Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Griekenland. Rusland. BINNENLAND? De heer van der Heijden „Aangezien de behandeling der begrooting ophanden is, stel ik voor, dat de voor de gemeente benoodig- de drukwerken, secretarie- en schoolbehoeften enz., thans evenlang door Tielen worden ge leverd als Baijens dat gedurende 2 jaar heeft gedaan en daarna weder zoo als vroeger ieder om beurt." De heer Verbunt„aangezien die uitslui tende levering door Baijens tot nu toe geheel willekeurig is gebeurd en burgers hetzelfde recht hebbensteun ik ten volle het voorstel yan den heer van der Heijden." De heer Mombers „ik heb bij het nazien der rekeningen toch mandaten gevonden van 1888 ten name van Tielen; hij heeft toen toch geleverd als ik mij niet vergis, nog wel over de f200. De secretaris„Dat waren mandaten van goederen, geleverd in 1887, maar die eerst in de rekening van 1888 verantwoord zijn, omdat ze voor dat jaar moesten dienen. Fei telijk heeft Tielen in 1888 niets geleverd." De voorzitter„het voorstel van den heer Van der Heijden zal bij het dag. best. een punt van gezette overweging uitmaken en in een volgende vergadering in behandeling wor den gebracht. Niemand meer het woord verlangende sloot de voorzitter de vergadering. Het in 1887 voor den dienst van 1888 ge leverde, waarover de heer Mombers spreekt, bestond uit lo. Registers van den burgerlijken stand Druk en bindloon f16, Verschot zegels f86.25 f 102,25 2o. Registers bevelschritten Kosten van papier, druk-, bind en perforeerloon f 30,80 Verschot zegels f69.75 f 100,55 De nieuwe Fransche kamer, van welker 576 zetels er nu 393 definitief zijn ingenomen, namelijk door 232 republikeinen en 161 re actionairen terwijl de beslissing voor de 183 andere eerst Zondag 6 October zal vallen, komt eerst in November bijeen, omdat de begrooting voor de volgende zitting, zooals men weet, reeds door de vorige kamer is vastgesteld. Alle beoordeelingen over den uitslag van den Zondag geleverden slag saamgenomen, zoo van Fransche als buitenlandsche bladen, komt men meer en meer tot de overtuiging dat er eigenlijk niets is veranderd in den vroegeren toestand, dan dat de crisis chronisch is geworden en dat de revisie quaestie de steen des aanstoots blijft, ondanks de geluk kige lotsbeslissing voor de republikeinen, waardoor zij het overwicht houden, ook al zouden de herstemmingen dan misschien nog enkele minder aangename verassingen brengen. 't Eenige, wat vermeldenswaardig is, zijn de ongeloofelijke pogingen in het kamp der overwonnenen om met de cijfers door optel ling, aftrekking en vermenigvuldiging zoodanig te goochelen, dat men eindelijk zelf begint te gelooven een overwinning te hebben be haald. Onpartijdig beoordeeld komt men tot de volgende resultaten: de republiek bevestigd, de reactionaire en boulangistische elementen ongeveer op dezelfde hoogte gebleven, de radicalen geducht in de vermindering, wat echter niet mag doen v rgeten dat drie departementen in handen van de reactie zijn gekomen. Enkele republikeinsche bladen laten reeds nu doorblinken, dat zij geen al te groot ver- trouwer. hebben in de eensgezindheid der nieuwe meerderheid, en deze uitingen zijn in tegenstelling met het victorie-gekraai van enkele andere regeeringsgezinde bladen, die juist door zoo groote verrassing en vreugde te toonen, blijk geven van de vrees en be ving, die in het regeeringskamp heerschten vóór den strijd. Heeft men echter in de republikeinsche krin gen geen reden tot zulke overdreven vreugde betuigingen, in het kamp van de vereenigde boulangisten, royalisten