Nummer 101 Zondag 22 December 1889. 12e Jaargang. De blinde Gravin Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Dinsdag avond Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. Met het oog op het Woensdag a. f. invallende KERSTFEEST, zal het volgend nummer dezer courant worden uitgegeven. Advertentien en stukken voor dat nummer bestemd gelieve men tijdig in te zenden. Emilie Heinrichs. De Echo van het Zuiden, Wiiiilwijltselie ra Ijigslrulsrbt Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per pos< door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal bergend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De boulangisten zijn lang niet op bun geraak over de hardnekkigheid, waarmede de kamer tal van verkiezingen vernietigt van partijgenooten, te meer omdat de kansen bij de daardoor noodig geworden veikiezin gen alles behalve gunstig staan. Daar de boulangisten den regel volgen, datdespiaak den mensch is gegeven om zijn gedachten te verbergen, laten zij van hun onaangename stemming niets merkenmaar toonen een groot vertrouwen in de overwinning, dat waarlijk eenig is. Waarschijnlijk zal dat weer eenig leven in de brouwerij brengen, temeer daar eeuige nieuwe verkiezingen in Parijs moeten plaats vinden Verkiezingen van bon langisten zijn tot heden ongeldig verklaard ten getale van tien en van reactionairen ten getale van drie, benevens een verkiezing van een bonapartist. Alle afgewezenen zijn be sloten hun candidatuur opnieuw te stellen, DOOR 12 „Dat zou in elk geval een zwaar offer zijn," zeide zij eindelijk „dat ik wel het minst mijne gravin zoude aanraden, reeds om de eenvoudige reden dat zij er dan geen kamenier meer op nahouden kan. De liefde is zeer schoon als zij zich met rijkdom vereenigen kan. Doch een poë tische hut met den selioonen Waldstein zou mijne gravin op den duur moeilijk behagen, daar cora- poneeren en romanschrijven geen afzonderlijke geldbron zijn kan. Ach," voegde zij er met een koruischen zucht bij; „de arme graaf gevoelt het ongeluk der armoede niet eens zoo zeer als een cavalier daartoe het recht heeft; hij heeft zich zelf om zoo te zeggen arm gemaakt, daar hij de schul den van zijn overleden vader, die verschrikkelijk slecht geleefd moet hebben, tot den laatsten pen ning betaald en niets anders behouden heeft dan een klein vervallen jachtslot, waaralleen uilenen kraaien kunnen huisvesten. Ziet gij, lieve juf frouw ik ben zeker even spoedig tevreden als een, en de jager van graaf Waldstein zoude mij wel reeds naar den zin ziin, indien de rijke erfe nis der gravin von Lörach er bijkwam, maar de jagersvrouw in liet uilennest worden dat nooit!" Op dit oogenblik klonk de bel der blinde gra vin. De kamenier verliet het kamertje der arme gezelschapsjuffrouw, die haren angst voor het vol gende oogenblik moedig overwon, en door den gang naar de vertrekken der gravin snelde, die zich op de eerste verdieping bevonden. Op dezen weg moest zij de kamers van den Amerikaauschën gast voorbij. Terwijl zij onwillekeurig een schu wen blik wierp in de voorzaal, waarvan de deur halfopen stond, zag zij den kamerdienaar Jacques met den vreeraden gast, wiens gelaat zij niet zien kon, in fluisterend gesprek. Zonder gedruisch snelde zij voorbij, toen eensklaps het geluid eener stem haar oor bereikte, die al haar zenuwen deed trillen en haar, als vastgenageld aan den grond deed luisteren. „Het is goed, Jacquesl" hoorde zij deze stem in de voorzaal van den Amerikaan zeggen; „ik ben de gravin uiterst dankbaar dat zij zulk een be- met uitzonderding van graaf Dillon voor wien Andrieux in Lorient optreedt. De quaestie tusschen Engeland en Portugal blijft zoo ongveer op dezelfde hoogte; Por tugal houdt staande dat majoor Serpa Pinto volkomen in zijn recht was en de Engelsche pers handhaaft haar hoogen toon. Het bezoek, door den Portugeeschen gezant Maandag aan het kasteel van Windsor ge