BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Portugal. Engeland. Hoe St. Niklaas naar Simpson's Bar kwam. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND, Weerkundige waarnemingen l?C- De volgende maand hoopt de heer J. Verwiel, burgemeester van Bezooien, zijn 25 jarige ambtsvervu ling als zoodanig te herden ken. Ten einde dien dag op waardi e wijze te vieren, is door den gemeenteraad eene commissie benoemd, onder voorzitterschap van den heer G. Rubbens. Ook heeft zich eene commissie geconstitueerd uit jongelieden, die den heer G. van Oudenhoven tot haren praeses gekozen heeft. Behalve dit, komen nog twee dergelijke schepen voor de Australische koloniën in aanbouw, zoodat, behalve de aanstaande Federatie, die de bevestiging en versterking van den inwendigen toestand beoogt, eerlang ook naar buiten, ingeval van nood, een ge duchte invoed zal kunnen worden uitgeoefend en de Engelsche bezittingen in dat wereld deel in staat zullen zijn, zich tegen eiken aanval te verdedigen. Zaterdag is door den minister van justitie, overeenkomstig zijne toezegging, het dossier stukken betrekkelijk den jegens den directeur der Sureté, den heer Gautier de Rasse, ge nomen disciplinairen maatregel, op de griffie der kamer van afgevaardigden nedergelegd. Naar men verneemt zou Corvilain in hooger beroep gaan van het vonnis, waarbij hii tot een gevangenisstraf van 4 jaren en 7 maanden veroordeeld is. De ingenieur De Launay zou in zijne gevangenisstraf van 18 maanden berusten, doch na verloop van een paar maanden in vrijheid gesteld worden op grond der wet, waarbij de voorwaardelijke invrijheidstelling ingevoerd is. De laatste zitting van den Parijschen ge meenteraad heeft weder eens een min of meer stormachtig verloop gehad, veroorzaakt door de lezing van een besluit, waarbij de toezegging van 15000 francs aan de werk stakers, waartoe in een vorige raadszitting besloten was, werd ingetrokken. Het lid Vail lant klom op de tribune om daar legen te protesteeren. Toen de president hein het spreken wilde beletten, werd hij hierin door meerdere leden tegengewerkt. Het eind hiervan was, dat de zitting opgeheven moest worden. Maandag zijn de werkstakers der wes terspoorwegmaatschappij weder aan den ar beid gegaan. Een ondersteuning van 100 francs, door een boulangistisch dagblad aan geboden, werd beslist van de hand gewezen. De ex-keizer don Pedro is Zaterdag met het stoomschip Alagoas te St. Vincent aan gekomen. Hij heeft per telegraaf voor het aanbod van den koning van Portugal, om in het koninklijk paleis te Lissabon zijn intrek te nemen, bedankt en logies besteld in het Braganza-hotel, waar hij gewoon is verblijf te houden. Hij werd bij het aan wal stappen door de Portugeesche oorlogschepen en for ten gesalueerd met het aantal kanonschoten, waarmede een prins van den bloede begroet wordt. dus niet als souverein. De Alagoas is op de reis gedurende vier dagen door een Braziliaansch oorlogschip begeleid. Nu Stanley's terugkomst zoo spoedig te voorzien is, begint men weer eens aan de dubbeltjes-quaestie te denken. Het comité is begonnen met 322,500 frs. Hiervan bevinden zich nog 19.575 in kas. Maar nu heeft Stanley zijn onkostenrekening nog niet ingediend, die ook niet gering zal 3 naar 't Engelsch van Brei Harte. Inmiddels trad Dick Bullen, nadat hij de deur zorgvuldig achter zich had dichtgetrokken zijn kameraden tegemoet. „Ben ie bereid," vroeg Staples. „Al klaar/ zei Dick, hoe laat is 't?