Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Egypte. Amerika. BINNENLAND. zijn. Verscheiden journalisten, die de lijder opgezocht hadden, zijn nu zelf door de ziekte aangetast. De leden van den Londenschen gemeen teraad zijn Donderdag bijeengeroepen om te beraadslagen over de festiviteiten, waarmede de stad Londen Stanley feestelijk zal ont vangen; reeds noodigde de lord-mayor hem uit na zijne landing in Europa direct naar Londen te komen. Werd hem in 1887 het eere-burgerschap der stad Londen vereerd nu zal hem de gouden cassette vereerd worden met toepasselijke versiering, ter bewaring der oorkonde. De werkstaking der stokers bij de zui delijke gasfabriek begon Donderdag te twee uren na den middag. De directeuren ver zekeren dat zij werklieden genoeg hebben om de werkstakenden te vervangen. Zij namen alle mogelijke maatregelen om te beletten dat de werkstakenden hun, die werken, overlast aandoen. Ten gevolge van eene vergadering, in het Mansion house, Donderdag namiddag gehou den door steenkoolhandelaars en vertegen woordigers der steenkooldragers en laders, is eene algemeene werkstaking van dezen voor komen. Zij zullen echter niet 'voor de gas fabriek werken eer de eischen der stokers zijn toegestaan. Zaterdag 11. is dicht bij het Victoria- station te Manchester een passagieistrein tegen een goederentrein aangereden. De machinist kwam om het leven en een aantal der passa giers werden gekwetst. Nauwelijks hadden de passagiers den gedeeltelijk uit het spoor geraakten en ontredderden trein verlaten, of een andere trein kwam aanstuiven en was eer hij stoppen kon, reeds tegen de brok stukken van den eerste aangereden: wat na tuurlijk ook aan de passagiers van dezen trein een heftigen schok en een aantal lichte kwet suren bezorgde. Uit Rijnland en Westfalen komen niet dan geruststellende berichten. Van regeeringswege is te Gelsenkirchen aangekondigd, dat alle lieden zonder werk aanstonds door bemid deling der overheid arbeid in de mijnen kunnen krijgen. Bij de herstemming voor den Berlijn- schen gemeenteraad veroverden de sociaal democraten weer drie zetels, ondanks de uiterste krachts-inspanning der conservatieven en gematigde liberalen (de zoogenaamde Cartell-partijen.) Door de politie te Genève is „overste" Clibborn, van het Leger des Heils, gearres teerd, die, niettegenstaande hem het verbiijf te Genève verboden was, toch naar deze stad was gekomen. In het Noorden van Italië zijn allerwege te Venetie, Florence, Lucca, Bologna, enz., schokken van aardbeving gevoeld. Te Genua heeft Dinsdag de inwijding plaats gehad van 4 groote en 2 kleine petro leum-reservoirs, met magazijnen annex, welke het gemeentebestuur heeft laten aanleggen. Ds reservoirs bestaan uit vergaarbakken met stalen pantsering. De inhoudsmaat van de grootte is 2245 kubieke meters en van de kleine 1070. De toevoer van petroleum in de vergaarbakken geschiedt door ijzeren bui zen van 270 meter lengte en 200 millimeter diameter, onder eene drukking van 100 at mosferen. Zij zijn door den concessionaris voor den tijd van tien jaren aan de verte genwoordigers van eene firma te Petersburg verhuurd. Door de regeering is een groot bedrog ont dekt, met een obligatieleening, die in Mei van dit jaar, ten bedrage van 197 millioen florijnen, geconverteerd was. In plaats van 45 millioen obligaties, had een ambtenaar ter landsdrukkerij veel meer exemplaren der eerste serie lalen drukken; bij de aanbieding der coupons in November, werd het bedrog ontdektmaar tot heden had men het nog geheim gehouden. Reuters Office meldt uit Kairo: De Egyp tische regeering heeft tot de afschaffing van alle onbetaalde