bracht, stond niet in verband met de quaestie, maar had alleen ten doel de overreiking der geloofsbrieven. De ontvangst was buitenge woon hartelijk en welwillend van de zijde der koningin. De werkstaking is in Saarbrücken aan het afnemen. In Boven Silezie heeft een verga dering, te Benthen gehouden, besloten tot afzending van een petitie aan den keizer, den rijksdag en den minister, om behartiging van de belangen der mijnwerkers. De ver gadering verklaarde zich ten gunste van scheidsgerechten, doch tegen aanneming van buitenlandsche werklieden en tegen wraak neming van de patioons op de stakers en hun leiders. In de Borinage (Belgie) is alles zoo goed als afgeloopen tot genoegen der beide partijen. De pers der Italiaansche oppositie stelt weinig vertrouwen in de schoone voornemens der regeering om de financien door wijze spaarzaamheid weder in 't spoor te helpen. Het wil er bij de mannen der oppositie niet wel in, dat de minister van financien het tekort over 1890/91 denkt te reduceeren tot 32 millioen plus 10 millioen voor buiten gewone militaire uitgaven, door een vermin dering in de uitgaven voor Afrika en een verhooging van inkomsten. De minister meent dat de afwezigheid van nieuwe uitgaven ook nieuwe belastingen onnoodig zijn. Tevreden is eigenlijk geen der partijen met dit antwoord van den premier. De kamer heeft de wet, waarbij de instel- kwaam man als gij, uitsluitend te mijner be schikking heeft doen stellen. M- ale u mijn ver trouwen waardig en gij zult zien, dat gij u in mij niet bedrogen hebt." Het waren niet deze woorden, die de gezel schapsjuffrouw zoo zeer deden ontstellen, dat zij hare dienstbaarhei:1 daarbij vergat, doch alleen de klank der stem, dezelfde, die uit vroegere dagen aan haar hart klopte. Matlnlde twijfelde niet, dat deze stem van den Amerikaanschen graaf was; zij bedwong hare innerlijke ontroering, toen in hetzelfde oogenblik de schel op nieuw zoo lievig klonk, dat haar het bloed sneller door de aderen vloeide en zij als het gejaagde wild zich tot hare blinde gebiedster spoedde, aie haar met een drei gend, gerimpeld voorhoofd ontving. „Gij schijnt het er op toe te leggen uw ontslag te krijgen," sprak de gravin op hardvochtigen toon. „Vergeef mij, mevrouw!" antwoordde Matlnlde kalm, „als ik niet dadelijk aan de eerste stem van den plicht gehoor heb gegeven." „Heel goed, ik heb op 't oogenblik iets gewich tigere met u te verhandelen, juffrouw Tomsdorf!" ging de gravin op ijskoudeu toen voort, „Ik ge voel mij verplicht u mede te deelen, dat ik reeds met den hoofdinhoud van uw dagboek bekend ben." Een oogenblik zweeg Matlnlde; daarna zege praalde haar innerlijke misnoegdheid over hare vrees, en met een wonderbare kalmte en vastheid antwoordde zij: „Deze medeaeeling verwondert mij zooveel te meer, daar uwe genade sedert lang den diepsten afschuw aan den dag legde, juist van het onrecht matig zich toeëigenen van eens anders eigendom." Het marmerbleek gelaat der gravin werd don kerrood van toorn en een verraderlijk beven, het teeken van de hoogste ontroering, doortrilde haar geheele lichaam. „Hoe, gij waagt het, ellendig schepsel," bracht zij eindelijk met moeite uit, „gij, die mij de- moedig te voet moest vallen, mij om vergiffenis moest smeeken, durlt het wagen, mij zoo doode-- lijk te beleedigen? Vergeet gij wellicht, dat in dit boek uw geheimste gedachten staan opgetee- kend; dat het van. lasteringen tegen mij wemelt, en ik het recht heb zulk een persoon onschadelijk te maken en de wet tegen u in te roepen!" „Ik heb de wet niet te vreezen, mevrouw de f ra vin antwoordde Mathilde zonder hare be- aardheid te verliezen; „breng in Godsnaam het boek onder de oogen der rechters, de waarheid, lingen van weldadigheid worden gereorgani seerd, goedgekeurd met 196 tegen 98 stemmen en de prorogatie van den wettelijken koers der bankbiljetten met 208 tegen 184 stem men. De Oostenrijksche