Nummer 73. Zondag 15 Sept. 1889 12e Jaargang TONI. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Naar het Duitsch van v. d. Horst, Isclie Courant. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco por posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1 7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, "worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Inzake de candidaatstelling van de ver oordeelden door het hooggerechtshof is men nu weer even wijs of liever evenzeer in het duister als een week geleden. Toen dacht men licht te -krijgen door het besluit of was 't misschien geen besluit, maar alleen een gedachtenwisseling van den minister raad om de eventueele candidaatstelling van de heeren Boulanger, Dillon en Rochefort alleen dan aan de prefectuur aan te nemen, als de candidatuur namens hen door een deurwaarder werd aangekondingd. Dat knoop ten de groote mannen te Londen in hun oor en eergisteren kwam de deurwaarder Morin aan de Parijsche prefectuur maar 't was mis, de prefect weigerde de candi datuur van Boulanger en Rochefoit aan te nemen, op grond dat deze candidaatstellingen wettelijk verboden waren. Wat is nu het geval Is er geen besluit genomen in bovengenoemden zin in den ministerraad of houdt de minister van bin- nenlandsche zaken, Constans, er geen reke ning mede De verklaring is nu in zijne handen, maar de recepissen zijn niet verstrekt en zoolang die niet uitgegeven zijn wordt elkeen hetzij aanplakker of drukker, die de wet schendt, gerechtelijk vervolgd. De generaal heeft nu weder een nieuw programma openbaar gemaakt, waarin hij bekend maakt na zijne aantreding aan de regeering onmiddellijk alle invoerrechten te zullen afschaffen, alsook de bank van Frankrijk haar monopolie te zullen ontnemen en langs een nieuwen weg de industrie te zullen steunen. Standard en Times, de twee Engelsche leading-papers, zien weer allerlei wolkjes op komen aan den oostelijken horizon. Zoo zou Rusland troepen concentreeren op de grens van Armenie, Rusland en Servie zouden het oneens zijn en tusschen Bulgarije en Servie zou 't ook al blijven broeien. Enkele Servische bladen ageeren voor een bondgenootschap van Servie met Rumenie, door Q. Q. Oscar wendde zich af. //Uit u spreekt louter ijverzucht/ liet hij hoo- ren, terwijl hij moeite deed om zijn innerlijke ontroering te verbergen. „Ik begrijp dat en vor der derhalve niet die voldoening, die gij mij on der andere omstandigheden zoudt zijn schuldig geweest. Doe met uw wissel wat u goeddunkt, veel succes zult gij er zeker niet mede hebben, want van dit oogenblik af doe ik afstand van Schorndorf." Zonder te groeten ging hij heen, verpletterd door alles wat hij vernomen had, diep rampza lig door het besef van schuld, dat zich als een somber spookgestalte aan zijne verhitte verbeel ding opdrong. Neen, er viel niet meer te twijfelen, de woor den van den advokaat bevatten maar al te veel waarheid en, meer nog, had hij zelf niet steeds vermoed, dat hier of daar in het levensboek zij ner ouders eene zwarte bladzijde moest zijn, die zij steeds voor hunnen zoon hadden verborgen gehouden Zijn vader was dood en derhalve bevrijd van alle aardsche verantwoording, doch zijne moeder leefde nog. Of zij bekend was geweest met de eerlooze daad van haren man en of zij dan, niet tegenstaande dat alles, den heilloozen moed gehad had, het arme beroofde kind zonder steun ot hulp uit haar huis te verjagen en in de wijde, vreemde wereld te drijven Van deze gedachten vervuld, trad hij de kamer zijner moeder binnen. //Mijn God/ riep de oude vrouw, op het zien van dit bleeke gelaat en de opgewonden manie ren haars zoons. „Mijn God, Oscar, wat is er ge beurd? Wat ziet gij er verschrikt en ontdaan uit?' hetwelk zij beschouwen als een eersten stap naar