HUIZEN Notaris RANT, Advertentién. RANT, te Waalwijk, Burgerlijke stand. Handelsberichten Notaris PUBLIEK VERKOOPEN publiek te ver koopen: EERSTE KAMER. en MAANDAG 9 Dec. e. k., in het hotel "de twee kolommen," te te Waalw k, zal te KAATSHEUVEL, bij Veiling: op Dinsdag 10 December 1889, ter herberge van C. VAN DISSELDORP, bij Afslag op Dinsdag 24 December 1889, ter herberge van Joh an VAN LEEUWEN, telkens des avonds 7 uur op Vrijdag 13 December 1889, BIJ AFSLAG: ter herberge van de weduwe DEKKERS te Baardwijk op Vrijdag 27 December 1889, paardschijnt niet veel letsel bekomen te hebben. De 'conducteur M. der Ütrechtsche Tramweg Maatschappij, te (Jtrecht, had Za terdagavond het ongeluk te struikelen toen hij voor van een in beweging zijn tramrijtuig stapte, met het gevolg, dat een der achter wielen hem over het rechterbeen ging. Zwaar gekwetst werd de man opgenomen en per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd. Hoewel er aanvankelijk vrees bestond, dat het been zoude moeten worden afgezet, moet echter, gelukkig voor den man, die vrouw en kinderen heeft, bij nader onderzoek zijn ge bleken, dat de hoop op een volledig herstel nog geenszins is uitgesloten. Te Deventer is Zondagnacht in het stationsgebouw van den staatsspoorweg in gebroken. De dief of dieven hebben zich waarsch:jnlijk toegang tot het hoofdgebouw verschaft door een valschen sleutel, zijn daar na in het goederenbureau en eindelijk in het bureau der plaatskaartjes gedrongen. Zij. hebben de in die bureau's staande lessenaars met een pook opengebroken en er een bedrag van ruim f36 uit medegenomen. Te Driebergen is Zondag ochtend brand ontstaan in drie hooi- en korenbergen, toe- behoorende aan den heer De Bruin. Na eenigen tijd waren drie spuiten op de plaats aanwezig. Het woonhuis en de inboedel bleven gespaard. Er was niets verzekerd. De schade wordt begroot op vijf a zes duizend gulden. Zaterdag avond is de landbouwer J. D. te Westergeest, bij het overzetten over het Grootdiep, door een noodlottig toeval in het water geraakt en verdronken. Een diefstal met moordaanslag. DonderdagvooFmiddag werd er een brutale aanranding gepleegd, met 't doel om te ste len, in eene Op een hqlf uur afstands van Bergenopzoorh gelegen hoeve, bewoond door de érven, twee broeders en een zuster, Van Loon. Terwijl een der broe s naar Tholen was en de andere op 't veld arbeidde, dron gen 2 booswichten de woning binnen, een derde bleef op den uitkijk staan, en brachten der bewoonster met een knuppel een hevi- gen slag op het hoofd toe, zoodat zij sterk bloedende bewusteloos neerstortte. Daarop ontnamen zij haar de - sleutels en gingen de kasten onderzoeken, doch nauwelijks daarmee bezig, kwam een.der broers thuis. Zoodra de misdadigers hem gewaar werden, namen zij de vlucht door uit het raam te springen De politie werd onmiddelijk van het ge beurde in kennis gesteld en dank zij haar krachtig en beleidvol optreden een woord van lof is hier geheel op zijn plaats waren de vermoedelijke daders, B. J. K., J. W. K. en B. v. d. B., resp. 19, 17 en 18 jaar oud, allen te Bergenopzoom woonachtig, reeds des avonds gevat. Door de justitie, die inmiddels verwittigd en met den laatsten trein uit Breda aange komen was, werd des nachts in gezelschap van de aangehoudenen, de woning bezocht, waar door allen drie eene volledige beken tenis werd afgelegd. Zij zijn zwaar geboeid naar Breda getrans porteerd. De verslagene, ongeveer 50 jaar oud, ontving Donderdagavond de H.H. Sa cramenten. Haar toestand is zeer zorgwek kend. Op de tramlijn Bergenopzoom—Ant werpen zijn twee personen overreden. De een slingerde met een enkelen ruk de gestalte weg, die haar in de teugels hal gegrepen