Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Griekenland. BINNENLAND. leeuw, die, op den rug van een paard ge zeten, eenige malen den circus rondrijdt. Een der Parijsche bladen deelt mede, dat met deze vertooning reeds 21/s millioen francs door het Hippodrome zijn verdiend, en dat men op het eind van October een totaal ont vangst van 3 millioen francs hoopt te bereiken. Zondag en Maandag heeft een hevige storm gewoed door bijna geheel Groot-Brittannie en Ierland. Op de kusten werdeu vele sche pen vernield, waarbij ook menschenlevens verloren gingen. Aan land werd ook groote schade aangericht, o. a. aan de werken van het Manchester scheepvaartkanaal. De tenten van twee in Phoenix Park te Dublin gekam peerde regimenten zijn weggewaaid en de bladen zijn vol bijzonderheden omtrent zon derlinge windspelingen. De storm heeft o. a. het prachtige haven hoofd van Holyhead gedeeltelijk vernield. Het nam 25 jaren (van 1848 tot 1873) om dit werk te voltooien en het kostte f 18.000.000 Het verschaft een prachtige vluchthaven, met een oppervlakte van meer dan 100 hectares. De woedende zee maakte twee bressen in dien zeemuur en het zal 80,000 ft 100,000 kosten die goed te herstellen. Men kan zich eenig denkbeeld van de kracht der zee vor men, als men hoort, dat eenige der wegge slagen steenblokken 1 5 tot 20 tonnen wegen. Een zware steen werd tot binnen 5 yards van den vuurtoren geslingerd. Een der openin gen in den zeemuur is 50 voeten lang en 7 voeten wijd. De hoofdwachter op den vuur toren verklaarde, dat hij in 16 jaren nooit een erger storm heeft bijgewoond. De vuur toren slingerde zoo erg, dat de wachters elk oogenblik vreesden met het gebouw in zee te worden geworpen. De stad Bristol wordt met duisternis bedreigd door een werkstaking van 500 werk lieden der gasfabriek, die weigeren langer te arbeiden als niet aan hunne eischen tot lots verbetering wordt voldaan. De stokers legden .het werk reeds neder. De werkstaking van schoolkinderen in Engeland neemt gedurig grootere uitbreiding. Dinsdag begonnen de jongens te Cardiff ook. Zij eischen een halven vrijen dag op Woens dagen, afschaffing van huiswerk, minder werk uren en afschaffing van lichamelijke straffen. In verschillende scholen werden een aantal vensters ingeworpen, doch zoodra de politie verscheen, gingen de jeugdige werkstakers op den loop. Te Tre legarville liep de onderwijzer, zoo dra hij steenen hoorde vallen, met een stok naar buiten en ranselde een paar jongens daar met zulk uitstekend gevolg af, dat men zijne school ongemoeid liet. In een geval werd een onderwijzer mishandeld, doch hij greep zijn aanvaller en ranselde hem duchtig af. In de meeste scholen blijven de jongens rustig, terwijl zij trouwens door de meesters worden gewaarschuwd, zich niet bij de werk stakers aan te sluiten. Te Dundee staakten de leerlingen der drie armenscholen Dinsdag het werk. Zij liepen juichende door de straten, doch slaagden er niet in de orde te verstoren. In dit geval heet de werkstaking een protest tegen over werk, alsmede tegen de betaling van school geld. Te Middlesborough staakten de jongens eveneens het werk om minder schooluren en opheffing van huiswerk. Te West Hartlepool is de werkstaking zoo ernstigdat alle scholen moesten gesloten worden. De kinderen, eischen dat de school lessen zullen worden vastgesteld van 10 tot 11,45 en van 3 tot 4,30, zonder huiswerk. Te Edinburgh en Leith zijn herhaalde po gingen gedaan om onder de schoolkinderen eene algemeene werkstaking te veroorzaken. Zij gelukten echter niet. Donderdag in den morgen is Duitschlands keizer te Potsdam teruggekeerd van Kiel waarheen hij was gereisd om het Britsche eskader te bezoeken en te verwelkomen, dat tot Dinsdag a. s. aan de Duitsche kust blijft. Ook vorst Bismarck is weer te Berlijn en de czaar is te Kiel aangekomen