de verwezenlijking van het denkbeeld vereeniging der Balkan-volkeren. Officieel wordt nu medegedeeld, dat Rus- lands czaar zijn collega van Duitschland nog aan 't eind van de Russische herfstma- noeuvres, vóór keizer Wil helms reis naar Griekenland een bezoek zal brengen en wel te Berlijn, vergezeld van de czarina. Van andeie zijde wordt er bijgevoegd, dat de Rus sische potentaat een groot schilderij laat vervaardigen om het keizer Wilhelm cadeau te geven. Minder zeker is men aangaande de reis van 'sczaren oudsten zoon naar Frankrijks hoofdstad, want terwijl men in de officieuse Duitsche bladen voortgaat zulk een reis als hoogst onwaarschijnlijk, ja bijna onmogelijk voor te stellen, gaan de Parijsche bladen voort allerlei bijzonderheden aangaande het bezoek mede te deelen. Zoo zou de czarewitch, als hij nog ten_ tijde der tentoonstelling kwam, een streng incognito in acht nemen, maar als kroonprins van Rusland komen, indien de tentoonstelling reeds gesloten is. De aanstaande begrooting van het Duitsche rijk zal niet aanmerkelijk hooger zijn inge volge de instelling van eene nieuwe koloniale afdeeling, maar de hoop, dat men nu voor eenigen tijd bevrijd zou zijn van nieuwe eischen voor militaire doeleinden, zal niet verwezenlijkt worden. Tal van verrassingen wachten den leden van den rijksdag, van wie velen hun oppositie tegen hetSeptennaat hebben laten varen alleen in de overtuiging dat 't voor een tijd „uit" zou zijn. Tal van nieuwe regimenten caval- lerie zullen worden gevormd, benevens twee artillerie regimenten. Een nieuwen minister van financien schijnt Crispi, Italie's premier, te zoeken. Debetrok ken minister moet den minister-president de keus hebben gelaten tusschen zijn aanblijven met ontbinding der kamer en zijn vertrek. Daar uit goede bron is gemeld, dat aan een ontbinding der kamer niet wordt gedacht, moet worden aangenomen dat Crispi den minister wil laten glippen, 't Is geen gemak- „Stil, moeder, geef mij een antwoord op mijn vraag. Waar zijn de zesduizend dollars geble ven, die voor lange jaren door oom £arel uit Australië hier heen gezonden zijn en die voor tante Henriette bestemd waren Wanneer op dat oogenblik de bliksem plotse ling voor hare voeten in den grond ware gesla gen, zou de oude vrouw niet zoo zijn geschrok ken als zij thans deedde trotsche gestalte kromp ineen en hare handen grepen in de ledige ruimte. //H.j liegt het, Oscar, hij liegt het. Uw vader heeft niets ontvangen „Maar moeder," sprak de jonge man streng en koud, „hoe kunt gij dit zeggen Een kwartier geleden heb ik in Dahlberg's handen den brief gezien, waarbij mijn vader de ontvangst van het geld erkent. Zoek dus geene uitvluchten en zeg mij kort en goed. waar is dit geld gebleven?" „Het is gelogen I Het is gelogen!" riep de oude vrouw bijna wanhopend, terwijl zij handenwrin gend op de sofa neeerviel. „Oscar, zeg mij, wil uw oom de zaak voor het gerecht brengen „Dat weet ik niet, moeder, doch dat is mij ook bijna onverschillig, daar mijns vadeis schuld toch zoo goed als bewezen i6. Ik geef Schorndorf met alle rechten en titels, voor zoover de krediteuren daarop geen beslag leggen, aan mijn nicht Toni terug, en...." Een schreeuw van angst, wild en wanhopig ontvlood de lippen der gefolterde vrouw. „Dat kunt, dat moogt ge niet doen, Oscar, neen, om Godswil, dat moogt ge niet doen. Zij zal nooit in mijn huis komen, ik zou het besterven indien ik dit moest beleven O groote God gij moet bij mij blijven, mij ondersteunen, en niet tegen mij partij kiezen Waar is het bewijs dat wij die som niet aan de zieke vrouw hebben uitbetaald? Kunnen vreemden haar het geld niet ontstolen hebben Kan zij met dit geld misschien niet oude schulden betaald hebben of heeft zij het wellicht verloren Neen, Schorndorf is uw eigendom