Turkije. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. üTtyoe ring eis. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Rijkspostspaarbank. De Wereldtentoonstelling te Parijs. xxv. «■3 gunstig, dat de regeering zulk een geschenk kan verantwoorden. Aan het Vaticaan is bericht ontvangen, dat generaal sir John Simmons, oudgouverneur van Malta, benoemd is tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij den Hei ligen Stoel voor de onderhandeling ter be noeming van een geestelijk hoofd voor het eiland, die slechts aan den paus verantwoor ding verschuldigd is. Daar in jaren geen Engelsche gezant bij het Vaticaan was aan gesteld is men zeer ingenomen met deze benoeming. In vele gedeelten van noordelijk Italië zijn de rivieren door de vele regens, die in den laatsten tijd gevallen zijn, zoodanig ge zwollen, dat zij buiten hare oevers zijn ge treden. Te Mantua zijn de laagste gedeelten der stad reeds ondergeloopen. DePanarois onrustbarend gewassen. De weg van Vignola staat blank; drie personen z:jn verdronken en de slagregen houdtvolgens de laatste telegrafische tijding, nog steeds aan. Ook de Po is bij Ferrara bovenmate gezwollen. Te Konstantinopel worden groote toebe reidselen gemaakt voor de ontvangst van den Duitschen keizer, die 2 November zal aan komen. Er zal een groote militaire revue voor het paleis van den sultan worden gehouden, waar een groote teut voor den souverein wordt opgericht. Men hoopt, dat de keizer tot zes November te Konstantinopel zal blijven. De bevolking laat om strijd haar huizen schoon maken en ook de regeering laat in allerijl aan de karzernen en hospitalen de noodige herstellingen verrichten. Een speciale com missie is benoemd om toezicht te houden bij de preparatievenwelke voor de ontvangst des keizers gemaakt worden. De keizer, de keizerin en gevolg hebben begeleid door de geheele koninklijke familie en alle vorstelijke gasten, Donderdag ochtend te li1/* uur Athene verlaten. Aan Trikoupis hebben de keizer en de keizerin hunne hooge tevredenheid betuigd over het gevonden ont haal. Onder de salvo's van het geschut heeft de Duitsche vloot te 12 uur den Piraeus verlaten. Uit St. Petersburg verneemt de Daily News dat de czaar aan den minister van justitie die op reis gaat naar de Oostzee provinciën, verklaard heeft dat zijne majesteit eene ma tiging van het gestrenge regeeringsbeleid over die provinciën allernoodzakelijkst acht. De berichten over de cholera in Perzie luiden ernstig. De epidemie breidt zich in het zuidwesten uit, en nadert reeds Teheran, ondanks alle pogingendoor de overheid aangewend om haar tot staan te brengen. Men is bevreesd dat reizigers en pelgrims de cholera naar Rusland zullen overbrengen, en dringt daarom aan op het instellen eener scherpe bewaking, van de greuzen. Volgens de Londensche editie van den New-York Herald is er in Guatemala eene omwenteling uitgebroken. Zeventien hoofden der muiters zijn gegrepen en doodgeschoten. In hetzelfde blad wordt het bericht beves tigd, dat de groote wapenfabriek van Krupp te Essen overgebracht wordt naar Pittsburgh (in Pennsylvania). Krupp schijnt te vreezen dat een groote Europeesche oorlog tot sluiting van zijne fabriek zou kunnen leiden, terwijl hij gelooft dat Noord-Amerika op groote schaal koopster van de Krupp-artikelen zal worden. De nieuwe fabriek van Krupp zal aan den oever van de Monengahela rivier verrijzen; vijt mijlen gronds zouden daarvoor reeds aangekocht zijn. De Herald meldt voorts dat de oogst in Dakota volkomen mislukt is. Twintigduizend personen worden met verhongering bedreigd. Er is geen voedsel verkrijgbaar. De kamer van koophandel te St. Paul brengt een fonds bijeen tot leniging var. den nood. eerste winfcerconcert door de liedertafel Oe fening en Vermaak, op de zaal Musis Sacrum. Zie programma's. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand October 1889, Ingelegd f2247,63. Terugbetaald f 1490,85. