lN a mm er 89. Zondag 10 November 1889. 12e Jaargang. De blinde Gravin Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. antoon tielen, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 2 Emilie Heinrichs. De Echo van het Zuiden, Wanhvijksclic en Langstraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden ann den Uitgever. Advertentièn i7 regels J 0,00 daariu/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2inaal berekend. Advertentièn voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steirer, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In Belgic worden druk vergaderingen ge houden door de liberalen, om te protesteeren tegen het wetsvoorstel-Devolder, waardoor aan velen het kiesrecht wordt ontnomen.Tal van plakkaten vindt men in de steden aan de muren. Zoo zag men er te Antwerpen o. a. een, waarop vermeld stond (in echt Vlaamschen stijl), dat aan 1686 kiezers, en wel het meest liberalen, zulk recht ontnomen zou worden en eene voorloopige opsomming van circa 600 personen met naam en woon plaats. Uit den toon der Engelsche officieuse pers blijkt duidelijk, dat men aan geen ontruiming van Egypte denkt; de voortduring der be zetting acht men in 't algemeen belang 1100- dig en gewoonlijk volgt dan een opsomming van hetgeen Engeland reeds voor het land der Faro's gedaan heeft, een vermelding, die in lijnrechte tegenspraak is met de leer stelling: schrijf de bewezen weldaden in zand, de genotene in marmer. Aan het Duitsch ministerie van oorlog heerscht eene groote drukte. De minister heeft gelast, dat alles in gereedheid gebracht moest worden voor de nieuwe legerorganisa- satie, met dien verstande, dat zoodra de rijksdag de wijzigingen in de militaire wetten heeft goedgekeurd, die nieuwe regeling en daarbij behoorende benoemingen en verplaat singen direct in werking kunnen treden. Over de socialisten-wet wordt heel wat gesproken, maar 't is en blijft voor hen, die er buiten staan, van minder belang. De een zegt wat volgens zijn meening tegen de wet is aan te voeren of meer in 't bijzonder tegen een permanente wet, en de ander wijst op de noodzakelijkheid er yan, noemt haar een wapen in de hand der regeering om hen te bestrijden, die de omverwerping bedoelen van al 't bestaande enz. Gaat 't in Duitschlands rijksdag rustig en kalm, hoewel 't velen misschien van binnen DOOR Monsieur Jacques was er zeer trotsch op. dat de overleden graaf hem uit Frankrijk had mee genomen, ofschoon hij eigenlijk het kind van een Duitsclien arbeider was. Dat zijn geheimzinnige aanwezigheid in het vertrek der gezelschapsjuf frouw geen bizonder loffelijk doel had, laat zich, na hetgeen gezegd is, licht begrijpen. Als een kat sloop hij thans, nadat hij haastig het terrein ver kend had, naar de commode, waarin Mathilde den sleutel had laten zitten, en trok er de lade van open. Een boek viel hem in 't oog; hij greep het, bladerde er een oogenblik in en stak het daarna met een zegevierenden lach in den zak, waarop hij de commode weder sloot en zich even stil als hij gekomen was verwijderde. Wie kon den brutalen dief bemerkt hebben? Jacques hield zich verzekerd, dat niemand in huis het wagen durfde hem na te sporen of hem zelfs in geval van ontdekking aan te klagen. En toch was het door zeker individu bemerkt ge worden, dat de hoogmoedige kamerdienaar nog nooit met een blik verwaardigd had, omdat hij het eigenlijk niet eens als tot de menschen re kende te behooren. Het was een doofstom meisje van acht jaren, een verschrikkelijk lcelijk, half idioot schepsel, door Mathilde met toestemming van de gravin naar het kasteel meegenomen, om er een men- schelijk wezen uit te vormen. Netje was de dochter van een armen wijngaardenier, die na den dood der moeder een tweede vrouw genomen en hierdoor het kind een jammerlijk lot bereid had. Het doofstomme geheel verwaarloosde schep sel groeide onder dagelijksche mishandelingen als een dier op en vertoonde, nevens een stomp zinnige onderwerping, ook dikwijls