Nummer 102. Woensdag 25 December 1889. 12e Jaargang. De blinde Gravin Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. NIEUWJAAR. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. die zich voor het PDvolgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. Even als vorige jaren, stellen wij in het No., dat op WOENSDAG 1 JANUARI a. s. zal verschijnen, voor belanghebbenden weder de gelegen heid open hunne HEILWENSCHEN te doen plaatsen tegen betaling van 30 cent. 13 Emilie Heinrichs. Langstraatschc ('oiiranl, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per posi door het gehecle rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Zooals te wachten was is er in de rech terzijde der Fransche kamer naar wij reeds mededeelden, reeds verdeeldheid gekomen of liever verdeelingzich toonend in de vorming van verschillende groepen, als, die der royalisten en die der bonapartisten, een teitdat de republikeinen in hun vuistje doet lachen. De veroordeeling wegens aantijgingen van verschillende bekende personen als Jammes, boulangist (een jaar), Baillière, ex-commu nardboulangistisch agent (zes maanden) Lavauzelle en Borelboulangistische jonrna listen (elk een maand) tot de achter hun naam geplaatste gevangenisstraffen maakt een goeden indruk en worden reeds in ver band gebracht met Reinachs voorstelt, dat hoewel nog niet eens in behandeling geno men toch op lauwheid en misdadige toe gevendheid heeft gewezen, die niet kunnen geloochend worden. DOOR En had haar hart niet hoorbaar gesproken, toen zij even te voren zijn stem had gehoord Was het niet zijn blik, die haar oog ontmoet had? Waarom echter had haar plotselinge ver schijning hem zoo geheel vreemd gelaten Moest niet ten minste het een of ander teeken van ver rassing haar hebben verraden, dat hij haar her kende? Met zenuwachtige haast nam zij een sie- radendoosje uit haar commode, waarin zich ver scheiden kleine portretten in olieverf bevonden. Het waren de beeltenissen van hare overleden ouders, haar eigene en die van haren verloofde, allen op ivoor door een kunstige hand vervaar digd en gelijktijdig geschilderd Het eerst nam zij de beeltenis van haar verloofde er uit en be schouwde die langen tijd oplettend, als wilde zij eiken trek van het mannelijk schoon gelaat be- studeeren. //Hij is het, hij is het," fluisterde zij, op liet portret starendeo, mijn God en thans gevan gen, nu misschien door een vreeselijken schur kenstreek, een ongehoord bedrog, het gansche levensgeluk van een jong, schoon wezen vernie tigd wordt." Al haar moed viel bij de gedachte daaraan in duigen. Hoe dikwijls had de herinnering aan hem, wien zij trouw gezworen had tot over het graf, haar getroost en gelukkig gemaakt, thans stortte het geloof aan liefde en trouw ineen, niet in de diepte der zee, waar zij zich nog heden met hem liad willen vereenigen, konde zij hem zoeken, liij leefde, als een bedrieger, een ver rader, een meineedige 1" De schandaaltjes-pers zal nu wel een fat soenlijker toon gaan aanslaan of liever zij doet het reeds, zooals gebleken is na de veroordeeling van Andrieux en Vergoin, respec tievelijk tot 3 en 8 maanden gevangenisstraf, wegens beleediging en laster. Met het oog op de splitsing van het 16de Duitsche legercorps en de daarmee gepaard gaande reorganisaties van het Duitsche leger, heeft de hoogste krijgsraad besloten de leger macht aan de oost-grenzen te versterken, en een tweede zesde legercorps op te richten dat dan het rangnummer van 6 bis verkrij gen zal. Slechts korten tijd eerst was de kruitfabriek te Sevran-Livry in Frankrijk aangevangen met de fabricatie van het rookvrije buskruit, of er werd al terstond een diefstal van een niet onaanzienlijke hoeveelheid van het nieuwe kruit ontdekt, wat natuurlijk een niet gerin ge opschudding teweegbrach. Nu zou ter stond het geheim uitlekken De