BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. De czaar aller Russen is nu weder tegen veler verwachting de Duitsche Oostzeehavens voorbij gestoomd. De Duitsche bladen trach ten dit échec der Duitsche diplomatie te verzwakken door de verklaringdat het be zoek uitsluitend een beleefdheid zou zijn en dus slechts hem treft de verontwaardiging die de onbeleefdheid begaat te dralen met het con tra-bezoek. Terwijl nu de Fransche bladen beweren dat de druiven zuur zijn en wijzen op het bezoek van den czaiewitch te Parijs, komen de Engelsche mei het bericht, dat wel degelijk de politiek het samentreffen tegen hield. De czaar zou namelijk van den Duitschen keizer verlangen, dat bij dit be zoek een Russisch-Duitsch verdrag getee- kend zou worden dat een einde maakte aan den onhoudbaren zwaar gewapenden vrede ten koste van Turkije. Voor het terugtrek ken der Russische troepen van de Duitsche en Oostenrijksch Russische grenzen zou de czaar eene verklaring vnn onzijdigheid ver langen zoo deze zijne troepen over den Kaukasus in Armenie wierp en Klein Azie veroverde. Dit zou niet strijdig zijn met de bepalin gen van het of- en defensief verbond van Duitschland met Oostenrijk dat slechts be palingen bevat zoo Rusland in het Balkan schiereiland optreedt of Frankrijk in Zwitser land ot Belgie. De verhouding met Engeland laat echter op dit oogenblik niet toe Rusland ter wille te zijn. Welke schadeloosstelling zou aan Engeland geboden moeten worden In den omtrek van Brugge is een treurige moord gepleegd. De twee gebroeders C. zijn 's avonds, uit de herberg komende, aange vallen door de twee gebroeders H., wier fa milie sinds geruimen tijd met de hunne in felle vijandschap leefde. Laatstgenoemden, met lange messen gewapend, staken de jon gelieden na een hevige worsteling dood en koelden hunne woede zelfs nog aan de licha men der verslagenen. De moordenaars werden den volgenden morgen gevat. In regeeringskringen wordt verzekerd, dat Carnot een manifest zal uitvaardigen voor de verkiezingen. In den ministerraad werd dit stuk besproken. De vergadering der boulangisten in het circus Fernando is het feit van den dag. De politie had krasse maatregelen genomen en zorgde dat niemand binnenkwam, die geene invitatie had. Daardoor had bij den aanvang geen rustverstoring plaats en werden de lei ders Laguerre, Laisant, St. Martin en aniieren met gejuich bij hun binnentreden begroet, uitgenomen door twee fluiters, die spoedig verwijderd werden. Laguerre hield een lang pleidooi voor het boulangisme, wees op de vervolging, waaraan de partijbladen bloot staan, en herhaalde de wederleggingen reeds in druk door Boulanger verspreid. Onder de motien, die werden aangenomen, was de verklaring, dat „de veroordeelden door het Hooggerechtshof onschuldig waren en dat de handelingen van de beschuldigers en de rechters hetFransche volk onteerden." Na het zingen van Boulangistische liede ren ging de vergadering uiteen onder het geschreeuw van „Leve Boulanger," Laguerre en Laisant „Weg met de pers Weg met de joden!" Ging eerst het weggaan geregeld, daar de politie tijdens de zitting vele belha mels had gearresteerd, toen Laguerre de zaal verliet, riep de menigte: „Weg met Laguerre! Te water met hem In het geheel arres teerde de politie 78 personen, waaronder een Boulangistische afgevaardigde Thiessédie weigerde een anderen kant uil te gaan toen de politie hem dit gebood. Zooals verwacht werd zijn de algemeene verkiezingen voor de kamer vastgesteld op Zondag 22 September. De staatsraad is bij eengeroepen tegen 5 September om de kies- bureaux te verifieeren. Het Journal offlciel maakt de bevol kingstatistiek over 1888 bekend. Daaruit blijkt dat de vermeerdering der bevolking