Bescherming? BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Zwitserland. Italië. BINNENLAND. Als bewijs, dat 't geen praatjes zijn, voegt de Duitsche „Post* die het nieuwtje mee deelt er bij, dat de kroonprins dezer dagen reed een bekend zilverfabrikant heeft ont boden, om met dezen over een bruilofts- servies te spreken. Wie de gelukkige zijn zal, die op den troon van Rusland zal zetelen als „czarina aller Russen P" Volgens Reuter zou Malietoa 10 dezer tot koning van Samoa zijn uitgeroepen en reeds dadelijk erkend zijn door de consuls van Groot-Brittanie, Duitschland en de Vereenigde Staten. Eerst tegen 15 Sept. 1890 zijn de alge- meene verkiezingen in Brazilië door de nieuwe regeering uitgeschreven en de samenkomst der constituante tegen 15 November, zoodat men 't met de volks-souvereiniteit niet zoo nauw schijnt te nemen. Dom Pedro en zijn gansche familie is verbannen verklaard als ook de ex-premier benevens eenige voorna me leden der regeering onder l)om Pedro. De toewijzing van 5 millioen milreis alsook 's keizers jaarlijks inkomen, worden eenvou dig ingehouden. De ontdekking van een grof bedrog aan de Nationale Bank heeft veel sensatie ge wekt. De chef drukker der bank heeft namelijk een aantal bankbiljetten van 1000 fr. dubbel genommerd, waarvan het bedrag nog niet met juistheid bekend is, maar stellig meer dan 100,000 fr. beloopt. Toen men het be drog ontdekte, was de ontrouwe beambte reeds gevlucht. Uit Charleroi wordt van Maandag ge- meld De werkstaking breidt zich zeer uit. Zij is reeds algemeen in de groeven van Mam- bourg, Rochelle, Fleuris en Lambusart en gedeeltelijk in die van Amercoeur, de Houil- leries Unies, Sacre Madame, het land van Luik, Bayemont, Armont en Bourbier. Het aantal werkstakers bedraagt reeds 5600 en men vreest dat het cijfer morgen nog stijgen zal. Overal heerscht rust. De keizer, die, zooals men weet, in lichten graad door de influenza was aangetast, is thans weder geheel hersteld, zoodat hij zijn gewone werkzaamheden heeft kunnen her vatten. Op aandringen van 's keizers lijfarts, dr. Leuthold, die de ongesteldheid als een gevolg van te groote lichamelijke vermoeienissen bij de jacht beschouwt, zal de groote hofjacht bij Konigs-Wusterhausen, voor dit jaar worden uitgesteld. De tweede week in Januari zal de keizer waarschijnlijk weder aan een jachtpartij in Grunewald bij Berlijn, deelnemen. Tans is graaf Herbert Von Bismarck door de epidemie aangetast. Men is dezer dagen weder druk in de weer met een wetsvoorstel ter beteugeling van het gebruik van sterken drank. Ook van de zijde der regeering worden stappen in die richting gedaan, wat uit een mede- deeling in den rijksdag bleek, dat een der gelijk wetsontwerp in bewerking is. Ter elfder ure zijn de kolenmijnwerkers in de Saar-streek nog tot vredelievende ge dachten gekomen. Zij hebben in-eene groote vergadering, welke uit vrees der herbergiers voor de Pruisische politie niet in een besloten lokaal, maar in het Schnappacher woud op Beiersch grondgebied onder den blooten he mel plaats vond. besloten in alle groeven den arbeid te hervatten. Er zal echter toegezien worden, of tot het einde der maand Januari de door de mijnbesturen aan de arbeiders gedane toezeggingen behoorlijk nagekomen worden. Krachtens dit besluit togen Maan dag ochtend alle arbeiders aan het werk. De tot dusver geheel rustige mijnwerkers in Saksen beginnen nu ook in beweging te komen. Zij verlangen ook daar afschaffing der Sperre, verhooging van loon en vermin dering van werkuren. De Saksische mijnbe sturen toonen zich tegemoetkomend. De in derdaad bestaande Sperre, welke eene over geheel