« „Over twaalven", luidde het antwoord. „Zou je het nog gedaan krijgen Heen en terug zijn 't wel haast twintig mijlen." „'tZal wel gaan* antwoordde Dick kort af. „Waar is de merrie „Bill en Jack houden haar vast bij den vier sprong. „Laat ze nog even wachten,", zei Dick. Hij keerde om en trad zachtjes het huis weer binnen. Bij 't licht van de druipende kaars en het smeu lende vuur zag hij dat de deur naar de alkoof openstond. Op de teenen sloop hij naderbij en keek naar binnen. De Oude lag achterover in zijn stoel te snorken, met de boenen ver uitgestrekt en de pet over zijn gezicht getrokken. Naast hem lag Johnny in een smal houten ledikantje, warm toe gestopt in zijn wollen dekentje, dat hem, op een smal stukje voorhoold en een paar lokjes haar na, geheel verborg. Dick Bullen deed een stap voor uit aarzelde en keek over zijn schouder naar de ledige kamer. Alles was rustig. Toen streek hij plotseling met beide handen zijn ruige snor weg en boog zich over het slapende jongske. Maar iuiït op dat oogenblik deed een hevige windvlaag het vuur even opflikkeren en verlichtte het vertrek met een on beschaam den gloed, die Dick vol schrik op de vlucht joeg. Zijn kameraden wachtten hem bij den vier sprong op. Twee hunner schenen het in de duisternis hard te verantwoorden te hebben met een vreemd on behouwen voorwerp, dat, toen Dick dichterbij kwam, een groot geel paard bleek te zijn. Het was de merrie. Zij was niet bepaald een schoonheid. Van haar Romeinschen neus tot aan haar uitstekende heupenvan haar ingezakten zijn. Op zijn minst zal deze 2 a 3 tonnen frs. bedragen Omtrent het ivoor, dat Emin-pacha mee moet brengen, heeft het comité nog niets vernomen. Men moet Stanley reeds een half millioen voor zijn dagboek geboden hebben, en een Duitsch agent zou reeds naar Zanzibar ver trokken zijn, om ook met Emin-pacha te on derhandelen. De demonstraties der werklieden, ter ver krijging van een normaal-arbeidsdag van 8 uren, schijnt een internationaal karakter te krijgen. Nu reeds worden tegen den len Mei, den datum, waarop het door de werklieden aan de patroons verleende uitstel eindigt, mani festaties voorbereid, waaraan door alle Ber- lijnsche vereenigingen zal worden deelge nomen. Zondag heeft een vergadering van 3000 mijnwerkers te Essen plaats gehad. Bij stem ming werd een commissie van 7 afgevaar digden gekozen, die met de werkgevers in onderhandeling zal treden, vooral met het doel, om den druk, welke op de leiders der vorige werkstaking rust, op te heffen. Nadere maatregelen zullen op een a s. Zon dag te houden vergadering, genomen worden. In het Vaticaan wordt druk gesproken over de groote Duitsche bedevaart, die in 1890 bij gedeelten den Paus de hulde van het Duitsche volk zou komen brengen. De bis schop van Metz wordt reeds in Mei verwacht, de geloovigen zullen worden gehuisvest in de Duitsche stichting en in het klooster Santa Martha. Het proces tegen de mannenmoordenares- sen van Mebeneze (Hongarije) zal eerstdaags voor het gerechtshof te Grossbeesberck in behandeling komen. Niet minder dan tachtig vrouwen uit dat dorp en den omtrek zijn beschuldigd van hare mannen vergiftigd te hebben. Vele der misdaden dagteekenen van jaren her. Het gerecht kon niet meer dan 18 lijken van slachtoffers laten opgraven om vergiftiging te constateeren. De twee oude vrouwen, die aan de moor- naressen het vergif verkochten, zijn gedurende het gerechtelijk onderzoek gestorven. Na de branden te Lynn en Boston wordt thans weder melding gemaakt van een he- vigen brand, die te Minéapolis heeft gewoed, en die de bureaux der Tribune in de asch legde. 10 personen moeten er bij omgeko men zijn. De materieele schade moet 250.000 dollars bedragen, Nadere berichten omtrent den brand te Boston melden, dat de schade veel groo- ter is dan men eerst verwachtte. Niet mindei dan 125 millioen francs toch moet zij bedra gen, en dan is hieronder nog niet de schade aan meubelen en koopwaren gerekend. De brand moet veroorzaakt zijn door een plotseling ontstaan contact tusschen een te legraaflijn en een draad, ter geleiding van electriciteit van hooge spanning. met een zwaar Mexikaansch zadel bedekten rug tot aan haar dikke, rechte, knokerige pooten, kon zij op geen zweem van paardenschoonheid bogen. Uit hare half-blinde maar boosaardige lichte oogen, haar vooruitstekende onderlip, en haar afschuwelijke kleur sprak niets als kwaadaardig heid. „Nou jongens/ zei Staples „pas op haar hielen, hoor! „En nu er op, Dick 1 Zorg dat je haar bij den eersten greep in de manen pakt, en zie vooral gauw den anderen stijgbeugel te krijgen. Vooruit 1" Nu volgde er een sprong, een grijpen en wor stelen een plotseling achteruitstuiven van de mannen, in de lucht slaande hoeven, twee ge duchte sprongen, waarvan de gro;.d dreunde, een bliksemsnel kletteren en slaan van sporen, nog een hoefslag en toen klonk ergens van uit de duisternis Dick's stem: .al klaar, hoor!" „Neem nu in 't gaan niet den ondersten weg, en houd bij 't berg afwaarts gaan de teugels niet te strak. Om vijf uur zullen wij aan den oever zijn. Los maar! Houp la, Jovita, hu....!