en stormde met doodelijke woede op den ruiter voor haar los. Een vloek, een pistoolschotpaard en ruiter tuimelden over eb ander op den weg en in het volgend oogenblik was Jovita honderd schreden verder. Maar de goede rechterarm vsn haar be rijder hing, door een kogel verbrijzeld, slap en hulpeloos neer 1 Zonder zijn vaart te stremmen nam hij de teu gels in de linkerhand. Toch moest hij een oogen blik later stilhouden om den zadelriera, die bij den aanval was losgeraaktwat vaster te gespen. Dit duurde in zijn hulpeloozen toestand geruimen tijd. Hij vreesde niet dat hij vervolgd werd maar toen hij opkeek zag hij dat de sterren in 't Oosten reeds begonnen te verbleeken en de bergtoppen hunne spookachtige omtrekken ver loren hadden en nu duidelijk en donker tegen de lucht afstaken. De dag zat hem op de hielen. Toen zette hij zich door één gedachte bezieldweer schrap vergat zijn wond en stormde vooi uit naar de Ratelslangenbeek. Nu echter begon Jovita 's adem te stokken Dick hing nog slechts in den zadel en steeds lichter werd de hemel. RijdRichard 1 Moed gehoudenJovita 1 Draal, o dagl Gedurende het laatste gedeelte van den weg hoorde Dick een vreemd geruisch. Was 't uitputting door bloedverlies of wat was 't? Duizelig en verward reed hij verder, want hij kende zijn omgeving niet. Had hij een verkeer den weg genomen of was dit de Ratelslangen beek Het was de beek. Maar het ruischende stroompje, dat hij slechts weinig uren geleden doorgezwom men was, was nu tot. dubbele breedte gezwollen en rolde als een bruisende, belemmerende rivier tusschen hem en den Ratelslangenberg. Voor 't eerst in dezen nacht ontzonk Richard de moed. De stroom, de berg, alles zwom voor zijn oogen. Hij sloot ze om zijn zelfbeheerscliing te herwinnen en toen zag hij plotseling in zijn verbeelding de kleine alkoof in Simpson's Bar en de gestalte van den sluimerenden vader met zijn kind. Wild sloeg hij de oogen weer óp, wierp jaspistoollaarzen en zadel weg, bond zijn kostbaren last nog vaster op dén r,ug, drukte Jovita's flanken vast tusschen zijn ontbloote knieën en stortte zich met een .kreet in.den brui senden stroom. Van den anderen i ever klonk een luide angstroep toen men, het hoofd van was een inspecteur van politie uit Antwerpen en werd Woensdagavond nabij Santvliet door de tram aangereden en terstond gedood. De andere was een doove wegwerker, die zich Vrijdag bij een kromming nabij Blauwhoef op de trambaan bevondook hij is terstond bezweken. Een ingesteld onderzoek heeft bewezen, dat het trampersoneel aan beide ongelukken geen schuld heeft. In den nacht van 30 Nov. op 1 Dec. ontstond er ongeveer kwart voor drie uren een hevige binnenbrand in een perceel aan de Turfmarkt, te 's Hage, bewoond door den koffiehuishouder R. De brand werd geseind door de brandschel in de Bagijnestraat en de brandweer rukte met zooveel spoed aan, dat zij nog eerder ter plaatse van het onheil was dan de politie brandweer met den has - pelwagen van den naastbijzijnden post. Het vuur werd door de brandweer, met behulp van twee slangenwagens en de handspuit no. 2 (Turfmarkt), bediend door de spuitgasten dier spuit en door politieagenten gebluscht. Ook. de handspuit no. 1 (Bezemstraat) was met bediening spoedig ter plaatse, doch be hoefde geen water te geven. Toen de brand, die vermoedelijk in eene kleerkast naast den schoorsteen is ontstaan, uitbrak, lag het gezin te bed. Zoo snel .gre pen de vlammen om zich heen, dat men langs de trap niet meer kon vluchten. De kinderen werden dus naar boven en langs de dakgoten in veiligheid gebracht, waarna de ouders langs denzelfden weg ontkwamen. Een wisselwachter, die Maandag aan het station 's Bosch bezig was