Duitsehland. Italië. Oostenrijk. Servie. Turkije. Amerika. BINNENLAND. UIT y O ERIN GEK Omstreeks 1000 Londensche bakkers bazen hebben hunne bereidwilligheid te ken nen gegeven om de eischen der gezellen in te willigen. Keizer Wilhelm heeft Monza reeds weder verlaten. Het afscheid van koning Humberl was zeer hartelijk. Bij de fazanten jacht te Monza werden 800 stuks dezer (half-tamme) vogels geschoten. Donderdag had keizer Wilhelm te Innsprück eene ontmoeting met keizer Frans Jozef. De Duitsche rijksdags commissie voor de socialisten wet heeft het beginsel der ver vanging van de voorloopige wet door eene de finitieve goedgekeurd. De commissie voor de bank-wet verwierp het voorstel tot naasting door den staat. De rijksdag zelf tobt nog steeds met Beschluss-unfahigkeil (dat de leden niet tal rijk genoeg opkomen om een besluit te mogen nemen) en moest in de laatste dagen des wege herhaaldelijk sluiten. Men heeft thans berichten uit Zanzibar ontvangen welke het vermoorden van Dr. Peters en de zijnen bevestigen. De uit Berlijn teruggeroepen Servische gezant Christisch is spoorloos verdwenen. Hij had onlangs zijn vader het voornemen me degedeeld om zichzelf van kant te maken omdat zijne vrouw van hem weggeloopen was. De Agramer Zeitung voegt er bij, dat er her haaldelijk sprake geweest is van betrekkingen tusschen de mooie vrouw van Christisch en den ex-koning Milan. Aan den leider van de Fransche bedevaart gangers die door den paus is ontvangen heeft Z. H. medegedeelJ, dat hij het voor nemen heeft een groote katholiek-democrati sche beweging tot opwekking van het Chris telijk bewustzijn der werklieden in 't leven te roepen. Te Rome is Zaterdag een beruchte be drieger gevangen genomen op het oogenblik, dat hij, als priester gekleed (hij had zich te Rome voor een hoogen geestelijke uitgegeven), een bezoek bracht aan het college der zen dingsgenootschappen, waar twee bisschoppen hem opwachtten. Hij werd reeds eenigeu tijd door de Bel gische en Fransche politie gezocht. Uit de akte van beschuldiging in het proces te Walovice (Oostenrijksch Galicie) tegen de landverhuizings-agenten zijn eenige bijzonderheden te vermelden die de volsla gen domheid der slachtoffers en de onge looflijke afzetterijen der beschuldigden in het licht stellen. Zoo werd b.v. met behulp van een snorkenden horlogemaker .den land verhuizers wijs gemaakt dat„de Amerikaansche keizer" zooeven getelegrapheerd had dat hij geen landverhuizers meer gebruiken kon. Op dringend verzoek der landve.huizers te- legrapheerden dan de agenten aan „den Amerikaanschen keizer", in tegenwoordigheid der zwaar beangste landverhuizers om hun ter wille te zijn en „de Amerikaansche kei zer" telegrapheerde hierop onverwijld terug, dat hij bij uitzondering nog diegenen zou toelaten, die dadelijk vijf-en-twintig gulden betaalden. Ook vermomden de agenten zich als mi litaire artsen en districts-controleurs en dreig den in hunne valsche uniform de reeds vroe ger als schapen in kelders en stallen gestopte landverhuizers, om hun nog spaarpenningen at te persen. Aan de handelwijze van een agent der „Hamburg-Amerikanische Packetfahrt-Gesell- schaft" nam de rijke grondeigenaar en de districtsambtenaar Vinzens Zwilling deel. In Mei 1888 verzocht hij om de sub agentuur van de »Norddeutsche Lloyd,« en daarna was hij in gemeenschap met verscheidene per sonen die reeds gevangenisstraf hadden ondergaan, zooals met de Poolsche gebroe ders EckmaijerDeutchburger en Stamm berger werkzaam in het plegen van afzette rijen. Sedert hadden er aan het station Os- wiezim zoodra de landverhuizers er aan kwamen bloedige gevechten plaats tusschen de Hamburgsche en Bremer landverhuizings agenten ten einde