Vreeselijke Ramp te Antwerpen. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Bulgarije. BINNENLAND. is verboden aan politiek te doen bij de uit oefening van de priesterlijke bediening. De bisschop van Seez protesteert ernstig tegen de circulaire van den minister van ju stitie, ja zelfs weigert hij definitief in een schriftelijk antwoordden geestelijken er kennis van te geven, omdat het een dwangmaatre gel isde geestelijken hebben volgens den bisschop dezelfde rechten als de overige bur gers en de minister kan hun die niet ont nemen. De Gatlois wenscht, dat de regeering de Fransche vloot der Middellandsche Zee naar den Pyraeuszal zenden om zich bij de Duitsch-Italiaansche vloot te voegen bij ge legenheid van het huwelijk van den Griek- schen kroonprins met een prinses van Pruisen. Over het bezoek van den Russischen kroonprins aan Parijs loopen nog immer tal van geruchten, die met elkander in lijnrechte tegenspraak zijn. De Temps meldt nu weer, dat hij waarschijnlijk in 't laatst van deze maand zal komen en in zekere kringen te Petersburg vindt men het niets meer dan plicht tegenover Frankrijk, dat de troonop volger als pendant van zijn deelneming aan de Duitsche manoeuvres een bezoek brengt aan Frankrijks hoofdstad. Zondag is de tentoonstelling bezocht geworden door 303,905 betalende personen, een cijfer dat nog niet bereikt was. Bovendien is de tentoonstelling van paar den en ezels, waarvoor vijf gewone toegangs kaarten vereischt zijnbezocht door 3201 personen. Zaterdagavond tieu uur is te Barcelona voor een particulier huis een bom ontploft. De vermoedelijke dader is in handen; de schade is aanzienlijk. De hoop, dat het tusschen de dokbesturen en de werkstakers te Londen tot een verge lijk gekomen zou zijn, is niet verwezenlijkt. Door den lordmayor was in vereeniging met kardinaal Manning den dokbesturen voorge steld de loonsverhooging aan de werklieden tegen 1 Januari a. s. toe te staan, zoodat van 1 Januari 1890 het loon van 5 tot 6 stuivers per uur gebracht zou worden. Door de dokbesturen was hiermede genoegen ge nomen, daar zij dan vóór dien datum de doktarieven zouden kunnen herzien, terwijl zij ook verlangden dat van Maandag, overal het werk hervat zou worden. De leiders der werkstakers, Burns en Til- let, verklaarden eerst de verschillende werk stakers-comités te moeten raadplegen, voor zij den raad konden geven die voorwaarden aan te nemen. Zaterdagavond beraadslaagden zij en tegen half twaalf des avonds werd een manifest uitgevaardigd, waarbij verklaard werd dat de werkstakers van de dokmaatschappijen geen andere voorwaarden konden aannemen, dan die welke de werkstakers met de eige naars der loskaden reeds overeengekomen waren. De werkstaking duurt dus nog steeds voort; alleen, wanneer de loonsverhooging onmiddellijk ingaat, zal het werk hervat wor den. Deze verklaring maakt een pijnlijken indruk. In een Zondag gehouden monster meeting in Hydepark is ook besloten de werkstaking te doen voortduren. Het verlies aan loonen in het oosten en zuidoosten van Londen en langs de rivier bedraagt gedurende de werkstaking omstreeks 200,000 pd. st. Het verlies der dokcommissie wordt op mintens 100,000 pd. geschat. Het verlies door handelaren enz. geleden, voor zoover bekend is, bedraagt 500,000 pond. Met het oog op bovenstaande en de niet bekende verliezen, zegt de Daily Telegraph, kan men veilig het totaal verlies, door de werkstaking veroorzaakt, op anderhalf mil- lioen ponden sterling schatten (18 millioen gulden). Alle hoop op redding van de 60 man nen, die in de Maurice Wood-mijn te Penicuik door eene ontploffing bedolven waren, is nu opgegeven. Een hevige brand woedt aan den eenen kant van de mijn en aan den anderen was de toegang onmogelijk door de verpes tende