met het ran geeren van wagens, had het ongeluk, met het dijbeen tusschen de buffers beklemd te ge raken, waardoor dat lichaamsdeel ernstig werd gekneusd en de man in het gasthuis moest worden opgenomen. - Maandag ochtend te ongeveer half acht werd op den spoorweg tusschen het station Weesp en de Papelaan een arbeider der spoorweg-maatschappij aangeredenmet het gevolg dat hij met verbrijzelden schedel het station werd binnengebracht, Naar wij vernemen, is te Naarden nabij de Gooische beetwortelsuikerfabriek, in een gewonen welput water aangetroffen dat na onderzoek is gebleken bij eene temperatuur van 35° vrij sterk staalhoudend te zijn. Te Muntendam is de watermolen van het waterschap „Wiede en Tusschendiepen" door brand vernield. Daar de molendie door wind gedreven werd, met dekriet gedekt wasviel er aan blusschen niet te denken. Het gebouw was verzekerd. Door de ingevallen vorst is de binnen vaart in Overijsel reeds gestremd. Kapcllc. Bij besluit van heeren gedeputeer de staten der provincie d.d. 28 November j.l., G. No 10/3, 2 e afd. is de begrooting dezer gemeente voor 1890 goedgekeurd in ontvangst op f 17939,19 en in uitgaaf op een gelijk bedrag, terwijl bij hetzelfde besluit, G. No )34/t 2e afd. de gemeenterekening over het dienstjaar 1888 is gesloten, het bedrag der ontvangsten op f 19080,55 en dat der uitgaven op f 15791,51', alzoo met een goed slot van f3289,035. Maandag 1.1. is alhier het lijk opgehaald van P. D. J., te Terheijden, in een kolk bij de zoogenaamde „Vier Heultjes." ^gjg———■MM' man en een paardekop roet den woedenden stroom zag worstelen terwijl drijfhout, en ont wortelde booroen hen her- en derwaarts slin gerden De Oude schrikte op en werd wakker. Het vuur in den haard was uitgegaan, de kaars in de kamer flikkerde nog slechts even op en men klopte aan de deur. Hij deed open maar deed van schrik een stap achteruit, toen hij een drui pende, halfnaakte gedaante tegen de deur zag leunen. „Dick „St, is hij al wakker ,/Nee, maar Dick „Houd je mond, oude ezel!' „Geef me brandewijn, gauw De Oude snelde weg en kwam terug met een leêge fiesch Dick zou gevloekt hebben maar zijn krach ten lieten dit niet toe. Hij wankelde, hield zich aan de deur vast en wenkte den Oude. „Er zit wat voor Johnny hier in dat pak. Neem 't me afik kan niet De Oude maakte 't pak los en legde het voor den uitgeputten man neer. „Maak 't open, gauw I' De Oude deed het met bevende vingers. Het bevatte slechts wat armoedig speelgoed goed koop en grof genoeg waarlijk, maar toch schit terend van kleuren en klatergoud. Een stuk er van was grbrokeneen ander vrees ik, door het water totaal bedorven en aan het derde, O wee daaraan kleefde een druppel bloed. „Het ziet er niet bizoDdcr mooi uit, dat is waar, „zei Dick weemoedig, „maar 'tis alles wat wij konden gevenneem 't maar, Oude en stop 'tin zijn kous en zeg hem zeg hein begrepen houd me vast, Oude De Oude steunde den wankelenden man. „Zeg hem' besloot Dick met een vermoeid lachje zeg hem dat St.Niklaas is aangekomen!' En zóó, haveloos, vuil, ongekamd en ongescho ren met een gebroken arm, kwam St. Niklaas naar Simp^on'sBar, en zakte bij het eerste huisje dat hij bezocht, bewusteloos in elkaar. De Kerstmorgen ontwaakte langzaam en kleur de de verre bergtoppen met den rozengloed eener onuitsprekelijke liefde. En op Simpson's Bar keek hij zoo vriendelijk neer, dat het gelieele gebergte, als in verrukking over een edele daad, van/vreugde bloosde. EINDE. Men vermoedt, dat hij door de duisternis misleid te water is geraakt. Sedert 24 November werd hij vermist. 