diensten (corveeën) in geheel Egypte besloten. De kosten der openbare werken, tot dusver in onbelaalden dienst uit gevoerd, zullen door eene nieuwe grondbe lasting worden gedekt. De regeering heeft echter aan Frankrijk medegedeeld, dat zij de corveeën, zonder verhooging van belasting afschaffen zou, indien Frankrijk slechts met de conversie der schuld instemde, want dan zouden de kosten der afschaffing gedekt wor den door de besparing op den dienst der schuld. Daar de afschaffing der onbetaalde diensten voor de bevolking eene groote ver lichting van last zou wezen, hoopt men dat Frankrijk aan de conversie zijne goedkeuring zal schenken. Tijdens eene operavoorstelling te John stown, in Pennsylvania, is Woensdag avond eene paniek uitgebroken ten gevolge van het valsche gerucht van brand. De aanwezigen drongen in overijling naar de uitgangen, waar door een zoodanig gedrang ontstond, dat 12 personen gedood en 75 gekwetst werden, van de laatsten velen doodelijk. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 15 dezer, des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance op de zaal van de Erven A. N. van Rielworden uit gevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. 's Avonds 7 uur, VOORSTELLING, in het Café de Rooij. (Zie advertentie.) BESOIJEN. ZONDAG 15 December's middags 12 ure, ten huize van den heer A. van der Zaken matinée door het Mannenkoor„Ons Genoegen" toegankelijk voor H.H. honoraire leden en geintroduceerden: 1. A la Nuit Zetten. 2. Verlassen bin i Koschat. 3. Op 't Kerkhof de Vliegh. 7. Bauernregel Kreutzer. DRUNEN. MAANDAG 16 December 's avonds 6 uur, concert door de harmonie de „Eendracht," met medewerking van den heer P. van Ree, ten huize van den heer C. van Huiten. WASPIK. MAANDAG 16 December, 's avonds 7 ure, buitengewoon concert in het lokaal der Ver- eeniging „Volksvlijt en Volksvermaak," onder directie van den WelEd. Gestr. Heer Louis P. Kriens, met welwillende medewerking van de heeren Govert Dorrenboom en Paul A. Stenzallen van Breda. Introductie van vreemdelingen 25 cent. CAPELLE. DONDERDAG 19 December, 's avonds 7 ure, uitvoering door de rederijkerskamer „V riendentrouw." Na afloop bal. Entrée voor vreemdelingen 49 cent. /X WAALWIJK, 14 Dec. 1889. Van algemeene bekendheid mag het geacht worden, dat indertijd door verschillende ge meentebesturen in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena eene commissie is geconstitueerd om de belangen te behartigen en te bevorderen, betrokken bij de verlegging van den Maasmond. Uit besprekingen, in Waalwijks gemeente raad gehouden, is meermalen gebleken, dat dit collegie niet tevreden was over de wijze, waarop de commissie, met Jhr. van Groten huis aan het hoofd, hare taak opvatte. Als een gevolg hiervan werd in de raadsverga dering van 18 October jl. eene commissie benoemd van 3 leden, ten einde die toe te voegen aan de bestaande. De nieuwe mandatarissen hebben zich on middellijk met ijver aan den arbeid gezet, met medewerking van den president der kamer van koophandel en onder leiding van den burgemeester, als voorzitter der oorspronkelijke commissie, welker leden sedert meerendeels zijn teruggebleven of hebben bedankt. Dit laatste is zeker te betreuren, omdat thans de steun gemist wordt van vele andere gemeen tebesturen voor de schutsluis aan onze haven. De nieuwe commissie houdt geregeld verga deringen; voorgelicht en geholpen door een ingenieur, heeft zij eene uitgebreide memorie opgesteld, die wij wellicht geheel in ons blad opnemen. Verder heeft zij de medewerking ingeroepen van ZE. den heer commissaris des konings, van eenige afgevaardigden ter tweede kamer