HUIS en ERF onder Elshout, Notaris RANT, Expeditie DANIEL DUYSER Maandag, Dinsdagen Woensdag MOSSELEN, c. luJimiir 1.11. SCIIOElim. c. KROL, Advertentiën. Burgerlijke stand. Handelsberichten in tiüf i verkoopen A. Mulders. 's avonds van 710 ure fill11 ilIÜWSTB MODELLEN. G. Heijlen. Het Oosten van Londen. M. WITLOX-B RESSERS. Donderdag 7 November 1889, en m T0181AB 8 Donderdag 21 November 1889, bij FRANS BROK ia de „Hoed" te Elshout op MAANDAG 11 Nov. 1889, op MAANDAG 25 Nov. 1889. Gedurende de wintermaanden van elke week de overige dagen te verkrijgen bij ZIT- en SLAAPKAMER te HUUR, vaarlijke lichaamsdeel in het rond. In een oogwenk lag de geheele commissie, van den jongste tot den oudste, plat op den grond. Voor hen sprong de ezel nog steeds heen en weer. Na een paar angstige oogenblik- ken ging het schot af en doorboorde een muur van het arsenaal, dat juist tegenover het eerst gekozen doel lag. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. (Arnh. Ct.) In antwoord op de vele aanvragen om in kennis te worden gesteld met de num mers der hoofdprijzen in de staatsloterij, waarop de bezitters van hetzelfde nummer van den Koster-scheurkalender 1889 een prijs kunnen bekomendeelen wij mededat in de le klasse de f 20,000 viel op no. 19895, 2e f 20,000 10072, 3e f 25,000 7417, 4e f 25,000 1281, 5e f 100,00 18428, Uit het noord-westelijk gedeelte van Noordbrabant schrijft men Alom heerscht op den akker nog een groote bedrijvigheid. Nauwelijks was het delven der aardappelen afgeloopen ot het rooien der suikerpeeén heeft een aanvang genomen. Voor dag en voor dauw trekken groote drommen mannen en vrouwen, jongens en meisjes naar de verschillende polders, om de te veld staande peeén uit den grond te halen en van hun groene kroon te ontdoen. Voor den ijverigen werkman is dit gedeelte van het jaar niet het slechtstewant er is ruimschoots werk te vinden; hebben de sui kerbieten ten opzichte van den toestand waarin de, met dit gewas bezaaide landerijen gera ken, eene groote schaduwzijde, zoowel voor den landbouwer als voor den arbeider leveren zij een flinke bron van inkomsten op, welke voornamelijk dit jaar mild vloeitimmers hebben de eersten reden tot tevredenheid wegens het flink beschot, de laatsten genieten met het delven en opruimen goede dagloonen. Een peeendrager, d. i. iemand, die de sui kerbieten van den wal in het schip brengt verdient een daggeld van f 2,50 tot i 3 k 3,25. Het gewicht der peeen valt over 't alge meen zeer mede men treft perceelen aan waar 25000 p. van het gemet0,4227 H.A., is gedolven, de gemiddelde opbrengst varieert tusschen 15000 -en 18000 p. In aanmerking genomen, dat door de la- brikanten f 13 per 1000 p. wordt betaald dan zijn de bieten voor verscheidene pachtboe ren een middel om er eens weer een beetje boven op te komen. 'De aardappelen hebben de verwachtingen van den landman niet beschaamd. De be kende ziekte openbaarde zich in de laag ge legen landerijen meer dan in de hoogere gronden, doch het beschot was van zooda- nigen aard, dat wel enkele HL. per H.A. konden gemist worden. De gemiddelde opbrengst was 55 HL. per gèmet, sommige boeren trokken van gemelde oppervlakte van 90 tot 100 H.L. De prijzen voor goede jammen varieeren van f 2,15 tot f2.45 per HL. Tengevolge van het natte weer ondervindt het zaaien groote vertraging, slechts enkele perceelen worden aangetroffen, die reeds op- gezaaid zijn. Eenige dagen droogte of een paar nachtvorstjes zouden de bouwlanden in zoodanige» staat brengen, dat de wintergra nen aan den schoot der aarde kunnen wor den toevertrouwd. Het zoogenaamde wintervoren is in vollen