en bonapartisten deed men maar 'i best zich dood stil te houden in plaats van, zooals sommigen doen, nu reeds te spreken van ministerieele crisissen, omverwerping der regeering enz. De generaal in 't bijzonder, zijn partijge- genooten in 't algemeen, schijnen te beschik ken over een onverstoorbaar goed humeur, zij gaan steeds voort met hopen en als gij 't bijgeval in uw hoofd kreegt hen te condo- leeren met de geleden verliezen, zouden zij u doodleuk antwoorden, dat zij een felicitatie verwachtten met de behaalde overwinningen! Zoo heeft de groote man met een cynische kalmte aan een interviewer verzekerd, dat hij, hoewel geen hoop meer hebbend op een revisionistische meerderheid, toch nog een onwrikbaar vertrouwen stelt in de toekomst. Ja de man verzekerde ernstig, dat hij er zeker van is, dat iedereen (tout le monde!) binnen enkele maanden om Boulanger zal roepen. De man is een optimist van het zuiverste water, zijn succes is niet af- maar enkel uit gesteld, meent hij, rekenende op de onderlinge verdeeldheid van zijn tegenstanders. Binnen 't jaar zullen Parijs en Frankrijk zoo boulan- gistisch zijn als immer te voren zegt de generaal, die echter een onvertrouwbaar pro feet is. De commissie voor het nazien der stem opnemingen in het lepartement der Seine heelt intusschen de biljetten met den naam Boulanger nietig verklaard en dientengevolge Joffrin in het arrondissement Montmartre als gekozen geproclameerd met 5700 stemmeu. Ook de stembiljetten met den naam van Rochefort zijn vernietigd. Reeds wijzen er tal van voorteekenen op, dat radicalen en opportunisten bij de her stemmingen zullen samengaan, dat zij wijselijk persoonlijke ol liever ractie-belangen zullen doen wijken voor het partijbelang; reeds heb ben te Parijs velen plaats gemaakt voor hun partijgenooten, 't zij dan wat sterker of wat minder sterk gekleurd. De graaf van Parijs en Boulanger zijn ook reeds overeengekomen hun aanhangers drin gend te raden bij de herstemming op de wederzijdsche candidaten te stemmen. In den Donderdag gehouden ministerraad heeft de president der republiek den heer Constans geluk gewenscht wegens den uit slag der verkiezingen en de waakzaamheid gedurende de verkiezingsperiode. De ministers schijnen het eens te zijn om de kamer niet voor half November bijeen te roepen, ten einde aan de gemoederen tijd te geven tot bedaren te komen. Eenige dagen na de opening der kamerzittingen zullen de minis ters hun ontslag indienen. De sultan van Marocco heeft zijn vertrouw de Sidi-Mahommed-Torre aangewezen om met den gezant van Spanje de aangelegen heid der bark „Miquel-Tereza" te beslechten. Eerst zal de zaak der geplunderde bark be handeld worden en daarna de beleediging der parlementaire vlag, daar het niet uitge maakt is, in hoeverre de kapitein der kanon neerboot tegen zijn instructien handelde. De „Times" bevat een heftig artikel tegen Servie, hetwelk als eene open wond voor Europa is, en waar alles in lichte laaie vlam gezet zal worden, zoodia de een of andere woelgeest lust heeft er den brand in te steken. De koningin heeft alle aanspraak op sym pathie verloren, sedert zij eene politieke vrouw geworden i s, Ook de „Times" zinspeelt op de komst van Milan te Belgrado, wat onvermijdelijk tot wanordelijkheden aanleiding moet geven, waarna Oostenrijks tusschenkomst mogelijk zou kunnen worden. De „Times" gispt daar om op de scherpste wijze het Servische ministerie, Men zou zoo langzamerhand zijn vertrou wen op de officieuse, ja zelfs officieele bladen van Duitschland gaan verliezen, want nu wordt gemeld dat er voor de zooveelste maal van 's czaren bezoek in deze maand niets zal komen. Heel voorzichtig meldt men uit Ko penhagen „dat een eventueele samenkomst tusschen beide vorsten niet vóór 10 October zal plaats vinden.» 