Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Geen wonder dat men van vele zijden „wee de wolfgaat roepen en deze leger- quaestie beschouwt als noodschot, ten einde nieuwe leger-credietjes er door te krijgen. Mochten de laatstgenoemden gelijk hebben, dan zou Bismarck tot een kras middel zijn toevlucht hebben genomen. Want hoe gezond en hoe verstandig het aantoonen van eigen gebreken en onvolkomenheden is, het beeld, dat nu van de Duitsche armee is opgehan gen, kan weinig streelend voor den nationalen trots tegenover het buitenland worden ge noemd. Hoe het zij, de wedstrijd zal met her nieuwde felheid worden aangevangen. Oor logsbudgetten zullen verhoogd en recruten met honderdtallen in het veld gezonden worden. Is het wonder dat de belastingplichtige zuchtend een vergelijking maakt tusschen dezen „gewapenden vrede" en den oud- vaderlandschen païs Het manifest van den graaf van Parijs aan de Fransche natie heeft niet zulk een bui tengemeen opzien gewekt als men wel had mogen verwachten, omdat 't eigenlijk niets anders is dan de bevestiging van hetgeen elkeen, die zich met de politiek bezig houdt, reeds voor dagen en weken wist te vertellen. Toch houden alle bladen er zich mede bezig en als men al die beschouwingen samenvat, dan komt men tot de voor den graaf minder aangename conclusie, dat hij eigen lijk in 't belang zijner partij beter had gedaan met stilletjes zijn mond te houden. Wel heeft zijn oproeping instemming gevonden, maar ongelukkig alleen van mannen als De Cas- sagnac, Mermeix, Laguerre en Rochefort, en juist die op zichzelf staande goedkeuring is eigenlijk het vonnis van 's graven manifest, want de bladen van het ancien régime zelve, de bladen der eigenlijke, zuivere rechterzijde, laten niet onduidelijk hun misnoegen uitko men. 't Is dan ook wat al te erg de kiezers uit te noodigen de boulangisten te steunen, welker hoofd, voortvluchtig, is veroordeeld als gewoon misdadiger. Toch vallen de monarchistische bladen hun hoofdleider niet at, maar er zijn duidelijk een tweetal stroo mingen merkbaar en dat is reeds ernstig genoeg. De boulangisten zijn ook niet bijster in hun schik. De graaf is naar hun oordeel te gereserveerd en te monarchistisch. Geen courant krijgt men in handen of 't al of niet waarschijnlijke van 's czaren be zoek aan Berlijn wordt er breed in uitgeme ten en dat de lezingen nog al verschillen, begrijpt men. Nu weer tracht men die quaestie opnieuw interessant te maken door de door de officieuze „Köln. Ztg." bevestigde mededee- ling, dat de Russische troonopvolger officieel de Parijsche tentoonstelling met een bezoek zal vereeren. De „Herald" verneemt zelfs dat de Rus sische troonopvolger Carnot's uitnoodiging tot een verblijf op het Elysée tijdens de tentoon stelling, heeft aangenomen. Dit bezoek, aan sluitend aan 's grootvorsten bijwoning van de manoeuvres van het Duitsche leger, waar toe hij 14 dezer van Kopenhage vertrekt, zou in Berlijn gewis kwaad bloed zetten, zelfs al wordt het bericht bewaarheid wat wij ernstig betwijfelen dat de czaar heden of morgen over Kiel naar Potsdam zal komen. De triomftocht door Frankrijk van de Ita- liaansche revolutionairen en radicalen een protest tegen de houding van de Italiaansche regeering tegenover Frankrijk in 't algemeen, tegenover de tentoonstelling in 't bijzonder wordt te Rome met lcede oogen aangezien, en zelfs dringt een deel der Italiaansche pers er bij de regeering op aan, dat zij bij het Fransche gouvernement haar bezwaren in- brenge tegen de officieele ontvangst van de zijde der autoriteiten te Nizza, Marseille en Toulon. Crispi zal wel zoo driftig niet zijn, 't is 't best zulke manifestaties dood te zwijgen juist in agitatie vinden de heeren radicalen en revolutionairen