per „Derschawa," vanwaar hij de reis naar Berlijn vervolgde om aldaar Vrijdag in den voormiddag aan te komen. Het vertrek is bepaald op Zondagavond en ondanks alle verzekeringen van „een gewone burgerlijke beleefdheid, van een bezoek met een particulier karakter" enz. zal, dank zij ook der aanwezigheid van Bismarck te Ber lijn, de Europeesche pers spoedig weten te verhalen van belangiijke besluiten en overeen komsten, van garantiën van den vrede enz. Tot dergelijke mededeelingen,waar en onwaar, geeft de samenkomst een welkome gelegen heid want 't nieuws op politiek gebied is schraal. De minister van marine zal aan den rijksdag krediet vragen voor den bouw van vier groote eskader-pantserschepen, ingericht voor zwaar geschut en revolverkanonnen zoomede voor het werpen van torpedo's. De schepen zouden op de beide Duitsche rijks werven en op de werf Vulcan" gebouwd worden. De kosten worden begroot op 6 millioen per stuk, behalve de bewapening. Nadat Donderdag reeds in de gematigd conservatieve dagbladen ten stelligste en naar het schijntvan belanghebbende zijde verzekerd werd dat graaf Waldersee, chef van den generalen staf, in de binnenlandsche staatkunde tegen de Kreuzzeitung en voor de „Kartell"-partijen is, hield hij Donderdag bij het sluiten van de tentoonstelling van mid delen tegen ongelukken eene toespraak, welke groot opzien baart, en waarin hij zich eveneens ten aanzien der buitenlandsche staatkunde verklaart voor de vredelievende richting van Bismarck's politiek. Hij zeide namelijk: „Wanneer ik als vertegenwoordiger der gewapende macht hier het woord vraag, dan geschiedt dit om op de nauwe betrek king, waarin leger en vloot, vooral het ver voer per spoorweg, scheepsbouw en gezond heidsbelangen tot deze tentoonstelling staan, nog in hei bijzonder te wijzen. Want, gelukt het ook op dat gebied ongelukken te beperken tot een minimum dan is de toerusting tot den oorlog middellijk en onmiddellijk ver sterkt. Op grond van eigen aanschouwing moet ik den oprichters dezer tentoonstelling mijne waardeering en warmen dank betuigen. Maar gelooft, mijne heeren, dat ik, hier van oorlogstoerusting sprekend, geenszins er aan denk eene oorlogzuchtige reden te houden. Ik wil veeleer eene vredelievende gedachte uiten. Deze tentoonstelling is een werk des vredes in den ruimsten zin van het woord. Wanneer de hier ontworpen, vredelievende pogingen vrucht dragenwanneer de hier volledig uitgedrukte gedachten gemeen goed der volken worden, dan zal het ergste van alle ongelukken, welke de beschaafde wereld treffen kunnen, dan zal de oorlog voorkomen worden. Met den wensch, dat de vrede voor de beschaafde wereld en het vaderland recht lang bewaard moge blijven, noodig ik u het glas omhoog te heffen en met mij in te stemmen in den kreet: De tentoonstelling leve; hoog en driemaal hoog Nu de twee keizers elkander ontmoeten krijgt deze toespraak van graaf Waldersee die tot dusver veelal werd aangezien voor het hoofd van de oorlogzuchtige militaire partij, een bijzonder demonstratief karakter. BERLIJN, 11 October. De czaar is ten 10 ure aan het feestelijk versierde Lehter station aangekomen, alwaar hij werd begroet door keizer Wilhelm, de hier aanwezige prin sen, den rijkskanselier, de generaals, den staatssecretaris Bismarck en de hoogste hof beambten. De czaar droeg de uniform van het regiment Alexander. Hij begroette den keizer onder herhaalde omhelzingen en drukte den prinsen en Bismarck de hand. Na langs de eerewacht te zijn gegaan, wier muziek korps het Russische volkslied speelde, reden de beide keizers in een open rijtuig met vierspan, onder escorte van kurassiers en uhlanen, in draf langs de opgestelde troepen naar het gebouw der Russische ambassade. De niet talrijke menige begroette kalm de beide keizers. Bij het passeeren der Brandenbur gerpoort werden