en van Tilburg's gemeentebe stuur en kamer van koophandel. Van de andere belanghebbende gemeentebesturen hebben een twaalftal een adies ingediend, tot verkrijging van overbrugging der nieuwe rivier te Drongelen, nabij het thans bestaande veer, terwijl dat van Genderen verzoekt een brug te leggen te Ganzooien. De gemeenteraad en kamer van koophandel van Tilburg zullen, naai wij vernemen, zelf standig een adres indienen ter bevordering van een schutsluis aan de haven en van een overbrugging te Drongelen. In de Waalwijksche commissie schijnen stemmen op te gaan voor een brug te Gan zooien, wat zou zijn tegen het belang van het grootste gedeelte onzer gemeente en ook tegen dat van het gansche westelijk deel der Langstraat en van het Land van Heusden en Altena, zooals blijkt uit bovenaangehaald adres, thans reeds geteekend door de gemeen tebesturen tan Sprang, Capelle, Bezooien I.oonopzand Vrijhoeve-Capelle Waspik Raamsdonk, Drongelen, Dussen, Almkerk en Sleeuwijk. Afgaande op de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting in de 2e kamer, zou raen aan het wetsvoorstel Bahl- mann, tot heffing van een invoerrecht op graan, geen groot succes voorspellen. Zoo bestreed de heer Heldt de heeren van Kempen en de Vries, die bescherming wensch- ten van den nationalen arbeid door protec tionisme, vooral in het belang van de werk lieden en het tegemoetkomen aan werkeloos heid. Spreker begrijpt niet, hoe men werk lieden kan tegemoetkomen door brood, vleesch, houtsteenja zelfs grond duurder te maken. Na hoeveel jaren zouden de voor deel en, door landbouw en nijverheid behaald, ook den werkman ten goede komen? Ook belemmering van den invoer van fabrikaten zou weinig verbetering geven. Wie meent dat protectie helpen zal, bedriegt zich en onwillens wellicht ook de werklieden. Meer wil spreker gelet hebben op het niet gunnen van werk aan buitenlanders, wanneer de aan biedingen niet belangrijk minder zijn dan die van binnenlandsche werklieden. In zooverre is protectie, als men wil, gewenscht. En er is nog iets anders. Men wijzige of schaffe de patentwet af, die zeer drukkend is voor het bedrijf. De heer Schaepman achtte de behandeling der vraag: vrijhandel en protectie, ontijdig en van geenerlei nut. Maar aan hen, die alleen in beschermende rechten heil zoeken, vraagt spr., is dit een goede en voorzichtige weg? Dit toch kan niet anders dan een noodmiddel zijn en er zijn er betere. De kamer van 86 heeft getoond op indirecte wijze r'e nij verheid te willen steunenb. v door het contract met de maatschappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd. Spr. waarschuwt, omdat het voor vele staten van belang is te weten, in welke handen onze koloniën berusten. Men zij voorzichtig. In schijn een klein volk, zijn wij in waarheid eene wereldmacht op oeconomisch gebied, omdat allen belang hebben bij een onafhankelijk zelfstandig volksbestaan. Dit beveelt hij zijn vrienden ter overweging aan. Men bedenke toch, dat ook oeconomische oorzaken tot oorlog kunnen leiden. De minister van financien zeide Wat de graanrechten betreft en het ontwerp Bahl- mann, het is tegen de usantien zich daarom trent nu reeds uit te spreken. Voor zich behoort de minister niet tot hen, die „a priori* eene dergelijke belasting afkeuren uit begin sel in het belang der consumenten en hij vereenigt zich ten deze niet met den heer Heldt.» Lettende op den toestand van som mige takken der industrie en van de arbei dersklasse, zou deze geen nadeel ondervinden van prijsverhooging van een comsumtiearti- kel. Als ieder we.kte ware het iets anders. Als invoering van beschermende rechten in het belang der arbeidersklasse noodig is is hij er voor. 