Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. 't hielp niets. Verder geeit zij het aan den raad over." De heer Baijens „ik wensch te vragen of de muur geheel van een heelen waalsteen zal moeten worden opgebouwd voor zoover hij dit niet isals ik mij niet vergis, is hij thans alleen tot aan den zolder van een hee len steen gebouwd en daarboven maar van een halven." De heer Timmermans Bz.„mag ik den heer Baijens opmerken dat het rapport te dien opzichte heel duidelijk isdaar staat „dat de muur van een heelen waalsteen zal gemaakt worden voor zooverre hij niet van een heelen waalsteen is gebouwd." De heer Baijens „dus zal het heele bo vendeel moeten worden vervangen." De heer Timmermans Bz.„als de com missie dit niet geweten had, zou zij het niet in haar rapport hebben opgenomen; de be doeling staat duidelijk op 't papier." De heer HofFmans „vooral tegen het le punt van de voorwaarden heb ik groot be zwaar, namelijk dat de nieuwe uitweg tus- schen de teekenschool en het huis van Van Steenes en Benjaminse, aan hen in voortdu rend gebruik wordt afgestaan. Thans mogen zij maar 6maal het privaat en 2maal de mestvaalt ledigen en volgens deze voorwaar den krijgen zij het in voortdurend eigendom; dat is eene eeuwigdurende erfdienstbaarheid leggen op gemeentegrond, waar die niet be staat 't komt mij voor dat het van hen veel gevorderd is baas te worden van een kostelijk stuk gronddat zij nooit bezeten hebben. Dan het ijzeren hekwaartoe dat Het dag. bestuur zou zeker dat gangetje behoor lijk hebben afgesloten, maar met een houten deurdie was even voldoende als een ijze ren hek, dat maar onnoodige kosten zijn Wat het opbouwen van den muur aangaat moet ik opmerken, dat het voorste gedeelte dat nooit met de andere gebouwen in con nectie heeft gestaan, geheel buiten bespreking kan blijven. De heele muur kan volgens mijne schatting, 50 a 60 gulden kosten. Het bestuur zou zeker den muur heel goed in orde gemaakt hebbenhet bestek spreekt er zelis van; maar voor veel minder kosten." En nu de schadevergoeding, aan elk f150. Ik zou wel eens willen weten welke schade zij geleden hebben. Ik kan niet inzien dat zij er eenige geleden hebben, welke dan ook; het komt mij dus onbegrijpelijk voor waar voor hun vergoeding moet worden gegeven. Ik zou hen gerust afgewacht hebben, te meer omdat de gemeente het recht heeft hun een anderen uitweg aan te wijzen; daarbij is 't nog lang niet zeker dat zij recht hebben op dien uitweg. Maar er zal niet veel aan te doen zijn dat begrijp ik welmaar ik ben tegen zulke groote kosten; er zal een kleine 1000 gulden mede gemoeid zijn. Ik vind het zeer onre delijk dat zij de gemeente zoo'n last aan doen die hun dit nooit gedaan heeft; hunne huizen zijn in waarde gestegen en nu moe ten wij zoo iets afwachten iedereen kan zoo wel de gemeente komen lastig vallenals wij maar betalen." De heer Timmermans Bz.„mag ik daar op even antwoorden." le dan de uitdrukking, dat van St. en B. baas zouden worden van dien uitweg, 't Schijnt dat mijnheer HofFmans het rapport niet heeft gelezen of niet heeft willen lezen er staat alleen in dat zij er gebruik van kunnen maken. 2e. Het ijzeren hek. De commissie heeft de goede bedoeling van het dag. bestuur dienaangaande niet kunnen kennen juist dit is het euvel, dat de raad nooit op de hoogte is gehouden van de plannen van B. en W. Had het dag. bestuurden raad steeds gekend, de tegenwoordige ongelukkige toestand zou nooit geboren zijn. Wat nu het verschil aangaat in kosten tusschen een houten en een ijzeren deur, dit zal wel zoo gering zijn, dat men zich daarvoor niet aan een proces kan wagen. Zijt gij ech ter zoo van uw goed recht overtuigd, welnu! neem dan de zaak voor uwe rekening en déchargeer de gemeente dan kunt gij uwe proceswoede botvieren. Men beweert dat de muur van het