/buitenland. Frankrijk. Engeland. BINNENLAND. Duitsehland. Italië. jubeltpocht en beleedigt men in het bou- langistische kamp en wordt hij niet gekozen, welnudan zegt men ganz einfach" dat de generaal geen candidaat was. Zooals wij reeds voor eenigen tijd mede deelden zal Donderdag a.s. het hooggerechts hof bijeenkomen om te oordeelen over Bou- langer Rochefort en Dillon. Daar de be schuldigden voortvluchtig zijn zal de proce dure zeer eenvoudig zijn omdat er geen de bat zal plaats vinden. Toch zullen er min stens vier zittingen mee gemoeid zijn, waar onder de eerste aan de lezing van het re quisitoir en het getuigenverhoor De dervishen in Boven-Egypte zijn Zater dag bij Toski geslagen door de Engelsch- Egyptische troepen onder generaal Grentell janaar men hoopt en verwacht verslagen. In een verhit gevecht zou Wad-el-Njumi ge- dood zijn en met hem 1500. man, waartegen over staat dat de EgyptischVEngelsche troe pen weinig hebben geleden. Om 5 uur Zaterdagmorgen trok de generaal naar het kamp der dervishen op verkenning uit met een legermacht van 2000 man in fanterie (Egvptenaren) en 500 man cavalerie (Engelschen). De generaal, wiens overwin ning eer aan een moord dan aan een gei e- geld gevecht is te danken, lokte dedervischen tot op 4 mijlen van Toski en slaagde er daar in hen na een gevecht van zeven uur te verslaan, waarbij ook twaalf emirs om kwamen en de opstandelingen 50 vaandels verloren. Hoewel nog geen nadere bijzonderheden bekend zijnmeent men uit het feitdat kanonneerbooten den vluchtelingen werden nagezonden, die den Nijl overtrokken, te mo gen opmaken dat 't onder hen een „sauve qui peut" is geweest. Er is alle reden te gelooven, dat een tijd perk van rust aan de Egyptische grenzen aanstaande isen generaal Grenfell heeft zijn regeering dan ook doen weten dat de Engelsche troepen naar Kairo kunnen terug- keeren. Of de ontruiming van het land der Farao s door de Engelschen dat stokpaardje der Engelsche oppositie, nu spoedig zal volgen? Misschien nietSalisbury houdt voet bij stuk ook al zou hij gaarne Frankrijk's^ toestem ming hebben op de conversie der Egyptische schuld. In de kringen der Duitsche oppositie is men maar niets tevreden met het rijksde ficit ten bedrage van 20 millioen over het dienstjaar 1888/1889 een feit, dat men nog te verrassender noemt (aangenaam verrassend gewis niet) in verband met de nieuwe be lastingmaatregelen. Men rekent op een le vendige behandeling der nieuwe begrooting in den rijksdag. In officieuse kringen zoo van Rome als Weenen tracht men aan te toonen of liever zichzelven wijs te maken dat al de bewijzen van sympathie en vereering,denDuitschen kei zer iu Engeland ten deel vallend behalve zijn persoon ook de triple-alliantie gelden waarvan keizer Wilhelm de voorvechter is. Men noemt al de eerbewijzingen manifesta- tien voor «den centralen vredebond welks hooge roeping en beteekenis de Engelschen op de rechte waarde schatten.» Aangaande de dingen op Kreta waren wij steeds in 't duister rond, aan berichten geen gebrek maar welke Men bewaart te Konstanlmopel een ge heimzinnig (ook veelzeggend stilzwijgen men beoefent er een struisvogelpolitiek, meent misschien door stilzwijgendheid de moeielijk- heden te kunnen oplossen,maar zal zich daarin leelijk vergist zien. Van Engelsche zijde neemt men de zaken niet tragisch op, in de meening, dat enkele raddraaiers de oorzaak van de geheele agi tatie zijn en dat de sultan krachtig tegen hen moet optreden, De Russische gezant moet den sultan aansprakelijk hebben gesteld voor alles, wat er mocht gebeuren ten na- deele vanRussische onderdanen.Eenltaliaansch matroos zou door Turksche bewoners van het eiland deerlijk zijn