Nummer 84. Donderdag 24 October 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwijksflie en Langstraaische Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steinsr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Vrijdag 18 October, n./m. 67a ure. Tegenwoordig alle leden. Afwezig de burgemeester. Voorzitter de wethouder Timmermans. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen en na eene kleine rectificatie goedgekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken a. Adres van L. J. Leijtens, verzoekende op verschillende gronden van algemeen vnut en veiligheid, dat de gemeente voor gasver lichting zorge aan den Parallelweg, nabij de aan hem behoorende woningen. De voorzitter „ik stel voor dit verzoek schrift te stellen in handen van B. en W., om in overleg met de commissie der gasfa- fabriek naar bevinden te handelen." De heer van der Heijden„ik ben er te gen om B. en W. te machtigen in deze naar bevinding te handelenwel dat zij rapport uitbrengen aan den raad, die daarna beslis sen kan." De voorzitter „in den regel is 't zoo ge beurd en bezwaren zijn daartegen nooit in gekomen. De voorgestelde wijze komt mij voor zeker niet te zijn tegen 't belang der gemeente." De heer van der Heijden „ik geloof dat gij u vergist, want bij een vroegere aanvraag van Van Tilburg, is deze zaak in den raad besproken. Wat verder B. en W. aangaat, ik wil heel gaarne aannemen, dat zij met de allerbeste bedoelingen bezield zijn, maar zij hebben er den laatsten tijd zoo dikwijls leelijk neven- gedaan, dat ik er bang van ben hun meer over te laten dan hard noodig isdat bevalt mij niet. De gemeentebelangen moeten in den raad behandeld worden." De voorzitter„in den raad is wel ge sproken over het plaatsen van gaslantaarns op gronden van particulieren, maar dan be taalden zij zeiven de kosten. Thans komt het mij voor, dat dient te worden overwo gen ot bij de plaatsing niet meer het alge meen belang betrokken is, en dan mag het toch waarschijnlijk geacht worden dat die twee collegies de belangen der gemeente wel in acht zullen nemen." De heer Baijens „ik wil gaarne met den heer Van der Heijden in deze medegaan er zijn vroeger al moeilijkheden geweest over het plaatsen van lantaarns aan de Zeine, waar ze meer noodig zijn. Komen ze nu hier dan zullen er waarschijnlijk wel meer komen." De voorzitter „de heer Baijens steunt dus het voorstel van den heer Van der Heijden; ik zal dan het voorstel var. het dag. best. in stemming brengen wordt dit verworpen, dan zullen we dat van den heer van der Heij den als aangenomen beschouwen." Het bestuursvoorstel wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 4, die van de leden Van Tilburg, Baijens, Van der Heijden en Van Schijndel. b. Schrijven van den oud-mark'meester Frans Bogaerts. Adressant verklaart dat hij zich bezwaard gevoelt over het niet uitvoeren van het raads besluit van 16 October 1888, waarbij hem schadevergoeding is toegekendhij verzoekt beleefd dat het den raad moge behagen de hem rechtmatig toegekende schadevergoeding te doen uitbetalen. De voorzitter„het reglement van orde geeft drie wijzen van handelen aan; het ver zoekschrift kan direct in behandeling worden genomen, of ter visie gelegd, of gesteld in handen eener commissie- 't Komt mij nuttig voor het in toepassing te brengen." De heer van der Heijden„het reglement van orde geeft drie wijzen aan. Mij dunkt dat deze zaak al zooveel besproken is, dat wij ze gerust direct in behandeling kunnen nemen." De voorzitter „ik heb er niets tegen. Is er ook geen van de heeren tegen Dan breng ik de zaak in behandeling. Wie wenscht het woord De heer Verbunt„bij een vorige behan deling dezer zaak heb ik een voorstel over genomen, door den heer Zijlmans gedaan, maar later door dezen losgelaten, om Bogaerts f 40.schadevergoeding te geven. Dat zelfde voorstel doe ik thans opnieuw." De heer Mombers„als hem niets toekomt mogen wij hem niets geven." De heer Verbunt„dat niet toekomen is verschil van zienswijze." De heer van der Heijden „vroeger heeft er de meerderheid van den raad toch anders over gedacht." De voorzitter„de meerderheid van den raad heeft zijne eerste zienswijze gewijzigd, maar op verkeerde gronden." De heer Baijens „ik stel voor deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering." De voorzitter„hierover is een beslissing genomen." De heer Baijens„dat is nog niet afge handeld; we zijn nog aan 't discussieeren." De voorzitter: „ik heb de leden in de ge legenheid gesteld om het woord te nemen over de wijze van behandeling. Geen der leden heeft