BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. BINNENLAND. moeielijkheden nog lang niet definitief gere geld: de orde moet op Kreta voor goed worden hersteld, zoowel als de openbare veiligheid, maar de eischen der opstandelingen (en die zijn in 14 punten vervat) moeten ook worden onderzocht en zooveel als mogelijk is worden ingewilligd. Volgens Reuter zouden door een Ameri- kaanschen douane - kotter twee Engelsche schepen zijn in beslag genomen in de Bering- baai, wegens robbenvangst, terwijl een aantal andere Engelsche vaartuigen onderzocht zijn. 't Schijnt op Samoa nu alles voor den wind te gaan. Koning Malitoa is op het eiland teruggebracht en hartelijk ontvangen door de bevolking en zelfs door zijn mededinger en tegenstander Mataafa, die zich nu ook maar zal houden of hij 't machtig aardig vindt, dat Malitoa terug is, wienc verkiezing als koning nu zeker schijnt. Van koning Tamasese hoort men niets meer. Als resultaat van het door minister Frey- cinet ingesteld onderzoek aangaande de mi litairen, betrokken in het proces-Boulanger of liever verdacht van boulangismezijn 59 officieren schuldig bevonden aan boulangisti- sche woelingen. Twee zijn gepensioneerd negen buiten dienst gesteld, zes voor straf verplaatst en de overigen worden op andere wijze diciplinair gestratt. Van het territorial- leger worden 22 officieren tijdelijk of defini tief van hun rang beroofd, bovendien zijn 21 onderofficieren der linie of reserve van den dienst vervallen verklaard, verplaatst of met gevangenis gestraft, acht gendarmes zijn voor den raad van discipline gedaagd. Bij de opening der zitting van de al- gemeene raden, zijn van de 74 departementen in 54 geheel republikeinsche bureaux gekozen, 13 reactionaire, terwijl de leden van 6 bureaux van verschillende politieke richting zijn. De republikeinsche voorzitters hielden allen toe spraken waarin het boulangisme krachtig bestreden werd. Een groot aantal burgemeesters hebben besloten aan Carnot een souvenir te geven aan het banket van Zondag. Een inschrij ving is reeds geopend. Ondanks den aanhoudenden regen heb ben Maandagnamiddag te twee uur omstreeks 8000 der Fransche maires zich, ter begroeting van den president der republieknaar het Elysée begeven. Er was, niet het minst ook omdat ieder zoo spoedig mogelijk voor den regen schuilen wilde, een groot gedrang aan den hoofdingang van het paleis, waar met groote gestrengheid aan het voorschrift de hand gehouden werd, dat niemand dan de met hunne sjerp getooide maires toegelaten mocht worden. Eenmaal binnen het paleis gekomen, be wogen zich de maires slechts zeer langzaam voort, daar de heer Carnot, omringd door de ministers en de leden van zijn militair huis, hen bij groepjes van drie in den grooten wintertuin ontvingden meesten de hand drukte en met velen ook een kort gesprek hield. Langs het geheele gebouw was in den tuin een reusachtig buffet opgericht, maar dit deel van het feest mislukte geheel ten gevolge van den aanhoudenden regen. In de groote feestzaal bevond zich de kapel der republi keinsche gardedie gedurende de receptie muziekstukken uitvoerde. Maandag avond is de Eiffeltoren door den bliksem getroffen, zonder dat er persoon lijke ongelukken gebeurd zijn of eenige schade is toegebracht. Alle personendie op dat oogenblik, 's avonds kwart voor tienen, op den toren waren, verklaren duidelijk een he- vigen schok gevoeld te hebben, terwijl het inslaan een ontzettend geraas veroorzaakte. De heer Foussat, chef van den electrischen dienst, heeft droppels gesmolten metaal zien omlaag vallenwat men vermoedt dat ge smolten koper is geweest van de spits van den bliksemafleiderdie