gewondwaarnaar een onderzoek is ingesteld samengaande met de komst van een Italiaansche torpedo in Kanea. Eiken dag worden opnieuw straffen be kend, welke opgelegd worden aan hen, die met generaal Boulanger iu correspondentie stonden, hetgeen uit de bij Boulanger ge vonden papieren is gebleken. Weder zijn vijftien post- en telegraafambtenaren disci plinair gestraft, twaalf hebben hun ontslag bekomen, terwijl drie op wachtgeld zijn ge steld. Ook zijn eenige officieren ontslagen. Dat generaal Forgemol en twee andere generaals gestraft zouden zijn, is onwaar. Forgemol zal toch den 12 Augustus het bevelhebber schap over het 11 legercorps nederleggen. De plechtige overbrenging der lijken van Gamot, Marceau, La Tour d'Auvergne en Baudin heeft Zondagmorgen om half tien in het Pantheon in tegenwoordigheid van het hoofd van den Staat plaats gehad. Drie groote redevoeringen zijn gehouden door den minister-president, door den senator Mare en den afgevaardigde Noel Parfait. Na de redevoeringen defileerden de troepen, waarna de kisten, die op een catafalk onder de kolon- nade van het Patheon geplaatst waren, in den kelder van het gebouw werden gelaten. De president der republiek de vertegenwoor digers der familiën, de ministers enz. volg den, en door den president werd vervolgens de eerste steen gelegd voor het gedenkteeken van Hoche en Kleber. Om half twaalf was de plechtigheid afgeloopen. Bij zijn vertrek werd de president luide toegejuicht. De schach van Perzie heeft Zaterdag den Eiffeltoren beklommen. Bij de bom-ontploffing aan boord van het oorlogsschip „Couronne", in de haven van Toulon, zijn 7 mannen gedood en 12 'anderen gewonddrie der laatstgenoemden verkeeren in bedenkelijken toestand. Het agentschap Havas logenstraft het ver haal, gedaan door passagiers van de „Como- rin" volgens hetwelk men zich heeft voor te be reiden op een algemeenen opstand in Tongkin en de troepen door ziekten uitgeput zouden wezen. De ambtelijke berichten zijn in stel lige tegenspraak met deze bewering. Een door de regeering Zondag ontvangen telegram meldt dat er eene rustige rust heerscht in de kolonie en dat de gezondheidstoestand bevredigend is. Over de hartelijke ontmoeting tusschcn de koningin en de keizer Wilhelm, welke laatste door zijn grootmoeder op beide wangen werd gekust, wordt druk gesproken. De be noeming van der. keizer tot „admiraal van haar majesteits vloot" wordt als een bij zonderheid aangemerkt, daar dit de hoogste graad is, die kan worden toegekend en niet dan hoogst zelden aan vreemde vorsten wordt verleend. De honderden jachten in de bochten van Cowes en Ryde waren evenals de tuin van Osbome-House Vrijdagavond schitterend ver licht. Van de Britsche oorlogsschepen schitterde electrisch licht. Keizer Wilhelm bleef langen tijd op het terras van het kasteel om hel ongewone schouwspel te genieten en onder hield zich intusschen met lord Salisbury. Tengevolge van het stormachtige whder is de revue, die Zaterdag plaats zou hebben, tot groote teleurstelling der duizende men- schen, die van heinde en ver gekomen zijn om het schouwspel bij te wonen, tot Maandag uitgesteld. De teleurstelling was nog grooter, toen op het uur, waarop de revue bepaald was het weder ophelderde. Na de godsdienstoefening in de kapel van Osborne bezocht de keizer, vergezeld van den prins van Wales, prins Albert Victor, prins Chrisliaan en gevolg, een tiental Engel sche oorlogsschepen, die ieder een andere type vertegenwoordigen. Maandagmorgen heeft de prins van Wales het Duitsche eskader bezocht en geïnspec teerd. De wapenschouwing over de Engelsche vloot Maandag namiddag is schitterend ge weest. Te halfvier in den namiddag scheepte de Duitsche