Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Duitschland. oorlog berust niet langer in de hand van één potentaat, maar is aan de beslissing van een machtig verbond onderworpen. De vreugde, waarmee elk bewijs van vriend schap tusschen twee Staten wordt begroet teekent den toestand van spanning, den om vang der botsing, die men zoolang mogelijk wil uitstellen. Dat Keizer Wilhelm II het noodzakelijke van die vredes-politiek zijns kanseliers be grepen heeft, deed een zucht van verlichting slaken. Zijn bezoek aan Koningin Victoria is een bevestiging der gunstige verwachtingen, die men van'skeizers bedoelingen is gaan koes teren. Daarom worden de tijdingen uit Os borne en Portsmouth door gansch Europa met groote blijdschap vernomen. Het hooge hof van justitie heeft Donderdag zijne zittting te 1V4 ure geopend. Eene com pagnie soldaten en eene compagnie van de „Garde républicaine" waren met den dienst belast. De dienstorder, die hun was gege ven is zeer streng. De griffier heeft bij appèl de senatoren afgeroepen. Het bleek dat er 26 afwezig waren. Vervolgens las hij de processtukken voor. Er was eene diepe stiltezoowel bij de rechter- als bij de lin kerzijde. De procureur-generaal Quesnay de Beaurepaire las het requisitoir voor. Hij trachtte eerst aan te toonendat er een komplot bestond en zeide dat hij alles zal bewijzen wat hij in het midden brengt. Te 6 uur is de zitting opgeheven. De „Standard" betoogt dat Engeland, door in Egypte te blijven meewerkt tot instand houding van het Ottomanische rijk. In Duitschland, Oostenrijk en Italië wordt deze houding begrependoch Frankrijk miskent haar. Het is daarom natuurlijk, dat Engeland's sympathieën zich bewegen in de richting van het drievoudig verbond. De pogingen van dit verbondom de verwezenlijking van Rusland's eerzuchtige plannen te beletten vinden mede in Engeland toejuiching. In Engeland is men van oordeeldat Duitsch- land's bezit van Elzas en Lotharingen recht matig is. Aan den anderen kant meent En geland dat de Balkan-staten zich Ontwikke len kunnen zonder te luisteren naar bevelen uit Weenen, Petersburg of Konstantinopel. Indien Oostenrijk de vrijheid dier staten zocht te kortwieken zou Engeland ophouden het kabinet te Weenen te ondersteunen. Enge land zou ook den sultan niet kunnen helpen, indien deze trachten mocht, het door zijn eigen schuld verloren gezag te herwinnen. Aldus komt Engeland's programma neer op vrijheid voor alle volkenom zich naar hunnen wensch in te richtenzonder tus- schenkomst van vreemde mogendheden. Groote verwondering heeft in Italië de plotselinge sluiting der kamerzitting gewekt bij koninklijk decreet, omdat men algemeen dacht, dat de zitting eerst in 't voorjaar zou worden gesloten en de vraag drong zich op den voorgrond „zou op de sluiting der zitting niet spoedig de ontbinding der kamer volgen?" Er zou wel iets voor zulk een maatregel te zeggen zijn, want Crispi heeft wel een aan zienlijke meerderheid, maar die meerderheid is niet altijd voor den premier en diens plannen. Van nieuwe belastingen heeft zij b. v. een afschuw, omdat zij vreest voor de kiezersdie van nieuwe offers niets willen weten, en om dus een meerderheid te ver krijgen, die niet voortdurend behoeft te over wegen of de kiezers 't wel goed zullen vin den, zou een nieuwe verkiezing alleszins ge- wenscht zijn: een meer kneedbare meerder heid zou het deel van den premier worden, die om het staatsschip financieel voor goed vlot te maken nog wel eens flink zal moeten aankloppen bij de arme belastingplichtigen. Maar daartegenover staat, dat «één vogel in de hand beter is dan tien in de lucht," nu heeft Crispi een meerderheid, maar of die na de verkiezing nog even sterk zou zijn, is zeer de vraag en