BUITENLAND. Duitsehland. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. genoote, cle 19 jarige Olga Boutsharesko,dood geschoten. Het meisje heeft daarna zelf moord gepleegd. De berichten die over Athene uit Kreta komenmelden, dat nieuwe onlusten te verwachten zijn en dat de bevolking in de bergen tot hervatting van den strijd gewapend is Griekenland wenscht, dat alle mogendheden zich tot de Porte zullen wen den om maatregelen ter bevrediging der bevolking, daar de mededeelingen van den Russischen gezant en van den Griekschen door de Porte blijkbaar als onbetrouwbaar zijn aangehoord en niet in aanmerking genomen. De begrafents van keizerin Augusta heeft Zaterdag bij helder weder plaats gehad. Dui zenden personen hadden zich aan weerszijden van den te volgen weg opgesteld. Alle hui zen waren met rouwfloers behangen, de gas lantaarns waren met floers omhuld. Op het kruispunt van de Charlottenburgerstraat en Siegesallee namen de hoogwaardigheidsbe- kleeders in hunne rijtuigen plaats om naar het Mausoleum te rijden, terwijl de lijkkoets door garde-cavalerie begeleid werd. Behalve de keizer-manoevresdie dit jaar tusschen het 5de en 6de legercorps ge houden zullen worden, zal bovendien in den herfst nog een tweede keizer-manoeuvre tus schen het 9de legercorps en de marine plaats hebben. WAALWIJK, 15 Januari 1890. De commissaris des konings in de pro vincie Noordbrabant heeft goedgevonden te bepalen: dat de loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal ge schieden in de plaatsen en op de dagen en uren als hieronder aangewezen: In het le Militie-district. Ten overstaan van den militie-commissaris J J. van Thiel. Tilburg, 15 Februari, 's morgens 10 ure Tilburg, van de letters A tot en met K; 17 Februari, 's morgens 10 ure, van de letters L tot en met Z; 18 Februari, 's morgens 11 ure, Diesen, Goorle en Hilvarenbeek. Waalwijk, 20 Februari, 's morgens 9 ure Baardwijk, Bezooien, Kapelle en Waalwijk. Loonopzand (het gemeentehuis is te Kaats heuvel), 21 Februari, 's morgens 9 ure, Loon opzand, Sprang en Vrijhoeven-Kapel. Heusden, 22 Februari, 's morgens 10 ure, Drongelen, Drunen Eeten Heusden, Meeu wen, Veen en Wijk; 24 Februari, 's morgens 10 ure, Hedikhuizen, Herpt, Oud-Heusden Nieuwkuik en Vlijmen. In het 2e militie-district. Ten overstaan van den militie-commissaris Cavaljé. Oosterhout, 10 Februari, 's morgens 9 ure, Oosterhout, Dongen. Raamsdonk, 11 Februari, 's morgens 10 ure, Raamsdonk, Geertruidenberg, 's Gravemoer met Waspik. Bij vonnis der Arrond. Rechtbank te 's Hertogenbosch dd. 14 dezer is Ant. P. wonende te Sprang, thans gedetineerd ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren, ingaande op den dag zijner in hechtenis neming en zulks ter zake van a poging tot doodslag, waarbij het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft ge openbaard en die uitvoering alleen tengevolge van omstandigheden van zijnen wil onafhan kelijk niet is voltooid, b wederspannigheid lichamelijk letsel tengevolge hebbende. Uit Londen wordt aan het Handelsblad geseind, dat volgens geloofwaardige berichten binnenkort waarschijnlijk de intrekking is te verwachten van de beperkende maatregelen omtrent den invoer van vee uit ons land en zulks als gevolg van de tusschenkomst van den Nederlandschen gezant en de be vredigende maatregelen der Nederlandsche regeering. Volgens mededeeling van de postad ministratie zullen voortaan met de stoom schepen uit Vlissingen naar Zuid - Afrika Donderdags om de 14 dagen, alleen die brieven en andere stukken, bestemd voor Kaapland, Oranje-Vrij staat Transvaal, Natal. Bechuanaland, Delagoa-baai en havenplaatsen aan de Oostkust