Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Bulgarije. Rumenie. BINNENLAND. dige verwachting leven, dat hij zal worden teruggeroepen. In het lagerhuis heeft de heer Clarce een amendement voorgedragen, strekkende om in Schotland een parlement op te richten tot onderzoek van de Schotsche aangelegenheden. De beraadslaging hierover is verdaagd tot den volgenden dag. In het lagerhuis heeft de heer Fergusson medegedeeld dat de kroonjuristen een advies hebben uitgebracht, volgens hetwelk de koning van Portugal niet het recht had de concessie voor den Lourengo - Marquez spoorweg ver vallen tè verklaren. Het is niet juist dat er manoeuvres der vloot in den omtrek van Gibraltar hebben plaats gehad. Blijkens een telegram uit Ismaïla, is de vaart door het kanaal van Suez gestremd. In het graafschap Kent, nabij de boor- werken voor den Kanaaltunnelis een steenkolenbed ontdekt, hetgeen allerbelang rijkst is voor het enorm kolenverbruik van Londen, daar de meeste steenkolenmijnen veraf gelegen zijn, waardoor de vervoer kosten zwaar drukken. Twee talrijk bezochte vergaderingen van Duitsche werklieden te Londen hebben motien aangenomen tot goedkeuring van 's keizers plannen ter zake van een arbeids- congres; dit geschiedde echter niet zonder heftigen tegenstand der anarchisten, waardoor zelfs eene meeting voor een oogenblik in eene vechtpartij ontaardde. De anarchisten stelden voor den keizer te telegraleeren, zich niet met andermans zaken te bemoeien en het volk te trachten te bedotten, maar liever de aan Frankrijk ontstolen milliarden terug te geven. Deze beleedigende voorstellen kwamen echter niet in stemming. Het Canadaseh parlement verwierp het voorstel tot handhaving van de Fransche taaiprerogatieven in de Noordwestelijke pro vinciën. Kardinaal Manning heeft een onder houd gehad met Tom Mann over de weder uitgebroken gedeeltelijke werkstakingen. De socialist Tillett tracht de leden der Union te- bewegen eerst te trachten door onderhan deling tot het gewenschte doel te geraken en zich niet bij de nu werkstakenden aan te sluiten. Zooals reeds vroeger gemeld, vroeg kapi tein O'Shea eenigen tijd geleden echtschei ding aan terwijl hij Parnell beschuldigde in ongeoorloofde betrekking tot zijne vrouw te hebben gestaan. De wijze waarop drie dagbladen, de Free man's journal, van Dublin, de Star en de New-York Herald, beide io Londen ver schijnend, zich over deze aanvrage om echt scheiding uitlieten en de commentaren, die zij er op leverden, waren oorzaak dat kapitein O'Shea tegen genoemde bladen een gerech telijk vervolging instelde. Dinsdag diende deze zaak voor de rechtbank, die de Star en de New-York Herald vrijsprak, doch de Freeman's Journal, wegens beleediging tot f 1250 boete en in de kosten veroordeelde. Onder het opschriftEen voorteeken, schrijft de Freisinnige Zeitung van Eugen Richter: Naar wij uit goede bron vernemen, heeft er in het paleis van den rijkskanselier in de Wilhelmstrasse op last van Bismarck eene nauwkeurige opneming plaats van dat gedeelte van den inventaris, hetwelk niet uit de rijksmiddelen, maar uit de eigen kas van den kanselier in den loop der jaren is aan geschaft, ten einde het over te brengen naar Bismarck's particuliere woning, voor 't geval dat hij als rijkskanselier mocht aftreden. In den Reichsanzeiger wordt de lijst openbaar gemaakt van de personen, die uit genoodigd zijn deel te nemen aan de beraad slagingen der atdeelingen van den raad van state daaronder zijn, één slotenmaker, één schrijnwerker, één polijster, één directeur eener ijzersmelterij, één fabriekseigenaar en ook de rijksdag-afgevaardigde Hitzo. BERLIJN21 Februari. Bij de verkie zingen voor den rijksdag hebben gisteren in bijna alle