premier heeft den afge vaardigden Plener geantwoord op diens inter pellatie aangaande de houding der regeering tegenover de besluiten van den Boheemschen landdag en de kronings-quaestie. Taaffe deelt mede, dat hij het tijdstip tot verande ring van het staatsrecht benevens de daar mede samengaande koningskroning niet ge komen achtte en de regeering bij den keizer dan ook geen stappen in dien zin zou doen; gelijkheid voor de wet geldt bij de regeering zoo voor Duitschers als Czechen. Een voor stel tot opening van debat over Taaffe's ant woord werd met 143 tegen 114 stemmen verworpen. Door de Servische Skupschtina is het voorstel der liberalen verworpen, om het ta baksmonopolie op te heffen en het door een tabaksbelasting vervangen. Het zonderling bericht omtrent eene schikking tusschen Turkije en Bulgarije waarbij het vorstendom tot een koninkrijk zou worden verheven tegen betaling der oor logsschatting, welke de Porte nog steeds aan Rusland verschuldigd is, dit bericht wordt uit Sofia bepaaldelijk tegengesproken. Rusland moet besloten zijn, niets verder te doen om zijn ontevredenheid door daden te toonen, over de toelating van de nieuwe Bulgaarsche leening aan de Weener beurs. Er is opnieuw sprake van, dat de Fransche regeering haar toestemming zal geven aan de conversie der Egyptische schuld. Het voorloopig bestuur vau Brazilië heeft aan den minister te Lissabon opgedragen den ex keizer 14.000.000 francs aan te bie den. De keizer heeft geweigerd ze aan te nemen. zooals ik ze voor mij zelve bekend heb, kar. geen misdaad zijn;.... niet zoo iets kan gestraft worden in onzen tijd, waarin ook de armste voor de wet zijn rechten bezit." Wij zullen zien," riep de gravin, wier gelaat weder zijn oorspronkelijke marmerbleekheid had aangenomen; „ik moet het als eene beschikking des hemels beschouwen, dat dit afschuwelijk knoei werk, dat zeker voor het publiek bestemd zou worden, in mijne handen gevallen is." „Vergeef mij, mevrouw," viel Mathilde haar met een bitter lachje in de rede „de hemel kan zich tot zijn oogmerken onmogelijk van een bru talen diefstal bedienen'. „Ik zal u lot verzet noodzaken, juffrouw sprak de blinde met snijdenden spot, terwijl zij de schel greep en di.ze tweemaal liet weerklinken. Op staanden voet verscheen Laurette. „Breng juffrouw Tomsdorf naar liare kamer en geef mij den sleutel terug," beval zij op koelen toon. Mathilde trad verschrikt terug en ook de ka- meniei toonde een verwonderd gelaat. „Mevrouw de gravin," riep de eerste met eene stem, waaraan zij te vergeefs vastheid poogde te geven „wat geeft u 't recht mij zulk eene be handeling te doen ondergaan Ben ik niet veel eerder degenedie te klagen heeft over een ge welddadige inbraak in mijn eigendom? Ben ik in uw oogen werkelijk misdadig o'm als een ge vangene behandeld te worden, waarom levert gij mij dan niet aan den wettigen rechter over, zoo als zelfs de armste verlangen kan „Geduld maar," riep de gravin op koelen toon, „wat niet is kan vroeg genoeg voor u plaats vinden. Weg met haar, Laurettel" Mathilde begreep, dat iedere tegenstand tegen deze gewelddadigheid nutteloos zou zijn; met fierheid girg zij naar de deur en verliet het ver trek om zich als gevangene naar haar kamertje te begevenom daarvertrouwende op haar on schuld en de rechtvaardigheid harer zaakde toekomst af te wachten. Dat haar dagboek in de handen der blinde gravin een gevaarlijk wapen tegen haar zou kunnen worden, verontrustte haar voor 't oogen blik minder dan de gedachte, als een misdadigster opgesloten te worden en niet eens den predikant van llotliensee daarvan te kunnen berichten. Zij dacht nu ook wel aan de kamenier der ionge gravin en aan deze zelve, die haar zooveel deel neming had betoond, en ging meer getroost de frappen op, die naar haar kamer leidden, toen piot- De Braziliaansche dagbladen maken mel ding van de groote ingenomenheid van het