elkander den buit afhan dig te maken. Personen, die toevallig in den landverhuizerstrein gezeten waren, werden almede geplunderd en tegen wil en dank ge dwongen tot landverhuizing. De omgekochte politie bekommerde zich om niets. Onder de omgekochte Oostenrijksche amb tenaren kregen sommigen 4000 12,000 florijnen bezoldiging van hunne agenten. De Hamburgsche agenten trokken zooals uit hunne boeken gebleken isjaarlijks 240,000 florijnen netto uit hunnen handel in menschen. Toen de rooverbende ook een Pruisischen grensbeambte wilde ómkoopen klopte zij bij een eerlijken man aan die zijn chef de vreeselijke dingen, die er plaats hadden, be kend maakte. Wat de arme landverhuizers, nadat zij te Oswiezim uitgeplunderd waren nog behou den haddenwerd hun door de helpers der bende aldaar afgenomen. In Amerika kwamen ten slotte de lieden geheel berooid en hulpeloos aan, en duizen den hunner gingen daar te grondegelijk uit de rapporten van den Oostenrijkschen consul gebleken is. Het gerechtelijk onderzoek duurt nu reeds een jaar. Driehonderd getuigen zijn persoon lijk opgeroepen om voor het gerecht te ver schijnen, en van vier honderd personen zijn schriftelijke verklaringen gevraagd. Tusschen de kabinetten te Weenen en te Berlijn zijn te dezer zake uitvoerige stukken gewisseld. Voortaan zal nu te Hamburg en te Bremen wel scherper toezicht worden gehouden op de landverhuizingszaak. Hongaarsche dépêches meldenTe Karlowitz zijn de hofkapelaan Lamays en de directeur van het gymnasium Dimitrias in hechtenis genomen onder beschuldiging, dat zij den Grieksch-orthodoxen aartsbisschop en patriarch Angyclics die reeds op zijn sterf bed lag ter bespoediging van zijn dood geworgd hebben, ten einde vóór de aankomst zijner bloedverwanten de voorhanden papie ren van waarde en muntspecie alsmede het gouden patriarchskruis te rooven. Bij de inhechtenisneming beproefde de hofkapelaan Lamays zelfmoord te plegen. Een zonderlingbesluit heeft de Skoupchtina genomen en wel met betrekking tot de na tionale kleederdrachtdie in 't vervolg bij feestelijkheden zoowel door de kamerleden als door de ministers gedragen worden moet. De Hongaarsche dolmanzal dus in Servië weder in eere komen. In Servie zijn uit Montenego gekomen 229 gezinnen vormende 1679 personen. De diepste armoede heerscht onder die emigran ten zoodat de door de regeering verleende hulp er lang niet toereikend is. De regenten hebben goedgevonden, dat het ministerie in de skupchtina eene wet in dient waarbij voor goed wordt bepaald, dat den ex-koning een vierde der civiele lijst zal worden uitbetaald. De inwoners van Constantinopel vooral die van de voorsteden Pera en Galatazijn tijdens het bezoek des Duitschen keizers be vrijd geweest van twee groote plagen der vermaarde stadhonden en bedelaars. De politie heeft alle losloopende honden onder dak gebracht in eenige gebouwen, waar zij goed verzorgd werden en ook de bedelaars zijn allen opgepakt en gehuisvest in een gebouw der gevangenis van Stamboulwaar zij het zeer goed hadden. Zoo werd er ook in dit opzicht naar ge streefd den vereerden Duitschen gasten Con stantinopel op zijn mooist tc laten zien. Maar zoodra de Duitsche keizer vertrokken was werden de twee- en viervoetige zwer vers weder in vrijheid gesteld. In den staat Kentucky hebben twee leiders der republikeinsche partij na geruimen tijd met elkander overhoop gelegen te hebben, het wapen van het woord verwisseld voor pis tooi en mes. De een, Swope, schoot den ander, Goodloe, in den buik en wondde hem zoo gevaarlijk dat voor zijn leven gevreesd wordt. Goodloe heeft echter nog tijd gehad Swope met dertien messteken te dooden. In kolonel Goodloe, die lid van het congres was verliest president Harrison een warm aanhanger en een zijner meest vertrouwde vrienden. WAALWIJK. Zondag 17 dezer, 's middags 12 uur, door de harmonie l'Espérance, op de harmoniezaal. 