evenzeer of zij dan wel genegen zou zijn de gaten te stoppen, door anderen gemaakt. Men moet in Berlijn ernstig denken aan de instelling van een koloniale afdeeling aan het departement van buitenlandsche zaken waarvoor de noodige dubbeltjes reeds in de volgende rijksdagzitting zullen worden aan gevraagd. De opstand in Kreta schijnt meer en meer een bedenkelijk karakter aan te nemen, over welker oorsprong men 't nog niet eens is. Griekenland heeft 't noodig en nuttig ge acht een nota te zenden aan de mogendheden, waarin het zichzelf schoonwascht van alle schuld aan de agitatie en tracht aan te toonen, dat Turkije verkeerd is te werk gegaan door de mohamedaansche bevolking wapenen te verschaffen, waardoor de christenen zich sterk hebben aaneengesloten. Griekenland is tot afzending dezer nota besloten, opdat het niet de schuld zou krijgen, als een populaire beweging zou ontstaan ten gunste der christenen op het eiland, hoewel het ijverig op medewerking der mogendheden tot afwering van alle gevaar aandringt, waartoe ook de buitenlandsche vertegenwoordigers te Constantinopel opnieuw stappen bij den sultan hebben gedaan. De overwinning der EngelschEgyptische troepen te Toski, is niet alleen van belang geweest met het oog op de gevoelige neder laag, aan de troepen van den Mahdi toege bracht, doch ook wegens de geheime corres pondentiegevonden in het kamp te Wad- El-Numi. Deze bevestigt het vermoeden dat de Mahdi ondersteund wordt en berich ten ontvangt van vele inwoners van Cairo waaronder hoogwaardigheidsbekleders van den Khedive. Het blijkt, dat het plan voor den veldtocht te Kairo gemaakt is, dat daar het gunstige tijdstip is aangegeven en dat men zich verbonden had een algemeenen opstand tegen de Engelschen en de regeering te verwekken in alle steden van Egypte zoodra de lijding vernomen zou zijn, dat de Mahdi in Opper-Egypte de Engelschen zou geslagen hebben. In de Fransche stad Arles zijn weder twee Duitschers gevangen genomen die, naar men verhaalt, zich op het dak van een kazerne- gebouw verscholen hadden en daar trachtten een schildwacht over te halen hun een paar Lebel-patronen te verkoopen. Toen de schild wacht alarm maakte vluchtten zij, maar zij werden later in een hötel gevat. Door den Spaanschen ministerraad is met eenparige stemmen besloten tot ontbinding van het gemeentebestuur der hoofdstad, wijl dit gelijk een nauwkeurig onderzoek heeft aangetoond al sedert eene reeks van jaren een beheer heeft gevoerd, dat aan zorgeloos heid, onbekwaamheid, geldverspilling en be voorrechting van vrienden zijns gelijken zoekt. Alle takken van dienst zijn dan ook door en door verrot, ja in vele gevallen -— bij onteigeningen b.v. en belasting-ontduiking zijn strafbare daden gepleegd. Het is te hopen, dat die tot vervolgingen zullen leiden, opdat de geheele waarheid aan het licht kome. De beschuldigingen, waarop de ministerraad zijn besluit tot ontbinding nam, zijn vervat in een uitvoerig rapport van den civielen gouverneur der hoofdstad. Naar uit Madrid aan de N. R. Ct. wordt bericht, zullen 18 raadsleden worden ver volgd. naar Engeland eene merkwaardige wijziging, daar men er blijkbaar niet slechts eene bij- legging van persoonlijke en familie-geschillen in te zien heeft, maar ook eene staatkundige beteekenis. Daarbij vestigt zich meer en meer de overtuiging, dat er, ondanks alle tegen spraak, toch tusschen Rusland en Frankrijk ernstige gedachtenwisselingen hebben plaats gehad over eene overeenkomst, naar het mo del van het Duitsch-Oostenvijksche defensief verbond; terwijl Rusland onlangs aan dePorte beloften heet gedaan te hebben, ten einde haar voor het geval van een oorlog te winnen, wat wel is waar mislukt is. Onder deze om standigheden kan de