HUIS en EÜF onder Elshout, Notaris LOEFF, De Ontvanger der Registratie, NOTARIS V. J. Pi. LAM. mumm-mnrnmiB "il.II. SCII0E14KERS. c. KROL, Gasfabriek, Advertentièn, VERKOOPEN; COKES, en BH ffiaua I Ingezonden stukken. Handelsb erichten lid III1T1 verkoopen verkoopen: NIEUWSTE BDBILUI. G. Heijlen. WAA1WME. Dr. Laurenlins Gosewinus van fleijst Donderdag 7 November 1889 Donderdag 21 November 1889, bij FRANS BROK in de „Hoed^ te Elshout en BIJ TOESLAG] DINSDAG 19 November 1889, onder Waspik, Capelle, Vrijhoe— ve-Capelle Sprang Besoijen Baardwijk, Drunen, Nieuwkuik en Vlijmen, in 104 perceelen. volgende vergadering aangehouden, zoo ook de eindstemming over de begrooiing. Aan den burgemeester van Made en Drimme'en, is door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, bij schrijven van den 25 dezer, medegedeeld, dat aan het ver langen ten aanzien der halte voldaan zal worden. Thans zal de halte Made en Drimmelen, gelegen aan de spoorlijn Zwaluwe 's Bosch, zooals zij bestaat met zeer beperkten dienst, in te gaan met 15 November e. k., tot sta tion verheven worden. Verleden week stond voor de arr.-recht- bank, te 's Bosch, terecht zekere Pieter R., 22 iaar, van beroep metselaar, geboren en wonende te Macharen, beschuldigd van op 17 Sept. 11., bij gelegenheid van de kermis aldaar, zekeren P. van der Kamp, uit Maas bommel met een steen zoodanig aan het hoofd te hebben verwond, dat daardoor een schedelbreuk ontstond, welke den dood ten gevolge had. In deze zaak werden gehoord 11 getuigen, onder welke 2 deskundigen. Het O. M., waargenomen door mr. baron Speijart van Woerden, subst.-officier van jus titie, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte eene gevan genisstraf voor den tijd van 3 jaar. Mr. H. J. van Leeuwen adv.-proc. te 's Bosch, ambtshalve den bekl. als verdediger toegevoegd, vroeg vrijspraak, achtende het feit niet wettig en overtuigend bewezen; mocht de rechtbank echter wel het schuldig uitspre ken, dan concludeerde hij subsidiair tot eene veel mindere straf. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Dinsdag 5 November. Te Rotterdam was het Zondag de dag, dat de bakkersgezellen antwoord moesten hebben op de door hen aan de patroons gestelde eischen. Het bleek, dat velen be reid waren die eischen in te willigen, doch geenszins allen. Nadat dit in de vergadering der gezellen was bekend gemaakt, trok Zondag avond eene groote bende door de stad. Aan de patroons, die hadden toegegeven, werden ovaties ge bracht, terwijl bij de anderen de gezellen, die aan het werk getogen waren, gedwongen werden het Zondagswerk te staken. In de bakkerij van den heer Rossmulder in den Molensteeg, werden zelfs de rui ten ingeworpen. Men had namelijk gehoord dat hij Duitschers had laten komen om te werken. De politie doet onderzoek naar de genen, die de baldadigheden hebben ge pleegd. Maandag hebben, naar men ons meldt, al de patroons, ook de heer Rossmulder, toe gegeven. Aan de Handelskade te Amsterdam staakten Maandag 100 werklieden van het Blauwhoedenveem den arbeid. Zij eischen 25 cent per uur, niet enkel voor spoedvereischend werk, doch permanent. Ofschoon de eisch voor het te lossen schip werd ingewilligd, bleven de werklieden ongenegen den arbeid te hervatten. De orde was niet verstoord. Zaterdag avond is onder Drimmelen het vaartuig van een schipper uit Waspik vol water geloopen waatdoor de schipper, zijne vrouw, en hun anderhalfjarig dochtertje in de rivier geraakten. De vrouw en het kind zijn verdronken. De schipper werd, drijven de op eene plankdocr de bemanning van de sleepstoomboot „Mosquto" opgenomen en gered. Omtrent de beide personen, die uit Haarlem naar Parijs waren vertrokken om zich in het Instituut van prof. Pasteur onder behandeling te stellen, dewijl hun door een dollen hond eenige lichte kwetsuren waren toegebracht, meldt de Haarl Ctdat beiden in goeden welstand zijn teruggekeerd, Men deelt haar te dezer mede, dat de patiënten gedurende vijftien dagen de geneeswijze heb ben