Nummer 77. Zondag 29 Sept. 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. (A Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. OPENBARE VERGADERING op Donderdag 26 Sept. n./tn. 61/., u. Afwezig de burgemeester van Grotenhuis en de leden Zijlmans en Baijens. Voorzitter de wethouder Timmermans Wz. De voorzitter opent de vergadering De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter geeft lezing van een schrij ven van den burgemeester, meldende dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Dit briefje is ten half zeven ingekomen. Aan de orde I. Vaststelling der gemeente-, armen- en gasthuisrekening over 1888. De commissiein wier handen deze reke ningen zijn gesteld ter onderzoeking, heeft rapport uitgebracht en concludeert tot onge wijzigde goedkeuring. Achtereenvolgens werd conform besloten en het conceptbesluit tot voorloopige vast stelling goedgekeurd. De gemeente rekening bedraagt in ontvangst f50122,05. uitgaaf f49218,42. Batig saldo f 908,63. De armenrekening in ontvangst f 3093,90. uitgaaf f3373.455. Nadeelig saldo f 279,55s. De gasthuisrekening in ontvangst f 1306,99 uitgaaf f 877,78 Batig saldo f 429,21 II. Ontwerpbesluit tot wijziging der be- begrooting voor 1889. De voorzitter deelt mede, dat voor de behoef ten van de teekenschool noodig zal zijn een nieuwe post van t 145,—dat de kosten van het vergelijkend examen bedragen f137, terwijl de kosten der gasfabriek, uithoofde van de stijging der steenkolenprijzenmet f 250.zullen moeten worden verhoogd. Het gezamelijk bedrag dezer wijzigingen, ten beloope van f 532 te vinden uit den post „onvoorziene uitgaven." De heer Mombers vroeg of die kosten van vergelijkend examen jaarlijks terugkwa men hierop werd hem geantwoord dat deze enkel voor het loopend jaar betroffen de kosten voor het vergelijkend examen voor hoofd der openbare school. De heer Mombers meende dat het was voor de teekenschool. Hierna werden de voorgestelde wijzigingen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. III. Benoeming van twee leden der tee kenschool-commissie. De voorzitter „ingekomen is eene voor dracht van 4 leden welke voor de raads leden ter visie heeft gelegen." De heer Hoffmans „wie zijn er voorge dragen Ik heb de voordracht niet gezien." De voorzitter„Hebt u ze niet gezien dan zullen wij ze laten voorlezen." De voordracht luidt: F. M. Ingen-Housz, Al. Verbunt, J. W. de Bree en Jos. Bink. Gekozen worden de heeren Ingen-Housz met 9 en Al. Verbunt met 7 stemmen. De heer van der Heijden „naar aanlei ding van deze benoeming wenschte ik den voorzitter te vragen, of nog geen voordracht is ingekomen van het R. C. Gasthuisbestuur, ter aanvulling van het onlangs genomen ontslag. De voorzitter: „er is nog geen voordracht ontvangen." IV. Voorstel tot oproeping van een on derwijzer aan de openbare school. De voorzitter: „het dagelijksch bestuur is nader te rade geworden om de behandeling van dit voorstel uit te stellen, tot dat B. en W. hebben kunnen raadplegen met het nieuwe hoofd der school, den heer Spijkerman; ik geloof niet dat de raad hiertegen bezwaar zal hebben." De heer Timmermans Bz.: „ik zou wel wenschen in overweging te geven of het niet gewenscht zou zijn de schoolcommissie in deze zaak te hooren; die bestaat wettelijk en haar doel is den raad en B. en W. in onder wijszaken voor te lichten. 'tKan dus niet anders dan gewenscht zijn haar ad vis in te winnen." De voorzitter„uwe opmerking is zeer juist; ik twijfel dan ook niet of zij zal het dag. best. aanleiding geven om er naar te handelen. Er kan geen reden bestaan om anders te doen." Hierna werden de deuren gesloten en ging de raad over tot: V. Reclames tegen den hoofdeliiken omslag. Na heropening der deuren zeide de voor zitter: „ingekomen zijn twee verzoekschriften; het eerste is van den directeur der zang school, Frans de Cortie; deze verzoekt eene subsidie uit de gemeentekas voor bedoelde inrichting. Ik stel voor dit adres te depo- neeren en later te behandelen bij de ge- meentebegrooting." Conform besloten. De voorzitter: „het tweede is van de dames Oomen." (Het adres wordt voorgelezen en vraagt toestemming om voor de deuren harer beide huizen te mogen leggen een hardsteenen plaat, ter breedte van 60 cM. en ongeveer 7 cM. boven het trottoir uitkomende De voorzitter: „indertijd is een zelfde ver zoek door de dames Oomen gericht aan het dag. best., dat daarop afwijzend heeft beschikt; ik stel voor thans hetzelfde te doen. Het gevraagde zou leelijk staan en hinderlijk zijn, terwijl het bij