getroffen is. De wachter van het licht, die geheel boven bij den vlaggestok zich bevond, heeft verklaard onmiddellijk na den slag omgeven geweest te zijn door eene dikke witte wolk, welke hij niet beter dan bij een sneeuwklomp zou weten te vergelijken. De gemeente politie van Parijs zal een hervorming ondergaan. Het hoofd der politie Caubet treedt af en nu zal deze gelegenheid aangegrepen worden om de gewenschte wij zigingen in het politiekorps te brengen. De telling van het aantal vreemdelingen te Parijs, volgens de staten der politie, be droeg op Maandag j.l. 54359, rekent men hierbij de Franschen uit de provincie, 176479, zoo verkrijgt men 230838 vreemdelingen buiten hen, die bij familie logeeren. Dit aantal is verreweg het hoogste, dat ooit bereikt is. Blondin heelt verlof gevraagd Zondag aanstaande van het eerste platform van den Eiffeltoren over een koord te mogen loopen naar den centralen koepel van het tentoon stellingsgebouw. Het moet een weddenschap gelden van f 480C0 om dezen grooten afstand in het luchtruim al te leggen. De regeering heeft nu aan de goéverneurs van elke provincie een schrijven gericht waarin zij wijst op de agitatie om den paus te bewegen zich in Spanje te vestigen. De regeering verbiedt niet alleen den goeverneurs die beweging te bevorderenmaar beveelt haar, zooveel in hun macht is, tegen te gaan. De nieuwe burgemeester van Madrid, Mellado, heeft bij het aanvaarden van zijn ambt een redevoering gehouden, waarin hij den toestand der gemeente heeft geschetst. Hierbij is gebleken, dat het jaarlijksch tekort 13 millioen peseta's bedraagt. De burgemees ter liet in zijn rede doorschemerendat Madrid binnenkort behoefte kan hebben aan krediet. Al de dokken aan de Thames zijn thans bij de werkstaking der arbeiders betrokken en men raamt het aantal der werkstakenden op wel 20000. Gisteren sloten zich ook de mannen der Amalgamated Society of Water- men and Lightermen van Brooke's Wharf Red Lion Wharf en de Thames Steamschip Workers bij hen aan. Op Tower-hill werd eene groote vergadering gehouden, in welke het woord werd gevoerd door eenen zekeren Brown, eenen welbekenden agitator. Na die vergadering hielden de mannen, vele duizen den sterk, eenen optocht met muziek en ba nieren door de straten waarbij het echter zeer ordelijk toeging, terwijl het de aandacht trok hoe de werkstakers op goeden voet stonden met de politie, die, sterk vertegen woordigd, een oog in het zeil hield. De vorderingen der werkstakers komen in hoofdzaak op het volgende neer: zes stuivers in plaats van vijf stuivers per uur, acht stui vers per uur voor overwerk, en eindelijk eene zoodanige regeling, dat de mannen, na vaak uren lang op werk gewacht te hebben, voor niet minder dan eene karrewei van vier uren zullen worden aangenomen, of althans betaald. Of de Dokmaatschappijen, die reeds vroeger niet onbelangrijke concessiën hebben gedaan, ook ditmaal de gestelde eischen zullen in willigen, schijnt minder eene vraag van willen dan van kunnen. Zij toch verkeeren voor het meerendeel in eenen verre van bloeien- den toestand. De gewone aandeelhouders der East and West India Docks b.v. hebben dikwijls in het geheel geen dividend genoten, terwijl die der London and St. Katharine Docks al blijde waren met eene uitkeering van anderhalf percent. Volgens de Eastern Morning News heeft sir Edward Watkin, de rusteloos ondernemen de spoorweg-koning eene maatschappij op touw gezet onder den naam van The Tower Company (Limited), met een kapitaal van 200000, ten doel hebbende het koopen van grond en het daarop bouwen van eenen reus- achtigen toren. Dit gevaarte dat een paar duizend voet hoog zou