buitenland!™" Frankrijk. Duitsi'hland. Italië. Oostenrijk, Amerika. BIN NENLAND. thans dat deze laatste geen gebruik make van de ten haren gunste in 't werk gestelde pogingen, om te trachten hare eigene zaak en die der gansche maatschappij te bederven. „Hoogmoed komt voor den val," „Wie anderen een put graaft valt er zelf in," deze en andere dergelijke liefelijkheden krijgen de heeren van het cartel te hooren van de organen der Duitsche oppositie en die uit spraken zijn dan nog de meest gematigde. Deze vinden wij in organen van de vrijzin nigen, die lang niet zooveel reden tot juichen hebben als de sociaal-democraten, maar met hun deel in de winst toch tevreden kunnen zijn. De groote slag is geslagen, het volk heeft gesproken en die uitspraak is niet ten gunste van het cartel uitgevallen, integendeel, men becijfert het verlies der gecoaliseerden op niets meer of minder dan 45 stemmen, want ondanks de opwekking van de bladen van het cartel, om allen saam te werken bij de herstemmingen tegen het roode spook, zal daarvan maar weinig komen, tenminste de bladen van gezag van de oppositie toonen weinig lust aan het gekweel des vogelaars gehoor te schenken en de heeren progressis ten zullen bij de herstemmingen den strijd niet strijden tegen de sociaal democratie, maar onder de strijdleus, die ook bij de verkiezing in eerste instantie is gebezigd „Weg met het cartel I" Waardoor de mannen van het cartel zoo hard getroffen zijn Een beslist antwoord zouden wij daarop niet kunnen geven, omdat de omstandighe den, die tot hun nederlaag hebben bijge dragen, te veelvuldig zijn, maar zeker is, dat de belasting der levensmiddelen, de verlen ging van het zittingsmandaat van 3 op 5 jaar en het voorloopig voortbestaan der socialistenwet er het hunne toe hebben bij gedragen nevens de voortdurende toeneming van het aantal aanhangers der sociaal demo cratische beginselen, die op het oogenblik veilig op anderhalf millioen mogen worden gesteld tegen 500,000 in 1884 en 750,000 in 1887, de berekeningen gemaakt naar het aantal dat aan de verkiezingen deelnam. „Wie niet hooren wil moet voelen," is ook toepasselijk op de heeren van het cartel, die zóó zeker waren van hun grootheid en van de overwinning, dat zij eenig bewijs* van overeenstemming tusschen nationaal-liberalen en de verschillende fracties der conservatie ven in den vorm van een kiesparool niet noodig achtten en het gevolg Bekend zijn nu 356 verkiezingen van de 397 en de uitslag is als volgt Gekozen zijn 46 conservatieven (vorige -rijksdag 80); 13 leden der rijkspartij of libe rale conservatieven (39 vorige rijksdag); 14 nationaal - liberaal (103); 83 centrumleden (99); 17 progressisten (32); 17 socialisten (11); 3 democraten (0); 13 Polen 13); 15 Elzassers (15); 1 Deen en 1 onafhankelijke; bovendien zijn er 136 herstemmingen, waarbij 58 vrij zinnigen in herstemming komen benevens een 60tal sociaal-democraten. De meening, dat deze uitslag een veroor deeling bevat van de binnenlandsche Bis- marckiaansche politiek, doet de vrijzinnigen reeds vragen of de keizer niet zal inzien, dat een regeering, die der natie zóó antipatiek is, de ware niet zijn kan, overtuigd als de vorst moet zijn van de waarheid van het spreekwoord: „Men moet geen nieuwen wijn in oude zakken doen." Er loopen reeds allerlei geruchten. Zoo zou men voornemens zijn een coup d'état uit te voeren door de grondwet te veranderen, het stemrecht te beperken en volgens anderen zal de rijksdag worden ontbonden nog vóór hij heeft zitting genomen, terwijl men ook weet te vertellen, dat de keizer onaangenaam is getroffen, maar de kanselier wat in zijn schik is, omdat dc jonge vorst nu weer tot zijn ('s kanseliers) politiek zal