sporen van een boosaardig karakter, dat zich steeds gevaar lijker dreigde te ontwikkelen. Op een wandeling vond Mathilde het bekla genswaardige wezen, ten bloede geslagen, terwijl kookt, in den Hongaarschen rijksdag oor deelt men klaarblijkelijk, dat de spraak den mensch is gegeven om zijn gedachten te uiten ook al zijn die minder mooi, en men brengt die meening flink in praktijk. De discussie van Dinsdag over 's konings civiele lijst blijkt zeer heftig te zijn geweest: toen Tisza, de premier, meende dat er genoeg gelasterd was en zeide: „Ik sluit" riep een lid der oppositie: Sluit gij eindelijk uw re gime eens, waarop de premier antwoordde dat 't niet voldoende is steeds hoog op te geven van zijn loyaliteit, als men tegelijker tijd de gevoelens en rechten van den heer- scher voortdurend kwetst. Woensdag lichtte de afgevaardigde Iranyi zijn voorstel nader toe om den minister van de landsverdediging, Fejervary, in staat van beschuldiging te stellen, die de keizerlijke vlag heeft doen gebruiken bij de Hongaarsche manoeuvres en de redevoering van den lei der oppositie vond toejuiching. Tisza ver klaarde, dat het geheele ministerie de verant woordelijkheid van 's ministers handelwijze op zich neemt en na vrij wat sensatie werd Irany's voorstel met 243 tegen 70 stemmen verworpen. Over de samenkomst tusschen Bismarck en Kalnoky wordt nog steeds 't een en ander medegedeeld, dat echter weinig vertrouwbaar is. 't Schijnt dat men keizer Wilhelm van Duitschland met alle geweld in Oostenrijk wil hebben, want opnieuw meldt men uit uit Weenen dat de beide vorsten Josef en Wilhelm elkaar op Oostenrijkschen bodem zullen ontmoeten op 's keizers terugreis en wel te Insbruck. Deze samenkomst zou een schadeloosstelling zijn voor de afwezigheid van keizer Wilhelm bij de najaarsjachten in Stiermarken. De Paus zal geen gevolg geven aan zijn voornemen om de documenten, welke be trekking hebben op de inlijving van Rome bij Italië, het licht te doen zien. De Duit- sche regeering heeft namelijk te kennen ge geven dat de openbaarmaking der stukken, welke van Duitsche zijde in deze zaak zijn gewisseld, haar niet aangenaam zoude zijn. Het ministerie in Servii heeft het in de zitting der Skuptchina moeten ontgelden. De minister van binnenlandsche zaken over het verpachten van ambten en posten, de minister van oorlog over het in dienst houden der reserve, langer dan noodzakelijk is. De regenten blijven de ministers steunen. De ex-koning Milan, te Belgrado verwacht, schijnt genegen met Nathalie in onderhandeling te treden; deze laatste verzocht den regenten haren zoon, koning Alexander, iederen Zon dag ten eten te mogen ontvangen. Chakir pacha heeft telegrammen van Kreta naar den grootvisier te Konstantinopel ge zonden, meldende, dat de geschiedenissen omtrent de wreedheden volkomen ongegrond zijn en dat de klachten omtrent de troepen en gendarmerie geuit zijn met het doel om hen in een slecht daglicht te plaatsen. het schreiende op den grond voortkroop. De ver latenheid van het ellendige schepsel maakte al haar medelijden gaande en de gedachte de liefde en dankbaarheid van een menschelijk wezen te kunnen verwerven, spoorde haar aai', de gravin toestemming te" vragen om het doofstomme kind ter harer bediening op het kasteel te mogen nemen. Mocht in de oude dame vooreen oogenblik een menschelijk gevoelwaartegen zij anders zich geheel scheen te verharden, opwellen, of een luim haar tot de inwilliging van dit //dwaze verzoek* (zooals zij 'tnoemde) bewegen, genoeg, de toe stemming werd gegeven en Netje Heidecker nam, tot verbazing van den geheelen omtrek, waar de kleine, doofstomme //padde" algemeen bekend was, haar intrek op het grafelijke slct. Een jaar was sedert dien tijd verloopen en uit het verwaarloosde kind inderdaad een reeds bruikbaar wezen geworden, dat geen redenen tot klagen gaf en zich door zijne dienstvaardigheid reeas een zekere aanspraak op zijn verblijf in de grafelijke huishouding verworven had. Ma thilde