Duitschland door de mijnbezitters ge maakte afspraak was, tengevolge der werk stakingen in het voorjaar, zal terstond afge schaft worden. De Saksische kolenmijn werkers trachten zich met de mijnwerkers der erts groeven te verstaan, teneinde door samen werking van alle mijn-arbeiders eene krachtiger stelling in te nemen. De wegens verspreiding van het anarchisten manifest aangeklaagde anarchisten, Nicolet Darbelay en Henzi zijn door de jury vrijge sproken, niettegenstaande zij bij het eerste verhoor hun aandeel aan de verspreiding van het manifest bekend hadden. Het proces tegen de anarchisten Fratti en Pallotta, beschuldigd van een bom op het Colonnaplein te hebben geworpen, tijdens daar een muziekuitvoering gehouden werd, is geëindigd met de veroordeeling der beide schuldigen. Fratti, die de bom wierp, kreeg 15 jaar galeistraf, Pallotta 5 jaar tuchthuisstraf. UITVOERING EIS. Buitengewoon CONCERT, te geven door Besoijen's mannenkoor „Ons Genoegen" op Donderdag 26 Dec., in de zaal van de hh. Gebr. de Graaff, rechthuis te Meeuwen. Aanvang 6 ure. Zie programma. WAALWIJK, 24 Dec. 1889. Openbare raadsvergadering op Vrijdag 27 December 1889, 's namiddags 7 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van 3 leden gascommissie. 3. Benoeming van een stembureau voor aide verkiezingen van 1890. 4. Benoeming van een havenmeester. 5. Machtiging tot verpachting van het marktgeld over 189u. 6. Plan tot aanleg van trottoirs aan de Noordzijde van de Groote straat en benoeming eener commissie van bij stand. 7. Ontwerp besluit tot wijziging der be grooting van 1889. 8. Voorwaarden, waarop aan S. R. Stokvis vergunning kan worden verleend, tot het aan leggen van buizen in den zijberm van den grintweg Besoyen Drongelen. Gisteren avond is alhier opgericht, de Waalwijksche IJsclub, aanvankelijk met een dertigtal leden. Het bestuur heeft dadelijk een aanvang gemaakt met het bevloeien van den polder doch de lage vloed is oorzaak, dat men nog wel een paar dagen werk zal hebben om de toekomstige ijsbaan onder water te zetten. Wij bevelen de jeugdige vereeniging aan in de belangstelling onzer lezers het doel, dat zij zich voorstelt, om belangloos een zoo edel vermaak voor allen te bevorderenis te schoon, om haar streven niet te steunen. De liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien heeft voor het door haar den 15 Januari a.s. te geven con cert geëngageerd den heer Herman Venver- looeen zeer gunstig bekenden tenor. Bij de behandeling van de spoorweg- begrooting zeide de minister o. a. Wat de lijn Zwaluwe -'s Bosch betreft, de minister kon de aansluiting niet tot stand brengen, zonder toestemming van de kamer. De minister heeft de memorien van ant woord, die eerst konden worden opgemaakt na een grondig onderzoek naar de vragen in het verslag gedaan op de bedoelde ont eigeningswetten, gereed, maar hij dacht niet dat de kamer voor behandeling nog tijd zou hebben. De gemeenteraad van Bokstel heeft met algemeene stemmen beslotengunstig te be schikken op het door de ingezetenen aange boden adres, waarin verzocht werd de noodige stappen te doen bij den minister van water staat, ter verkrijging van een rijks telegraaf kantoor aldaar. Door den heer Becker, kapt. der dd. schutterij te Maastricht, is een geweer uit gevonden, dat in snelheid van beweging alle andeie overtreft Men kan er 8 schoten in 10 seconden mede doen. Beckers stelsel is op alle geweren met magazijnen toepasselijk; de laatste worden bij hem vervangen door een eenvoudige blikken doos, die op hel ge weer wordt geplaatst, wanneer men er zich van bedienen wil. Deze doos, die in twee seconden op het