moeten terug - keeren alles geruchten, die ternauwernood de vermelding waard zijn, tenzij als curio siteit. Frankrijk dat door zijn tegen woor- digen regeeringsvorm aangewezen scheen om aan 't hoofd te staan van den voor uitgang schijnt slechts aan zijn binnen landsche worstelingen te denken. De regeer- personen zijn meer bezorgd om te trachten voldoening te geven aan de verlangens van de talrijke schakeeringen der republikeinsche partij en om zich te vrijwaren tegen monar chistische aanslagen, dan cm zich de levens belangen der natie aan te trekken. Onder de gegeven omstandigheden en aannemende zelfs dat zij op de hoogte hunner taak zijn, kunnen zij niets ernstigs ondernemen en zelfs geen persoonlijke staatkunde hebben. De onlangs gekozene kamer schijnt tot nu toe machteloos, zij heeft tot dusverre nog niets ernstigs gedaan maar veel tijd verloren met het uitspreken van onrechtvaardige ver nietigingen van verkiezingen. Ook hebben de kiezers haar de boulangistische afgevaar digden teruggezondenwelke zij weigerde toe te laten. Ir. dien toestand is blijkbaar een voortdu rend niet te miskennen gevaar opgesloten. Dank zij den manifestaiien van zijn aan hangers en der reclame van zijn vrienden, zit de hertog van Orleans nog steeds te brommen te Parijs in de conciegerie, daar de heeren ministers ook Zaterdag nog geen besluit hebben doen vallen noch ter voor noch ten nadeele van den jongen prins; wel ;s er heel wat over geredeneerd in den kabinetsraad, zoo door de voorstanders van onmiddellijke gratie als door de tegenstan ders, zooals Faillières en I)e Freycinet. Tot nader orde blijtt de prins dus in hechtenis. De begrooting voor 1891 is Zaterdag door minister Rouvier op het bureau der kamer gedeponeerd in den geest zooals wij reeds mededeelden, met een leening van 700 mil lioen. Gladstone dien men Vrijdag en Zater dag 11, ziek meldde, doch wiens welvaren de bladen zijner partij staande houden zal in de zitting van het lagerhuis het amendement indienen op het voorstel om het rapport van de Parnell - Times - commissie zonder meer in de journalen der kamer in te schrijven. Gladstone zal eenvoudig voor stellen het rapport niet in de journalen op te nemen en een motie indienen, waarbij het huis zijn blijdschap betuigt over den uitslag van het onderzoek De Bulgaarsche ministerraad heeft besloten de door Rusland gevorderde afdoening der achterstallige bezettingsschuld naar den koers van den dag aan baron Wangerhoim uit te betalen. Stambouloff heeft de betaling reeds vóór een maand willen aanbieden, maar twee ministers waren er tegen. Tegen de meening, dat deze stap van Rusland indirect gelijkstaat met een erken ning der tegenwoordige toestanden in Bul garije, komt het officieuse Journal de St. Petersbourg met kracht op. De bureaux der patriottenligaop het beursplein te Parijs, waren Vrijdagavond, ter viering van den afloop der verkiezingen in Elzas-Lotharingen, feestelijk geillumineerd. Ten 10 ure begaf zich een commissie uit de Liga, begeleid door 3 400 personen, naar het Straatsburg-standbeeld. Manifestaties werden niet gehouden. De Russische leening van 150 millioen is op de Parijsche beurs zevenmaal vol - teekend. De directeur der kolenmijnen te St. Etienne heeft, na een onderhoud met eenige afgevaardigden uit de weikstakers, toegegeven aan hun eisch om een hunner kameraden, die onlangs werd ontslagen, wat de eigenlijke aanleiding tot de werkstaking was, weder in dienst te nemen. Door de werkstakers werd dientengevolge besloten het werk te hervatten. Uit Algiers wordt bericht, dat de op stand tegen den sultan van Marocco een ernstig aanzien krijgt. De agitatie woedt op de grens, zoodat vrees bestaat, dat de stam men, onder