten mengden zich in het geschil, doch dit was olie in het vuur. Allen richten zich toen tegen de politiemannen en deze een paar kerels als boomen stonden machteloos. Een der woestelingen werd door hen vastgegrepen doch zij waren verpicht hem weer los te laten. In optocht, onder de afschuwelijkste godslas teringen, ging het van de Loosduinsche brug naar de Westerstraat; van daar weer terug door nagenoeg halverwege het West-Einde, waar de kameraden van den dronkaard, bijgestaan door de agenten van politie, hem te huis brachten. Ware aan het politieposthuis aan de Loos duinsche brug eene arrestantenkamer geweest, het ergerlijk rondzeulen met een beschonken woes teling had geen drie kwartier behoeven te duren. Zekere J. Bovendeur, vroeger verpleegde in het diaconie-armenhuis te Meppelschreef dezer dagen aan zijn familie aldaar o. a. het volgende „Den 8 Januari monsterde ik te New-York op een Araerikaamsche bark als lichtmatroos. Den 10 Januari gingen wij des morgens om elf uur naar zee. Het was een donkere, buiige, koude dag, de wind gierde akelig door 'twant, de zee was bedekt met schuim. Hemelhooge golven vlogen wild over en langs het schip. Om 4 uur brak de groote mastik dacht bij mij zelve, zie zoo Jan je laatste dng is de 10 Januari. Maar het liep beter af dan ik wel dacht. Een lange donkere nacht volgde, de wind ging liggen en het werd bladstil, maar daar werd het niet beter mede; het werd mistig en we konden geen open hand voor oogen zien. Zoo lagen wij vier dagen te drijven. Den 16 Januari, 's nachts om 2 a 3 uur, (ik had den uitkijk) zag ik een meter of drie vier vooruit twee kleine lichten, een blauw en een rood en wat hooger op een wit licht. Door den dikken mist kon ik niet goed zien wat het was. Ik riep toen aan den kapitein plicht vooruit'. Drie minuten later rom bom bom, het was een stoomboot en hij voer ons dwars in 't schip. Wij waren geladen met Amerikaansch hout, dus wij zonken niet op slag. Den kapi tein var. de stoomboot hoorde ik roepen „volle kracht achteruit' en even daarna „volle kracht vooruit* en de stoomboot verdween in den mist. Het was een Duitsclie boot van Hamburg. Wij hadden twee sloepen, de eene werd gela den met kleeren en water en wat eten en in de andere gingen de matrozen en de kapitein zitten en ik arme bl.bleef met een Zweedsch matroos, een goeden ouden man, aan boord. De dag kwam aan den hemel en ik bekeek het gat eens goed en pijlde het water eens, er was 14 voet water in 't schip. Dus nog een uur of drie vier kon het drijvende blijven. Ik en mijn maat namen de twee ledige watervaten en bonden die sterk aan elkander. In de eene deed ik wat drinkwa ter en in de andere wat harde beschuit, wierp toen de vaten buiten boord en Jan ging er op zitten. Ik vroeg aan mijn maatblijf jij aan boord Peter? Ja Janni, zei hij, het leven is voor mij toch maar verdriet, ik sterf maar in de gol ven, en hij sneed het touw af, God zij met jou Janni 1 Dag, mijn jongen, en hij ging in 't logies. Ik dreef twaalf dagen op deze vaten in zee rond toen werd ik opgepikt aoor een Spaansche bark, waar ik als matroos werd aangenomen voor 327s gulden in de maand. In de wereldstad Londen asnschouwt elke vier minuten een kind het levenslicht, zoodat iedere twee uur dertig geboorten plaats vinden, terwijl in hetzelfde tijdsverloop twintig menschen sterven. Een courant, die melding zou willen maken van alle geboorten en sterfgevallen, zou er iederen dag verscheidene kolommen aan moeten wijden. De gezamenlijke lengte der Londensclie straten bedraagt niet minder dan zeven duizend Engel- sche mijlen en