Engeland. Duitsehland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. ontzegging van de zitting getuchtigd was werd de vergadering te halfnegen voorgo;d gesloten. Het landgericht van Dié veroordeelde Didierden secretaris der boulangistische partij te St. Dié, tot drie maanden en Ham- bert, secretaris der zelfde partij te Senones, eveneens tot drie maanden gevangenisstraf, wegens het veroorzaken van samenscholingen tijdens de laatste verkiezingen. De wijnoogst in Frankrijk is verleden jaar slechter geweest dan ooit te voren Hij bedroeg 23,223,572 hectol.dat is 6 878,579 minder dan de toch reeds schrale oogst van 1888. In het oosten des lands, waar de lichte, witte wijnen gekweekt worden, was de op brengst goed, niciar in de voorname wijn streken Bordeaux, Roussillon, enz., was de oogst zeer slecht. De voordeeligste oogst, welke in Frankrijk is opgeteekend, was die van 1875 hij be droeg 84,000,000 hectoliter. Vóór dat jaar was de gemiddelde oogst 50 millioen hecto liter. De treurige toestand is te wijten aan ongunstig weder, maar vooral aan de ver woestingen, door de druifluis in de wijn gaarden aangericht. De maatschappij, die een tunnel onder het Kanaal wil aanleggen, heeft Donderdag een groote vergadering gehouden. Besloten werd aan het parlement te ver zoeken, haar te machtigen om de voorbe reidende werkzaamheden voor den aanleg van het kanaal voorttezetten. In het zoutdistrict van Cheshire hebben andermaal groote grondverzakkingen plaats gehad, nabij de rivier Waaver, te Northwich. De grond zakte in een uur tijds tot 10 voet beneden de oppervlakte. Daarop vielen de zijden in, zoodat een gat van 80 voet dia meter ontstond. Het verkeer werd dadelijk onmogelijk gemaakt. De weg was juist gere pareerd en is thans opnieuw onbegaanbaar. Water- en gaspijpen zijn gebroken en het huis van een slager viel zoo snel voor een gedeelte in, dat de inwoners het in de grootste haast moesten ontruimen. Twee processen wegens laster in dag bladartikelen zijn te Londen beslist. Het eene betrof een opzienbarend schan daal een zeer onzedelijk huis, dat men ont dekt had in Cleveland street. Het dagblad North London Press had als bezoekers van dat huis genoemdlord Euston, zoon van den hertog van Grafton, en lord Somerset, vroeger stalmeester van den prins van Wales, thans sedert eenige dagen buitenslands. Lord Euston stelde terstond na die beschul diging een vervolging wegens laster in tegen den redacteur-eigenaar van genoemd blad, den heer Parke, en deze is thans, hoewel de rechtbank erkende dat hij te goeder trouw en in het belang der publieke moraliteit ge handeld had, schuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Verscheidene getuigen verklaarden, dat zij lord Euston herhaalde malen het slecht be faamde huis zagen binnengaan, maar de rechtbank meende met 's eischers advocaat, sir Charles Russell, dat men hier met een persoonsverwarring te doen had. biet andere proces betrof een lasterlijk be richt omtrent Herbert Gladstone en zijn ver houding tot eene dame, voorkomende in de Indische Morningpost. De Londensche cor respondent van dat blad, kolonel Mallison, is deswege veroordeeld tot een schadever goeding van f 1000. den door de sociaal democraten. Voorts be richt de Kölnische Volkszeitung uit de Saar- streek dat binnen kort afgevaardigden van alle Duitsche mijnwerkers te Enskirchen bijeen zullen komen ter gemeenschappelijke beraadslaging, waarbij ook de voorbereidende maatregelen voor eene internationale verga dering van mijnwerkers geregeld zullen wor den. De Reichs-Anzeiger bevat een uitvoerig rapport over de toestanden van de arbeiders en de bedrijven in vijf Pruisische mijndis- tricten. Het bevat eene grondige beschou wing van alle in aanmerking komende vraag stukken en vele gegevens van