er 101 kanonschoten gelost. Langs de weg Onder de Linden, en in de hoofdstraten waren op de meeste openbare en enkele particuliere huizen vlaggen uitgestoken. Ten HBAj kwamen de keizers bij de Russi sche ambassade aan, alwaar de troepen de fileerden. Keizer Wilhelm droeg de uniform van het Wiborgsche regiment infanterie, met het lint der Andreas-orde. De prinsen en de rijkskanselier droegen insgelijks Russische ordelinten. Verscheidene landdagen van het keizerrijk zijn geopend. In de vergadering van den Boheemschen landdag betuigde prins Lob- kouroz zijn leedwezen over de afwezigheid der Duitsche afgevaardigden. Eene toespeling makende op de vruchteloos geblevene po gingen om eene schikking tusschen Czechen en Duitschers tot stand te brengen, uitte graaf Thun den wensch, dat de wijsheid der be volking het antagonisme tusschen de hoofden zou verzachten. Het Fremdenblatt verzekert dat prins Fer dinand hier geen staatkundig persoon heeft ontmoeten het zegt, dat hij het karakter van privaat persoon tot het einde van zijne reis zal blijven behouden. De reis van den prins bewijst overigens, dat de staat van zaken in Bulgarije bestendig wordt. In Italië bedroegen de inkomsten in de afgeloopen maand September 74,966,022,51 lire; 5.274.508.55 meer dan in September van het vorige jaar. Door den hevigen storm op Sardinië zijn in het geheel 800 huizen vernield of zwaar beschadigd. Op vele plaatsen ziet het er uit alsof er een aardbeving is geweest. Het aantal dooden is üiet grooter dan eerst bericht werd, namelijk 30. Ruim honderd menschen wer den gewond. De oogst in de provincie Cagliari is vol komen verwoest; de wijnstokken zijn geheel vernield. Er zijn inschrijvingen geopend voor giften ten behoeve van de noodlijdenden. De minister van buitenlandsche zaken heeft den gezant van Oostenrijk verzekerd dat de regeering volkomen overtuigd is van hare verplichtingen jegens hare bondgenooten, hem mededeelende dat de regeering aan de machthebbenden in de grensprovinciën gelast heeft, alle irredentistische woelingen en ma nifestation tegen te gaan. Tusschen drie- er vierduizend uitgeweken bewoners van Creta hebben te Athene een vergadering gehouden, waarin zij een com missie van negen leden belastten met het be ramen van middelen om hunne landgenooten te helpen in den strijd tegen de Turksche verdrukkers. Die commissie moet ook een stuk opstellen, waarin de grieven der Creten- sers worden uiteengezet en die memorie per soonlijk overhandigen aan de vorsten die bij het huwelijk van den kroonprins naar Athene komen in de eerste plaats aan keizer Wilhelm aan de Grieksche volks vertegenwoordiging de vertegenwoordigers der groote mogendheden te Athene, enz. De berichtgever van Daily News zendt uit Canea weder een uitvoerig schrijven over de verdrukking van de Christenen op het onge lukkige eiland en de gruwelen, daar gepleegd door den Turkschen gouverneur, Chakir Pa cha, en diens soldaten. Toen Chakir Pacha, die in verscheidene Europeesche steden gezant is geweest en die den naam had een eenigszins vrijzinnig man te zijnnaar Creta kwam, maakte hij een gunstigen indruk. Hij stelde de bewoners gerust omtrent zijne bedoelingen en de mili taire bezetting, waarmede alleen het volkomen herstel van orde en veiligheid werd beoogd. Maar zoodra de voornaamste plaatsen door de soldaten bezet waren, veranderde hij van toon. Vele burgers werden als „verdacht" gevangen gezet. De soldaten daar zijn 24000 man, grootendeels van de reserve die tegen hun zin naar Creta gezonden, slecht gevoed en slecht betaald worden, wreken hun grieven op de Christenbevolking en vele Turksche bewoners van het eiland nemen deze gelegenheid waar om hun godsdiensthaat te koelen of persoonlijke veeten te wreken. De genoemde berichtgever vermeldt een aantal bijzonderheden omtrent mishandelin gen, moorden en allerlei gruwelen, gepleegd op vreedzame en weerlooze lieden, en hij noemt daarbij verscheidene slachtoffers met naam en toenaam. Toen dezer dagen verscheidene Europee sche consuls bij Chakir Pacha klaagden over de ergerlijke feiten, veinsde hij niets daarvan te weten. UITVOERINGEN." WAALWIJK. Zondag 13 Oct. des tnidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooieuop de zaal Musis Sacrum." 