* Een ruk, een paar vonken uit den steengrond, een hoefslag op den weg en Dick wus verdwenen. Bezing nu, o Muze, den rit van Richard Bullen 1 Zing, o Muze, van ridderlijke mannen, van schit terende avonturen en mannelijke daden, van het verslaan van lage vij. nden bezing den vreese- lijken rit en de gruwelijke gevaren van de bloem van Simpson's BarO weezij haalt haar neusje op, deze Muze Zij wil niets weten van dat onoogelijke ros met zijn brutalen, verloopen be rijder, en zoo moet ik hem wel in proza en te voet volgen Het was één uur en nu was hij pas aan de Ratelslangenbeek. Want Jovita had hem in dien tijd al haar streken vertoond en al haar kunsten op hem beproefd. Driemaal was zij gestruikeld. Twecuaal had zij haar Romeinschen neus in de in de lucht gestoken en was er, teugels en sporen trotseerende, van door gehold. Tweemaal was zij al steigerende gevallen, maar de handige Dick had zich uog steeds in den zadel welen te hou den. En nog een mijl verder, aan den voet van een uitgestrekten berg, vloeide de Ratelslangen beek. Dick wist dat nu het raoeielijkste gedeelte van zijn tocht begon, hij klemde de tanden op elkaar, drukte zijn knieën stevig tegen de zijden van het paard en maakte zich tot den aanval ge reed. Door zijn geroep en geschreeuw wild gemaakt over de Maand NOV., te Waalwijk. Gevallen regen 38s/4 milimeter vorig jaar Nov. 50 9/10 verschil -f- 123/30. 9 regendagen 1, 2, 3, 4, 7, 24. 25, 26, 29; verschil met vorig jaar Nov. -f- 6. De meeste regen viel 25 Nov. li1/* mill. De minste 7 en 26 November tel kens 1/2 mill. Windkracht, gedurende de geheele maand Vio Windrichting: N. 28 O. 11, 12, 13, 14, 18, Z. 15, 16, 21. 22, 24. W. 4, 25, 27, 29. N.-O. niet. N.W. 5, 6, 8, 9, 10. Z.-O. 19, 20, 30. Z.-W. 1, 2, 7, 17, 23, 26 November. Mist, 8, 11, 17, 21 Nov. Hagel, 26 Nov. Sneeuw, 26, 27 Nov. Vorst, 12 a 14, 22 a 24, 30 Nov. Gevallen regen van 1 Dec. 1888 1 Dec. 1889 6041/io m m. Regendagen van 1 December 1888 1 De cember 1889 131. WAALWIJK, 4 Dec. 1889. 'De kommandant der brigade kon. maré- chaussée alhier, J. T. Donker, is van brigadier bevorderd tot wachtmeester, en de brigadier M. Boogert van titulair tot effectief. Gisteren heeft alhier onder groote deel neming de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de eerwaarde zuster Marie Angélique Kerkhofs, gedurende 22 jaren overste van het liefdegesticht alhier. Zij overleed verleden Zaterdag in den ouder dom van 65 jaren, nalatende een grooten roep van deugd, vooral van naastenliefde; haar aandenken zal hier lang in zegening blijven. Men verwacht van de samenwerking van deze beide commissien zeer veel goeds voor de organisatie van het feest. Men schrijft uit Woudrichem Op eene enkele uitzondering na staat het vee thans op stal. „Het is nu ook wel," zeggen de landbouwers. De werkzaamheden op 't veld zijn eveneens afgeloopen. Er is geploegd, gezaaid en het winterkoren dus aan de aarde toevertrouwd. Nu begint het bedrijvige leven in de schuren. Zeker als een gevolg van de ontbinding van den bond van suiker fabrikanten, ziet men reeds agenten uitgaan om contracten te sluiten met de land bouwers tot het telen van bieten. Te Sleeuwijk moeten reeds een vijftigtal H.A. zijn gecon tracteerd, tegen f 12 de 1000 kilogr. Veel concurrentie, dat belooft wat. Men is er door dit gezegend jaar op verlekkerd geworden. Met de suiker-industrie in onze provincie is het overigens thans treurig gesteld. De