Nummer 4. Zondag 12 Januari 1890. 13e Jaargang. De blinde Gravin, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Staatkundig overzicht. FEUILLETON BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. 16 Emilie Heinrich's. De Eek) van het Zuiden, Waalwyksclse en Langslraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag eD Zaterdag avond. UITGEVER: Advertentiën 1-7 regel. 0,60 dl«rbo ten 8 cent per r«eJ, Abonnementsgrijs per 8 maandety 100 NTOOTV TTT7T T?N 1 W ^Hrn.^^^dtrstuttfn ïell^'tL '/rnnco te eenden ANTOQN 1IELEN d'en all n loor h advertentieburean van aan den Uitgever. Waalwijk. Adolp Stbinüsr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De werkstakers in het land van Charleroi nemen meer en meer een dreigende houding aan, daarin gesteund door de bevolking, die niet onduidelijk haar teleurstelling en verbit tering toont over het besluit der miindirec tien. Tal van takken van nijverheid lijden dan ook geducht en met buitenlandsche steenkolen kan niet worden gewerkt, omdat deze per 1000 kilo 18 a 20 fr. duurder zijn dan de inlandsche. In het land van Luik ziet men het einde der grève binnen enkele dagen tegemoet, in de Borinage is het aantal stakers Woensdag weer met 1000 vermeerderd en bedraagt nu 6000 en in het Centrum is de toestand on veranderd. Nu slechts Frankrijk zoowat het eenige land is, dat keizer Wilhelm nog niet bezocht heeft, begint men zich schrijft de Berlijn- sche berichtgever der N. Rott. Ct.in po litieke kringen hoe langer hoe sterker bezig te houden met het denkbeeld eener onge dwongen ontmoeting van den keizer en pre sident Carnot. Ook in Fransche bladen wordt daarover geschreven en men beschouwt dit te Berlijn als „ballons d'essai,4' die in de vriendschap- pelijken geest worden opgenomen, 't Heeft mede een goeden indruk gemaakt, dat de heer Carnot een der eerste was, die condo leer de met den dood van keizerin Augusta. De koningin van Spanje heeft Woensdag de presidenten van kamer en senaat geraad pleegd over den te nemen weg inzake de vorming van een nieuw kabinet, nu Sagasta niet is geslaagd. Met het oog op de hervatting der werk zaamheden door de kamers, heden 10 Januari, zal men nu trachten een zoogenaamd „cabinet d' affaires" saam te scharrelen om de be grooting en het algemeen stemrecht te doen behandelen, onder presidium van Alonzo Martinez. Misschien zou men al tevreden zijn DOOll Door de wijnbergen ging met langzame schre den een man in een licht, luchtig zomergewaad gekleed, met een witten stroohoed op het don kere krulhaar. Nu eens wierp hij een blik naar beneden op de blinkende golven, dan weder naar boven naar het groote gebouw, dat zich spook achtig op de hoogte verhief, en, door het maan licht beschenen, den indruk van een tooverburg maakte. Waar eene linde hare schaduwrijke tak ken over een wijngaardeniershuisje uitbreidde, bleef hij staan en keek zonder ophouden naar dien tooverburg, als omsloot deze zijn geheele levenslot. En dat was inderdaad zoo, daar de nachtwan delaar niemand anders was dan graaf Ulrich von Waldstein, die wist, dat op het kasteel Lörach in de bovenste verdieping de geliefde zich op hield, wier bezit hem zoo onbereikbaar toescheen, ofschoon hij zich de afstammeling van een dei- oudste geslachten, de drager van een beroemden adelijken naam noemen mocht. En was deze heerlijke bezitting, die hem op eenmaal tot den gelukkigsten sterveling had kun nen maken, niet in den grond zijn rechtmatig erfdeel, dat hem door de tooverkunst dezer blinde gravin ontroofd was Hii wist immers te goed, welk een ongelukkig leven zijn oud-oom aan de zijde zijner gemalin geleid had, en het daarom zeker niet zijn eigen vrije wil geweest was, de zonen zijner eenige zuster, van welke Ulrich de laatste nog levende afstammeling was, ten gunste dezer vrouw, die hem het leven zoo vreeselijk verbitterd had, van het geheele erfdeel hunner voorvaders te beroo ven. En toch het nagelaten testament van den laatsten graat van Lörach was op zoo duidelijke, afdoende wijze