afge broken gebouw in geen relatie stond met het huis van Van Steenes; maar waaruit «is dan het begin der actie onstaan? door het afza gen van zolderribben, die i n het huis van Van Steenes ingemetseld waren. Wat de schadeloosstelling aangaatals zij meenen schade te hebben hebben zij ook het recht vergoeding te vragenwilt ge die niet toestaan, dan schiet er niets over dan procedeeren; maar als ge daar heil in ziet voor de gemeente, neem dan het proces voor uwe rekening. De door den heer HofFmans gemaakte be grooting der kosten van f lOOO is zeker over dreven alles bijeengenomenkan het niet meer zijn dan f700 750; dit is altijd een verschil van een paar honderd gulden, wat niet verwerpelijk is. De commissie stelt het volste vertrouwen in 't beleid van den raad't is hier de quaestie de gestelde voorwaarden, zooals ze zijn, aan te nemen of niet; er gaat geen cent afer is geen andere weg over dan betalen of procedeeren." De heer Hoffmans „wat het ijzeren hek of poortje aangaathet dag. bestuur heeft het onnoodig geacht zulke kleinigheden den raad mede te deelen. Omtrent den muur heeft mijnheer Timmer mans mij verkeerd begrepen. Ik heb gezegd dat het voorste gedeelte, het in waalsteen opgetrokkene, waarom dat dat moet worden afgebroken. Het binnengedeelte, dat was het gemeente bestuur ook van plan behoorlijk in orde te maken. Verder verwondert het mij dat de com missie het niet noodig heeft geoordeeld ook den raadsman der gemeente, mr. Bergmann, eens te hooren. Wat nu aangaat het gezegde, dat ik het proces voor eigen rekening moest nemen, dat zijn van die praatjes, die men gerust aan de kinderen op straat kan vertellen." De heer Timmermans Bz.„ik stel mij te ver boven mijnheer Hoffmans en acht mij te hoog verheven boven zijne onparlementaire uitdrukkingen, om mij in 't minst te storen aan zijne personaliteiten. Dergelijke ongepaste uitingen zal ik niet beantwoorden en laat die geheel voor zijne rekening. In het rapport wordt de voormuur in geen geval genoemddaar is alleen sprake van den zuidelijken muur. Wat aangaat het raadplegen van mr. Berg mann, de commissie heeft hare taak zóó op gevat dat het niet haar doel was uitspraak te doen wie gelijk of ongelijk hadmaar dat zij alleen moest trachten partijen bij el kander te brengen en hieraan meent zij vol daan te hebben." De heer HofFmans „ik weet niet waarin ik mijnheer Timmermans kan beleedigd heb ben ik meen daartoe geen aanleiding te hebben gegeven. Ik spreek alleen over het voorste gedeelte van den Zuidelijken muur en vind het on noodig dien geheel af te breken." De heer van der Heijden »laat al die dingen toch rusten't duurt toch lang ge noeg we hebben al die praatjes niet noodig." De voorzitter„men moet wel begrijpen dat er geen middenweg is't is hier aanne men of niet. Nog een opmerking aan den hr. Hoffmans: hij heelt-gesproken van f 1000 kosten; pro cedeeren wij, dan zijn wij die al heel gauw kwijt, maar bij deze dading kan het onmo gelijk zoo hoog loopen. Op rekening daar van behooren we alleen te stellen de scha devergoeding van f300 en de kosten van hunnen advocaatden onzen moeten we in alle geval betalende muur moet iu elk geval hersteld wordendit kan nu een klei nigheid meer kosten maar nooit kunnen de kosten hooger loopen dan f 400 a 500. De heer Zijlmans „het gemeentegebouw behoudt toch ook hel recht om gebruik te maken van het gangetjedaarbij wordt het op dat gebouw rustend servituut langs achter opgehevendie som is dus niet weg." De voorzitter„de heer Hoffmans heeft van punt I. hoog opgegevenmaar de ge meente heeft gebruik van dat gangetje even goed als van Steenesverder kan de ge meente er nooit van profiteeren, al wilde zij; zij houdt het eigendom en het recht van overgang*" De heer Mombers„wij hebben gemeend dat gangetje te moeten opofferen om daar door een