van Afrika, verzonden wor den, op wier adres de aanwijzing tot verzen ding langs den weg van Vlissingen voorkomt. Naar wij vernemen, is door den heer J. Bressers, te Dongen, zitting hebbende voor het district Zevenbergen, ontslag genomen als lid der provincialen staten. De miliciens van 1890, die er prijs op stellen om in het garnizoen en bij het wapen hunner keuze de zeemilitie daaronder begrepen geplaatst te worden, kunnen dit voordeel verkrijgen, als zij in de maand Maart a. s. aan een examen voldoen, waar van het programma voor dit jaar als volgt is vastgesteld lo. Het schrijven van een goed leesbare hand; 2o.de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel;3o.de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met ge heele getallen; 4o. de kennis van het Neder landsche stelsel van maten en gewichten; 5o. eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis; 6o. voldoende kennis der aard rijkskunde van Nederland. De militieplichtigen, die met voldoenden uitslag aan dit examen hebben deelgenomen, mogen bovendien afzonderlijk logeeren en met elkander worden gevoed. De rechtbank te Roermond heeft de gevangenhouding bevolen van M.S., schoen maker te Horst, gedetineerd te Roermond, ter zake van mishandeling gevolgd door zwaar lichamelijk letsel, gepleegd op den brigade commandant der kon. maréchausée te Horst, in den nacht van den 1 op den 2 dezer. J.l. Zondag nam. had in het Straatje onder Kaatsheuvel het volgende plaats Twee personen liepen vroolijk, zonder ie mand kwaad te doen, langs den weg, toen zij viei personen uit hunne buurt ontmoetten; vredelievend werd elkaar de hand gereikt toen een hunner aan K onverwacht een trap tegen het lijf toebracht, waardoor deze ach teroverviel; toen hij zich wilde oprichten werd hem een trap in 't aangezicht toegebracht met het gevolg dat hierdoor eene wond op de linkerwang langs het neusbeen ontstond, die erg genoeg was om door de dokter, dien men intusschen ontboden had, te worden dicht genaaid; de klachten van den lijder over pijn in de borst doen vermoeden, dat hem meerdere trappen zijn toegebracht. De daders zijn bekend. J.l. Maandag ontstond in eene herberg te Kaatsheuvel tsvist onder eenige personen over verschil bij het biljartspel met het gevolg men elkaar aanpakte; behalve dat men elkander slagen toebracht duwde de een den andere met het hoofd door de ruiten. De politie te Tilburg doet onderzoek naar de daders van eenen diefstal met inbraak, die verleden week in de fabriek der firma De Wijs en Zonen op het Goirke aldaar ge pleegd is. Naar wij vernemen, is daarbij van het kantoor eene groote som geld ont vreemd. Een goederentrein is Zaterdag ochtend tusschen Helmond en Deurne ontspoord, waardoor de lijn versperd werd. De posttrein kwam daardoor ongeveer een uur te laat te Venloo aan. Men schrijft uit Helmond Opk alhier doet zich de invloed van de fabriekswet reeds gevoelen. Daar in de we verijen grootendeels op het stuk wordt ge werkt, kunnen de meisjes en vrouwen in den drukken tijd, tengevolge van den beperkten werktijd, niet zooveel verdienen als vroeger. Om hierin tegemoet te komen, wordt nu op sommige fabrieken door de mannen een uur vroeger begonnen en een uur later ge ëindigd. De man ontvangt dan aan het einde der week meer, wat de vrouw of dochter minder ontvangt. Ook in het land van Hulst zijn valsche bankbiljetten in omloop. Door den heer Van Braband, sub-ontvanger en winkelier te Ra penburg, is een zoodanig biljet ad f25 ont vangen. Dezer dagen werd gemelddat Louis Maas, landbouwer te St. Geertruid, door het gerechtshof te 's Hertogenbosch wegens mein eed tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Genoemde