Duitsch-Engelsche de monstratie als een antwoord daarop worden beschouwd. Aan Griekenlands diplomatieke inmenging in de Kretensische quaestie wordt voorloopig geen practische waarde gehecht. Het bezoek van keizer Alexander te Berlijn is weder twijfelachtig geworden. Uit den Piraeus wordt gemeld, dat de bewapening der vloot ijverig wordt voortge zet. De bladen keuren de nieuwe houding der Grieksche regeering goed. De uitgewe kenen, die in grooten getale aankomen, geven hoog op van de buitensporigheden der Mu zelmannen, die ongestraft blijven. De Griek sche regeering gaf aan de Porte de redenen te kennen, die haar bewogen hebben de quaestie aanhangig te maken bij de mogend heden. Uit Odessa meldt de StandardBelang rijke defensiewerken met zwaar geschut wor den in verscheidene havens der Zwarte Zee aangelegd. De regeering besliste dat alle minderjarige kinderen van genaturaliseerde Russen, Russische onderdanen zijn en mits dien dienstplichtig. UITVOERINGEN. Zondag 11 dezer, 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance, op de zaal van de erven A. N. van Riel. PROGRAMMA AD LIBITUM. Dinsdag morgen begaven zich de keizer en de prins van Wales aan boord van de „Osborne" naar Sandown, waar zij de gansche Engelsche vloot zagen voorbijvaren, op weg naar de groote oefeningen. Daarna bezochten keizer en prins het jacht „Irene," waarvan prins Heinrich bevelhebber is, en gingen zij rond op het Duitsche eskader. De keizer woonde des avonds een groot feestmaal bij in de Yachtclub te Cowes, onder vooizitter- schap van den prins van Wales. Woensdag ochtend stapten de keizer en prins Heinrich te Portsmouth aan wal en werden door eene eerewacht en door de militaire maritieme overheden onder donde rende salvo's van het geschut ontvangen. De keizer en de prins vertrokken per extra trein naar Aldershott, ten einde aldaar de wapen schouwing bij te wonen. De prins vanWales, een weinig ongesteld, vergezelde den keizer niet naar Aldershott. De extra trein, waarmede de Duitsche keizer te Aldershot kwam, arriveerde aldaar omstreeks 9 uur. De hertog van Cambridge, met een schitterenden staf, waaronder prins Christian en lord Wolseley, wachtte aan het station den keizer op. Eene troepenmacht van 26000 man van alle wapens manoeu vreerde voor den keizer. Tegen het middag uur begon het défilé der troepen. Het duurde drie uren. Wilhelm II bewonderde vooral de fraaie garde te paard. Hij verliet het kamp spoedig na het défilé en vertrok naar Ports mouth; vooraf wenschte hij den hertog van Cambridge, opperbevelhebber van het leger, en generaal Wood, kommandant te Aldershot, geluk met het goede voorkomen en de voor treffelijke houding der troepen. Donderdag hield de koningin op het terras van Osborne eene revue over ongeveer vijf tienhonderd mariniers en matrozen, behooren- de tot het aldaar geankerde Duitsche eskader. De keizer, in admiraals-uniform, begeleidde koningin Victoria wandelendeterwijl de koningin met prinses Beatrice de gelederen langs reed. De manschappen presenteerden het geweer, terwijl het orkest van 't oorlogsschip Baden het Engelsche volkslied aanhief. De keizer gaf ook namens de koningin zijne tevredenheid te kennen over het voorkomen der manschappen, en hen daarna compli- menteerende, noodigde hij hen uit, driewerf een „Hoch" op de koningin uit te brengen, waartoe de keizer zelf het sein gaf. Terwijl de koningin opstond, bedankte zij hem al buigende. Donderdag avond vertrok de keizer met het eskader naar Antwerpen waarheen tal- looze vaartuigen hem uitgeleide deden. Het weder was prachtig. De inhoud der toosten, door den keizer en door den prins van Wales uitgebracht, brengt in de beoordeeling van 's keizers reis 0 WAALWIJK, 10 Aug. 1889. v^oor