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, ^draagt het nummer 885. WAALWIJK. Zondag 3 dezer, 's middags 12 uur, door de harmonie l'Espérance, op de harmoniezaal. 1. Marie Antoinette, ouverture. Montagne. 2. La Somnambule, fanlaisie. Kessels. 3. Souvenir d'Ostende, concert mazurka. Adriëns. 4. Marche militaire. Brohm. Zondag 3 November, 's avonds 7 uur, eer ste winterconcertdoor de zangvereeniging Cecilia, op de zaal van de erven >A. N. van Riel. Maandag 4 November's avonds 7 uur, WAALWIJK, 2 Nov. 1889. /Döör de conferentie van den H. Vincentius a Paulo, alhier, is den heer J. W. de Bree een schrijfbureau aangeboden, als blijk van erkenning van de geheel belangelooze diensten gedurende ruim 37 jaren als hoofdonderwijzer aan de Zondagsschool bewezen. De functiën van den heer de Bree aan ge zegde school zijn, na dezes eervol ontslag, welwillend overgenomen door den heer Spij kerman. Bij de Dinsdag in het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage gehouden verkiezing is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen de heer H. I). Guyot, (liberaal) met 2886 van de 5393 geldige stemmen. Op den heer mr. M. W. baron Du Tour van Bellinc- have (candidaat der vereenigde antiliberalen) waren 2493 stemmen uitgebracht. Woensdagnamiddag viel de machinist M. van den goederentrein van Bokstel naar Utrecht te Hedel van de machine. Per trein naar Bokstel terugvervoerd zijnde, constateer de dokter Hoek aldaar, dat er eenige ribben gebroken waren. Daar echter deze genees heer zich 10 minuten later naar Oosterwijk begaf, moest de gekwetste, die inmiddels in het liefdehuis is opgenomen, vooreerst zonder geneeskundige hulp blijven. Zijn toestand is hoewel niet gevaarlijk, toch zeer zorgelijk. Te 's Bosch werd Dinsdagavond door de politie aangehouden een persoon, die bij verschillende inwoners met eene lijst rondliep, om, zooals hij opgaf, gelden in te zamelen voor het Evangelisch Verbond. Plet bleek echter, dat hij in plaats van die gelden af te dragen, ze voor eigen onderhoud gebruikte, terwijl nog zal moeten worden uit gemaakt of hij werkelijk opdracht heeft voor genoemden bond gelden in te zamelen, het geen zeer in twijfel wordt getrokken. Hij is ter beschikking van de justitie ge steld. Te Willemstad is het tjalkschip Theo dora, na de haven van Ouddorp,waar het tegen de steenen glooiing was aangevaren, verlaten te hebben, en na nog te Oude Tonge te hebben geankerd, op het Hollandsch Diep tengevolge van een lek, gezonken. De schip per met zijn knecht en jongen, kon zich met moeite redden. Ongeveer een half uur later werd het vaar tuig van G. Geertsen, te Willemstad, op de hoogte van Dintel-Sas aangevaren door eeti van Zierikzee komende tjalk, waardoor het onmiddellijk zonk. Omtrent de inbraak in het wisselkantoor van de heeren Berger te Venloo meldt men nog, dat de dieven over den muur aan den voormaligen vestinggrond, bij het klooster der Franciscanen, op het erf gekomen zijn en toen de deuren door middel van loopers moeten geopend hebben, daar van buitenbraak hoe genaamd geen spoor te vinden is. In het kantoor zelf was de brandkast, welke een aan zienlijke waarde inhoudt, halt opengebroken. De eerste zeer dikke wand was reeds met boren en vijlen geopend, terwijl men aan den tweede reeds begonnen was, doch bij dit werk schijnen de dieven gestoord te zijn. De ijze ren geldkist heeft geen weerstand aan hunne werktuigen kunnen bieden. Deze bezweek en de dieven namen ongeveer f 51)00 zilvergeld er uit. *De dieven schijnen op het hooren van gerucht gevlucht te zijn, want zij hebben een spoorwegboekje laten liggen. Verder een potje, bevattende smeer voor machinale boren, een stalen vijl en een gestempelde citroen. Daar deze laatste nergens anders dan in En geland gestempeld worden, vermoedt men dat de dieven Engelschen zijn. Bovendien was het spoorwegboekje opengeslagen bij de dienstregeling van de richting Londen. Na den nacht te Venloo doorgebracht te hebben, zijn de beide verdachten naar Ant werpen gereisd en van daar