door het hoogere cijfer der geboorten boven dat der sterfgevallen, den gewonen loop in Frankrijk volgtdat wil zeggen, van jaar tot jaar min der wordt. Zoo heeft het aantal geboorten in 1888 het cijfer der overledenen met 44,772 overtroffen in het jaar te voren bedroeg het 56,536. Vergelijkt men tusschen de beide jaren het aantal geboorten van onechte kin deren, dan vindt men daarentegen dat dit in 1888 toegenomen is De te Parijs gevestigde Amerikanen willen den 12en October feestelijk gedenken, als den 397den verjaardag der ontdekking van Amerika. Comuiissien zullen zich naar het Elysée en het raadhuis begevenop de Seine zal eene flotille verschijnen, welke eene herinnering zal zijn aan die, waarover Co lumbus het bevel voerde, toen hij het nieuwe werelddeel ging ontdekken. Een historische optocht zal plaats hebben naar het Zwanen- eiland, en de dag zal besloten worden met een fête de nuit in een der tentoonstellings gebouwen. Donderdag werd verwacht, dat een verge lijk getroffen zou worden tusschen de werk stakers en de besturen der dokken en dat Vrijdag het werk weder hervat zou worden. Reeds Woensdag had een ernstig onderhoud plaats. Utt naam der werklieden verklaarde Burns, dat de werklieden verlangden, dat aan al hunne eischen voldaan zoude wor den. De directeuren wilden toegeven: le een minimum arbeidstijd, 2 e afschaffing der contractanten, die een ruim deel van het ar beidsloon voor zich weten te houden, doch bleven staan op een loon van zes stuivers per uur. De afgevaardigden zeiden, dat de arbeiders, in aanmerking het gemiddelde aan tal uren dat er werk was, daarvan niet leven konden in Londen en zouden raden de werk staking voort te zetten tot de loonsverhoo- ging ook was toegestaan. In een Donderdag openbaar gemaakt ma nifest verklaren de directeuren der dokken zich bereid 5 pence per uur en 6 pence voor overwerk toe te staan voor eiken ar beid, die geen stukarbeid is verder in plaats van den contractantarbeid stukarbeid in te voeren, waarvoor alsdan de arbeider 6 pence en voor overwerk 8 pence ontvangen zou. Burns verklaarde dat de werkstakers dit voorstel nimmer zouden aannemen. Donderdag is de werkstaking eene nieuwe phase ingetreden doordien de vertegenwoor digers van de eigenaars der Theemswerven en pakhuizen aan de dokbestuurders een ul timatum aanboden, vervat in voorstellen vol gens welke de dokcompagnien met de eige naars der Theemswerven en pakhuizen een bondgenootschap zouden sluiten op de vol gende grondslagen eerstens alle dokgelden, werfgelden en pakhuisgelden worden gemeen schappelijk vastgesteld en gelijk gemaakt behalve waar daarmede in strijd zijnde con tracten bestaan alsdan moet het exeptioneel tarief ten spoedigste verhoogd worden. Twee- dens alle daglooners, werkzaam aan de dok ken, werven en pakhuizen, zullen hetzelfde loon ontvangen, namelijk vier shillings voor een werkdag van 9 uur, anders 6 pence per uur. Derdensom deze loonen te kunnen be talen, zullen de bestaande dokgelden, werf gelden en pakhuisgelden met 10 pet. wor den verhoogd. De vertegenwoordigers der werkstakers ver klaarden het bovenstaande aan te nemen, maar de bestuurders der dokken besloten, na lange beraadslagingen, de voorstellen te verwerpen, ondanks de ook herhaalde bedrei ging. dat de eigenaars der werven en pak huizen alsdan de dokken zullen boycotten en alle vaartuigen buiten de dokken laden en lossen zullen. Nadat de vertegenwoordigers der werfei- genaars heengegaan waren, gingen de be stuurders der dokken voort met delibereeren, waarna zij een manifest aan de werkstakers opstelden, hetwelk Donderdag middag laat aangeplakt werd aan de ingangen van het kantoor der dokken. Blijkens dit document bieden de bestuurders der dokken