M. heeft de vlucht genomen naar Belgie, na zijne goederen on dershands verkocht te hebben. Maandag voormiddag omstreeks 12 uur passeerde te Delft eene 60jarige vrouw de rails van de stoomtram bij de gewezen Haagpoort, juist toen de tram in beweging kwam. Zij werd door de machine overreden en zoodanig vermorseld,dat haar lijk onherken baar is. Omtrent een brand bij den heer J. den Boer, in den Boerenhoek, onder de gemeente Hoogvlietwordt gemeld De heer B. had gisterenavond persoonlijk het vee afgevoederd en vond toen alles in orde. Nauwelijks te bed zijnde werd de vrouw wakker en hoorde geknetter. Zij wekte haren man, en toen deze opstond vond hij alles reeds in lichte laaie Geheel ongekleed moesten de bewoners het huis verlatendoor de buren kon nog eenig vee uit de brandende schuur verwijderd worden. Het melkvee en de paar den kwamen in de vlammen om. Uit Venloo wordt gemeld, dat aan het rijksontvangerskantoor aan het station aldaar in het vorige jaar eene som van ongeveer 70.000 is ontvangen aan accijns van suiker uit Pruisen ingevoerd. De sergeant-majoor G., van het korps der genie, wordt sedert den 9 dezer vermist en met hem een bedrag van pl. m. ƒ600, dat hij dien dag, bij den kapt. kwartier meester van het korps ten behoeve zijner compagnie's administratie, in ontvangst had genomen. Iudieii eens opgesomd kon worden, hoeveel millioen in Nederland in de laatste 40 d. 50 jaren aan zoogenaamde duurzame vesting werken waren besteed zou iedereen versteld staan vooral wanneer dan tevens nagegaan wordt hoe weinig bruikbaars het land daar voor thans heeft en hoe gaandeweg de le vende strijdkrachten, d. i. het leger, in ge talsterkte verminderd en weinig beduidend geworden is. Eerst moesten de oude vestingen door een kring van forten omringd worden. Nauwe lijks waren die gereed of alles moest geslecht worden omdat men een geconcentreerd vesting- en verdedigingsstelsel wilde; dat was de moderne Chineesche muurde nieuwe Hollandsche waterlinie. Thans nu meliniet, ékrasiet en roburiet hun vreeselijke uitwer king hebben doen kennen is ook die mo derne muur nutteloos. Al spreekt men nu van pantseren en van betonbekleedingvoorzien,'tis alles niets waard! Het beste is daarvoor geen cent meer uit- tcgeven. De artillerie heeft de genie over wonnen De in Oostenrijk genomen proeven hebben bewezen, dat alle bekleedigen, al wat muur- en metselwerk is, in korten tijd door met ekrasiet gevulde granaten wordt ver nield. In Duitsehland wordt er aan gedacht om Coblentz en andere aan den Rijn liggende vestingen der tweede linie, als zoodanig te doen vervallen. Meer dan ooit moet de leuze zijneen uitstekende artillerie, maar geen dure permanente forten en onhandeibare pantserschepen, die millioenen schats ver slinden en zoo er oorlog komt in een minimum van tijd, vernield zijn. De uitkomsten van het zonen-tarief op de spoorwegen in Hongarije overtreffen de stoutste verwachtingen die men er zich van had kunnen stellen. Het getal verkochte spoorwegkaartjes bedroeg in Augustus, Sep- Uit Charleroi wordt van Maandag gemeld: De patroons hielden heden eene vergade ring waarin de afgevaardigde Sabatier als bemiddelaar optrad. Na lange beraadslagin gen werden de voorstellen der werklieden tot vermindering van den werktijd met een uur daags en trapsgewijze loonsverhooging aan genomen. De werkstaking is dus geëindigd, en de arbeid zal morgen hervat worden. Naar men zich herinneren zal, werd in den avond van den 5en Juni 1889 te 11 uur ruim de markiezin de Chasteleer te Moulbaix door een open raam door het schot uit een jachtgeweer doodelijk getroffen. De langdu rige instructie