moeten worden, zou bestemd zijn tot vermaak van het publiek en tot wetenschappelijke doeleinden. Door sir Edward en de medeoprichters der Tower Company moet reeds voor een bedrag van 6500 ingeschreven zijn. De Duitsche bladen juichen over de ont vangst, die de Duitsche keizer van de zijde der bevolking in Straatsburg geniet. Het gejuich der bevolking noodzaakte het keizer paar herhaaldelijk op het balcon te verschij nen. Tot diep in den nacht werd om het paleis de „Wacht am Rhein" gezongen. Hoe- vele landlieden uii Baden hiertoe hunne medewerking verleenden, wordt niet gemeld. Duizenden waren van de overzijde van den Rijn gekomen om de parade te zien. De keizerin verliet halt twaalf het parade- veld, waarna de keizer met den groothertog van Baden en de staf zich aan het hoofd stelde der troepen en intocht in Straatsburg hield. Het weder was goed, geen regen, be dekte lucht. Keizer Wilhelm heeft de uitnoodiging aangenomen van den keizer van Oostenrijk om zijn reis naar Griekenland over Triest te doen en op de doorreis eenige dagen in Stiermarken te komen jagen. Prins von Bismarck heeft allerwegen zijne hooge ingenomenheid betuigd met het geschenk, hem door koningin Victoria toege zonden: het levensgroot portret van Hare Majesteit. Namens den Duitschen keizer werd een groote rouwkrans in den kelder van het Ca- pucijnerklooster op den sarg van den Oosten- rijkschen kroonprins gelegd op diens geboor tedag. Het detachement luchtschippers van het Duitsche leger houdt in den laatsten tijd oefeningen op groote schaaldie men als instructie-reizen zou kunnen bestempelen. Zoo steeg in den morgen van den 3en Juli een groote ballon te Berlijn op en kwam eerst 's avonds te 7 uren ten oosten van Luxem burg neer. De nederdaling ging met veel moeite gepaard, daar de ballon op eene hoogte van 2500 M. naar het westen koers hield maar bij het dalen een tegenovergestelden luchtstroom ontmoette, die hem in oostelijke richting toedreef. Nadat het anker in een boom was blijven vasthaken, kon de bestu rende officier zich langs den kabel laten afglijden, om, met behulp van eene menigte toegesnelde landlieden, den ballon door mid del van den ankerkabel naar het vrije veld te vervoeren, alwaar hij vervolgens ingehaald kon worden en de beide andere luchtschip pers konden uitstijgen. Een andere ballon, in Saksen opgelaten en eveneens bemand met 1 officier en 2 onder officieren, daalde zonder ongelukken neder na gedurende 7 uren op eene hoogte van pl.m. 2000 meter gedreven te hebben. Minder gelukkig liep de luchtreis af voor den len luitenant Gtlrlitt, die te Bromberg opsteegdaar hij bij het nederdalen niet bemerkte, dat het anker in de telegraafdraden verward raakte. Na eenige palen uitgerukt te hebbenging het anker verloren; toen wilden de soldaten de touwen doorsnijden waarmede het schuitje aan den ballon was bevestigd, maar terwijl men hiermede bezig was, dreef een hevige windvlaag den ballon in de hoogte. Een der militairen viel over boord, doch kwam terecht in de mazen van het touwnet, waarin hij langer dan een half uur buiten kennis bleef. De tweede soldaat viel eveneens, maar had zich slechts over een nat pak te beklagen, daar hij in een vijver terecht kwam. Het ongelukkigste was echter de luitenant Gtlrlitt er aan toe, daar hij, bij eene poging om op den grond te springen met een der beenen in het touwnet verward geraakte en aldus, aan een been hangende met eene verbazende snelheid ongeveer 2 kilometer ver werd medegesleurd. Gelukkig geraakte de ballon toen verward in de takken van twee boomen en werd de officier daarop in bewusteloozen toestand door de landlieden uit zijne netelige positie