fabrikanten hebben voor hun grondstof hooge prijzen betaald, terwijl de prijzen van de suiker buitengewoon laag blijven. Daarbij komt nog, dat het suikergehalte der beet- worfelen tengevolge van het voortdurend IW—i "«uWmUWiim IQ' begon Jovita den berg af te draven. De slimme Richard deed nu alsof hij haar vaart door ang stige kreten en luide vloeken wilde tegenhouden. Onnoodig er bij te voegen dat Jovita nierop on middellijk begon te hollen. Ook behoef ik hier niet te beschrijven met hoeveel snelheid de afda ling plaats liau, dit alles zal wel in de kronieken van Simpson-Bar vermeld zijn. Genoeg dat zij volgens Dick één minuut later, in het buiten de oevers getreden water van de Ratelslangenbeek rond plasten. Zooals l)ick wel verwacht had kon Jovita haar vaart niet dadelijk stuiten en hij maakte hiervan gebruik om haar aan te zetten tot een geweldigen sprong, die hen midden in den stroom deed neerkomen. Na nog eenig plassen, zwemmen en waden bevonden zij zich met een zucht van verlichting aan den anderen oever. De weg van de Ratelslangenbeek tot a n den Rooden Berg was tamelijk gelijk. Hetzii dat het koude bad haar vijandig vuur had uitgedoofd, of dat de kunstgreep van haar rijder haar zijn meerderheid had doen inzienJovita scheen ten minste voornemens de rest van haar krachten niet meer aan dwaze invallen te verspilllen. Nog éénmaal steigerde zij maar dat was uit kracht der gewoonte, eens bleet zij nog pal staan maar dat was voor een nieuw geverfd huis aan een kruis weg. Straatweg, steenhoopen, greppels, stukken weiland alles vloog onder haar hoeven voorbij. Zij begon een min aangename lucht te versprei den en af en toe te hoesten, maar haar kracht en snelheid verminderden niet. Om 2 uur hadden zij den Rooden Berg achter zich en betraden de vlakte. Tien miruten later haalden zij de post koets in en om half 3 verhief Dick zich meteen juichkreet in de stijgbeugels. Hier en daar verscheen een ster tusschen de wolken en in de vei te zag Dick twee kerktorens, eenige masten en een rij donkere voorwerpen duidelijk tegen de lucht afsteken. Dick liet zijn sporen klinken en klapte met zijn zweep. Jovita stormde voorwaarts en een oogen blik latei reden zij Tuttleville binnen en hielden stil voor de houten galerij van het „Hotel aller vol ken". Wat dien nacht in Tuttleville gebeurde behoort eigenlijk niet tot ons verhaal. Doch in korte woorden zij gezegd dat Dick, na Jovita aan een slaperigen knecht té hebben over gegeven (die door een üinken trap van haar hoeven echter spoedig wakker wa6) met zijn waard een vochtige en zachte weder sterk afnemend is, zoodat algemeen met verlies wordt gewerkt. De suikercampagne zal nog eenige tijd voort duren, doch indien we nat weer houden, kan het wel gebeuren, dat de bieten wegens slechte qualiteit het verwerken niet meer waard zijn. Ook de vooruitzichten zijn de voor industrie niet rooskleurig, want welke prijzen zullen de fabrikanten wel moeten betalen voor de beetwortelen, benocdigd voor de campagne 1890—91 Zekerlijk nog hooger dan zij dit jaar betaalden, terwijl voor de suiker van de aanstaande campagne slechts f 15 bedingbaar is. De heeren F. en E. van Sicbergen heb ben van den gemeenteraad van Gilze con cessie verkregen voor den aanleg van eene stoomtram van het station Gilze-Rijen naar Dongen. Dit is ook voor Tilburg van betee- kenis, daar men van daar uit Dongen slechts bereiken kan over R'jen en verder te voet of wel over Breda en Oosterhout per spoor en stoomtram. Met concessionarissen wordt nader overlegd omtrent de richting, die de tram zal nemen. In de vergadering van den 28 Novem ber jl. heeft het comité der Nederlandsche bedevaarten besloten den pelgrimstocht naar Lourdes te ondernemen van 23 April tot 8 Mei 1899 en bij die gelegenheid ook een bezoek te brengen aan het heiligdom te Paray le-Monial. De terugreis zal wederom zijn over Tours. Nadere inlichtingen zullen later worden gegeven. Uit 'sHeerenberg wordt gemeld Op de grenzen wordt het smokkelen van