Nummer 87. Zondag 3 November 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Italië. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwijiisclic en Langsiraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentien 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De monarchisten in Frankrijk hebben de boulangisten losgelaten na den voor hen (monarchisten) treurigen uitslag der verkie zingen en de bonapartisten zijn hen met stille trom gevolgd; ook zij hebben de bou langisten hun congé gegeven, na te hebben ingezien, dat het alles geen goud is wat blinkt, want bij de coalitie hebben de bou langisten 't beste gevaren, zooals men weet. De resultaten zijn ongunstig geweest aan de monster-coalitie en de gevolgen zullen misschien nog noodlottiger zijn, want thans wordt den bevorderaars der coalitie hoog aangerekend datgene, waarvoor zij bij wel slagen onverdeelden lof zouden hebben ont vangen. In de rechterzijde is de verdeeldheid groot en natuurlijk zoekt iedereen de schuld van het fiasco op een ander te werpen. De boulangisten hebben als partij in het parlement den naam „revisionisten" aange nomen en zij moeten plan hebben de regee ring onmiddellijk na de samenkomst der kamer te interpelleeren over Tongkin, een onderwerp, dat voor de regeering rijk is aan voetangels en klemmen. De Spaansche cortes en de senaat hebben Dinsdag den arbeid hervat. In den senaat werd de regeering geïnterpelleerd naar aan leiding van de munt-crisis en de toeneming der openbare schuld en in de kamer diende de oppositie een motie in, naar aanleiding van de begrooting. De conservatieven willen de begrooting van verleden zomer aangeno men zien om den minister van financien in zijn budget voor 1890-1891 tegen te werken. Naarmate de datum van de opening van het Engelsche parlement nadert, komt er in de beweging ten gunste van Home-rule in Ierland weer meer leven. Te Dublin is de eerste bijeenkomst gehouden van de veree niging ter handhaving van de belangen van Iersche boeren en pachters en onder ïneer vastgesteld, dat elk lid van elke twaalf gulden, die zijn pachtsom bedraagt, minstens drie stuiver zal afstaan voor de kas. Dinsdag middag is in Duitschlands rijks dag de eerste lezing aangevangen van de begrooting en de secretaris der schatkist gaf toe, dat de begrooting moet verrassen door de vele nieuwe uitgaven, waaraan vóór een jaar niemand kon denken. Voornamelijk die voor de leger-adrainistratie zijn hoog en toch zijn de getallen met groote zorgvuldigheid en nauwgezetheid onderzocht, reden waarom de secretaris dan ook het vertrouwen uit sprak, dat de rijksdag niet zal weigeren, wat noodig is gebleken of eigenlijkwat de re geering noodig acht om door middel van oorlogstoebereidselen natuurlijkden vrede te bewaren. In den bondsraad is een wetsvoorstel in gediend tot oprichting van een stoomvaartlijn op Oost-Afrika, door het rijk gesubsidieerd. Het rijk zou jaarlijks met 900.000 mark de onderneming subsidieeren, waarvoor het dan recht zou bekomen verschillende bijzonder heden vast te stellen. De oppositie in den Hongaarschen land dag heeft de civiele lijst van de begrooting aangevallen in zulke termendat Tisza de discussie het land onwaardig noemde. Afgaande op de beschouwingen over het bezoek van Duitschlands keizer aan den sultan van Turkije in de Engelsche bladen zou men zeggen dat men aan de overzijde van het Kanaal het noodige en nuttige van dezen 's keizers tocht lang niet inziet. Men kan zich niet voorstellen, dat de reis geen ander doel zou hebben dan een bevrediging van keizer Wilhelm's reislust of nieuwsgierig heid en op grond van die meening wordt de keizer met alle politieke plannen gedood verfd, die zoo door quantiteit als qualiteit uitmunten. Al die veronderstellingen hebben geen grond en dit alleen staat vast, dat de keizer den sultan geen voorstel (aansluiting aan de triple-alliantie) zal doen, welks beantwoording in welken zin dan ook, den Zieken Man groote moeielijkheden zou bezorgen. Te Brussel zijn Dinsdag' namiddag 2 Rotterdammers, handelaars in diamanten, in het Central Hotel in hechtenis genomen, daar zij denzelfden ochtend ten kantore van een bekenden wisselaar zeker aantal obligaties der „Sociéle Générale" verhandeld hadden welke den 8en Januari van dit jaar te Door nik zijn gestolen. Niettegenstaande hunne verklaring, dat zij de bewuste stukken in den loop van het jaar van een Franschman in betaling hebben genomen en van hunne aan wezigheid te Brussel slechts gebruik hebben gemaakt om ze te verzilveren, terwijl