vastgesteld, dat iedere poging om het voor nietig te doen verklaren, ijdel was. In elk geval was het voor den zoon een zeer pijn~ lijke herinnering, die hem bij deze nachtelijke als dit noodhulp - kabinet den financieelen toestand maar regelt voor de verkiezingen in de lente, met uitsluiting desnoods van het algemeen stemrecht, het schrikbeeld voor de conservatieven, terwijl de liberalen hebben besloten van ieder ministerie de wet op al gemeen stemrecht te eischen. De toestand van den jongen Spaanschen koning schijnt ook geen goede vooruitzichten te geven; Donderdag ochtend heeft hij een hartbeklemming gekregen. Alles bij elkaar genomen ziet het er in Spanje op 't oogen blik niet rooskleurig uit. We zullen er het beste maar van hopen. Over de Engelsch-Portugeesche quaestie is in de kamer der pairs te Lissabon tusschen de oppositie en de regeering van gedachten gewisseld. Trouwens op vriendschappelijke wijze. Want de ondervraging der oppositie ging vergezeld van de aanbieding van hare hulp. Door den minister van marine werd ge antwoord, dat de quaestie zeker niet vrij was van moeilijkheden, maar dat de regeering het nog niet noodig oordeelde buitengewone middelen van het parlement te verlangen om daaraan het hoofd te bieden. Het geschil zal, naar de regeering hoopt, tot een eind worden gebracht door eene schikking tusschen de beide landen. Over den stand der diplomatieke onder handelingen wilde de minister zich niet uit laden. Zijn collega van buitenlandsche zaken, zeide hij, zou zeker het best aan de kamer kunnen zeggen of het raadzaam mocht hee- ten reeds nu tot de openbaarmaking van bescheiden over te gaan. Tegen heden is een kabinetsraad uitge schreven, te Hatfield te houden. Lord Salis bury acht het zeer gewenscht met alle ministers de quaestie met Portugal te bespreken en verder de gedragslijn vast te stellenin de volgende zitting van het parlement te volgen. Bij een, in den Duitschen „Reichs-Anzeiger" opgenomen keizerlijke kabinetsorder is be- stilte, in het gezicht van zijn voorvaderlijk slot, geweldig aangrijpen moest, en het beeld van zijn overleden vader hem met huivering moest doen vervullen. Op zijn erfenis pochende, dewijl de echt van graaf Lörach kinderloos was gebleven, had hij zich door onbeteugelde verkwisting spoedig ge ruïneerd, en toen zijn oom hem elke hulp wei gerde, dezen op trotsche wijze gedreigd. Daarna was graaf Lörach na eene kortstondige ziekte plotseling gestorven. De dolle Waldstein," zoo als Ulrichs vader in den gelieeJen omtrek genoemd werd, was razend geweest, toen hij der inhoud van het testament vernomen had en zich door zijne treurige om standigheden aan het verderf ten prooi zag. Door zijne klachten tegen de gravindie hij openlijk als een onderkruipster bekend maakte, had liij de breuk onheelbaar gemaakt en, te gronde gericht zoowel wat gezondheid als ver mogen betrof, zich zei ven het leven benomen. Ter wille van de ongelukkige vrouw en van den beklagenswaardigen zoon had men de noodlottige daad verborgen gehouden en een aanval van be roerte als oorzaak van zijn dood aangegeven. Het was waarlijk geen wonder, dat de eerste den vreeselijken slag niet lang overleefde; zoo stond Ulrich geheel alleen in de wereld, zonder vermogen, zonder toekomst. De arme knaap was aan het medelijden zijner standgenooten overge laten. Men wendde zich tot gravin van Lörach. Hoogmoedig wees zij elke betrekking op den wees van de hand; toch liet zij zich nog overhalen om een zekere som tot zijne opvoeding bij te dragen. Deze aalmoes brandde den trotschen knaap op de ziel; hij kon den tijd niet afwachten om ze terug te kunnen geven Toen hij zijne studiën volbracht hadmeerderjarig verklaard was, en hem het laatste armzalige overschot van 't erfdeel zijner ouders, de vervallen, kleine burcht Wald stein, waarin uilen en kraaien huisvestten, over geleverd werd, verkocht hij de daarbij behoorende bosschen en een aanzienlijke steenkolenmijn, die zijn jager daar toevallig ontdekt had, en zond aan de gravin von Lörach