keizer, vergezeld van prins Hen drik van Pruisen, van den prins en-de prinses van Wales en de hertog van Cambridge, zich in aan boord van het koninklijke jacht Victoria and Albert. Toen werd de optocht gevormd met het jacht Galatea aan de spits en vervolgens de Victoria and Albert, de Hohenzollern, de Osborne, de Enchantress en de Magrlalena, welke laatste den lord- mayor en de schepenen van Londen aan boord had. Dit jacht-eskader voer langs de liniën der oorlogsschepen, welker bemanning op de ra's en in het want paradeerden en hoera riepen. De wapenschouwing duurde tot halfzes, waarna de admiralen en kapi- teinen der Britsche vloot door den Duitschen keizer ontvangen werden. De prins van Wales zal de leden van zijn familie niet in eens het geheele nieuwe- jaargeld uitkeeren, maar is besloten 10 000 pond te geven aan prins Albert Victor, 8000 pond aan prins George en 3000 pond aan de hertogin van Fife. De regeering heeft reeds besloten, dat het eerste bedrag van 9000 pond voor drie maanden, den prins reeds 5 October zal worden toegekend, aannemende dat het voorstel de volgende week difinitief wet worde. Een der schouwburgen te Bradford is door brand vernield, en als verdacht van dien brand aangestoken te hebben is een jonkman, Robert Rudd, in hechtenis geno men. Hij heeft zijn misdaad bekend, welke hij alleen gepleegd moet hebben om de premie te verdienen, welke de Bradfordschc over heid betaalt aan dengeen die het eerst kennis geeft van een brand. - Te Nort" Berwick, aan de Schotsche kust, is een twintig-jarige jonge dame, Kate Watson uit Glasgow, om het leven gekomen, bij een poging om een drenkeling te red den. Twee knapen en een meisje, die daar op een vrij gevaarlijke plaats baadden werden door een strooming meegesleept en verkeer den in gevaar van verdrinken. Mej. Watson, die gebaad had en juist weder gekleed was, bemerkte hun toestand, sprong in zee, zwom naar de badenden en greep een der knapen vast. De jongen werd gered, even als de andere knaap en het meisje; maar de jonge dame, door vermoeienis overmand, of door kramp aangetast zonk plotseling weg en verdronk. LONDEN, 6 Aug. Koningin Victoria zag de revue gisteren van Osborne, nadat het weder opgeklaard was. Duizenden waren te genwoordig maar de admiraliteit had de transportschepen voor de hooge genoodigden, zooals de leden van het heerenhuis en het lagerhuisniet weder beschikbaar gesteld. Nadat de wapenschouwing geëindigd was, werden de voornaamste Engelsche vlootvoog den en officieren aan den keizer voorgesteld, waarbij o. a. de prins, de prinses van Wales en prinses Beatrice tegenwoordig waren. Z. M. betuigde zijne tevredenheid, en zeide dat hij met genoegen de kennismaking met de Britsche marine te Bergen in Noorwegen thans hernieuwd had. 's Keizers dank en die van den prins van Wales aan de Engelsche vloot voogden en de bemanning der vloot werd later langs den gebruikelijken weg rondge- seind, hetgeen gevolgd werd door hoezee's voor den keizer van 20,000 matrozen en ma riniers, terwijl de keizer onder kanongebulder naar Osborne terugkeerde, te midden van de feestelijk gedrapeerde vloot. Dinsdag morgen vroeg verlieten de Britsche eskaders Spithead om de oefeningen te be ginnen. De keizer bezocht allereerst het te Portsmouth havendienst doende admiraalschip Victory, waarop de zeeheld Nelson bij Tra falgar gesneuveld is. Een groote lauwerkrans wijst de plek op het dek aan, waar hij doo- delijk gekwetst neerstortte. Aan de Daily News wordt uit Odessa geseind, dat 80 revolutionairen in de laatste weken te Charkow gearresteerd zijn, terwijl deze aanhoudingen voortdurende meeste arrestanten te Odessa schijnen geen nihillis- ten, maar leden van eenen nieuwen Zuid- Russischen socialiatenbond, welks vertakkin gen zich snel uitbreiden. Windrichting N. 2. 