verlost. Men ziet: men is, ook in deze, nog zeer ver verwijderd van het volmaakte. Het anarchistische manifest blijkt van Franschen oorsprong te zijn. Hoewel het op klaarlichten dag in bijna alle steden van den bond werd verspreid, is de politie bij haar onderzoek niets gevorderd. Te Bern zijn 2 jongens gearresteerd, die het langs de straat verkochten; deze verklaren, dat zij van een vreemdeling de bladen voor niets ontvingen. De bomwerper is nog niet gevonden; op last der hooge regeering wordt het paleis der Oostenrijksche ambassade bewaakt door de tectives in burgerkleeding. Kardinaal Ganglbauer heeft een herderlijken brief uitgevaardigd over de vrijmetselarij en het Giordano Bruno feest. Volgens de officieele stukken is het resultaat van het nieuwe spoorwegtarief in Hongarije niet gunstig. Het aantal vervoerde personen is met 17 percent vermeerderd maar de ontvangsten zijn belangrijk vermin derd. Wegens de verlaging van het tarief is in veertien dagen tijd 152,696 minder ont vangen. De minister heeft echter vooruit verklaard, dat hij in het eerste jaar die ver mindering verwachtte. Turkije. De cholera is te Bagdad en Bossora, op verzoek der gezondheidscommissieepide misch verklaard. De Porte heeft den gouver neurs gelast een militair cordon om deze plaatsen te leggen en niemand door te laten, die niet minstens vijftien dagen in quaran taine doorbracht. UITVOERINGEN. BEZOOIEN. Bij mej. dewed. J. Dekkers Maandag 26 Augustus 1889, 10 uur, MATINÉE door de rederijkers „Oefening kweekt kennis," met medewerking van de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien. 8 uur SOIRÉE door genoemde liedertafel met medewerking van den gunstig bekenden komiek den heer P. van Ree. Woensdag 28 Augustus, 's avonds 8 uur, optreden van den Royal illusionist en pres- tidigitateur prof. Chambly, van Amsterdam. Bij den heer Ant. van der Zaken Maandag 26 Augustus 188910]/g uur, MATINEE door de zangvereeniging, „Ons Genoegen." Bij den heer W. Brokken Dinsdag 27 Aug. IOV2 uur, MATINEE door de zangvereeniging «Cecilia» van Waal wijk en Bezooien, met medewerking van een bekend komiek. WAALWIJK, 24 Aug. 1889. Z. M. heeft benoemd tot heemraden van het waterschap Nieuwland van Altena, prov. Noord-Brabant, M. M. van Baasbank en A. Middelkoop Dz.; in het bestuur van het waterschap de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Ileusden c. a. prov. Nr.-Br., tot dijkgraaf P. L. Honcoop, en tot heemra den I. Millenaar Nz. en C. H. Klijn. 7. H. Paus Leo XIII heeft benoemd tot zijn geheimen kamerheer s. n. den hoog. eerw. heer A. J. F. Mutsaers, proost van St. Jan te 'sBosch en president van het groot seminarie te Haaren. De Staatscourant bevat de op 29 Oct. 1888 te Konstantinopel gesloten internationale overeenkomst, bestemd om ten allen tijde en aan alle mogendheden het vrije gebruik van het Suezkanaal te verzekeren. Daarbij is o. a. bepaald Het kanaal zal nimmer aan de uitoefening van het recht van blokkade onderworpen worden. Daar het zeekanaal in tijd van oorlog voor den vrijen doortocht geopend blijft, ook voor oorlogschepen, komen de contracteerende partijen overeen, dat geen oorlogsrecht, geen daad van vijandelijkheid zal kunnen uitge oefend worden, noch in het kanaal, noch in de havens die toegang diartoe verleenen, noch ook binnen een afstand van drie zee mijlen van deze havens. Het verblijf van oorlogsschepen te Port-Saïd en op de reede van Suez zal geen 24 uren mogen over schrijden, behoudens gedwongen oponthoud. De in Egypte gevestigde agenten der mo gendheden zullen eenmaal 'sjaars bijeenko men, om zich te vergewissen van de behoorlijke uitvoering van het verdrag. Te beginnen