geweer geplaatst en ook weder in denzelfden tijd er van afgenomen wordt, beval 8 patronen en werkt zonder veer. Op die wijze behoudt het wapen zijne geheele soliditeit en geeft tot geene moeilijk heid in de behandeling aanleiding. Uit Helmond schrijft men Viel er over het algemeen gedurende den vorigen winter niet over gebrek aan werk te klagen, thans zijn de fabrikanten zoo met bestellingen overladen, dat er weverijen zijn, waar al sedert ge;uimen tijd van 's morgens 7 tot 's avonds 10 uren gewerkt wordt. Ook de hier bestaande katoendrukkerij mag zich over veel werk verheugen: de drukkers op deze fabriek, die al sedert vele winters des middags ten 4 ure eindigen, werken thans, wegens te groote drukte, tot 's avonds 8 ure door. Aanvaring Prins Willem I. De „vereeniging van assuradeuren te Am sterdam" deelt het volgende bericht mede dato Boulogne-sur-Mer 20 Dec. „Het Nederl. stoomschip „Prins Willem I" van Suriname, laatst van Havre naar Am sterdam, is gezonken, na op twaalf mijlen afstand van Havre door een onbekend ge bleven zeilschip te zijn aangevaren. De gezagvoerder van de „Prins Willem I" is met zes en twintig man equipage en twee passa giers in een boot, gesleept door een visschers- vaartuig, te Boulogne-sur-Mer aangekomen; een andere boot, waarin zich dertien schipbreu kelingen bevinden, wordt nog vermist." Reuter seint het volgende telegram uit Boulogne dd. 20 dezerHet stoomschip „Treport" is hier aangekomen met 36 man der equipage en 5 passagiers van het veron gelukte Nederl. stoomschip „Prins Willem I." Nader meldt men nog, dat nagenoeg de geheele lading te Havre was gelost. Alle opvarenden, bestaande uit 36 koppen van de bemanning en 5 passagiers, zijn gered, daar de tweede sloep met 13 personen, die nog vermist werd, te Treport is aangekomen. „De Prins Willem I" is verzekerd voor f 300.000, waarvan f 25000 voor eigen risico, overigens deels in Engeland. Omtrent den persoon van C. T. Schu macher te Arnhem, die voortvluchtig is, terwijl zijne vrouw door de politie op verzoek der Duitsche regeering is aangehouden, wordt nader gemeld, dat omstreeks anderhalf jaar geleden genoemde Schumacher (een Duitscher) zich te Arnhem vestigde en terstond groote zaken scheen te doen. Hij huurde twee hui zen, naast elkander gelegen, het eene werd ingericht tot woonhuis, het andere tot kan toor. Er was heel wat personeel, soms wel zes zeven klerken, meest allen Duitschers. Het heette dat hij een informatie kantoor met annonce-bureau hield, terwijl hij tevens commissionair in buitenlandsche geneesmid delen moet geweest zijn. Het is eenmaal gebeurd, dat de politie in Pruisen aanmer king maakte op de wijze, waarop hij brieven, uit Arnhem naar Duitschland bestemd, te Emmerik op de post deed. Vrijdag nacht heeft nabij de reede van Vhssingen eene aanvaring plaats gehad tus- schen het Oostenrijksche SS. B. Kemmeny van Fiuine n ar Antwerpen en het Duitsche SS. Germania van Antwerpen naar Hamburg bestemd. De Germania is gezonken, de equi page werd gered, de Kemmeny is zwaar lek te Vlissingen in het dok gebracht. Niet minder dan 40 militairen zijn Zaterdag in het militaire hospitaal te Am sterdam opgenomen. Het is uitgemaakt, dat de in de kazerne heerschende ongesteldheid de griep is. Zaterdag werden de twee jongelingen J. L, oud 11 jaar en J. D.f oud 14 jaar, te Venlo, die bij den koopman Adam Schott aldaar, den lessenaar openbraken en er ruim f 80 aan geld uit ontvreemddennaar de justitie te Roermond overgebracht. De jongens die eerst halsstarig ontkenden, vertelden later dat zij door middel van een sleutel, dien zij eenige dagen te voren van de huis deur