BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Portugal. Engeland. Duitschlancl. Italië. Servie. Amerika. BINNENLAND. In de zaak der ontploffing van de kardoe zen te Antwerpen heeft het hof van appèl te Brussel de gevangenisstraf, uitgesproken tegen den voornaamstcn beschuldigde Cor- vilain verhoogd van twee tot vijf jaren en zes maandenen ook alle eischen tot scha deloosstelling welke den slachtoffers waren toegestaan, verhoogd. Te Parijs is in beslag genomen eene groote uit Engeland afkomstige bezending photographieSn, voorstellende den jongen her tog van Orleans in Fransche uniform en houdende in de hand de driekleurige vlag met den Gallischen haan gekroond. De gemeenteraadszitting, Zaterdagavond te Nimes gehouden was weer even onrustig als de vorige. Eerst na voor de derde maal opgeroepen te zijn, hadden de leden aan de stem van den burgemeester Pascal gehoor gegeven. De Bernis, monarchistisch afge vaardigde, tevens lid van den raad, was ook aanwezig. Een der leden, Bariet, las een motie voordie niet bepaald vleiend voor den burgemeester was. Het publiek, dat talrijk opgekomen was, gaf op allerlei wijze zijn afkeuring te kennen over den burgemeester! Te middernacht nadat de zitting reeds tweemaal was geschorst, wilde de burgemeester een nota voorlezen die hij in zijn kabinet had opgesteld. De leden lieten hem echter niet aan het woord komen en het publiek riep „weg met hem gooi hem de deur uit Te halt twee werd de zitting onder een vreeselijk misbaar ge sloten. Op den Portugeeschen staatsspoorweg bij Vendas Revas is eer. losgeraakt gedeelte van een spoortrein op een hellenden weg in botsing gekomen met een personentrein. Een conducteur werd gedood en dertig reizigers bekwamen verwondingen. Het rapport der Times-Parnell commissie beslaat zestig bladzijden en is door de rechters onderteekend, die dus met hun naam voor de onpartijdigheid instaan. Het eindoordeel is een voor Parnell hoogst bevredigend, want het spreekt hem en andere leden des parlements van de aanklacht vrij en noemt hen alleen schuldig op andere punten van ondergeschikt belang (alleen Michaell Davitt wordt genoemd als lid van de Landliga, dus fenian) Parnell c.s. worden ontheven van de beschuldiging van gebrek aan oprechtheid in hun protest tegen de mis daad in het Phoenixparkde Parnell toege schreven brieven worden valsch genoemd, doch de aangeklaagden worden indirect aan opwekking tot geweld schuldig verklaard. Erkend wordt ten slotte dat Parnell met de zoogenaamde „invincibles" niet in betrekking stond. Men ziet dus, dat ook de regeeringsman- nen niet gansch en al terneergeslagen be hoeven te zijn, want wel is bewezen dat Parnell vrij is van de smetten, door de Times op hem geworpen, maar indirect noemt men hem en zijn partijgenooten zedelijk schuldig aan de Iersche beweging tot losscheuring van Engeland langs onwettigen weg. Elck wat wils dus Reeds heeft Parnell aan de regeering ge vraagd wat zij ten aanzien vau de Times- Parnel-comtnissie denkt te doen, voor zoover zijn partij betreft en minister Smidi ant woordde, dat de regeering het rapport nog niet nader in behandeling heeft kunnen ne men. Parnell diende daarop een amendement in op het adres ter beantwoording van de troonrede, in welk amendement de in Ierland gevolgde politiek wordt gelaakt. Bij den internationalen schaatsenwedstrijd te Berlijn is na een prachtigen rit de Hol lander G. Jurrjens voorgebleven op de baan van 4000 meter, die hij aflegde in 8,34 min., de Noordsche rijder Olsen volbracht de baan in 8,348/5 min. Jurrjens bleef ook op de baan van 2000 meter overwinnaar, in 4,5 min. waarbij Olsen viel. De