Nummer 10. Zondag 2 Februari 1890. 13e Jaargang De blinde Gravin Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 22 Emilie Heinrich's. en Langstraafsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden y 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiubr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De douane-commissie uit de kamer van afgevaardigden van Frankrijk, maakt op het oogenblik in Parijs het eenige onderwerp van gesprek uit, niet omdat het zoo verbazend belangwekkend is, maar omdat er op politiek gebied nergens anders over te spreken valt, zelfs de boulangisten geven niet de minste aanleiding tot bespreking en dat wil zoo iets zeggen en de geruchten van verdeeldheid in het kabinet zijn ook al afgezaagd. De linkerzijde der kamer heelt een bijeen komst gehouden, waarin een vrij belangrijk besluit is genomen, teneinde de verschillende fraction der republikeinen zoo veel mogelijk aaneengesloten te houden. Te dien einde werd overeengekomen dat eiken laatsten Woensdag der maand een bijeenkomst zou worden gehouden om de quaesties, die aan de orde van d m dag zijn, nader te bespreken en zooveel mogelijk tot een overeenstemming te komen aangaande de grondbeginselen van den vooruitgang. Daar, zooals men weet, de gematigde pro- tectionisten en besliste vrijhandelsmannen Dinsdag in de minderheid zijn gebleven bij de verkiezing van 55 leden voor de douane commissie, meenen velen, dat de handelsver dragen reeds als opgezegd kunnen worden beschouwdwaardoor de positie van den premier Tirard, die gematigd protectionistisch gezind is, geen benijdenswaardige wordt. Hoewel tal van Fransche industriéelen zich vóór de vernieuwing der handelstracten heb ben uitgesprokee uit vrees voor représailles van het buitenland, meent men toch, dat de 28 besliste en 10 gematigde protectionisten tegenover 8 besliste en 9 gematigde vrijhan delsmannen, maar al te zeer tegen vernieu wing der handelsverdragen op den ouden voet zullen ijveren. De minister van oorlog heeft verschillende officieren weder in actieven dienst gesteld die wegens hunne boulangistische gevoelens als non-actief uit de gelederen verwijderd werden. Daardoor zijn verschillende plaatsen aangevuld van officieren, wegens ouderdom of gebreken ontslagen. Dat dit voorstel van De Freycinet in den ministerraad met algemeene stemmen werd goedgekeurd, bewijst voldoende, dat de regee ring geen gevaar meer ducht van het bou- langisme. Men meent te Lissabon, waar men na het ultimatum van Engeland niets meer heeft ontvangen en ook niet afgezonden, dat John Buil eer in een conferentie dan in een scheids gerecht zal toestemmen. De tijd der opening van het Britsch par lement (11 Februari) nadert. Reeds heeft Gladstone de gebruikelijke circulaire tot zijn partijgenooten gerichthen uitnoodigend al aanstonds zoo voltallig mogelijk op te komen, aangezien er wellicht reeds dadelijk belang rijke zaken aan de orde zullen komen. Men verwacht eene interpellatie over het optreden tegenover Portugal. Salisbury moet reeds voldoende hersteld wezen om zeker op zijne tegenwoordigheid te kunnen rekenen. Het aantal extra parlementaire redevoeringen, door leden van verschillende partijen hier en daar gehouden is nog steeds zeer talrijk. Zoo heelt o. a. sir George Trevelian te Don- caster het woord gevoerd over de Iersche staatkunde der regeering en die veroordeeld. Van den „Duitscheii rijkscommissaris voor Oost-Afrika," kapitein Wissmann, zijn bij de regeering weer eenige berichten ontvangen. Daaruit blijkt o. a., dat Wissmann alle in vloedrijke hoofden der Arabieren, die hem in handen gevallen zijn en wier deelneming aan den opstand bewezen was, eenvoudig liet opknoopen. Vóórdat Bushiri opgehangen werd, deelde deze aan Wissmann mede, dat de sultan van Zanzibar hem het eerst heimelijk tégen de Duitschers heeft opgehitst, onder