Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Zwitserland. Italië. Monaco. Oostenrijk-Hongarije. Bulgarije. Turkije. Griekenland. BINNENLAND. Het is te verwachten dat de ministers, in het bijzonder de heeren Beernaart en de Volder, weder eens op de moreele pijnbank zullen worden gelegd. Naar althans verze kerd wordt, zou in de instructie gebleken zijn, dat eerstgenoemde niet volkomen de waarheid sprak, toen hij in de kamer ver zekerde, niet voorbereid geweest te zijn op de komst der heeren Pourbaix en Coesaert, toen die omstreeks middernacht door hem ontvangen werden. Eveneens zou het geble ken zijn dat de heer De Volder zich heeft vergist, toen hij in de kamer zeide, zijn ambt genoot Beernaert niet te hebben gesproken onmiddellijk na afloop van het bezoek van Pourbaix en Coesart. Verder zou ook ge bleken zijn dat de heer Cornet, lid van den senaat, zich vergist heeft, toen hij voor het hof van gezworenen verklaarde, aan Pour baix nimmer geld te hebben geleend, daar er in het dossier brieven moeten zijn van hem zeiven zoowel als van Pourbaix, waaruit het tegenovergestelde blijkt. Blijken deze mededeelingen juist en wor den de ministers opnieuw gecompromitteerd, dan komt de zaak wederom in de kamers in behandeling en is het zeer de vraag, of de gevolgen dan voor het ministerie niet ernsti ger zouden zijn tlan in den afgeloopen voor zomer. De monarchisten zijn zeer terneergedrukt door de nederlaag bij de jongste verkiezin gen geleden. Men tracht het comité der rechterzijde, dat opgelost was, weder in het leven te roepen in een voorloopige samen komst werd besloten, dat de geslagen can- didaten aangeschreven zouden worden om gegevens te verzamelen, waarop de verkie zing van den tegen-candidaat nietig ver klaard zou kunnen worden. Deze circulaire, die direct verzonden werd, werd geteekend door baron de Mackau. De werkstaking der mijnarbeiders in het Noorderdepartement kan als geëindigd wor den beschouwd. De werklieden zijn bijna allen weer in de schachten afgedaald tegen het verhoogde loon, dat de patroons hun toe gestaan hebben, maar waarmede zij aanvan kelijk, opgeruid als zij werden, geen genoe gen wilden nemen. Een koninklijk decreet machtigt den mi nister van financien een wetsontwerp bij de kamer in te dienen strekkende tot ver hooging der invoerrechten op graan en meel. Een storm, die Vrijdagavond over Schot land woedde, heeft te Glasgow een schrik kelijk onheil aangericht. Hij wierp de mu ren om van eene in aanbouw zijnde tapijt- fabriek, zoodat zij neerkwamen op een paar loodsen, in welke omstreeks 140 meisjes aan het werk waren. Dit geschiedde plotseling zonder eenig voorafgaand teeken van gevaar. Zij die aan den dood ontkwamen (en het zijn er niet veel meer dan de helft) beschrij ven den schok en het geraas, door de neer ploffende muren veroorzaakt, als ontzettend. Zaterdagmorgen waren er reeds 25 vreeselijk verminkte lijken gevondendoch minstens nog dertig personen, die vermist worden, moe ten nog onder het puin bedolven liggen. Bo vendien zijn er velen, die het leven er af brachten, verminkt of gekwetst geworden. Men wordt al meer beducht voor eene hernieuwde werkstaking der dokwerkers. De vijandigheid tusschen de gewezen werkstakers en de zoogenaamde blacklegs duurt voort. Eene werkstaking zou op dit oogenblik bij zonder noodlottig zijn, aangezien het nu de tijd is van groote verzendingen. In eene te Whitechapel gehouden vergadering werd door de arbeiders besloten, slechts voor die pa troons te werken, die hun vier shilling dag loon en hetzelfde voor nachtwerk willen be talen. De onderhandelingen tusschen