BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. BINNENLAND. schap en de kunst steeds nieuwe kracht ont vingen, is verleden Zondag met een buiten gewone pracht en praal het huwelijk gesloten tusschen den Helleenschen troonopvolger Constantijn en prinses Sofie van Duitschland, een plechtigheid, die voor het koninklijk echtpaar van Denemarken nog in beteekenis wint door het feitdat zij daardoor onder hun eerste bloedverwanten tellen de mach tige potentanten van Duitschland, Engeland en Rusland. Zulk een verwantschap nu kan nooit kwaad en hoewel de politiek bij de feestelijkheden niet genoodigd is, heeft men haar toch niet geheel en al kunnen uitsluiten het bexoek van den prins van Wales aan den premier wordt tenminste niet zonder po litieke beteekenis geacht. Kreta wordt ge noemd als onderwerp der samenspreking en de studenten van Athene waren voornemens keizer Wilhelm's steun te verzoeken ten gun ste van de Grieken op het eiland. Als na een paar dagen het huwelijk en de daarmede samengaande en er op volgende feestelijkheden zijn afgeloopen, herneemt de politiek haar rechtenDonderdag gaat de keizer naar Konstanti'nopelalwaar de ont vangst schitterender zal zijn, dan die van eenig vorst ooit te voren. Men schijnt in Petersburg een weinig tot bedaren te komen, ten minste in regeerings- kringen zou men nu toch zelf gaan inzien, dat keizer Wilhelms reis naar Konstantinopel wel groote beteekenis heeft, maar in geen geval zal leiden tot aansluiting van den sultan aan de triple-alliantie. De terugreis over Oostenrijksch grondgebied naar Berlijn schijnt ook nog in de lucht te zweven, want een Italiaansch blad weet mede te deelen,dat keizer Wilhelm aan koning Humbert van Italië heeft beloofd op de terugreis hem nog een dag of vier te Monza te zullen komen be zoeken. Het keizerpaar zou dan in Venetie landen. Bij besluit van den president der republiek zijn de bataljons jagers te voet, in garnizoen op de grenzen, nabij de Vogezen versterkt en het aantal compagnien van vier op zes gebracht. Ook de Alpenjagersdie de Ita- liaansche grens bewaken zijn vermeerderd. Eene wijziging in het ministerie wordt verwacht tegen Januari. Minister Constanz zal aftreden en tot gouverneur van Algerie benoemd worden in plaats van Tirman die dan president der rekenkamer wordt. De wereldtentoonstelling te Parijs zal, naar men rekent, een batig saldo van 8 mil- lioen francs opleveren, hetwelk de staat en de stad Parijs te zamen zullen deelen. Om trent het geen er na de sluiting gebeuren zal met de gebouwen, bericht men het volgende: In het „paleis der vrije kunsten* wil men een museum var. decoratieve kunst vestigen; het „paleis der fraaie kunsten" blijft aan zijn bestemming gewijd. De vermaarde machi negalerij zal voor verschillende doeleinden worden gebruikt. Vooreerst zal de stad het gebouw afstaan voor cavalerie-manoeuvres. Voorts zullen daar de land en tuinbouwten toonstellingen gehouden worden, welker wei nig smaakvolle houten gebouwen tot dusver re alle jaren een tijdlang de „Champs Elysées" ontsierden, alsmede de „concours hippiques," welke vroeger in het nijverheidspaleis wer den gehouden. De galerij van 30 meter en de middenkoepel zullen dienen voor muziek uitvoeringen. Het nijverheidspaleis zal tot een feestge bouw ingericht worden. De werkstaking in het Noorden blijft op dezelfde hoogte. In een werkplaats te Abscon is een dynamiet-patroon ontploft waardoor belangrijke schade is veroorzaakt. In de omstreken van Henin Létard is een botsing ontstaan tusschen de werkstakers en zij, die hun voorstel niet willen volgen. Ver scheiden mijnwerkers hebben er bloedende wonden bij opgeloopen. Te Rijsel weigerden de stakers, op be loften uit Parijs iedere vermindering van hunne eischen. Men houdt het er voor, dat Belgische agitators duchtig aan het werk zijn Bij de mijnwerken te Ostricourt zijn