statistieken en onderzoekingen. Het rapport is reeds in de vcrige week den keizer aangeboden. Van Crispi is het verzoek gekomen om gezamenlijk, desnoods met de vloot, te pro testeeren tegen den maatregel der voorloo- pige regeering van Brazilië, die alle vreem delingen op eenmaal tot Brazilianen verklaar de. Engeland is genegen in deze mede te werken. Ondanks de ernstige vermaning, on langs in de troonrede tot de mijnwerkers gericht, om hunne tot dusver verkregen voor- deelen niet weder in de waagschaal te stel len door ongegronde werkstakingen en aldus niet de welwillendheid der regeering te ver spelen, schijnt de socialistische beroering on der de arbeiders toe te nemen en de werk- stakende beweging verbonden te zullen wor den met de aanstaande verkiezingen voor den rijksdag. In de Ruhrstreek zijn her haaldelijk arbeidersvergaderingen belegd waar de nieuwe eisch van loonsverhooging met 50 pet. als een dringend verlangen der arbeiders voorgesteld en later het stellen van een candidaat voor den rijksdag in sociaal- democratischen zin behandeld is geworden. Dewijl in het district Bochurn een deel der mijnwerkers voornemens is op den socialis- tischen candidaat Lehmann te stemmen, zal in het Saksische kiesdistrict Eisleben een be kend aanvoerder der Westfaalsche werksta- ders, Siegel genaamd, candidaat gesteld wor- Zaterdagavond ten kwart voor zeven ure, is de hertog van Aosta, broeder van koning Humbert, te Rome overleden. Verleden week Maandag werd prins Amede :s onge steld. De doktoren dachten eerst dat de prins aan influenza lijdende wasspoedig echter constateerden zij ook bronchitis en long-ontsteking. Eerst Donderdag nam de ziekte een ernstige wending, en Zaterdag avond trad, zooals wij zeiden, de dood in. Zondag werd in alle kerken een openbare bidstond gehouden. De kroonprinsdie zooals wij reeds melddenzijn reis naar het Oosten pas aangevangen had, werd terstond teruggeroepen. Prins Amedeus werd den 30en Mei 1845 te Turijn geboren. De gewichtigste periode uit zijn leven is zeker wel de tijd, dat hij koning van Spanje was. Den 4en December 1870 deed hij als ko ning zijn intrede in Madrid, terwijl hij den 11 den Februari 1873 als zoodanig aftrad. Prins Amedeus is tweemaal gehuwd geweest, de eerste maal met prinses dal Porzo della Cisterna, die in 1876 stiert, en uit welk hu- wel jk drie zoons geboren werden; in 1888 huwde hij voor de tweede maal met prinses Loetitia Bonaparte, die hem één zoon schonk. Naar men meldtziet de 23jarige hertogin weduwe binnen eenige maanden opnieuw hare bevalling tegemoet. De dood van den hertog wordt algemeen betreurd, daar hij door zijn democratische beginselen in geheel Italië populair was. In zijn testament moet hij bevolen hebben, dat zijn lijk niet gebalsemd of tentoongesteld mag worden. De radicalen zijn bezig aan het pro paganda maken voor het op den 8sten Fe bruari te Cannes te houden Fransch-Italiaan sche verbroederingscongres. Iialie zal hier bij flink vertegenwoordigd worden. Op den Dijon-dag zuilen de Italiaansche-republikein- sche vereenigingen telegrammen aan Carnot en aan den burgemeester van Dijon zenden. Te Rome wordt het feest slechts binnens huis gevierd. Eenige dagen geleden kwamen twaalf Armenische vrouwen naar St. Petersburg om de hulp van den czaar in te roepen tegen de Kurden die haar mannen en broeders hadden vermoord. Eerst hadden de vrou wen reeds getracht zich in Constantinopel recht te verschaffen, doch dit was haar mis lukt. Algemeen gelooft men dan ook te St. Petersburg dat in Armenie spoedig een op stand zal uitbreken, tenzij de Turksche re geering pogingen in het werk stelt om de wil lekeurige handelingen der Kurden te gaan Het zou tevens niet onmogelijk zijn dat Rusland de taak van bevrijder der Christenen op zich