vrij terrein achter het gebouw te krijgen voor de gemeente." De heer van der Heijden„ten laatste zullen wij er dus nog een koopje aan hebben." De voorzitter „ik acht nu de zaak ge noeg besproken en zal dus de dading, zoo als ze door de commissie is voorgesteld, in stemming brengen." Zij wordt aangenomen met 7 stemmen vóór. Tegen de leden Baijens en Hoffmans. De leden van der Heijden en Van Schijndel onthielden zich. De voorzitter„naar aanleiding van het gevallen besluit stelt het dag. best. voor, dezen post te vinden uit het goed saldo van 1888." De heer van der Heijden „ik ben daar niet tegen, als er bijgevoegd wordt, zoo er recht toe gevonden kan worden, die som te laten betalen door hen, die ons die kosten op den hals hebben gehaald." De heer Hoffmans „dat is net als het putje van IJzendijke." De heer van der Heijden„Ge zijt er maar goed afgekomen met dat putjeals ge 't zelf betalen moest zoudt ge wel anders praten." Het voorstel van het dag. best. wordt aan genomen. De voorzitter„verlangt ook een van de heeren het woord nog in de openbare ver gadering De heer van der Heijden „ja, mijnheer de voorzitter. Ik heb in de vorige vergade ring een voorstel gedaan betreffende de le vering van de drukwerken. Ik meen dat het thans dient behandeld te worden." De voorzitter„toen is bepaald dat uw voorstel in een volgende vergadering zou be handeld worden. Daartoe doet zich juist een goede gelegenheid voor bij de begrootings- debatten, naar 't mij voorkomt." De heer van der Heijden „mij nietals de som op de begrooting is toegestaan dan wordt er maar we r gezegd dat de raad er verder niets mede noodig heeft.» De voorzitter „bij de behandeling ran den desbetrcffenden post kan uw voorstel in over weging genomen worden." De heer Van der Heijden „als er nu een besluit genomen is, is de zaak afgedaan." De voorzitter „Ik geloof niet dat het noo dig zal zijn dien maatregel toe te passen en ik meen wel dat de heer van der Heijden zich niet zal verzetten tegen uitstel, daar het toch op 't zelfde zal neerkomen." De heer Baijens„heeren de twee uren zijn om, 't is kwart voor negen." De vergadering gaat uiteen. Waarschijnlijk zal de Fransche kamer 12 November samenkomen en de regeering zal haar programma in hoofdtrekken openbaar maken, politieke quaesties zooveel mogelijk vermijdend. De radicale-opportunistische coalitie in de nieuwe Fransche kamer is een beslist feit, dank zij het intitiatief van enkele der co ripheeön van beide partijen. Dit zal echter Clémenceau en consorten niet verhinderen ijverig te ageeren tot de herovering van de belangrijke positie, die zijn partij (de radicale) in de vorige kamer innam, welk streven de republikeinen in staat zijn volkomen te doen mislukken. Van de toenadering tusschen de opportunisten met een deel der gematigde rechterzijde tegen de radicalen onder Léon Say, zal dus niets komen. De groote politieke program-redevoeringen zijn in Engeland aan de orde van den dag en dat men elkaar somtijds geducht de ooren wascht is le begrijpen. Een enkele maal gaat dat zelfs al te bont. Zoo in een redevoering van Chamberlain, die niets meer of minder beweerde, dan dat Gladstone voor zijn val als premier getracht heeft zijn ho- merule-voorstel er bij tweede lezing door te halen, door de belofte van hooge posten en verheffing in den pairs-stand. Gladstone moet voornemens zijn een aanklacht wegens laster in te dienen, maar Chamberlain laat zich niet intimideeren, hij heeft zich bereid ver klaard zijn bewering met bewijzen te staven. De nieuwste en hopen wij bovendien meest vertrouwbare lezingen van de sa menkomst tusschen czaar Alexander van Rusland en den Duitschen rijkskanselier zijn, hoewel niet van overgroot belang, omdat er slechts van gedachtenwisseling wordt melding gemaakt en niet van de oplossing van een of