thans ver dere concessien, i.amelijk twee shillings voor vier uur werk indien er langer gewerkt wordt ontvangen de daglooners 5 pence per uur en 3 pence per uur voor overwerk, zijnde tus schen acht uur 's avonds acht uur 's morgens. Voorts beloven de bestuurders het contract- werk geheel af te schaffen en de daglooners stukloon te laten verdienen onder recht- streeksch toezicht van niet-belanghebbende dokambtenaren. Burns en andere aanvoerders der werksta kers verklaarden bovengenoemde voorwaar den volkomen onaannemelijk, zoodat de cri sis voortduurt. De eigenaars der barges en lichterschepen op de Theems hebben ook vergaderd en eene resolntie aangenomen waarin zij de eischen hunner onderhoorigen, die behalve an 'ere voordeelen 50 pet. loons- verhooging verlangen, volstrekt onaanneme lijk verklaren. De Howarden Castle van de Castle lijn kon Donderdag op tijd naar Zuid-Afrika vertrek ken ook de General Steam Company slaagde er in het stoomschip General Havelock te expedieeren naar Sunderland. Niet vele werk stakers hebben den arbeid hervat. De Daily News meldt uit Tiflis, dat er in Armenie eene blijkans volslagen regeering- loosheid heet te heerschen, zoodat zelfs de Mohammedanen sommige streken verlaten wegens de groote onveiligheid. In den omtrek der steden vinden vele moorden plaats, terwijl de Turksche soldaten, wier soldij niet uitbe taald werd, dientengevolge zoo onbetrouwbaar zijn, dat zij herhaaldelijk moeten overgeplaatst worden. Algemeen heerscht de overtuiging, dat eene Russische inmenging en bezetting van Armenie ophanden is, terwijl de omkoo- ping van Turksche soldaten met Russisch geld algemeen heet. LONDEN 30 Augustus. De toestand is nog onveranderd. De dokbesturen hebben na verscheidene conferentiën o.a. met kar dinaal Manningwederom verklaard dat zij niet verder kunnen gaan dan gisteravond. Op de voorwaarden der dokbestuurders ver klaarden minstens 2000 arbeiders thans weder in de dokken te willen werken. Onder dezen zijn talrijke teruggekeerde werkstakers, het geen de aanvoerders van |laatstgenoemden echter loochenen. Het onderzoek naar de diefstallen bij de administratie der Duitsche marine bracht aan het licht, dat nog meer personen daarin be trokken zijn Nieuwe arrestatiën worden verwacht, waarvoor machtiging is gevraagd bij het ministerie. De kroonprins van Griekenland is na een verblijf van drie maanden te Homburg naar Kopenhagen om van daar naar Athene terug te keeren, ten einde de toebereidselen voor zijn aanstaand huwelijk te maken. Te Berlijn heeft de oude lederfirma Gebr. Gundermann hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 70000 mark. De kans op een onderhandsch accoord wordt geacht gering te zijn. Te Bochum zijn, gelijk men zich her inneren zal, gedurende de groote kolen-werk staking treurige feiten, die maar gedeeltelijk later onjuist zijn gebleken, voorgekomen. Zoo werden aan het station van den Berg Mark spoorweg reizigers die volstrekt geen deel namen aan de ongeregeldheden, neergescho ten. Maar den volgenden avond pleegde een militaire patrouille een bepaalden moord. Een jong mijnarbeider, Breder, die van een reisje terugkeerde, werd voor zijn ouderlijk huis door een patrouille aangehouden. Hij verzette zich en riep zijn vader te hulp. Deze, een man van 56 jaren, kwam in zijn nacht hemd aan de deur en smeekte de soldaten zijn zoondie niets misdaan had, vrij te laten. Als antwoord bracht een der soldaten hem een bajonnetsteek toe in de borst en daarna een in den rug. De man deed een paar schreden in de gang van zijn huis en viel toen dood neder. Zijn lijk bleef daar vier en twintig uren liggen; eerst toen werd er proces verbaal opgemaakt. Het geval wordt nu voor den krijgsraad