BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. legerkorpsen zonder meer, maar jawel! er is wel degelijk sprake van diep ingrijpende plannen, die 't kan niet missen ook de belastingplichtigen weer dieper zullen doen ingrijpen. Die reorganisatie-plannen hebben betrekking op principieele veranderingen en vernieuwingen in de kadervorming, misschien wel verkorting van d 1; diensttijd tot twee jaar. De beraadslagingen volgen elkander reeds op en men hoopt voor de samenkomst van den rijksdag gereed te zijn, opdat nog deze rijksdag over de nieuwe millioentjes kan beslissen. Op 't oogenblik weet vorst Bis marck wat hij aan zijn rijksdag heeft, wat hij aan den nieuwen zal hebben, niet. Men vleit zich te Berlijn nog steeds met de hoop, dat er van het bezoek van den Russischen kroonprins aan Parijs en zijn tentoonstelling niets zal komen, men meent, dat het uitstel tot de laatste dagen der ten toonstelling zeer licht afstel zou kunnen wor den, dat men president Carnot aan 't lijntje wil houden enz. 't Is niet de eerstemaal dat men in Duitsch- lands hoofdstad den werrsch de vader der gedachten laat zijn. 't Schijnt ondanks de min of meer ge heimzinnige, maar toch naar omstandigheden bevredigende mededeeling van de Kölnische Zeitung aangaande een minder gestrenge handhaving van het passenstelsel in dep. Elzas, om geleidelijk te komen tot een definitieve beslissing, alweer mis te zijn. De Nordd. Allgem. Ztg., Bismarck's orgaandat het weten kan, zegt, dat alle berichten aangaan de het passenstelsel onjuist zijn, slechts dit is juist, dat de keizer de opheffing van den passendwang reeds lang van de hand heeft gewezen en dat er geen kans op is, dat in 's vorsten beslissing eenige verandering zal komen. Bij wijze van troost voegt het blad er bij, dat de opheffing van den passendwang toch alleen in 't belang der reizende Franschen zou zijn, niet in dat der vredelievende be volking van de rijkslanden. Een schrale troost voor die minnaars van den vrede in den Elzas. De wapening van Servie baart te Weenen steeds verwondering. Donderdag en Vrijdag kwamen 4000 man der militie onder de wa penen en dit in den volle vrede, terwijl de minister van financien eene leening tracht te sluiten om onder meer achterstallige trak tementen der ambtenaren te betalen. Prins Ferdinand van Bulgarije heeft van den groot-vizier van Turkije's sultan een telegram ontvangen dank betuigende voor de goede wenschen bij sultans geboortefeest. Daar dit de eerste maal is, dat de Turksche premier zich in directe aanraking steil met den prins, wordt het teit niei van belang ontbloot geacht. Ten vorigen jare heeft eene vervolging, namens den minister van financien ingesteld tegen den heer Meijers, wegens ontduiking van de belasting op den alcoholte Ant werpen groot opzien gebaard. De beklaagde werd veroordeeld tot betaling van de ontdo ken rechten ten bedrage van 350,000 fr. en van eene boete van het tienvoudige van dit bedragderhalve 3,500,000 fr. Thans zou het parketgelijk uit Antwerpen gemeld wordteen nog grooter bedrog bij den invoer van geestrijke vochten op het spoor zijn men spreekt van een millioen fr. ontdoken rechten zoodat de schuldigen eene boete van 10 millioen te betalen zouden hebben. De instructie dezer zaak is echter nog niet afgeloopen. Ontploffing te Antwerpen. Uit Antwerpen wordt van gisteren geseind Eene ontzettende ramp, waarvan de geheele uitgestrektheid nog niet gekend wordt, treft zooeven Antwerpen. Ten twee ure des na middags hoorde men heel de stad door een geweldigen slag, gevolgd door een schudden en ratelen als viel de toren der hoofdkerk in. Iedereen liep