1, EEN GEULEN INBOEDEL, Notaris BINK, HÉ id m imi.!:. Advertentién. Marie van Baal, RANT, te Waalwijk, Verberne, te Dussen, 2. bouw- ia Belkgeretdsc&ap Burgerlijke stand. Ingezonden stukken. Alphonse Scheepers Marie Scheepers-Van Baal publiek verkoopen: RIJ- EN WERKTUIGEN. verkoopen, De Wereldtentoonstelling te Parijs GETROUWD Alphonse Scheepers en P P- c- NOTARISSEN op Donderdag 19 September 1889, des voormiddags 9 uur, om contant geld op Maandagen 9 September, bij inzet, en 23 September 1889, bij toeslag, telkens des avonds om 7 ure, bij Dewed. J. van der Meijs, te Bezooien, ONDER BEZOOIEN: BWi met3 woningen, ^ÉÉSlaggliL EER LOOTERT.T langen tijd tevergeefs. Zondag 25 Augustus nu, en volgende dagen, hadden onder Loor- opzand inbraken bij nacht plaats met dief stal van kleedingstukken, maar vooral van levensmiddelen. De bewoners dier buurt waren ook op hunne hoede en Zaterdagavond ontdekte een hunner, dat iemand in zijn schuur geslopen was. De politie, onmiddellijk gewaarschuwd, maakte zich meester van den indringer, die allerlei namen opgaf maar weldra bleek de werkelijke aanrander en inbreker te zijn. 't Is gelukkig dat de onverlaat zoo spoedig gearresteerd is want tegen den winter had hij een ware schrik voor de streek kunnen worden daar gebl ken is dat men te doen had met den bekenden M. d. B., die behal ve 1 jaar vonnis wegens aanranding der eer baarheid, 17 jaar tuchthuis had ondergaan wegens verschillende diefstallen. Hij is naar het huis van arrest te 's Bosch overgebracht. Zondag avond, tusschen half tien en tien ure, werd te Veen een bloedig drama afgespeeld. Zekere Corn, van Rijswijk, arbeider en venter, oud 42 jaar, kwam door de Kronkel- steeg en werd op het onverwachts door twee personen aangevallen gelijk de voetsporen in den grond aanduidden,— die hem een slag toebrachten met het dikke gedeelte van een riethaak, zijnde een krom mes in den vorm van een klewang, waardoor de hersenpan verbrijzeld werd en de hersenen over den weg vlogen. Na geneeskundig onderzocht te zijn, bleek de wond eene lengte te hebben van 12 13 centim. en eene breedte van 7 centim. Als vermoedelijke daders zijn aangehou den zijne twee broeders J. en W. v. R., beiden arbeiders en vischventers, ruim 30 jaar en ongehuwd van wien het bekend was, dat zij sints geruimen tijd een wrok koester den tegen hunnen uitwonenden broeder. Bij den verslagene werd behalve den ge noemden riethaak ook een rijshaak gevon den. Een dezer was met bloed bevlekt. Bei de zijn in beslag genomen. De toestand van den verslagene, die geen enkele aanwijzing meer heeft kunnen doen, is hopeloos. De verdachten ontkennen halstarrig, dat zij den slag hebben toegebracht, waaraan echter niemand geloof hecht. Door de ma- réchaussée van Heusden, bijgestaan door de rijks- en gemeente-veldwacht, zijn zij gevan kelijk te Heusden binnengebracht, van waar zij naar 's Bosch zijn getransporteerd en ter beschikking gesteld van den heer officier van justitie bij de arrond. rechtbank. Bij beschikking van den minister vaji binnenlandsche zaken van 2 september, zijn benoemd in de commissien, in het najaar van 1889 belast met het afnemen der exa mens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet van 17 Augus tus 1878 (Staatsblad no. 127), in Noordbrabant a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district 's Hertogen - boschb. tot leden, de schoolopzieners in het district Tilburg en in de arrondissemen ten Bergenopzoom, Oorschot en Vechelc. leden-plaatsvervangers, de schoolopzieners in de arrondissementen Boxmeer, Osch en Til burg. Schoolwet-amendement: De heeren Goeman Borgesius, Dijkmeester, GleichmanHartoghHeldt, Kerdijk, Van Kerkwijk, Rooyaards v. d. Ham en Zaaijer hebben voorgesteld in het ontwerp-schoolwet een artikel 79 bis op te nemen, luidende: „Ouders of voogden zijn verplicht hunne kinderexi of