groote steden de sociaal democraten hunne candidaten aanstonds gekozen gezien of hen in herstemming gebracht. In het algemeen is het aantal herstemmingen zeer groot. Desniettemin mag toch nu reeds de slotsom getrokken worden, dat de vroegere regeeringsmeerderheid der Kartell-partijen ge broken is, tenzij er nog zeer merkwaardige verkiezingsresultaten van het platteland bekend of later bij de herstemmingen verkregen mochten worden. Het meest hebben de ge matigde middenpartijen geleden. Tot op 't oogenblik zijn er 19 sociaal-democraten ge kozen, en meer dan 30 hunner komen er in herstemming. Het hier verschijnende socialistische Volks- blatt zegt irotsch„De sociaal democratie heeft gisteren te Berlijn met het Duitsch- vrijzinnige Mai chesterdom afgerekend, en de phrase, dat Berlijn de bakermat van den Duitsch-vrijzinnigen Fortschritt is, heeft thans haren klank verloren." Het programma voor de beraadslagingen der internationale conferentie, door Zwitser land bijeengeroepen ter behandeling van het arbeidersvraagstukbehelst tal van punten zooals verbod van Zondagswerk bepaling van een minimum-leeftijd voor kinderen, die tot werk in de fabrieken gebezigd wórden vaststelling van het aantal werkuren als maximum voor jeugdige arbeidersverbod om kinderen en vrouwen in voor de ge zondheid schadelijke fabrieken aan het werk te zetten. Ook zal de conferentie beraad slagen over de wijze, waarop aan de door haar te nemen besluiten uitvoering moet wor den gegeven. De Hongaarsche rijksdag zal tot de op richting van een gedenkteeken voor graaf Andrassy besluiten. De beide kamers van den rijksraad hebben besloten de begrafenis „in corpore" bij te wonen. De zittingen zijn tot de begrafenisplechtig heid, die Vrijdag plaats heeft gehad, verdaagd. In de marmeren-vestibule van het paleis der akademie, is graaf Andrassy's lijk ten toongesteld geweest. Uit Hongarije wordt aan aan de Daily News gemeld, dat er in Gallicie eene ern stige beroering tegen de grondeigenaars heerscht. De boeren rooiden een woud, na de bewakers vermoord te hebben. De inmenging van de Bulgaarsche regee ring in de benoeming van Photivs tot me- tropolitaan van Philippopel door het Griek- sche patriarchaat in Constantinopelwordt als een moreel succes van de tegenwoordige regeering beschouwddaar dit de eerste maal is dat het Grieksche patriarchaat te Constantinopel met het kabinet Stambulow in overleg treedt. De langste parlementaire redevoering ter wereld is dezer dagen in de Rumaansche kamer gehouden door den volksvertegen woordiger Blahremberg. Zij nam verscheidene zittingen in beslag en duurde niet minder dan 36 uren. Men heeft berekend dat de door hem gesproken woorden gedrukt en achter elkaar gezet een lengte zouden beslaan van 2160 meter. En die geweldige stroom van welsprekend heid is vruchteloos uitgestortWant Blah remberg sprak vóór het in staat van beschul diging stellen van den minister Bratiano en de kamer verklaarde zich daartegen met groote meerderheid van stemmen. Jaarmarkt"",te Waalwijk op Woens dag 26 Februari. WAALWIJK, 22 Februari 1890. Bij gelegenheid van Hoogst Deszei fs 73en verjaardag zond de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien een telegram van gelukwensching aan Z. M. den koning, die onmiddellijk per telegraaf zijnen dank deed betuigen aan het gezelschap. De maréchaussée K. A. Albersvan de brigade alhier, is bevorderd tot brigadier. In de Langstraat bleefbij meer aan bod, de stemming voor leverantiehooi dezelfde en hadden de afleveringen slechts langzaam plaats tegen prijzen van f 10, 8 en 5 a 6 per 1000 Vs Kg-> naar gelang het le of 2e ^ua" liteit of schraal hooi betrof. Intusschen oefent de trage handel, zoowel als de geringe