gassen. Het Trades-Union-Congres heeft zijn deel neming betuigd voor de nagelaten betrekkin gen der verongelukten en de regeering op gewekt, een onderzoek omtrent het ongeluk in te stellen. Uit Melbourne wordt onder dagteeke- ning van gisteren gemelddat de inschrij vingen in de kolonie Victoria ten behoeve der arbeidstaken Ie werklieden te Londen 10,000 en in de kolonie Nieuw Zuid Wales 4000 pond sterling bedragen. Uit Londen wordt van gisteren geseind: De werkstaking duurt voort. Geen van beide partijen wil verder toegeven. De lord mayor heeft, evenals de bisschop van Lon den, de verdere pogingen ter verzoening op gegeven. Beiden hebben Londen verlaten. „Jack the ripper" zet zijn bloedig werk in Whitechapel voort. Gisteren is weder het vreeselijk verminkte lijk van eene vrouw ge vonden. De kenteekenen verraden weer den zelfden dader. Uit Konstantinopel wordt aan de Ti mes gemeld, dat, ondanks de tegenspraak in de dagbladen, de Porte berichten heeft ontvangen, volgens welke er tusschen Servie en Bulgarije eene hoogst ernstige spanning heerscht. Bulgarije zou aan Servie afdoende inlichtingen hebben gevraagd. De keizer heeft Zaterdag in zijn toost op den koning van Saksen gezegd „Ik heb eene groote schuld af te doen. Vele jaren heeft uwe majesteit met onkreukbare trouw voor mij gezorgd eti zich aan mij laten gelegen liggen. Wijlen mijn vader had mij eenmaal bij uwe majesteit bijzonder aanbevolen, met verzoek voor mij te zorgen wanneer hem iets menschelijks overkwam. Uwe majesteit heeft op edelmoedige wijze aan dat verzoek voldaan. Reeds vele jaren heb ik in uwe majesteit een innigen vriend en vaderlijken raadsman gevonden. Het verheugt mij ten hoogste, hier mijn warmen dank daarvoor uit te spreken. In uwe majesteit vereer ik den tijdgenoot, die onder bevel van wijlen mijnen grootvader roemrijk met goed gevolg heelt medegewerkt aan de wederverkrijging der oude vrijheid bij de nieuwe vestiging des rijks." In de regeeringskringen is de hoop op 's czaren bezoek geheel vervlogen en in de hofkringen rekent men er evenmin op, wat blijkt uit de reis-regelingen van den keizer, die reeds voor den tijd van acht weken zijn vastgesteld, zoodat voor een samenkomst te Berlijn moeilijk een dag zou te vinden zijn. De officieuse pers verklaart, dat de re geering bij het Fransche gouvernement geen stappen heeft gedaan in verband met de ontvangst der Italiaansche radicalen door Fransche autoriteiten. Men meent, dat bei der gedrag reeds gevonnisd is door de open bare meening. Onder dagteekening van 24 Augustus heeft de keizer een besluit geteekend, krachtens hetwelk met 1 Januari 1890 in elk regiment artillerie, bij de legerkorpsen ingedeeld, ééne batterij zwaar geschut zal worden gevormd. Een groot gedeelte van de kade in het reeds zoo dikwijls door ongelukken geteister de Szegedin (Hongarije) is in de Theiss gestort en men vreest, dat de geheele kade zal wegzakken. Zij kostte indertijd f 2,000,000; maar zij werd zonder goede grondslagen op den modderigen bodem gebouwd. De Bulgaarsche regeering maakt bekend, dat zij orde gegeven heeft aan de prefecten zooveel mogelijk tegen te werken de adressen, waarin de onafhankelijkheid van Bulgarije gevraagd zal worden aan prins Ferdinand op zijn rondreis door het land. De onder handelingen over de leening van 25 millioen met de Amerikaansche bankiers zijn afge sprongen nu worden de aanbiedingen uit Weenen overwogen. WAALWIJK, 11 Sept. 1889. Bij koninkl. besluit is benoemd met in gang van 28 Sept. 1889, tot burgemeester van Vlijmen, P. A. Zwaans. Gisteren is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr. L. G. van Heijst, ver leden Vrijdag in den ouderdom van bijna 72 jaren, na eene langdurige ziekte, overleden. De afgestorvene was gedurende vele jaren