aftrokken, zijn binnengekomen. Het geld, dat zij beiden gedeeld hadden, is ge deeltelijk teruggevonden. J. L. had het in het stadspark onder het zand en J. D. onder zijn bed verborgen. Naar aanleiding van deze arrestatie zijn ook twee twintigjarige roermansknechts ge arresteerd en naar Roermond overgebracht. Zij worden verdacht de anderen tot het be drijven van den diefstal aangezet te hebben en deelgenooten te zijn geweest in den buit. Ook zij moeten bekend hebben. Te Leiden is Vrijdagavond een hevige brand ontstaan in de groote dekenfabriek van de firma Zaalberg, in de Vestestraat De brand begon te ruim 8 uren, en de vlam men verspreidden zich zoo snel, dat een half uur daarna reeds het dak inviel en binnen een paar uren bijna alles verwoest was. Het overgeblevene was door water zeer beschadigd. Vooral de stoombrandspuit be wees weer belangrijke diensten. Te Gouda brak Donderdagavond, om streeks half twaalf, een ernstige brand uit in de pijpenfabriek van de heeren Van der Want, in de Kuiperstraat. Hoewel de brand weer spoedig aanwezig en werkzaam was, is toch een groot deel der fabriek, waaronder het kantoor met het prachtig goud- leeren behangsel, geheel uitgebrand. Ook zijn er ongeveer 1600 kistjes, waarin de pij pen gedroogd worden, verloren gegaan; deze laatste yooral zijn van groot belang, daar ze niet meer gemaakt worden en toch onder de voornaamste instrumenten der pijpenfa- bricatie behooren. Het gebouw en de inboedel waren ver zekerd. Uit Tilburg wordt van Zaterdag gemeld: Heden ochtend werd in eene sloot aan den Hoogen Dries alhier het lijk gevonden van de huisvrouw van M. L., die gisteren avond de echtelijke woning had verlaten om eenige boodschappen te doen en waarschijnlijk door de duisternis misleid in de sloot is geraakt. Te Helmond ontstond Zaterdagavond, tegen 8 uur brand in de draadnagelfabriek van de heeren Everts en van der Weyden. Door het spoedig en krachtig optreden der brandweer gelukte het, den brand te beperken tot de draadtrekkerij, het lokaal waar de brand was uitgebroken. Te Amsterdam heeft Zondag avond op den Dam een militair op een meisje een pistoolschot gelost en daarna op zich zeiven. De militair werd doodelijk getroffen de hoofd wacht binnen gebracht, het meisje verwond naar het gasthuis vervoerd. - Zaterdag morgen is de „P. Caland", van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom bootmaatschappij, van Amsterdam naar New- York vertrokken en kwam in het Noordzee kanaal in aanvaring met het Nederlandsche schip „Thorbeke VII", met het gevolg dat dit vaartuig bij Buitenhuizen is gezonken. De bemanning van de „Thorbeke VII", welke van Batavia naar Amsterdam op reis was, is gered kunnen worden. De „P. Caland" heeft geen schade bekomen. Eene juffrouw te Katwijk aan den Rijn, Zondag morgen naar de katholieke kerk gaande, is, door de duisternis en mist mis leid, in den Rijn geraakt en levenloos op gehaald. Zondag avond 10 uur had nabij Buik sloot een ongeluk plaats. Op de stoomtram van Edam naar Amsterdam nam een man plaats op het balkon van den voorsten wag gon. Toen de tram in beweging kwam, viel hij er af, met het noodlottig gevolg, dat alle wagens hem over het lichaam reden. De machinist werd gewaarschuwd; er werd terug- gestoomd en het lijk opgenomen om naar Amsterdam te worden vervoerd. De overreden persoon was werkzaam bij den aannemer van het werk bij de Oostsin- gelbrug. De alom heerschende griep of influenza heeft thans ook de bemanningen van Zs. Ms. oorlogschepen te Amsterdam aangetast, zoo mede de mariniers van het le bataljon aldaar in garnizoen. Vooral onder' de jongens, van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer hebben zich plotseling vele lijders aan die ziekte voorgedaan. In verband hiermede en met maatregelen tot eene richtige verpleging, bij opeenhooping van zooveel zieken, kwam de inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht Zaterdag te Amsterdam. Onder de militairen te Amsterdam blijft de griep (influenza) voortwoeden. Elke dag worden in de kazerne Oranje-Nassau een dertigtal soldaten aangetast. Bij de mariniers waren eergisteren en gisteren 59 gevallen. Ook eenige officieren van de landmacht en een paar officieren van gezondheid zijn door de ziekte overvallen. In het hospitaal is ruimte gemaakt door de lichte zieken van anderen aard te vervoeren, deels naar de kazerne zelf, waar een ziekenkamer in gereedheid is gebracht, deels naar het hospitaal te Utrecht. Het Passantenhuis te Amsterdam is nog niet in gebruik genomen. De eerst aangetasten zijn herstellende, maar nog geen hunner kan worden ontslagen uit het hospitaal. De influenza heeft te Leiden sedert eenige dagen een groot aantal personen aan getast. De ziekte toont zich voornamelijk in den katharralen en in den nerveusen vorm, maar is tot nog toe, gelijk overal, zeer kort van duur en goedaardig. Van de in de va- cantie achtergebleven studenten zijn een groot aantal ongesteld. Merkwaardig is dat de ziekte hier zeer dikwijls gepaard gaat met een rooden uitslag in het gezicht, zoodat de geneesheeren kort na het optreden ook aan mazelen denken. Onder boveustaonden titel lezen wij in het fNieuwsbl. voor Nederl. Leerlooierijen enz.* het volgende Het vraagstuk van beschermende rechten op 't gebied van lederindustrie, dtn 21 Juli 1887 nog uitvoerig behandeld in eene ver- gadering van belanghebbenden bij de leder branche gehouden op initiatatief der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk en in de naar aanleiding daarvan opgemaak te rapporten scheen sedert een stadium van rust te zijn ingetreden. De laatste dagen steekt het echter weder het hoofd op en is er eene beweging bemerkbaar om het nog maals op den voorgrond te dringen. Meermalen reeds zijn er zeer ernstige en krachtdadige pogingen aangewend om voor de looierij beschermende rechten te krijgen. Hetgeen in die richting herhaaldelijk door den Nationalen Lederiudustrieboud gedaan is, en steeds zonder eenig resultaat, zullen de meeste looiers zich nog zeer goed her inneren. Ook de bijeenkomst, op onze uit- noodiging den 5 Sept. 1883 onder voor zitterschap van mr. B. M. Bahlmann ge houden, zal, naar wij ons vleien nog niet in het vergeetboek zijn geraakt. In die vergadering, door meer dan 300 looiers bijgewoond, werd de door ons ge stelde vraag behandeld „of er onder de toen- „malige omstandigheden redenen bestonden, ,om over te gaan tot herziening onzer ta- „riefswetgeving ten opzichte der lederin dustrie.* Deze vraag werd bij acclamatie toestem mend beantwoord en besloten in dien geest een petitie te richten aan de betrokken mi nisters. Het uitvoerig en zeer gemotiveerd adres, door eene daartoe gekozene commissie met de uiterste zorg opgemaakt, stelde voor met een invoerrecht te belasten Zooileder, tuig-, paarden-, over- en zeem leder en perkament, terwijl gechagrineerd bok ken- en geitenleder, kalfskid, chevreau noir glacé et doré, verlakt kalfsleder, verlakte huiden, juchtengekleurde marokynen en gekleurde schapenvellen en drijf riemen-crou- pons geacht werden vrij te moeten blijven. Wat is het lot geweest van deze petitie? Hoewel ze door meer dan lüOD belang hebbenden was geteekend en een afdruk was gezonden aan al de kamerleden, heeft men

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2