prijzen bestonden in kostbare kunstvoorwerpen. Bijna elke dag brengt tegenwoordig dank zij den, keizer, eene verrassing. Sedert lang werden er klachten aangehe ven, dat er in het leger bij het exerceeren van de recruten velerlei verkeerdheden be stonden en veelvuldig mishandelingen voor kwamen. Terwijl er vroeger, zoodra het een of andere blad het waagde, deze zaken aan te roeren, de strengste vervolging tegen zoo danig blad werd ingesteld, vaardigde thans keizer Wilhelm II eene gestrenge kabinets order uitwaarin het feit der mishandelin gen erkend wordt, maar tegelijkertijd met grooten nadruk ter kennis van het leger wordt gebracht, dat de keizer zoo iets niet meer dulden wil, want „in mijn leger moet aan eiken soldaat eene rechtvaardige en waardige, en met de wet overeenstemmende behandeling ten deel vallen daar dit den wezenlijksten grondslag vormt voor opgewekt heid tot den dienst, toewijding aan het be. roep, zoomede voor liefde en vertrouwen." De bekende sociaal-democratische agi tator en vroeger lid van den Berlijnschen gemeenteraad Fritz Görcki is wegens het ma ken van valsche wissels en verduistering door de politie in hechtenis genomen. Koning Humbert heeft den keizer van Oostenrijk uitgenoodigd de voorjaars-ma noeuvres van het Italiaansche leger te komen bijwonen. Keizer Frans Jozet heeft deze invitatie nog niet aangenomen, doch gaf de toezegging, haar ernstig in overweging te zullen nemen. Hij is koning Humbert, zijn bondgenoot, een tegenbezoek schuldig, doch kan dit als katholiek vorst niet te Rome brengen. De Italiaansche bladen bevatten nog dagelijks bijzonderheden over het droevige ongeval te Castiglione della Valle, een dorpje van 250 inwoners, op twintig kilometer van Perugia gelegen. De leerlingen der dorpsschool zouden 9 Februari, des avonds om half acht in eene bovenzaal van het schoolgebouw eenige tooneelstukjes opvoeren. Op het be paalde uur was het zaaltje gevuld met 130 toeschouwers, de muziek stond gereed de eerste tonen te doen weerklinken, de jeugdige acteurs wachtten in spanning, toen men plot seling een vreeselijk geraas hoorde. De balk die den vloer stutte, was gebroken cn allen storten naar de onderverdieping, die insge lijks inzakte en een honderdtal personen meesleepte. Op hetzelfde oogenblik vielen twee zijmuren in en bedolven de ongelukkigen onder de puinboopen. Het is onmogelijk de ontsteltenis en verwarring te beschrijven. Terwijl een boer naar Perugia gezonden werd om hulp te halen, begon men van buiten aan het reddingswerk nadat men de deuren met bijlen had opengeslagen. Weldra waren de autoriteiten op de plaats aanwezig en was de arbeid in vollen gang, met behulp van een escadron cavalerie en een aantal medische studenten uit Perugia. Er werden zestien lijken opgegraven en 65 zwaar ge wonden. Merkwaardige reddingen kwamen ook hier voor. Een man en vrouw waren laat gekomen en hadden slechts vlak tegen den muur eene plaats kunnen vinden. Ineens zagen zij voor hunne oogen alles wegzinken. Zij konden de trap bereiken en het eerste wat zij beneden zagen, waren hunne beide zoontjes, die onder de spelers behoorden en nagenoeg ongedeerd gebleven waren. Een ander had zich geen rekenschap gegeven van wat er gebeurde, maar bemerkte plotse ling dat hij niet recht zitten kon omdat er een zwaar gewicht op zijne schouders drukte; langzamerhand kwam hij tot bewustzijn en redde zijne moeder en zuster, hoewel beide zwaar gewond. Een klein meisje van zeven jaren kroop tusschen de lijken, gewonden en puinhoopen door en redde door haar moedig gedrag niet alleen zichzelve, maar ook een vijfjarig zusje, dat zij krampachtig bij de hand