lid van de Provinciale staten, van den gemeente raad, van de school- en teekenschool com- missien en van het bestuur van den buiten polder. Door den minister van waterstaat, han del en nijverheid is machtiging verleend tot het maken van een schuilplaats bij de stop plaats Zevenbergsche Hoek (wachtpost 3), van den spoorweg ZwaluweVlijmen. Dezer dagen zijn verkrijgbaar gesteld rondreisbiljetten door Frankrijk waarvan de samenstelling kan plaats hebben naar keus van den reiziger. Zij worden gedurende het geheele jaar voor de drie-klassen-reizigers tegen verminderden vrachtprijs afgegeven over de lijnen van den Noorder-, Ooster-, Wester-, Staats-, Zuider-, Orleans- en Parijs- LyonMiddellandsche —Zee - spoorweg. De reglementaire voorschriften daaromtrent stem men overeen met de bepalingen, op andere spoorweglijnen van kracht. Wij vernemen dat de overeenkomsten tusschen het rijk en de Rhijn- en Centraal- spoorwegmaatschappijen, betreffende het over nemen van hare lijnen door den staat, zijn onderteekend. De opening van het Centraalspoorwegsta- tion te Amsterdam moet thans bepaald zijn op 23 September. Naar aan hej. Handelsblad wordt me degedeeld, moet de heer W. K. M. Vrolik zijn ontslag hebben gevraagd als directeur - generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Het U. D. voegt aan dat bericht het vol gende toe Naar wij vernemen kon over deze aange legenheid in de jongste vergadering van den raad van commissarissen der mij. geen be slissing genomen worden, alvorens te weten of de regeering zich nederlegde bij de re serves door dien raad gemaakt ten opzichte der regeeringsvoorstellen. Het hopplukken te Vlijmen, is in vol len gang. Het oogsten wordt begunstigd door prachtig, zonnig weder. Het gewas valt niet mede. Verkocht wordt er niets. Als een bijzonderheid mag gemeld wor den, dat de weduwe Bierstekers, te Rozen- daal, die reeds den eerbiedwaardigen ouder dom van 103 jaren bereikt heeft, nog dage lijks de kerk bezoekt, 't Is èen kras oudje, dat men op het oog tal van jaren jonger zou schatten. Zaterdagmorgen omstreeks 3 uur is de graanmolen bij de Arkelpoort te Gorinchem geheel uitgebrand met een voorraad van circa 200 H. L. tarwe. De molen was, naar men verneemt, voor f 5000 en het aanwezige graan voor f 1000 verzekerd in de Onderlinge Maat schappij voor molenaars, te Utrecht. Behalve de 74jarige man heeft bij den te Oeffeit plaats gehad hebbenden brand ook diens echtgenoote, de 84jarige Elisabeth Rob ben, den dood in de vlammen gevonden. Hoe gevaarlijk het is, pruimenpitten te kraken en de amandelachtige kern op te eten, daarvan heeft men dezer dagen te Bonn een voorbeeld gezien. Een tweejarig meisje, dat men eenige van zulke pitten had laten eten, is tengevolge daarvan ernstig ziek ge worden, zoodat de dokter haar slechts ter nauwernood heeft kunnen redden. De kern van die pitten bevat, zooals men weet, blauwzuur, evenals ook bittere aman delen. Te Zwijndrecht is 's ochtends tusschen 5 en 6 uren diefstal gepleegd ten huize van den heer De R. De vrouw des huizes ont waakte, waarschijnlijk toen de dader zich verwijderde, en riep dadelijk een der huis- genooten, doch het mocht niet gelukken den dader te ontdekken. Reeds is dit binnen een jaar de derde maal, dat aldaar op dezelfde wijze zulk een misdrijf gepleegd wordt, zonder dat men de bedrijvers op het spoor komt. Uit Hulst meldt men van 8 dezer Omstreeks halt tien uren brak gisteren avond op het dorp Clinge een hevige brand uit bij de wed. Deijaartwelke zoodanig in hevigheid toenam, dat ook weldra het aan grenzende perceel, bewoond door Van Man- dechem, in lichte-laaie stond. De bewoners, die reeds ter ruste waren, konden zich niet dan met groote moeite redden. De woningen de schuren, de inboedels, de