pupillen lager-onderwijs te doen genieten, naar de regelen in deze wet om schreven." Voor het geval dit amendement mocht worden aangenomen zou eeu artikel worden ingelascht, luidende: „Voor 1 Jan. in 1893 wordt door ons de wettelijke regeling bedoeld in genoemd artikel, bij de tweede kamer der staten generaal aanhangig gemaakt. Bij het voortgezet debat over art. 12 der schoolwetherziening (opleiding van onderwij zers) nam de regeering over het eeriigszins gewijzigd amendement-BqoI, om de contróle- bepalingen op het gebruik van kweekelingen niet toe te passen op leerscholen, verbonden aan rijks-kweekscholen. Na verdediging door de heeren De Beau fort en Sanders, en bestrijding door den heer Fabius en den minister is het amend.-De Beaufort, om geen premien te geven aan hoofden van scholen voor opleiding van on derwijzers verworpen met 50 tegen 36 st. De regeering heeft overgenomen het amen- dement-Borgesius, waarbij hooger beroep mo gelijk is gemaakt van raadsbesluiten betref fende den leeftijd, waarop kinderen op de school toegelaten worden en die verlaten. Uit onderscheidene plaatsen komen verslagen omtrent den 9den verjaardag onzer kroonprinses. Onmogelijk kunnen wij voor al die berichten plaats inruimen: genoeg zij het te vermelden, dat het feest in vele ge meenten met opgewektheid is gevierd, onder begunstiging van heerlijk weder. De varkensziekte breidt zich in ver schillende gedeelten van ons land sterk uit. Ook in onze buurt schijnen gevallen voor te komen. Zaterdag middag is te Vucht op het werk van de heeren Van Haaren en Van Seters een-werkman onder eenen zandtrein geraakt. Een zijner beenen werd bijna geheel afgereden. Hij is in het gasthuis te 's Bosch opgenomen. Zijn toestand moet bedenkelijk zijn. Zaterdagavond had te Zevenbergen een opstootje plaatsdat ernstige gevolgen had kunnen hebben. De marchaussées Vinke en Talens een met verlof zijnd militair in be waring willende stellen, werden daarin door een opgewonde menigte bemoeielijkt, zoodat zij genoodzaakt waren van hun wapens ge bruik te maken. Een persoon werd daardoor verwond, wat natuurlijk de opgewondenheid van het volk verhoogde, en dientengevolge de marchaussées in geen benijdenswaardige positie verkeerden. Door het met energie optreden van den brigade-commandant en door het in arrest nemen van een der bel hamels liep alles betrekkelijk goed af. De gisting werd veroorzaakt door het af wijzen der vroegere gewoonte van ten 12 ure te sluiten, en nu niet alleen kramer, en kof fiehuizen doch zelfs een gesloten bal reeds te elf uren aanzegging kregen te eindigen. Een driejarig meisje werd Zondag uit de Groene Wetering te Kralingen gered door de een en tachtigjarige vrouw Roeien, die zich te water begaf en wie het met veel moeite gelukken mocht, het reeds gezonken en bewustelooze kind bij de kleederen te grijpen en aan de inmiddels toegesnelde moe der over te geven. Zonder hare hulp zou de kleine drenkeling ongetwijfeld het leven er niet afgebracht hebben. Bij de halte Deurn, onder Groesbeek, is een boerdie met een aanzienlijke som gelds huiswaarts keerde, door eenige kerels aangegrepen en met messen ernstig in den hals gewond. Op zijn hulpgeroep kwamen de bewoners van de buurt aanloopen, terwijl de daders vluchtten. De burgemeester heeft terstond een streng onderzoek doen instellen. De bekende Amerikaansche millionair en eigenaar van renpaarden, de heer P. Lo- rillard, heeft het plan opgevat de geheele renbaan van Jeröme Park bij New York met een glazen dak te overdekken, en het geheel electrisch te verlichten, ten einde niet alleen bij slecht weer, maar zelfs gedurende de lange winteravonden wedrennen te kunnen houden. Teekeningen en kostenberekeningen zijn reeds onderhanden. Behalve voor wedrennen zal deze ruimte natuurlijk voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden; ja men