Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. vilain toebehoorden in beslag genomen. Deze zullen verkocht worden, terwijl de opbrengst tot dekking der rechtskosten zal strekken. Het mijnwerkerscongres, dat in Juni te Jolimont (Belgie) gehouden zal worden, zal door den afgevaardigde Bebel worden ge presideerd. Uit Charleroi wordt van Donderdag gemeld In verscheidene mijnen is de werkstaking op nieuw uitgebroken, tengevolge van verschil omtrent de toepassing der toegestane vermin dering van werkuren. Te Parijs is de influenza bijna geheel ge weken, en is het aantal sterfgevallen bijna weder tot zijn gewoon peil gedaald. In de provinciën blijft zij echter steeds nog heerschen. Te Lyon en Marseille is het aantal sterfgevallen nog altijd aanzienlijk. Te Brest wordt de telegraafdienst door infante risten onderhouden, terwijl het aantal zieken zich nog steeds uitbreidt. Te Evreux doen zich veel gevallen onder de militairen voor. Minister Tirard heeft de trekking der tentoonstellings loterij op 27 Januari vast gesteld. Te Parijs is bericht ontvangen van de Panama-commissie. De president, Germain, moet officieel tot voltooiing van het kanaal geadviseerd hebben. Prins Pionpion (prins Napoleon) heeft zijne gedenkschriften over het tweede keizerrijk geëindigd; zij moeten gewichtige documenten over de politieke geschiedenis van Italië, de inneming van Rome en den Krimoorlog be vatten. De 9de correctioneele kamer heeft den spion Wanauld, alias graat van Malberg, tot vijf jaren gevangenisstraf, 3000 frs. boete en ontzegging van zijn burgerlijke en burger- schapsi echten veroordeeld wegens, het ver strekken van staatspapieren aan een vreemden staat (Duitschland) waardoor de veiligheid van den staat benadeeld werd. Overste Lebel, de uitvinder van het Lebel geweer, is aan influenza overleden. De Engelsche veldmaarschalk lord Napier van Magdala, die zich vooral naam maakte door zijne krijgsbedrijven in China en in Abessynie, waar hij koning Theodoor ver sloeg en diens hoofdstad innam, is thans overleden in den ouderdom van 79 jaren. Door de Londensche politie worden ijverige navorschingen gedaan naar een diefstal van geldswaardige papieren, voornamlijk 5 pets. geprivilegieerde Turken, die den 12 van deze maand op een reis tusschen Parijs en Londen moet plaats gehad hebben. Het gestolene bestaat uit 5 stuks van 20 pond (f 1200) 84 van 100 pond (100800) en 25 actiën der nationale bank van Mexico. Zij waren over Boulogne en Folkestone ver zonden. Een trein, die een honderdtal mijn werkers vervoerde, liep in de nabijheid van Chesterfield op aantal werkstakers. Zestig mijnwerkers werden gewond. Het rapport omtrent de werkstaking in de kolendistricten is Maandag reeds aan den keizer gezonden. Door de sociaal democraten worden pogingen in het werk gesteld om den ver kiezingsdag, 20 Februari, tot een feestdag te maken. De metselaars hebben reeds besloten op dien dag niet te werken. Ook den Isten Mei, die evenals 20 Fe bruari op Donderdag valt, willen zij tot een feestdag maken. De Pruisische regeering heeft de pro vinciale besturen bevolen voor den verkoop van Gassen's kunstkoffie openlijk te waar schuwen, op grond van de wet tegen ver- valschen van levensmiddelen. Naar gezegd wordt, zouden de ver trouwelijke pogingen van bevriende mogend heden tot vereffening van het geschil tusschen Engeland en Portugal tot nu toe bij Engeland weinig kans van slagen hebben. Niettemin worden van belangloozen kant de pogingen tot minnelijk schikking voortgezet. Er blijft eenige vrees bestaan dat Engeland deze gelegenheid zal aangrijpen, om zich van Delagoabaai meester te maken. Blijkens eene telegram uit Zanzibar is tusschen den sultan aldaar en den heer Vohsen, gevolmachtigde der Duitsche Oost- afrikaansche maatschappij, eene overeenkomst omtrent de pacht der tolrechten aangegaan en onderteekend, die ten volle bevredigend is voor de belangen der beide partijen. De genoemde maatschappij begroet