de betrekking van hoofd der openbare school alhier hebben zich aangemeld acht sollicitanten. Zij zijn allen in 't bezit der hoofdacte, met aanteekening voor Fransch en Duitsch. Zes hunner hebben daarbij aantee kening voor Engelsch, een voor gymnastie en een heeft de acte M. O. landbouw. Naar men ons mededeelt zal het vergelijkend exa men den 19 dezer gehouden worden. (jb* Zooals wij in ons vorig nummer mede deelden, hebben eenige leden der sociëteit de Postduif, alhier, hunne duiven naar Har wich gezonden. Deze vrije vlucht is uitste kend geslaagd. Van de 7 aldaar per stoomschip Adelaide aangebrachte duiven zijn 6 teruggekomen. Ten 7.20 v./m. opgelaten, kwamen de drie eerste aan om 10.25 en zoo vervolgens, zoodat de laatste ten 12.30 'thuis was. Door ged. staten van Noordbrabant is in hunne vergadering van Dinsdag besloten de jacht op klein wild te openen op 31 Au gustus met zonsopgang. Voortdurend blijft de handel in leveran- tiehooi lusteloos. Het laatst afgeleverde deed f10 per 500 kg. af. De tijd voor het inza melen der tweede snede (toemaat) begint te naderen. Uit de hand wordt de hooitoemaat op vele plaatsen voor f 15 tot 25 per hectare verpacht. In stroo gaat hier en daar nogal wat om, voor dadelijke behoefte wordt f9 10 per 500 kg. besteed; op levering blijft het voor f 9 aangeboden. Donderdagochtend werden van Osch gevankelijk naar 's Bosch vervoerd de ge broeders De B., beschuldigd van in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij een paar in gezetenen dier gemeente diefstal met inbraak te hebben gepleegd. Een 3e mededader is voortvluchtig. Uit Maastricht wordt gemelddat het bezoek aan de grot te Valkenburg bui tengewoon schitterend is geweest, daar een gezelschap van ongeveer zevenhonderd per sonen, voorafgegaan door een muziekkorps en de meesten voorzien van ballons, zich door de gangen bewoog, die verlicht waren door waskaarsen op die punten waar fraaie muurteekeningen de aandacht verdienden. Een prachtig tafereel was het toen het talrijke gezelschap in de zoogenaamde herberg in de grot geschaard stond tegen de hoogten en hellingen, beschenen door fakkels, lam pions en bengaalsch licht, en een krachtig „Wien Neerlands bloed" aanhief. Menig glaasje werd daar geledigd tot vei sterking van de krachten en om hulde te brengen aan de vereeniging „Het Geuldal." Te Tongelre (N.B.) is Donderdag de opperman L. v. G., woonachtig te Woensel, van den steiger der in aanbouw zijnde kerk gevallen, met het gevolg dat hij kort daarna overleed. Te 's Hertogenbosch heeft na afloop eetier parade een schutter een schriftelijke klacht ingediend bij den majoor-kommandant tegen een luitenant, die bij het opmarcheeren zou gecommandeerd hebben „Vooruit met den prulleboelDezelfde schutter heeft zich verleden jaar eens voor den kommandant moeten verantwoorden wegens de uitdruk king „de schutterij is een prulleboeldie hij in gezelschap van bedoelden luitenant had durven bezigen en waarvan door dezen aan den majoor-kommandant kennis was ge geven. Volgens particuliere mededeeling is Dinsdag jl. te Buenos-Ayres een groot ge deelte der lading, aangevoerd per Nederl. stoomschip „Schiedam", in de pakhuizen voor goederen van het entrepot te „Catalina" verbrand. De schepen zijn in veiligheid ge bracht. Dinsdagavond woedden de vlammen nog voort. Donderdag ochtend, omstreeks 4 ure, had te Arnhem de lantaarnopsteker K. van W. wonende in de van Doornsgang, terwijl hij zijne ronde deed om de lantaarns uit te blusschen, het ongeluk door een noodlot tig toeval in de Lauwergracht te vallen en te verdrinken. Het lijk werd eenigen tijd later met veel moeite opgevischt, en daar de woning van de weduwe geen ruimte aan biedt naar het lijkenhuis Onder de Linden