1. Marche militaire Korn. 2. Italiana, fantaisie. Baudonck. 3. Blondinette, polka pour Piston Tack. 4. A l'opéra comique. Kessels. WAALWIJK, 16 Nov. 1889. Sedert de vorige noteering werden er eenige partijtjes handelshooi voor de persen afgeleverd. De prijs voor de le qual. blijft vast op f 10 per 500 ICg., voor 2e qual f 7,50 a 8.— en voor schraal hooi f 5.— 6. Stroo vindt voor da lelijke behoefte meer vraag en wordt naar qual. voor 1' 9 i 9.50 per 500 Kg. afgeleverd. De prijs der aardappelen is thans naar qualiteit f 1.90 a 2.20. Uit het Land van Heusden worden zij als winterprovisie voor f 2.60 a 2.90 per Hl. afgeleverd. Het schoolwetsverslag der eerste kamer is verschenen. De gevoelens zijn zeer ver deeld. Er bleek niets van het bestaan eener meerderheid in een bepaalde richting, daar meerdere leden zich hunne stem voorbehiel den tot nadere inlichtingen der regeerino-. Eenerzijds achtte men, zonder zich le ver heugen over de aanneming der wet in de tweede kamer, thans de aanneming door de eerste raadzaam, waardeerende de welwil lendheid der regeering en de bescheidenheid der tegenpartij en met het oog op de ernstige zucht om tot gemeen overleg te geraken en de tegemoetkoming aan de vrienden van het openbaar onderwijs verstrekt, achtte nuö'de aanneming in 's lands belang en zou men betreuren, dat deze nooit te herhalen poging op verzoening afstuitte op een veto der eerste kamer. Anderzijds vroeg men, instemmende in lof aan de tegenpartij, wat plicht gebood. Bevrediging is slechts te verkrijgen van een wet met een vast beginsel. Men kan niet van staatswege tegelijk de gemengde en confessioneele school als volksschool erkennen. Hinkt het ontwerp op twee gedachten en is het in strijd met de grondwet, dan is de bestrijding door de eerste kamer, het schild der grondwet, noodzakelijk. De derde groep was voor de voordracht. De Staatscourant bevat de volgende kennisgeving van den minister van waterstaat, handel en nijverheid Gelet op artikel 2 der wet van 23 Juni 1889 (Staatsblad no. 82), houdende bepalin gen tot voorkoming van bedrog in den boter- handel, welk art. luidt als volgt „Het is verboden een surrogaat van boter te leveren of het in den winkel of op eenige andere openbare verkoopplaats voorhanden te hebben, indien niet op de verpakking of bij gebreke daarvan op de waar zelve, het woord margarine, of, is de waar uit oleo margarine bereidhet woord surrogaat in duidelijke letters voorkomt. „De afmeting van r'e letters en de wijze waarop die moeten worden aangebracht, wor den door onzen minister van waterstaat, handel en nijverheid bepaald en in de Staats courant aangekondigd." Heeft goedgevonden te bepalen als volgt: De letters zijn goed leesbare, kapitale drukletters, ten minste hoog twee centimeter (0.02 M.), dik drie millimeter (0.003 M.). Is de buitenste verpakking van hout, zoo zijn de letters daarin gebrand of daarop geschilderd. Is zij van eene andere stof, als aardewerk, glas of metaal, zoo zijn de letters daarin gebakken of daarop geschilderd, in beide gevallen met eene van die der verpakking afstekende kleur. Is zij eene zoodanige, als bijv. eene mand, waarop de letters niet of zeer moeielijk op de bovenbepaalde wijze kunnen worden aan gebracht, zoo zijn aan de verpakking stevig bevestigd houten of metalen strooken, waarin de letters zijn gebrand of waarop zij met eene van die der strooken afstekende kleur zijn geschilderd De letters komen voor en de strooken zijn bevestigd op de buitenzijde van het deksel, van den bodem