hunne opgaven van naam en woonplaats gebleken zijn volkomen naar waarheid te zijn geschied, bevonden zij zich nog in hechtenis. Bij Rochefort prov. Namenheeft men onlangs, op den weg naar Jemelle, een nieuwe grot ontdekt door het verwijderen van een rotsblok, dat men met dynamiet springen liet. De grot moet zeer groot en 20 meter diep zijn. De gouverneur van Henegouwen heeft eenige werkstakers ontvangen, die verklaar den afgevaardigden te zijn der werkstakers in de Borinage. Zij verzochten de instelling van een hof van arbitrage en beslechting van geschillen tusschen werklieden en werkgevers De gouverneur sprak hun welwillend toe en ïaadde hun aan een blijk van goede gezind heid te geven door het werk weder te her vatten dan zou hij trachten tusschenbeiden te komen. Hij raadde hun overigens, wanneer zij zich tot den minister De Bruyn wenden te zor gen dat zij behoorlijk voorzien waren van stukken, waaruit bleek, dat zij als afgevaar- digen mochten optreden. Te Antwerpen, Brugge en Gent hebben de bevelhebbers order gekregen troepen ge reed te houdenom op telegrafisch bevel handelend te kunnen optreden. Opzien baren de maatregelen der minis ters van justitie en onderwijs, die personen uit 's lands dienst hebben ontslagendaar zij in de politiek voor Boulanger gezind wa ren. Bilardgriffier aan de rechtbank te Clermont, werd van zijn ambt ontzet, bene vens leeraren in verschillende departementen. Officieus wordt in enkele Parijsche bla den medegedeeld, dat het onjuist is, dat mi nister Rouvier een onderhoud heeft gehad met Léon Say en Magnin over een leening van 6ü0 millioen of een milliard. Dit ge rucht werd Maandag op de beurs verspreid en had een aanmerkelijke verlaging der rente tengevolge. De werkstaking in Pas de Calais is, op een klein district na geëindigd. In het Noorderdepartement hebben nog 2000 per sonen het werk niet hervat. De Fransche iegeering heeft de con ventie waarbij het protectoraat van Italië over Abessinie wordt bevestigd, nog niet goedgekeurd, om de eenvoudige reden dat zij nog geen enkele mededeeling hieromtrent heeft ontvangen. De directeuren van de tentoonstelling hebben beraad over de wijze, waarop hei avondfeest,waarmede de tentoonstelling zal ge sloten worden, moet worden gevierd. Behalve de illuminatie van hetTrocadero en denEiffelto- ren, zullen 700 potten Bengaalsch vuur in den tuin der tentoonstelling ontstoken worden. De directeuren hebben ook gesproken over de practische maatregelen om de galerijen spoedig te doen ontruimen. Uit Duinkerken wordt gemeldHet antagonisme dat elk jaar om dezen tijd, waarin hier weinig schepen aankomen zich tusschen de Belgische en Fransche haven werkers openbaartneemt groote verhoudin gen aan. De Fransche werklieden eischen dat men alleen hen bij het lossen van schepen te werk zal stellenen dus de Belgische zal uitsluiten. Eergisteren nu waren bij het lossen van het Engelsche vaartuig John Wels een aantal Belgen aan den arbeid, toen een vier honderd Franschen kwamen opdagen om hen te beletten voort te gaan. Een beambte van een scheepsmakelaar wilde tusschenbeide ko men om de gemoederen tot bedaren te brengen, en het gevolg er van was dat hij ernstig gewond werd. Lord Salisbury tracht de koningin over te halen de nieuwe zitting van het parlement in persoon te openen. Hij verwacht dat eene verklaring, in hare tegenwoordigheid door de regeering afgelegd ten gunste der unie de partijgenooten van Gladstone zal nood zaken de home-rule voor een een tijd te la ten rusten. De koningin zou daarvoor eenige dagen in Buckingham Palace vertoeven en van daar in statie naar het parlement gaan. Eene vrouw heeft voor een dér Lon- densche politie-magistraten verklaringen af gelegd, volgens welke zij ter nauwernood aan de gruweldaden van den waren of een anderen Jack the Ripper ontsnapt is. Zij was in den laten avond van Vrijdag jl. in Oxfordstreet, toen zij door een man aange sproken en naar een der zijstraten gevoerd werd. Daar begon hij haar te mishandelen en haalde hij een mes voor den dag, waar mede hij haar dreigde te vermoorden. De vrouw schreeuwde. Zij werd op den grond geworpen, maar twee personen kwamen na derbij. Zoodra de man deze hoorde, wilde hij vluchten, doch hij werd achtervolgd en gegrepen. Hij slaagde er echter in zich we derom los te maken en verdween door een deur. De vervolgers klopten, doch werden met binnengelaten. Het huis is bekend bij twee of drie snorders en de twee peisonen, die den moordenaar vervolgden. Deze was zeer netjes gekleed. De