de daarvoor ontvangen som in aflossing op de aalmoes terug. Zij noemde het bedelaarstrots en ergerde zich in stiltede wereld echter noemde het eenvoudig domheid daar geld in den tegenwoordigen tijd veel meer waarde bezat dan de zoogenaamde eer. Graaf paald, dat erwegens het overlijden van keizerin Augusta, een „lands-rouw"zal wezen van zes weken en dat, tot den dag der be grafenis, alle openbare vermakelijkheden schouwburgen enz. enz., gesloten moeten worden. Keizer Frederik, weet men, zag het anders in en liet, al zondigde hij daarmede tegen de étiquette zijn onderdanen in deze vrij. Het is inderdaad een onberekenbare schade voor velen, die gedwongen sluiting der ver makelijkheden gelijk in het algemeen het overlijden der oude keizerin een zware slag is voor alle neringdoenden. Een aantal fees ten zullen natuurlijk dezen winter achterwege blijven waarop men vast gerekend had, en de teleurstelling is te grievender, wijl be kend was geworden dat het jonge keizer lijke paar het seizoen met bijzonderen luister dacht in te wijden. De gewichtige quaestie van het „Frederik de Groote-costuum"of eigenlijk van een onderdeel daarvan de schoenen, houdt nog steeds wel een bewijs, dat het een slappe tijd isde Duitsche bladen bezig. De „Post" beweerde, dat bij genoemd costuum het dragen van lage schoenen met hooge hakken (escarpins) verplicht was maar de officieuse „Norddeutsche Allgemeinec bericht met veel deftigheid dat het dragen van die schoenen facultatief is en de heeren bij de hoffeesten naar verkiezing dat of een ander schoeisel van dien aard mogen dragen. Zou men nu wel zeker zijn omtrent de punt van de staartpruiken Intusschen zijn, gelijk gezegd is wegens den dood der oude keizerin alle hoffeesten afbesteld. De heeren van de conferentie te Weenen praten wel druk maar van eenig resultaat in goeden of kwaden zin hoort men niets. De schoolquaestie is afgehandeld en men meent bepaald weten doet men 't echter niet dat het onderwijs in beide talen alleen zal worden gegeven aan leerlingen, wier ouders of voogden dit verlangen. De moeie- Ulrich echter kon sedert dit oogenblik weder vrijer en vroolijker rondzien en een plan voor de toekomst beramen, waardoor hij weldra als dich ter, componist en ook als journalist in het strijd perk der ridders van den geest kon optreden. Dat de jonge, geestrijkeen even fijn beschaafde als schoone graaf niettegenstaande zijn algemeen bekende armoede weldra een welkome gast in de salons der voorname wereld werd, was een feit, dat de gravin met verachting jegens den heden- daagsclien adel vervulde. Met welke gevoelens graaf von Waldstein in dezen nacht naar dit kasteel zag. kan men na het verhaalde zeer goed begrijpen. Weldra vestigde hij zijn blik weder op den Rijn, wiens oppervlakte weder als duizende diamanten fonkelde. Daarna trok een donker punt zijne opmerkzaamheid tot zich dat zich aan den oever der rivier bewoog. Zijn scherpziend oog bemerkte eene bootdie langzaam naar dezen oever heenvoer en thans in een kleine bocht landde. Twee personen zaten er in de schipper en naar het scheen, een vrouwelijke gestalte, die de boot verliet en na weinige oogenblikken achter de wijnbergen verdwenen was. Dit kleine, geheimzinnige avontuur wekte op zonderlinge wijze de belangstelling van den graaf op en leidde zijne gedachten af van zijne even pijnlijke als treurige herinneringen. Een onover winnelijke lust drong hem het spoor der gestalte, die de boot verlaten had, te volgen. Ginds in de stille pastorie te Rothensee had hij geen rust gevonden hij moe t naar buiten in de vrije lucht, naar buiten in den betooye- renden nacht, die geheimzinnig den storm in zijn binnenste tot bedaren bracht, en zacht zijn on zichtbare hand op zijn gloeiend voorhoofd legde. Hij moest naar buiten om door het gezicht van die muren welke zijn voorvaderen opgebouwd hadden, waaruit de laatste, wettige afstammeling verdre ven was door een vrouw met een duivelennatuur, zijn moed te versterken tot den strijd om het hoogste goed zijns