4. 6. 7. O. 7. 31, Z. 8, 9. 10. 20. W. 12 a 17. 19. 21 23. 25. 26. 28. N.-O. 2. 3. 5. 7. N.- W. 1. 2. 3. 18. 20. 27. 29. 30. Z.-O. niet. - Z. W. 8. 11. 22 en 24 Juli. De komst van den keizer te Metz is tegen 28 Augustus officieel aangekondigd. De Berl. Volksztg. zegt, dat men een kredietaanvraag van 100 millioen mark kan verwachten, voor de vervanging van de sta len kanonnen door bronzen. Deze verwis seling zou door het nieuwe kruid noodzake lijk zijn. Het Duitsche Emin-pacha comité tracht geld in te zamelen om de Duitsche Emin- pachazaak krachtig voort te zetten. Men zegt in het beroep op het volk, dat door den tegenstand van Engelsche zijde meer geld noodig is, dan oorspronkelijk berekend kon worden. Een request uit Metz en Rijnpruisen wordt alhier verwacht in verhand met een vergadering van 200 industrieelen en fabri kanten, te Metz gehouden, waarin de wensch is te kennen gegeven, dat in het paspoorten stelsel verzachtingen worden aangebracht. De door enkele Zwitsersche bladen ver spreide geruchten, als zou de inhoud van Bismarck's laatste nota aangaande de zaak Wohlgemuth, welke nog niet.officieel is open baar gemaakt, lang zoo verzoenend niet zijn als men eerst heeft vermeld, worden defini tief tegengesproken. Een fabrieksarbeider te Iserlolm (Prui sen) had bij den slag van Mars la Tour in 1870 een kogel in den voet gekregen. Ne gentien jaren lang heeft de kogel hem ge pijnigd, totdat hij dezer dagen gelukkig er van verlost werd. De huurkoetsiers van Bayreuth hebben het werk gestaakt, omdat de overheid hun verboden had meer te eischen dan de prij zen van hun tarief voor het vervoer van de stad naar het Wagner theater. Zij rekenden voor dien rit van hoogstens een kwartier niet minder dan 4 mark (f2 40)! Het verscherpte douanen toezicht op de Duitsch-Zwitsersche grenzen trof den hertog van Coburg op zeer onaangename wijze. Gewoon als regeerend vorst door te reizen, moest hij tot zijne verontwaardiging den eiseh der douanen te Constanz hooren, zijne twee en twintig koffers te laten onderzoeken. Een telegram aan den rijkskanselier bracht geen tegenbevel, zoodat hij besloot zonder koffers door te reizen. De herstemming voor de kamer van koop handel te Milaan, viel in gelijken geest uit, als de eerste stemming. Algemeen wordt van de kamer verwacht dat zij ernstig zal pro testeeren tegen de buitenlandsche en finan cieele politiek der regeering en zal aandringen op het sluiten van een handelsverdrag met Frankrijk. Weerkundige waarnemingen over de Maand JULI te Waalwijk. Gevallen regen 685/s millimeter. 13 regendagen 8. 10. 13. 14. 15. 16. 17. 20. 21. 23. 24. 25. 26 Juli. De meeste regen viel 14 Juli, lO'/g mm. minste 20 21/4 Donder en bliksem of weerlicht 10. 16. 17 en 23 Juli. Windkracht Vio alleen 21 Juli 3/io 25 en 27 Juli 2/10, 26 Juli Vio a 5/io- WAALWIJK, 7 Aug. 1889. Bij kon. besl. is benoemd tot kantonrech ter plaatsvervanger in het kanton Waalwijk, A. J. Rant, notaris te Waalwijk. Uitslag van de wedvlucht van jonge duiven, gehouden door de sociëteit de Post duif alhier, van Vlissingen. De duiven zijn opgelaten ten 10 ure. Vlissingen. u. m. s. A. van der Lee, 11 47 Jos Wanten, 11 47 20 H. van Erp, 11 50 L. Wagemakers, 11 50 10 H. Snaphaan 11 50 11 A. Rubbens 11 50 13 Diploma van den minister. Eenige liefhebbers der sociëteit de Post duif hebben hunne duiven naar Harwich (Engeland) gezonden, waarvan wij den 'uit slag nader zullen meedeelen. De Staatscourant bevat de statuten der Kaatsheuvelsche muziekvereeniging Apollo, te Kaatsheuvel. Vrede op Atjeh In o ereenstemming met de berichten