hield. De minister van oorlog deed Zaterdag in de Skupschtina een voorstel om de regeering te machtigen de belastingen gedurende ver scheiden jaren te verhoogen; wat daardoor gewonnen wordt wilde hij voor uitrusting van het leger gebruiken. Zooals men zich zal herinneren, hiel den verscheiden Servische officieren in het militaire casino te Belgrado onlangs een vergadering, om te protesteeren tegen de vermindering der soldijen, waartoe de re geering besloten heeft. Alle officieren, die aan die vergadering deelnamen, zijn thans disciplinair gestraft. Vrijdagavond is het universiteitsgebouw te Toronto in Canada, bijna geheel doorbrand vernield. Er zou een feest plaats hebben, waartoe het gebouw met vlaggen en slingers van groen versierd was en met een aantal petroleumlampen verlicht zou worden Bij het aansteken vloog een dier lampen in brand en spoedig stond alles in lichtelaaie. Van de boekerij, die 33,000 deelen bevatte, zijn slechts een honderdtal gered, van het museum is niets behouden. De geldelijke schade njoet meer dan een millioen dollars bedragen. WAALWIJK, 19 Februari 1890. Wij ontvingen gisteren namiddag een te legram van den volgenden inhoud Z M. de koning heeft het besluit getee- kend, waarbij aan den heer Keuchenius eer vol ontslag is verleend, en in zijn plaats be noemd tot minister van koloniën minister Mackay en tot minister van binnenlandsche zaken het tweede-kamerlid De Savomin Loh man. De staatscourant bevat heden het officieel bericht. Maandag 24 dezer zullen de nieuwbenoemde ministers hunne portefeuilles aanvaarden. ^2^ Heden, bij gelegenheid van 's koning ver jaardag, wappert de nationale driekleur van het raadhuis, den gemeententoren en eenige particuliere huizen, en wordt de gemeenle klok geluid. Nadat verleden Zaterdag eene vergade ring was gehouden van de beide wethouders met de leden der trottoir-commissie (de bur gemeester was ongesteld,) is Maandag voorgoed begonnen met het rooien der boomen aan de Noordzijde der straat, wes telijk gedeelte. Naar wij vernemen komen overal jonge boomen. Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft aanbiedingen gevraagd voor het leve ren van a. 1280 M. hardsteenen trottoirbanden 26 X 28 cm. van Petit Granitminste in schrijver Felix v. Wij lick cie, te Luik A 1,71 per M. b. 23O.000 vlakke waalstraatklinkers; minste inschrijver Ratering Arntz, te Nijmegen k 12,20. Ds. W. van Elden, alhier, heeft be dankt voor het beroep naar Egmond aan Zee en nog geen besluit kunnen nem^n om trent dat naar Deurne. /V De velschillende door ons voor Vas tenavond aangekondigde concerten en voor stellingen zijn goed bezocht geweest en heb ben uitstekend aan de verwachting voldaan, 't Is overigens met de carnavaldagen hier in lange niet zoo druk meer als vroeger, daar zeer velen tegenwoordig elders een kijkje gaan nemen. Van ongeregeldheden hebben wij gelukkig niets bijzonders vernomen. De tweede kamer der staten generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 25 Februari aanst. te 2 uren. Z. H. de Paus heelt, zooals wij onlangs reeds mededeelden, de bisschoppen over de geheele wereld gemachtigd om, wegens het heerschen van de influenza in Europa, voor zekeren tijd, te hunner beoordeeling, geheele of gedeeltelijke dispensatie te verleenen, zoo wel van het vasten als van de onthouding (Vrijdag en Zaterdag.) Z. I). H. de bisschop van 's Bosch heeft tot nader intrekking geheele dispensatie verleend. Bij kon. besl. zijn o. a. benoemd tot ridders in de orde van den Ned. Leeuw mr. Th. A. van Bommel, off. van justitie bij de arr. rechtbank te 's Bosch, en jhr. mr. L. B. C. L. van Sasse van