1. Zes alt niederlandische Lie deren. Kremser. 3. Die Bethende. Diabelli. WAALWIJK, 12 Oct. 1889. Met genoegen kunnen wij melden, dat de raadscommissie, bestaande uit de heeren Tim- mermansBz.,Verbunt enMombers,benoemd om te trachten het geschil met Van Steenes en Benjaminse langs den besten en voordee- ligsten weg te beëindigen, er in geslaagd is een vergelijk te treffen. Met het oog op den moeilijken toestand, waarin de gemeenteraad door de handelingen van het toenmalig collegie van B. en W. gebracht was, meenen we de thans bedongen condities betrekkelijk gun stig te mogen noemen. We zullen de mee- dedeelingen der commissie dienaangaande niet vooruitloopenalleen willen we zeggen dat we er thans met de helft zullen afko men van wat aanvankelijk werd geëischt. Sedert de vorige noteering was de handel in leverantiehooi weinig beduidend; wel was er meer vraag, doch de verkoopers zijn zeer vasthoudend en meerendeels niet gezind tegen den tegenwoordigen prijs af te leveren. De beste qualiteit geldt thans f 10, de afvv:jkende soort f 7.50 8.—schraal hooi f 6 en dito van het vorige jaar f 5. alles per 500 Kg. Stroo wordt naar qualiteit voor f8 a f 9.50 per 500 Kg. verhandeld. Veel jarig schraal hooi wordt als strooisel gebruikt. De prijs der aardappelen wordt er niet beter op en is thans gemiddeld naar quali teit f 1.75 k 2.25. Uit de kleistreken (Land van Heusden en Altena) worden ze als win terprovisie voor f 2.25 k 2.50 per Hl. afge leverd. De drielingen uit de kleistreek gelden f 1.70 1.90. Roode en witte kool naar grootte 31/, 6 ct. per st. De aanvoer van stalvee was opnieuw weder zeer groot, terwijl de prijzen weinig veran dering aauwijzen en varieeren tusschen f 140 en f200. Kalfkoeien en vaarzen werden aan Belgische en Zuid-Hollandsche kooplieden lager afgegeven en deden van f 175 tot 250 a 290 af. Wegens het aanhoudend natte weder, waardoor het weiseizoen ongunstig wordt, worden de vette koeien ook lager in prijs. De eerste qualiteit werd voor 70 a 75 ct. per Kg. afgegeven, de 2e qual. gold 58 a 64 ct. Vette varkens met meer voorraad 2 a 4 ct. per Kg. lager, worden thans aan de slagers voor 60 a 63 ct. per Kg. schoon afgeleverd. De boterproductie wordt in deze streek door den aankoop van winter stal vee wekelijks belangrijker. Ter graanbeurs te Amsterdam lag Woensdag ter teekening een aan de com missie voor den graanhandel gericht adres, waarin door de onderteekenaars verzocht wordt, een krachtig protest te doen hooren tegen het voorstel-Bahlman tot heffing van graanrechten. Met eenige zekerheid kan de Zaanbode thans melden, dat in het plan der regeering tot herziening der wet op de besmettelijke ziekten een voorstel tot opheffing van de verplichte inenting voor onderwijzers en schoolgaande kinderen is opgenomen en dat het daartoe strekkend wetsontwerp wedra zal worden ingediend. Het door den gemeenteraad vanTilburg vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag bevat 2649 aanslagen ten bedrage van f 34,930.42y.j. Daarop komen voor1 aanslag van f 43,000, 1 van f 40.00C, 1 van f 34,000, 1 van f 32,000, 2 van f 30,000, 1 van f 26,000, 1 van f 24,000, 3 van f22,000, 21 van f 15,000 tot f20,000, 18 van f 10,000, tot f 15,000, 79 van f 5000 tot f 10,000 en 2520 beneden f 5,000. De hoogste aanslag bedraagt f 666, de laagste 1.33. Voor de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch, stonden Woensdag terecht Jacob en Wouter