zich verzet tegen directe behan deling, dus acht ik die aangenomen. Wil echter de vergadering anders, dan staat haar dit nog vrij." Geen der leden steunt den heer Baijens. De voorzitter „de heer Verbunt stelt voor Bogaerts f 40 schadevergoeding toe te ken nen." De heer Timmermans Bz„bij de vroe gere behandeling dezer zaak is er toen een som van f 40 gefixeerd of anders De voorzitter„toen is op voorstel van den heer Zijlmans aangenomen, dat Bogaerts als schadevergoeding zooveel zou ontvangen als bij opmeting zou blijken hem marktgeld te zijn toegekomen." De heer Timmermans Bz.: „en is dit ge schied De voorzitter „aan dit raadsbesluit is geen uitvoering gegeven en het terrein is nie.t op gemeten." De heer Verbunt„mag ik even den heer Timmermans inlichten Er is niets opgeme ten; later is bepaald dat het eerste raadsbe sluit zou worden ingetrokken; Zijlmans heeft later zelf voorgesteld Bogaerts f40 schade vergoeding toe te kennende beslissing is toen verdaagd en daarna heb ik het voor stel Zijlmans, dat door hem was losgelaten, overgenomen thans doe ik hetzelfde voor stel op nieuw." De heer Mombers„ik heb me vioeger op die zaak geinformeerd ook op andere plaatsen; ik heb gezegd, als hem schadever goeding toekwam hij die moest hebbenik heb toen vernomen dat er nergens markt geld wordt betaald van tenten, die op parti culier terrein staan. Toen heb ik er tegen gestemd." De heer van Tilburg „dat ben ik met u eens, als er op de markt geen plaats is; maar de vraag is nu of er voor die tent geen plaats te vinden was op gemeenteterrein. Ik heb dat indertijd persoonlijk nagegaan, omdat er zooveel over gepraat werd en ik vond dat er plaats genoeg was." De heer Mombers„ik heb gezegd als hem schadevergoeding toekwam, hij die ook moest hebben, maar hij had er geen recht op." De heer van Tilburg: „'t is ook niet zoo zeer te doen om het recht als om de billijk heid." De heer Hoffmans „de zaak Bogaerts is al herhaaldelijk besproken en 't is duidelijk, dat hij op schadevergoeding geen recht heeft. Ik weet zeer goed, dat aan het dag. bestuur is ten laste gelegd, dat die tent geen plaats op de markt is aangewezen, hoewel zij er goed staan kon. Met kermis bleek ook wel, dat dit het ge val was, maar toen die man plaats vroeg, waren zooveel toezeggingen gedaan, dat er geen ruimte beschikbaar waswij hebben hém toen den raad gegeven dat terrein te huren. De burgemeester heeft die tent niet geweerd om Bogaerts le benadeelen. Hij heeft daaraan nooit schuld gehad en zeker niet het dag. best.; maar toen die man vroeg was er geen plaats. Ged. staten zijn later ook zeer goed in gelicht en hebben toen gezegd, of ten minste het lid dat er mede belast was, dat Bogaerts geen schadevergoeding moest gegeven wor den." De heer Verbunt„ik geloof dat de bil lijkheid der schadevergoeding al dikwijls ge noeg in 't licht is gesteld. Indertijd was de geheele gemeente dan ook wei overtuigd, dat de gansche handelwijze van den burgemees ter tegenover Bogaerts alleen voortkwam uit particuliere veetedaarom alleen heeft hij gezorgd dat de man geen marktgeld van die tent kon heffen. Wat aangaat het gevoelen van ged. staten, uit de aan den raad voorgelezen stukken is heel wat anders gebleken, dan wat mijnheer Hoffmans daar zooeven gezegd heeft; maar op dergelijke waarheden regaleert die ons altijd" De heer Hoffmans „niet kwaad worden, mijnheer Verbunt; dat is nooit goed." De heer Zijlmans „ik protesteer ten sterk ste tegen de scherpe woorden door den heer Verbunt gebezigd; de burgemeester kan niet gehandeld hebben uit de beweegredenen, die de heer Verbunt hem toeschrijftgeen enkel raadslid zal dit met hem eens zijn." De heer van der Heijden „ik welZoo lang de markt bestaan heeft, is het plaatsen van kramen en tenten altijd het werk ge weest van den marktmeester. Deze burge meester heeft dat echter veranderd en alle aanvragen genegeerd, die niet direct aan hem gericht waren. Er is nu wel gezegd dat er zooveel brieven waren ingekomen, maar 't staat mij vrij dit te gelooven. Er is in deze zaak zooveel gezegd, dat de burgemeester, had hij dit gekunnen, ter zijner rechtvaardi ging die brieven aan den raad had moeten overleggenmaar dit is niet gebeurd." De heer Baijens „ik geloof dat het ge makkelijk te bewijzen zal zijn dat al de beschik bare ruimte was aangevraagd. We zouden daarvoor de door den gemeente-bouwmeester gemaakte teekeningen maar behoeven te raadplegen. Ook geloof ik dat burgemeester van der Klokken al begonnen is met zelf de plaat sen aan te wijzen ik geloof niet dat van Grotenhuis dat is. De heer