directeur der fabriek dacht er echter anders over. Niet den minsten indruk maak te het bericht van den diefstal op hem, over tuigd als hij was, dat alle chemische onder zoekingen van het kruit tot geen resultaat zouden leiden, tenminste vooreerst zeker niet. Het beste voorbehoedmiddel tegen analyse van het kruit vond hij juist in de samen stellende bestanddeelen er van daar deze dezelfde zijn als van het gewone buskruit met eeu wijziging natuurlijk in de wijze van samenvoeging. Bij de groote najaarsmanoeuvres van het Oostenrijksche leger werd door de pers mel ding gemaakt van verstikkingwaarvan de manschappen te lijden hadden, wanneer met het rookvrije buskiuit oefeningen in het snelvuren werden gehouden. In Duitschland zijn nu reeds wijzigingen in de fabrikatie van het rookvrije kruit ge bracht, en zij geschiedt alleen in de fabriek te Hanau. Of deze nieuwe wijziging echter het kruit tegen de koude bestand heeft ge- gemaakt, zal de tijd nog moeten leeren. HOOFDSTUK VIII, Achter de wijnbergen, die tot het kasteel Löraeh behooren, ligt het vriendelijke dorp Rothensee, dat eveneens tiendplichtig aan de gravin was, en waar de vacante betrekking van predikant voornamelijk op haar aanbeveling placht vervuld te worden, waarop sedert eeuwen aan de eige naars van liet landgoed stilzwijgend het recht was toegekend. Tegenover het kerkje, dat zich op een kleinen heuvel verhief, lag de pastorie achter wijnstokken er. kreupelhout verscholen als een vreedzaam toevluchtsoord voor ware vroom heid en goedheid des harten. Hier woonde de predikant Ehrhardt, te midden zijner kleine pro- testantsehe gemeente met zijne zuster, die aan merkelijk ouder was dan hij en den broeder na den vroegen dood hunner moeder als 't ware ge heel alleen had opgevoed, nu sedert ongeveer vijf jaren. Hoe meer de predikant, die nu veertig iaren oud was, door zijne gemeente bemind werd, hoe minder de blinde gravin van hem hield, wie het reeds in het eerste jaar berouwde hem op voor spraak van baron von Könnering, haar vertrouwde, wien zij dit eerste verzoek niet had willen wei geren, .als predikant te hebben beroepen. Het ware christendom van den predikant, de waar lijk vaderlijke zorg, die hij aan het welzijn zij ner gemeente wijdde, was der gravin een doorn in het oog, waarom men hem dan ook zeer zel den op het kasteel aantrof. De gezelschapsjuf frouw had hij voor 't eerst opgemerkt, toen zij zich op zoo menschlievende wijze het doofstomme Netje had aangetrokken. Wellicht zou de gra vin de aanwezigheid van het kind op liet slotniet geduld hebben, als de ouders tot de protestantsche gemeente van Doininé Ehrhardt behoord hadden, met zekerheid kon het niet gezegd worden, doch het werd in Rothensee algemeen geloofd, ofschoon de predikant zelf er zich nooit over had uitge laten. Dat de predikant sedert dien tijd de arme Mathilde met steeds klimmende belangstelling gadesloeg, was even natuurlijk als de wensen om haar ongelukkig lot te verbeteren, ofschoon hij slechts zelden of nóóit over haar sprak. Armgard, zijn zuster, die in het dorp eenvou dig yde juffrouw" genoemd werd, scheen iets te vermoeden, en braent ook nu en dan het gesprek op de gezelschapsdame van de blinde gravin, die ver uit het noorden afkomstig was en wie het verdriet over een mislukte levensbestemming op het voorhoofd stond geschreven. Dan boog de predikant nadenkend en ernstig het hooid en zweeg of geheel, öf hij meende, dat niet allen het hun voorgestelde levensdoel konden bereiken, Slechts het Fransche kruit moet tegen alle invloeden van b :iten bestand zijn, zoo dat dit de eenige mogendheid is, die werkelijk in staat is in oorlogstijd met succes van het nieuwe kruit gebruik te maken. De tijdingen die in de laatste dagen uit Spanje ontvangen zijn, wijzen opnieuw aan dat de toestand zeer ernstig is en tot groote bezorgdheid