alle Belgen voor goed ontslagen. De ochtendbladen publiceeren Salybury's bescheid op het adres der Vereeniging van doopsgezinden waarin de aandacht der re geering werd gevestigd op de gruwelen, door de Turken, naar men beweert, op Kreta bedreven. Lord Salisbury bericht aan de vereeniging, dat de Engelsche consul op Kreta verschillende gedeelten van het eiland tot onderzoek bezocht en bevonden had, dat ettelijke courantenberichten zeer overdreven waren en dat Shakerpacha, waar werkelijk vergrijpen plaats grepen, geschikte maatre gelen nam tot redres. De „Daily News» geeft een verontwaar digd hoofdartikel naar aanleiding van het bovenstaande en betoogtdat het antwoord van den minister meer gelijkt op de taai van een grootvizier, dan op de taal-van een En- gelsch regeeringspersoon. Ook toont het blad aan, dat Salisbury's brief volstrekt on- afdoende is. Sogerconservatief, is tot lid van het lagerhuis gekozen met 7132 stemmen. Ro bert Peel, de candidaat der Giadstonianen, heeft 4525 stemmen bekomen. Het proces door Parnell den „Times'' aangedaan zal eerst in Januari of Februari afloopen daar Parnell uitstel verzocht om de geheele samenspanning te ontmaskeren en zich niet slechts met een eisch van schade vergoeding tegen den Times tevredenstelt. De werkstaking te Bristol is geëin digd. De werklieden hebben verkregen wat zij wenschten. De Londensche Eiffeltoren zal met zijn Parijschen voorganger waarschijnlijk alleen in hoogte eenigszins overeenkomen. De vorm zal vermoedelijk wel van de brugpijlersge- daante afwijken, daar de maatschappij voor den torenbouw onder voorzitterschap van sir Edward Watkin, e'en prijsvraag voor het beste ontwerp heeft uitgeschreven. De mededin ging staat voor alle landen open een aan tal bekwame ingenieurs zullen de antwoor den beoordeelen en 2 prijzen van 5u0 en 250 guineas zijn voor het mooiste plan uit geloofd. De toren zal een hoogte bereiken van 12 50 voet en dus nog een goede 100 meter hoo- zijn dan die op het Champ de Mars. Een man trad Donderdag het filiaal kantoor te Didsbury van de Union-Bank te Manchester binnen, loste een schot op den directeur en een op een der klerken, nam daarop ongeveer 78 in goud weg en ver dween. Hij werd onmiddellijk achtervolgd, loste ook op een zijner vervolgers een schot, maar ziende dat ontsnapping onmogelijk was, schoot hij zichzelven dood. Alleen de direc teur werd gewond maar niet gevaarlijk. La ter bleek dat deze onhandige dief en moordenaar zekere Frederick Dunjer was, en in de nabijheid woonachtig. Het door den rijks lag aangenomen wets ontwerp, betreffende het toekennen van een schadeloosstelling aan onschuldig veroordeel den, vindt geene genade in de oogen van den Bondsraad. De socialitische afgevaardigde Lieb- knecht wordt vervolgd, omdat hij zich eenige uren in een stad heeft opgehouden, waar hem het verblijf was verboden. Op grond der socialislen-wet is Liebknecht uit Frankfort a/M. gebannen. Toen hij naar Parijs moest tot bijwoning van het internationaal socialisten congres, is hij Frankfort doorgegaan zonder dat hem veroorloofd was er binnen te komen. Wel had hij de politie te Frankfort per brief kennis gegeven, dat hij zich eenige uren in die stad zou ophouden, maar hij heeft niet de toestemming der politie afgewacht, en dat is nu het misdrijf, waarover hij zich te verantwoorden heett. Graaf Von Moltke vierde Zaterdag in goede gezondheid op zijn landgoed nabij Creisau zijn 89sten verjaardag. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" maakt een telegram bekend, dat de keizer uit Athene aan den rijkskanselier gezonden heeft. Na een verrukkelijk schoonen zeetocht, aldus seinde de keizer, zijn wij in het oude fraaie Athene aangekomen. Na een heerlijke ontvangst van vorst en volk was uw telegram de eerste groet uit het vaderland. Mijn har- telijken dank daarvoor. Het eerste woord dat ik naar het vaderland zend is een groet aan u uit de stad van Pericles en van de zuilen van het Parthenon, wier verheven ge zicht een diepen indruk op mij maakt. Den middel, erger dan de kwaal, is uitgedacht door enkele mijndirecteurcn uit het Roer-bassin (Westfalen) ten einde werk stakingen of dienstopzeggingen te voorkomen. Zij zijn nl. overeengekomen geen werkman aan te nemen, die tot de andere groeven behoord heeft, zelfs al heeft hij vrijwillig ont slag genomen. Zelfs de „Köln. Ztg." vond dezen maatregel al te kras, want daardoor wordt de arbeidsvrijheid vernietigd en de werkman niets meer dan de slaaf van zijn patroon, die met hem kan doen wat hij wil. Later kwam genoemd blad met een andere mededeeling, volgens welke de directeuren dezen maatregel slechts voor korten tijd heb ben genomen en alleen met het doel de onder de werklieden noodige discipline, die door de werkstaking er niet op vooruitgegaan was, weder te herstellen. Natuurlijk wekte deze maatregel verbitte ring onder de mijnwerkers, terwijl deze be perking der werkkrachten de prijzen der steenkolen natuurlijk moest doen stijgen. Aan vele mijnputten begon men dan ook zijn dwaling reeds in te zien; men is zelf in den put gevallen, voor anderen gegraven, want terwijl de werklieden elders werk zoeken voor den tijd van 8 of 14 dagen en dan na dien tijd weder werk zoeken in een mijn, ontstaat er in de werkzaamheden een zekere ongeregeldheid, die de maatschappijen het meeste nadeel en moeite veroorzaakt Een extratrein met de naar Frankrijk te- rugkeerende Fransche bedevaartgangers, is in botsing gekomen, niet ver van Genua, met een goederentrein. Verscheidenn wagens wer den vernield, een persoon is gedood en zeven gewond. Met de Russische regeering heeft het Vaticaan eene nieuwe overeenkomst getroffen betreffende de verbannen bisschoppon. Vrijdag middag halt drie is het stoomschip, dat de bruid van den kroonprins van Grie kenland naar haar nieuw vaderland voerde, in de Pyraeus gekomen. Bij het aan wal stappen werd zij begroet door den minister van buitenlandsche zaken, alsmede door den gemeenteraaddie keizerin Frederik bou- quetten aanbood. Het volk was over de schoonheid der bruid verrukt. De koninklijke trein, waarin keizerin Fre derik en hare dochter gezeten waren, kwam om kwartier voor vier te Athene aan. De koningin van Griekenland begeleidde de kei zerin naar den salonwagen van 't bruidspaar, waar receptie gehouden werd. Bij de voor stelling gaf de prinses bruid aan ieder de hand. De koning dankte op de toespraken van den minister en den burgemeester van Athene. Vervolgens reed de koninklijke familie, onder luide toejuichingen der menigte, naar het paleis. In het eerste rijtuig nam de bruid en de koningin van Griekenland plaats, waarnaast de koning en de kroonprins-bruidegom te paard reden. In het volgend rijtuig waren keizerin Frederik, de koningin van Dene marken en de prins van Wales gezeten. Na aankomst op het paleis verscheen herhaalde malen de bruid op het balcon, om daar met den zakdoek te wuiven en de menigte te be danken voor de haar gebrachte hulde. Waren duizenden vreemdelingen en be woners van het platteland naar Athene ge stroomd en gaf hunne aanwezigheid in bonte kleederdracht de feestelijk versierde stad een vrolijk aanzien, de aankomst van 't Duitsche keizerpaar gaf meer richting aan het feest en inwoners en vreemdelingen verdrongen zich op het Slotplein en in de daarbij gele gen straten, om getuigen te zijn van de aan komst der hooge gasten. De koning van Griekenland was hen met den kroonprins en den prins van Wales gaan afhalen aan de Pyraeus en de begroeting der vorsten had plaats aan boord van het pantserschip „Kaiser" waarheen de koning van Griekenland zich met een stoombarkas begeven had. De saluutschoten der vreemde vloten op de reede donderden door de lucht. Nadat het gevolg