I I;?1- Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. land 11000, tegen 6000; Oostenrijk 11000, tegen 7600 Nederland 8000, tegen 5700. De lijst sluit met Portugal, Rumenie en an dere landen. Van de buiten Parijs woon achtige Franschen woonden er 800000 in de hotels gedurende de 5 maanden, of driemalen het aantal vreemdelingen. Ook de Parijsche schouwburgen hebben, zooals men denken kan, in den tentoonstel- lingstijd goede zaken gemaakt. De gezamen lijke ontvangsten gedurende den tentoonstel- lingstijd van 1867 bedroegen 10477364 frs. gedurende dien van 1878 137409*27 frs. en gedurende dien van 1889 15278879 frs. Op het terrein van de tentoonstelling te Parijs, in het gebouw der fraaie kunsten, is een politie-agent betrapt op diefstal van loten voor de tombola. Hij werd door zijn ambtsbroeders overgebracht en, in afwachting van verdere straf, onverwijld ontslagen. In het noorden van Frankrijk zit de werkstaking ook nog in de lucht. In de vier mijnen van Escarpelle zijn 314 werklieden van de 900 Woensdag aan 'twerk gegaan. Door de werkgevers is nog geen enkele con cessie gedaan. Te Dorignies is in eeD ver gadering tot voorzetting der werkstaking be sloten. Uit Parijs is van de Syndicale kamers de eerste zending van 200 francs gekomen. In het Engelsche kuststadje Brixham is Woensdag, met veel plechtigheid en onder grooten toeloop van belangstellendenhet standbeeld onthuld, 't welk men daar voor prins Willem III van Oranje, den lateren koning van Engeland heeft opgericht, ter herinnering aan het feit, dat hij daar in 1688 landde. Het Nederlandsch gezantschap te Londen was bij de plechtigheid vertegenwoor digd door baron Gevers, die aan het feest maal het woord voerde en verklaarde, dat de koning der Nederlanden met belangstelling deze standbeeld-beweging had gevolgd, en dat de oprichting een eeuwigen band zou vormen .tusschen Engeland en Nederland. De onthulling geschiedde door den heer C. A. Bentinck, een afstammeling van den beroemden vriend des konings. Ook het parlementslid Cavendish Bentinck was aan wezig. De verwachtingen, dat het verschil tus schen de lichterwerkers met de werkgevers uit den weg geruimd zou worden, is niet verwezenlijkt. De werklieden verlangen, dat de nachtarbeid steeds één soort van werk zal omvatten, doch niet, dat de bazen, wanneer het eene werk is afgeloopen, de werklieden des nachts weder aan iets anders kunnen later, beginnen. Lord Brassey, die als be middelaar optreedt, zegt, dat deze zaak bij de loon-quaestie niet ter sprake is gebracht terwijl de werklieden zeggen, dat de bazen dezen eisch vóór de loon-quaestie hadden ingewilligd. Daar men tot geen vergelijk kon komen, is het werk gestaakt en men vreest, dat de overige dokwerkers gemeene zaak met de lichter-werkers zullen maken en hun voor beeld volgen. Uit Zanzibar is te Berlijn het treurig be richt gekomen dat dr. Peters met zijn ge volg, op een Europeaan en een Samalie na, door Massaï's uf Somali's is vermoord. Men weet, dat het Duitsche comité, dat zich ten doel stelde Emin-pacha te zoeken en aan het hoofd dier expeditie dr. Peters had ge plaatst besloten had dr. Peters terug te ioepen nu men de zekerheid had, dat Emin- pacha en Stanley bij elkander waren. Deze bevelen hadden hem echter nog niet bereikt. De Oost-Afrikaansche Maatschappij heeft de officieele bevestiging van den moord ont vangen. Het tweede gedeelte der expeditie is gereddaar het het eerste gedeelte nog niet ingehaald had. Luitenant Tiedenann, die aan het hoofd dezer tweede afdeeling staat, verkeert in den besten welstand. De werkstaking der scheepstimmerlie den te Hamburg breidt zich op onrustbarende wijs uit. Op slechts enkele werven wordt gewerkt. De eigenaren der werven zijn niet