's Ministers standpunt is dus opportunistisch. Maar vooralsnog heeft hij niet de overtuiging, dat de landbouw door den invoer van beschermend recht zou wor den gebaat, anders zou hij zelf voorstellen hebben gedaan. Thans zijn van de regeering dergelijke voorstellen niet te wachten. Is zijn opvatting' ten dezen onjuist, dan zou hij zijn meening veranderen. Daaromtrent zal het rapport der landbouw-enquête licht moeten verschaffen. De minister behoudt zich een nader oordeel over het wetsontwerp voor. Volgens den heer van Houten komt 's ministers opportunisme in zake protectie hierop neer er is in mijn partij verdeeldheid; zoodra er eene meerderheid is öf voor vrij handel öf voor protectie, ben ik haar man. Zoo verzekert men zich een lang ministerieel leven Dat de hr. Schaepman aan protectie zijnen steun weigert, constateert spreker met genoegen. H'j hoopt dat deze ook in dit opzicht een leider zijner partij zal zijn. De heer Schaepman verklaarde dat zijn verzet tegen protectie voortspruit uit over wegingen van politieken aardover het oeconomische karakter durft hij niet te spre ken; wetende dat de praktijk veelzijdig is, houdt hij rekening met de werkelijkheid. Hij hoopt dat de werkelijkheid op het stuk van landbouw en nijverheid zijn vrienden reden zal geven om geen verandering van ons handelstelsel te wenschen. Het Staatsblad no. 176 behelst het kon besluit van den 9 Dec. 1889, tot vast stelling van eenen algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld bij de art. 5, 7 en 11 der wet van 5 Mei 1889 (Stbl. no. 48). Art. 1. Voor de hieronder genoemde be drijven worden de bij ieder vermelde afwij kingen en vrijstellingen verleend van bepalin gen der boven aangehaalde wet -onder de voor ieder gestelde voorwaarden, met dien verstande, dat het aantal uren, gedurende welke door personen beneden 16 jaren en door vrouwen arbeid wordt verricht, nite meer dan elf per etmaal bedrage, behoudens het bepaalde bij art. 5, derde lid, dier wet en dat de arbeid van personen beneden 16 jaren en van vrouwen in elk geval worde afgewisseld door een rusttijd van ten minste een uur tusschen 11 uren des voormiddags en 3 uur des namiddags. I. Brood, beschuit en koekbakkerijen. Het is vergund, den arbeid van een man- nelijken persoon tusschen veertien en zestien jaren te doen aanvangen op zijn vroegst te 2 uren des voormiddags, onder voorwaarde, dat het aantal uren, gedurende welke de betrokken persoon arbeid verricht, daaronder begrepen het door ,hem buiten de werkplaats verrichte loopwerk, niet meer dan 11 per etmaal bedrage en dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren hem ten minste een half uur rust worde gegeven. VI. Naaisters, breisters, borduursters, passe mentwerksters, modemaaksters, of vervaar- digsters van vrouwelijke handwerken. (Werk plaatsen van) Het is vergund den arbeid van eene vrouwelijke persoon boven veertien jaren te doen eindigen op zijn laatst te 8 uren des namiddags, onder voorwaarde, dat haar ar beid niet vroeger aanvange dan te 8 uren des voormiddags. In de paardenteelt is in den laatsten tijd ook hier te lande meerdere beweging ontstaan, die, wordt zij goed geleid, ons paardenras ontegenzeggelijk zal verbeteren en voor den landbouw in het algemeen en de paardenfokkers in het bijzonder eene betere toekomst belooft. In de vergadering der Nederlandsche ver- eeniging tot bevordering der paardenteelt, 11. Zaterdag in het café „Krasnapolsky" ge houden, kwam blijkens de „Ned. Sport" een reglement ter tafel, waarin als het doel der vereeniging werd opgenomen dat zij ter bevordering en verbetering van