IJsselt, aud. mil. te 's Bosch. Uitvoering der arbeidswet Eindelijk zijn thans de 3 inspecteurs be noemd, belast met het toezicht op de uit voering der „wet tot het tegengaan van over- matigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen." Als zoodanig zijn benoemd de heeren H. W. E. Struve, in genieur der eerste klasse van het stoomwe zen te Amsterdam dr. H. F. Kuyper, leeraar in de scheikunde aan de rijks hoogere bur gerschool te Zwolle en A. D. P. V. Van Löben Seis, laatstelijk ingenieur van het wa terschap de Berkel, te Zutfen. De commissaris des konings in deze provincie heeft bij eene algemeene aanschrij ving de aandacht der gemeentebesturen ge vestigd op het verschijnsel, dat in verschillen de gemeenten in de laatste maanden gevallen van hondsdolheid zijn voorgekomen, 's Ko nings commissaris vindt hierin aanleiding te wijzen op de noodzakelijkheid, dat tegen die gevaarlijke ziekte, welke niet zelden ook voor menschen noodlottige gevolgen heeft, met meer dan gewone zorg worde gewaakt. Een eerste vereischt daartoe is eene nauw gezette handhaving der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad no. 110), die gewichtige verplich tingen oplegt, niet het minst aan de bur gemeesters en waarom zij worden ver zocht die wet steeds met den meesten spoed en klem uit te voeren. De provinciale veeartsen zijn tevens uit genoodigd, ieder in zijn dienstkring, mede zooveel mogelijk toe te zien en te bevor deren dat de wet tot vaststelling van bepa lingen l ij het voorkomen van hondsdolheid en de ter uitvoering van die wet gegeven voorschriften en wenken, nauwgezet worden nageleefd. Door een groot aantal belangstellenden bij den graanhandel te Amsterdam en te Zaandam is aan de tweede kamer een adres gericht, om aan te dringen op de verwer ping van het ontwei*p-Bahlmann als schade lijk voor den handel, voor den landbouw en voor den werkman. De helft van de honderdduizend uit de staatsloterij heeft vijfendertig Gorcummers een buitenkansje bezorgd. Zeventien socie- teitsleden elk 5()0, veertien onderofficieren elk meer dan 600 pop, terwijl nog enkelen een twintigje mochten omruilen voor het hun toekomend aandeel. Eergisteren is te Waspik door een rij tuig overreden de hoogbejaarde M wonende te Waspik, die, doof zijnde, waarschijnlijk het rijtuig me»" hoorde, maar het ook niet zien kon daar de voerman geen licht had opgestoken. Nog nooit is er te Rozendaal een tijd geweest, dat er zooveel verkoopingen van varkens werden gehouden als thans. Geen week gaat voorbij of er hebben twee, soms drie verkoopingen plaats. Over het algemeen worden de varkens duur verkocht, vooral dragende zeugen gelden f 70 a f 85, loop varkens f 18 k 30 en biggen f7 a f 16. De boeren in Rozendaal en den omtrek leggen zich algemeen toe op de varkensteelt daar zij beginnen in te zien, welke goede uitkomsten zij oplevert. Nu door de Rotter- damsche export-slachterij in die streken bij na alle vette varkens zijn opgekocht is de prijs thans hooger dan ooit. In de onmiddellijke nabijheid van het station te Hilversum had Maandag morgen een ontsporing plaats. Twee goederentreinen schijnen tegen elkander opgeloopen te zijn en hebben eene niet onaanzienlijke schade aangericht. Steenkolen, cokes, stukken hout, deelen van wagens lagen over den weg ver spreid en maakten de hulp van vele arbeiders noodzakelijk. Zij weerden zich dan ook dap per, hetgeen evenwel niet beletten kon, dat de treinen in de richting Amersfoort ver traging ondervonden. Eerst tegen den middag kon de gewone dienst vervolgd worden. Autoriteiten waren spoedig ter plaatse aan wezig. Behalve materieele schade valt geen ander verlies