heef: tot het in beschuldiging stellen geleid van den oppertuinier Monnier, wien door het openbaar ministerie als motief voor zijne misdaad wordt toegedicht, dat na den dood der zuinige markiezin-weduwe de jonge zoon, die „met het goud om zich werpt," zooals de beschuldigde eens gezegd heeft het bestuur der groote bezittingen in handen krijgen en hij (Monnier) daarvan voordeel hebben zou. Den 27en dezer maand komt deze zaak waarin 285 getuigen gedagvaard zijn, voor de gezworenen in Henegouwen. Alle dagbladen spreken hnnne scherpe af keuring uit over Engelands houding tegenover Portugal. In den gezondheidstoestand te Parijs komt merkbare beterschap. Het aantal sterfgevallen nam sterk af. De berichten uit de provinciën zijn evenwel nog niet van geruststellenden aard. De regeering moet voornemens zijn aan de kamer een leening van 50,000,000 frs aan te vragen, voor den aanleg van spoorwegen in Tonkin en andere Fransche bezittingen. De totale ontvangst aan indirecte be lastingen in '89 bedroeg 20 2/5 mihoen trs meer dan geraamd was en 15 2/5 millioen francs meer dan in 1888. Te Béziers heeft een dierentemmer, zijne kunsten in een beestenspel vertoonende, het publiek door heel wat nieuws willen lok ken. Hij bracht namelijk in het hok van een leeuw een gehypnotiseerd meisje, dat plat op den grond lag en waarover de leeuw, aan gespoord door slagen met de karwats, moest heenspringen. De leeuw greep evenwel het meisje in den bek en wondde het vrij zwaar. Wel verre van nu die gevaarlijke kunst te staken, herhaalde hij die op een volgenden dag, en het publiekzoo het scheen, nog meer dan vroeger op de vertooning belust kwam in nog grootcr getale op. Het jonge meisje lag daar weer gehypnotiseerd, en de leeuw werd aangepord over haar heen te springen. Ditmaal greep hij haar bij het been en sleepte haar rond in het hok. De dierentemmer sprong toe, en na een hevigen strijd gelukte het hem den leeuw er toe te brengen het meisje los te laten. Het kind is echter in een deerlijken toestand; het been moest afgezet worden en men gelooft niet dat het meisje er het leven zal afbrengen. Er wordt .zeer geklaagd over het toenemend aantal te Londen rondloopendeNederlandsche bedelaars. Het is reeds zoover gekomen dat de Nederlandsche consul het ondoenlijk verklaarthen allen voort te helpen. De magistraat in de noordelijke wijk aldaar heeft er een in de gevangenis doen zetten, die sedert October met eene zuster en vier kin deren de straten afliep. Te gelijkertijd heeft de rechtbank geprotesteerd tegen de aanwe zigheid van zooveel Nederlandsche bedelaars. „Wij hebben genoeg eigen landloopers," zeide de magistraat„en de vreemdelingen be- hooren dus te worden teruggezonden." Op rechterlijk bevel is dit aan den consul mede gedeeld. Aan de Standard wordt uit Konstanti- nopel gemeld De Engelsche Duitsche Italiaan sche en Oostenrijksche gezanten gaan thans samen met den Amerikaanschen gezant in het aan dringen op een nieuw strafproces tegen Mus- sa-bey. Op de vraag der Porte naar de redenen van dit verzoek heefr de Britsche gezant geantwoord. Dientengevolge zal Mussa- bey vermoedelijk andermaal moeten terecht staan, onder zes onafgedane punten van aan klacht. Het gerucht gaat, dat de keizer in Juni of misschien reeds in Mei eenige weken in Frankrijk zal gaan doorbrengen. Verscheiden doctoren zouden den vorst een verblijf van eenige weken te Aix-les-Bains of in de Py reneeën aangeraden hebben. Algemeen dacht men de kolencrisis voor geweken, doch de mijnwerkers hebben opnieuw vergaderd en wel die, welke in het Saargebied werken te Bildstock en de afge vaardigden uit Westfalen in Altenessen. Voor