prijs, reeds merkelijk invloed op de buiten huur zijnde hooilanden uit. Stroo met goeden handel f 8 A 9 per 1000 V3 Kg. Pulp wordt nog steeds van den Goenendijkonder Oosterhout, voor f 1,25 per lüO Kg, aange voerd. Met den handel in aardappelen in de Bo- ven-Langstraat blijft het traag gaan, ook be staat er veel concurrentie met de rondventers uit net Land van Heusden. Ze gelden naar qualiteit van fl.80 tot f2.50 per Hl., doch worden grootendeels bij kleine maat tegen 10 k 15 ct. per 5 L. naar q laliteit verkocht. Het gerechtshof te 's Bosch heeft uit spraak gedaan in zake A. P., oud 33 jaar, schoenmaker te Sprang, appelant van een vonnis der rechtbank aldaar. Dat vonnis is bekrachtigd, bekl. schuldig verklaard aan: a. poging tot doodslag, waarbij het voornemen des daders zich door een begin van uitvoe ring heeft geopenbaard en de uitvoering al leen tengevolge van omstandighedenvan zijnen wil onafhankelijk, niet is voltooid, en b. wederspannigheidlichamelijk letsel ten gevolge hebbende, en veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Bij de onbereden korpsen worden de miliciens van de lichting van het vorige jaar, voor wie de eerste oefeningstijd op 10 maan den is teruggebracht, den 28e Febr. e. k. in het genot van onbepaald verlof gesteld. In de Schilderijen Verloting van 50 cents zijn de prijzen gevallen op: No 9, le prijs, No 33, 2e, No 23, 3e, No 68, 4e prijs. Op die van 25 cent No 147, le prijs, No 81, 2e, No 74, 3e, No 172, 4e, No 199, 5e, No 96. 6e, No 55, 7e, No 200, 8e, No 12, 9e, No 20, 10e prijs. De prijzen, die de heer Jurrjens te Berlijn bij den schaatsenwedstrijd won, zijn: een groote gouden en een zilveren medaille. Verder een kolossale drinkhoorn een een fraai pièce de milieu. Te Hamburg behaalde hij mede den lsten prijs. Men meldt uit Helmond: Op vastenavond, Dinsdag, is alhier een bekend bedelaar bijgenaamd Cornelis Kuffers, waarschijnlijk ten gevolge van dronkenschap, in het water geraakt en verdronken. Natuur lijk, zouden wij haast kunnen zeggen, werd hij in het bezit gevonden van eene vrij aan zienlijke som gelds. Met hem is eene eigen aardige straatillustratie heengegaan, en wel de laatste van dit vroeger hier zoo ruim ver tegenwoordigd ras. Te Baarle-Nassau (N.-B.) is het huis bewoond door den herbergier P. O: geheel afgebrand. Meii slaagde er in den inboedel grootendeels te redden. Te Alkmaar is Woensdagmorgen kwar tier over zessen een hevige brand uitgebroken, in het stadhuis, hoofdzakelijk in dat gedeelte, waar de kantoren van de griffie der Arrond.- Rechtbank werden gehouden. Het bovengedeelte is aan de achterzijde geheel uitgebrand. Het geheele oude archief van de Hoornsche rechtbank en den burger lijken stand uit dit vroegere arrondissement is verwoest, doch het gedeelte, dat op Alkmaar betrekking heeft, is gelukkig gered. De schade is aanzienlijk. De brandweer heeft zich uitstekend gehou den. De geheele rechterlijke macht is aan het redden geweest, het museum Alkmaar heeft groot gevaar geloopen; het was daarom geheel leeg gedragen, doch het is te verwach ten, dat wel het een en ander beschadigd zal zijn, terwijl waarschijnlijk vele stukken uit het rechterlijk archief verloren zullen zijn. Het gebouw was verzekerd bij de firma De Jongh Co. Men meldt uit Nijkerk: Woensdagavond brak in de kom dezer gemeente een hevige brand uit in een stal, belendende aan de woning van de logement- en stalhoudster wed. A. van Hell Rz. In een oogenblik stond de stal in lichtelaaie en is, met een daar naast staanden stal, geheel uitgebrand; twee varkens en eenige kippen zijn daarin ver brand, het overige vee is gered. Het is aan de brandweer door haar krachtig optreden mogen gelukken het woonhuis, een daarbij