Tomsdorf, jegens wie het kind een roe rende gehechtheid aan den dag legdehad een eigen gebarentaal uitgevonden, om zich met het kind te onderhouden. De cenige op het slot, van wien Netje een onoverwinnelijken afkeer had, was de kamerdie naar Jacques, die dit zeer goed bemerkte en 't haar op elke wijze vergold. ♦Gij moet beleefd en onderdanig tegen mijn heer Jacques worden,* leerde Matihlde haar, in 't eerst met zachtheid en op o verredenden toon naderhand met gestrengheid. De kleine schudde het hoofd en gaf te kennen dat mijnheer Jacques een slecht mensch was en hare weldoenster haattewaarom zij voor geen prijs hem onderdanig zijn kondewaarop Ma thilde haar deed opmerken, dat juist deze om standigheid haar tot een goed gedrag moest aan sporen daar de kamerdienaar het anders haar zelve zou doen ontgelden. Dat hielp. Netje had zich van dit oogen blik af op eene bewonderenswaardige wijze be- vlijtigd den door haar zoo gehaten kamerdienaar onderdanig te zijnofschoon deze niet bevroed de, dat hij door het verachte schepsel, dat hem afkeer inboezemde, met Argusoogen bewaakt werd. Uit Antwerpen schrijft men: Tot „werkstaking," waarvoor men in de vorige week zoo beangst was, is het nog niet gekomen en zal het ook wel niet komen. Het bleef slechts bij betoogingen en rond trekken door de stad, voorafgegaan door vaandel en muziek van de socialisten. Den laatsten keer was dit Maandagavond, en togen zij naar het lokaal de Werker, waar in een gehouden vergadering besloten werd, Maandag a.s. opnieuw eene betooging te houden. Doch laat ons even zien om welke reden het werkvolk nu zulke betoogingen houdt. Sedert jaren bestond de gewoonte, dat de haven- en dokwerkers werkten tot 's zomers 7 ure en 's winters 5 ure, de sluitingsuren voor de douanen. Op verzoek nu van den handel heeft de minister besloten, dat de douanen ook 's winters tot 7 ure zullen wer- _J HOOFDSTUK III. ♦De blinde gravin/ zooals zij in den geheelen omtrek genoemd werd was juist uit haar mid dagslaapje ontwaakt. De hooge, trotschegestalte met haar rechte houding, die de tachtig jaren nog niet hadden kunnen buigen zat in een met een gravenkroon versierden stoeldie naast het ge opende balkonvenster stond, vanwaar men de verrukkelijkste gezichten op den Rijn en zijn oevers genoot. Het bleeke, koude gelaat maakte, niettegenstaande het in de oogen gebluschte vuur, een machtigen indruk, en onwillekeurig beefde het hart bij de gedachte, deze oogen in al de kracht van nun gezichtsvermogen op zich gericht te zien. Gravin Irma van Lörach was eenmaal een gevierde schoonheid geweest. Slechs weinige oude lieden konden zich nog harer herinneren en deze beweerden, dat hare wonderbare schoon heid veel onheil aangericht haden dat zich on der anderen om harentwil een arme, jonge graaf geheel te gronde gericht had en toen spoorloos vei dwenen was. Den graaf Lörach zoude zij uit wanhoop, omdat alle andere aanbidders haar na dit voorval verlietengehuwd en ook werkelijk ten doodc toe gekweld hebben. Dat onder deze met allerlei sprookjes opgesmukte verhalen wel eenige waarheid schuilde, laat zich denken, daar de blinde gravin in den geheelen omtrek gevreesd en vermeden werd, trots haren rijkdom en de talrijke weldaden, waarvan in elk geval altijd met veel ophef gewag gemaakt werd, Moedervreugde had de zonderlinge vrouw nimmer leeren kennen, w'aarom zij ook de moe derliefde onmogelijk kon begrijpen. Haar gemaal had haar tot groot verdriet zijner familie tot nniverseele erfgename van zijn zeer aanzienlijk vermogen gemaakt, niettegenstaande het onge lukkige leven, dat aan hare zijde zijn deel was geweest. Tegen het testament was men nu wel is waar in verzet gekomen, doch 't was niet ver nietigd en toen de gravin na eenige jaren blind werd, moest zij het zich laten welgevallen, dat het volk daarin eene straf des hemels meende te zien. Het was even zeldzaam als schrikwekkend, de blinde als een vorstin voor het open venster te zien tronen, hoe zij onophoudelijk met