't Is best te begrijpen, dat sommige bladen uit hun humeur raken en twijfelend zeggen, dat 't eigenlijk ook niets geeft „wanneer de czaar komt" omdat er toch geen politieke beteekenis aan te hechten is, terwijl andere 't zelfs niet zoo heel erg zouden vinden al kwam hij in 't geheel niet. Nadere berichten, afkomstig uit de naaste omgeving van den czaar, bevestigen dat deze er voor zich zeiven nog steeds onzeker over is of hij op zijne terugreis naar St. Pe tersburg Berlijn zal bezoeken; het schijnt hem passender, eerst zijn gezin terug te brengen en dan een afzondeilijke reis naar Berlijn te maken, omdat een bezoek, in zekeren zin slechts in de vlucht en als een aanhangsel van de terugreis gemaakt, te Berlijn niet be schouwd zou kunnen worden als overeen komstig de eischen van een hoffelijk tegen bezoek. Van andere zijde wordt het vermoeden geopperd, dat er de eene of andere diplo matieke gedachtenwisseling tusschen de ka binetten van St Petersburg en Berlijn gaande is, welke telkens weder op nieuwe moeilijk heden stuit, en daardoor van invloed is op de reisplannen van den czaar. De „Standard" meldt uit Athene dat het nieuws van Kreta afschuwelijk luidtalle kerkers zijn opgevuld met weerlooze christenen die blootstaan aan allerlei vervolgingen en mishandelingen van de Turksche soldaten. De oppositiepers in Griekenland valt het mininisterie hevig aan, en verwijt het dat zich liet beetnemen door de trouwelooze Porte; zij vraag; hoe het Grieksche volk zal kunnen deelnemen aan de koninklijke huwe lijksfeesten als de broeders op Kreta zoo ellendig mishandeld worden. Van wanhoop ontvluchten de hoofdleden van het opstan dingscomité Kreta en zijn te Milos aange komen, vanwaar een Grieksch vaartuig hen gaat afhalen. Ook de Daily News" ontvangt via Athene ernstige berichten van Kreta; tallooze on schuldige christenen worden gekerkerd en daarna gegeeseld en gefolterd, om hun be kentenissen af te persen. Het oudste lid in iaren der kamer, de abbé de Haerne, die ook nog lid geweest is van het congres na de revolutie van 1830, is zeer ongesteld. Na eene aanvankelijke beterschap is hij weder ingestort en thans maakt men zich zeer bezorgd, In de bijeenkomst van het bestuur der Ligue libérale, is besloten drie zijner leden, de 'neeren Buis, Van der Kinderen en Lepage te bemachtigen, om in overleg te treden met het bestuur der Association libérale over de wijze, waarop de liberalen te Brussel en in de provinciën zich behooren te vereenigen in een kiachtig protest tegen de reactionaire plannen der regeering met betrekking tot het kiesrecht. Ingevolge de menigvuldige gevallen van hondsdolheid en van ziekte- en sterfgevallen aan lyssa, is door een aantal leden van den provincialen raad van Brabant het voorstel gedaan tot stichting van een hospitaal Pasteur te Brussel. Dit voorstel is in handen gesteld eener commissie, die daaromtrent in de eerst volgende bijeenkomst van den raad rapport zal uitbrengen. De datum van bijeenkomst van het anti-alavernijcongres, eerst op 15 October bepaald, is uitgesteld, daar eene groote mo gendheid te kennen had gegeven dat zij de zaak nog niet voldoende had bestudeerd en rapporten uit de koloniën wilde afwachten. Jules Ferry, gevallen te Saint Dié, ontving van verschillende partij genooten aanbieding zich terug te trekken om daardoor eene nieuwe stemming noodzakelijk te