ander vraagstuk, in zooverre van belang dat zij aangenomen dat zij waarheid be vattende vooruitzichten op de voortduring van den vrede aanmerkelijk vei sterken. Voor namelijk indien Bismaick er in geslaagd is den czaar te overtuigen, dat Duitschland zich in het Oosten passief zal blijven gedra gen, mag met voldoening op de keizer ont moeting worden teruggezien. Of men het eens is geworden over den oorsprong der conflicten tusschen Rusland en de triple-alliantie, over de Balkan-quaestie, is de vraag, maar men meent reden te heb ben dienaangaande 't beste te verwachten. Zooals wij reeds zeiden, zou dus niets zijn „opgelost" maar alles bij het oude zijn ge bleven, zooals 't was 18 November 1887 bij 's czaren samenkomst met den rijkskanselier, een resultaat, waarmede wij ruimschoots tevreden zouden zijn. De czaar zou naar Petersburg z'jn teruggereisd met de overtui ging, dat men in het westen den oorlog niet zoekt. Hopen wij dit deze voorstelling de ware is, dan zou ook de mededeeling, dat keizer Wilhelm door den czaar is uitgenoodigd a. s. zomer de groote manoeuvres in Rusland te komen bijwonen en deze invitatie bereidwillig is aangenomen, van hooge beteekenis zijn en zouden de verzekeringen van den vrede van meer belang zijn dan voor dezen. Von Giers, Ruslands premier, moet niets op zijn gemak zijn, dat hij van de samen komst te Berlijn is buitengesloten, te meer omdat alles voor zijn reis in gereedheid was gebracht, toen er plotseling uit Kopenhagen een tegenbevel kwam. De onderscheiding, vanwege den czaar Bismarck ten deel ge vallen, zou de maat hebben volgemaakt en het zou niets te verwonderen zijn als de premier eerstdaags zijn verzoek om ontslag indiende. De sociaal-democraten in Duitschland moe ten reeds 123 candidaturen hebben gesteld voor den rijksdag een feit, dat de bladen der nationaal-liberalen en conservatien doet aandringen op aansluiting tegen den gemeen- schappelijken vijand. De sociaal-democraten worden in Duitsch land machtig tegen de verdrukking in, want aan tegenwerking geen gebrek. Bismarck zal einde November of begin December naar Berlijn komen ter gelegenheid van de be slissing over de socialisten-wet en dan wel een woordje meepraten. Men noemt voor de nieuwe leening ver schillende getallen, die echter in zooverre overeenstemmen, dat zij allen een zeer hoog cijfer opgeven. Anderen meenen, dat het cijfer lager zal zijn dan oorspronkelijk is ge meld, doordien men het over de uitbreiding van het strategische-spoorwegnet niet eens is kunnen worden. Vrijdag of Zaterdag a. s. reeds zal de begrooting in behandeling wor den genomen en Bismarck zal er naar alle waarschijnlijk toch bij tegenwoordig zijn; men zegt, dat voor het leger I39ll2 millioen, voor de marine 3*21/^ millioen meer wordt aange vraagd De socialistenwet komt niet dadelijk in behandeling. Op hoog bevel van keizer Frans Jozef zullen voortaan het leger en de marine van Oostenrijk-Hongarije heeten„keizerlijk en koninklijk" op grond van de wettelijke be palingen Van 1867, welk besluit echter, naar de keizer hoopt, geen nadeel zal toebrengen aan de eenheid en ondeelbaarheid van leger en marine. Deze concessie aan de partij, welke de zelfregeering van Hongarije tot haar ideaal maakt, is er een van belang; het heeft Tisza, den premier, moeite gekost zijn voorstel in gang te doen vinden om het leger te verdee- len in een keizerlijk Oostenrijksch en koninklijk Hongaarsch, maar nood breekt wet, 's mans positie maakte deze concessie noodzakelijk. In alle geval gaat de regeering een moeie- lijken tijd te, gemoet. De concessie, door Tisza gedaan, wordt door de oppositie als een zwakheid beschouwd en zal den val van den Hongaarschen minister - president ver haasten. In den Croatischen landdag heeft zich eene partij gevormd, die de vereeniging eischt van