als men die wilde doorwandelen, zou men, als men iederen dag vijf uur liep, een jaar noodig hebben. Om hun honger te stillen gebruiken de bewoners van Londen jaarlijks 500,000 ossen, twee millioen schapen, 200,000 kalveren, 3 millioen stuks ge vogelte, 250 millioen pond visch, 500 millioen oesters, 200 millioen schaaldieren, als kreeften, krabben enz. Bovendien ontzettende hoeveelhe den tarwe, vruchten en groenten. Dat dit alles met een zee van wijn, bier, rhum en andere dranken wordt overgotenzal wel geen betoog behoeven. Tilburg 27 Juli. De directie van de spoorwegmaatschappij Grand Central Beige heeft zich thans bereid verklaard, haar aan deel te dragen in de kosten der uitbreiding van het station alhier. 28 Juli. Het St. Dionysiusgilde alhier herdenkt heden zijn tweehonderd en vijftig jarig bestaan. Kaatsheuvel, 30 Juli. Zondagavond om streeks tien uur ontstond in de kom onzer gemeente een felle uitslaande brand. Het huis van L. S., bewoond door dezen en nog een ander gezin stond in enkele minuten tijds in volle vlam. De vrouw van S. en hare acht kleine kinderen lagen reeds te bed, ter wijl S. bezig was zich te ontkleeden. Eens klaps ontdekte hij, dat de vlammen zijne wo ning hadden aangetast en schier op hetzelfde oogenblik weerklonken de straten van de brandsignalen en 't geroep van brand! In allerijl schoten voorbijgangers en buren te hulp en slaagden er gelukkig in de slapende kinderen te redden. Ook werd een deel van den inboedel in veiligheid gebracht. De brand is ontstaan in de woning van A. L., die met vrouw en kind 't achterste deel van het huis bewoonde. Huis en inboedel zijn naar wij vernemen, verzekerd. Gecrtruidenberg 29 Juli. Ons traditio neel volksvermaakde kermis, is ook alhier weder voor de zooveelste maal ter ziele. Gister, den na-Zondag was het zoo mogelijk nog drukker dan den vorigen Zondag. Het is onbegrijpelijk waar de menschenmassa van daan komt, die gister de kermispret met hare tegenwoordigheid vereerde; de politie, die met maréchaussée van elders versterkt was, had werk in overvloed, om dan hier en dan daar tusschenbeiden te komen; meer malen moesten personen van Raamsdonks- veer door haar in bescherming genomen worden tegen de woede der militairen; deze eischten des avonds daarvoor revanche, door een rustig persoon onverwachts aan te vallen en deerlijk te mishandelen. De politie doet onderzv-»ek, doch de bedrijvers schijnen niet bekend te zijn. Overigens liep alles in de beste orde af. Vlijmen, 30 Juli. De Vereeniging ter be vordering van tuin-, landbouw en veeteelt alhier wenscht vooral eenen goeden proeftuin in te richten onder beheer van een bekwaam directeur, en had zich tot den gemeenteraad gewend met verzoek om subsidie. Het ge meentebestuur, overtuigd, dat alleen door degelijke voorlichting en nog meer door goed en geregeld onderwijs van het jongere ge slacht een betere toestand kan worden be vorderd, heeft, na overleg met het bestuur der genoemde Vereeniging, een plan ont worpen, dat door den gemeenteraad is aan genomen, en hierop neerkomt, dat de gemeen te zal dragen de kosten der huur voor een tuin van ongeveer 20 aren, en voor hare rekening neemt dé kosten van aanleg, om rastering en inrichting, en het salaris van een bekwaam tuinbouwkundigeals onderwijzer en directeur. Opnieuw heeft de gemeenteraad van Vlij men getoond te begrijp m dat de fondsen der gemeente niet beter kunnen worden aan gewend dan om door goed onderwijs de ingezetenen in staat te stellen geheel op de hoogte van de eischen en behoeften van den tijd te komen, en indien de genoemde ver eeniging