maken waarbij Jules Ferry dan candidaat gesteld zou worden. Hun, die reeds gekozen waren, heett hij voor hunne welwillendheid bedankt; doch hij zal zich bij eene herstemming op geven. Wegens de nieuwe wet mogen zich namelijk bij een herstemming candidaten op werpen, die oorspronkelijk bij de eerste stem ming niet op de lijst voorkwamen. Hij heeft nu de keuze tusschen de Basses-Alpes, Gre noble en Lyon, en zal wellicht de laatste kiezen. Dépêches uit Madrid melden, dat de ge vangen scheepskapitein der Miguel Theresa overleden is tengevolge van de ondervonden mishandeling. Verscheiden Spaansche bladen moeten thans erkennen, dat de Miguel The resa stelselmatig sluikhandel dreef in wape nen en amunitie, dat de bark opgebracht is door een Kabylenstam, omdat zij eene lading ammunitie en wapenen inhad voor een an deren Kabylenstam, waarmee de eerstge noemde in vijandschap verkeert, terwijl de bark tevens eenigen van die vijanden aan boord had. Toen de Arabieren der kust de Miguel Theresa omsingelden, trachtte de ka pitein te vergeefs vrij te komen met het ge schenk van eenige geweren. De Arabieren boodschapten het gebeurde aan den sultan, wat tot de inmenging van den gouverneur van Alhucenas aanleiding gaf. Het nieuwe conflict vindt afkeuring, omdat de daarbij betrokken Arabieren Spanje niet vijandig zijn; het blijkt dat de gouverneur zonder instruc tien handelde, hetgeen de Spaansche gezant te Tanger in last heeft den sultan mede te deelen. Generaal Boulanger is teleurgesteld, dat men na de verkiezingen in Frankrijk zoo wei nig notitie van hem neemt. Ook moet hij voornemens zijn als bezuinigingsmaatregel zijn gevolg sterk te verminderen, Wat het uitbe talen der salarissen aan die Fransche amb tenaren betreft, die om hunne boulangistische gevoelens uit 's lands dienst ontslagen zijn, kan medegedeeld worden, dat hieraan niet meer gedacht wordt, en dat de ambtenaren zich met beloften tevreden zullen moeten stellen. De Duitsche rijkscommissaris Wissmann heett bij eene verkenning, die ter beveiliging van den karavanenweg werd gedaan, op vier dagreizen van Bagamoyo twee kampen van Arabische opstandelingen vernield en ver volgens den marsch naar Mpoapwa voortge zet. Het Hofbrauhaus te München heeft gisteren zijn driehonderdjarig bestaan gevierd. Het werd den 27en September 1589 gesticht door hertog Willem van Beieren. De exploi tatie van de tegenwoordige brouwerij begon echter eerst in 1602. Toen stierf te Schwarz- bach het edele geslacht Degernburg uit, dat het privilegie bezat van wit bier te brouwen, een privilegie, dat toen het hof van Beieren terugnam. In het eerst moest de brouwerij alleen de kelders van het hof voorzienmaar later, in 1702, begon men ook bier te brouwen voor het groote publiekonder voórwaarde dat het bier buiten de brouwerij gedronken zou worden. Eerst in 1839 werd een lokaal voor het drinken van bier aan de inrichting ver bonden. Het Hotbrauhaus heeft in den loop der tijden vele veranderingen ondergaanmaar wat veranderde, het bleef steeds aanzienlijke voordeelen opjeveren. Het brengt den Bei- erschen staat ongeveer 1,500,000 mark per jaar op. En nog altijd levert het, ondanks alle concurrentie, nog niet genoeg bier voor de dorstige Beiersche kelen. De aanslag op de officieren te Jaroslow wordt toegeschreven aan de panslavisten terwijl het nederrukken der keizerlijke vlag hun mede wordt ten laste gelegd en wel met het doel onaangenaamheden te brengen tus schen den keizer en de Hongaren. Montenegro heeft met Russische garantie van een Fransch-Russische groep bankiers 21/a millioen