genegen toe te geven, zoodat ernstige on lusten gevreesd worden. Crispi zal te Monza vertoeven tijdens het vei blijf van den Duitschen keizer, mocht deze wenschendat hij met Bismarck te Frie- drichsruhe confereeredan zal hij daar heen gaannoodzakelijk acht hij een onder houd niet. Een brand te Scutarieen volkrijke voor stad van Constantinopelheeft 250 huizen en andere gebouwen vernieldwaaronder vier moskeeen drie kloosters en zes semi- narien. Hij brak uit in de voorstad Sultan Tepe, op een hoogte, aan het uiteinde van de voorstad gelegen, en terwijl daar de hou ten huizen vernield werden, verspreidde de heftige noordenwind de vlammende stukken hout, waardoor op nog vier andere plaatsen brand ontstond. De brandweerkorpsen de den wakker hun best, maar de onregelmatige brandweer, die ook meedeed belemmerde meer het blusschingswerk dan dat zij hielp Te twaalf uren 's middags brak de brand uit en eerst te halftien 's avonds was men de vlammen meester. Er zijn bij het ongeluk geen menschen gedood of gewond. De schade, opf*2.500.000 geschatis slechts voor een zeer klein deel gedekt door verzekering, waarvan het fatalis tisch geloof der Turken weinig wil weten. De sultan heeft terstond maatregelen ge nomen tot hulp van de noodlijdenden en doen zorgen dat de van onderkomen be roofden voorloopig onder dak kwamen. Hij was ook de eerste om voor een aanzienlijke som te teekenen op de inschrijvingslijst ten behoeve van de ongelukkigen. De ramp heeft, ondanks de Oostersche ge latenheid groote verslagenheid gewekt te Constantinopel. Velen zien er een slecht voorteeken in. Te New-York is weer een ongeluk door electrische geleidingsdraden veroorzaakt. Een telephoondraad was Maandag in den vroegen morgen gebroken en had in zijn val een geleidingsdraad der electrische verlichting meegesleept, welke nu op straat hing. Een voor een kar gespannen paard dat op den draad trapte viel dood neeren toen de voermandie van den bok viel, bij het dier kwam werd hij tot tweemalen toe met een hevigen schok op straat geworpen waarbij hij zich niet onbelangrijk verwondde. Ook eenige politie-agentendie op het hulp geroep kwamen toeschieten bekwamen schokken en meer of minder ernstige ver wondingen, ondanks hun voorzorgen tot ver mijden van de gevaarlijke plek welke in de nog heerschende duisternis moeilijk te on derscheiden was. Eindelijk kwam het personeel der maat schappij voor electrisch licht, met laarzen en handschoenen van gutta percha, den draad afsnijden en verwijderen. Het eene einde lag onder het doode paard, dat langzaam ver brandde. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 10 Nov. des midd. 12 ure, door de liedertafel ^Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal uMusis Sacrum." Ave MariaAbt. In 't Woud, groot koor met baryton solo's en acc. Hol Groote UITVOERING te geven door de Tooneelclub „Eensgezindheid", op Zondag 10 November, in het locaal van den heer H. Mulders. Aanvang half zeven ure. (Zie programma.) BESOIJEN. Eerste winteruitvoering door de zangver- eeniging „Vooruitgang zij ons Doel," van Waalwijk en Besoijen, op Dinsdag 12 Nov., in de zaal van den heer Ant. van der Zaken. Aanvang 7 ure precies. (Zie programma.) JAARMARKT Waalwijk Donderdag 14 November. cfWAALWIJK, 9 Nov. 1889. Verheugden wij ons eenigen tijd geleden in het vooruitzicht, in onze gemeente nabij de haven, een stoomhooipers te zien oprich ten, die zeker aan vele handen werk zou verschaffen en nog grooter levendigheid bren gen in onze haven, thans moeten wij mede- deelen dat die zaak geheel schijnt te zijn af gesprongen. Naar wij althans met zekerheid vernemen hebben de heeren Kleimans en Hoogerwerf het gebouw omtrent de huur waarvan zij in onderhandeling geweest