nam. Waarschijnlijk zal van de wereldtentoon stelling, te houden bij gelegenheid van de herdenking der ontdekking van Amerika door Colombus, niets komen. De afgevaardigden van St. Louis nl. willen niet dat de tentoonstelling ergens anders wordt gehouden. Ook ondergrondsche electrische gelei dingen blijken gevaren op te leveren. Te New-York zijn, in de 6e Avenue, twee ont ploffingen veroorzaakt door electrische draden onder den grond. Te Harttord is weer een werkman om het leven gekomen door het aangrijpen van een niet goed geisoleerden electrischen draad. Op de rivier de Ohio, in de Vereenig- de Staten gebeurde verleden week een vree sdij k ongeluk. Men had tegenover Louis ville een caisson in de rivier neergelaten voor het maken der lundeering van een pijler eener nieuwe spoorwegbrug. In den caisson waren twintig werklieden bezig met het weg ruimen van drijfzand uit de rivierbedding, terwijl de caisson door zijn eigen gewicht zonk. Door eene onbekende oorzaak drong het water onder den caisson door en wel van alle zijden tegelijk De mannen vloden naar het kleine luik boven in den caisson doch niet meer dan zes wisten te ontkomen. De veertien overigen,waaronder negen negers, verdronken. WAALWIJK, 22 Januari 1890. Volgens het ontworpen plan der werken tot herstel der scheepvaart enz. van een ge deelte van het Oude Maasje tusschen de Ganzooiensche brug en het Drongelensche veer, zal de Waalwijksche haven niet recht streeks met de nieuwe rivier in verbinding worden gebracht. Met het oog op het groote belang, dat deze gemeente bij zoodanige verbinding heeft, hebben burg. en wetli. dezer gemeente met kracht bij ged. staten aangedrongen om be doeld plan niet goed te keuren. Onder aanvoering van verschillende gron den vermeenen burg. en weth., dat zij uit een oogpunt van recht en billijkheid op de tot standkoming der verbinding aanspraak mogen maken. De commissie uit den gemeenteraad voor den aanleg van trottoirs aan de noord zijde der straat is druk bezig met de voor bereidende werkzaamheden. De onderhandelingen over de opruiming der daartoe aangewezene boomen schijnen niet veel moeilijkheden op te leveren. Naar wij vernemen bestaat het plan de nieuwe trottoirs 2 meter breed te maken en flinke boomen te planten bij hen, die dit verlangen. Naar rijpe kalfkoeien en dito vaarzen was sedert de laatste noteering voor Belgie weder veel vraag, waardoor opnieuw zeer hooge prijzen besteed werden en wel van f180 tot 275. Ook worden de afgemolken koeien door de weiboeren reeds op levering gekocht tegen prijzen, varieerende tusschen f 140 cn 240. Vette koeien met weinig voor raad goed prijshoudend, naar qualiteit 68 a 72 cent per Kg. Vette varkens naar quali teit en gewicht 59 a 61 ct. per Kg. schoon. V- Ter wille van hen onder onze lezers, aan wie bij art. VII van de additioneele ar tikelen der Grondwet het kiesrecht is ver leend, en die volgens diezelfde bepalingen zich voor L5 Februari a. s. moeten aange ven willen zij op de nieuwe kiezerslijsten worden gebracht eti tot Mei 1891, in staat zijn hun kiesrecht uit te oefenen, vestigen wij er de bijzondere aandacht op, dat tot eigen aangifte gehouden zijn lo. Zij die over het laatstverloopen dienst jaar (d. i 1888/89) in ééne of meer andere gemeenten zijn aangeslagen geweest, en dien aanslag betaald hebben, in de personeele of in de grondbelastingin de eerstgenoemde belasting tot een bedrag, hetwelk, gevoeg! bij den overigen aanslag, voor de huurwaarde een totalen aanslag oplevert, waarvan vol gens de wet in de gemeente der inwoning geen remissie wordt toegekend; en in de grondbelasting tot een bedrag van f 10. 