patroons en arbeiders worden door bemiddeling van lord Brassey voortgezet. Door Singer en zijn partijgenooten is een voorstel gedaan tot het brengen van eenige wijzigingen in de wet, betreffende de verze keringen tegen ongevallen. Enkele vrijzinnige afgevaardigden steunen die voorstellen. Men deelt officieel mede, dat de keizer en de keizerin eerst in de tweede helft van November te Berlijn zullen komen. Alle werklieden in de mijnen „Karling" en „Hopital" in den Elzas, ten getalle van 500, hebben het werk gestaakt. Eenige Prui sische mijnwerkers leiden de beweging. De grève is uitgebroken, omdat de herhaalde aanvragen om loonsverhooging zonder succes zijn gebleven. Wegens herhaalde rustverstoring en het verzet der officieren van het leger des heils te Geneve, heeft het gemeentebestuur de bijeenkomsten van het leger des heils ver boden en de lokalen gesloten. Naar geseind wordt hebben bloedige ge vechten tusschen de politie en het heilsleger plaats gehad, waarbij het laatste met ijzeren stangen van zich afsloeg. In den jongsten Italiaanschen ministerraad is besloten de kamers tegen 25 November bijeen te roepen. Dit besluit heeft eenige vertraging onder vonden wegens de onzekerheid, waarin men verkeerde omtrent de reisplannen van keizer Wilhelm, van wien het nu zeker is, dat hij den 12 a. s. over Venetie weer voor een dag naar Monza komt om daar alsnog de vroeger wegens het slechte weder uitgestelde fazanten-jacht te houden. Bij de gemeenteraads-verkiezingen te Rome hebben, gelijk verwacht was, de ge avanceerde liberalen en radicalen vele voor deden behaald, 't Is de vraag of het hun zal gelukken een einde te maken aan de financieele misère, die op de eeuwige stad drukt. De hooge waterstand in Boven-Italie veroorzaakt op vele plaatsen groote schade. Op het Comomeer is de goederenstoomboot- dienst gestaakt, daar de steigers alle over stroomd zijn. De dijken van de boven-Po zijn bezweken, waardoor het land geheel overstroomd is. Door een storm liep het water te Rome zoo hoog, dat de Tiber uit zijn oevers dreigde te treden, waardoor het laagstgelegen gedeelte der stad overstroomd zou worden. In Boven-Italie zijn alle rivieren buiten hare oevers getreden en in Bologna is eene uitgestrektheid lands van 20.000 hectaren overstroomd. De bewoners werden met moeite ontzet. Tusschen Rome en Civita-Vecchia is een spoorwegbrug over den Tiber weggeslagen, juist op het oogenblik dat een trein pas- seeren zou. Te Algeri, op Sardinië, heeft een cycloon in een half uur tijds in de haven alleen een schade van 500 duizend lires aangericht. Op het eiland was het spoorwegverkeer ge heel gestremd door de omvergeworpen boo- men. Messina en Palermo zijn eveneens door een verschrikkelijke orkaan geteisterd. Te Palermo werden 200 huizen door het opge zweepte water vernield, en rondom Messina is alles door den stroom weggevaagd; van vele wijngaarden is geen spoor meer te vinden. Aan de monden der rivieren hebben zich geheele zandbanken gevormd door de mee gevoerde slib. Het water stroomde met zoo veel geweld van de heuvelen, dat de woningen aan den voet halverwege onder het zand en de klei werden bedolven. In de jaarlijksche vergadering van aandeel houders in de speelbank te Monaco is ge bleken, dat de winst, welke de speelbank dit jaar heeft opgeleverd, nog veel grooter is dan die van vorige jaren. Dientengevolge was dan ook in den loop van den zomer besloten het casino aanmerkelijk uit te brei den, zoodat thans een nieuw salon is aan gebouwd, dat ook bestemd is voo roulette tafels. De ingang is vergroot en een overdekte wandelplaats is er bijgemaakt. Thans