en zal uw eigendom blijven, zoo lane ik leef." 5 „Het is zoogelijk ik had vermoed en ge vreesd. Gij hebt alles geweten en niettegen staande dit, hebt gij tot nu toe het gestolen goed i kelijke taak de groote militaire eischen in overeenstemming te brengen met de financien of liever omgekeerd. Een groot politiek schandaal is ophanden. Eenigen tijd geleden is de directeur van het Hongaarsch ministerie van koophandel, Kakan, in hechtenis genomen, onder beschuldiging van verduistering te hebben gepleegd. In den loop van het onderzoek heeft de be schuldigde verklaard, slechts 25000 florijnen voor zijn eigen gebruik genomen te hebben; de overige sommen, die aan de kas ontbre ken, zijn met toestemming der hooger ge plaatste ambtenaren tot verschillende doel einden aangewend. Onder meer zijn van dat geld de propagandakosten gedekt voor de verkiezing van den oud-minister van koop handel. Kakan is voornemens het publiek het bewijs hiervan te leveren. Volgens Engelsche bladen zou de czaar op voorstel van den minister van oorlog Wa- nowski, bevolen hebben het rollend materieel te vermeerderen op de zuid-oostelijke banen zoowel als op den Weichselspoorweg om aan alle militaire eischen te knnnen voldoen. Dat zaakje kost 2,780,000 roebel. t Schijnt, dat men in Servie en Bulgarije van voren af aan begint met de haarkloverijen aangaande wapeningen en mobilisatien, even spoedig gevolgd door geruststellende verze keringen. De Porte is op haar qui vive. Niettegenstaande den verbeterden toe stand op Creta heeft de Turksche regeering besloten eene troepenmacht op het eiland te behouden. Het garnizoen zal op 40000 man gebracht worden 32000 man infanterie, 5000 cavalerie en 3000 artillerie, terwijl verschei dene oorlogsschepen op het eiland zullen gestationeerd worden. Egypte is voornemens de mogendheden, die de conversie der schuld goedkeurden, te bedanken en misschien zal dan ook nog een laatste poging worden gedaan bij de Groote Republiek. onbeschaamd weg het onze genoemdja, en wat meer is, gij hebt het arme beroofde meisje eer. weerloos kind onbarmhartig van u gestooten en uit uw huis verjaagd. Ga weg vrouw, ik ken u niet meer!" Hij wilde zich verwijderen, doch zijne grijze moeder viel hem vertwijfeld en in doodsangst te voet en omklemde zijne knieën. „Erbarmen, Oscar/ smeekte zij, „genadeAch God, die man liegt, het is alles onw iarheid Doch de zachtere aandoeningen 'waren door alles, wat hij in de laatste oogenblikken gehoord en geleden had, tot zwijgen gebracht Bijna ruw stiet hij haar, die hem het leven had geschon ken, van zich af en verliet de kamer, zonder een enkel woord van verzoening of vergiffenis te hebben gesproken. Eerst toen hij de deur van zijn eigen kamer achter zich gesloten had, ademde hij vrijer en kon hij, het gloeiende gelaat tegen de koude vensterruiten drukkende en met wellust de fris- sclie Octoberlucht inademende, zijne gedachten weder den vrijen loop laten. Hoe soms de ge beurtenissen van enkele oogenblikken onze denk wijze en inzichten kunnen veranderen en ons hartstochtelijk doen reikhalzen naar iets, wat wij eenige minuten geleden nog vreesden. Oscar wilde thans hoe eerder hoe liever naar Italië vertrekken en wenschte van harte, dat de naderende winter hem ver, ver van zijn huis zou mogen vinden. Een zonderlang lachje speelde om zijne lippen. Emilie! fluisterde hij, als sprak hij tot het wezen dat thans zijn geheele ziel ver vulde, juist nu, nu alles wat in hem was, bruischte en kookte. Was hij eerst ver van hier, mijlen en mijlen ver van de grenzen van zijn vaderland verwij derd, dan zou hij haar alles zeggen, dan zou hij haar al de ellendewaarvan hij zoo eensklaps het slachtoffer was gewordentoevertrouwen en zoodoende tegelijkertijd de kracht harer gene genheid voor hem