4 Dec. Uitslag der gisteren gehouden verkiezing voor 2 leden van den gemeenteraad: Vacature J. van den Hoek, uitgebracht 127 stemmen, gekozen A. P. van den Hoek Jzn. met 78 stemmen. Vacature J. Verheijdenuitgebracht 138 stemmen, gekozen A. Verheijden Jzn. met 71 stemmen. (Zitting van Dinsdag.) De beraadslaging over de schoolwetherziening ls lieden aangevangen. De heer Alberda van Ekenstein betoogde, dat het onderwerp doodeenvoudig is, daar het hier slechts geldt de zorg voor het kind. De openbare schoolgelijk zij thans bestaat, voldoet aan de eischen; de bestaande wet, is volkomen uitvoerbaar gebleken, gelijk hem in de provincie Groningen is gebleken. Mits men alle bijzaken ter zijde lat1, is de bestaande toestand volkomen goed. In strijd met de grondwet acht hij een wet die niet zorgt voor onderwijs, dat allen gezamenlijk kunnen genieten. Het beginsel der voorgestelde wet noemt hij onwaar en het bedoelt niet verbetering van het onderwijs. Hij bestrijdt de vermindering van het getal onderwijzers, verdedigt de bestaande opleiding en betoogt, dat zeer veel is nagelaten wat verbeterd had moeten worden, b. v. het her halings-onderwijs. Godsdienstonderwijs moet niet gegeven worden door den gewonen onderwijzer, maar door de ouders, de moeder of den geestelijke. Geen op voeding, gegrond op begrip, mag in ééne hand zijn met opvoeding, gegrond op gezag. In 't be lang des vaderlands, adit hij het niet, deze wet die het bijzonder onderwijs niet genoeg verbetert en het openbaar onderwijs vermindert. De heer Van Eysinga bestreed de wet als eerste stap op den verderfelijken weg om den clerus de geheele school te doen bemachtigen. De heer De Bruyn ontkende, aat hij de open bare scholen in Liraburg en Noordbrabant gelijk had gesteld met bijzondere. Hij verdedigde het ontwerp, als middel om den noodlottigen school strijd te beëindigen. De heer De Bruyn schetste vervolgens uitvoerig de aanleiding tot dit ontwerp en noemde dit de vrucht van gemeen overleg; hij ontkende de on grondwettigheid en betoogde dat de minderheid schier alle wenschen had bevredigd gezien dat het bijzonder onderwijs meer haa verlangd maar berust in de overtuiging, dat het einde van den strijd noodig is. Concordia res parvac crescunt. De heer Van Zuylen van Nyevelt wees op de groote bezwaren tegen de openbare school bij reien in den lande en die z. i. gewettigd waren, vooral door den modernen geest van vele onder wijzers. Hij was voor de wet. DRUNfciN. Over de maand November. GEHUWD: Norbert van Son wedr. van Wii- helmina de Vos 46 j. met Fnncisca van Gorcum 44 j Franciscus Vesters wedr. van Adriana Merkx 30 j. met Maria Mar- cella Remi 29 j. Johannes Meijs wedr. van Anna Maria van Bladel 64 j. met Jo hanna van der Geld wed. van Hendrikus Neijssen 51 j. Cornelis de Munnik 31 j. met Johanna Kogels 35 j. Josephus van Oers 30 j. met Hendrika van Giersbergen 24 j. GEBORENTheodorus Johannes Z. van Peter Lommers en Norbertha van Dommelen. Adriana D. van Arnold us Klerkx en Gijs bei dina ran Son. Wilhelmus Z. van Jo hannes Jehoel en Anna Maria Bogaards. Michiel Z. van Cornelis van Hal en Hen drika van Esch. Gerard us Z. van Hen drikus de Gouw en Angenes Merx. Jo hannes Z. v. Wilhelmus van de Wiel en Johanna Boom. Lambertus Z. van Jo hannes Knippels en Johanna Klerks. OVERLEDEN: Theodorus van Drunen wed. van Ida van den Hoven 82 j. Arnoldus Jo- zephus Veltman 6 j. Adriaan van de Wiel wedr. van Francijna Vermeulen 81 j. Peter Pelders 4 j, Cornelia van den Hoven wed. van óodefridus Schalken 84 j., Berdina vanNuenen 14 m. GORINCHEM 2 Dec. Men besteedde voorristarwe f 6,90 a 7. roode dito f 6,50 f6,60, witte dito f6,80 A 1 7. inl. rogge f 5,50 b 5,60 buitenl. dito 1 5,20 a 5,30 gerst f4,80 a 4,90, haver f3,3,25 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad fper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 650 koeie.i enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f200 a 330 Kall'vaarzen f 130 a 230 Melkkoeien t 140 b 230 Ilokkeling ossen f 00 D/a jarige ossen f 100 b 130 Guiste vaarzen f 100 k 130 Pinken f 50 a 100 Graskalveren f 30 a 70 Nuchtere kalv. f 12 a 20 Aangevoerd 48 varkens van 23 a 25 c., per half kilo, 216 biggen van 18 a 14 per stuk Eieren f 1.80 a 1.90 per 26 stuks. Boter 60 a 70 ct. per '/s kilo. ROTTERDAM 2 December. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overra. De beste 1*7.10 f7.50 Mindere en geringe f5.25 a 7, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f5.25 b 5.60; dito mindere f4.25 h 5. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overra. Winter f3.75 a 5,25; mindere f 0,a 0,beste Zomer f3,50 a 4 75; mindere f0,a 0. Haver. De beste 1*3.25 b 3.90. Mindere f2.50 a 3.10 Paardenboonen. De beste f5.25 £t 6.20. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de besto f8,75 a 9,25; Mindere f 7,75 b 8,50. Witte boonen. De beste f9.A 9.25. Kookerwtende beste partijtjes van 1 0. a 0.mindere van f 0.v a 0. Schokkers van f0,A0. koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch za'.c- goed tot füü.af00.Zomerza&d f0,totfO. Xanariezaad f7.tot f7.25 Vlas. De handel op het land in de afgeloopen week was niet zeer levendig. Heden ter markt waren circa 45.000 steen aangevoerd, grootendeels van inferieure qualiteit, waarvoor weinig vraag bestond, zoodat dan ook circa de helft onverkocht gebleven is. Lijnzaad met meer handel tot iets hooger prij zen. Aardappelen. Spuische jammen f2.a 3.20, dito Flakkeesche 1.80 a 2,60 champions fl.10 1,60 magnum bonum f 1.40 a 1.50,Brielsche witte f0.a 0,jammen poters fi,l0 a 1.40, Gelder- sche kralen fb dito blauwe f 1,90 a2,10 Daue Ages f0, - a 0.— Zeeuwsche blauwe fl,80 a 2,alles per liect. maakt bekend, dat de behoorende aan mej. de weduwe en kinde ren COHEN, te Waalwijk, zijn ingezet op op f 6200. Dagelijks kan ten kantore van genoemden notaris gehotfgd worden, tot aan den dag der toewijzing, zijnde Waalwijk. Een HUIS, ERF en TUIN te Kaatsheuvel, sectie B. Nos. 3186 en 3187, groot 17 aren 15 centiaren. En zulks ten verzoeke van den eigenaar ADRIANUS DEKKERS, schoenmaker te Kaatsheuvel. te Waalwijk, is voornemens BIJ VEILINGter herberge van JAC. VAN WOENSEL te Baardwijk, telkens des avonds 7 ure, I. Voor de KINDEREN van wijlen den lieer Joh. van Helvoirt Lz. te Baardwijk Onder Baardwjk Koop I. Een LANDBOUWERSHUIS met SCHUUR, ERVEN, TUIN en WEI LAND, groot 51 aren 80 centiaren en 15 aren 50 centiaren water. Koop II. WEILAND achter koop I, groot 83 aren 60 centiaren. Koop III. BOUWLAND achter koop II, groot 59 aren 70 centiaren. Koop IV. Massa van koopen 1 en 2. Koop V. Massa van koopen 1, 2 en 3. De vorenstaande koopen, uitmakende //de Hoef" bewoond en in gebruik bij Martien van Helvoirt. Koo;j VI. BOUWLAND, groot 83 aren 90 centiaren van Zeine tot Meerdijk. Koop VII. WEILAND, groot 38 aren 74 centiaren, achter de Hoef, van Klerx tot Spoorlijn. Koop VIII. BOUW-en WEILAND, groot 50 aren 50 centiaren, achter Jan de Nijs, van Loint tot Spoor. Koop IX. BOUWLAND en HAKHOUT, groot 80 aren 80 centiaren, over Spoor tot le Zeine, achter koop #8. Koop X. BOUWLAND, groot 63 aren 40 centiaren, achter koop 9, over le Zeine. Koop XI. WEILAND, groot 47 aren 80 centiaren, nabij Liniedijk, achter Vissers, van Loint tot Spoor. Koop XII. HOOILAND, groot 66 aren 30 centiaren, over le brug. II. Voor Jan KLIJN, bouwman te Waalwjk Onder Drunen Koop XIII. BOUWLAND, op de Braken, groot 51 aren 50 centiaren. Breeder b j biljetten omschreven

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3