gang. Het gure, natte weer oefent een nadeeligen invloed uit op het vee, dat nog buiten loopt; de vette beesten alsmede de hokkelingen staan grootendeels reeds op stal. De prijzen zijn hoog; voor hokkelingen wordt besteed van f 45 tot f 75, voor ander- balf-jarige ossen of vaarzen van f 80 tot f 120, voor kalfvaarzen van f 125 tot f 160, voor kalfkoeien van f 170 tot f 240, voor vette muntige koeien van f 225 tot 280, voor één exemplaar werd f300 betaald, voor nuchtere kalveren f 13 tot f 20. De prijs der schapen is zeer gedaald, voor dezelfde qualiteit wordt thans f 5 minder besteed dan voor 3 ot 4 weken. Naar vette varkens is veel vraag, men be steed f 0.27 0 28 per half Kg. vuil. Ofschoon bij de meeste boeren het dor- schen nog riiet is begonnen, kan omtrent het beschot van den oogst over 1889 reeds ge meld worden, dat de tarwe ongeveer 18 en de rogge 16 HL. per gemet zal opleveren; de prijzen varieeren voor de eerstgenoemde van f 7.50 tot f 8 en voor de laatstgemelde van f 4.80 tot f 5.20 per HL. Capclle, 4 Nov. Heden is alhier over leden de heer Johannes Verheijden. Gedurende meer dan 40 jaren heeft hij de belangen dér gemeente als raadslid voor gestaan. De raad verliest in hem een ijverig ver tegenwoordiger, de gemeente een geacht in gezetene. Drunen, 4 Nov. Gisteren morgen omstreeks 8 uren brak er alhier brand uit in een huis. genaamd de Oude Schoolbewoond door 3 geziünen, toebehoorende aan de wed. Corne lls van Giersbergen. Door spoedige hulp der buren en andere toegeschoten personen was men den brand spoedig meester en be paalde deze zich tot binnen in een woning aan de westzijde. Volgens mijn meening zegt Tuine gelijkt Londen op het oude Rome, evenals Parijs veel heelt van het oude Athene. Hoe ontzettend zwaar moet dit hedendaagsche Rome aan de Theems, evenals het aloude aan de Tiber, drukken op de lagere standen der maatschappijI's niet ieder reusachtig bouwwerk,iedere kolossale verzameling van gebouwen bijv. Baby Ion de Egyptische pyramiden, het keizerlijke Rome een sprekend bewijs van buitengewone krachtsinspanning en uitputting? Ik heb nooit eene groote hooftl- of fabriekstad bezocht, of ik dacht aan de volken welke onder den druk van Rome van de oevers der Middellandsche zee verdwenen zijn. Voor*de wet zijn er heden ten dage wel geen slaven meer, maar de maatschappelijke verhoudingen maken velen feitelijk tot slaven. De zes dokken van de groote Londensche ha ven, welke in Oostelijk Londen gelegen zijn, ma ken door hunne reusachtige afmetingen, eer. over weldigenden indruk. Elk der zes vormt een zeer ruime haven,waarin een menigte driemasters plaats kan vinden. Men ziet er schepen aan alle hoeken en uiteinden; schepen in lange rijen, welke, evenals fraaie visschenhun kop en zwellende borst uit hun koperen pantser te voorschijn laten komen. Een Australisch schip heeft een tonnen- last van 2500 een ander zelfs van 3000. Daar liggen schepen uit alle groote landen; deze haven is de plaats van bijeenkomst voor de handelsvlo ten der geheele wereld. De meeste schepen zijn prachtig, slank en smaakvol, ofschoon zij van de kiel af beschouwd, er als Leviathans uitzien. Een reedcr, dien ik ontmoette, terwijl hij het oog hield op het lossen eener lading Javaansche specerijen en het inladen van Noorweegsch ijs zeide mij dat er jaarlijks 4050000 schepen in de Londensche havens voor anker liggen en dat er altoos zoowat 5 a 6000 voorhanden zijn. YVelke stapels koopmansgoederen liggen er in deze dokkenDe kelders der afdeeling wijnen bevatten alleen ongeveer een 30,000 vaten port wijn! Een kraan haalt er juist een groote lading uit; deze kraan