dien uitslag met hooge voldoening, De Revue Internationale de Rome bevat een artikel van prof. Geffcken over „het drie voudig verbond en Italië," als antwoord op het bekende artikel van Gladstone in de Contemporary Review. Geffcken critiseert in scherpe bewoordingen Gladstone's politiek jegens Rusland en vraagt op sarcastischen toon, of een politiek man, die evenals Glad stone steeds met zijne eigene builenlandsche politiek fiasco heeft gemaakt, de geschikte persoon is om Italië ten opzichte van bui- tenlandsche politiek goeden ïaad te geven. Geffcken betoogt verder, dat Gladstane's op treding juist den Europeeschen vrede in ge vaar heeft gebracht. Hij erkent, dat Bismarck steeds de noodzakelijkheid van een samengaan tusschen Pruisen en Italië heeft ingezien, en verklaart uit eene goede bron te weten, dat lord Salisbury besloten is, geene storing in het evenwicht ten aanzien der Middellandsche zee toe te laten. Het rapport van den Oostenrijkschen admiraal Von Sternex aan zijne regeering waarin de wenschelijkheid wordt betoogd van versterkingen aan de Adriatische zee op de kusten van Stiermarken en Dalmatie, heeft aanleiding gegeven tot het benoemen van een commissie van onderzoek naar den staat der Italiaansche versterkingen. Uit het onderzoek in de afdeelingen van den senaat blijkt dit trots de aange wende pogingende meerderheid gunstig gestemd is voor de wet op de weldadige werken. Het gerucht, dat Crispi eene censuur zou voorstellen op de predikatiën der priesters werd onmiddellijk tegengesproken. De zelfmoord van kolonel Voleikoff en andere officieren der keizerlijke garde wordt in verband gebracht met het ontdekken van een nieuw complot tegen den czaar. Ver scheidene burgers zijn gearresteerd; de censuur verbiedt de bladen melding te maken van deze samenzwering. In den senaat der Unie heeft Sherman uit naam van het comité voor de buitenlandsche zaken voorgesteld, in beginsel de regeling door middel van een scheidsgericht aan te nemen voor alle geschillen tusschen de Ver- eenigde Staten en andere mogendheden. Het voorstel zal in overweging genomen worden. De senator Turpie vroeg de onverwijlde erkenning van de republiek der Vereenigde Staten van Brazilië, en stelde tevens voor dat de senaat zou verklaren dat geene Europee- sche regeering zal mogen tusschenbeide komen om in het westelijk halfrond een keizer- of koninkrijk te vestigen of de stichting eener republiek te beletten. Blijkens berichten uit St. Louis zijn door een orkaan 150 huizen meer of min bescha digd en verloren 5 personen het leven. De storm kwam geheel onverwachts. Wel was het den geheelen dag zeer warm geweest maar overigens vertoonden zich geen voor teekenen die een dergelijke ramp deden vermoeden. Evenals St. Louis en Memphis, is ook de stad Clinton in Kentucky geducht door den cycloon geteisterd. Vijf en twintig huizen werden vernield en elf personen verloren het leven, terwijl ook nog een vijftigtal werd ge wond. Op vele plaatsen viel tijdens den orkaan veel sneeuw. Te Desmoines o.a ligt de sneeuw ter hoogte van zes duim. Uit New York wordt gemeld, dat de aldaar aangekomen Transatlantische stoom schepen weder bericht gegeven van verschrik kelijk weder, waarmede zij op den overtocht hadden te kampen. Het Nederlandsche schip Caland, hetwelk twintig dagen onderweg was gebleven, heeft acht tien groote stormen doorworsteld en reusachtigs ijsbergen gezien. Te Baltimore is een graanpakhuis van den Northern Centraal spoorweg verbrand. Het pakhuis bevatte 750O00bushels graan welke een waarde vertegenwoordigden van 300000 dollars. In de haven lag de Engel sche stoomboot Sacrabarco, die ook een prooi der vlammen werd. Naar men zegt, zijn drie matrozen daarbij omgekomen. Bij een brand in stallen van renpaarden te Versailles, Kentucky (Ver. St.) zijn vijf en dertig paarden, ter gezamenlijke waarde van ruim f 360000omgekomen. Onder die paarden was ook de vermaalde hengst Bellboy, die een jaar geleden