aanleiding geeft. Men spreekt van een ministerieele crisis, alsof men aan den vooravond van een revolutie staaten toch is het niet na te gaan, hoe ingewikkeld de partijstrijd is, die Sagasta hoe langer hoe meer in het nauw jaagt. Het is thans zeker, dat een gedeeltelik aftreden van het kabinet niet vermeden kan worden. Niet alleen moet de minister van marinedie zijn ontslag vroeg, vervangen worden. Sinds geruimen tijd dringt de mi nister van financien wiens gezondheids toestand veel te wenschen overlaat, op zijn ontslag aan. In een woord Sagasta ziet zoo een voor een de steunpilaren aan zijn kabi net ontvallen. Heeft hij niet spoedig genoeg vervangers gevonden dan is het niet onmo - gelijk dat de koningin regentes de vorming van een ministerie aan den leider der con servatieve partij opdraagt. De quaestie tusschen Engeland en Portu gal aangaande de grenzen van beider gebied in Oost-Afrika is nog immer aan de orde van den dag. Kort maar krachtig verklaart Salusbury in eene nota aan Portugals regee ring, dat Engeland geen vreemde inmenging kan dulden op het gebied, door consul Johnston genomen en evenmin de nederhaling der Engelsche vlag. Men heeft alvast maar een Britsch - eskader naar de Delagoa-baai gezonden. Men meent dat het Portugeesche gouver nement even netjes in den vorm zal ant woorden met blootlegging der feiten en met handhaving van het reeds vroeger aangehaalde. Men spreekt ook van een scheidsgerecht met keizer Wilhelm van Duitschland als scheids rechter. Toen de predikant dezen namiddag, waarop hij, als door Gods hand geleid, juist te rechter tijd de ongelukkige gezelschapsjuffrouw ontmoet had, naar huis terugkeerde, zag hij zijne zuster Armgard met een gast, dien hij een paar dagen huisvestte, voor de deur onder den grootên lin deboom zitten. Deze gast zag er juist zoo uit, als Mathilde Tomsdorf den vreemdelingdien zij in park ont moet, had, had afgeschilderd, die dan ook werke lijk niemand anders was dan graaf Ulrich von Waldstein, de componist en dichter en indien alles naar recht gegaan ware de erfgenaam van Löraeh, Wel was het een zeer schoon man, deze jonge graaf, die zoo ontaard was, dat hij voor loon ging werkenja zich niet schaamde zijn oud- adelijken naam boven feuilletons van dagbladen te laten prijken Op dit oogenblik scheen hij in een zeer leven dig gesprek met de juffrouw gewikkeld, terwijl hij lustig de blauwe rookwolkjes zijner sigaar in den heerlijken helderen zonneschijn voor zich uitblies. Dominé Ehrhardt was zijn tijdgenoot op de academie geweest, en de beide mannen van welke gia"f Ulrich verreweg de jong; daar Ehrhardt eerst laat de hoogeschool nad kun nen bezoekenom zich met moeite, door de trouwe zuster ondersteund, zelf zijn levensweg te kiezenwaren steeds door de zuiverste vriend schap verbonden geweest. Deze laatste wist het zeer goed, dat hij het voornamelijk aan de geheime bemoeiingen van den graaf te danken had, in deze stilte haven der rust binnengezeild te zijn daar Ulrich baron Könnering, die gaarne iedereen believen wilde, zijne voorspraak bij de gravin was geweest. Kruiwagens zijn nu eenmaal onmisbaar in de wereld, en ofschoon de predikant door deze ge dachte op pijnlijke wijze aangedaan werd, toch troostte hij zich met het besluit,zich zijn ambt door eigen verdiensten waardig te willen maken. Graat Ulrich von Waldstein had reeds den ou derdom van twee en dertig jaren bereikt, een leeftijd, waarop hij noodzakelijk naar een we derhelft moest uitzien, zooals juffrouw Armgard lieden lachende zeide. //Ik kan u dien raad geven," zeide zii, zonder verdacht te worden van zelfzuchtige bedoelingen. „Dat wil ik niet veronderstellen, juffrouw Arm- In het Saar-kolendistrict is 't nog maar niet wat 't wezen moest en een oogenblik meende men, dat alles was geschikt, toen eensklaps de stakers weer tot 7000 