en van de zijde of van eene der zijden van de verpakking. Is papier als buitenste verpakking gebezigd, zoo zijn de letters op de buitenzijde ten minste tweemaal afgedrukt. Is de waar onverpakt, zoo zijn de letters boven op de waar zelve duidelijk leesbaar aangebracht, hetzij door middel van een vorm of van een stempel, met ter diepte van een en een halven millimeter (0.0015 M.) inge sneden letters. De middellijn van het grond vlak van den stempel bedraagt niet minder dan zes centimeter (0.06 M.) Is papier als buitenste verpakking gebezigd, of is de waar onverpakt, zoo zijn de letters ten minste hoog een en een halve centimeier (0.015 M.), dik een en een halve millimeter (0.0015 M.) Deze beschikking treedt in werking met 1 Januari 1890. Alle suikerfabrieken in Noordbrabant zijn in volle werking, doch de resultaten worden voor deze industrie met den dag ongunstiger. De aanvoer van bieten blijft nog voortduren en deze worden, ingevolge gesloten contracten, duur betaald, terwijl de suikerprijzen maar steeds buitengewoon laag blijven. Bij het begin van de campagne waren de wortelen van goede qualiteit en was het suikergehalte bevredigend, doch gedurende de laatste drie weken is het gehalte zoodanig afgenomen, als wellicht nimmer omtrent dezen tijd van het jaar het geval was. De oorzaak hiervan is het zachte en vochtige weder. Terwijl andere jaren in dezen tijd van het seizoen de ingekuilde bieten geen uitspruitsel vertoonden, beginnen zij op een onrustba rende wijze uit te botten. Wie tegenwoordig het land van Heusden en Altena bezoekt, zoo schrijft men, mag wel voorzien zijn van een paar flinke vetlederen laarzen, om de liefelijke wegen te bewan- de'en. Deze gelijken op vele plaatsen een waren modderpoelwaarin men wegzinkt evenals in drijfzand. Gepoetste schoenen en laarzen zijn daar uit de mode. eenvoudig omdat zij binnen een paar minuten onder het slijk zitten. En, o wee wie het ongeluk heeft uit te glijden of een twee- of vierwielig rijtuig te moeten passeerenZich te vrijwa ren voor een goede dosis modderdeelen is onmogelijk. Dat alles is een gevolg van de dit jaar zoo rijke bietenteelt. Het is te hopen, nu het rijden gedaan is, dat er geen moeite zal gespaard worden om de wegen weer in behoorlijken toestand te brengen. In De Amsterdammer van 10/11 en in het Nieuws van den Dag van 11 November leest men, dal de afdeeling Zevenbergen der Noord Brab. maatschappij voor Landbouw besloten heeft, een adres te richten tot de tweede kamer, om het wetsvoorstel Bahlmann tot heffing van invoerrecht op granen aan te nemen. De afdeeling heeft, in hare vergadering van den 8 dezer, echter een besluit genomen van juist tegenovergestelde strekking en wel om te dier zake adres aan de kamer in te zenden. Onlangs werd in het politieblad de aan houding en terugzending verzocht van een minderjarigen knaap, die omstreeks tien weken geleden de ouderlijke woning te Amsterdam had verlaten. Deze knaap, een zoon van zekeren J. L., is teruggekeerd. Hij had met een anderen jongen een voet reisje gemaakt naar Antwerpen, waar zij de door de jongste ontploffing veroorzaakte ver woesting eens persoonlijk zijn gaan beschou wen. Bedelende, want zij bezaten bijna geen geldzijn de jeugdige voetreizigers, soms langs een grooten omweg, een groot deel van Nederland en Belgie doorgetrokken. Overdag scharrelden zij den kost op en 's nachts bleven zij in het open veld of bij een barmhartigen boer logeeren. In zeer haveloozen toestand keerde de zoon in de ouderlijke woning terug. Zijne reisindrukken waren niet bijzonder gunstig. Uit Utrecht meldt men: De beide personen j.l. Donderdagavond alhier aangehouden, als verdacht ten kantore van de firma Vlaer