inwilliging wellicht ongewenschte navolging zou vinden. Dienovereenkomstig besloten. VI. Zaak van Van Steenes c.s., uitweg Stationsstraat. De voorzitter„in zijne vergadering van 27 Augustus j.l. benoemde de raad eene commissie om te trachten met van Steenes c.s. een vergelijk te treffen. De heeren Qui- rijns en Mombers waren de benoemden. De heerQuirijns heeft zich echter met de zaak niet ingelaten. De heer Mombers heeft toen met het dag. best. pogingen aangewend, en we zijn nu zoover, dat wij een voorstel van de tegenpartij hebben." Van Steenes en Benjaminse zijn geneigd tot transactie op de volgende voorwaarden „lo. de zuidelijke muur van Van Steenes, vroeger binnenmuur, moet van wege en ten koste van de gemeente Waalwijk worden vervangen door een geheel nieuwen muur van een geheelen waalsteen, ter beoordeeling van een derden onzijdige 2o. het tegenwoordig gangetje tusschen de teekenschool en het huis van Van Stee nes moet open blijven ten behoeve van Van Steenes en Benjaminse of hunne opvolgers in den eigendom, hetzelve moet door en ten koste der gemeente Waalwijk worden be straat zoodanig, dat het huis van Van Stee nes niet vochtig kan worden, ook dit ter beoordeeling alsvoor; het onderhoud van dat gangetje is steeds bij de gemeente Waalwijk; 3o. De gemeente Waalwijk betaalt voor of aan Van Steenes en Benjaminse elk vijfhonderd gulden schadevergoeding; 4o. de gemeente Waalwijk betaalt behalve haar eigen raadslieden, aan mrs. v. Leeuwen en Holleman, raadslieden van Van Steenes en Benjaminse, tot heden honderd elf gulden vijf cent (f 111.05); 5o. Door het ministerie van notaris Rant, te Waalwijk, zal van het vorenstaande wor den opgemaakt en verleden eene acte van dading, waarvan de kosten door de gemeente Waalwijk zullen moeten voldaan worden 60. De derde onzijdige te benoemen door beide partijen en te salarieeren door de ge meente Waalwijk.* De voorzitter»het dagelijksch bestuur heeft in deze zaak geen voorstel kunnen doen; ik breng ze dus in openbare behandeling De heer Verbunt: „'t is ongelukkig genoeg dat wij er op dergelijke manier zijn ingeloopen en de raad niet tijdig gekend is,anders had zoo iets nooit gebeurd. Nu staan wij voor een feit. Meermalen heb ik het terrein in oogen- schouw genomen en ben tot de overtuiging gekomen, dat van Steenes en Benjaminse niet in slechteren toestand gekomen zijn. Niemand zal dus met hun voorstel kunnen meegaan. Ik heb gezien dat de rijweg vroeger 21/2 meter breed was; dus nu zijn ze er beter up geworden, aangezien ze nu 2 M. dichterbij een uitweg hebben. Om nu niet te proce- deeren, wat ongetwijfeld der gemeente veel geld zou kosten tegenover personen, aan wie een akte van onvermogen is uitgereikt, stel ik voor: lo. De raad zal onmiddellijk den verde diger der gemeente uitstel laten vragen, daar de zaak Woensdag 2 October moet voorkomen; 2o. Rechtskundig advies in te winnen om van Steenes per deurwaardersexploot zijn vroegeren uitweg aan te bieden, waarna gerust een procedure door de gemeente m. i. kan worden afgewacht; 3o. Het schoolhuis te amoveeren, dat toch verbouwd moet worden, waardoor een uitweg op dezelfde plaats kan worden daargesteld. En, omdat hunne vordering zoo absurd is, het privaatthans achter de botermijn te laten staan en herstellen, om hun rijweg te houden in denzelfden toestand, en het gan getje naast het huis onmiddelijk af te sluiten; eveneens zullen we den nieuwen uitweg af sluiten en dan slechts volgens koopcontract art. 6, 6 maal per jaar gelegenheid geven voor ruiming van het privaat en 2maal voor de mestvaalt. De sleutel zal bij den veldwachter gedepo neerd worden." Dit artikel 6 luidt als volgt„De verkoo- pers behouden zich het recht om door ge meld en dam of door dien, welke later daar toe aan verkoopers door het gemeente-bestuur van Waalwijk mocht worden aangewezen, twee malen per jaar den mest achter hunne hui zen sectie B. Nummers 532-533 en 6 malen 'sjaars den privaatmest te mogen doen ver voeren." De heer Hoffmans: „het voorstel van den heer Verbunt is zeer goed maar daarmede komen wij niet verder, 't is van Steenes en Benjaminse niet te doen om den uitweg, maar enkel om de dubbeltjesfeitelijk zijn zij niet benadeeld en hunne verdediging is naar mijne opvatting heel zwak. Als men de stukken goed naleest, dan is er in het eerste koopcontract van Van der Klokken geen sprake van het huis van Van Steenesdit is later gerectifieerd en in die acte van rectificatie is geen sprake van een uitweg. Later is Van Steenes daar maar gaan uitwegenmaar ik weet