oogst, benevens twee koeien en eenige kippen, werden eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. De persoon van W. H. M., wonende te Schalkwijk, verdacht van brandstichting in den gevulden hooiberg van R. G. V., waar door ook diens woonhuis is aangetast ge worden, is krachtens beschikking der recht bank te Utrecht gevangen genomen en naar de gevangenis aldaar overgebracht. - Dezer dagen zou Cornelis Venis van Sliedrechtmachinist op een baggermolen en werkzaam in de Noord onder Papendrecht, het bovenste kamrad der in gang zijnde machine smeren. Juist ving hij daarmede aan, toen de machine hem greep en hem het rechterbeen van het lichaam sloeg. De ongelukkige viel in de machine, welke hem, vreeselijk gehavend, weder uitwierp. Aange zien hij nog teekenen van leven gaf, legden zijne makkers hem in een roeiboot, ten einde aan wal geneeskundige hulp te zoeken. Tij dens dien tocht gaf de ongelukkige echter den geest. Het lijk is naar Sliedrecht over gebracht. De jonge man was eerst drie weken geleden gehuwd. Woensdag avond is te Asten aan Leo- nardus van Heugten, fabrieksarbeider, oud 43 jaar, aan de voordeur eener herberg een slag met een stoel tegen den buik toegebracht, tengevolge waarvan hij is overleden. De vermoedelijke dader, L. M. H., smid, oud 23 jaar, is aangehouden om ter beschikking te worden gesteld van den officier van justitie te Roermond. Te Barneveld is het driejarig zoontje van den heer M. J. de L. overredenhet was bijna onmiddellijk dood. Maandag morgen is achter een heg op de R. K. begraafplaats te Velp, gemeente Rheden, gevonden het reeds in staat van ontbinding verkeerende lijkje van een pasge boren kind, hetwelk in een witten doek ge wikkeld was. De justitie uit Arnhem heeft oogenbJikkelijk een stieng onderzoek inge steld. - In de stoomhoutzagerij van de firma L. Eindhoven te Zwolle, had Zaterdagmiddag een ongeluk plaats. De werkman F. Scholten was bezig langs machinalen weg eene plank in latten te zagen. De plank wordt daartoe tusschen twee rollen voortbewogen, vervolgens door evenwijdige zagen verdeeld en ten slotte weder tusschen twee rollen geleid. Het schijnt nu dat de plank op een bepaald ge deelte te breed is geweest voor de machine, althans op eeo gegeven oogenblik vloog een lat met kracht terug, waardoor Scholten in het onderhjt getroffen en inwendig hevig gekneusd werd. Aanvankelijk had men nog eenige hoop op herstel, doch, na nog twee dagen geleefd te hebben, is de man Dinsdag avond om 8 uur overleden. Scholten was 26 jaren oud. Vrouw en kinderen verliezen in hem een braven man en vader, de patroons een oppassend werkman. Vier weken geleden is de molenaar A. te Vlissingen vermist geraakt, doch Maandag is zijn lijk op de reede drijvende, in verre- gaanden staat van ontbinding opgehaald en naar het lijkenhuisje op de stedelijke be graafplaats overgebracht. Maandag namiddag is de Gooische stoomtram tusschen Naarden en Hakkelaars- hek ontspoord. Persoonlijke ongelukken had den daarbij niet plaats; ook was de materieele schade niet groot, alleen ontstond er een uur oponthoud in den dienst. Tilburg, 9 Sept. Naar wij vernemen, heb ben gedeputeerde staten, na kennisneming van het rapport van den gemeenteraad van Dinsdag jl., de concessie voorwaarden der waterleiding met behoud van het vastgestelde artikel goedgekeurd. Betreffende de werking van het <Til- burgsch algem. verzekeringsfonds voor werk lieden» is De Tijd in staat gesteld het vol gende mede te deelen: Op 1 September jl. dus na een bestaan van nog slechts 16 maanden waren reeds van kracht 1412 polissen, terwijl voortdurend nieuwe verzekerings-aanvragen in behandeling zijn. Aan ziekengelden werd in het geheel een bedrag van f1340 uitbetaald. Niettegen staande de beduidende verhooging der