staanden hooiberg en een pakhuis te be houden. Men meldt uit Noorbeek: Door den burgemeester alhier, bijgestaan door den gemeenteveldwachtei, werd 11. Dinsdag in zijne woning gearresteerd zekere P. I. T., beschuldigd van mishandeling van zijn huis baas en verdacht van valschheid in geschrif ten (eene schuldbekentenis, waarmede de arrestant zich bij een notaris had vervoegd Tilburg, 21 Febr. Heden werd alhier de nieuw gebouwde overdekte vischmarkt in ge bruik genomen. Het is een fraai gebouw bestaande uit eene overdekte galerij van 45 meter lengte, waaronder 20 uitstallingen met hardsteenen tafels. De galerij en het plein, dat door haar wordt omsloten, is bestraat met tegels, terwijl in het midden eene pomp en eene snijtafel geplaatst is. Het geheel is aan de voorzijde afgesloten door een sierlijk hek met twee poorten. Met de nieuwe over dekte botermarkt, die reeds langen tijd aan het goede doel beantwoordtvormt deze vischmarkt een waar sieraad voor onze ge meente, en er wordt hierdoor in eene drin gende behoefte voorzien. Loonopzand 21 Februari. De „influenza" wil hier maar niet wijkenintegendeel ze dringt overal in. Er zijn huizen waar er 4, 5 en 6 aan lijden. Behalve van de gewone verschijnselen gaat zij hier veel veigezeld van neusbloeding en diarrhée. Nog nooit heeft de dokter zooveel patiën ten gehad als in dezen tijd. Capelle, 21 Februari. Blijkens de laatst gehouden tienjarige volkstelling bestond het zielental dezer gemeente op 1 Januarijl. uit: 1289 Mannen en 1237 Vrouwen. Te zamen 2526. Brand in den stadsschouwburg te Amsterdam. Donderdag ochtend is te Amsterdam het gebouw van den stadsschouwburg op het Leidsche plein afgebrand. De brand moet omstreeks kwart voor vij ven ontstaan zijnmet juistheid is hierom trent echter niets te zeggen. Te half vier had de dienstdoende brandwacht het ge heele gebouw inwendig nog geinspecteerd, maar geen onraad bespeurd. Te 5 uur 55 werd de brandweerpost aan het Leidsche plein gealarmeerd door een agent van politie. De mannen der brand weer, die de wacht hadden, snelden onmid dellijk het plein op, en zagen aan de rech terzijde van het gebouw daar waar het tooneel zich bevond de vlammen reeds uit de kap uitslaan. Onmiddellijk werd hier op naar alle brandweerposten een hevige uitslaande brand gesignaleerd, waarop van alle zijden de stoomspuiten, met stoom op, kwamen aanrennen. De brandladder van den schouwburg werd echter intusschentijds reeds opgesteld, terwijl de eerste slang aan de Vechterwaterleiding was aangesloten. Maar alles was te vergeefs. Een brandwacht drong nog een oogenblik de groote zaal binnen, maar was gedwongen voor rook en vuur de wijk te nemen. Binnen korten tijd was nage noeg het gansche materieel van de brandweer om en bij den schouwburg opgesteld en wer den er enorme massa's water over en in het gebouw uitgestort, maar in weerwil daarvan geleek de schouwburg in korten tijd eene vuurzee, waartegen niet te strijden viel. De schouwburg bleek reddeloos verloren. Van nu af moest het werk der brandweer zich bepalen tot pogingen om de omliggende huizen te bewaren. Het American-hotel werd aan den nok, ter plaatse waar het Belvédère is, door de hitte in brand gezet, maar aan de brandweer gelukte het, dit onheil in zijne geboorte te stuiten. Dat het hotel behouden is gebleven, mag waarlijk een wonder heeten; want behalve de blakerende werking van de hitte, was er een ander gevaar, doordien de brandende stukken hout op het dak van het hotel neervielen. De talrijke logeergasten werden dank zij de kalme en voorzichtige wijze, waarop de heer Völlmar, de directeur van het hotel, hen wekte voor de bij die gelegenheden steeds voorkomende agitatie en schrik be hoed. Hetzelfde