naar buiten en naar de Schelde- kade, van waar het geluid kwam. Zoo deed ook ik. Langs de kaden waren al de groote vensterruiten op eene mijl afstand van het tooneel der ramp uitgeslagen. Al de straten der stad zijn bezaaid met glasscherven. Dichter bij de plaats naderende, werden wij terugge dreven door het volk, dat naar de stad terug keerde, vreezende dat eene tweede ontploffing zou volgen; bij de dokken ontmoetten wij een ooggetuige der ramp; een buskruitmagazijn van den staat, gelegen tegen het Noorder kasteel was in de lucht gesprongen; vele hui zen waren in de nabijheid ingestort, dooden en gekwetsten werden weggedragen. De schrik in de stad was onbeschrijlelijk. Vele personen zijn gekwetst of in onmacht gevallen door het verbrijzelen der groote spiegelruiten. Van de twee honderd meisjes, die op het kruitmagazijn werkten, zijn slechts twee gered, van sommigen huizen zijn de daken afgerukt, duizenden patronen zijn overal heen geslin gerd en liggen op de kade verspreid. Men vreest voor meer ongelukkeu. Een petro- leummagazijn van de firma Rieth brandt vreeselijk. (Zie verder onder laatste berichten.) Te Ciney, in de provincie Namen, is zekere Joseph Meunir overleden in den ouderdom van 103 jaar. Meunier heeft onder Napoleon I gediend bij de huzaren, is in den Russischen veldtocht half bevroren en in den slag bij Leipzig gewond, ter l|jrinnering waar van prins Victor Bonaparte hem vóór drie jaren, op zijn lOOsten verjaardag, zijn portret met handteekening toegezonden heeft. Joseph Meunier was een zwaar rooker, de tabakspijp was nauwelijks uit zijnen mond, en hij dronk dagelijks zijn 15 a 20 borreltjes. Zwaar te rooken en te drinken, op 20jarigen leeftijd eerst half te bevriezen en vervolgens zwaar gewond te worden, en daarbij 103 jaar oud te worden, het is waarlijk eene constitutie om jaloersch van te wezen In den ministerraad is over Boulangèr's candidatuur beraadslaagd. De ministers zijn van gevoelen dat Boulangerondanks zijne burgerlijke onbevoegdheid na kennisgeving bij deurwaarders-exploot kan worden toege laten tot het verrichten van handelingen als candidaatzooals het doen aanplakken van biljetten het verspreiden van verklaringen politieke geloofsbelijdenissen, enz. De geldmiddelen van Boulanger schij nen uitgeput te raken, een drukker werd medegedeeld, dat zijne rekening na de ver kiezing betaald zou worden, doch deze wei gerde op die voorwaarde werk te leveren. Het lijdt geen twijfel ot het bezoek van den czarewitch is binnenkort ophanden. De Russische gezant, baron Mohrenheim, is te ruggekeerd na zeer korten tijd op een bad plaats vertoefd te hebben. De uitreiking der bekroningen op de Parijsche tentoonstellingzal 30 September plaats hebben. Woensdagmiddag 4 uur ontving de ge meenteraad van Parijs de afgevaardigden der Italiaansche socialisten in het stadhuis. Zij waren 600 in getal en hadden vier vaandels bij zich, die eerst in het stadhuis ontplooid werden. De muziek speelde de „Marseillaise". De raadzaal was versierd met Italiaansche en Fransche vlaggen. Boven den zetel van den president was de vlag geplaatst, die destijds door dames aan Garibaldi was aan geboden. De paardententoonstelling, Donderdag te Parijs geopend, is bijzonder fraai en talrij ker bezet dan ooit eene paardententoonstel ling vroeger was. De catalogus geeft niet minder dan 1473 nummers aan. Maar daar bij moet gezegd worden, dat niet alle in schrijvers opgekomen zijn. Zoo had bijv. de heer Ockhorst te Rotterdam beloofd elf paarden in te zenden, maar hij is niet ver schenen zoodat de Hollandsche paarden niet vertegenwoordigd zijn. De paardenken ners zijn