spreekt er zelfs van de voor 1892 vastgestelde tentoon stelling daarheen over te brengen. Bij zulk een werk verdwijnt de Eiffeltoren in het niet! (Sportblad.) Uit Charlois wordt van 31. Augustus gemeldt Dezen dag is voor drie huisgezinnen hier zeer noodlottig geweest. Op het dorp is aan een knaap de ééne hand bijna verpletterd door het wiel van een sleeperswagen. Te Katendrecht is een ander knaapje overreden en zoodanig gekwetst, dat hij in een zeer ernstigen toestand verkeert. Bij de petroleum haven is een derde jongen bij het baden verdronken. XVI. Met genoegen kunnen wij constateeren dat op dezen grooten vredelievenden kampstrijd van kunst en wetenschap betrekkelijk zeer weinig officieele moordtuigen te zien zijn. Het is alleen in de Fransche afdeeling dat wij eenige stukken geschut vinden. Overigens ontbreken de kanon nen overal. Dit moeten we hoofdzakelijk dank weten aan de officieele onthouding der meeste regeeringen, welke onthouding dus toch alweer hare goede zijde heeft. Trouwens, de Tentoon stelling leert ons, dat men heel goed buitenden officieelen steun der regeeringen kan, om al wat in onzen tijd wetenschap en kunst in Noord en Zuid, in Oost en West weet te scheppen of te vervaardigen, bijeen te brengen. Het particulier initiatief is daartoe krachtig en machtig genoeg. Wij leeren hier ook, dat, hoewel iedereen overal klaagt over slechte zakenfabrikanten noch kunstenaars den moed laten zakken; dat zij voortdurend nog voldoende geloof in de toe komst hebben om met rusteloozen ijver voort te gaan met het zoeken van middelen om altijd beter, altijd sneller, dus altijd meeer te fabri- ceerenen eindelijk dat zij nog steeds geld ge noeg over hebben om ontzaglijke kosten te maken voor deelneming aan eene Tentoonstelling. Som mige toch geven daaraan een burgermans fortuin uit. En dit zijn lang niet de domste fabrikan ten dat zijn meerenaeel mannen die uitsluitend door noesten arbeid en vlijt zich in de indus- triëele wereld hebben //Opgewerkt', en de wel vaart, die zij thans genieten, hebben verworven door eigen krachts-inspanningmannen die in hunne zaken nooit het geld over den balk ge gooid hebben, en dit stellig nog niet zullen doen. Wanneer zij steeds en steeds op groote schaal aan Tentoonstellingen deelnemen, dan is dit, dunkt ons, een voldoende bewijs dat zij die be weren, dat Tentoonstellingen 'toch niets geven de plank glad mis hebben. Doch, keeren wij terug tot het geschut. V at wij vinden is in den volsten zin des woords jgrof' geschut, alles volgens het systeem van den hr. De Bangeoud-kolonel van het Fransche leger, daarna directeur der etablisse menten Cail. Men weet elkander tegenwoordig dood te schie ten op schier ongeloofeiijke afstanden. Zoo staat hier een kanonvoor de marine bestemddat niet minder dan dertien duizend vijf honderd meter ver draagt; eer. veldstuk met eene draag kracht van tien duizenden een mortier met eene van acht duizend meters. Het „pièce de résistance //bestaat in een vesting stuk, dat een draagkracht heeft van niet minder dan twintig kilometer. Het gewicht van dit ware monster-kanon is zeven en veertig duizend kilos; het heeft eene lengte van twaalf en een hallen meter, terwijl de lading twee honderd kilo# weegt. Kenners^ verzekeren dat liet een wonder mooi stuk is. Gaarne willen wij dit aannemen enden hr. De Bange er ons compliment over maken maar tot onze schande moeten wij bekennen te weinig kanonnen-verstand te hebben om er een zelfstandig oordeel over te kunnen uitspreken. Wij laten de verdere bewondering dier moord tuigen over aan de liefhebbers en geven voor ons zelf de voorkeur aan een bezoek aan de nabij gelegen machine-galerij. Daar wordt al spoeaig onze aandacht getrok ken door de drukpersen van den lir. Marinoni een man, die misschien nuttiger arbeid dan de vijf en twintig beste generaals van de geheele