schijnt zich van zelf te bewegen. Ook de kleine wagentjes op rails glijden met een bewonderenswaardige snelheid heen en weder. Al de machines werken zoo rustig en loopen zoo flink, dat men die voor geoefende menschen, voor vrijwillige slaven zou houden. Iedere brug bijv. weegt honderd ton en toch is een man aan de dommekracht voldoende om die te doen kantelen! De specerijen, de talk en het leder hebben elk een afzonderlijke afdeeling. De rijen kelders en Eakhuizen zijn van onglooflijken omvang. In de elders worden de vaten zonder veel gerucht of verwarring naar hun plaats gerold. De knechts roepen luide allerlei nummers, terwijl de op zichter in het midden aan een tafeltje zit en zijn oog over alles laat gaan, indien hij geen aantee- keningen in zijn boek houdt. Daarbuiten echter in het bassin krassen de gangspillen en schuren de matrozen hunne schepen. Ik rookte, op een stapel koopmansgoederen ge zeten, een sigaar, toen een werkman in het voor bijgaan tot mij zeide: Vijf shilling (f 3) boete." ,/Is het dan verboden Ja." Geen woord werd verder tusschen ons gewisseld. Stil zwijgendheid is het beste middel om zelf vlijftig te arbeiden of om anderen aan het werk te houden; het praten leidt af. Aan de kruispunten der drukke hoofdstraten van Londen staan poli tiebeambten, die nooit spreken, maar alleen door het opheffen en laten zakken hunner armen, waar om zij een band dragen, het drukke rijtuigver- keer regelen en door de koetsiers oogenblikkelijk en even zwijgend gehoorzaamd worden. Zoo doen ook vaak de holmeesters aan boord, de kooplieden en hun ondergeschikten. Het voorkomen van noodeloos gepraat en van het ongeduld van allen, bij liet uitdeelen en uitvoeren van bevelen, be vordert en verlicht den arbeid. Vlak bij de London and St. Catherine Docks ligt de armenwijk Shadwell, die naar de grootte van haren omvang en ellende geëvenredigd is aan den rijkdom van Londen. Daarbij vergeleken beduiden de ergste wijken van Marseille, Ant werpen en Parijs letterlijk niets. Armoedige steeg jes vol onaanzienlijke huisjes van ruw metselwerk kruisen elkander 'in alle richtingen en strekken zich in droefgeestige rijen tot aan de Theems uit. Shadwellstreet wemelt van bedelaars, dieven en ongelukkige vrouwen. Uit de kelders, waar sterke drank wordt verkocht, weerklinkt kras send negermuziek; door de vensters gelijkvloers ziet men vrouwen dansen. Driemaal binnen de tien minuten was ik getuige van een standje, door twistzoekers veroorzaakt. De omstanders lachen, de nieuwsgierigen komen overal uit de huizen gevlogen. In veie straten dezer wijk ziet men een ver bazend groot aantal straatjongens. Zij loopen barrevoets en haveloos en maken allerlei grimas sen om een aalmoes te krijgen. Soms vindt men ze bij gansclie scharen op de trappen, die naar de Theems voeren. Zij zijn bleeker, meer ver waarloosd en afzichtelijker dan het schuim van Parijs. Ongetwijfeld is de lucht van Oostelijk Lon den schadelijker en de drank slechter. Evenmin is er gebrek aan manren, die werke loos tegen de vuile muren leunen. Deze dragen zulke onmogelijke lompen, dat men eerst bij hun aanblik zich een voorstelling kan maken, h.ieveel lagen vuil zich op een rok of broek kunnen op- hoopen. Zij droomen wakend of sluimerend, met open mondhun gelaat is zonder uitdrukking, smerig of soms overdekt met roode strepen. In deze wijk heeft men huisgezinnen aange troffen, in welker woning" een noop biezen tot >bed" diende, waarop het geheele gezin maanden lang sliep. Zulke afgejaagde, nameloos onge lukkige schepsels kennen slechts één uitweg: aen drank. rNiet drinken", riep een wanhopige man