hier in hun ware element te mid den van die eindelooze rijen van „boxen" waarin de kostbaarste raspaarden zijn ge plaatst van Engelsch en Arabisch ras, vol bloed en halfbloed, in den vorm van ren paarden en harddravers. De renpaarden hebben natuurlijk het meeste bekijk. Het is zeer zelden dat men kostbare paarden kan gadeslaan in den stal, omdat die in den re gel voor het groote publiek onverbiddelijk gesloten blijft. Wat ook zeer veel aandacht trekt op deze tentoonstelling, zijn de trekpaarden, waar van sommige reusachtig groot zijn. Hebt gij ooit een paard gezien van 1.75 meter hoogte, waarbij de mensch een kleine jongen gelijkt en dat vooral naast de slanke, dunne ren paarden doet denken aan een ramtorenschip naast een pleizierjacht. Eene andere niet minder uitheemsche in zending op deze tentoonstelling zijn de ezels. Er is een ezel van de Balearische eilanden, die niet minder dan 1.52 meter, en een an dere, die 1.50 meter hoog is. Deze dieren hebben wol op hunne huid, niet ongelijk aan die van eene lama, welke aan de ooren, aan den buik en aan de pooten in lange vlok ken afliangt. In een brief aan den president van den ministerraad verlangt Boulanger door een krijgsraad of hof van appèl te worden ge oordeeld. Hij geeft zijn woord van eer te verschijnen als hij voor een dier lichamen wordt gedaagd. Donderdag hebben de werkstakers den arbeid hervat op de werven welker eigenaars volgens het reeds gemeld contract de eischen der werkstakers inwilligden, terwijl de niet daarmede meegaande werfeigenaars daarentegen geboycott werden gelijk de nog altoos halsstarrige dokmaatschappen Het ge tal der aldus teruggekeerde werkstakers wordt zeer uiteenloopend geraamd. Hun aanvoerders trachten het cijfer tot 10,000 op te schroeven terwijl de dokbestuurders het zoo klein mogelijk vooi stellenintusschen schijnen drie- vierduizend man den arbeid op de werven hervat te hebben, hetgeen den staat van zaken in «Mincinglane" natuur lijk verbeterd heeft. De aanvoerders der werkstakers die uit Australië 4000 ont vingen omschreven heden de nieuwe tac tiek als volgt: zij willen de nog halstarrige werfeigenaars dwingen het meergemelde con tract aan te nemen alsdan gelooft het werk- slakingscomité de dokbestuurders tot capi tulatie te kunnen dwingenmaar niet op de tegenwoordige voorwaarden, zeide Burns op de werkstakers vergaderingwant dan zullen de dokbestuurders hoogere loonen moeten bewilligen. De reeders, eigenaars van op de Theems varende schepen, confereerden herhaaldelijk telkens werden in de ouderhandelingen met de dokbestuurders de vorderingen nopens de quaestie der eigen schepen uiteengezet, maar om vijf uur hadden de onderhandelingen nog geen resultaat opgeleverd zoodat de zitting weder verdaagd werd. Het reederscomité beweertdat de dokbestuurders op de wis- pelturigste wijze eerst sch'jnbaar toegeven en dan weer terug! rekken. De eigenaars van lichterschepen hebben weder eene vergade ring gehouden, die andermaal de eischen der werkstakers onaannemelijk verklaarde. De werkstaking te Liverpool is plotse ling geëindigd met de volledige overwinning der werkstakers. De tijdingen via San Francisco omtrent de verwoestingen in China door de over strooming van de Gele Rivier veroorzaakt, lui den allerschrikkelijkst. De dijkenbreuk om vat een afstand van tweehonderd voet. Tien districten zijn onder water. Het aantal per sonen, die in den vloed zijn omgekomen, is ontelbaar. Donderdag heeft in een kolenmijn bij Penicuck (Schotland) een ontploffing plaats gehad. De galerijen in de mijn brandden. Verscheidene lijken zijn reeds opgehaald maar er zijn nog 66 werklieden