van Ruit Veen, be schuldigd van mishandeling met voorbedach ten rade, die den r'ood tengevolge heeft gehad, gepleegd op hunnen broeder Cornelis. Door het O. M. waren 17 getuigen gedag vaard, onder welke als deskundigen de doc toren Richelle en van Gorkom, beiden uit Heusden. Uit het onderzoek en de verklaringen der getuigen bleek, dat de eerste beschuldigde de hoofddader, zoo niet de eenige dader was. Zelfs heeft hij dan ook bekend, zijnen broe der, die hem had uitgedaagd en hem met een mes in de vuist opwachtte, een slag te hebben toegebracht. Het O. M. eischte bij monde van mr. baron Speijart van Woerden, substituut-offi cier van justitie, schuldigverklaring van Jacob van R. aan mishandeling met voorbedachten rade, die den dood ten gevolge had, en ver oordeeling tot 7 jaar gevangennisstraf, en voor Wouter van R., vrijspraak met onmid dellijke invrijheidstelling. Mr. J. J. de Wit en jhr. F. X. Verheijen, beiden advocaat-procureur aldaar, waren de verdedigers der beschuldigden. Eerstgenoemde, zich plaatsende op het standpunt van de bekentenis van beklaagde, die hij in hoofdzaak zeer waarschijnlijk achtte, betwistte, dat de verwonding zou zijn toege bracht met voorbedachten rade. Mocht echter de rechtbank wel de voorbedachte rade aan nemen, dan vestigde pleiter de aandacht op de sterke provocatie, waaraan beklaagde van de zijde van zijnen broeder heeft blootge staan. Jhr. mr. Verheijen bepaalde zich er toe, nader eenige punten in het licht te stellen om allen twijfel aan de schuld van den 2en beklaagde weg te nemen, drukte de hoop uit, dat de rechtbank in haar vonnis zoo duidelijk mogelijk zou doen uitkomen, dat Wouter van R. schuld noch deel aan dit verschrikkelijke geval had en vroeg onmid dellijke invrijheidstelling. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 15 dezer. Men meldt uit Lith Ter gelegenheid van de kermissen op deze Maasdorpen hebben nog al eens vechtpar tijen plaats; het schijnt dat de beruchte vechtersbazen en bekkensnijders uit Osch er plezier in hebben, de onschuldige kermis vreugd van de ingezetenen dier plaatsen te komen verstoren, zoo ontstond jl. Zondag ruzie in een tapperij te Lithooien tusschen eenige jongens uit Lithooien en vechters uit Osch. Dit liep zoo hoog, dat men eindelijk klappen uitdeelde en zelfs een persoon uit Lithooien door een slag met een scherp voorwerp zoo zwaar op het hoofd werd ge wond, dat geneeskundige hulp onmiddellijk moest worden ingeroepen. Den volgenden dag kwam de politie uit Osch de zaak onder zoeken en maakte van het gebeurde proces verbaal op. Het zal echter moeilijk vallen, om den dader of de daders te straffen, wegens onvoldoende bewijzen. Overal wordt het politietoezicht verscherpt, in het Noorden zelfs wordt een nieuwe brigade maréchaussées gevormd, maar men mag zijn aandacht wel eens aan het Zuiden wijden waar gedurig vechtpartijen, brutaal gebedel langs de deu ren, kippendiefstallen en meer ongerechtig heden gebeuren, zonder dat er de politie is, om dit te voorkomen. Door de rijkspolitie te Vechel is gevankelijk naar 's Hertogenbosch overge bracht een tienjarige knaap, Antoon van Os genaamd, uit Dinter. Deze knaap had voor 14 dagen een groote boerderij in brand ge stoken, welke geheel door de vlammen ver nield werd. Wegens zijn jeugdigen leeftijd werd hij toen op vrije voeten gelaten. Verle den Zaterdag echter heeft hij wederom eene woning in brand gestoken. Redenen weet hij niet op te geven. —In de Maliebaan alhier zoo meldt men uit Utrecht werd Woensdagmiddag door eenige wandelaars een sterke brandlucht waar genomen, welke uit de woning van mevrouw de weduwe K., aldaar scheen te komen. Daar die dame echter afwezig en het huis onbewoond was, werd de politie met een en ander in kennis gesteld, waarop een politie-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2