X De boterproductie is in de Langstraat tegenwoordig bijzonder groot. Dewijl in deze streek geen kaas gemaakt wordt en het aan- koopen van stalvee dit jaar op zeer breede schaal geschiedde, worden de verschillende botermarkten thans overladen. Bij het veel vuldig knollenvoeder laat de qualiteit intus- schen veel te wenschen over en zijn de prijzen naar de verschillende qualiteiten dan ook zeer uiteenloopend. Frankrijk. Engeland. Italië. Oostenrijk. uTtvoe ringen. Duitschland. BINNENLAND. Zwitserland. Handelsberichten. De negende kamer voor strafzaken heeft den socialistischen afgevaardigde Andrieux tot drie maanden gevangenisstraf, benevens 1500 frcs. boete en 5000 frcs. schadeloos stelling veroordeeld, wegens beleediging van de „Petite Rép. Franc" onder redactie van den heer Heligon. Woensdag werd de directeur, Roux, van het Seine-departement, op het bureau der prefectuur door zijn gewezen secretaris, Regat, door drie revolverschoten gedood. Na zijn arrestatie verklaarde Regat, dat hij den moord gepleegd had, wijl hij Roux als de oorzaak beschouwt van den droevigen toestand, waarin zijn familie gedompeld is. Roux moet Regat echter op alle mogelijke wijze geprotegeerd hebben, zoodat men den moord aan krenking van geestvermogens toeschrijft. De heer Coulon, directeur van post en telegraaf in Frankrijk, heeft met de com missie der kamer van afgevaardigden, be treffende de door den staat beheerde tele foonverbindingen besprekingen gevoerd. De heer Coulon verwacht, dat de ontvangsten der telefoon in 10 jaar 15,000:000 fr. zullen bedragen en dat de staat dan de tarieven aanmerkelijk zal kunnen verlagen. Het voornemen bestaat, het Parijsche tele foonnet ook over de voorsteden uit te breiden en alle Fransche steden onderling langs dezen weg met elkaar te verbinden. Voorts zijn onderhandelingen aangeknoopt met de Engelsche regeering, met het doel een telefoonverbinding tusschen Londen en Parijs in te stellen. De commissie heeft de door Coulon gevraagde crcdieten goedge keurd. Een jonge Rus, van deftige familie, heeft zich, na zijn vermogen verspeeld te hebben, te Porte Maurice het leven benomen. Als vorst Albert van Monaco nu het aan zijn vrouw gegeven woord houdt, zullen de speel banken spoedig gesloten worden. De werkstakers te Londen verdrijven zich den tijd door het houden van optochten door de straten van Zuid-Londen. De orde is echter nog nergens gestoord. Alle werk lieden, die zich als „strikers" aanmelden, ontvangen van de commissie, welke de be weging leidt, 1 sh. 8 stuivers (f 1) per dag. De vraag is echter hoelang het bestuur deze uitkeering kan volhouden. Onder de leiders heerscht nu reeds eene gedrukte stemming, daar zij reeds zien dat de slag verloren is. Wat de werkstaking der dokwerkers betreft, keuren de bladen eenstemmig de handelwijze af van de dokwerkers, die allen, die geen leden hunner vereeniging zijn, van den arbeid in de dokken willen uitsluiten. "De Times" hoopt, dat de krachtige houding van de directie der gasfabriek en de nederlaag der gasstokers vereeniging, invloed zal oefenen op de besluiten der dokwerkers, en hen van een groote werkstaking zal terughouden. Trouwens er is in dezen tijd te Londen overvloed van werkkrachten. De werkstakers kunnen dus terstond vervangen worden en niemand zal aarzelen dit te doen, nu men heeft gezien, hoe krachtig de nieuwe werk lieden in de gasfabriek door de politie tegen de werkstakers worden beschermd. Tijdens de vorige werkstaking in de dokken hield de politie zich onzijdig, zoodat de „blacklegs" toen niet durfden optreden. De nieuwe werklieden der „South Metro politan" gasfabriek maken het uitstekend en worden goed verzorgd, lichamelijk en geestelijk. De heer Giffen deelde onlangs in