leerer. kennen. Zeker, Emilie zou niet vragen of hij veel of weinig op de we reld bezat, zou hem niet aansprakelijk stellen voor de schuld der zijnen daarvoor dacht zij te edel en te grootmoedig. Dien nacht schonk geen slaap hem verkwikking Het onderzoek naar de handelingen van Boulanger als minister van oorlog is afge- loopen en wordt nu voortgezet in zijne functie als generaal. Twee feiten van verduistering zijn alreeds geconstateerd doch de regee ring wenscht de openbare behandeling voor een rechtbank alsnog niet te laten aan vangen. De algemeene jury der tentoonstelling stelt voor het aantal bekroningen te ver meerderen en wel met 43 eere-diploma's, 108 gou len medailles 190 zilveren en 167 bron zen zoomede 162 eervolle vermeldingen. De kamer van strafzaken te Parijs heeft het vonnis bevestigd, waarbij Mermeix hoofdredacteur van de Cocarde, veroor deeld is tot vier maanden gevangenisstraf en 500 francs boete, wegens den diefstal der be kende documenten van het hooge gerechts hof. Mevrouw Potonié, die door de vrouwe lijke socialisten van Parijs tot candidate voor het lidmaatschap der kamer is gekozen, is als zoodanig niet erkend door den Seine- prefect. De burgemeester van Rennes is voor de tweede maal van zijn functie ontheven en ook de gemeenteraad is door den prefect ontbonden, omdat hij denzelfden persoon tot maire herkozen heeft, wien de regeering zijn ontslag had gegeven. De directeuren der tentoonstelling heb ben medegedeelddat de tentoonstelling 31 October onherroepelijk gesloten zal worden. Op de vraag, waarom die sluiting zoo vroeg geschiedde, antwoordden beide heeren dat de expositie gesloten moet worden, wanneer zij nog algemeen in trek is; in de maand November jagen regen en sneeuw de bezoe kers toch weg. Bovendien zijn de exposan ten slechts verplicht hunne artikelen tot 31 October op de tentoonstelling te laten. Voor het vervoer der artikelen moet de planken en vergetelheid. Onrustig wentelde hij zich om en om op zijn legerstede, ten prooi aan een stroom van gedachten, die onophoudelijk zijn brein door kruisten. Dit oude kasteel, zijn weiden en bouwlanden, die hij zoo lang als zijn eigendom had beschouwd, het plekje gronds, dat hij steeds zoo lief gehad had, dit alles was voor hem verloren, voor altijd verloren. Zou Toni's wensch misschien nog in vervulling komen Zouden de woeste heidevelden in vruchtbare weiden worden herschapen en de onherbergzame stulpen, die thans eene armoedige bevolking tot woonplaats strekten, vriendelijke, lachende dorpies worden Maar zou het Toni gegeven zijn weder van het ziekbed op te staan of zou zij misschien.... „Zie uw offer/ had Dahlberg gezegd. „Zie, hoe de dood het vroeger zoo schoone en bloeiende meisje aangrijnst Hij stond ophet slapen was hem onmogelijk geworden. „De zonden der vaderen zal ik wreken aan de kinderen tot in het derde en vierde ge slacht." Deze woorden vol vreeselijke beteekenis, stonden hem onophoudelijk voor den geest. Hij zag Toni's groote oogen gloeiende van koortsvuur en hoorde hoe zij hem riep, met een stem die hem door de ziel sneed„Oscar Oscar waar zijt gij? Met bevende hand droogde hij zich het klamme zweet van het voorhoofd. Werd hij misschien waanzinnig Daar vernam hij een licht kloppen op de deur en met een door tranen verstikte stem smeekte zijne moeder hem om open te doen. „Oscar, wees toch om Godswil barmhartig. Mijn kind, mijn eenig kind, hoor toch naar de stem van uwe arme, oude moeder Haar smceken was vergeefsch hij bleef doof voor het geween der arme schuldbekennende vrouw. Do eerste stralen der zondie door de nevelen breken en als voorboden van leven en licht den donkeren nacht komen verdrijven, brengen tevens kalmte en rust in het gemoed der aardbewoners. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1