2o. Zij, die van den eigenaar of eersten huurder eener woning, van minstens f 56 ge taxeerde huurwaarde, een afgezonderd ge deelte in huur hebben, waarvan de huur waarde, in verband met die van hetgeheele woonhuis voor Waalwijk op minstens f28 wordt geschat, en 3o. Zij die, als mede-eigenaars van onroe rend goed, in den aanslag voor de grond belasting voor hun hoofd voor een bedrag van minstens f 10 deelen. Vooral worden zij, die in de bovenge noemde categorieën vallen, indachtig gemaakt, dat telken jare de eigen aangifte moet wor den herhaald, zoodat zij, ook al komen hunne namen op de thans nog geldende kiezers lijsten voor, zonder eigen aangifte niet we der op de nieuwe lijsten gebracht worden. Bij het korps genietroepen te Utrecht, bestaat de gelegenheid voor drie jongelieden van zestien tot achttien jaar, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen, en wel onder de vol gende voorwaarden de jongeling behoort zich, met toestem ming van ouders en voogden, te verbinden voor den tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst bij het korps genietroepen in Ne derland te volbrengen. Bij het aangaan van de verbintenis geniet hij een gratificatie van f 50 (vijftig gulden). Als hij na drie jaren naar Indie vertrekt, ontvangt hij eene grati ficatie van f 300 (driehonderd gulden). Naai gelang hij in dien tijd tot korporaal of sergeant wordt bevorderd, wordt de in Indie te volbrengen diensttijd van zeven ja ren verminderd tot op zes of vijf jaren. Alleen jongelingen, die behoorlijk lezen en schrijven en bedreven zijn in de toepas sing van de vier hoofdregels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich tusschen den 1 en 20 Maart e. k aan te melden bij een der plaatselijke- of gamizoens-commandanten of bij den commandant van het korps genie troepen te Utrecht. Hierbij wordt in herinnering gebracht lo. dat zij, die behooren tot het kader der genietioepen in Indie, na een aldaar af te leggen examen kunnen worden bevorderd tot militair opzichter der genie; 2o. dat die militaire opzichters, nadat zij, bij voldoening aan de voor hen vastgestelde nadere examens, zijn bevorderd tot opzichter lste klasse bij goed gedrag in aanmer king komen ter vervulling van vacaturen bij het corps magazijnmeesters der genie (luite nants en kapiteins), en 3o, dat de sergeant van het Nederlandsch- Indische leger, die vier en twintig dienstja ren kan doen gelden, waarbij de in Nederl.- Indie doorgebrachte diensttijd dubbel telt, bij het einde van zijn dienstverband op zijne aanvrage in het genot gesteld wordt van le venslang pensioen, ten bedrage van minstens tweehonderd zestig gulden 'sjaars: indien hij althans twee jaar of langer den graad van sergeant heeft bekleed. Aan mr. H. C. F. Rits, schoolopziener in het arr. Tilburg, is vergunning verleend tot nader opzegging te 's Bosch te wonen. Aan de burgeravondschool der rijks hoogere burgerschool te Tilburg, waren voor den cursus 18891890 ingeschreven 24! leer lingen, tegen 239 in den vorigen cursus. Daarvan namen deel aanwiskunde 133 handteekenen 164, lijnteekenen 69, gymnas tiek 31, natuurkunde, Nederlandsch en boet- seeren elk 2 leerlingen. Van deze waren 72 timmerlieden, 66 ververs, 36 smeden, en ver der schrijnwerkers, steenhouwers, beeldhou wers, wagenmakers enz. De nieuwe teeken- school heelt het onderwijs zeer vergemak kelijkt. Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 9 Juli te Oosterwijk, aan den Hondsberg. De handboogschutterij „La bonne Es- pérance," te Woensel (N.