belofte dat hij hem tot vizier over de geheele kust zal benoemen, zoodra de Duit- scliers verdreven zullen zijn. Bewijzen kon hij niet bijbrengen. Het lijk van den opgehangen Bushiri is den Arabieren overgegeven om het ter aarde tc bestellen. De Boheemsche landdag heeft de verkie zing van alle Duitsche afgevaaidigden goed gekeurd en 100,000 gulden bestemd voor de Boheemsche provinciale tentoonstellingtot welker slagen nu Duitschers en Czechen ge meenschappelijk zullen medewerken. De stadhouder van Boheme heeft in zijne rede tot sluiting der landdagszitting verklaard te verwachten dat zich nu een nieuw tijd perk zal openen waarin de twee nationali teiten van Boheme zich opnieuw vereenigen zullen om in vrede samen te werken. Daverend applaus van Oud-Czechen en Duitsch-conservatieven volgde op deze woor den. Men schijnt er te Sofia op 't oogenblik goed bij te zitten of welmen houdt zich zoo. De Polit. Corr. weet ten minste mee te deelen, dat er geen woord waar is, van het Bulgarije toegedichte plan om een nieuwe leening aan te gaan ten einde daarmee de oorlogsschat ting at te betalen aan Rusland. Bulgarije behoeft geen nieuwe leening te sluiten, omdat men er op 't oogenblik goed bijzitzoo van de Nationale Bank als van de Landerbank Weeft men nog een aardig duitje te goed. Men heeft Servio in de laatste dagen weer allerlei oorlogszuchtige plannen toegedicht als mobilisatie van het legeraanvrage om een krediet daartoe enz. maar minister Gruitch heeft aan de buitenlandsche vertegenwoordi gers verklaard dat er geen woord van dat alles waar is en dat alleen een supplementair krediet zal worden aangevraagd voor artille rie-materiaal. Chakir Pachade gouverneur van Creta heeft den sultan van Turkije twee adressen doen toekomen, waarin de Sheikhs, Ulemas en notabelen van Candia en Lashitti Z. M. bedanken oor de onlangs verleende amnestie, door welke, naar zij verklaren, een eind ge maakt is aan de onlusten en rust en vrede op Creta verzekerd zijn. Maar volgens den berichtgever van Daily News is het op Creta nog altijd even treurig gesteld. De christenen worden er steeds op allerlei wijzen verdruktmishandeld soms vermoord en bij honderden gevangen gezet. Ook worden personen, die bij den jongsten opstand betrokken waren gestraft alsof er geen amnestie was afgekondigd. De Times weet het heugelijke nieuws mee te deelen dat de regeering van Egypte op 't punt is 't met Frankrijk op een accoordje te gooien aangaande de conversie der leening, waarbij Egvpte's schatkistdie 't wel noodig Weeft, jaarlijks 158,000 pond sterling zou win nen; zooals men weet, stelde Frankrijk als voorwaarde aan haar toestemming de bepa ling van een datum voor de ontruiming van Egypte door Engeland een conditie, ge lijkstaand met een formeele weigering. Frank rijk dat daarop twee andere eischen stelde, waarvan de een al even onaannemelijk was, heeft zich nu toegevensgezind getoond en een anderemeer welwillende voorwaarde gesteld, zoodat de kansen vrij gunstig staan. De Braziliaansche republiek is thans amb telijk door de regeering der Vereenigde Staten erkend. Bij het congres is ook door een der leden een voorstel ingediend om met de jonge republiek sympathie te betuigenmaar dit schijnt niet in behandeling te zijn gekomen. Onlangs werd uit Parijs gemeld dat een groot perceel op het drukste gedeelte der Fransche hoofdstad, hoek Boulevard Poisson- nière en Rue Montmartre door een Neder- landsche onderneming aangekocht was. Thans blijkt uit een brief in de Haarl. Ct. dat de Kon Ned. Beiersch bierbrouwerij, te Amster dam, voornemens is op dat punt eene inrich ting te vestigen in den trant van het bekende Café Krasnapolsky, maar op groote schaal. Naar men uit Parijs bericht, heeft de justitie thans gegevenswelke de spoedige inhechtenisneming van Eyraud, den moorde naar van den deurwaarder Gouffé, zeer waar