de Neder landsche paardenteelt in de eerste plaats hengsten aankoopt, om die tegen een matig dekgeld in Nederland beschikbaar te stellen. De zetel der vereeniging is gevestigd te Am sterdam. De vereeniging wordt gerékend te zijn opgericht, zoodra 40 aandeelen zijn geplaatst en de koninklijke goekeuring is verkregen. De aandeelen zijn groot f 250. Ieder aandeelhouder of ieder paardenfok ker, bij plaatsvervanging door een aandeel houder aangewezen, heeft voorrang bij aan bieding van al zijne merrien tot dekking boven niet-aandeelhouders Hengsten, aan de vereeniging toebehoo- rende, worden gedurende den dektijd zooveel mogelijk in ve schillende der provinciën van Nederland gestationneerd, tegen dekgeld van f 10 bij den eersten sprong en f 15 bij ge bleken drachtigheid te voldoen. Alleen gezonde merrien worden bij den hengst toegelaten. De oppasser is verplicht om merrien met grove gebreken of van slechte vormen af te wijzen; de eigenaar der merrie heeft recht van appel op het bestuur, het welk in het hoogste ressort beslist. Aan de in Nederland bestaande stamboe ken wordt telken jare een afschrift gezonden van de drachtigheid der merrien, voor zoo verre die onder het ressort der vereeniging gehouden worden. Uit Schijndel wordt aan „De Tijd" geschreven Het uitgeven van zoogenaamde gouden tientjes werd heden onder onze gemeente door een drietal sujetten beproefd, doch met minder gunstigen afloop dan dit in de streek bij Eindhoven gebeurde. De veldwachter Van Osch alhier, tijdig ingelicht, wist met behulp van een schipper een paar dezer luitearies- teeren en in verzekerde bewaring te bren gen. De derde had gelegenheid te ontkomen. Omtrent naam en woonplaats gaven ze zeer onvoldoende inlichtingen, doch die zullen spoedig gevonden zijn. De bewuste goudstukken zijn ruim zoo groot als onze tientjes. Zij dragen aan de eene zijde een ietwat gelijkend koningshoofd dat echter naar links ziet, met het rand schrift „Willem III, Koning der Nederlan den." De andere zijde bevat geen wapen, maar het opschrift Prins van Oranje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburg. Het stuk is dunner dan ons goudgeld en de rand niet gekarteld. Hoewel het verschil merkelijk is, de stukken aan de voorzijde gezien, is de overeenkomst toch groot ge noeg, om sommige eenvoudige dorpslui beet te nemen. Te Ossendrecht is diefstal met inbraak gepleegd in den winkel der wed. J. F. de Beukelaar. De dieven hebben zich, na het openbreken der blinden en het uitsnijden eener ruit besmeerd met groene zeep toegang verschaft tot dien winkel en daaruit o. a. medegenomen eene groote partij hand schoenen, kousen, dassen kleeren sigaren koperen pasmunt enz. De dieven schijnen in hun bedrijf te zijn gestoord door het naderen van personen althans, veel is onaangeroerd gebleven. Van de bewoners heeft niemand iets verdachts gehoord. Woensdagavond bevonden zich op de spoorbaan onder Rijswijk een drietal paar den op den weg, toen de sneltrein No. 33 van Den Haag aankwam en een der paar den aanreed, zoodat het dier totaal verplet terd werd. De trein die ongeveer kwart voor zes het station Delft moet passeeren had hierdoor een oponthoud van 20 minuten tot het nazien der locomotief. Over den weg lagen verschillende deelen van het paard verspreid. Aan het Centraalstation te Amsterdam is een treurig ongeluk gebeurd. Bij het op gaan der lift van het derde perron had een werkmandie daarop stondhet ongeluk met het hoofd tegen het perron vast te loo- pen. Daardoor viel hij van de lift en werd met gespleten schedel opgenomen. In hope- loozen toestand werd de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2