voor 120000 werd verkocht. WAALWIJK, 18 Januari 1890. Verleden Woensdag vierde de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op plechtige wijze het 12'/3 jarig jubilé van haren directeur, den heer Frans de Cortie, door het geven een concert, waarop de heer Herman Venverloo, concertzanger te Amsterdamzijne medewerking verleende. Zooals te verwachten was, vulde een talrijk en uitgelezen publiek, zoo van hier als elders de zaal Musis Sacrum, niet alleen om te genieten van al het schoone, dat het program ma beloofde maar ook om blijk te geven van belangstelling in het feest van den ge- vierden de Cortie. Misten wij onder de aanwezigen,waarschijnlijk tengevolge van de influenza, eenigen, die wij zoo gaarne op Musis aantreffen, van den anderen kant merkten wij met groot genoegen verscheidene kunstbroeders en liefhebbers van 's Bosch en elders. Over de uitvoering zelve kunnen wij kort zijn; wij willen alleen zeggen dat de werkende leden op uitstekende wijze de schoonste stuk ken van hun uitgebreid repertoire ten gehoore brachten; vooral het laatste: „Festgesang an die Künstler" van MendelssohnBartholdy werd gezongen met een vuur, eene kracht en een heid, die het gansche auditorium in verrukking brachten. De heer Herman Venverloo oogstte hier zooals trouwens overal waar hij optreedt, met zijn krachtig, helder tenorgeluid en zijne gekuischte voordracht buitengewonen bijval in. Zonder iets te willen afdingen op de voor dracht van een zijner nummers, constateeren wij alleen, dat het Kerstlied van Wambach meer dan gewoon scheen te voldoen aan het publiek, dat daarvan door een stormachtig applaus blijk gaf. Toen hij echter eene zijner eigene composities „Egoismus" had gezongen, kwam er geen einde aan de toejuichingen voordat hij toegaf aan den op ontstuimige wijze te kennen gegeven wensch van de toehoorders, om het schoone lied te herhalen. Na no. 7 van het programma nam de heer Corn, van de Ven, commissaris der liedertafel, het woord en hield de volgende rede: Nadat de prachtige met toepasselijke inscriptie voorziene gouden medaille den jubilaris was op de borst gehecht zong de liedertafel, onder leiding van den heer Frie van Iersel, het „Hij leve lang" van van Paeschen. Hierna nam de heer Adr. Rubbens het woord. Zijne volle instemming betuigende met het door den heer van de Ven, uit naam de werkende leden gesprokene, overhandigde hij den heer de Cortie, namens eenige vrien den, als blijk van waardeering een prachtigen lauwerkrans. De directeur, blijkbaar zeer gevoelig voor de hem gebrachte hulde, verklaarde zich-niet bij machte naar eisch zijne dankbaarheid te betuigen. Het succes, waarin de liedertafel zich mag verheugen, is niet aan hem, maar hoofdzakelijk aan de werkende leden te dan ken, die door hunne eensgezindheid en hunne ambitie het zoover gebracht hebben. Hij zal steeds alles blijven doen wat hij in die 121/s jaar gedaan heeft, ja nog meer, om den bloei van het gezelschap te bevorderen en hoopt van de werkende leden voortdurend die me dewerking te zullen ondervinden, welke altijd zoo ruimschoots zijn deel geweest is. In opgewekte stemming werd verder deze prettige en genotvolle kunstavond doorge bracht, die zeker èn bij den directeur èn bij de aanwezigen in de aangenaamste herin nering zal blijven. Wij voegen onze gelukwenschen bij al de huldeblijken den heer de Cortie bij deze gelegenheid gebracht en uiten den wensch, dat hij nog lang kracht en lust moge gevoe len, om zijn beschavend en veredelend werk ten algemeenen nutte voort te zetten. Ten slotte mogen wij niet onvermeld laten, dat de weledele heer mr. G. P. A. Sopers oud-voorzitter en eerelid der liedertafel, bij deze gelegenheid weder van zijne steeds groote belangstelling in den bloei van het gezelschap heeft doen blijken, door toezen ding van zijn portret, vergezeld van een zeer Heiend schrijven van den jubilaris, waarin hij tevens zijne spijt uitdrukt, niet bij het concert te kunnen tegenwoordig