schijnlijk maken. Uit Arras wordt gemeldMaandag werden bij de maatschappij te Lens drie mijnwerkers ontslagen, omdat zij lid van het onlangs opgerichte syndicaat waren geworden, waarop de overige leden van het syndicaat zich in grooten getale vereenigden en, op de weigering der maatschappij om op haar be sluit terugtekomen, allen het werk staakten. hOMEMcafraumMi 1 DOOR „Mevrouw de gravin begon zij op nieuw op smeekenden toon. Vertrek! ik wil geen woorden meer verspillen aan handlangers van gemeene landloopers en moordenaars viel de biinde haar op gebiedenden toon in de rede. „Landloopers? Moordenaars?" herhaalde Arm gard verbaasd en hevig verontwaardigd. „Wie bedoelt gij met deze verachtelijk benaming?" „Dienaangaande zal het gerecht u wel nadere verklaring geven mejuffrouw antwoordde de blinde koeltjesterwijl zij met een krachtige beweging naar de schel tastte. Armgard begreep die beweging en keerde zich met een diepen zucht, terwijl zij voor de jonge gravin, die zwijgende en van de tegenstrijdigste gewaarwordingen vervuld dit tooneel had bijge woond eerbiedig boognaar de deurom zich haastig te verwijderen. „Is zij weg?" vroeg de gravin na eene kleine pauze, terwijl zij diep ademhaalde. „Ja, lieve tante," antwoordde Hildegard zacht. „Wat heeft de arme gezelschapsjuffrouw toch mis dreven om zulk een behandeling te moeten on dergaan „Zwijg, kind, wind u daarover niet onnoo- dig op," ging de blinde gravin voort. „Ga naar uwe kamerik wil niet dat uw vroolijk humeur er een oogenblik door bedorven wordt. Het was mij reeds pijnlijk genoeg, dat het bericht van het vreeselijk geval in het park u uwe bedaardheid zoo kon doen verliezen. Zoo iets mag in uwe hooge positie niet weder voorkomen, Hildegard ik heb aan uwe opvoeding nog zeer veel te verbeteren, zooals ik tot mijn spijt heb opgemerkt." „Liefste tante, nog een enkel woordje, wat ik bidden mag," smeekte de gravin met bevende stem. „Later later, thans heb ik gewichtiger zaken te regelen. Ga heen!" Zuchtende gehoorzaamde Hildegard aan dit ca tegorisch bevel en verwijderde zich door dezelfde deur, waardoor zij zoo onopgemerkt de kamer der gravin binnengekomen was, op welk recht zij in jeugdigen overmoed reeds als kind aan spraak had en waarvan zij nu weer gebruik maakte. Toen de deur achter Hildegard gesloten was, zat de blinde nog een oogenblik te wachten, ol zij de heerendie zoo even het salon verlaten hadden, ook hoorde terugkeeren. Toen dit niet gebeurde, schelde zij den kamer dienaar, die ook terstond verscheen, met de bood schap, dat de heeren hunne grOeten aan mevrouw de gravin verzochtenomdat het gehoorde hen noopte grooten spoed met de verdere behandeling der zaak te maken. „Het is goed," knikte de gravin tevreden gesteld. „Laat Laurette hier komen Als een loopend vuur verspreidde zich het ge rucht van het gruwelfeit, in 'tpark van Lorach voorgevallen, door den geheelen omtrek. Onge looflijk klonk het bericht, dat men in de persoon van de gezelschapsjuffrouw, die zich de algemeene achting en liefde had verworven de vermoede lijke moordenares reeds naar de gevangenis ge bracht had, en het stomme Netje, intusschen onder bescherming van den pjedikant van Rothensee die evenzoo in de vreeslijke gebeurtenis gewikkeld moest zijn, tot dusverre nog had achtergehouden, daar niemand behalve de gezelschapsjuffrouw een verstaanbaar gesprek met haar kon voeren. Terwijl de commissaris van politie reeds vast overtuigd was van de schuld der aangeklaagde, koude de assessor Mcinecke, aan wien de gewich tige pust van crimineelen rechter opgedragen was, deze overtuiging niet deelen. Daarentegen ging hij van de meening uit, dat de vlucht der gezel schapsjuffrouw naar de pastorie hare schuld in een zeer twijfelachtig licht stelde, omdat zulk een bloedige daad haar in elk geval verder uit dien omtrek zou verdreven hebben. Indien