wordt nog een lift gebouwd om de bezoekers van het station in de tuinen van het casino te bren gen. Deze veranderingen doen de geruchten, dat de nieuwe vorst besloten zou zijn de speelbank te sluiten, te niet. De commissie van hooge officieren, door het ministerie van oorlog belast met het uitbrengen van een gedetailleerd rapport over het rookvrije buskruit, heeft omstandig als haar gevoelen uitgedrukt, dat het zaak was door te gaan met de fabricatie van het gewone buskruit, daar de onzekerheid of het rookvrije buskruit wel stand houdt, als zijnde zeer gevoelig voor vocht, het te gewaagd maakt, nu reeds tot de invoering van het nieuwe materiaal te besluiten. Te Budapest zijn de beraadslagingen aangevangen o\ er de wet ter ondersteuning der industrie. Nieuwe fabrieken in Hongarije op te richten, zullen van patent en gemeente lasten worden vrijgesteld; kosten van over dracht voor grond zullen niet berekend worden terwijl mede wordt voorgestelddat alle materialen en machines voor nieuwe inrich tingen tegen den zelfkostenden prijs zullen worden vervoerd. Behalve fabrieken, die een geheel nieuwe industrie invoeren, wordt voor gesteld daaronder te rekenen de fabrieken van suiker, chocolade, gutta-percha, leder, tapijten en machinerien. Als een gevolg van het in Hongarije ingevoerde Zonen-tarief op de spoorwegen is men in Oostenrijk voornemens den prijs der spoorwegbiljetten met één derde te ver minderen. Daar tengevolge van het nieuwe tarief het verkeer op de Hongaarsche spoor wegen zeer is toegenomen, zullen, ter ver mijding van gedrang aan de loketten, de spoorwegbiljetten ook aan de postkantoren verkrijgbaar gesteld worden. De vorst, in zijne staten teruggekeerd, heeft Zondag de Sobranje geopend. In de troonrede zeide hij, dat Bulgarije uitmunten de betrekkingen onderhoudt met de naburige en andere staten. Eene leening van 30 millioen is gesloten. De vorst kondigde de indiening aan van ontwerpen van eene miliaire wet, eene kieswet, een wet op de posterijen en telegrafen enz. Uit Sofia wordt aan het Berl. Tgl. gemeld, dat de Bulgaarsche regeering gecontracteerd heeft met de Oostenrijksche wapenfabriek te Steyr tot de levering van 100000 stuks klein kaliber Mannlicher repetitie-geweren. Het tijdstip van levering kan nog niet bepaald worden. Alleen dan kon de bestelling in het laatst van Januari a. s. gereed zijn, wan neer voor het Duitsche leger geen nieuwe spoed bestellingen gedaan worden. De keizer en de keizerin van Duitsehland zijn met groote pracht te Konstantinopel ont vangen, bij welke ontvangst het gebruikelijke militair vertoon natuurlijk niet ontbrak. De beide vorsten drukten elkander de hand en gaven herhaaldel:jk hun voldoening te ken nen over de ontmoeting. In het Yldez-pa- leis heeft de keizer zijn intrek genomen. Za terdagavond had in het paleis een galadiner van 120 couverts plaats. Zondag is een watertocht in de Bosphorus gemaakt en des avonds heeft de keizer een diner gegeven. Maandag is Konstantinopel en omstreken be zocht. Volgens bericht van Kreta is Chakir Pa cha met drie oorlogsschepen, welke een re giment troepen aan boord hebben, naarSpa- lia gegaan, waar men voor muiterij onder de troepen en ontscheping van wapenen en am munitie uit Griekenland vreest. Weerkundige waarnemingen over de Maand OCT., te Waalwijk. Gevallen regen 597/8 millimeter. 15 regendagen 1,2,3,4,7,8,9,11, 12 19 21, 22 25 26 en 30. De meeste regen viel 21 Oct. 12 mill. De minste regen viel 1 en 2 October tel kens millimeter. Windkracht op 4 1 a 8/10, op 5 2 a s/io» 8 en 9 2/10 en 27 's nam. 6 h 7/10. Overige dagen i/l0. Windrichting. N. niet. O. 26. Zuid 9,10,14, 17, 20, 25 en 29. W. 1, 4, 5, 7, 13 en 30. N.