stegen, een gevolg van de bekende veroordeeling van eenige leiders, wegens beleediging van be ambten. Zii, die heden niet aan 't werk gaan, worden beschouwd als ontslag genomen te hebben. Ook in Belgie schijnt men in enkele kolen- districten ontevreden te zijn en de gevolgen van de onafgebroken gedeeltelijke stakingen blijven niet uittal van fabrieken krijgen reeds gebrek aan brandstof, die steeds in prijs stijgt en welker voorraad immer kleiner wordt. De Oberdank-feestviering is te Rome gehou den in besloten kring door afgevaardigden journalisten enz., die den dader van den aan slag op op het leven van koning Humbert noemden „den l&atsten martelaar vanltalie's onafhankelijkheid en eenheid." Een manifestatie op het Corso, in het Ka- pitool en voor Oberdanks woning, benevens een manitest ter verheerlijking van Oberdank had geen andere gevolgen dan dat de poli tie de manifestanten uiteen joeg en een aan tal republikeinen gevangen nam. 't Schijnt tusschen Servie en Oostenrijk weer wat vriendschappelijker te worden, dank zij der welwillendheid van de Servische mi nisters tegenover Oosten iijks legatie-secretaris, die bij het Nicolaas-feest(Russischen kalender) den metropolitaan Michael een bezoek heeft gebracht. De Russische kroonprins schijnt nog immer zonder bruid te zitten, hoewel men er hem in de pers reeda zoovee) heeft toegedacht. In den herfst van 1890 of in 't begin van 1891 zal de rector van het seminarium te Petersburg eens gaan zoeken naar een bruidje uit een der West-Europeesche regeerings- huizen, welk bruidje dan zou worden voor bereid tot den overgang in de Grieksche kerk. ■M— gard," antwoordde de graaf; „ik heb mij steeds door genegenheid voor oudere personen onder scheiden. Denk aan mijn vriendschap voor uwen broeder Reinoudik was een knaapje van nau welijks twintig jaren, hij bijna acht en twintig." „Ach, ja, die arme Reinoud, zuchtte de zuster, //het was wel hard voor hem op zulk een leef tijd nog te moeten studeeren, ik heb hem al tijd geraden onderwijzer te worden." //Een zeer christelijke raadgeving," viel de graaf lachende in, „toch is het heter in een pas torie dan in een schoolmeesterswoning. Overigens zocht ik bij mijne keuze alleen het eigenbelang, ik wilde van den verstandigen medestudent, die reeds een grooten schat van kennis en ondervin ding had opgedaan, leeren, bijgevolg voor mij zei ven daarvan profiteeren, dat alleen was| de hoofdgedachte bij mijn vriendschap voor den goeden Reinoud, die mij onbekrompen] genoeg van zijn schatten heeft medegedeelddeze ge dachte zon mij wellicht ook bij een keuze van het hart leiden, om mij de veel oudere vrouw begeerenswaardig te maken." „Gij "zijt een ondeugende spotvogel, graaf," lachtte juffrouw Armgard, „maar alle gekheid ter zijde, gij zoudt er wel aan doen Reinoud met een goed voorbeeld voor te gaan." „Ik heb al lang op zijn voorbeeld gewacht, be weerde graaf Ulrich heel ernstig. „Heeft hij geen betrekking en brood om een vrouw te kunnen onderhouden, terwijl ik als de erfgenaam en eige naar van een ruïne, waaraan men den trotschen naam van jachtslot heeft gegeven, eenvoudig om er ee.i aanzienlijke pacht van te kunnen heffen, tot een letterkundigen vagebond veroordeeld ben, die bij maneschijn in 't gezelschap van vleer muizen en katuilen balladen zit te dichten en ze tot nut en genoegen van liedjeszangers op mu ziek zet Kan ik het van een raenscnelijk wezen vergen zulk een lot met mij te deelen Armgard lachte niet om deze zelfbespotting; zij wist het maar al te goed, hoezeer graaf Ul rich op eigen krachten moest steunen, hoezeer hij gelijk had met de beschrijving van zijne kleine bezitting, die hij niet eens in staat was te restaureeren, en als het laatste erfstuk zijner fa milie toch ook niet in vreemde handen mocht laten overgaan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1