nu ook nog eenige ondersteuning van rijkswege mocht verkrijgen dan zou te Vlijmen eene instelling kunnen worden tot stand gebracht, die een zegen kan worden niet alleen voor de gemeente maar voor ge heel de omgeving. GORINCHEM, 29 Juli. Men besteedde voorristarwe f 7,20 4 7.40 roode dito f6,30 4 f6,50, witte dito f7,254 17.50 inl. rogge f5,80 4 5,90 buitenl. dito f5,20 a 5,30 gerst f4,90 a 5,haver f3,4 3,20 beste kook- erwten f 0,4 0,lijnzaad f 4 per hectoliter. Op de veemarkt waren koeien enpaarden. De le qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Hokkeling ossen U/s jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren 14 Nuchtere kalv. Aangevoerd 12 varkens half kilo, 240 biggen van Eieren f 0.85 a 0.95 per heden aangevoerd 211 prijzen waren als volgt: f200 4 270 f120 4 200 f 130 4 200 f 4 00 f100 4 130 f100 4 130 f 40 4 f 20 4 f 8 a van 19 4 21 c., f7 a 14 per stuk 26 stuks. 80 40 15 per ROrTERDAM 29 Juli. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f7.75 4 f8.50 Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge- Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.4 5.70; dito mindere f0.40. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 3.50 4 4,75 mindere f 0,4 0,beste Zomer f 0,4 0.mindere f0,4 0. Haver. De beste f2.50 4 3.75. Mindere f0.4 0. Paardenboonen. De beste f 5.25 4 6. Duivenboonen van f0.4 0. Bruine boonen de beste f9,4 10,00; Mindere f 6,4 8.50. Witte boonen. De beste f6.50 4 7. Kook erwtende beste partijtjes van 10.4 0.mindere van f0.4 0. Schokkers van f 0,4 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed tot f4fZomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f6.25 tot f6.50 ROTTERDAM, 30 Juli. Beestenmarkt. Aangevoerdpaard 0 runde ren 153, vette graskalv. 132, nuchtere kalveren 5, schapen of lammeren 1654, varkens 417 biggen bokken of geiten 0. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 80 a ct. 2e kw. 72 4 ct 3e kw. 68 4 ct. Kalveren: le kw. 927a 4 ct., 2de kw. 80 4 85,ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. 70 ct., 2e kw. 60 ct. Boter 4 cent per half kilo. Aardappelen. Westlandsche zand- f4.a 5. dito klei- f2,50 4 3.20, Overmaasche witte f3, a 3,50, Brielsclie witte f2,50 4 3,80, Geldersche kralen f2,50 a 2.90, dito blauwe f2,50 4 2.70, magnum bonum fl,75 a 2,alles per heet. Handel in alle soorten vlug. ATHENE, 30 Juli. Volgens berichten uit Kreta is tot de terugroeping van Sartinski voor goed besloten. Naar Konstantinopel is vertrokken eene commissie, bestaande uit twee Muzelmannen en vier Christenen, van wie twee de meerderheid der christen - vergadering vertegenwoordigen. Twee opstandelingen zijn ook vertrokken naar Konstantinopel. KONSTANTINOPEL, 30 Juli. RizaPasha, thans gouverneur van Janina, heeft last ontvangen om oogenblikkelijk naar Kreta te vertrekken als generaal. Luidens berichten uit Kanea is het eerste bloed vergoten id den omtrek van Ephakin.Een Engelsch oorlogschip is heden in de Kretaansche wateren aangekomen. Volgens sommige berichten is er een algemeene opstand ophanden. Het heet dat Photiades Pasha, gezant te Rome, en Chekir Pasha onverwijld naar Konstantinopel ontboden zijn. t Heden overleed tot onze diepe^ droefheid, tijdig voorzien van de HH. Sacramenten der stervenden, I in deu ouderdom van ruim 64 jaren I I onze geliefde vader en behuwdvader, JOANNES VAN HELVOIRT, I wethouder dezer gemeente. Uit aller naam, C. VAN HELVOIRT. Baardwijk, 25 Juli 1889. Voorspoedig bevallen ran een welgescha pen DOCHTER: Waalwijk 29 Juli 1889.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3