in de mijn. Tijdens het verblijf van den schah van Perzie te Weenen moet uitgekomen zijn, dat een generaal uit zijn gevolg eene valsche re kening heeft ingediend betreffende geleverde kanonnen. De vertoornde schah heeft hem aanstonds ter dood veroordeeld maar het vonnis zal eerst te Teheran woiden voltrok ken. Zelden zeker zal iemand onder on aangenamer omstandigheden huiswaarts zijn gereisd. In Montenegro heerscht volslagen hon gersnood. De hulp van Rusland is ingeroepen. Gevreesd wordt, dat de noodlijdende bevol king met de wapenen in de hand in de aan grenzende provinciën van Turkije en Oosten rijk zich voedsel zal trachten te verschaffen en dat dit tot grensconflicten aanleiding zal geven. De grenswacht in Bosnië is versterkt. De regeering van Montenegro beproeft eene leening te sluiten van anderhalf milioen flo rijnen om in den nood te voorzien. Te Rome loopt in regeeringskringen an dermaal het geruchtdat de kamer ontbon den zal worden. Er zal eerstdaags een groote meeting wor den gehouden om te protesteeren tegen de vervaarlijk hooge huren, welke te Rome door de eigenaars der nieuwgebouwde arbeiders woningen worden gevraagd. De verontwaar diging tegen de eigenaars, die 13 en 14 pCt. van hun geld willen maken is ook bij niet-belanghebbenden algemeen. Na onvangst eener uitgebreide memorie, samengesteld door eenige officieren van het Duitsche generaal commando, is aan het mi nisterie van oorlog eene legerhervorming in bewerking genomen, waarbij het verplaatsen der verschillende regimenten naar andere provinciën vervalt en de indeeling der man schappen plaats vindt bij de troepen in de provincie zelve, waarin zij wonen. Bij eene mobilisatie wordt daardoor veel tijd bespaard. Volgens bepaalde inlichting zal de mi nister van oorlog binnenkort vier drijvende geblindeerde batterijen laten maken, om voor de verdediging der militaire havens te dienen. Deze batterijen zullen elk gewapend zijn met zes Krupp-kanonnen groot kaliber en een aantal mitrailleuses. Twee batterijen zullen voor de verdediging van Spezzia gebruikt worden. In den aanstaanden winter zullen de forten en de militaire dijk nagezien worden. De regeering heeft met een Belg, baron Roest, een contract gesloten voor de levering van 30000 Verdan-geweren, die te Luik ge maakt moeten worden. Naar hetgeen uit Konstantinopel aan de Times wordt gemeld, heerscht er in Klein- Azie eene toenemende ontevredenheid over het Duitsche spoorwegbeheer aldaar. Zoowel uit de ambtenaren als uit de volkskringen wordt er geklaagd over de laatdunkenheid en overmoedige handelingen der Duitsche spoor wegbeambten. De ambtenaren zeggen, dat de nieuwe administratie de bepalingen der concessie schendt, door de inlanders zooveel mogelijk te weren en het personeel te ver vangen door Duitschers, die van de Klein- Aziatische spoorwegzaken niets weten. Naar men zegtwillen de ontevredenen zich bij adres tot den sultan wenden. Met de aan nemers kan de Duitsche administratie ook al niet overweg, tengevolge daarvan staan vele gecontracteerde werken stil, Volgens de laatste berichten van Kreta hebben de Turksche troepen de provincie Selina, zonder tegenstand te ontmoeten, bezet. Ook de omstreken van Rethinie zijn bezet. De opstandelingendie naar verschillende punten gevlucht zijn, zullen zich waarschijnlijk spoedig onderwerpen. De Correspondance de l'Est verneemt uit Odessa, dat de overheid aldaar een besluit heeft uitgevaardigdwaarbij aan Joodsche schoolmeesters wordt verboden in Christelijke scholen onderwijs of zelf aan Christenen privaatlessen te geven. In de straten zijn biljetten aangeplaktwaarbij de Christelijke