we- kelijksche uitkeeringen (sedert Mei jl.) bleef :de verhouding tot de ontvangen premiön in doorsnede gunstig, zoodat vermoedelijk niet alleen de donateurs-bijdragen in haar geheel, maar ook eenige winst dit jaar weder aan het zekerheidsfonds en aan het oudelieden- fonds zullen ten goede komen. Dank zij de omstandigheid, dat tot heien bijna geen ongevallen onder de verzekerden te constateeren waren, is voor het jaar 1890 voor de vaste sommen in geval van acci denten aan de rechthebbenden uit te keeren een aanmerkelijk voordeeliger verzekerings contract kunnen gesloten worden. Het aantal donateurs (met jaarlijksche bij dragen van f2,50 tot f50) is steeds toene-» mende, en mag worden verwachtdat de toetredingzoowel van werkgevers als van vermogende particulieren, algemeen zal wor den zoodra de betreffende inteekenlijsten zullen circuleeren. Iedereen toch zal gaarne naar zijn vermogen bijdragen om door middel van het, aan het fonds verbonden oudelieden- fonds, aan onzen braven werkmansstand zoo veel mogelijk ook een gerusten en onbezorg- den ouden dag te kunnen verzekeren. Het spreekt van zelf, dat de premien, die de werkman zelf kan betalen, daarvoor niet toe reikend zijn. Baardwijk, 10 Sept. Eene vrouw die per ziken at, kreeg een pit in de keel, zoodanig dat zij in gevaar verkeerde van te stikken. De pit is gelukkig gezakt, zoodat het ergste gevaar nu geweken is. 's Bosch, 9 Sept. Gisteren overleed alhier, na een zeer korte ongesteldheid, de nestor onzer notarissen, de heer F. J. M. Rits, Ge boren te Heusden 24 Februari 1810, bereikte de overledene den hoogen ouderdom van ruim 79 jaren. Het bleek, dat wij niet de eenige waren, die Zondag een blijk van belangstelling wilden brengen aan de Scheldestad, toen wij ons 's mor gens, daarheen begaven, om ons door eigen aan schouwing rekenschap te geven van den omvang der ramp duizenden reisaen daarheen. Na de grenzen gepasseerd te zijn kregen wij de eerste reisgenootendie wat van de ramp wisten mede te deelen. Behalve de groote schade allerwegen in de stad aan de ruiten, die op alle Antwerpenaren een diepen indruk ge maakt heeft, daar deze de particulieren aantast wist een der medereizeuden te vertellen van een rijtuig met drie Engelschen, die ter bezichtiging de dokken langs reden tijdens de ontploffing en dat van het rijtuig noch van de vreemdelingen iets meer gezien isdus vermoedelijk allen in de Schelde verdronken zijn. Wordt dit verhaal be twijfeld een geestelijke, mede in de coupé, deed een treurig relaas van een werkman, dien hij be diend had. De ongelukkige was zoo verminkt dat zijne oogen ooren en neus geheel waren weggerukt en hoewel het lichaam geheel zwart gebrand was, leefde hij nog eenige uren. Ook wist deze te vertellen dat de beroemde rui ten in de Kathedraal vernietigd waren, zoomede die in de St.Jacobskerk, terwijl uit de Pauluskerk een ruit was weggeslagen, die 5000 francs gekost had. Zoo al pratend naderden wij Antwerpen en de Belgen verzekerden ons, dat ae petroleumbrand zoo goed als uit was. Vrijdagavond was die te zien geweest met kolommen vuur, die honderd meters hoog stegen. Het was dan ook onmoge lijk geweest de vuurpoel te naderen. Nog .schoo ner, doch treuriger was de rookwolk geweest die opgestegen was na den ontzettenden slae;. Als eene reusachtige luchtballon was de roolc van het onheilstichtend buskruit omhoog ge stegen en was snel draaiend wel 20 minuten bo de stad blijven drijven. Eenigen beweren, dat die draaiende rookraassa velen der slachtoffers omhoog voerde en dat van daar uit de patro- nenregen zoolang aanhield. Kisten met patronen waren ten hemel geslingerd en gevallen van zhlk een hoogte dat verscneidene drie voet diep in den grond drongen.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2