zijn. De algemeene gezondhei Istoestand laat hier nog steeds veel te wenschen over; de influenza blijft heerschen en velen hebben haar in hevigen graad. Verschillende ernstige ziektegevallen komen voor, tot nu toe geluk kig niet veel met doodelijken afloop. In leverantiehooi ging sedert de vorige noteering van weinig beteekenis om. Slechts enkele partijtjes van de le qualiteit werden f 10 per 500 Kg. verhandeld en slechts weinigen krijgen tot verkoopen kans. Schraal hooi wordt nogal als strooisel verhandeld tegen prijzen, variëerende tusschen f5 en f7. Stroo met meer aanbod f 8.50 f 9.— per 500 Kg. Donderdag heeft het gerechtshof te 's Bosch uitspraak gedaan bij drie afzonderlijke vonnissen in zaken tegen lo. J. H. C., oud 21 jaar, bakkersknecht te Gulpen; 2o. L. C., oud 18 jaar, bakker te Limmelgem. Meersen3o. J. E. H., oud 18 jaar, suikerbakker te Maastricht, ap pellanten van vonnissen der rechtbank te Maastrichtdie vonnissen zijn bevestigd, beklaagden zijn schuldig verklaard aan mein eed en veroordeeld ieder tot 1 jaar gevan genisstraf en tot ontzetting voor den tijd van 5 jaren van het recht om ambten te beklee- den, met bevel tot gevangenhouding. Door den heer A. van B., houtkooper te Tilburg, is tegen de naamlooze vennoot schap „de Noordbrabantsche stoomtramweg maatschappij" voor de arrondissements recht bank eene procedure aanhangig gemaakt strekkende tot veroordeeling van de ged. maatsch. tot vergoeding van alle kosten en interessen door den eischer geleden en nog te lijden, doordien den 13en Mei 1889 een stoomtramtrein van Waalwijk komende, in den bocht op den Velthoven te Tilburg door den onvoorzichtigheid en schuld van de beambten der maatsch. in botsing is gekomen met 2 met hout beladen en een paard bespannen karren, (welke karren en paarden toebehoorden aan den eischer) met het gevolg dat de paar den door de machine werden omver gewor pen en zoowel paarden als karren zwaar beschadigd werden, waardoor zelfs een der paarden is overleden. Dit ongeval wordt toegeschreven aan den toestand van den straatweg, die door of van wege de maat schappij daar ter plaatse was opgebroken om aan den straatweg eene andere richung te geven, zonder daarbij voldoende ruimte over te laten om een kar of paard door te laten en zonder de machine tijdelijk te doen stop pen. Een onzer lezersdie de overtuiging heeft, dit alle belanghebbenden niet op de hoogte zijn met de jachtwet, namelijk of ze al dan niet gerechtigd zijn in besloten tuinen te jagenen ook van de bepalingen met betrekking tot het bemachtigen van schade lijk gedierte, verzoekt ons het volgende op te nemen Geene jachtacte noch buitengewone mach tiging wordt vereischt a. voor het jagen door den eigenaar of rechthebbende in lust- of bouwhoven of buitenplaatsen, door muren, schuttingen, ras ters of grachten, geheel afgesloten. b. het schieten van schadelijke vogels in tuinen of vmchtboomgaarden door, of op last van den eigenaar of rechthebbende. Het vangen van vossen, dassen marters otters en roofvogels, met klemmen, vallen of stroppen, en van konijnen door middel van fretten en buidels, zoomede het uitgraven of delven van het genoemd, daarvoor vatbaar ge dierte is geoorloofd, mits op eigen grond of met schriftelijke toestemming van den eigenaar of rechthebbende op de eerste vor dering der met het toezicht belaste beambten te vertoonen. Zoodanige schriftelijke toe stemming wordt echter niet vereischt, wanneer de handeling plaats grijpt in gezelschap van den eigenaar ol rechthebbende. Door deze bepaling wordt niet verminderd de bevoegdheid van waterschapsbesturen om, ten aanzien van dat uitgraven of delven, in het belang van de waterkeeringverordeningen vast te stellen. Donderdag ochtend had de voorman- wisselwachter Kroon te Bokstel het ongeluk onder een rangeerenden trein te geraken, met het treurige gevolg dat hij terstond een lijk was. Woensdag avond passeerde Vlissingen het stoomschip „Pennland," van New-York