hun kracht. Beter nog de humbug verdragen dan haar voedsel te geven. De Zwitsersche regeering treedt energiek op tegen alle onruststokers en heeft nu een strafrechterlijk onderzoek doen instellen naar de ontwerpers en verspreiders van het anar chistische manifest, waarmede het lid van den nationalen raad Stokman, in de hoeda nigheid van bonds-procureur-generaal is be last. Uit Weenen wor 't gemeld, dat bij de aan staande manoeuvres voor het eerst eene be langrijke nieuwigheid zal worden ingevoerd, die in diplomatieke kringen zeer de aandacht trekt, omdat hier blijkbaar staatkundige be weegredenen in het spel zijn. Voor het eerst namelijk zijn verschillende uitnoodigincen gericht tot de vreemde militaire attachés. De Duitsche en Italiaansche, als vertegen woordigende de mogendheden, die met Oos tenrijk het drievoudig verbond vormen, kregen er een voor al de manoeuvres (in Bohemen, Galicie en Hongarije), de andere attachés slechts voor die in Bohemen, die maar van ondergeschikt belang zijn. Het idee van oorlogs-kameraadschap der legers, waarover men het in den laatsten tijd zoo druk heeft gehad, kon zeker niet beter worden veraanschouwelijkt. De Porte toont haar plichten zoowel als haar rechten te kennen, zooals blijkt uit haar antwoord op de notificatie van de Bulgaarsche regeering aangaande Servië's militaire toe bereidselen. De Porte deed namelijk weten, dat, daar Bulgarije deel uit maakt van Turkije, iedere aanval op Bulgarije zal zijn een aanval op Turkije. Dat kan de czaar ook ad notam nemen! Kardinaal Lavigerie deelt mede, dat hij hel anti-slavernij congreste Lucern te houden, wel heeft uit- doch niet heeft afgesteld, mits alle nationale comité's deelnemen. (Juist door de atwezigheid van Fransche gedelegeerden is het congres verdaagd moeten worden.) De republikeinvche bladen beschouwen de reis van Boulanger naar de Middellandsche zee als eene poging, om den ongunstigen invloed van de langdurige afwezigheid bij de kiezers eenigermate le verminderen door den schijn aan te nemen als ware de generaal op reis naar Parijs. De boulangistische bladen melden, dat de generaal onverwachts te Parijs zal verschijnen, niettegenstaande het jacht „la Bretagne" bewaakt zal worden en de regeering nu de zuidelijke kustwacht reeds uitbreidde, om bij eene landing den generaal te kunnen arres teeren. Guilleman, de hoofdinspecteur der brug gen en wegen, directeur der nationale school voor wegwerken, heeft het voorzitterschap aanvaard der commissie van ingenieurs en aannemers, door de regeering belast met het onderzoek naar het Panama-kanaal. Een groote brand heeft te Bordeaux twaalf huizen in den asch gelegd. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. De 300 Italiaansche socialistische werk lieden, die naar Parijs zijn gezonden om de tentoonstelling te bezoeken, zijn Maandag te Parijs aangekomen. De werklieden-afge vaardigde Camélinat en eenige andere Fran sche broeders hielden bij hunne komst eene toespraak tot hen. Eenigen der Italianen droegen in den optocht eene groote ronde banier, waarop te lezen sloml„Association démocratique Italienne d'Asti." De leden van van het comité, vreezende dat de politie tusschenbeide zou komen, verzochten hun de banier op te rollenmaar dit werd door de Italianen geweigerd, en er werd besloten dat men aan de eerste aanmaning van de politie om de banier weg te nemen, zou ol- doen. De politie liet echter begaan, en ver der is er niets bijzonders voorgevallen. In de Maandag te Dundee gehouden jaar- lijksche vergadering der „Trades Unions" van Groot-Britannie is met algemeene stem men eene resolutie aangenomen, verklarende dat de eischen der dokwerkers rechtvaardig zijn, en de werklieden in alle bedrijven in het koningrijk aansporende