volk met de republikeinsche regeering. De dames uit Rio hebben aangeboden vaandels voor den nieuwe regimenten te borduren. De regeering is voornemens troepen naar Bahia te zenden, daar zij voor vijandelijkheden van de studenten in de medicijnen vreest. De bisschop van Bahia heeft zijn instemming met de republiek betuigd. De oude vlag zal behouden worden, terwijl de kroon door een roode ster zal worden vervangen Elke staat verkrijgt het recht zijn burgerlijk en militair gouverneur en secretarissen en hoofden der politie te benoemen. Men heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het componeeren van een republikei nsch volkslied. Door den staat zullen de gees telijken worden betaald. Te Luik is een geneesheer veroordeeld wegens eene door hem verrichte operatie; dr. Deschampschirurg aan het Hópital des Anglais aldaar, had voor eenigen tijd eene beenoperatie verricht bij eenen jeugdigen zieke van zijne afdeeling. De vader van het kind, bewerende, dat deze operatie buiten voor kennis van de ouders was verricht, heeft tegen den geneesheer eene actie ingesteld en eene schadevergoeding hiervoor geeischt. De rechtbank heeft, ingevolge de conclusie van het openbaar ministerie, beslist, dat de geneesheer niet slechts de machtiging van de ouders moest hebben, maar daarbij de gronden uileenzetten, die hem tot deze ope ratie hadden doen besluiten, en dr. Deschamps veroordeeld tot eene schadevergoeding van 10,000 francs, waarvan 9000 ten bate van het kind en 1000 voor den vader. De heer Deschamps heef appel aangetee- kend. seling de deur deur voorzaal geopend werd, die toegang tot de vertrekken van den Amerikaan verleende, en deze het kon immers niemand anders zijn den gang in kwam. Onverschillig ging hij Mathilde voorbij, terwijl hij een vlucli- tigen blik op haar wierp. De stralen der onder gaande zon, die door het hooge boogvenster vielen, dat uitzicht op den Rijn gaf, beschenen het don kerbruine, gebaarde gelaat van den graaf. De gezelschapsjuffrouw was op zij gegaan, om hern voorbij te latentoen haar blik den zijne vluchtig ontmoette. Zij ontstelde plotseling, als door den bliksem getroffen: een nauw hoorbare kreet ontsnapte hare borst, en bewegingloos staarde zij hem na, toen hij, zonder verder naar haar om te zien, met lichten tred den trap afging. „Wat scheelt u, juffrouw Tomsdorf?" vroeg de kamenier verwonderd. „Wie was deze heer?" klonk het werktuigelijk van Mathilda's lippen. „Hé, wie anders dan de Amerikaansche gast graaf von Weilburg," luidde het spotachtig ant- wom-d. „Heeft zijn blik u versteend of betoo- verd Mathilde schudde het hoofd en greep met hare hand naar het voorhoofd, zij scheen geheel met zichzelve in de war en haar verstand kwijt te woi'den. „Voorwaarts!" kommandeerde Laurette onge duldig. „Gij weet, dat mevrouw de gravin van mij den sleutel uwer gevangenis verwacht." Werktuigelijk liep de gezelschapsjuffrouw den gang ten einde en bevond zich na weinige oogen blikken in haar kamertje, van de wereld rondom haar afgesloten, aan de wraakzucht eener machtige vijandin erbarraingloos overgeleverd. Achdaaraan dacht het arme meisje niet meer. Slechts één gedachte, die haar tot waanzin dreigde te bi'engen dwarrelde haar onophoude lijk door het koortsachtig gloeiend hoofdde gedachte aan dezen gi-aat von Weilburg. Kon den er op aarde twee menschen zijn, die in hun uiterlijk in gestalte en houding, in hunne ge laatstrekken er. in hunnen toor. van spreken zoo gelijk aan elkaar waren üf zou haar scherp ziend oog zich niet misleid, zoude zij in dezen gi-aaf haar verdwenen Theodor Wieprecht her kend hebben Al konden ook tien jaren een mensch nog zoo doen veranderen, hem, dien zij eens bemind, aan wien zij tot heden toe in lief de gedacht, ja, dien zij beti-eurd had, hem zoude zij in elke verkleeding, onder elke verandering heb ben herkend. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1