zijn niet aanvaard maar er een gekocht te Raamsdonk, om daar eene stoomhooipers te exploiteeren. (T~*— In de afdeeling der tweede kamer werd opnieuw aangedrongen op den bouw eener schutsluis tot directe verbinding der haven van Waalwijk met de nieuwe rivier. Tevens werd gevraagd, waarom voor Gen- deren en Doeveren, waar de nieuwe rivier het kerkpad en een rijweg heeft doorsneden, een pontveer geweigerd is. Sommige leden gaven der regeering in overweging de brug te Heusden thans te doen maken. Dit scheen beter, dan te wachten totdat het riviervak gereed is. De werkzaamheden aan het baanvak Vlijmen—'s Bosch van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Bosch vorderen met kracht, zoodat de baan bijna geheel gelegd is en ook reeds voor een groot gedeelte met klei is belegd. Indien er in den aanstaanden winter door het water geen groote verwoestingen aan het werk worden toegebracht, dan zal dit on getwijfeld op tijd kunnen worden afgeleverd, en kan de spoorwegverbinding met 's Bosch in de 2e helft van het volgende jaar worden verwacht. Naar het Vad. verneemt, zal de tweede kamer tegen Dinsdag 19 November worden bijeengeroepen. Dit tijdstip hangt samen met de vertraging, die de beantwoording van het verslag der Indische begrooting ondervindt. De heer Keuchenius zal niet vóór Maandag aanst. met zijn memorie gereed zijn en eerst daarna kan de kamer worden aangeschreven tot her vatting van den arbeid. Dat er op die wijze een grondige behan deling van Indische en Staatsbegrooting niets kan komen, ligt voor de hand. Vooral wan neer men bedenkt, dat de beide kamers waar schijnlijk tegelijkertijd vergaderd zullen zijn de eerste ter behandeling ook van de schoolwet zoodat van het korps stenografen zeer veel zal worden gevorderd ep derhalve de avondzittingen tot het onvermijdelijke zul len moeten worden beperktlaat het zich aanzien dat men over het laatste gedeelte van het staatsbudget weer met stoom zal moeten heenglijden. Misschien echter loopt het nog mee en heeft de heer Keuchenius veel tijd genomen voor zijn antwoord op 't verslag op de Indische begrooting, om alle bezwaren op te heffen en alles wat duister is toe te lichten, zoodat er geen aanleiding meer zou zijn voor debat! Naar men verneemt, is de anti-vacci ne wet bij den raad van state ingekomen. Naar wij vernemen, is sinds eenigen tijd bij het ministerie van binnenlandsche zaken in bewerking een voorstel tot wijziging der wet op het midd. onderwijs. Hoever die wijziging zich zal uitstrekken is ons onbekend, doch, zijn wij goed in ge licht, dan bestaat het plan de staathuishoud kunde en het boekhouden niet meer op te nemen in de lijst der vakken, waarin eind examen dient afgelegd te worden. Ook wordt overwogen, het eind-examen niet meer in elke provincie, doch alleen te Amsterdam te doen plaats hebben. (Hbl.) Evenals in het verkeer met het buiten land is de maximum-afmeting voor druk werken in het binnenlandsch vei keer thans bepaald op 45 cM. lengte, breedte en hoogte en voor rollen op 75 cM. lengte. De kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg heeft thans een adres gezonden aan den minister van justitie, welk adres onderteekend is door 52 eigenaren van stoom fabrieken van wollen stoffen, en waarin ver zocht wordt om verlenging van den arbeids tijd tot een maximum van 12 uren per dag, en dezen maatregel bij wijze van overgang voorloopig voor den tijd van één jaar, te begin nen met 1 Januari 1890, in te voeren. Uit Zevenbergen schrijft men: Hoewel de opbrengst van beetwortelen per hectare gerekend, dit jaar grooter is dan verleden jaar, is het toch te betwijfelen of de suikerproductie dit jaar in ons land wel grooter zal zijn. Door het voortdurend zachte en regenachtige