te betreuren. De voerman van S. te Tilburg, had Zaterdag het ongeluk, bij het springen op zijne kar te struikelen, zoodat hem de raderen over beide beenen gingen. Zijn toestand is gevaarlijk. Zondag nacht om een uur verbrandde eene in de kom van het dorp Sint Maarten staande boerenwoning, toebehoorende aan den heer W. Schermerhorn en bewoond door J. Commandeur. Het vee, uitgezonderd twee varkens, werd met moeite gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Oorzaak tot heden onbekend. Bij een minder gunstigen wind waren de onheilen niet te overzien ge weest. De 60jarige landbouwer S. Alberts, 10 minuten buiten Venloo woonachtig, had Zondagavond, vermoedelijk door de duister nis misleid, het ongeluk bij zijn huis in het water te vallen en te verdrinken. Zondag morgen werd aan den Leeweg onder de gemeente Naaldwijk, het lijk ge vonden van den idioot Dirk v. d. Ven, te Honselersdijk. De ongelukkige, die ernstig aan influenza had geleden, was Zaterdag uitgegaan om zijn gewone tochten in den omtrek te doen. Den nacht bracht hij bij een boer door, waar hij afgemat aankwam; 's morgens zeer vroeg schijnt hij zijne rust plaats verlaten te hebben en te water ge raakt te zijn. Hij werd althans doornat, met bebloed hoofd en bemorst met slijk en wier, op den weg gevonden. Dirk was een zacht aardige ongelukkige, die niemand leed deed en bijzender veel van kleine kinderen hield. Tusschen de stations Seppe en Hoeven is Maandag morgen eene vrouw, die hoogst waarschijnlijk de treksluitboom heeft geopend van een overweg om de sporen over te gaan, door een trein overreden en onmiddellijk gedood. In den nacht van 14 op 15 dezer heeft men zich door^ het breken van eene glasruit toegang verscliaft tot R. K. keikgebouw te Broek-Sittard. De offerbussen zijn openge broken en van haren inhoud beroofd. Reeds Zaterdag mocht het den wachtmeester der maréchaussée te Sittard gelukken, den dader op te sporen en tot volledige bekentenis te brengen. Het is de 15jarige Henri Tummers van Broek-Sittard, die niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd zich reeds aan meer dief stallen schuldig maakte. Het uit de offer blokken ontvreemde had hij achter een boom op het kerkhof verborgen. De knaap is naar Maastricht overgebracht en daar ter beschik king van den officier van justitie gesteld. Men meldt uit Oldenzaal van 15 dezer. Hedenmiddag is de personentrein van Hen- geloo alhier door verkeerden wisselstaud op eene verkeerde liin geloopen tegen een paar kolen- en houtwaggons, waar eenige arbei ders bezig waren te lossen de arbeiders za gen het gevaar en wisten nog intijds van de waggons te springenéén is er slechts licht gewond, de reizigers kwamen allen met den schrik vrij. De locomotief en tender zijn beschadigd, en van de kolen en hout waggons is één geheel stuk en de andere zwaar beschadigd. De loop der treinen heeft geen noemenswaardige vertraging ondervon den. Het is niet te verwonderen, dat daar eens een ongeluk gebeurd is, want voor de bediening van eenige wissels en een zeer drukken overweg is slechts één man aan wezig. De heer T., te Almeloo, verzond jl. Donderdag per trein van 3#30 namiddag van daar eene kat naar Rheine, zijnde een af stand van 12 uur. Het nieuwe logies scheen de kat niet te bevallen althans dienzelfden avond te ruim twaalf uren meldde zij zich aan de deur des afzenders te Almeloo we der aan. In den Prins-Hendrikpolder op Tessel is het dochtertje van eenen veldarbeider van een vlonder in de sloot geraakt. Eer het kind, dat slechts vier jaren telde, gered kon worden, was het reeds dood.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2