spek steeds voortgezet. Van Lobit kwam dezer dagen eene sleepboot te Emmerik binnen, waaraan een bootje, met zakken geladen, was vastge maakt. De beambten waren gewaarschuwd en riepen den bestuurder van het bootje aan. Zeker er van, dat hij eene zware straf niet zou ontloopen, als hij aan het bev.d gehoor gaf, maakte hij het bootje los, bevestigde het vlug aan eene juist voorbijvarende schroef- boot en verdween met deze ras uit 't gezicht. Naar Wezel werd getelegrafeerd. Bij aan komst der boot zagen de beambten een man bezig met zakken in het water te werpen, waarin naar zijn beweren, bedorven aard appelen waren. Het bootje werd in beslag genomen en de man moest de beambten volgen. Den volgenden morgen dreef een zak met zes zijden spek onder de brug, zoodat er niet meer aan de smokkelarij getwijfeld behoefde te worden. De rechtbank te Haarlem heeft Zater dag den voormaligen armmeester Holleman, van het burgerlijk armbestuur te Houtrijk en Polanen, wegens het zich in die qualiteit toeöigenen van gelden en het frauduleus ver antwoorden daarvanveroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Zondag nacht is te Amsterdam een treurig ongeval gebeurd. Op het Rokin bij de Kalfsvelsteeg is, doordat het paard ach teruit liep en de koetsier het beest niet in toom kon houden een rijtuig, waarin een heer en een dame zaten, in het water gereden. De heer en de koetsier werden spoedig gered; de laatste evenwel had vrij ernstige kwetsuren bekomen. Het meisje, eene zangeres uit een café- chantant in de Nes, had reeds den geest ge geven, toen men met veel moeite ook haar op het droge gebracht had. Het rijtuig werd, zwaar beschadigd, door Sinck's toestel uit het water gehaald. Het aanval op de slapende stad begon te doen. Wel zag men in enkele koffie- en speelhuizen nog licht brandeniuaar deze vermeden zij om voor verscheidene gesloten winkels halt te maken, wier bewoners zij door een herhaald kloppen en roepen met veel moeite bewogen hun bed te verlaten en hun waren te vertoonen. Soms wer den zij wel op vloeken onthaald maar meestal ondervonden zij deelneming en belangstelling, die gewoonlijk door een geraeenschappelijken dronk werd bezi geld. Het was drie uur toen er een einde aan dit spelletje kwam en Dick met een kleinen lederen zak stevig op den rug gebonden het hotel weer betrad. Jovita was spoedig gezadeld, Dick steeg op en weer ging het de eenzame straten door naar buiten inde nog eenzamere vlakte, terwijl spoedig de lichten, de torens de masten en ae rij huizen achter hem in 't niet verzonken. Het weer was opgeklaard, de lucht wa3 frisch en koud, de omtrekken van de voorwerpen wa ren duidelijk te herkennen, maar't werd half vijf eer Dick 't nieuw geverfde huis aan den kruis weg bereikt had. Om het berg-opwaarts gaan zooveel mogelijk te vermijden had Dick eer. klei weg ingeslagenwaar Jovita telkens in bleef steken. Dat was een treurig vooruitzicht, daar zij nog vijf mijlen af te leggen hadden. Maar met haar gewone heftigheid trok Jovita plotse ling haar pooten uit de klei, stormde vooruiten geen half uur later waren zij op den vlakken weg, dien zij tot aan de R atelslangen beek hiel den. Nog een half uur en hij was aan den oever. Hij liet de teugels losjes op den nek van 't paard hangen, klapte af en toe eens met de tong om haar wat aan te zetten en begon te zingen. Plotseling echter deed Jovita een sprong ach teruit, die een min geoefend ruiter zeker uit den zadel zou geworpen hebben. Aan de teugels hing een gedaante, die uit een greppel te voorschiju was gekomen en vlak voor hen op den straatweg ontdekten zij in 't schemerdonker een man te paard. „Handen in de hoogte/ commandeerde deze tweede verschijning met een vloek. Het dier on der Dick begon te sidderen en zijn berijder vreesde 't ergste. „Uit den weg, Jack Simpson ik ken je, ver vloekte gauwdief." Laat me voorbij, of Hij eindigde den zin niet. Jovita verhief zich met een vreeselijken sprong,

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2