-B.) zal in de maand Juni haar 25jarig bestaan vieren. Er zal als dan een groot concours gehouden worden, waarvoor reeds gouden en zilveren medail les zijn uitgeloofd. Men meldt uit Amsterdam, dat sedert 1 Januari aldaar zijn overleden meer dan 1000 personen, dat is ongeveer 60 op de 1000 inwoners, terwijl het sterftecijfer gewoonlijk gemiddeld 28 op de 1000 is. De .echtelieden J. Th. en M. G., ar beiders te Venloo, zijn Zaterdag gevankelijk naar Roermond gebracht, verdacht van dief stal van eene partij koffieboonen en mede plichtigheid daaraan. Zaterdag avond had de wisselwachter R., te Maastricht, het ongeluk onder een trein te vallen, terwijl hij daarop wilde sprin gen, ofschoon de trein reeds in beweging was. Zijn rechterbeen werd onder de knie verpletterd. Nabij Middelburg is Zondagnacht, om streeks 12 uur, door het omvallen van een petroleumlamp brand veroorzaakt in het bui tenverblijf„Nooit gedacht," gelegen aan den Vlissingschen weg De woning is geheel uit gebrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen en een groot deel van den in boedel heeft men kunnen redden. De machine van een peisonentrein liep Dinsdagmorgen aan het station Breda tegen een stootblok. Een conducteur werd door den schok omvergeworpen en bezeerde daar door de hand een telegraaf arbeider werd aan het gezicht licht verwond terwijl eene reizigster klaagde over pijn in de lenden. Uit de Zuid-Willemsvaart te Maastricht is opgehaald het lijk van zekeren J. C., kleermaker te Oud-Vroenhoven, die in be schonken toestand te water geraakt en ver dronken is. Hij laat eene weduwe met 5 kinderen achter. Omtrent een diefstal in het gebouw van het kantongerecht te Deventer, waar zich te vens het kantoor der directe belastingen be vindt, meldt het „Dev. Dagblad De dief heeft zich hoogst waarschijnlijk Zaterdag avond laten insluiten en zich 'snachts door de cipierswoning naar de binnenplaats begevenwaar hij zich, door het indrukken van eene ruit, toegang heeft verschaft tot het kantoor der directe belastingen. Hier vond hij niet veel van zijn gading, slechts een bedrag van circa f 12 aan klein geld. Hiermee natuurlijk niet tevreden, snuf felde hij verder,deeddoor middel van een pook, een lessenaar open, en vond daar, ongetwij feld tot zijne groote vreugde, den sleutel der brandkast. Die vreugde was echter van kor ten duur, want hij vond de brandkast ledig. De sleutel, benevens nog een andere, werd door hem op de trap nedergelegd. De dief heeft zich blijkbaar ook weer door de cipiers woning verwijderd. Zekere D. te Mierloo zou voor een paar dagen in Helmond een kalf leveren. Hij brengt het per as stadwaarts en aan 't spoor lost hij de vracht. Hiermee bezig, staat hij hij achter op de kar die door zijn zwaarte (want hij is een stevige) opslaat, waardoor ons boertje onder de kar en onder het zware mestkalf raakt. De toeschouwe.s snellen toe en zeggen„voor de halve stad wilde ik niet in zijn plaats zijnDoch D. kruipt on gedeerd onder die massa te voorschijn. Geen nood, zegt hij, ik heb voor zwaarder vuren gestaan. Voor eenigen tijd viel ik bij ons van den hooizolder en brak twee ribben. Mijn vrouw sprak van den dokter, ik wilde er niets van hooreu duwde wat hier en daar op mijn borst en alles kwam in orde. Ik heb nu wel een grooten bult. knobbel of gezwel, maar dat hindert niet. Het mooiste van alles evenwel is (en 'tis alles de zuivere waarheid): onlangs was ik bij ons weer op den hooizolder aan 't scharrelen, en daar er niet veel hooi op was, viel ik tusschen de opleggers door en den rechterschouder uit elkaar. Ik leed een paar dagen geweldige pijn, maar ik dacht, het zal wel komen, en het kwam ook, want de vorige week trapte ik door de ladder op den stal, ik sloeg gauw mijn hand om een balk boven me, en zoo kwam mijn schouder weder in 't gelid. Men schrijft uit Grave J. V., die in dronkenschap zijne vrouw met nieuwjaar zeer ernstig verwondde, en daarna uit vrees voor de gevolgen van hier vluchtte, is in de vorige week te Lobith,waar hij als schippersknecht verblijf hield, gehan gen genomen. Hij had, waarschijnlijk in een oogenblik van berouw, aan de nog steeds in het gast-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2