levens, dat daar binnen be rustte onder de noodlottige macht van deze blinde en toch zoo gevaarlijke, zoo machtige vrouw. Zijn instinct, dat hem altijd ten goede geleid had," had hem met betrekking tot den zoo plot seling op het tooneel verschenen Amerikaan, die zich graaf Weilburg noemde, ook thans niet be drogen, en dit instinct zeide hem ook op dit lijkste quaestie, die over de nationale be grenzing der rechtbank-arrondissementen is in behandeling gekomen en wordt op dat punt geen overeenstemming verkregen, dan is alle moeite om tot een vergelijk tusschen Duitschers en Tzechen te komen, tevergeefs. De nieuwe Braziliaansche regeering weert zich terdege met allerlei radicalisme. Voerde ze onlangs eene geheel nieuwe tijdrekening in met allerlei nieuwe namen voor maanden en dagen thans heeft ze bij decreet staat en kerk gescheiden. Bij een tweede decreet worden alle pensioenen bevestigd, onder het keizerrijk toegestaan. De redacteur der Cocarde is tot vier maan den gevangenisstraf en twee duizend francs boete en die der Eclair tot één maand ge vangenisstraf en vijfhonderd francs boete veroordeeld, wegens beleediging van Quesnay de Beaurepaire, den procureur-generaal. Te Havre ontstond Woensdag te twee ure 's nachts brand op het tooneel van het Alcazar, dat geheel werd vernield. Er blijft van het geheele gebouw niets over dan de vier muren. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. De schade is zeer groot. Uit het Vereenigd Koninkrijk zijn in het afgeloopen jaar 334000 landverhuizers naar andere gewesten vertrokken. Daaronder waren 65000 Ieren, welk cijfer, in evenredigheid tot de bevolking, eens zoo groot is als dat uit de andere Britsche landen. Het totaal der landverhuizing is dit jaar kleiner dad in '88, doch terwijl deze vermindering zich vrij aan merkelijk doet gevoelen ten opzichte van Noord-Amerika en Australië, is de emigratie oogenblik, dat deze geheimzinnige figuur op de een of andere wijze met de bewoners van het kasteel Lörach in betrekking moest staan. Nauwkeurig bekend met den geheel en omtrek, snelde hij zonder gedruisch voorwaar's; maar hoe oplettend hij ook rondwaarde en luisterde, er was niets te zien, de gedaante scheen als in den grond verdwenen te zijn. Zonder gerucht te maken, wandelde hij de muren van het park rond, terwijl hij zich in de schaduw der linden verscholen hield. Plotseling stond hij stil, hij verbeeldde zich zacht fluisterende stemmen te hoo- ren. Met ingehouden adem boog hij om te luis teren zich voorover, oneens met zich zelf of hij al dan niet zich dichter bij den muur zoude wa gen, zonder zich aan het gevaar van ontdekt te worden, bloot te stellen. Hij had zich dezen keer niet vergistduidelijk drong het gesmoorde geluid eener menschenstem tot hem door, afkomstig van iemand, die zich aan gene zijde van den muur, dus binnen het park zelve bevinden moest. Wie mochten het zijn, die hier om middernacht op zoo geheimzin nige wijze een samenkomst hadden Plotseling hoorde hij een half onderdrukten kreet om hulp. Zonder zich te bedenken was hij met één sprong bij den muur van het park, stiet de zich daar bevindende, slechts op een kier staande deur open en riep met krachtige stem //Wat gebeurt hier?' Een oogenblik was alles stil; de duisternis, die onder het dichte loof der boomen heerschte, ver oorloofde den kloeken jongen man niet den toe stand van zaken dadelijk te erkennenslechts een flauw, krampachtig steunen verried hem de plaats, waar misschien op hetzelfde oogenblik een misdaad gepleegd werd. Haastig trad hij naderbij, ofschoon hij geheel ongewapend was, ja zelfs niet eens een stok bij zich had. Plotseling kraakte het kreupelhout, dat den weg omzoomde, alsof er vluchtend wild door heendrongwaarschijnlijk wilde de vluchteling zijn weg over den muur nemen. //Halt, halt," riep de graaf, hem bliksemsnel naspringende maar op hetzelfde oogenblik tuimelde hij met een doffen kreet achterover en viel toen in on macht ter aarde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1