behandeld. De oudere Breder was een algemeen ge acht man, en ook de jongere, die spoedig als onschuldig verdacht, weder werd vrijge laten, staat gunstig bekend in de stad. De schitterende ontvangst, welke men te Rome van regeeringswege had bereid aan het gezantschap van koning Menelek van Schoa, heeft eenigermate schade geleden door de houding der bevolking, die, waarom is niet duidelijk, de gezanten met gefluit en een oorverdoovend gebrul heeft ontvangen, waar tegen de politie niets vermocht. Ook te Napels, weet men hebben de straatjongens het den gezanten uitermate lastig gemaakt en hebben deze hunne ergernis daarover te kennen gegeven. De tijden schijnen vergeten, toen het roem ruchtige Romeinsche volk eenen oorlog onder nam, alleen om de bezoedeling van het kleed van een zijner gezanten te wreken! Troebelen van anderen aard hebben plaats gehad te Genua bij het vertrek naar Parijs van een honderdtal afgevaardigden van ver schillende republikeinsche clubs. Voor het paleis des konings werden oproerige kreten aangeheven, en toen de politie dit verbood, ontstond een geweldig tumult. Het eindigde er mede, dat de sabel moest worden getrok ken en verscheiden personen gewond werden. Vijf lieden werden in hechtenis genomen. De rest zette de reis voort. Te Nice werd het gezelschap door een aantal geestverwanten opgewacht en redevoeringen werden gehouden ter aanprijzing van een Fransch-Italiaansch bondgenootschap en ter eere van den bond der Latijnsche volkerenbenevens van de „universeele republiek," een en ander beslo- ten door den kreet: „Weg met Crispi!" Uit Athene wordt aan de Daily News ge meld, dat er in den omtrek van Heracleion 35 dorpen verbrand zijn. De muzelmannen veilen in het openbaar de uit de kerken der Christenen geroofde goederen. Zij dreigen de consulaten alsmede de kathedraal aan te vallen. De keizer en keizerin van Rusland met familie zijn Donderdag namiddag ongeveer te 4 uren te Kopenhagen aan land geslapt. Zij werden door de koninklijke familie ont vangen en reden door de versierde stad en vervolgens naar Fredensborg. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 1 Sept.des widd. 12 ure, door de liedertafel ^Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1. Een lied aan ons Prinsesje van H. van Berckel. 2. Hollands glorie Hol. 4. God en de Koning de Vliegh. BEZOOIEN. Zondag 1 Septembermatinée door de harmonie St. Crispijn, bij mej. dew. J. Dek kers ten 12 ure. Woensdag 4 September a. s. JAARMARKT te Waalwyk. WAALWIJK, 31 Aug. 1889. De nationale driekleur wappert heden van het raadhuis, naar aanleiding van den ver jaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina. Ter viering van dit feest zal de lie dertafel morgen op de matinée verschillende vaderlandsche stukken zingen, o. a. ook een lied aan ons Prinsesje v. H. van Berckel. De voordracht voor hoofd der open bare school alhier is nog niet publiek. Wij vermeenen echter met zekerheid te kunnen mededeelen dat de heer Spijkerman, te Oef feit, no. 1 is en de heer Boskamp, te IJzendijke, no. 2. Hooi van de beste qualiteit werd dezer dagen voor f 9.50 per 500 kg. als los hooi scheep gedaan. Nog enkele andere partijtjes zijn tot dien prijs en voor f 10 verkocht. Voor de persen worden geen zaken gedaan. Stalvee wordt reeds druk gekocht, omdat er overvloed van voeder is. De verkoop van aardappelen gaat niet vlug, terwijl de prijzen laag blijven en varieeren tusschen f 2 en 2.50 per Hl. Uit de kleistreek worden ze voor f 2.50 aangeboden. Appelen en peren vinden grooter aftrek, zij worden naar qua liteit tot f 3 5 per Hl. betaald. Naar wij vernemen, is de heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oyevoorzitter van de eerste kamer der staten-generaalheden