zij werkelijk een minnehandel had met graaf von YValdstein, hetgeen de gravin von Lörach en de commissaris als zeker aannamen, waarom dan een poging tot moord op den geliefde gewaagd „Ijverzucht!" meende de politiebeambte. „Waartoe had de graaf intusschen een rendez vous met de vreemdelinge in 't park der gravin, waar hij door zijn geliefde verrast kon worden? En is het niet even aannemelijk, dat de moorde nares na de gruweldaad volbracht te hebben, eer der naar het kasteel teruggekeerd zou zijn, in plaats van door de vlucht te nemen dadelijk de verdenking op zich te laden „Wij zullen zien," zeide de commissaris onge duldig, „leg haar op het juiste oogenblik den ring en het moordwapen voor." Ofschoon ongesteld, zoowel van het vreeslijke geval als van de verschrikkelijke aanklacht, ver scheen Mathilde toch met de kalmte der onschuld voor den rechter, die, toen hij haar te zien kreeg, hoe langer zoo meer in zijn twijfel versterkt werd. Na de gewone formaliteiten, waarop de aange klaagde even bezadigd als waardig haar antwoor den gaf, ging de assessor eerst tot hare vlucht over, waarvan zij de reden hem op begrijpelijke en bondige wijze meedeelde. Natuurlijk moest zij daarbij ook' de ontdekking van het dagboek aanroeren, eene omstandigheid, waarin de rechter een levendig belang scheen te stellen. „Gij kunt u dus met het doofstomme kind op een verstaanbare wijze onderhouden, mejuffrouw?" vroeg hij verder. „Ja," antwoordde Mathilde, „toen ik, met ver lof van de gravin, het geheel verwaarloosde on gelukkige schepsel tot mij nam, beproefde ik haar door karakteristieke teekens, zooals ik ze eens op een doofstommen-instituut gezien en in mijn geheugen geprent had, met het noodzakelijkste van het leven bekend te maken. Het kind was lee zaam en zeer gevoelig voor liefde, die zij zeer weinig in haar treurig leven ondervonden had. Zoo leerden wij elkander langzamerhand begrn- pen en waren wij in staat, ouidat zij mij op mijne wandelingen ats een hond volgde, ons zeer levendig met elkander te onderhouden. Ik ben zoo tot de ontdekking gekomen, dat niet Netje, maar de kamerdienaar mij het boek ontfutselde en de aanklacht toen op' het kind geworpen heeft, dat zich natuurlijk tegen niemand verdedi gen kon." „Daarvan ben ik thans eveneens vast over tuigd," sprak de assessor; „het kind heeft den diefstal gezien en is daarvoor door den kamer dienaar opgesloten. Iladt gij in dat dagboek wel licht ook aanmerkingen op de gravin gemaakt." Dat kan ik niet ontkennen, mijnheer de as sessor liet boek was om zoo te zeggen mijn eenige vertrouweling in mijne verlatenheid." „Natuurlijk," knikte de rechter; „dus daarom werdt gij 'opgesloten en als een gevangene be handeld. En ue doofstomme bood u in dien on geluksnacht de gelegenheid tot vluchten aan?" Ja." Waart gij toch tc huis gebleven, waarde juf frouw En hoezeer mij ook uw toestand van harte leed doet, ja hoezeer ik ook de zedelijke overtuiging heb van uwe onschuld, zal ik u toch moeilijk kunnen redden, als ik aan de verplette rende bewijzen denk, die tegen u getuigen, en die gij door uwe vlucht zelve tot een onbreek bare keten hebt gemaakt." „Ik begrijp u niet, mijnheer!" antwoordde Ma thilde, hem gètroffen aanziende. „Van welke be wijzen spreekt gij? Ik heb de verschrikkelijke aanklacht, die mij bezwaart, zoo dwaas, zoo mon sterachtig en waanzinnig gevonden, dat zij in waarheid tot op dit oogenblik mij mijn innerlijke rust niet heeft kunnen ontnemen." „En gij kondet gelooven, juffrouw, dat wij zon der voldoende bewijsgronden een dame van uw naam in hechtenis genomen zouden hebben Kent gii dezen stok Dit zeggende, haalde hij het moordwerktuig onder de°tafel te voorschijn en legde het plotse ling voor haar. Mathilde wierp een blik op het wapentuig en schudde toen rustig met het hoofd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1