weder is de qualiteit der bieten gedurende den laatsten tijd sterk ver minderd. Reeds nu beginnen de bieten, die ingekuild zijn, uitspruitsels te vertoonen, waar door het suikergehalte benadeeld wordt. Als er niet spoedig vriezend weder komt, kan dit van veel invloed zijn op de suikerproductie. Wij lezen in de Meier. Ct.: De zwendelarij vertoont zich op elk gebied. De wijnhandel blijft ook niet gespaard. Zekere personen hebben een vrij brutaal middel uit gedacht om hunne wijnen aan den man te brengen. En welk vocht zij onder dien naam beschikbaar hebben, daarvan kan ons de wijze van handelen wel eenige gedachte geven. Circulaires worden in groote menigte verspreid bij personen, die als goed gezeten burgers beschouwd worden. In deze brieven wordt medegedeeld, dat een okshoofd wijn is atge zonden aan iemand, van wien in de naieve circulaire gezegd wordt: „Wij hebben Woens dag aan een persoon van uwe omstreek, die wij vernemen onbetaalbaar te zijn gezonden: een okshoofd Margaux wijn enz." Nu wordt het voorstel gedaan, ter vermijding van groote onkosten deze zending over te nemen op bijzonder voordeelige wijze; men zegt toch: „Wij zullen u eene vermindering van 40 pet. toegeven, genen winst willend necnen op de zaak." Dat is zeker een aardig buitenkansje voor iemand, die een stuk wijn gebruiken kan, en dit buitenkansje wordt nog 5 per. grooter wanneer men onmiddellijk de duiten in den zak der firma wil spelen. De toeleg is al te brutaal. Deze waarschuwing is geschreven opdat oningewijden zich niet zouden laten beetne men. Naar men verneemt, zijn de inbrekers, die den diefstal in het wisselkantoor van de firma Berger te Venloo pleegden, te Lissabon ter uitlevering aangehouden. „Orton" het pseudoniem van den Amsterdamschen briefschrijver van het Dbl. v. Z.-H. heeft hooren fluisteren van een mogelijke werkstaking onder de dienstboden te Amsterdam, waarmede de onlangs opge richte vrouwenbond zich zou bemoeien! Wij kunnen ons de eischen al voorstellen, zegt De Tijd. Voor een keukenmeid zullen ze vermoedelijk zijn: 's morgens te 8 uren op en 's avonds te 10 uren naar bed; f150 loon en garantie voor minstens f 50 verval; 2 pond koffie en 1 pond thee, 2 pond suiker en 2 pond boter per week voor eigen gebruik 's morgens en 's avonds vleesch bij het brood en een pond vleesch als minimum voor het middagmaalden geheelen Zondag vrij en twee uitgaansavonden in de week, geen zol derkamertje, maar de logeerkamer als slaap vertrek; op de verjaardagen een zijden japon en met St Nicolaas een wintermantel; voor de vrijers vrijen toegang tot de keuken en de provisiekast, enz. enz. Een op Woensdag 30 October jl. van Sprang verzonden brief met geldswaarde, door den afzender niet aangeteekend, is niet aan zijn adres te Hoogkarspel aangekomen. Bij de justitie is van deze vermissing aan gifte gedaan. Uit Hulst meldt men aan de Middelb. Ct. het volgende, omtrent een aldaar gepleeg- den moord Maandagavond ontstond in de herberg „de Dubbele Arend" alhier, twist tusschen zekeren van Giezen, soldaat bij de jagers, met verlof alhier, en J. Warnier baardscheerder. Nadat Warnier de herberg had verlaten, heeft hij zich verscholen tot van Giezen zich naar huis begaf en toen dezen onverwachts met een scheermes een snede in den strot toe gebracht, waarop de dood bijna oogenblikke- lijk volgde. De vermoorde was met verlof gekomen om de bruiloft zijner zuster bij te wonen; de moordenaar is in arrest. Volgens nader bericht is J. W., de baard scheerder, die de moord pleegde, gearresteerd om naar het huis van arrest te Middelburg te worden overgebracht. Hij moet zijn daad bekend hebben, maar, volgens zijn verklaring, werd de twist tusschen hem en van G., in de herberg aangevangen, op