plotseling overleden. Wij lezen in de N. R. Ct. de volgende correspondentie uit de Langstraat „Bij de besturen van de daa?bij betrokken gemeenten is thans ingekomen de aanvraag om concessie tot aanleg van eene stoomtram van Heusden naar 's Bosch met een zijtak naar Waalwijk, door de heeren Kuis te 'sGra- venhage c. s. Algemeen wordt de wensch gekoesterd, dat deze onderneming zal mogen slagen, terwijl tevens de rentabiliteit der zaak als zeer gunstig wordt beschouwd. Eene vroegere concessie aan den heer Van der Ven te 's Bosch verleend heeft tot geen re sultaat geleid tengevolge van twee oorzaken lo. was destijds de publieke opinie zeer ongunstig gestemd jegens tramweg-onderne mingen; en 2o. waren de kosten van aanleg te hoog geraamd. Vreemd evenwel is het dat de tegenwoordige concessionarissen zich niet met de vorige in verbinding hebben gesteld, die althans zeer goed op de hoogte waren, en vermoedelijk niet ongeneigd zouden zijn om ook de nieuwe plannen te steunen. De kansen op het welslagen der onderneming vermeerderen steeds, daar van de belang hebbende gemeenten sommige zeer voor uitgaan, als b. v. Waalwijk en Baardwijk, waar handel en industrie in bloei toenemen. In weerwil van den spoorweg zal eene tram veel te doen hebben, daar deze oneindig beter dan „het spoor" in de behoeften kan voorzien. Als er eene tram loopt zal voor het locaal verkeer niemand gebruik maken van den spoorweg, die dan geheel voor het groote verkeer kan worden geëxploiteerd." Uit door ons ingewonnen informaties blijkt, dat van bedoelde concessie-aanvrage, althans bij ons gemeentebestuur, op 't oogenblik nog niets bekend is. (Red.) Waarom worden de meeste vrouwen zoo vroeg oud Hoofdoorzaak tobben. Vrouwen blijven in den regel te veel aan kleinigheden hangen, overdrijven ondergeschikte bezwaren, loopen vooruit en vermoeien zich in den geest met muizenissen. Moeders tobben over hare kleine en groote kinderen veel meer dan noodig is. Een tweede oorzaak isgemis aan bewe ging en frissche lucht. Niet nu en dan een visitetje of een wandelingetje, of wat bood schappen doen, maar een geregelde flinke uitstap. Een vrouw zegt altijd „Ik heb vandaag geen tijd, vandaag moet ik absoluut dit of dat opredderen, of verstellen of nazien, de hemel weet wat." Zij bedenkt niet, dat een geregeld dagelijks wederkeerend luchtbad haar eerste behoefte is. Als zij kinderen heeft, laat zij die kinderen dan meenemen, dat zal haar en hun goed doen, maar laat zij minstens één uur daags, weer of geen weereen wandeling doen. Wees zeker, dat, al blijft dan ook eens een kamer ongedaan, of een paar kousen ongestopt, zij aan gezondheid en levenslust rijkelijk aan haar man en kinderen vergoedt wat zij hun in dit andere opzicht tekort doet. En dan, frissche lucht in al de vertrekken, nu en dan ramen en deuren tegen elkaar open, vooral in de slaapkamers, en de afge haalde bedden aan dien luchtstroom blootge steld. Ook daardoor worden allerlei ziekten voorkomen. En eindelijk, vindt het niet „laf of lui of onvergeeflijk," om wat gaan te rusten, ook al is het overdag, als de vermoeienis u lust en kracht beneemt. Een half uurtje, desnoods een kwartierde flink uitgerust, knapt u voor den geheelen dag weer op. Om kort te gaan, vrouwen die niet vóór haar tijd leelijk en oud willen worden, moe ten bedenken, dat beweging en vrije lucht hootdvereischten zijn, en dat tobben geen verdienste, maar een plaag is voor ons zelf en voor anderen; veel vrouwen worden over werkt, dat is een feit, maar nog veel meer vrouwen overwerken zich zelf. (Huisvr.) Op de brug van Kuilenburg heeft in den nacht van 27 op 28 dezer het volgende ongeluk plaats gehad uüj4

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2