politie, waartoe de vrouw zich wendde, gaf haar den raad, zich bij den magistraat te vervoegen, doch verzuimde iemand te zenden, die nadere inlichtingen kon verstrek ken, zoodat het geval tot nader moest worden aangehouden. Men zal dus spoedig kunnen weten of men inderdaad aan een nieuw stuk van Jack the Ripper heeft te denken. Men vreest sterk voor een hernieuwde werkstaking inde dokken, nu uitgaande van de schippers der lichters. Deze eischen, dat nu ook de gewone dokwerkers zich bij hen zullen aansluitenevenals zij bij de groote staking de dokwerkers bijstonden zonder per soonlijk belang. Eenige groote theehande laren hebben onmiddellijk een aanvang ge maakt met het bergen van hun voorraad, opgeslagen in de dokken, in pakhuizen in de stad. De leiders trachten deze werksta king tegen te houden, daar zij vreezen alle voordeelen te zullen verliezen bij den eersten kamp behaald. Engeland heeft aan Duitschland alle vol doening gegeven ten opzichte van het ge laakte onderzoek en de inbeslagneming van de stoomboot Neera, die wapenen voor de Petersexpeditie overbracht De schuldige officier heeft zijne verontschuldigingen gemaakt en de admiraal Freemantle heeft den consul- generaal schriftelijk zijn leedwezen over het vooi gevallene betuigd. Een vergeetachtig deurwachter van het spoorwegstation te Mainz heeft onlangs, bij het vertrek van den laatsten avondtrein naar Frankfort, verzuimd, de passagiers te waar schuwen en de deuren van de wachtkamer te openen. De trein vertrok nu zonder de pas sagiers, die voor rekening van de spoorweg directie een nachtverblijf zochten. Dat het verzuim te Frankfort, onder de betrekkingen der vergeten reizigers groote ongerustheid veroorzaakte, behoeft niet ver meld te worden. De herwapening van het leger met het geweer klein kaliber, 8 millimeter, gaat niet naar wensch slechts een bataillon der garde heeft deze in gebruik en nu blijkt, dat het mechanisme te zwak is, om bij het herhaald vuren den terugslag te blijven weerstaan der zwaar geladen patronen. De minister van justitie heeft aan de rech terlijke macht bevolen alle gewelddaden, tegen de joden begaan, streng te straffen. In het jongst verschenen militair blad, waarin de bevorderingen openbaar gemaakt worden, komt het 2e korps-artillerie-regiment „aartshertog Johan Salvator" niet meer onder den naam van den aartshertog voor. De geschiedenis van het overgaan tot het Russisch geloof door de gemeente in de Krain, is een nieuw stadium ingetreden. De rechtbank is tusschenbeide gekomen en heeft nu huiszoekingen gedaan en de raddraaiers in hechtenis genomen. Hierbij is aan 't licht gekomen, dat 2000 florijnen voor het bouwen van een kerk aan de burgerij van Podraga van buiten werd verzekerd. Er wordt ver moed, dat hierbij groote Russische woelingen in t spel zijn. De nieuwe prijsberekeningen op de Hon- gaarsche sporen werken zóó gunstig, dat ook in Cisleithanie een proef met een dergeliik tarief zal genomen worden. De meerderheid der commissie voor het adres in den Boheemschen landdag heeft besloten aan de vergadering het voorstel te doen om over te gaan tot de orde van den dag met betrekking tot de motie, welke ten doel heeft tot een eerbiedig adres aan den keizer te besluiten om zich als koning van Bohemen te doen kronen. Een zonderling spoorweg ongeluk wordt uit Praag bericht. Op den Noord Wester spoorweg ontspoorde de locomotief van een trein door een omheining, welke omverge- waaid was en den weg versperde; maar de trein werd tijdig tot staan gebracht en er gebeurde geen ernstig ongeluk. Men zond nu, van een naburig seinkan- toortje, bericht naar het naastbijzijnd spoor wegstation, en vandaar werd onmiddelijk een trein tot hulp afgezonden. Maar die hulptrein reed in snelle vaart een helling af en liep ondanks de waarschuwende seinen, met een geweldigen schok tegen den stilstaanden trein aan, waarvan eenige wagens verbrijzeld wer den. Van de passagiers, die na het eerste ongeluk uitgestapt, maar wegens den sneeuw storm in de waggons teruggekeerd waren werden er vier zwaar gewond; een hunner is reeds overleden. De leening, door de nationale bank onder garantie van de regeering aan koning Ma- konnen van Abessinie toegezegd, brengt de gemoederen in beweging. De conditie is dat Abessinie in twintig jaar die 4 millioen zal terugbetalen, doch deskundigen beweren, dat dit onmogelijk is, zoodat Italië ten slotte deze som zal moeten betalen. Men acht de financien van Italië op dit oogenblik niet zoo

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1