uit Batavia in ons vorig nummer, deelen wij hier nog mede wat de Staatscourant meldt „Blijkens een bij het departement van ko loniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederiandsch-Indie, heeft de gouverneur van Atjeh het volgende ge seind „Nacht 25 Juli, Kotta Pohama (een onzer uiterste forten) ernstig beschoten met kanon vuur. 26 Juli uitgerukt tot vernieling van het vijandelijk geschut. Een kanon werd vernield; de overige vuurmonden werden door den vijand weggevoerd. Versterking ïïr Tjade Kedjoeroeanwaar de vijand hardnekkig stand hield, genomen. Wij vonden ongeveer dertig lijken. Onzerzijds sneuvelden de ka- piiein van den generalen staf W. T. N. Von Geusaude eerste luitenant der infanterie F. J. F. Veerman, de eerste luitenant der genie N. Hageman en achttien mindere mi litairen, en werden gewoud vier officieren en 87 minderen. Gedrag der troepen schitterend." Het Vad. verneemt, dat naar 't gevoelen der regeering de algemeene toestand van Atjeh, ofschoon onverwacht door dezen uit val verstoord, steeds bevredigender wordt, zoodat de minister van koloniën zich vleit eerlang aan de staten-generaal de noodige voorstellen te kunnen doen, om tot een vol ledige pacificatie te geraken. Dit laatste zal zeker wel niet dan onder voorbehoud worden aangenomen. Tegen acht uur Zondagavond is brand uitgebroken in de stadsgehoorzaal aan de Breestraat te Leiden. De vreeselijke brand moet naar alle waarschijnlijkheid ontstaan zijn op het slaapkamertje van een der kin deren van den heer Duyser, pachter der stads- zaal, die zelf met zijn echtgenoote en bloed verwanten, die van elders overgekomen wa ren om een huiselijk feest te vieren, naar den trein was gaan brengen, na vooraf de kinderen naar bed gebracht te hebben elk kind in een afzonderlijk vertrek. Een juf frouw (de huishoudster) en de dienstbode waren met hen mede thuis gebleven. Plot seling ontdekten dezen een brandlucht en kort daarna zagen ze dat de vlam reeds sloeg uit een der aan de zijde der Aalmarkt liggende kamertjes, zoodat met de grootste moeite door hen nog kon gered worden het zich daar bevindende vijfjarig knaapje. In het andere kamertje moeten de vlam men intusschen zoo geweldig gewoed heb ben, dat het niet meer te bereiken was. Men meende uit het kamertje, dat een en al vuur was, jammerkreten te hooren komen Helaas, is gebleken dat een der knapen, hij, die zich bevond op het kamertje, dat het eerst schijnt gebrand te hebben, in de vlammen is omgekomen. Het verkoolde lijkje, of beter de verkoolde, grootendeels verteerde overblijfselen van het 7jarig jongske zijn Maandagmorgen gevonden. Men gist dat de jongen misschien met lucifers gespeeld heeft. Van het gebouw dat door de vlammen werd aangetast, is het grootste gedeelte ge heel vernield. Het gedeelte waar de brand ontstond, de concierge-woning, is totaal in een puinhoop herschapen, maar ook het ove rige heeft ontzaglijk geleden. De groote con certzaal, waaraan iti den laatsten tijd zooveel zorg werd besteed, is niet te herkennen, is in een puinhoop, is in een ruïne herschapen. Sommige brokstukken der galerij zijn behou den gebleven, andere gedeelten werden los gerukt en naar beneden geworpen door neer stortende stukken en balken van de weldra neervallende kap. Ongeveer tien uren kon men zeggen dat men de vlammen meester was, doch voort durend, tot ver na middernacht, moest nog op de ruïne worden gespoten, want telkens kwamen de vlammen daaruit weer opstijgen, Maandagochtend kwart voor vijven sloeg te Hellevoetsluis de bliksem in de steng van den mast der stoomboot „Vooruitgang," die den postdienst verricht tusschen Hellevoet-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2