per stoom boot naar Brazilië vertrokken. Zij gaven op uit Silezie afkomstig te zijn. Zekere H. De B., een Hollander, die voorgaf „algemeen administrateur van het technisch en wetenschappelijk departement van de maatschappij ter exploitatie van Bo- gaerts' patenten", te zijn, is, te zamen met een Oostenrijksch baron, die ridder van de Roos van Brazilië is beiden noemen zich „uitvinders" te Londen aangehouden wegens zwendelarij Zij hadden o. a. reeds een plan op het papier om het Albert Palace in de wijk Battersea voor 25 000 pd. te koo- penmaar de politie verklaarde, dat zij nauwelijks 25 stuivers rijk waren. Hun ver hoor werd tot nader verdaagd. Gcertruideubcrg'. Zondag 27 October had alhier eene treffende plechtigheid plaats. Onze R. K. militaire-vereeniging vierde haar eerste feesthet feest namelijk der plechtige op dracht harer leden. Reeds gedurende drie avonden waren zij voorbereid door het mach tige woord van tien eerw. pater Cajetanus van de orde der Minderbroeders-Capucijnen, en Zondagmorgen naderden zij gezamelijk bijna lOu in getal, met de grootste stichting tot de H. Tafel. Na volbrachte dankzegging werden zij onthaald in het schoon en ruim lokaal der vereenigingdat voor deze gele genheid nog op passende wijze was versierd. Des avonds had de plechtige opdracht plaats in de schoon verlichte kerk. Dezelfde eerw. pater Cajetanus hield de feestrede, waarin hij op boeiende en treftende wijze den jeugdigen militairen voorhield le. Wat voor den christen soldaat de R. K. militairen-vereeniging is; 2e. Wat er voor hen in deze opdracht lag opgesloten; om hen aldus aan te sporen met den H. Petrus Ep. I Cap II17 „allen te eeren, de broederschap lief te hebben God te vreezen, en den koning te eerbiedigen." Vervolgens deden zij hunne opdracht en beloofden zij uit volle borst, altijd trouwe soldaten van den koning maar ook vooral van den koning der koningen te zullen blij ven. Terwijl nu het orgel zijne schoone tonen deed weergalmen en het zangkoor zijne schoonste stukken deed hooren, werd hun de gewijde medaille op de borst vastgehecht door den zeereerw. heer Deken J. Wijne geassisteerd en omstuwd door vele andere eerw. heeren geestelijken. De zegen met het Allerheiligste besloot deze treffende plechtigheid. Na afloop begaven de leden zich wederom naar de zaal der vereeniging, waar zij verder den avond bij zang en voordrachten in gulle en gepaste vroolijkheid doorbrachten. Gelukkig de ouders, zoo dachten wij, die hunne zonen aan zulke vereeniging kunnen toevertrouwen maar nog meer gelukkig de jongelingen, die door deze vereeniging voor vele gevaren behoed en door elkanders goed voorbeeld gesterkt worden. Moge de nog jeugdige vereeniging groeien en bloeien en moge haar steeds bijblijven de milde onder steuning van alle weidende katholieken. ^Baardwijk2 Nov. De heer Adrs. van Iersel is bij besluit van ZE. den commissaris des konings benoemd tot zetter der directe belastingen in de gemeente Baardwijk. Bij herhaling vertoefden we reeds in de Fran- sche afdeeling. Daar toch is zooveel schoons te zien, dat we telkens onwillekeurig den weg daar heen weer insloegen, en telkens was het ons of weer voor den eersten eer kwamen, want telkens zagen wij weer iets, wat wij een vorige maal niet hadden opgemerkt, en waarvoor we nu let terlijk opgetogen stil stonden. Zoo werd een paar dagen geleden onze aandacht nog getrokken door een reusachtig blok mahonie hout, dat niet minder dan zeven duizend kilos weegt. Het heeft twee en een kwart meter in doorsnede en een omtrek van zes meter tachtig centimeters. In de afdeeling kristal- en glaswerk vonden we een glazen bol, voor horlogeglazen en geblazen door gecomprimeerde lucht. Deze bol, die vijt en twintig kilos weegt heeft een diameter van 1 ra. 55 cm. en een inhoud van negentien honderd vijftig liters. Hij is een meesterstuk van glas blaaskunst. In hetzelfde compartiment staat een ongefoelied spiegelglas, 7 meter 63 centimeter hoog en vier meter 10 