geleend tot leniging van den hongersnoodde 800000 florijnen door de Landerbank verstrekt, werden terugbetaald. Het gerucht, dat Alexander van Battenberg door zijn ex-secretaris Golowin een boek gereed zou laten maken om te bewijzen, dat hij steeds regeerde naar de Russische wenschen vindt hier geen geloof, evenmin de verklaring dat hij zich bereid houdt de regeering over de Bulgaren weder te aanvaarden. Met Krupp werd een contract geteekend over de levering van zes groote pantserkoe pels bestemd voor de forten van de Zee- Alpen. Maandagnacht is te Napels een gedeelte van het paleis van den prins van Sansevero ingestort. De talrijke bewoners hadden een uur te voren op order der politie het gebouw ontruimd, zoodat gelukkig geen menschenle- vens worden betreurd, De meubels en de brandkast, welke 100,000 lire aan geldswaar dig papier, enz bevat, liggen onder het puin begraven, De historische kapel werd beschadigd. Uit Napels wordt geseind Woensdag tegen 10 uren 's morgens is er een met wolkbreuk gepaard gaande orkaan boven deze stad losgebarsten. Van alle kan ten vielen ongelooflijke massa's water op de stad neder. De verwarring was onbeschrij felijk, omdat meer dan 150 huizen in ver schillende gedeelten der stad dreigden in te storten. Alleen in de Cavourstraat werden 37 huizen volkomen overstroomd. De bewo ners konden nog ontvluchten eenige kinde ren, die zij in de huizen hadden achterge laten, werden door de pompiers zwemmende gered. De villa van den minister Crispi had het zwaar te verantwoorden. Was daar niet door flinke mannen de tuindeur opengerukt en aan het water een uitweg gegeven, dan zou de villa door de nederstortende massa's ondermijnd en ingestort zijn. Crispi nam zelf deel aan het reddingswerk, dat voornamelijk door bergsaglieri verricht werd. De tuin der villa is geheel verwoest. In verschillende groote paleizen zagen de bewoners zich ver plicht op de vlucht te gaan, wegens het ge vaar van instorten. Ook in de voorsteden Pollippo en Formi is de schade zeer groot. Verscheidene personen zijn te Athene ge arresteerd, die betrokken zijn in de verval- sching van obligatien der leening van 60 mil lioen. Tot dusver zijn in verschillende bank instellingen 437 valsche obligatien gevonden. Tusschen Dalmatiers, die vee op Mon- tenegrijnsch gebied hoedden en Montene- grijnsche herders ontstond'een schermutseling, waarbij verscheidene personen gewond zijn. De beide regeeringen zonden vertegenwoor digers om den stand van zaken op te nemen. Het Journal de St. Pétersbourg noemt de berichten ongegrond van de Correspondance de l'Est, betreffende talrijke aanhoudingen en huiszoekingen te Kiew, Charkow en Odessa en evenzoo dat eene groote samenzwering tegen de veiligheid van het rijk ontdekt zou zijn. Noch het een noch het ander, heeft er plaats gevonden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 29 Sept.des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1. Aubade. de Vliegh. 2. Zes alt Niederl&ndische liederen. Kremser. Aanstaanden DONDERDAG 3 Oct. jaarmarkt (Ba.vo-Ma.rkt) te Waalwijk. WAALWIJK, 28 Sept. 1889. Tot nadere bekendmaking zal de botermijn alhier op de marktdagen geopend worden voormiddags ten 9 ure, in het lokaal van den heer van Krechten. Den 1 October treedt de winterdienst in op de spoorwegen. Op de lijn Vlijmen— Waalwijk—Zwaluwe en de daarmede aanslui tende banen komen geen veranderingen in de dienstregeling voor. Onder de op de wereld tentoonstelling te Parijs bekroonden treffen wij aan onze me deingezetenen:

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2