de „Statistical Society" eenige berekeningen mede omtrent het bedrag en de aangroeiing van het nationale kapitaal in Engeland. Dit bedrag wordt thans door Giffen geraamd op pd. 10,000,000,000. Gemiddeld komt dit op een kapitaal van pd. 1.350 per gezin van vijf personen, of, tegen 4 pet. rente, op pd. 1 's weeks voor elk gezin. —De Engelsche jockey Ware heeft Zondag bij de wedrennen te Auteuil door een nood- lottigen val den nek gebroken. Hij had twee dagen te voren den eersten prijs gewonnen. gestaan voor de aanschaffing van klein-kaliber geweren en 3038000 frcs. voor den aanleg van versterkingen op den St. Gothard. Deze week heeft voor het hof van Assises van Rome het proces van Frattini een ^aan vang genomen. Dezen zomer had Frattini op de Place Colonna een bom geworpen, terwijl er een muziekuitvoering gehouden werd en er zich dus een groote massa menschen be vond; 4 personen werden er door gewond. Toen de weduwe van den overleden keizer Frederik van Duitschland zich onlangs te Napels bevond, bezocht zij op zekeren dag met haar dochters een juwelierswinkel om een fraaien zilveien beker te koopen. Terwijl de vorstin het voorwerp bekeek en er met den winkelier over sprak, bekeken de prinsessen de in glazen kasten tentoongestelde sieraden. Dit maakte den winkelier ongerust, hij keek heel wantrouwend naar de jonge dames en stond de keizerin, die hij natuurlijk niet kende, nauwelijks te woord. Toen de keizerin ten slotte naar het ge wicht van den beker vroeg en verzocht dien te wegen, meende de juwelier, dat dit een behendige streek was om zijn aandacht van de jonge dames af te wenden en hij gaf de vorstin een zoo onbeleefd antwoord, dat de dames onmiddellijk vertrokken. Toen de juwelier later hoorde hoe dom hij door zijn verregaand wantrouwen had gehan deld, was hij geruimen lijd uit pure kwaad aardigheid jegens zichzelven, voor niemand goed te spreken. De stoomboot Brazilië, die Maandag nacht met 410 landverhuizers van Genua naar Rio-Janeiio vertrok, is nabij Vado met het Grieksche schip Eleferios in aanvaring ge weest. Het laatste vaartuig zonk; de kapitein en twee matrozen verdronken; zeven personen werden gered. Met beschadigde boeg is de Brazilië naar Genua teruggekeerd. De werkstaking onder de parelmoer-knoo- pendraaiers te Weenen is geëindigd. De prijzen zijn met 10 tot 40 pCt. verhoogd. Zoowel de 400 fabrikanten als hun 4000 werklieden waren eenparig van oordeel, alleen voor een Amerikaansche fabriek te werken, die de loonsverhooging had toegestaan, en op haar verzoek, om de productie te vermin deren, slechts halve dagen te werken. De koetsier Anton Winkler, te Weenen, vond den tweeden dezer maand, toen hij zijn rijtuig schoonmaakte daarin een lederen taschje met 265 gulden en bracht het, niet wetende wien van de vele personen, die hij dien dag gereden had, het kon toebehooren, naar het politie-bureau. De verliezer bleek koning Christiaan van Denemarken te zijn, dien Winkler gereden had, zonder te weten met welke hooggeplaat ste persoonlijkheid hij te doen had. De vorst stuurde den koetsier honderd gulden als loon voor zijn eerlijkheid. WAALWIJK. Zondag 22 Dec. des midd. 12 ure, door de liedertafel ^Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooienop de zaal uMusis Sacrum." PROGRAMMA AD LIBITUM. In de zitting van den bondsraad is o. a. het tractaat aan de orde, dat den 15 No vember 11. in den Haag met de Nederland- sche regeering gesloten is, ter bescherming van vrouwelijke personen, die onder valsche voorgevens ,naar het buitenland worden ge lokt. Het tractaat is in het Fransch en Duitsch opgesteld en is verdeeld in 7 artikelen. De keizer is een weinig ongesteld maar volstrekt niet bedenkelijk. Hij werkte Don derdag -namiddag, gelijk gewoonlijk. In het steenkolengebied der Saar is de toestand nagenoeg niet veranderd Terwijl een gedeelte der werkstakers den arbeid weder opnam, hield een ander gedeelte te Saarlouis met arbeid op. Het aantal werk- stakenden is echter slechts klein. Te Saar louis staat eene afdeeling soldaten klaar, maar tot dusver is er geen spoor van onge regeldheden. De beide eedgenootschappelijke raden heb ben een crediet van 1773 millioen frcs. toe- WAALWIJK21 Dec. 1889. 