gesteld werd het werk te stakenindien de eigenaren der mijnen niet bewilligen in een loonsverhooging van vijftig procent en een werkdag van slechts acht uur, daaronder be grepen de in- en uitvaart der bergwerkers. Ernstige vrees bestaatdat de Duitsche industrie een gevoeligen knak zal krijgen door deze ontzettende eischen, waaraan geen einde komtmen verwacht faillissementen in de groote ijzerinduslrie, waardoor honder den arbeiders broodeloos zullen worden. In het volgend nummer der Revue internationale zal een belangrijk opstel van de hand van professor Geffken verschijnen, over de triple-alliantie. Van de gelegenheid, om een laatsten blik te werpen op het stoffelijk overschot der overleden keizerin Augusta, in de slot kapel tentoongesteld, werd Vrijdag door honderden gebruik gemaakt. Het lijk was voor het altaar in de geopende kist geplaatst, omringd door de kamerheeren en hofdames. In de kapel van het Russische gezanschap werd Vrijdag morgen te lU/2 uur een lijk dienst gehouden, die door den groothertog van Saksen-Weimar, den broeder der over leden keizerin, de leden van het Russische gezantschap en vele officieren werd bijge woond. Om 6 uur Vrijdagmorgen begaf de keizer zich reeds naar het Anhalter station, waar zijn moeder, keizerin Frederik en zijn zusters, Victoria en Louisa Margaretha om halfzeven aankwamen. Met denzelfden trein a.r."ve.erc*e ('e. kroonprins van Zweden, die zijn intrek bij den groothei tog van Baden heeft genomen. Volgens de Nord. Allg. Ztg. was ook Bis marck voornemens naar Berlijn te komen, aan welk plan hij echter, op verzoek van den keizer, met het oog op zijn gezondheids toestand, geen gevolg kon geven. Uit het testament der keizerin blijkt, dat zij over een aanzienlijk vermogen te beschik ken had. Haar paleis te Berlijn en dat te Babelsberg heeft zij aan den keizer vermaakt. Aan haar dochterde groothertogin van Baden, heeft zij vier millioen mark vermaakt, terwijl zij bovendien haar bediendenpersoneel en philantropische en kerkelijke instellingen met .ruime giften heeft bedacht. Men meldt, naar het heet uit goed onder richte bron, dat de regeering zich tegen woordig ernstig bezig houdt met het plan, wegens oprichting eener staatsbank, en dat voornamelijk Crispi zeer veel belang stelt in dit plan, waarvan hij zich een geheele om wenteling in het geldverkeer voorspelt. In uitzicht is genomen de Banca Nazionale om te werken en het recht van uitgifte van noten der andere banken zooveel mogelijk te ver- schoonen, daarentegen met kracht een. einde te maken aan de in de laatste jaren voor gekomen onregelmatigheden bij den noten omloop. Toch kan de uitvoering van het plan nog vele moeielijkheden ontmoeten, daar een groot aantal leden der kamer tot de tegen standers behooren. De Paus heeft Zondag een mis gelezen voor de beterschap van den koning van Spanje; hij gelastte zijn gevolg Alphonse XIII in hunne gebeden te gedenken. De groote Italiaansche pelgrimstocht, die 7 Febrari hier verwacht wordt, zal 12000 man sterk zijn. Daar de kloosters geen ruimte genoeg bezitten zoovelen te herbergen, zijn in den tuin van het Vatikaan barakken op geslagen. De Paus heeft den kardinaal-staatssecretaris gelast den Duitschen aartstbisschoppen aan te schrijven om hun gevoelen te uiten of het niet raadzaam is, de Duitsche pelgrims in overweging te geven, met het oog op de influeuza den grooten tocht eenige maanden uit te stellen. De politie heeft een groot aantal wer- keloozen naar hun geboorteplaatsen terugge zonden, daar zij bij de armoede en het heerschende gebrek aan werk in de bouw vakken onlusten vreesde.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2