gevolgd, en dat de inentingen in de eerste vijf dagen aan beide zijden des li- chaams moesten geschieden om vervolgens te worden voortgezet, eiken dag aan eene zijde. Het aantal personen, dat dagelijks in genoemd instituut wordt behandeld, bedraagt soms ruim vijftig, die tot allerlei natiën be- hooren. Laatst zag men er behalve Europea nen ook Arabieren. Zondagvoormiddag bemerkte men, dat in het wisselkantoor der firma B. te Venloo ingebroken, de brandkast verbrijzeld en eene aanzienlijke som geld ontvreemd was. De sneltrein van 5,31 uit Amsterdam naar Brussel had Zondag avond tusschen Calmpthout en Capellen (Belgie) 55 minuten oponthoud, doordat een der bufferstangen was losgeraakt en zich door den vloer van een der rijtuigen had doorgewerkt, waardoor dat rijtuig hevig stommelde. Door de noodrem werd de trein tot staan gebracht. Omtrent de werkstaking te Amsterdam meldt het Hblad: Maandag ochtend zou een aanvang worden gemaakt met de lossing van een gedeelte der lading, bestaande uit krenten, van het stoom schip Cosmopoliet, liggende aan de Handels kade, aan het Blauwhoedenveem. De losse en los vaste (d. i zij die het eerst in aanmerking komen voor werk) werklieden weigerden den arbeid te beginnen, tenzij het loon van 20 op 25 cent het uur werd ver hoogd. Aan dit verzoek werd uitsluitend voorden dag van Maandag voldaan. De werklieden waren daarmee niet tevreden, Zij wenschten de 25 cent per uur voorgoed. De baas van het Veem zeide niet verder te kunnen gaan dan inwilliging van het verzoek voor zooveel de lossing der Cosmopoliet betrof, al zou die ook langer duren dan één dag. De werklieden bleven op hun stuk. Een kwartje per uur voorgoed of geen werk. Zij staan nu nog op hun stuk en het Veem blijft weigeren. Slechts voor Zondagswerk en nachtwerk is 0,25 per uur toegestaan. De Cosmopoliet gaat vermoedelijk ongelost naar Hamburg, voor welke haven het overige gedeelte der lading is bestemd. Het getal werkstakers zal ongeveer 50 zijn, De 30 vaste arbeiders van het Veem zijn aan het werk gebleven en ook elders op de Handelskade duurt de arbeid voort. Men meldt uit Leeuwarden Zondag ochtend te 5 uur is de bij Olde- lamerbrug, onder Oldelamer, staande herberg met schuur, bewoond door Jurjen de Ruiter, afgebrand. Ongeveer 40.000 KG. hooi, be nevens het meubilair der huizinge, dat zich op den zolder bevond, verbrandden mede de overige meubelen werden gered. De hui zinge behoorde aan de familie Van Heioma, en was voor eenige jaren nieuw gebouwd de schuur, zeer oud, aan den bewoner. Beide panden waren verzekerd de laatste voor f 1500, evenals h;t hooi en de meubelen. De oorzaak van den brand, die in de schuur begon, is, naar men vermoedt, in kwaadwil ligheid gelegen. Het onderzoek duurt voort. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten huize van eene alleenwonende weduwe, op Olde GalileCn, te Leeuwarden, diefstal met braak gepleegd. De inbreker had een glasruit weten te breken in de kamer, waar de vrouw sliep, waarna hij middel vond bin nen te komen. Eerst maakte hij zich mees ter van eenig geld, dat aanwezig was in een zak, die op den stoel voor het bed lag. Met de in dien zak aanwezige sleutels opende hij hierop de secretaire in eene andere ka mer, en nam ook het zich daarin bevindende geld mede. De inspecteur van politie De Haan mocht, nadat hij van den diefstal had kennis gekregen, niet alleen slagen nog deu- zelfden nacht den inbreker op te sporen en aan te houden, maar ook het gestolen geld, dat reeds verborgen was, weder terecht te brengen. De man was pas kort geleden uit de cellulaire gevangenis te Groningen ont slagen. Loonopzund, 28 Oct. Als eene zeldzaam heid op 'tjachtgebied mag wel vermeld wor dendat hier door één persoon, Jhr. Mr. E. Verbeijenkantonrechter, in 21/s dag behalve het overige wild, 10 houtsnippen zijn geschoten. Menig jager zal de vaste hand en het scherpe oog dezen schutter ben'jden. Cupelle, 30 Oct. Door den hr. A. Hagoort, alhier, is dezer dagen een fasant geschoten in de