bevolking wordt aangespoord in geen geval Joodsche meesters te gebruiken, „die de leer lingen demoraliseeren en hunne zeden en godsdienst in gevaar brengen." Aangaande den aanval der blanken op ne gers nabij New-Orleans, wordt nader gemeld: Er werd geschoten en verscheiden negers werden gewond en gedood. De geheele ne gerbevolking van Louisiana, die de blanken zesmaal in aantal overtreft, dreigt met wraak, zoodat in haast de militairen uitgezonden zijn om de orde te handhaven. De oorzaak der ongeregeldheden is het bycotten van eenige winkels van blanken door de negers, die voor zich een vennootschap hadden opgericht. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor, te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Augustus 1889, Ingelegd f2073,49. Terugbetaald f 1049,22. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 853. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 8 dezer, 's middags 12V4 ure, MA TINEE door de harmonie l'Espérance, bij gelegenheid van haar 9e jaarfeest, op de zaal van de erven A. N. van Riel. Prinses Wilhelmina, militaire 1-1 marsch. Brohm. Fcestouverture. Montagne. 2. Koor en Solo der opera „Je rusalem." Verdi. 3. Jubeltonen, fantaisie triomphale. Minnen. 4. Nationale feestmarsch. arr. Hesselberth. ~WAALWIJK, 7 Sept. 1889." Vrijdag 20 Sept. a.s, zal de 14e afdeeling der Noordbr. Maatschappij van Landbouw, 's morgens ten elf ure, op «Musis Sacrum» alhier, eene algemeene vergadering houden, waarin zal worden overgegaan tot lo. het uitreiken der premiën aan de be kroonden in den wedstrijd van paarden en vee, denzelfden dag v.m. 9 ure gehouden 2o. het doen van rekening over het dienst jaar 1888 3o. het vaststellen der begrooting voor 1890. In de Dinsdag alhier gehouden onder wijzersvergadering is als secretaris herkozen de heer H. Both. De opkomst was overigens wegens de vacantie in verscheidene scholen zoo gering, dat le bespreking van het voor stel tot oprichting eener afdeeling van het NO. genootschap is aangehouden tot de eerste bijeenkomst in 1890. Te Waspik is met 4 stemmen benoemd tot wethouder de heer H. F. de Bont, ter wijl op den heer H. de Bont 3 stemmen werden uitgebracht. Te 's Bosch is tot wethouder en amb tenaar van den burgerlijken stand herkozen de heer Van der Steen. In zijne plaats werd echter benoemd tot lid van het collegie van regenten de heer mr. 't Hooft met 9 stem men tegen 5 op den heer Van der Steen. Aan het toelatingsexamen voor de rijks hoogere burgerschool „Willem II" te Tilburg, werd deelgenomen door 13 leerlingen. Daar van zijn geslaagd 8 voor de eerste en 4 voor de derde klasse, terwijl 1 leerling niet toegelaten werd. Het gebeurt slechts zelden dat een tijd schrift zijn drie en twintigsten jaargang beleeft gelijk de „Katholieke Illustratie." 't Is waar, men vindt in ons land tal van tijdschriften, maar hoe luttel is het getal dergenen, die men zonder angstvalligheid in ieders handen kan geven. Bovendien is de keuze uiterst beperkt en daarom voorziet de „Katholieke Illustratie" in een werkelijke behoefte. Zij ademt zulk een reinen geest, dat iedereen, zelfs het meest onschuldige kind, ze kan lezen. Daarenboven bespreekt zij in ongekunstelden stijl de merkwaardigste feiten van vroeger eeuwen en uit de ge schiedenis van den dag, opgeluisterd door keurige gravures. Zeer te recht wordt zij dan ook geheeten de uitspanningslectuur voor het Katholieke Nederlandsche Volk; want welk genot is het niet kennis te maken met met „de nieuwe Mevrouw Verhooge", van de begaafde Ma- thilde, waarmee de jaargang geopend wordt.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2