en Kol een valsche chèque ter verzilvering te hebben aangeboden, zijn Dinsdagnamiddag ter beschikking der justitie gesteld en naar de cel overgebracht. Bij een nader ingesteld onderzoek moet nog zijn gebleken, dat beiden, behalve te Zutfen, Deventer en Amsterdam, ook elders oog valsche chèques hebben uitgegeven, ter wijl zij bovendien ook nog hebben getracht te Apeldoorn een landgoed te koopen, waar van echter niets is gekomen, doordien de verkooper geen chèques in betaling wilde nemendoch liever Hollandsch geld wilde zien. Dat beiden gevaarlijke sujetten zijn, kan o.a. ook nog hieruit blijken, dat de een, L. genaamd en te Amsterdam woonachtig, can - didaat-notaris is, terwijl de andere, v. S. ge- heeten, eene academische opleiding heeft ge noten en zij in voorkomen en manieren alle gegevens bezitten om vertrouwen te wekken. Hoewel v. S. Hollander van geboorte is, woont hij echter sedert enkele jaren te Londen, van waar hij slechts nu en dan naar het vasteland schijnt over te steken om te trach ten, geholpen door zijn vriend L., wat geld te maken, door waardeloos papier in gang bare munt om te zetten. Volgens Geh ia bevonden zich in de loods op het artillerie-terrein te A nhem 300000 scherpe patronen en 25 vaatjes bus kruit. En door dat gevaarlijke magazijntje vloog bij den zelfmoord van den artillerist een stuk van de granaat-kartets, gelukkig zonder eenige ontploffing te veroorzaken. Te Bergen op Zoom is uit het wapen magazijn, nabij het oude arsenaal, een be langrijke partij kogels en patroonhulzen ge stolen. De daders zijn een viertal militairen, die deswege voor den krijgsraad zullen te rechtstaan. Tegen den opkooper, zekeren M. R., uit drager aldaar, is proces verbaal opgemaakt wegens heling van gestolen goederen. Uit eene confrontatie van den te Maas tricht aangehouden Pool met een geestelijke te Oud-Turnhout is niet gebleken, dat de zilveren ciborie, welke in het bezit van den gearresteerde werd gevondenafkomstig is van den kerkdiefstal in genoemde gemeente. Hij zal nochtans wegens diefstal terecht staan, daar hij de herkomst van den beker niet kan bewijzen. Woensdag tegeD den avond brak een felle brand uit op de duinhoeve van den land bouwer C. Boot onder de gemeente Renesse. De schuur met het zich daarin bevindende hooi, granen, enz. is geheel vernield. Men meent de daders van den diefstal en de inbraak in den nacht van 21 op 22 Sept. bij P. Giesbert te Kessel thans op het spoor te zijn. Tenminste door den brigade commandant der kon. marechaussées aldaar zijn bij den landbouwer W., op de Heithuizer heide woonachtig, en bij Johanna v. A., te Nederweert woonachtig, verschillende voor werpen, waaronder vele manufacturen, in be slag genomen, welke allen van dezen diefstal afkomstig moeten zijn. Twee verpleegden in het R. K. wees huis te Uitgeest, jongedochters van 40 en 60 jaar, stonden gedurig op voet van oorlog tegenover elkander. Dit was ook dezer dagen weder het geval. De jongste, die niet al te wel bij het hoofd schijnt te wezen, gaf de oudste met haren klomp een hevigen slag tegen het voorhoofd, waarop deze, een ge brekkig mensch, zulk een ongelukkigen val deed, dat zij een paar dagen later overleed. De rechter commissaris heeft de zaak onder zocht. Te Andelst (Betuwe) heeft men des nachts van verscheidene paardendie in het veld graasdende staarten tot op het been toe afgesneden. Men schrijft uit Aalten: Sedert eene maand of drie hebben hier eenige neringdoenden uit deze plaats, on middellijk in de nabijheid der Pruisische grenzenaan den grintweg naar Bocholt kramen opgeslagen, waarin zij spek, tarwe- brooden (zoogenaamde stoeten) en tarwe- en

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2