centimeter breed. Dit ware monsterglas heeft eene dikte van 12 millimeter en weegt 938 kilos. Het is waarschijnlijk de grootste spiegel ruit, welke tot dus verre vervaardigd is; en als men bedenkt welke verbazende modelijkheden verbonden zijn aan het l'abiiceeren van zulke groote ruiten, mag deze stellig nok wel gerang schikt worden in de rij der meesterstukken. Doch wij willen nu niet langer blijven stil staan bij de producten der Fransche nijverheid. Wij gaan thans iets noordelijker en brengen een kort bezoek aan de afdeeling onzer zuidelijke bu ren: aan de Belgische sectie, met zooveel talent georganiseerd, zoo smaakvol ingericht, en dank zij de algemeene medewerking van industrieelen en fabrikanten, zoo rijk voorzien. De hoofdingang is gebouwd in Vlaamschen stijl; de beide doorgangen prijken met kostbare dra peries, terwijl voor de penanten een keur van tro pische planten zijn geplaatst. De Belgische sectie telt, alléén wat de afdee- lingen Nijverheid en Landbouw aangaat, 1432 inzendingen. De afdeeling Tuinbouw is hieronder niet eens begrepen. Wij tellen in de afdeelingen Nijverheid en Landbouw ook behalve Tuin bouw, slechts 360 inzendingen. Daarvan behooren er 31 tot He Koloniale afdeeling. Blijft dus voor Nederland zelf het uiterst bescheiden cijfer van '129! Dat is nog geen vierde van 'tgeen de Bel gen zonden. 't Is magertjes I Ik moet hier echter bijvoegen dat de deelne ming voor de Belgen heel wat minder kostbaar was, dan voor de Nederlanders. Een meter plaats ruimte kostte in de Belgische afdeeling slechts dertien franks en het vervoer der goederen Jieen en weer is geheel kosteloos. Dair staat wel te genover dat de inzenders verplicht waren eene vitrine te huren van de commissie de vitrines zijn uniform maar deze werden ook tegen uiterste billijke prijzen verstrekt. En men had er nu ook zelf geen te koopen. Zeggen wij voorts nog, dat geene enkele com missie hare roeping beter begrepen heelt dan de belgische. Zij voorzag in alles wat noodig was. YVanneer bekroningen uitgereikt waren voor de het best georganiseerde aldeelingen het belgische comité zon dan ongetwijfeld een eerediploraa hebben verworven. Het is inderdaad eene lust om te zien hoe alles daar voor het meeste gemak van inzenders en bezoekers tevens is in gericht. Ook is het genot, in aanraking te ko men, met een lid van het Comité of een hoogeren of lageren beambte. Van groot tot klein staat iedereen er u te woord met de grootste beleefd heid en voorkomendheid en helpt u voort zooveel in zijn vermogen is. Als Hollander vooral, moet ik erkennen dat dit lang van alle tentoonstellings-comité's niet gezegd kan worden, al geef ik toe ik aan het Neder- landsche bureau ook wel eens een commissielid gevonden heb, die in hulpvaardigheid, in beleeld- heid en voorkomendheid voor geen Belgischen confrater behoefde onder te doen. Wat er nu in de Belgische sectie zoo al te zien is, vraagt gij thans zeker? Ja zoowat van alles. Wonderschoone kunstwerken; dat spreekt van zelf. Wij zien er deze ware kunstproducten zelfs voor onze oogen maken. Een Brusselsch huis zond een piar kantwerk sters, die den geheelen dag vlijtig aan den arbeid zijn. Hoofdzakelijk uit Brussel en Meehelen werden prachtige meubels gezondendie waarlijk wat schoonheid van vormen aangaat, voor geen Pa- rijsch fabrikaat behoeven onder te doen evenmin als de rijtuigen. Onderde inzendersvan meubelen mogen we vooral een Leuvenaar den heer Goyers, niet onge noemd laten, die het meubelvak uitoefent in den uitgebreidsten zin. Zoo vinden wij van hem een voortrelfelijk in 13e eeuwen stijl gebeeld- houwden preekstoel en een niet minder rijk ge- beeldhouwden schouw van Toitau-steen; een stuk waarvoor het bagatel van twintig duizend franks gevraagd wordt, maar dat ook verreweg de schoonste schoorsteen is, welke men op heel de tentoonstelling kan vinden. Voorts een paar mo dellen in gips van beelden welke door den heer Goyers gegoten zijn ter versiering van een der groote zalen