naar Antwerpen, aan boord hebbende de equipage van de Eng. brik „Prince Alfred" Mijne Heeren De alom heerschende epidemie ,de influenza* doet zich ook alhier gevoelen onze waarde pre sident is door deze ziekte belet heden avond hier tegenwoordig te zijnmij is daarom de taak op gedragen het woord te voeren. Aangenaam zeer aangenaam is mij deze taak, omdat ik het woord mag richten tot hem, die ons, werkende leden, zoo na aan het hart ligt, tot hem, die is onze leider, ons hoofd, onze directeur. Zoo als u allen bekend is herdenken wij dezen avond zijn 121/a jarig jubilé; dat korte tijd perk, waarin de liedertafel zooveel vorderingen heeft gemaakt, waarin zij zooveel lauweren heeft geoogst, waarin haar zooveel eer is te beurt ge vallen. Want, wat was de liedertafel voor 12'/j jaar en wat is zij thans geworden Voor 1273 jaar had de liedertafel reeds ger ui - men tijd bestaanreeds bezat zij verschillende goede krachtenreeds had zij naam verworven in Waalwijk en verschillende omliggende plaat sen. De heer J. van Bladel, de stichter en eerste directeur der liedertafel, die verschillende goede zangers had gevormd, die later den steun der vereeniging aijn geworden, nam zijn ontslag. Het bestuur liet het oog vallen op Frans de Cortie en bij acclamatie weru hij tot directeur gekozen. De Cortie nam die taak met beleid, met moed, en met ambitie op zich en merkbaar waren de vorde ringen, welke de liedertafel in korten tijd maakte, zoodanig dat zij reeds na twee jaren op voorstel van den directeur besloot aan concoursen te gaan deelnemen. Wat hiervan het gevolg is geweest M. H, is u allen bekend; wij hebben lauweren geoogst in en buiten Nederland. Voorzeker is dit niet geheel te wijten aan den directeur; een di recteur vermag niet alles, hij moet kunnen be schikken over een goed corps, maar al beschikt een generaal over een goed geoefend leger en hij mist den tact dat leger aan te voeren, dan zal hij nimmer de overwinning behalen. Iladden wij dus niet eenen Frans de Cortie tot directeur ge had, wellicht hadden wij nooit zulke lauweren geoogst. En dan, M. H., welke eer is der liedertafel niet te beurt gevallen; of mag ik het niet eene eer noemen dat zoo vele zangers van professie, waar onder ook weder heden avond de heer Venverloo, op de eerste roepstem hunne gaven alhier hebben ten beste gegeven? Mag ik het niet eene eer nop- men, dat een Willem Deckers zoo dikwijls zijn metalen geluid in deze zaal heeft doen weergal men? Is het niet eene eer voor ons, dat een Ri chard Hol een zangstuk, dat schoone en ingewik kelde win Leed* voor ons heeft gecomponeerd en aan onze vereeniging heeft opgedragen? En is het niet eene groote eer dat diezelfde Richard Hol verleden jaar heeft willen afdalen tot ons nederig Waalwijk, om hier in deze zaal door zijne hooge tegenwoordigheid een onzer concerten óp te luis teren? En aan wien hebben wij dit alles te dan ken Grootendeels, ja bijna uitsluitend aan onzen directeur; geen moeite was hem te groot, geen gelegenheid heeft hij laten voorbijgaan om te \erkrijgen wat hij beoogde en daardoor de eer der liedertafel te verhoogen Dit alles naar waarde te beloonen is niet in orze macht, daarvoor ge voelt de liedertafel zich niet in staat; wij hebben alleen gemeend een aandenken aan dit feest te kunnen geven. Waarde Directeur! als tolk onzer vereenig:ng feliciteer ik u met uw 127s jarig jubilé; wij danken u, wij brengen u onze hulde voor al wat gij in dit korte tijdperk voor onze liedertafel hebt ewrocht; tot aandenken schenken wij u dit on- erscheidingsteeken. Wanneer gij deze medaille op uwe borst zult hechten, gedenk dan dat de harten uwer leden allen warm voor u kloppen dat zij hopen u nog lange jaren aan de spits on zer vereeniging te zien, en onze oprechte en vurige wensch is, dat wij na 127a jaren uw zil veren jubilé met den grootst mogelijken luister mogen vieren. Lang leve onze directeur I

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2