den werkstakers allen geldelijken steun te verleenen, waartoe zij in staat zijn. In eene vergadering van reeders hebben dezen besloten aan de dokbesturen het recht te vragen om hun eigen werklieden te bezi gen voor het laden en lossen van schepen. Aan de dokbesturen is een termijn van 24 uren gegeven om hierop te antwoorden. Wordt het verzoek toegestaan, dan zullen de reeders zich verstaan met de werkstakers. Achthonderd werkstakers hebben de be wakers der ingangen van het „Alberldok" overvallen. Na binnen te zijn gedrongen, dwongen zij de aldaar werkzame daglooners het werk te staken, doch richtten overigens geen schade aan. Wegens dit voorval, alsook wegens de dreigende taal, die Burns tegen de dokbestuurders zoude gebezigd hebben, hebben de laatstgenoemden specialen bijstand van de politie ingeroepen, en tevens den minister van binnenlandsche zaken gewaar schuwd. Burns echter loochent dat hij drei gende taal zou hebben gebezigd. Zijne per soonlijke aanvallen op Norwood, den president des dokbestuurs worden niettemin heviger. Burns brandmerkte Norwood heden als een leugenaar en lafaard. De dokbesturen beslo ten met Burns en Tillett zich niet verder in te laten. Belangrijke conferentien hebben er plaats gehad tusschen de dokbesturen en deTheems- reeders en scheepseigenaars. Uit naam der laatsten hield sir Donald Currie eene rede, aandringende dat de dokbesturen zullen toelaten dat de reeders en scheeps eigenaars hnnne vaartuigen zeiven mogen lossen met hun eigen personeel. De spreker las een desbetreffend besluit voor dat in de op Maandag gehouden vergadering van ree ders en scheepseigenaars genomen is. Sir Donald Currie voegde daarbij dat hij met anderen de zaken vermoedelijk naar South ampton zoude overbrengen, tenzij de dok besturen den gestelden eisch inwilligen. President Norwood verklaarde dit onmogelijk. Niettemin werden de onderhandelingen voortgezet. De eerstvertrekkende boot der „Castle Line" zal te Vlissingen kolen innemen. De aange komen boot van deze lijn lost te Southampton. De werkstakers klampen bij den mond van de Theems en de Medway alle daar anke-/ rende of vastgemeerde schepen aan, om da bemanningen tot werkstaking over te halen] Daartoe varen zij heen en weder in schuiten. Zij zijn in deze taktiek herhaaldelijk geslaagd. Ondanks het beweren der werkstakers, dat zij overvloed van geld hebben, wordt in Oost- Londen de ellende onder het volk dagelijks tastbaar grooter. Het getal bedelaars, vooral vrouwelijke, in den omtrek der dokkeu groeit onrustbarend aan. De soepkeukens en andere inrichtingen voor kostelooze sp'jsuitdeeling worden tot laat ir. den nacht door uitgemer gelde scharen belegerd. Toch prediken de werkstakers een uiterst verzet. Twintig duizend kleermakersgezellen heb ben Maandag het werk gestaakt, volgens het programma. LONDEN, 3 September, De directeuren der dokken hebben heden geweigerd den gisteren door de reeders gestelden eisch in te willigen. Zij hebben evenwel beloofd on middellijk te zullen nagaan welke schikking er getroffen zou kunnen worden. In eene rede heeft Burns gezegd, dat als de reeders hunne schepen naar Southampton zonden om daar te laden of te lossen, hij zelf naar Southampton zou gaan om er eene werkstaking te doen afkondigen. LIVERPOOL, 3 September. Onder de werklieden bij het laden der schepen is eene werkstaking uitgebroken. De schepen met ladingen graan of meel kunnen niet lossen. De toestand wordt ernstig. Eene bende van 300 werkstakers heeft heden morgen met geweld lossen van twee schepen verhinderd. Keizer Wilhelm heeft weer eens eene uiting gedaan die zeer de aandacht trekt. Het is te Munster geweest, waar Z. M. in antwoord op een hem aangeboden adres (naar aanleiding van de aanhangige