van het Tivoli te Londen, een soort van concertgebouw of Eden-theater, dat daar eer lang op het strand zal geopend worden en waar van de binnenbouwde meubeleering en versie ring geheel aan dezen Leurenschen kunst- industrieel zijn opgedragen. De fabrikanten uit Verviers en omstreken zen den eene rijke verzameling wollen stoffen, terwijl de spinners en wevers uit Gent evenzeer uitmun tend vertegenwoordigd zijn. De eer der aardewerk-fabrikatie wordt hoog gehouden door de bekende firma gebrs. Bock daarin voortreffelijk gesteund door een paar an deren. Wij zagen verrukkelijke fayénces bij die heeren, doch wij mogen daarbij niet verzwijgen dat hunne imitatie van ^oud-Delftsch* ons wel het minste beviel. Daarvoor mogen zij eerst nog wel een lesje gaan nemen. Zoo gaat het ook met de Belgische branders, die jenever willen stoken en hun twijfelachtig fabri kaat dan soms brutaal weg ^Schiedam* noemen I YVat zij maken is niet meer dan wat wij foezel ge woon zijn te noemer». Wat ae Belgen daarentegen op uitstekende wijze vervaardigen is geëmailleerd ijzerwerk. Daarbii weten zij porcelein en aardewerk op inderdaad bedriegelijke wijze na te bootsen. De fabrikan ten daarvan weten Delftsche tegels bijna nog beter te imiteeren dan de heeren Bock. Senior. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Zoo even verneem ik dat B. en W., in hunne heden morgen gehouden vergadering zouden besloten hebben, schutter A. te doen gijzelen wegens wanbetaling van boete. Wanneer het een feit is dat zoodanig be sluit zou zijn genomen, ben ik nieuwsgierig hoe dat zaakje afloopt dewijl het van vrij algemeene bekendheid is, dat bedoelde schut ter de quitantie, door den auditeur geteekend, in den zak heeft. Zeker is 't in alle geval dat hij, sedert gedane betaling, nog 2 malen om voldoening derzelfde boete is aangemaand. Hoe vindt u zoo iets Ook een schutter. Waalwijk, 2 Nov. 1889. i I I H WAALWIJK. (Niet officiCel.) Vanaf 26 Oct. tot 2 Nov. GFBORENHendrik z. van Henri Witlox en M&ric Bressers. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Johannes Verhoof- stad, 23 j. en Catharina Kooijmans, 25 j.; Godefridus Pullens, 27 j. en Johanna Ma ria van Baardwijk 23 j. te Waspik; Fran- ciscus Festers, 30 j. te Drunen en Maria Marcella Itemie 29 j. OVERLEDENJohanna van de Wiel 7 m. BAARDWIJK. GEBOREN Cornelia, d. van Willem van Es en Adriana van Drunen Maria Josephina d. van Cornelis Pullens en Adriana van Huiten Bei nardus z. van Hendrik van Gerwen en Johanna van Es. GEHUWD: Cornelis A. Baijens, jm. 23 j. met Adriana Schilders jd. 26 j. OVERLEDEN: Antonetta Adriana Verhoeven, 1 ra.; Maria van Huiten weduwe van Everar- dus van Herpt 85 j.; Hendrika Leijtens, echtgenoote van Cornelis van Mierlo 54 j. Cornelia Maria Adriana van Rijswijk, 5 ra.; Adrianus de Nijs 83 j.; Hendrik Pullens weduwnaar van Hendrika van Moergestel 65 jaren. CAPELLE. Van 18 Oet. tot 31 Oct. GEBORENAutonia Cornelia, D. van Machiel Hommel en Antonetta Klootwijk. HUYVEL1JKS-AFKONDIGING Cornelis Bakke ren 28 j. en Johanna Olasina Roosenbrand, 23 j. te Waspik. Adriaan Van Beek 26 jaar, en Berdina Helena Varossieau 32 j. te Terheijden. HUWELIJKS-VOLTREKKING: Johannes Spie ring 50 j. en Johanna Maria Camerling 37 j. van Dordrecht. Gerrit van der Hoe ven, 46 j. te Sprang en Catharina Ituijten- berg 36 jaar. OVERLEDEN: Willem van Beek 84 j. ongeh. WAALWIJK, 2 Nov. Bij redelijken aanvoer ter veemarkt was de handel tamelijk vlug. Kalfkoeieu golder» f 160.a f 297.50 Kalfvaarzeu 1135,f 165, Jonge varkens f8.a f 13,25 naar qualiteit. Ter botermarkt aangevoerd 1119 KG. van f0,90 a fl,10 per KG. Eieren f5.50 a f6.25 per 100 stuks. Bij goede vraag naar prima zwaar en licht zooileder zijn de prijzen zeer vast. In in ferieure soorten Werd ook iets gedaan, doch nog steeds aan lage prijzen. Voor schors is de markt wel zoo goed gestemd. De huiden markt is weder iets be ter. Vooral voor goede in de zware wichten.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2