met 1890 zullen de „Ver gunningsrechten" in een aantal gemeenten eene verhooging moeten ondergaan. Volgens de drankwet mag die belasting van 1 Mei 189030 April 1395 niet minder bedragen dan f 20, terwijl thans het minimum f 15 is. Ook onze gemeente verkeert in dit geval. In de afgeloopen week had onder de gemeente Loonopzand bij het einde der schietoefeningen der gezamelijke brigade maréchaussée en rijksveldwacht alhier eene prijsschietoefening plaats waarbij de eerste prijs met eene prachtige serie rozen gewonnen werd door den comm. der brigade maréchaus sée alhier. Door de rechtbank te 's Hertogenbosch is rechtsingang verleend tegen C. Nte Kaatsheuvel, en diens broeder, te Ginneken de eerste wegens fraudeleus bankroet en de 2e wegens bedriegelijke verkorting van de rechten van schuldeischers door in het voor uitzicht van faillissement bij den eerste goe deren aan diens boedel te onttrekken. De Hollandsche veekoopers te Londen zullen den 1 September, den dag, waarop de markten van Engeland voor ons vee zullen geopend worden, des morgens te 3 uren in optocht, met muziek voorop, naar de „Metro politan Cattle-market," te Islington, marchee- ren en aldus de bevrijding van de belem meringen van onzen veehandel in Engeland feestelijk herdenken. Als een bewijs hoe duur tegenwoordig het vee verkocht wordt, meldt men aan het Nieuws uit de omstreken van Gouda, dat reeds nu, in het midden van Augustus, zoo wel binnen- als buitenlandsche kooplieden bij de boeren rondgaan tot het opkoopen van graskalveren, waarvoor zij prijzen be steden van f 40 tot f 60. Een landbouwer bij voorbeeld verkocht zes kalveren voor f 48 per stuk: een ander twee voor f 50 p. stuk, een derde drie voor f 56 per stuk enz. Het vette rundvee is eveneens zeer duur. Voor magere varkens, zoowel als vette biggen, worden ook goede prijzen gemaakt. Vette varkens zijn bijna niet meer te krijgen. Door de alom heerschende vlekziekte is bijna al wat gezond was verkocht, en zijn er zeer vele gestorven. De deze week te 's Hertogenbosch ge houden landbouw tentoonstelling van wege de aldaar gevestigde afdeeling der N.-B. landbouw maatschappij, heeft door het on gunstige weder veel geleden. De groote gouden medaille, door Z. M. den koning uitgeloofd voor hengsten van inl. of gekruist ras, minstens 3 jaar oud, is toege kend aan den 7-jarigen, te Doeveren gefokten hengst van A. Maas, te Aalst. Dinsdag avond, omstreeks zeven uren, is er brand ontstaan in den korenmolen na bij het station Scherpenzeel (G.) Door den hevigen stormwind had de vang geen vat genoeg op de as en vloog deze door de sterke wrijving in vlam. Door tijdige hulp werd grooter onheil voorkomen, daar anders molen en bijgelegen woning ontwijfelbaar verloren zouden zijn geweest. De brandweer van den Hoolevoet behoefde, bij hare spoe dige opkomst, geene hulp meer te verleenen. In den vroegen morgenstond brandde Donderdag te Wamel de woning at van B., in den zoogen aamden Bolderweg. Door den hevigen wind lag het pand spoedig in asch en kon er weinig gered worden. 4 geiten, 8 varkens en ongeveer 70 kippen kwamen in de vlammen om. Te Roosteren brak Woensdag bij den landbouwer L. H. brand uit. Woning, meu belen en eene schuur met granen werden verwoest. Aan blusschen viel niet te denken. Oorzaak onbekend; alles was verzekerd. Onmiddellijk na het afbranden van de stoomfabriek aan de Dokkummer Ee te Leeu warden, zijn dadelijk zulke bezwarende ver moedens gerezen tegen een der eigenaren, F. W., en tegen den boekhouder, J. B., dat de rechter-commissaris in strafzaken, mr. H. D. van Kerwich Verschuur, en de substitut-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2