9e commissiedie zich belastte met het oprichten eener ijsclub alhier, is met de voorbereidende werkzaamheden gereed. Zij verkreeg van den rijksingenieur vergunning de rijkssluis te gebruiken voor het ondervloeien van den polder en in de gisteren gehouden vergadering van het polderbestuur keurde dit de plannen goed. Eerstdaags zal het publiek in kennis ge steld worden met de verdere voornemens der commissie. Daar sommige werkgevers nog niet goed op ae hoogte zijn van de verplichtingen hun bij de arbeidswet opgelegd, geven wij nog de volgende bijzonderheden Art. 1. Onder arbeid verstaat de wet alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf behalvelo werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, bosch- bouw, veehouderij of veenderij2o werk zaamheden builen fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hem, bij wien de gene die ze verricht inwoont, voor zoover die werkzaamheden ook buiten eenig bedrijf in eene huishouding of stalling plegen voor te komen. Art. 3. Het is verboden een kind bene den 12 jaren arbeid te doen verrichten. Art. 5. Het is verboden den arbeid van een persoon beneden 16 jaren of van eene vrouw in fabrieken en werkplaatsen vroeger te doen aanvangen dan te 5 uren des voor middags of later te doen eindigen dan te 7 uren des namiddags, met dien verstande dat het aantal uren, gedurende welke die arbeid wordt verricht, niet meer dan 11 per etmaal bedrage. Bij kon. besl. van 9 Dec. 1889 is echter voor naaisters (stiksters enz. boven de 14 jaar vergund den arbeid te doen eindi gen op zijn laatst te 8 uren des namiddags, onder voorwaarde dat haar arbeid niet \roe- ger aanvange dan te 8 uren des voormid dags. (Zie Echo van 15 Dec) Art. 6. Hij, die een persoon beneden 16 jaren of eene vrouw arbeid doet verrichten in fabrieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat die arbeid ten minste worde af gewisseld door een rusttijd van een uur tus schen 11 ure des voormiddags en 3 uren des namiddagsHij die bedoelde perso nen of vrouwen arbeid doet verrichten is verplicht te zorgen dat deze gedurende voor melden rusttijd niet verblijven op eene be sloten plaats, waar alsdan arbeid wordt ver richt. Art. 11. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming, (dus fa brikanten, huiswevers, smeden, timmerlieden, bakkers, kleermakers, naaisters, enz. enz.) waarin of waarvoor een persoon beneden 16 jaren of eene vrouw arbeid verricht in fabrieken en werkplaatsen, moet zorgen dat steeds op eene zichtbare wijze (niet op de kantoren) is opgehangen eene door hem onderteekende en door of Jvan wege den burgemeester gewaarmerkte lijstver meldende de namen en de voornamen van dien persoon of die vrouw en voor ieder in het bijzonder den aanvang en het einde van den werktijd, de werkuren en het etmaal be stemd tot den wekelijkschen rustdag. (Deze lijsten zijn bij den uitgever van dit blad verkrijgbaar. Telkens na bijvoeging van namen moet deze lijst weder door den bur gemeester geteekend worden; voor doorha lingen schijnt dit niet noodig.) Voorts moet (art. 10) het hoofd of de be stuurder van een bedrijf of eene onderne ming, waarin of waarvoor een persoon be neden 16 jaren arbeid verricht in fabrieken en werkplaatsen, in het bezit zijn eener ar beidskaart. Om deze kaart te verkrijgen zendt men eene schriftelijke opgaaf ter secretarie, hou dende den naam, de voornamen, den dag en de plaats van geboorte van dien persoon, van den naam en de woonplaats van het hoofd des gezins, waarin die persoon in woont. Opgave ter secretarie van vrouwelijke per sonen wordt niet gevorderd. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1890, ter vervanging van de op 31 December 1889 aftredende en niet herbe noembare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemd voor Noorbrabant en LimburgN. J. B. Landman, heel en vroedmeester te Heivoort; dr. J. Roosenburg, te 'sHertogenbosch; L. T. A. van der Grinten, apotheker te Venloo; mr. W. C. J. Alpherts, officier van justitie te Breda; en zijn met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot plaatsvervangende leden der geneeskundige raden voor Noordbrabant en Limburg P. J. W. Dautzenberg, te Rozendaal; dr. A. A. E. Goossens, te Venloo; P. G. Steensma, apo theker te Breda; mr. A. B. H. van Rijckevorsel, te Maastricht. De weiderij van kalf- en vette koeien heeft in de Langstraat gedurende het jaar 1889 goede uitkomsten opgeleverd. Meeren- deels is van f 70 tot f 120 per stuk verdiend, een winstdie heel wat beteekenen zou, in dien de uitgaven voor stalvee niet in dezelfde verhouding stonden, doch daar deze ook van f 40 tot f 60 per stuk meer bedragen, is de winst altijd maar betrekkelijk. Ook de mesterij van varkens was vrij wat voordeeliger dan in de laatste jaren, daar nu van f 27 tot f 30 per stuk vrij geld ver diend werd. De handel in vette varkens is dan ook tegenwoordig zeer belangrijk; niet alleen de slagers en burgers koopen ze op maar ook voor Tilburg, Breda, enz. worden groote partijen afgeleverd. Voortdurend worden er partijtjes leveran- tiehooi voor de persen afgeleverd. De markt blijft voor de le qual. vast op f 10, voor de afwijkende soort f 9 en voor schraal f 5 a f 6.—, alles per 500 kg. Stroo wordt aan de groote veehouders van f 8.75 a 9.25 per 500 kg. naar qualiteit afgeleverd. Pulp f 1.25 per 1000 kg. vrij aan boord. In aardappelen bestaat tegenwoordig weinig handel. Naar qualiteit worden zij voor f 1.80 a 2.75 per hl. verkocht. De volgende loten van de Parijsche tentoonstelling hebben de daarbij vermeide prijzen gewonnen, die tot heden toe niet zijn opgeeischt Prijzen van 100.000 fr. de nos. 274113, 491197 en 578761. Prijs van 10,000 francs no. 904494. Prijzen van 1000 fr. de nommers 58689, 252709, 256562, 308411, 355827, 434724, 535962, 526585, 605920, 649764, 6155442, 810376, 827233, 910070, 1041099, 1106791 en 1179104. Verder zijn er nog 165 nummers, die een prijs van 100 fr. hebben getrokken, welke niet is afgehaald. De rechtbank te Leiden heeft op 16 dezer J. de Z. te Leiden, die terecht stond, omdat hij eene op afbetaling ontvangene naaimachine verkocht hadniettegenstaande de machine volgens contract eerst zijn eigen dom zoude wordennadat ze geheel door hem afbetaald zoude zijn, wegens verduiste ring tot een jaar eenzame opsluiting veroor deeld Koopers van naaimachines of andere roe rende goederen op atbetaling zullen goed doen op deze en soortgelijke andere uitspra ken te letten, waardoor nu herhaaldelijk uit gemaakt is, dat het wederverkoopen of ver panden van op afbetaling gekochte goederen, thans onder de nieuwe strafwet als verduiste ring beschouwd en bestraft wordt. Het stoomschip „Leerdam», gezag voerder kapitein Bruinsmavan de Neder- landsch—Amerik.Stoomvaartmaatschappijjdat den 15n December van Amsterdam naar Mon tevideo en Buenos-A. vertrok, is in de Noord zee, op 15 mijlen van VVest-Kapelle, met het Engelsche stoomschip „Gaw Quan Sia" in aanvaring gekomen (15 zeemijlen ruim 2772 K. M.Beide schepen zijn