Croatie, Slavonie en Dalmatie als een afzonderlijk Slavisch rijk onder eigen regeering met den keizer als koning. De advocaat Starce- vitch, dezer dagen uit de gevangenis ontsla gen als politiek veroordeelde, is tot leider dezer partij benoemd. Diplomatieke onthullingen zijn te verwach ten van de zijde van het Vaticaan. In ant woord op de hoogdravende woorden van Crispi over het innemen van Rome, heeft Z. H. gelast uit het archief de authentieke stukken te verzamelen, waaruit bewezen kan worden, dat Napoleon III en Von Bismarck besloten hadden een einde te maken aan de wereldlijke macht des Pausen en dat Victor Emanuel slechts een werktuig was in hunne handen. Met spanning worden deze stukken tegemoet gezien, daar deze lezing geheel in strijd moet zijn met de officieele verklaring der Italiaansche regeering omtrent de bezetting van Rome. De bekende Russenvriend Zankoff, heeft een schrijven gericht aan Stambouloff, den Bulgaarschen premier, waarin hij hem aan raadt vorst Ferdinand den terugkeer te ver bieden en desnoods met geweld tegen te gaan, om een verzoening met Rusland mo gelijk te maken. Dat zou een aangename verrassing voor prins Ferdinand zijn Het proces tegen Corvilain, den eigenaar der in de lucht gesprongen kruitfabriek te Antwerpen, zal, naar men verneemt, niet voor half November in behandeling komen. Donderdag heeft de president Carnot op het Elysée een schitterend feest gegeven ter eere der bekroonde inzenders der tentoon stelling. Ruim 8000 personen waren aanwezig onder welke velen der nieuwgekozen afge vaardigden, die de gelegenheid waarnamen zich aan den president te laten voorstellen en hem hunne sympathie te betuigen met zijne kalmeerende staatkunde. Bij het bal, dat om 4 uur eindigde, had mevrouw Carnot eene nieuwigheid ingevoerd, die zeer in den smaak viel, namelijk, dat de dansmuziek door een honderdtal leden van het opera-koor met gezang begeleid werd. Zaterdagavond begon in het Nijverheids paleis het groote feestdoor Le Figaro georganiseerd ten voordeele der noodlijden den door de ramp van Antwerpen. Daar omtrent melden de bladen het volgende De groote zaal was herschapen in een Vlaamsche stad, waar een Vlaamsche kermis werd gevierd. Een aantal artisten van naam, o. a. Coquelin de jongere, Jeanne Granier, Mme. Théo en Mme. Judic, gaven daar hunne talenten ten beste; er waren een caroussel, een muziekhal, een marionetten-theater, een speelbank zelfs, en verder tal van winkels en kramen, waar dames - verkoopsters allerlei artikelen ventten aan de zeer talrijke bezoe kers men spreekt van 30,000 die zich op de „kermis" verdrongen. De Luiksche zangrereeniging Legia zong een hymne van Massenet. Daarop volgde de vertooning der tableaux vivants en eindelijk kwam de groote optocht over het tooneel, waaraan fraai gecostumeerde acteurs, figuran ten en koristen van de voornaamste schouw burgen deelnamen. Te half drie begon het bal, dat door de liefhebbers, die alleng meer ruimte kregen, werd voortgezet tot in den morgen. De opbrengst van Zaterdagavond bedraagt, volgens l'Evènement, 80,000 francs. Tegen de censors en het bestuur van het Comptoir d'Escompte is wegens een verzuim ten opzichte der wet op de handelsvennoot schappen, een aanklacht ingediend. De werkstaking te Lens is geëindigd. De mijn maatschappij aldaar heeft eene loons- verhooging van 10 pet. toegestaan, hetgeen de eisch der werkstakers was. Hunne ge machtigden hebben den vrede met de patroons gesloten, want er vielen nog eenige andere ondergeschikte punten te regelen, en de ar beiders hebben daarop hunne goedkeuring verleend. Maar te Liévin en in het verdere kolen bekken van het departement Pas-de-Calais is het met de werkstaking nog niet gedaan. De arbeiders, aangemoedigd door het volledig

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2