tijdens aene terechtzitting uit, *dan ware ik maar liever dadelijk dood." Een koopman zeide mij: //Pas op je zakken!" Een agent waarschuwde mij zeker steegje niet binnen te ga-n. Ik ging andeie doorwelke wat breeder waren en bespeurde duidelijk, dat de meeste huizen door gevallen vrouwen bewoond waren. Andere nauwe straatjes, waarin men een sterken reuk van vuile lompen waarnam, waren vol havelooze kleedingstukken en linnengoed, dat men te drogen had opgehangen. Overal gansche hoopen van kinderen. In een nauwen doorgang werd ik op een oogenblik er door 14 a 16 om ringd, die zeer vuil waren en blootsvoets liepen. Een klein meisje droeg een eenjarige kleine, een zuigeling op. den arm, wier bleek hoofdje zonder haar was. Men kan onder liet voorbijgaan een blik wer pen in de bekrompenslecht geventileerdelage woningen, die den ongelukkige tot verblijf dienen De meeste huizen hebben maar één verdieping, zijn kleinen vuil letterlijk kooien om in te slapen. Welk een verblijf in den winter, wanneer de vensters gesloten blijventijdens den dichten nevel, die zoo vaak in dat jaargetijde over Londen hangt en in deze wijken het dichtst isHoe noo- dig ware het, indien de kinderen niet van honger zullen omkomen dat de vader nooit dronk en nooit zonder werk, noch ziek ware! Of die menschen wel ooit aan iets anders den ken dan aan een slokje en aan tabak; andere fedachten hebben dan van wilden en lastdieren? len akelige magere, lamme, zwarte kat, slaat vreesachtig van ter zijde zulk een groepje gade; misschien is zij bang voor de oude vrouw, die haar met blikken gadeslaat, als wilde zij zeggen: #Bij jou is nog een hapje vleesch te halen." Wel heeft ook het meer voorname Westelijk gedeelte van Londen zijn armenwijk. Ook hier zijn vele straten, die kwalijk rieken en waar het wemelt van havelooze kinderen. Bijvoorbeeld in den omtrek van Oxfordstreet ziet het er erg uit en onder London Bridge brengen geheele gezinnen ineengedoken den nacht door. daar het Oostelijk gedeelte geheel East-End is een beeld van jammer, nood en ellende. DRUNbN. Over de maand Oct. 1889. GEBOREN Cornelia Maria D. van Antonie van Helvert en Berdina van Bers, Maria D. van Martinus van Huiten en Johanna van Nunen.,Petronella Maria D. v. Cornelis Pulles en Elisabeth Hamers.Catharina D. van Cornelis van Spijk en Petronella Pel- ders. Johanna Geertruida D.v. Johannes Franciscus van den Hoven en Petronella Francisca Jansen. OVERLEDENAdriana van de Wiel 9 jaar. Hendrikus Veltman wed. van Petronella van Giersbergen 90 j. Nicolasina van Boxtel 25 j. Johannes Roijers echtg. van Geertruida van Wijk 71 j. Adriana Cornelia Pullens echtg. van Theodorus v. Delft 41 j. ROTTERDAM, 4 November. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm. De beste f 7.25 f 7.60 Mindere en geringe f 5.40 a 7,10 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f5.25 ét 5.60; dito mindere f4.25 ét 5. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 3.75 a 5,25mindere f 0,a 7,50beste Zomer f3,50 a 4.50; mindere f0,a 0. Haver. De beste f3.25 él 3.90. Mindere f2.a 3. Paardenboonen. De beste f 5.ét 5.90. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f8,75 a 9,25; Mindere f 7,75 él 8.50. Witte boonen. De beste f9.ét 9.25. Kookerwten de beste partijtjes van i 0.ét 0.mindere van f0.a 0. Schokkers van f0,AO. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f00.af00.Zomerzaad f0,totfO. Xanariezaad f6.75 tot f7. ROTTERDAM, 5 Nov. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 28, runde ren 300, vette graskalv303, nuchtere kalveren 3, schapen of lammeren 5, varkens 2, biggen 236 bokken of geiten 2 De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 75 a ct. 2e kw. 68 a ct. 3e kw. 62 a ct. Kalveren: le kw. 95, a ct., 2de kw. 90 a 85,ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 A 70 cent per half kilo. Aardappelen. Spuische jammen f2.20 A3. dbo Flakkeesche 1.60 a 2,40 champions fl 25 a 1,60 magnum bonum f 1.20 A 1.40,Brielsclie witte f 0.a 0,jammen poters f 1,a 1.50, Gelder- sche kralen fA dito blauwe f 180 a 2, Daue Ages f0, a 0.Zeeuwsche blauwe fl,80 a 2,10, alles per heet. Vlas. In de afgeloopen week was de vraag op het land iets levendiger, doch meer hoofdzake lijk voor de betere soorten. Heden ter markt bedroeg de aanvoer circa 23,000 steen waarvan slechts de helft langzaam koopers vond tot on veranderde prijzen. Lijnzaad ruim aangevoerd, en met levendige vraag tot vaste prijzen. GORINCHEM4 Nov. Men besteedde voorristarwe f 7,a 7.25 roode dito f6,40 A f6,60, witte dito f6,85 A l 7. inl. rogge f5,40 A 5,50 buitenl. dito f5,20 a 5,30 gerst f4,90 a 5,haver f3,A 3,20 beste kook erwten f0,— a 0,— lijnzaad f—Aper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 77 koeie.i enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f200 A 250 Kalfvaarzen f 140 a 230 Melkkoeien 1 140 A 230 Hokkeling ossen f A 00 1V3 jarige ossen f 100 A 130 Guiste vaarzen f100 A 130 Pinken f 40 a 100 Graskalveren f 30 A 70 Nuchtere kalv. f 14 a 20 Aangevoerd 8 varkens van 22 a 24 c., per half kilo, 375 biggen van 18 a 16 per stuk Eieren f 1.70 a 1.80 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per ,/a kilo. Bevallen van een ZOON, (Hendrik) Waalwijk, 80 Oct. 1889. te Drunen, zal C. no. 699, groot 93 centiaren. te WAALWIJK, zal krachtens bevel der Arrondissements- Rechtbank, te 's Hertogenboscli, bij VEILING in het hotel ^de Twee Kolommen/ te "Waalwijk, bij AFSLAG in het hotel //Verwiel/ aldaar, telkens des avonds 8 uur, PUBLIEK VERKOOPEN gemeente Waalwijk, Stationsstraat* KOOP I. Een Huis, Erf en Tuin, sectie B. no. 1009, groot 2 aren 45 centiaren. Waarvan de noordelijke helft wordt be woond door de weduwe Chamot en de zui delijke helft tegen fl.per week verhuurd is aan H. v. d. Pennen. KOOP II. Een dubbel Huis en Tuin, ten zuiden naast koop I, sectie B. nos. lOlOen 1011, groot 2 aren 13 centiaren. Waarvan verhuurd is de noordelijke helft aan Corns, van Oostrum voor f 1,25 per week en de zuidelijke helft aan Hendrik Verhoeven voor f 1.25 per week. KOOP III. Een dubbel Huis en Tuin, ten zuiden naast koop II, sectie B. nos. 1012 en 1013, groot 2 aren 73 centiaren. Waarvan verhuurd is de noordelijke helft aan Van Loon voor f2.per week en de zuidelijke helft aan Mart. van Helvoirt voor f 2.per week. KOOP IV. Massa van koopen II. en III. KOOP V. Generale massa van koopen I, II en ni. KOOP VI. Een perceel Bouwland, sectie B. no. 377, groot 74 aren. In huur tot Kerstmis 1889, bij Hendrik Mulders, te Waalwijk, voor f65. Alles toebehoorende aan de weduwe en Erven J. F. CHAMOT. Informatien te bekomen bij genoemden notaris, alsmede bij den notaris A. J. BINK, te Waalwijk. De ONDERGETEEKENDE verklaart, dat door hem op 4 October j.l, is verzonden per een mand schoenen, welke mand niet aan het adres is bezorgd. En dat het volle bedrag der vermiste mand, ten bedrage van f 92,50, door hem den 31 October j.l. is ontvangen. Baardwijk, 4 November 1889. Markt WAALWIJK. met kost en inwoning. Te bevragen aan het bureau dezer Cou rant onder letters N. Y. Die zich nog niet heeft laten verneuken van Duitse hers of Tandentrekkers kan zich aanmelden bij den heer te Baardwijkvoor de conditiën van het maken van

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3