coalitie-wet) verklaard heeft, dat nog in geenerlei opzicht voldoende is gezorgd voor de bescherming der arbeiders, en dat belangrijke hervormin gen moeten worden ingevoerd om hen beter te beschermen tegen de exploitatie van het kapitaal. In verband met hetgeen Z. M. in dertijd tegenover de mijndirecteuren heeft verklaard, is deze verklaring zeker van het grootste gewicht. De stadhouder van Elzas-Lotharingen vorst Hohenlohe, werd op zijn rondreis teVic over de opheffing van den dwang om van passen voorzien te zijn, geinterpelleerd, doch hij kon over deze quaestie zich niet uitlaten, daar de petities in handen van den keizer zijn en dientengevolge diens besluit dient afgewacht te worden. Graaf Waldersee heeft een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen een te Dortmund verschijnend bladdat in een artikel over militaire tekortkomingen al te duidelijk zich uitgelaten had. Het blijkt, dat dit blad het in- tusschen verbodene sociaal democratische or gaan WestfaalscheArbeidersblad is geweest. Het nummer van Donderdag van de F i g a r o, is te Berlijn in beslaggenomen door de politieomdat het een beleediging tegen den keizer bevatte. De F r a n k f. Ztg. bevestigt dat men eerst thans eenFransch soldaat in vrijheid heeft gesteld, die sedert den oorlog van I87O in een fort in Silezie werd gevangen gehouden. Men had hem de middelen geweigerd om met zijn familie te correspondeeren,zoodat deze hem dood waande. De belastinghervorming is verdaagd en zal waarschijnl'jk niet vóór de verkiezingen in behandeling komen. De „Capitan Francassa" meent te weten dat in een onderhoud met Crispi maatrege len zijn genomen om de crisis van de dis- contobank te Turijn en van de Tiberijn- sche bank af te wenden, en de uitvoering van het bouwprogramma te Rome te ver zekeren. Te Pisa heeft aan het station een botsing plaats gehad tusschen een perso nen- en een goederentrein. 22 personen zijn gewond. De „Daily News" verneemt uit Odessa dat de politie te Charkoff beslag beeft gelegd op twee drukpersen van de nihilisten en op dui zenden exemplaren van nihilistische procla- matiön. De politie weet dat er nog vier van dergelijke drukpersen moeten zijn, en is bezig deze op te sporen. Er hebben vele arresta tien plaats gehad, ook te Odessa. Uit laatst genoemde plaats verneemt de Standard dat de Russische regeering eenen rechtstreekschen stoomvaart- en spoorwegdienst organiseert tusschen Odessa en Samarkand, over Sewas- topol, Batum en Baku. WAALWIJK4 Sept. 1889. In de verleden Maandag avond ten 7 ure gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad, waarbij tegenwoordig waren de f burgemeester en al de leden uitgenomen de heer Wijten, is met 9 stemmen en 1 ont houding tot hoofd der openbare school al hier benoemd de heer Spijkerman, hoofd der openbare school te Oeffelt. De voordracht luidde lo. Spijkerman, hoofd der school te Oeffelt. V2o. Boschkamp id. te IJzendijke. \3o. Mink, onderwijzer te 's Gravenhage. ^■ffinsdag voormiddag ten 11 ure weder vergadering. Tegenwoordig waren de bur gemeester, voorzitter, en alle leden, behalve de heeren Zijlmans en Hoffmans. Aan de orde was de installatie van de drie nieuwgekozen leden, de heeren J. Tim mermans Bz., A. C. van Tilburg en A. H. van Schijndel, die na in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden te hebben afgelegd, zitting namen. Hierna gaf de burgemeester te kennen, dat zijn tijd beperkt was en hij niet langer kon blij ven. Hij gaf dus het voorzitterschap over aan den heer van der Heijden, oudste lid in jaren. Deze begon met de nieuwe leden te feliciteeren, welk voorbeeld door al de aan wezige collega's gevolgd werd. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een wethouderin de plaats van den heer Wijten. Benoemd werd de hr. J. Timmermans Wz. met 6 stemmen, terwijl de heeren Ver- bunt, Mombers en Baijens ieder een stem bekwamen. Op de vraag van den voorzitter of hij de benoeming aannam, antwoordde de heer Tim mermans het in hem gestelde vertrouwen op hoogeu prijs te stellen en de benoeming aan te nemen, hopende in de gelegenheid te zijn voor het welzijn der gemeente met vrucht te werken. Nadat de nieuwe wethouder door de le den was geluk gewenscht sloot de voorzitter de vergadering. - Naar gewoonte brachten de beide har monieën gisteren den burgemeester een au bade, bij gelegenheid van zijn verjaardag. Vooraf echter had cl'Espérance» de attentie den nieuwbenoemden wethouder en den juist geinstalleerden raadsleden, die zich nog op het raadhuis bevonden, daar een ovatie te brengen. Verleden Donderdag vierde het gild „Sfc Jan Baptist" alhier, zijn 50jarig bestaan. Na eene plechtige H. Mis begaven zich de gildebroeders naar het hotel de „Twee ko lommen" waar zij een paar uren genoegelijk doorbrachten. Tegen half twaalf reden zij naar het kof fiehuis van de kinderen van Ree en werden daar gecomplimenteerd door den gildeknecht, Nicolaas Proveniers, met het volgende gele genheidsgedicht Sneller dan een schip kan varen, Vliedt de tijd des levens heen, Zoo zijn er nu reeds vijftig jaren, Der gilde van „St. Jan* verdween. In die lange reeks van iaren, Heeft het zeker veel doorstaan, Maar toch blijft het nog moedig varam. Op deez' werelds oceaan. Hoeveel gezelschappen en ook gilden, Zag men in uw tijd opstaan, Behaalden Louw'ren zooveel ze wilden Men zag ze toch ten gronde gaan. Maar gij gij blijft steeds moedig leven, Hoe wankelend het u soms roogt gaan. Vooruit uw doel, vooruit uw streven, Dat bleef de hoop op uw bestaan. En nu reeds vijftig- jaar, wat jubeltonen, Draagt gij ,St. Jan* reeds uwe staf, Okondet nu uw broeders hooren, Die thans reeds rusten in het graf. Maar ook hen, hebt gij nog niet vergeten, Ook hen hebt gij een feest bereid, Door morgen de Heilige Misgebeden, Op te dragen voor hun rust en zaligheid. En o mij dunkt, ik hoor hun u toeroepen, Heb dank gij broeders van ,St. Jan,' En bij hun stem wil ik de mijne voegen, Directie, leden, ja allen leev nog lang.' Ja leev' nog lang, laac ik 't woord herhalen, Het ii de wensch van uwe gildeknecht, De gouden kroon die gij thans mag behalen, Dat ik u daarvoor eens een diamanten vlecht. Ja dat het feest dat gij heden moogt vieren, Het edel goud doe keeren in diamant, Ook dan hoop ik weer u krans te versieren, En rijken we elkander weder de hand. En nu van daag eens flink gedronken, Op deze blijden jubeldag. De glaasjes dus eens volgeschonken, Dan roep ik nogmaals: leve lang! De hoofdman, de heer A. H. G. van der Heijden, bedankte uit naam van alle leden, voor de welgemeende wenschen, waarna allen zich aan gulle vroplijkheid onder het gebruik van een glaasje, overgaven. Van 2—4 uur werd prijs geschoten. Na afloop begaf men zich aan tafel en liet zich het door de kinderen van Ree uitstekend bereide maal goed smaken. Onder het genot van al het goede, dat hun werd aangeboden, brachten de gildebroeders den dag verder in het grootste genoegen door en keerden 's a- vonds tegen half elf zeer voldaan per rijtuig huiswaarts. Den volgenden morgen werd eene H. Mis opgedragen voor de overledene leden, waar mede het feest gesloten werd. Den 14 Augustus jl. werd in de Loon- opzandsche duinen eene reeds bejaarde vrouw uit Kaatsheuvel, die ginds jaren dien weg gegaan was om eieren te koopen op oneer bare wijze aangerand en daarna van haar geld beroofd door een haar onbekend per soon. De politie, hiervan onderricht, deed alle pogingen om hem in handen te krijgen, maar

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2