haar uitgedoofden blik op de prachtige landstreek ken, en nu verlangt het werkvolk, dat hun deze 2 uren als „overwerk" zullen betaald worden. De loonen, in verhouding tot de mijnwer kers (een toch veel gevaarlijker werk), die lrs. 3DS per dag verdienen, zijn toch niet gering. Zij zijn ongeveer als volgt: Van af llf3 francs tot 6 Irancs per dag voor een werkman en voor de onderbazen van frs. 61/a tot 7 per dag. Men merkt dan ook eigenlijk niets, daar alles rustig bl:jft. In de Borinage is de werkstaking der mijn werkers zoo goed als geëindigd. Alleen in een mijn te Bousser ontbraken Woensdag morgen nog 250 personen aan hun werk. In het Centrum daarentegen neemt de werkstaking toe; het aantal grevisten bedroeg Woensdag reeds 2500. De laatste dag der tentoonstelling was nog een der drukst bezochte. Van tien uur in den morgen ai was de passage op de kaden en bruggen moeielijk, maar des namiddags was het verkeer er bijna gestremd. Voor alle ingangen van de tentoonstelling moest queue gemaakt worden. In Parijs en vooral in de omgeving van den boulevard Sebastopol waren verscheiden magazijnen gesloten bij gelegenheid der sluiting van de tentoonstel ling. Eiffel had een aantal personen Woens dagmiddag op den top van den toren genoo- digd; eenige artisten der opera hebben ge zongen, waarvan door de phonograaf aantee- kening werd gehouden. Dat het aantal bezoekers aan de Parij- sche tentoonstelling groot is geweest, blijkt vooral ook uit de opgaven van de hotels welke thans tot 30 September zijn openbaar gemaakt. Engeland is bovenaan de lijst met 66000 bezoekers, tegen 52000 in 1878. Dan volgt Belgie met 42000, tegen 28000 in 1878. Duitschland zond er 22000tegen 19000 Zwitserland 15000, tegen 11000; Spanie 14000, tegen 9000; Italië 130o0, tegen 12000; Rus- tuurde, als om het ondergaan der zon te bewon deren. Dat onder zulke omstandigheden het verblijf op het kasteel Lörach niet zeer benijdenswaardig was, laat zich licht denken en waarom Mathilde Tomsdorf, die het meest van allen te lijden had van de luimen en willekeurige gestrengheid der blinde gravin, het toch uithield en nu reeds tien jaren lang het juk eener dienstbaarheid droeg, 'dat voor een fijngevoelig hart als het hare on betwistbaar ondragelijk zijn moest, was daarom te meer onverklaarbaar, dewijl Mathilde een beschaving bezat, die haar licht een andere en aangenamer betrekking had kunnen doen vinden. En toch bestond het geheele raadsel in de vrees van de gravin, die Mathilde genoeg had leeren waardeeren, om haar niet licht weder vrij te laten en die de kunst verstond een keten on breekbaar te maken. Hoe dikwijls Mathilde reeds had beproefd het juk af te werpen en een andere betrekking te 'zoeken, het was niet mogelijk geweest, ofschoon haar daartoe door de gravin alle vrijheid was gegeven. Houd maar vol, waarde freule!" had eens de oude jager tot haar gezegd. //Wie in dit betoo- verde nest zit, komt er zonder het verlof der meesteres nooit weer uit; ik zelf heb het onder vonden en mij er reeds lang aan onderworpen.* Waarin bestond deze betoovering der blinde gravin? Het was even eenvoudig als radikaal en bestond alleen in eene weigering van getuig schriften. Dat was zoo haar ♦principe/ zeide zii. Nu zijn er helaasmaar weinigen in de wereld, die zonder getuigschriften en aanbevelingen een andere verbintenis kunnen aangaan. Men moet nu echter niet meenen, dat de taak van Mathilde zoo buitengewoon zwaar en moeie lijk was zij had niets meer te doen dan met de gravin uit rijden te gaan, arm in arm met haar te wandelenhaar voor te lezen en bij het een of ander bezoek, dat wel is waar zelden voorkwam, de honneurs waar te nemen. Dat Mathilde hier toe alle geschiktheid en de noodige beschaving bezat, bewees de gravin zelve, door ongemerkt en steeds met een goed gevolg te trachten haar nog vaster aan zich te bindenterwijl zij haar elk uitzicht op lotsverbetering wist te verijdelen. (Wordt vertolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1