was het geval met het hoek huis tegenover de linker achterzijde van den schouwburg. Tegen half acht was er van het inwendige van het gebouw niets staande gebleven. Van het Belvédère van het American hötel kon men voor zoover de massa's rook dit niet beletten, in de vuurzee zien, wat een prach- tigen aanblik opleverde Het hotel zelf heeft inwendig buitengewoon geleden door het water. Maar in dergelijke gevallen is het voor eene brandweer geraden met grof geschut op te treden; en daaraan is wellicht het behoud van het hotel te danken. Van den inventaris van den schouwburg is niets kunnen gered worden, dan de boeken van den directeur, den heer Stumpff, en de kas. Maar de kostbare bibliotheek van de Ver- eeniging „Het Nederlandsch Tooneel", als mede de garderobe der artisten zijn verbrand. Voor het personeel dus mede is de brand eene ramp. De gasfitter, een man die zijne spaarpenningen, omstreeks f 5000 thuis niet veilig achtendze in den schouwburg had opgeborgen is van zijn kapitaaltje beroofd en was radeloos. Den vorigen avond werd in den schouw burg opgevoerd„De terugkomst van den koloniaal. Aan het slot kwam er in het stuk eene apothéose voor, waarbij eene verlichting was aangebrachtdie met behulp van de gewone brandbare draden werd ontstoken; ook werd er bengaalsch vuur gebruikt. Als altijd, was daarbij echter de brandwacht aan wezig In hoeverre dit echter in verband kan staan met den brandis niet te zeggen. Natuurlijk dat eene groote menigte men- schen vroegtijdig op en bij het Leidsche plein geschaard stond, om den brand gade te slaan. Het tramverkeer was geruimen tijd gestaakt. De politie handhaafde de ordeen de brandweer weerde zich gelijk altijd dapper. Nader wordt ons nog het volgende mede gedeeld In het „American Hotel" is eene fraaie collectie platendie aan het bestuur van „Arti et Architecturae" in bruikleen waren afgestaan en daar in het vergaderlokaal van het genootschap bewaard werden, zeer be schadigd door het water. De hitte in het hotel was zoo hevig, dat van het horloge, hetwelk een logeergast aan den wand had laten hangen, het glas gebarsten is en het werk stil is blijven staan. De opstal van den schouwburg was niet verzekerd. Van gemeentewege waren tooneel- decoratief, ameublement, bibliotheek, enz. voor f120.000 verzekerd, meest bij Nederl. maatschappijen. Onder het verbrande komt ook voor de onschatbare muziek-bibliotheek van den heer Stumpff, de bibliotheek van tooneelwerken, de archieven en schrifturenvan belang voor de geschiedenis van het Nederlandsch tooneel. De bibliotheek telde omstreeks 8000 deelen. Den ganschen namiddag bleef het tooneel van den brand het was prachtig winter weder duizenden toeschouwers lokken zoodat zich in de Leidschestraat bij voort during groote menschenmassa's bewogen. De brandweer was na drieèn nog druk bezig met het bluschwerk. Drie stoomspui ten de drijvende stoomspuit „Jan van der Heyden" benevens drie Vechtwatei kranen waren op dat tijdstip nog in werking, om het vuur, dat telkens uit den rookenden puin hoop van het gebouw dreigde uit te slaanmeester te blijven en ook om de kroonlijstdie op tal van punten nog brandde, van vuur te bevrijden. In den achtermiddag werd, ten einde ongelukken door het omstorten der muren te voorkomen, van gemeentewege begonnen met het opslaan van eene houten schutting, die, het gansche front omspannend, in den avond reeds gevorderd was tot in de Marnixstraat. Het spuiten duurde tot laat in den avond nog voort, en zal misschien ook na midder nacht nog niet gestaakt kunnen worden, daar er elk oogenblik weder vuur zichtbaar wordt aan de kroonlijst en ook in het inwendige van het gebouw.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2