-O. niet. N.-W. 24. Z -O. 11, 16, 18, 21, 22 en 27. Z.-W. 2, 3, 6, 8, 12, 19, 2328 en 31. Gevallen regen van 1 Nov. 1888 tot 1 Nov. 1889, 6I6V4 mm. Regendagen van 1 Nov. 1888 tot 1 Nov. 1889, 135. WAALWIJK, 6 Nov. 1889. ij vestigen de aandacht van belangheb benden op de beschikking van Z. Exc. den heer minister van oorlog, dd. 2 Sept. jl., waar bij de voorwaarden zijn gesteld, waarop voor iongens van 17jarigen leeftijd, die zich daar toe bij het gemeentebestuur of den komman- dant der schutterij aanmelden, gelegenheid wordt gegeven om bij de korpsen infanterie en vesting-artillerie kosteloos onderricht te ontvangen in den wapenhandel. Inlichtingen zijn ter secretarie te bekomen. 7sNaar wij vernemen is thans het gebouw der teekenschool enz. ter oplevering gereed, veel later dan bij het bestek bepaald was Volgens de loopende geruchten zou de ge meente nog een aardige rekening te wachten hebben van buitenwerk die nog wel aan leiding zou kunnen geven tot moeilijkheden, 't Laat zich aanzien dat het, alles bij elkan der gerekendeen duur gebouw zal zijn. 'TVMaandagavond gaf de liedertafel „Oe- ^fening en Vermaak" haar le winterconcert, op de zaal Musis Sacrum. De honoraire leden waren niet zoo talrijk opgekomen als wel het keurig programma deed verwachten. Want het groote en grootsche koor „In leed" van Richard Hol, der liedertafel door den componist vriendelijk opgedragen, werd voor het eerst, zooals het in den handel voorkomt, uitgevoerd. Meesterlijk was de leiding en uitvoering van dit stuk. Hierna nam de pre sident de heer Jud. Timmermans Wz. het woord, en deelde den aanwezigen mede, dat de liedertafel nu 121/* jaar onder leiding stond van haren talentvollen directeur Frans de Cortie, die de zangers in dat tijdvak reeds zoo menigmaal ten strijd voerde, en hen overwinnend in Waalwijk terugbracht. Als tolk der leden uitte ZEd. de beste wen- schen voor den directeur, in de hoop hij nog jaren lang de liedertafel mocht blijven dirigeeren. Het geheel programma verdient, ous eenige aanmerkingen voorbehoudende, allen lof en doet ons blij uitzien naar het 2e wintercon cert, waarop, naar wij vernemen, plan bestaat het jubileum van den directeur feestelijk te herdenken. (Ingezonden.) Gisteren is W. H. Varossieau, een man van 68jarigen leeftijd, op straat plotseling in eengezakt. Hij was op 't zelfde oogenblik een lijk. Verleden Zaterdag verloor de bediende van een schoenfabrikant een zakje met geld. Het werd gevonden door de wed. Mangels, alhier, die het, zoodra zij wist wie de eige naar was, dezen uit eigen beweging terug bezorgde. De eerlijke vindster kreeg natuur lijk een goede belooning. Bij kon. besluit is tot burgemeester der gemeente Bokhoven benoemd J. Versteeg, se cretaris dier gemeenteen tot burgemeester der gemeente Engelen, A. H. P. de Bekker. Het H d b 1. wordt medegedeeld dat bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen voorhands geene abonne mentskaarten meer zullen worden afgegeven van langeven duur dan uiterlijk tot 31 Mei 1890. Zondag nacht heeft er te Vucht een brutale diefstal plaats gehad op de buiten plaats Zionsburg, bewoond door den heer mr. J. L. Marggraff. De dieven hebben zich met behulp van eene trap door een raam (in no. 100) toegang verschaft. Al de benedenkamers (boven sliep de ge heele familie) zijn. blijkens gevonden lucifers en kaarsvet, door hen bezocht, en voor zoo ver men tot nu toe heeft kunnen nagaan, hebben zij een paar honderd gulden aan geld, alsmede verschillende zilveren voorwerpen buitgemaakt. Men vond