wereld te zamen hun leven lang hebben gedaan. Op een der door dezen fabrikant tentoon ge stelde persen kunnen niet minder dan negen duizend exemplaren per uur worden gedrukt. Bij eiken slag komen 20 aan beide zijden bedrukte exemplaren te gelijk te voorschijn. Zoodra er 200 zijn gedrukt, die door de pers zelve bij tien tallen zijn afgedeeld, worden, zij weggenomen, om plaats te geven voor weêr 200 anderen. In een kwart minuut levert de machine er twee honderd Wanneer deze brief onder de oogen mijner le zers komt, zal wellicht de uitspraak van de iury der Tentoonstelling reeds bekend zijn. Althans de openbaarmaking van de toegekende bekro ningen was vooraf bepaald op den eersten Sep tember. Hoewel de opperste jury bij haar veel omvattenden arbeid daarmede niet tijdig genoeg is gereed kunnen komenzal de vertraging toen slechts luttel zijn. Aan vele inzenders staatnaar wij vreezen eene teleurstelling te wachten. Natuurlijk is reeds het een en ander uitgelekt van het oordeel der jury over sommige inzendingen, en hetisop grond van wat ik daarover hoordedat er stel lig heel wat ontevredenen zullen zijn. Ook wordt er over gemompelddat sommige klassen-jurys nu en dan al heel lichtvaardig over de zaak zijn lieengeloopenzoodat lang niet alle inzendingen grondig onderzocht en gekeurd zou den zijn. In hoeverre dit werkelijk zoo is, laat ik geheel in het midden. Ik deel alleen mede, wat ik zoo links en rechts gehoord heb. De inzenders van voedings-midelenmet in begrip van alle drinkwaren, wier voortbrengsels niet door de jury naar die waarde geschat moch ten zijn welke naar het oordeel der fabrikanten eraan had behoorente worden toegekend, hebben echter nog een plechtanker. Eene afzonderlijke commissie, geheel afgeschei den van die der Wereld-Tentoonstelling, richt tegen den 15en dezer maand in een lokaal in de „avenue de l'Alma," alhier, een internationalen wedstrijd in van eet- en drinkwaren. Zij, die dus op de Wereld-Tentoonstelling naar hnnne meening verongelijkt zijn, kunnen altijd nog deelnemen aan dezen wedstrijdwaar de jury zal bestaan uit kundige en praktische vak mannen. En al wie daar een gouden medaille of een eere-diploora verwerft, kan evengoed op zijne fakturen, enz. drukken: Eere-diploom of gouden medaille,Parijs 1889, als een ander, die zulk eene onderscheiding op de Wereld-Tentoonstelling heeft gekregen. Ook behoeven zij, die aan deze laatste geen deel genomen hebben uit vrees voor de hooge kosten, welke er aan verbonden waren, zich hier door de kosten niet laten terughouden. De deel neming, toch kost slechts vijftig franks, waarvoor bekleede stelling- of tafelruirate gratis wordt verstrekt. Wij gelooven onzen lezers geen ondienst te doen met hen op dezen wedstrijd te wijzen onder bijvoeging dat bij onzen landgenoot, den hr. P. C. Nicola Jr., 39 rue Rodier, alhier alle ge- wenschte inlichtingen te bekomen zijn. Op elke tentoonstelling in het buitenland wordt onze afdeeling steeds verre overschaduwd door die van onze Zuidelijke buren, de Belgen. Op de Wereld-tentoonstelling alhier is dit ook wederom het geval. Moge het nu op dit concours eens anders wezen, en de Nederlandsche afdeeling d&ür eéns een kranig figuur maken. Senior. DRUNfcN. Over de maand Augustus. GEHUWD: Johannes Franciscus Vesters 32jaren, met Adriana Klerks 27 j. GEBOREN: Johannes, zoon van Lambertus Heij- mans en Maria van Giersbergen. Johan nes Nicolaasz. van Franciscus Pennings en Maria Kogels. Johannadochter van Martin us Verdiesen en Elizabeth van Broek hoven. Karei, z. van Cornelis Verdiesen en Margaretha Frederika Biere. Johannes Petrus, z. van Johannes Verdiesen en Maria Elizabeth van der Meijden. Cornelis Ma- rinus, z. van Gijsbertus Cornelis van der Aa en Johanna Bergmans. Petrus Cor nelis, z. van Johannes Franciscus Aerts en Hendrika van de Wiel. Andries en Jo hannes, zonen van Johannes Vissers en Wouterina van den Hoven. Johanna, d. van Gerardus van den Hooven en Maria van Es. Bartholomew, z. van Hendrikus Verhoeven en Maria van Noort. Lamber tus, z. van Andries van Wezel en Francisca de Munnik. Hendrika, d. van Hendrikus van Ravenstein en Nicolasina Brok. OVERLEDEN: Cornelis Pulles, 17 maanden. Marinus van Weert, 2 m. Pieter van Engelen, 6 ra. Hendrika Brok, 5 m. Maria Jozephina Kools, 4 m. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Ter gelegenheid van de kermis hadden wij heden het genoegen voor het eerst de zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien binnen onze grenzen te ontvangen, waar zij het voor lang door hen aangekon digde matinée zouden geven in de daartoe prachtig versierde zaal van den heer W. Brokken. Reeds lang voor het uur van op treden was aangebroken stroomde een talrijke menigte van heeren met hunne dames de zaal binnenwel een bewijs dat men var. deze jeugdige vereeniging veel verwachting koesterde. En waarlijk werd deze verwach ting niet beschaamd. Het eerste nummer van het programma „Vertrouwen" van Abt met juistheid en kracht ten gehoore gebracht gaf reeds de verzekering dat het matinée schitterend zou zijn. En schitterend was het in den volsten zin des woords. Zoowel de solo's als de koren werden met een zekerheid uitgevoerd die bewondering afdwong, en deed afvragen hoe het mogelijk zijn kan, dat een vereenigingdie nog geen jaar bestaat en geheel zelstandig heeft moeten arbeiden, in dat korte tijdsverloop zulke vorderingen heeft kunnen maken, dat zij zelfs de moeielijkheden verbonden aan de omvangrijke compositie der „Leo Cantate" van Amorie, meesterlijk wist te overwinnen. Het daverend applaus dat volgde nadat genoemde „Cantate" als no. 7 van 't programma was gezongen, bewees dat Cecilia aller tevredenheid wegdroeg en zich bij blijvenden ijverzeer spoedig met alle recht in de eerste rij der muziekvereeniging zal kunnen plaatsen. Daarom een woord van hulde aan den directeur, den heer N. van Bladel, voor de wijze waarop hij zijne zangers weet te leiden. Ga voort, waardige directeur, ga voort op den ingeslagen weg, en binnen korten tijd zal de naam uwer vereeniging met achting worden genoemd. Ook de leden beijveren zich om het werk te voltooien, waarvan de grondslag zoo hecht is gelegd. De heer Y. R., die zijne medewerking als komiek zoo welwillend aan dit Concert heeft verleend, mag een woord van lof niet ont houden wordenvoor de wijze waarop hij zijn ouden roem handhaafde. Met de koddigste stukken uit zijn rijk voor zien repertoire vulde hij de pauze der solo's en koren inen bracht telkens de lachspie ren in heftige beweging zoodat ook hij veel bijgedragen heeft om dezen morgen tot een feestmorgen te maken. Na afloop van het ma tinée nam de heer de B. van Bezooien het woorden dankte met een kernachtige toe spraak uit naam der aanwezigen den directeur en verdere leden van Cecilia voor het ge noegen hun verschaft. Hij gaf den wensch te kennen dat het schitterend succes heden morgen behaaldde vereeniging tot spoor slag mocht strekken om met vernieuwden ijver op het pad der kunst voort te stieven. Opdat ook zij weldra met het metaal van eer zou worden versierd, waarbij hij de ver zekering gaf dat het haar niet aan den noodigen steun zou ontbreken. Dit hopen en vertrouwen wij ten zeerste. Een Bezooienaar. Bezooien, 27 Augs. 1889. die, mede namens wederzijdsche betrekkin gen, oprechten dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, 3 September 1889. en en zullen ten verzoeke van de heeren A. C. VOS en J. MILLENAARte Drongelen, ten huize van den heer VOS genoemd, alsmede te Waalwijk, zal ten verzoeke van Mej. W. en C. VaN DONGENte Bezooien en WEILAND, sectie D. no 737 738 739, 437 en 177 groot 23 aren 80 cent. in 3 KOOPEN en MASSA.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3