straat voortge zet en raakten beiden daarop handgemeen. Toen nu W. bemerkte, dat zijne handen bloedden, tengevolge van daarin veroorzaakte wonden, ontstak hij zoodanig in woede, dat hij met zijn mes in 't wild sloeg en daarbij van G. trof, met het bekende noodlottig ge- volg. De lijkschouwing werd behalve door den heer J. J. Berdenis van Berlekom verricht door den heer J. E. Callenfels te Hulst. Uit Arnhem wordt gemeld Donderdagmorgen omstreeks 8V2uur werd door de geheele stad een slag waargenomen, die de huizen op hunne grondvesten deed schudden en waarbij in verschillende wonin gen de deuren openvlogen en de glasruiten rinkelden als bij het hevigst onweder. Velen dachten aan een ongeluk zooals van Antwerpen en, hoewel .het bij nader onderzoek niet zoo erg was, hadden evenwel door de gevaarlijke omgeving van de plaats waar het onheil was voorgevallen, de gevolgen verschrikkelijk kun nen zijn. Op ongeveer 10 minuten buiten de stad had zich in het artilleriepark, aan de over zijde van de bekende buitenplaats Sonsbeek gelegen, eeD soldaat van het korps rijdende artillerie, door een granaatschot van het leven beroofd. Daarbij was een geheel uitgeruste munitie-voorwagen in de lucht gevlogen; deze wagen wasbehalve met tal van andere kleine voorwerpen, bepakt met 17 granaten, 17 granaat-kartetsen, 2 kartetsen en 38 kar doezen, elk gevuld met 1.6 kilogram buskruid. Van dezen wagen was niets overgebleven dan enkele stukjes verbrand hout. Van een viertal andere wagens waren gedeeltelijk de raderen afgeslagen en min of meer vernield. Van een op een afstand van 25 pas staand steenen gebouw, gevuld met duizenden in- fanterie-patronen, waren de dakpannen alle vernield, terwijl op verschillende plaatsen, vermoedelijk door granaatscherven, stukken steen waren weggeslagen. Het is een wonder dat dit gebouw gespaard is gebleven; de ramp was bij eene ontploffing niet te overzien geweest. Van eene in de nabijheid gelegen uitspanning waren van een der zijramen alle glasruiten verdwenen. De overblijfselen van het deerlijk verminkte lijk werden over het geheele park gevonden, zelfs op afstanden van meer dan 100 pas. Rechts van het kanon bevonden zich de beide beenen, links het hoofd met een gedeelte van een schouder en een arm; aan de achter zijde der patronen bewaarplaats een gedeelte van den rug. Aan den ingang van het park bevindt zich een wachthuis, waarin 1 korporaal en 3 man waren, terwijl één man buiten op post stond. Gelukkig zijn deze alle ongedeerd gebleven. Te Zevenbergen is in de haven door lek worden gezonken het schip van schipper G., inhoudende eene lading suikerbieten, bestemd voor de suikerfabiek van den heer Wittouck te Breda. Te Helmond werd Dinsdag aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overge bracht de arbeider P. P., wegens het plegen van verschillende oplichtingen Te Vlijmen is iemand ten huize van E. v. d. Sluijs, des nachts in het achterhuis gedrongen en heeft daar de staarten en manen van twee ponney's afgesneden, eenig paardentuig vernield, aommige zaken gestolen en andere wandaden gepleegd. Te Oosterbeek meende men de dieven, die zich aan de vele inbraken hadden schul dig gemaakt, op het spoor te zijn. Men had vier mannen, met knuppels gewapend, zien voorbijgaan. Het benedendorp kwam in rep en roer. Het gevolg was, dat eenige moedige personen, eveneens met knuppels gewapend, het bosch ingingen om de dieven op te sporen. Zij vonden echter niet wat zij zoch ten. Later bleek, dat men vier politie-agenten uit Arnhem voor de dieven had aangezien. Te Breda geraakte Dinsdagmorgen in de suikerfabriek een jongen tusschen eene machine. Zwaar verminkt werd hij huiswaarts gevoerd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2