Hoogevaartsche akkers onder deze ge meente. Gedurende 30 jaren is hem zoo'n buiten kansje niet te beurt gevallen. Herpt28 Oct. Gisteren avond hadden alhier belangrijke vechtpartijen plaats ter herberge van P. Mallant. Zekere A. v. G. komt ten zes ure de herberg binnen en wordt, na enkele woorden te hebben gewisseld, door den schoon zoon J. S. de deur uitgeranseld zonder dat daarbij bloedverlies plaats had. Vervolgens gooit de lieve schoonzoon zijne moeder met een steenen luciferspot, waarbij het bloed haar over de kleederen liep en zij eene wonde bekwam, die haar vooreerst het gebruik van den arm doet missen. Iets later krijgt de polderjongen Stoutha- mer ruzie met den bij de politie bekenden Rottier. Laatstgenoemde bracht S. met een hard voorwerp zooveel slagen toe, dat ook hij werd verwond en het bloed hem langs de kleederen liep; en dat geheele bedrijf liep in circa 3/4 \iurs af. Een ooggetuige zegt: „toen ik 's avonds een kijkje nam in bedoeld huis, geleek het geheel meer op een slachterij dan eene herberg." Door de politie is van het vorenstaande kennis genomen en die in deze iets verdient, zal zeker wel wat krijgen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) /V Mijnheer de Redacteur Met bevreemding las ik in uwe courant, dat de Burgemeester weigert het besluit van den Raad uittevoeren, waarbij aan den ge wezen marktmeester Bogaers eene schade loosstelling wordt toegekend van f 40, wegens hem veroorzaakte schade door. het doen plaatsen van eene tent op de kermis op particulier terrein, door den Burgemeester. Ik begrijp die houding van den Burge meester nietof is het ZijnEd. onbekend, dat reeds den 20 October 1859, door den Minister van Binnenlandsche zaken, krach tens machtiging des konings beslist is: „dat de Burgemeester van het recht van schorsing geen gebruikt maakt wanneer het besluiten geldtdie aan hoogere goedkeuring onder worpen zijn, daar deze niet werken kunnen, alvorens door het Hooger bestuur onder zocht te zijn". Wanneer nu de Raad besluit om eene uitgaaf te doen, waarvoor geen post op de begrooting is uitgetrokken, spreekt het van zelfs datingevolge art. 213 der gemeente wet, alvorens tot de uitbetaling een bevel schrift mag afgegeven worden voorafgaan de machtiging van Gedeputeerde Staten noo- dig is. Is er eenmaal door den Raad toe beslo ten eene uitgaaf te doen dan behoort de Burgemeester zorg te dragendat in den vereischten vorm de machtiging van Gede puteerde Staten worde aangevraagd. Hij toch is in de eerste plaats de uitvoerder der Raadsbesluiten. Bij de inzending aan Gedeputeerde Staten kan hij, des verkiezend, zijne bezwaren tegen het genomen besluit doen kennen maar de uitvoering wei' eren mag hij niet. Misschien schuilt de Burgemeester zich achter de bewering dat de raad besloten heeft tot uitbetaling zonder dat tevens be paald is dat daartoe een post op de begroo ting gebracht of machtiging aan Ged. Staten gevraagd zal worden. Mijns bedunkens zou, als dit het geval is het oneindig beter en meer met de taak van den Burgemeester strookende zijn, zulks in eene volgende ver gadering aan te merken, en dan het noodige ontwerp besluit, om de Hoogere machtiging te bekomen ter tafel te brengen. Heeft de meerderheid van den Raad of lieverheeft de Raad beslistdan moet men dit eerbie digen en verder tegenstribbelen laten varen want anders stuurt men den boel in het riet, en maakt de leider van den Raad zich zelve tot lijder van den Raadterwijl de belangen der Gemeente er slechts door wor den geschaad. En, wat erger is dan heeft er wetsverkrachting plaats. Moge de Burgemeester en de leden van den Raad toch eens tot de overtuiging komen, dat met spitsvondigheden, drijverijen en par tijdigheden, geen heil te stichten isen, wat eerstgemelde betreftdat door handelingen als de onderhavige, tegen recht en wet in veel kwaad wordt gebrouwen Een belangstellende. Waalwijk, 28 October 1889. De geachte inzender houde ons de opmerking ten goede, dat in dezelfde raads vergadering van 18 October, waarin het be sluit is genomen tot "toekenning van schade vergoeding aan Bogaerts, tevens, op voorstel van den voorzitter, bepaald is, dat het bedrag zal worden voldaan uit den post „Onvoor ziene uitgaven", welk besluit onderworpen is aan goedkeuring van Gedep. Staten. (Zie Echo v. h. Zuiden van 24 October.) De Redactie. ROTTERDAM, 28 October. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm. De beste f 7.— A f 7.50 Mindere en geringe f 6.25 a 6,80 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.25 5.60; dito mindere f 4.25 A 5. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 3.75 a 5,25mindere f 7,a 7,70beste Zomer f 8,50 a 4 50 mindere f0,a 0. Haver. De beste f3.A 3.75. Mindere fl.50 a 2.75 Paardenboonen. De beste f 5.a 5.90. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f8,75 a 9,25; Mindere f 7,75 A 8.50. Witte boonen. De beste f9.50 it 9.75. Kookerwtende beste partijtjes van 10.A 0.mindere van f 0.a 0. Schokkers van f0,A0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f 00.a f 00.Zomerzaad f 0,tot f0. Xanariezaad f6.75 tot f7. ROTTERDAM, 29 Oct. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 15, runde ren 452, vette graskalv. 371, nuchtere kalveren 5, ,'chapen of lammeren 22, varkens 2, biggen 252 bokken of geiten 0 De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kvv. 70 a - ct. 2e kw. 64 a ct. 3e kw. 60 a ct. Kalveren: le kw. 95, a ct., 2de kw. a ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 A 70 cent per half kilo. GORINCHEM28 Oct. Men besteedde voorristarwe f 7,— a 7.25 roode dito f6,50Af6,60, witte dito f6,90 A 1 7.15 inl. rogge f5,50 a 5,60 buitenl. dito f5,20 a 5,30 gerst 14,90 a 5,haver f3,3,25 beste kook erwten f0,a 0,lijnzaad fAper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 193 koeie.i enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f200 A 300 Kalfvaarzen f 130 a 200 Melkkoeien t 180 it 250 Hokkeling ossen f 00 ll/a jarige ossen f 80 A 130 Guiste vaarzen f 80 A 120 Pinken f 40 a 100 Graskalveren f 30 a 70 Nuchtere kalv. f 10 a 20 Aangevoerd 7 varkens van 21 a 24 c., per half kilo, 305 biggen van 18 A 14 per stuk Eieren f 1.70 a 1.80 per 26 stuks. Boter 50 a 60 ct. per !/j kilo. Nieuwkuik, 27 October. Hop. De handel was in de afgeloopeu week onbeduidend, er was wei nig vraag; slechts enkele partijtjes werden ver kocht voor f 4 per 50 KG. Bevallen van een ZOON, (Hendrik) M. WITLOX-BRESSERS. Waalwijk, 30 Oct. 1889, V oor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van den WelEd. ZeerGel. Hebr wordt bij deze oprechte dank betuigd door De FAMILIE. Waalwijk, 26 October 1889. te Drunen, zal C. no. 699, groot 93 centiaren. te DRUNENzal BIJ INZET DINSDAG 5 November 1889, telkens des avonds r6 ureten huize van mej. de wed. P A U W E L S, te Nieuwkuik A. Een huis en erf onder Vlijmen sectie H. nummer 1925, groot 5 aren 30 centiarenbehoorende aan de weduwe Martinus van Eggelen en anderen. B. Voor de erven van wijle den eerwaarden heer A. Pauwels Onder Nieuwkuik; I. Een perceel bouwland op het Hoog, sectie A. nummer 104, groot 37 aren en 20 centiaren. II. Een perceel bouwland aldaar, sectie A. nummer 106, groot 36 aren 10 centiaren. te WAALWIJKzal op Maandag 18 November 1889, des voormiddags 10 uur, ten koffiehuize De Gouden Leeuw, van de weduwe VER WIEL, aldaar, ten overstaan van te VLIJMEN, Inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden ONTVANGER, bij wien tevens boekjes met voorwaarden en perceelsbeschrij ving voor 10 cent verkrijgbaar zijn. Die zich nog niet heeft laten verneuken van Didtschers of Tandentrekkers kan zich aanmelden bij den heer te Baardwijk, voor de conditiën van het maken van TE De commissie van opgemelde gasfabriek maakt bekend, dat de prijzen der te beginnen met 1 Nov. a. s., zijn gesteld als volgt GROVE COKES f0,45 p. HL. GEKLOPTE COKES f 0,55 Voor 't aan huis bezorgen 5 ets. per IIL. meer. Nameo9 de commissie voornoemd, J. VAN DIJCK Jr. Directeur.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3