overgebracht. De ongelukkige laat eene be droefde weduwe en vier nog jeugdige kinderen onverzorgd achter. Te Chaam, nabij Breda, is in 85jarigen ouderdom overleden, de oud-strijder A. van Gogh, versierd met het Metalen Kruis. Hij nam als korporaal bij de kurassiers deel aan den tiendaagschen veldtocht en werd door de Franschen krijgsgevangen gemaakt en naar Frankrijk gezonden. Daar wist hij echter te ontsnappen, trok door Belgie naar ons land en trad daar weder in dienst. Maandagmorgen is de bliksem geslagen in de landbouwerswoning van H. van E in Meu-Lunteren, onder Ede. In weinig tijds waren huis, inboedel en oogst een prooi der vlammen. Een vet kalf en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Alleen eenige kleedingstukken werden gered. Niets was tegen brandschade verzekerd. - Te Deventer verloor Maandagmiddag een dienstmeisje, die voor haar patroon, den heer R. bij zijn kassier geld moest halen, twee bankbiljetten ieder van f 25, dat ontdekt werd toen zij te huis kwam. De politie werd ervan in kennis gesteld. Kort daarna ver scheen de knecht van den boterkooper, den heer Luy&rd, aan het politiebureau, die.er de beide bankbiljetten bracht, welke hij op straat gevonden had. •Te Oude-Pekela kwamen dezer dagen een paar metselaars een glas bier drinken bij een tolgaarder, die evenmin als zijn collega's vergunning heeft en toch aardig wat stér ken drank verschenkt; zij verzochten hém een glas jenever te willen tappen, waaraan de tolgaarder na lang aarzelen voldeed.Toen zij wilden betalen om weg te gaan, kwamen juist twee andere bezoekers binnen, waarvan de één een glas bier en de ander een bit tertje bestelde. De tolgaarder kou, met het oog op de nog beide aanwezige leege glazen, geen neen zeggen. De bierdrinker vraagt hem daarna of hij wel vergunning had, en toen het antwoord ouikennend was, zeide hij: „dan zal ik proces verbaal opmaken De metselaars verklaarden dat verre- van behoorlijk te vinden en susten de zaak zóó, dat alle vier vrij gelag kregen en ieder op den gunstigen afloop per persoon een gulden ontving. Bij nog drie andere tolgaarders werd dien dag dezelfde comedie door het viertal met gunstig gevolg vertoond. (Haarl. Ct.) Donderdag avond omstreeks half elf is op het Zieken te 's Hage een vreeselijk drama afgespeeld. In een klein huis aldaar heeft een man van ruim zestig jaar een boter- en kaaswinkeltje, terwijl hij in dat gebouwtje nog een vertrekje heeSt afgezonderd tot het houden van een kostganger. Zoo had de man nog tot vóór eenige da gen een schoenmaker in den kost, die zijne vrouw en twee kinderen te Rotterdam had achtergelaten. Die commensaal was nog al achterlijk ge bleven in het betalen van zijn kosthuis en had om die reden aanzegging gekregen, de woning te verlaten, waarin hij berustte. Donderdagavond echter, toen de oude man aan de deur zijner woning stond, kwam de schoenmaker tot hem en vroeg, weder in huis te worden opgenomen. Dit werd hem na tuurlijk geweigerd. Onmiddellijk hierop haalde de schoenmaker een mes, dat hij in zijn vak gebruikt, te voorschijn, en stak dit den win kelier in den buik. De verwonde had nog even de kracht om onder het uitroepen van: „Die smeerlap steekt mij een mes in den buik het scherpe werk tuig uit de wonde te trekken, en stortte toen dood ter aarde. De dader was terstond op den loop ge gaan in de richting van den Rijswijkschen weg, maar werd door eenige personen, die van het voorval getuigen waren, achtervolgd, gegrepen en aan een juist aangekomen póli- tie-agent overgegeven, die hem naar de po- litieafdeeling aan de Nieuwe Haven- bracht, waar de commissaris voorloopig een onder zoek instelde. Ten einde het publiek en de politie op

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2