gezonken. Alle passagiers en manschappen van beide zijn door het voorbijvarende Fransche stoom schip »Emmac opgenomen en te Cuxhaven aan land gezet. Volgens de bij de N. A. S. M. ingekomen berichten vond de aanvaring der stoomboo- ten „Leerdamen „Gaw Quan Sia" plaats bij mist in den nacht van Zondag 15 op Maandag 16 December te 2 uren, op dertig mijlen afstand benoorden den Noord-Hinder. De kapitein was zelf op de brug. Alle voorzorgs-maatregelen waren stipt genomen. Na de aanvaring konden de schepen niet van elkander worden gescheiden. Te 8 uren des morgens werden de passagiers en be manning in de sloepen verdeeld. Men bleef nabij de „Leerdam", tot deze des middags te 2 uren zonk. De opvarenden werden daar op overgenomen door het Fransche stoom schip „Emma", van Havre bestemd naar Hamburg, en Woensdag namiddag te Cux haven aangebracht, van waar zij Donderdag ochtend onder geleide van kapitein en offi cieren per spoor naar Hamburg zijn vertrok ken, waar reeds maatregelen voor hunne ont vangst waren genomen. Allen zijn wel. De Ned. Bakkers Ct. meldt, dat bij eenige bakkersgezellen te Amsterdam het voornemen bestaat om gezamenlijk een of meer groote bakkerijen te beginnen, waar ze alleen tegen een goed loon zullen werken zonder winsten te genieten. De bakkerijen zullen worden beheerd door gezellen, daartoe gekozen, en die daarvoor een kleine vergoe ding zullen genieten. De maréchaussée W., te Alfen heeft aldaar niet zonder moeite Woensdag eene belangrijke aanhaling van gesmokkeld zout gedaan. Een kar met volle zakken geladen kwam hem verdacht voor en toen hij ze wilde achterhalen, zette de voerman zijn paard aan. Toen W. naderbij gekomen was en het paard bij de teugels wilde grijpen, werd hij een heel eind medegesleept en kwam eindelijk met kar en paard in eene sloot terecht. Dit be lette hem echler niet om den voerman te achterhalen en te arresteeren het was zekere B. uit Made, die ruim 400 Kg. zout fraudu leus vervoerde. Het zout werd in beslag ge nomen en tegen den voerman proces-verbaal opgemaakt. Te Luiksgestel (N.-B.) is de landbou wer W. S. in hechtenis genomen, onder ver denking dat hij Zondag 11. zijne bij hem in wonende nicht, de 26-jarige C. v. d. B., door worging om het leven heeft gebracht. De drijfveer tot deze misdaad zou geweest zijn om aan eene geldelijke restitutie van beheerde gelden, wegens het aanstaande hu welijk der nicht, te kunnen ontkomen. De dader, die alles bekend heeft, is naar s Bosch getransporteerd. Capelle. Onze rederijkerskamer Vrienden trouw gaf verleden Donderdag de eerste uit voering in dit seizoen. Doris Knoopenschaar" blijspel in 2 bedrijven, werd goed gespeeld; wat meer rolvastheid bij een paar heeren zou niet geschaad hebben. Het kluchtspel in één bedrijf „Meester Jeroen en zijn kweekeling" werd vlug afge speeld, zoodat de gansche uitvoering uitste kend geslaagd mag genoemd worden. Een zeer geanime.erd bal besloot den recht gezel- ligen avond. WAALWIJK 20 Dec. De aanvoer van hoornvee was heden zeer ge ring. Het aangevoerde werd echter vlug verkocht. Ook op de stallen werden hooge prijzen besteed. Er blijft voortdurend veel vraag bestaan naar lcalfbeesten in ongeveer rijpen toestand, zoowel voor de melkerij in Holland als voor de fokkerij van Hollandsch vee in 't buitenland. In vette beesten is de handel eveneens zeer vlug. Er werdt dooreen besteed f 155 a f285, naar kwalitet. Ter botermarkt aangevoerd 2605 KG. van fO,78 a fl,28 per KG. Eieren f5.a f6.50 per 100 stuks. De ledermarkt was stil, voor consumptie werden eenige partijtjes licht zooileder op geruimd, terwijl zwaar prima leder aan vorige prijzen gemakkelijk is te plaatsen. rrwnimir ra r rwraa

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2