geland was, gingen de vorsten aan wal en begaven zich na eenige toespra ken genoten te hebben, per extra-trein naar Athene. Van het station tot het paleis waren de troepen en haye opgesteld, die moeite hadden de passage open te houden Een levendig „cito" gejuich begroette de vorstelijke per sonen aan het station. Werden de toespraken in het Fransch gehouden, de koning van Griekenland had de welwillendheid met den Duitschen keizer Duitsch te spreken, hoewel de hoftaal in Griekenland het Fransch is. In het paleis aangekomen, was er familie- diner met de gasten. Het leven op de straten werd nog sterker en vooral in de straten, op het Slotplein uitloopend, waar alle verkeer gestremd was. Omstreeks acht uur had zich een fakkeloptocht opgesteld, waaraan 4000 personen deelnamen en die vooral een schit terend effect maakte, toen allen op het slot plein zich verzamelden, waarop de muziek de Duitsche volksliederen deed hooren. De vorstelijke personen hoorden dit aan op het groote balkon, boven den inrit van 't kasteel, dat schitterend electrisch verlicht was. De Duitsche keizer bedankte in het oud-Grieksch voor de gebrachte hulde, waarop een luid en herhaald „cito" losbrak. Het was een prachtig gezicht, daar de Akropolis, op den berg gelegen, bengaalsch verlicht was, even als de Erechteions en het Parthenon, waar van de zuilen tegen den donkeren hemel wonderschoon uitkwamen. Het bleef den geheelen nacht woelig op de straten, doch Zondag morgen tegen negen uur drong alles weder naar het Slotplein. Cavalerie hield het plein vrij, terwijl de in fanterie en mariniers en haye opgesteld waren van het paleis naar den Dom, waar de gods dienstplechtigheid om elf uur een aanvang zou nemen. Waren de huizen, waarlangs de stoet zich moest bewegen, van guirlandes en vaandels voorzien, voor de kathedraal waren twee reusachtige masten geplaatst, die de kleuren van Griekenland en Duitschland droegen. Het hoofdporlaai der kerk was rijk met bloemen en guirlandes met myrthen versierd, terwijl de kerk zelf, waar honderden reusachtige kaarsen brandden, een feörieken aanblik gaf. Om elf uur begonnen alle klokken der stad het feestgelui en trad de metropolitaan, gevolgd door een stoet van geestelijken, met brandende kaarsen in de hand, voor de kerk, om de vorsten af te wachten. De personen die op de tribune naast den hoofdingang plaats genomen hadden, bogen eerbiedig; het was een plechtige verschijning, die ern stige grijsaard, met de zwaar met goud ge stikte mitra op het hoofd en den rijk ver sierden breeden mantel om de schouders. Na korten tijd kwamen de koning en de Duitsche keizer, terwijl de koningin in na tionaal costuum de bruid begeleidde. De kroonprins-bruidegom en prins George volg den. Allen groetten den metropolitaan en begaven zich in de kerk, waar de andere vorsten en genoodigden reeds plaats genomen hadden. Over met rozen bestrooide tapijten bewogen zij zich langzaam naar het altaar, waarheen prins George de bloemen-kronen droeg, bestemd om de hoofden van het bruidspaar gedurende de plechtigheid te sieren en aan het slot verwisseld te worden. Statig klonk het Te Deum door de gewel ven; de muziek was vervaardigd door Lim- boff, terwijl de tekst naar een manuscript uit de 5de eeuw genomen was. Het geheel had een zeer antiek karakter. De czarewitch plaatste de bloemenkroon op het hoofd van den bruidegom, keizerin Frederik, die op het hoofd der bruid. Gedurende de ceremonie stonden achter den bruidegom de czarewitch en de beide zonen van den prins van Wales en nabij de bruid hare beide zusters Margaretha en Vic toria van Pruisen. Het was een prachtig gezicht, die rijkdom van toiletten afgewisseld door schitterende uniformen en dat alles in eene omgeving, badend in licht. De metro politaan had tot tekst zijner rede gekozen het dertiende vers van het 13de hoofdstuk van den brief van Paulus