niet, waaruit hij dat recht put. Kan men de zaak beëin digen, dit keur ik natuurlijk goedmaar zoo als ik reeds zeide 't is niet om den rijweg maar om de dubbeltjes te doen." De heer Verbunt„ik geloof als we den zelfden toestand van vroeger herstellen er niets meer te reclameeren valt. In alle ge val was 't wenschelijker, dat de lieve heeren, die ons er in geholpen hebben, er ons ook weder uithielpen daar zij zoo goed weten hoe 't zit.» De heer Hoffmans »ik heb er de ge meente niet mede in geholpen want er is niets gebeurd, zonder dat de raad heeft toegestemd. De raad heeft bestek en be- gróoting goedgekeurd en tot den bouw be slaten" De heer van der Heijden „dat de raad tot den tegenwoordigen toestand zou hebben medegewerkt is niet waar. De architect heeft er zeker alles van ge- wèten, evenals de burgemeester en Hoffmans, voordat er iets gebouwd was. Als er middel was om die heeren, die ons er in geholpen hebben er ons uit te laten helpen, dan zou ik voor mijn beweren wel getuigen kunr.en bren gen. Verder moet ik den heer Hoffmans herinneren cdat de burgemeester in der tijd gezegd heeft, dat de raad het geld had toe te staan en er dan niets meer mede te ma ken had. Hij dacht toen zeker dat hij op permachtig zou blijven. Daarom heeft hij maar gezegd dat 't iets van niets was en heeft den raad nooit naar behooren ingelicht; was dit bijtijds gebeurd, dan had de heele quaestie geen 25 gekost. Ik kan er mij heel goed mede vereenigen nu B. en W. te laten af werken." De voorzitter: „we hebben nu het voorstel van den heer Verbunt. In de eerste plaats behelst dit dat de raad besluite mr. Berg- mann een uitstel van behandeling te laten vragen. Vinden de leden 4 weken goed? Conform besloten. De voorzitter: „Thans hebben we het 2e punt, namelijk om eerst rechtskundig advies in te winnen." De heer van der Heijden: „ik zou er mij heel goed mede kunnen vereenigen om ons buiten transigeeren of procedeeren te houden, om de lui er mede te laten omspringen, die er de schuld van zijn; maar, als alles kan teruggebracht worden in den vorigen toestand, dan acht ik het in 't belang der gemeente dit zeker te doen. Maar daarvoor hebben we geen rechtskundig advies noodig; daar mede gaan we weer denzelfden weg op: 't is dus beter geen advies." De heer Verbunt: 'tis alleen om de zaak in de puntjes te behandelen en den uitweg gerechtelijk te laten aanbieden.» De heer Timmermans Bz.: »gesteld dat de erfdienstbaarheid erkend is, maar men ze wil verleggen; dan is toch een advies ge wenscht." De voorzitter: „ik geloof dat we dit punt buiten bespreking kunnen laten. De gemeente heeft een adviseur, die zal natuurlijk om raad gevraagd worden. Ik geef den raad in overweging eene com missie te benoemen om de zaak te instruee- ren. Kan hij zich daarmede vereenigen dan moet nader besproken worden wat de taak dier commissie zijn zal." De heer van der Heijden: „kan dit ge beuren, terwijl het niet op het convocatiebil jet staat? De heer Verbunt: „kan de oude commissie dat niet doen De heer Mombers: „ja, maar dat is een heel ander geval." De voorzitter: „dit kan nader worden uit gemaakt. Als grondslag voor de taak der commissie zou het voorstel Verbunt dienen." De heer van der Heijden: „dan is zeker de voorsteller een der aangewezen personen/' De raad vereenigt zich met hei voorstel des voorzitters om drie commissieleden te benoemen en, overeenkomstig het verlangen van den heer Mombers, geschiedt dit bij stemming. Gekozen worden de heeren Verbunt, Mom bers en Timmermans Bz. De voorzitter: „nu is het woord aan den heer Verbunt om zijn voorstel nader toe te liehten." De heer Verbunt: „nu er een commissie benoemd is zou ik misschien hier te ver gaan; ik wil dit liever in de commissie doen." De voorzitter: „alzoo wordt er thans ver der geen besluit genomen. Bepaald is dat uitstel zal gevraagd worden van 4 weken en verder de zaak aan de commissie toe te vertrouwen. De taak der commissie zal zijn de zaak te beëindigen langs den besten en voordeeligsten weg, op den grondslag van een uitweg zooals door den heer Verbunt is vastgesteld." Nadat nog een korte bespreking was ge houden over het tijdstip,waarop de commissie zou kunnen gereed zijn, sloot de voorzitter de debatten over deze aangelegenheid en vroeg of een der leden nog het woord ver langde. De Echo van het Zuiden, Mw(jksclic r« Laiigstratsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zendei» aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor liet advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1