van der Heijden„Wat den bouwmeester aangaat, ge zult u wel herinneren dat uwen burgemeester gezegd heeft, dat die tusschenbeide erg zenuwachtig isik geloof niet dat diens teekeningen veel te vertrouwen zijn." De voorzitter „ik acht de zaak nu ge noegzaam besproken en breng het voorstel Verbunt in stemming." Het wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 4, die van de heeren Mombers, Zijl mans, Baijens en Hoffmans. De voorzitter „naar aanleiding van het gevallen besluit stel ik voor deze som te voldoen uit den post onvoorziene uitgaven." Aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, evenals boven. II. Aanbieding begrooting 1890. De voorzitter„Namens B. en W. heb ik de eer den raad de begrooting aan te bieden van inkomsten en uitgaven der ge meente over 1890. Ik stel voor eene commissie te benoemen van 8 leden om haar te onderzoeken en daarna rapport uit te brengen aan den raad. c Tot leden dezer commissie worden geko zen de heeren Timmermans Bz., van Schijn del en van Tilburg. III. Voorstel tot. benoeming van 3 leden in de commissie havenzaak. De voorzitter„naar aanleiding van in den raad vroeger gehouden besprekingen stelt het dag. bestuur voor eene commissie van 3 leden uit den raad te benoemen en die toe te voegen aan de bestaande commissie tot behartiging van de belangen, betrokken bij den Maasmond." Tot leden dezer commissie worden geko zen de heeren Verbunt, van der Heijden en Zijlmans. IV. Zaak van Steenes en Benjaminse. De voorzitter: „aangaande deze zaak wensch ik eerst de heeren eene mededeeling te doen met gesloten deurendaarna zal zij in het openbaar behandeld worden." De deuren worden gesloten. Na heropening leest de secretaris op ver zoek van den voorzitter het rapport voor van de in deze benoemde commissie. Dit rapport luidt als volgt Aan den raad der gemeente Waalwijk. Ondergeteekendendoor uwen raad in zijne vergadering van den 26 September jl. benoemd als commissie in zake de procedure van Steenes c. s., contra de gemeente, heb ben de eer u de volgende voorstellen te doen, welke door den gemachtigde voor Van Steenes en Benjaminse zijn aangenomen. Wij dringen bescheiden aan op aanneming dezer voorstellen, ten einde deze zaak be ëindigd worde. Voorwaarden 1. den thans nieuw aangelegden uitweg langs den zuidelijken muur van Van Steenes en Benjaminse in voortdurend gebruik aan de huizen van genoemden af te staan, en in onderhoud bij de gemeente 2. genoemden uitweg met een ijzeren hek te voorzien en aan elk der eigenaren eenen sleutel te overhandigen ten koste der ge meente 3. den zuidelijken muur van het huis van Van Steenes ten koste der gemeente met eenen heelen waalsteen tc maken in zoo verre die niet van eenen heelen waalsteen is gebouwd 4. de kosten van het proces door Mr. van Leeuwen tot aan de beëindigingdoor de gemeente te betalen; 5. de akte van dading te maken door den notaris Rant mede ten laste der gemeente, van al hetgene in deze is vervat; 6. aan elk der eigenaren Van Steenes en Benjaminse door de gemeente uit te betalen als schadevergoeding eene som van eenhon derd vijftig gulden, te betalen inéén termijn; 7. de uitbetaling bouwen van den muur, plaatsen van het hek, overhandigen der sleu tels, teekenen van contract, zal binnen twee maanden na de eerste raadsvergadering se dert 10 October 1889 geschieden 8. door deze overeenkomst vervallen alle bestaande en in vorige akten beschrevene erfdienstbaarheden, welke van Steenes of Benjaminse bezaten of meenden te bezitten." De voorzitter: „zooals gebruikelijk is, geef ik eerst het woord aan de commissie, die het rapport heeft uitgebracht." De heer Mombers„de commissie heeft getracht zich zoo goed mogelijk van hare taak te kwijten. Eerst heeft zij een onder linge bespreking gehouden over 't geen het meest in 't belang zou zijn der gemeente. Daarna heeft zij eene conferentie gehad met notaris Rant en aan dezen twee voorstellen ge daan, die zijn opgeschreven. Een dezer is aan genomen op alle punten, behalve dat wat het geld betreft; de commissie had ieder f 100 aan geboden. Hiermede schijnt Mr. van Leeu wen zich niet te hebben kunnen vereenigen. Hij wilde wel iets minder dan de aanvanke lijke eisch, maar niet veel. Door tusschen- komst van notaris Rantdie de zaak ook gaarne tot oen goed einde zag gebracht, is toen de som bepaald voor ieder op f150. omdat Van Steenes en Benjaminse tijdens het hangen der procedure, nog al reiskosten gehad hadden. De commissie heeft wel alles gedaan om de f 100 te doen aannemen,maar

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1