aan de Corinthen: „Nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie, doch de meeste van deze drie is liefde. De kroonprinses heeft allerwegen een aange- namen gunstigen indruk gemaakt. Na de plechtigheid had er een galamaaltijd ten pa- leize plaats, na de gehouden cour van geluk- wensching. Aan het galadiner met 300 couverts zat prins Konstantijn aan het hoofd der tafel; links van hem koningin Olga, de keizer van Duitschland, de prinses van Wales, en rechts prinses Sophie, de koning van Denemarken, de keizerin-weduween tegenover hem de koning, de keizerin van Duitschland, de prins van Wales, de Russische troonopvolger, enz. De koning bracht een dronk uit op de jong gehuwden, op den keizer en op de keizerin van Duitschland. De keizer dronk daarop op de gezondheid van de jonggehuwden en van den koning en de koningin, op het volk en op de hoofdstad van Griekenland, en sprak de stellige verwachting uit, dat zijne zuster in het koninklijk paar hare tweede ouders zal vinden en door het Grieksche volk met liefde zal worden aangenomen. De keizer heeft zijne bewondering uitge sproken over de schoonheid en het hoogst belangrijk karakter der stad, zoodat dan ook zijn vertrek tot Donderdag is uitgesteld. Kei zerin Friedrich zal aan Olympia een bezoek brengen. De gevluchte Cretensers hebben zich tot den keizer van Duitschland gewend met verzoek om tusschenkomst te hunnen behoeve bij de Turksche regeering. Z;j hielden de wandaden staande. De keizer heett hen echter niet ontvangen en toonde zich niet geneigd in de binnenlandsche aangelegenheden van Turkije in te grijpen. Weekmarkt te Waalwijk Donderdag 31 Oct. in plaats van Vrijdag. WAALWIJK, 30 Oct. 1889. In de aan het hoofd van ons blad op genomen gemeente - begrooting komt voor de trottoirs aan de Noordzijde der Groote straat alleen een memoriepost voor. Wij vertrouwen dat de raad daarin verandering zal brengen en dat maatregelen zullen geno men worden, om dit reeds zoolang verschoven werk toch eindelijk in 1890 tot stand te brengen. We weten wel, dat er moeilijkheden aan zullen verbonden zijn, maar die bestaan over tien jaar even goed, zoo niet meer, dan nu. Eene flinke raadscommissie zal die wel weten te overwinnen. De harmonie l'Espérance heeft ons verleden Zondag op haar eerste winter-con cert kennis laten maken met een jeugdig Amsterdamsch karakterkomiek den hr. Boedels. Die kennismaking was van de alleraange naamste. De heer Boedels voldeed uitstekend in zijne verschillende voordrachten en het talrijk publiek toonde zich zeer voldaan, wat hier in Waalwijk niet altijd het geval is. De heer Boedels zal hier bij eene volgende gelegenheid weder welkom zijn. In de verleden week gehouden zitting van den gemeenteraad van Tilburg werd de rekening over 1888bedragende in ont vangst f 289,878,53 en in uitgaaf f267,278,69 met een batig saldo van 22,599,84, goedge keurd. Daarna werd mededeeling gedaan van de wijzigingen, die door het rapport der cen trale commissie in zake de gemeentebegroo- ting van 1890, na onderzoek der voorstellen van de le en 2e commissie, waren voorge steld. Deze wordt geraamd in ontvangst op f224,163.23 en in uitgaaf op f223,508,956, dus sluit met een vermoedelijk batig saldo van f654,265. De conclusie van het rap port der rekening over 1888 werd voorloopig goedgekeu.d. Over het voorstel in de wij zigingen der nieuwe begrooting om het sa laris van den 1 en commies met f 200 te ver- hoogen, staakten de stemmen, zoodat dit aan gehouden wordt tot eene volgende vergade ring. Den hoofdonderwijzer in de wijk Hei kant werd f 50 verhooging van salaris toege staan. Een verzoek van de officieren der schutterij voor het oprichten van een mu ziekkorps, waarvan de kosten voor de ge meente aan kleeding en equipementstukken f1575 zouden bedragen, wordt voo* eent

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2