Maandag ochtend een der ra men in de vestibule open. Blijkbaar hebben de dieven langs dien weg den aftocht ge blazen. Omtrent de daders is nog niets bekend. Te Tongelre is het huis, bewoond door de wed. W. V. en toebehoorende aan den heer I. v. d. Kerkhoff, afgebrand. Een kalf, twee varkens en twee geiten, alsmede bijna de geheele inboedel, werden eene prooi, der vlammen. De kinderen en een bejaarde man werden met moeite gered. Alles was verze kerd. De justitie verzoekt opsporing en aan houding van Göbelalias Gottlieb Fischer, geboren 18 Dec. 1864 te Spahl bij Geisa (Duitsehland) laatst wonende te Dermbach, thans voortvluchtig. Hij is op 10 April LI. uit de gevangenis te Stadtrengsfeld ontsnapt. Hij werd wegens diefstal, bij herhaling ge pleegd, door den rechter van instructie te Eisenach vervolgd. Men vermoedt dat hij zich naar Nederland heeft begeven, waar hij ook reeds vroeger heeft verblijf gehouden. Voor zijne aanhouding is eene belooning van 200 mark uitgeloofd. Dezer dagen moest een wildstrooper te Vaassen, nabij Apeldoorn, zijn bedrijf met een ernstig ongeluk boeten. Ten einde een haas te bemachtigen laadde hij te huis zijn geweer, een zoogenaamde „afdraaier," het welk hij in verschillende deelen onder zijne kleederen wilde verbergentoen een dier deelen, dat waarop het schot zich bevond, op den grond viel, dit afging en hem vree selijk aan hand en dij verwondde. Zijn toe stand moet zeer ernstig wezen. Men schrijft uit Hoogeveen van 4 Nov. Heden in den vroegen; morgen werd de woning, bewoond door A. ten Kley, land bouwer, en A. Wijnberg, koopman in manu facturen, even buiten de kom der gemeente, door brand vernield. Het vee is gered, doch de inboedels gingen grootendeels bij dén brand verloren. Alles was verzekerd. Zondagavond is aan het station Bus- sum eene vrouw door den sneltrein van de H. S. M. overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Uit Dieren wordt van 3 Nov. gemeld: Heden nacht is een blok woningen, door drie gezinnen bewoond, geheel afgebrand. Niets kon gered worden. De brand brak uit in eene woning, gisteren avond door de bewoners verlaten, om eene nieuw huis te betrekken, in de plaats van het huis, dat dezen zomer afbrandde. Alles schijnt verze kerd te z;jn. Nauwelijks is de verbazing eenigszins bedaard over de nieuwste uitvindingen op militair gebied, zooals het kruit zonder damp het „boemerangkanon," het dynamietkanon, of reeds weder vermelden de Duitsche bla den een nieuwe proefneming op dat gebied. Een Duitsch officier zou zich namelijk het volgende door een jong collega hebben laten vertellen. Op de schietbaan bij Woolwich werd nieuw berggeschut beproefd, waarvan de verschillende stukkeu, het kanon en het affuit, afzónderlijk door lastdieren worden ge dragen en dan voor het gebruik in elkaar g£zet. Een der meest practische leden van dé commissie met de proefneming belast, stelde voor om eens van den rug van een der dieren men gebruikte hiervoor ezels een met scherp geladen schot te lossen, om te zien of men niet zonder het tijdroovende ineenzetten der stukken, het doel kon be reiken. Ondanks de bezwaren van eenige andere leden, werd de proef genomen. Het arme dier bleef geduldig staan en liet het achterste gedeelte van zijn lichaam, waarover de mond van het kleiné kanon lag, goedig naar het doel richten. Het schot scheen ze ker te zullen treffen en de lont werd aan gestoken. Door het sissend knetteren van de lont verschrikte echter de ezelhij wilde niet langer blijven stilstaan, doch sprong, wendde zich en draaide daarbij met het ge-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2