Fransch bewind, mede aan het muiten slaan. De cavalerie van den sultan is teruggeslagen; de opstandelingen onderne men groote rooftochten. Een keizerlijke prins moet de zijde der muiters gekozen hebben. PARIJS, 25 Febr, De hertog van Orleans heeft gisteren avond ten 121 /2 ure de gevan genis der conciergerie verlaten en is toen naar het Oosterspoorwegstation gebracht, van waar hij met den trein naar de centrale ge vangenis te Clairvaux vervoerd werd. Hij was vergezeld van twee politiedienaren. Toen Donderdagavond de uitslag der ver kiezing in het vierde district van Berlijn was bekend geworden, verzamelden zich duizenden personen op het Andreasplein Herhaaldelijk moest de politie charges maken om de me nigte uit elkaai te drijven. Tegen 10 uur moet zich een werkman hebben laten vallen, terwijl hij het liet voor komen of een bereden politieagent hem om vergereden had. Toen twee politieagenten den man, die licht gewond was, naar een politiewacht wilden brengen, om hem daar onder behandeling van den geneesheer der politie te stellen, viel de menigte de politie agenten aan. scheurde hen de kleeren van het lijf, trok hen de helmen van het hoofd en mishandelde hen op ergerlijke wijze. De ter assistentie geroepen politie-agenten werden van hun paarden getrokken, terwijl de paar den met messen werden gewond. Een politie agent brak daarbij zijn been. Ten slotte deed het gepeupel een formee- len aanval op de politiewacht en wierp de vensters in, terwijl het den beambte, die in het lokaal de wacht had, zoodanig mishan delde, dat hij bewusteloos neerviel. Door een charge, die door een groot aantal bere den politieagenten met blanke sabels werd uitgevoerd, mocht men er eindelijk in slagen de straat te ontruimen. De politiewacht moest nog den ganschen nacht tegen de steeds terugkeerende menigte bewaakt worden. Of de werkman, die de eigenlijke oorzaak van deze ongeregeldheden is, werkelijk door een paard overreden is, is nog niet uitgemaakt kunnen worden. In het geheel hadden 30 arrestaties plaats. Ook in Heckelingen hebben tijdens de verkiezingen ernstige ongeregeldheden plaats gehad De socialisten bestormden het ver kiezingslokaal en verscheurden de stembriefjes, zoodat de geheele verkiezing ongeldig moest worden verklaard. Te Koningsbergen hielden de socialisten Donderdagavond op verschillende plaatsen manifestaties. De politie moest van de blanke sabel ge bruik maken. Een drietal buitenlandsche sociaal democraten, waaronder Domela Nieuwenhuis, uit Nederland en Van Beveren, uit Belgie, zijn te Berlijn in het hotel, waar zij gelogeerd waren, in hechtenis genomen. Na hun verhoor op het politiebureel is hun op grond van den voor Berlijn geldenden kleinen staat van beleg, gelast het gebied der hoofdstad te verlaten. Het Hbld. zegt dat zij verboden geschriften bij zich hadden. BERLIJN, 25 Febraari. Officieel is thans de uitslag van 388 verkiezingen bekend. Gekozen zijn 51 conservatieven, 14 candi- daten der rijkspartij, 18 nationaal-libe alen, 9L candidaten der centrumpartij, 21 vrijzin nigen, 20 socialisten, 14 Polen, 2 zooge naamde wilden, 11 candidaten der Elzasser- partij, 2 democraten, 1 Deen, 3 Welfen en 1 anti-semiet. Er moeten 141 herstemmingen plaats heb ben. In herstemming komen 30 conserva tieven, 19 candidaten der rijkspartij, 72 na tionaal-liberalen, 20 candidaten der centrum partij, 62 vrijzinnigen, 54 socialisten, 5 Po len, 10 democraten, 7 Welfen en 3 anti semieten. In de kamer interpelleerde Imbnani de regeering over de ontbinding van het comité voor Triest-Trente. Crispi antwoordde, dat de regeering, om in het buitenland gerespec teerd te worden, zich moet doen respecteeren binnen de eigen grenzen. Plij bracht in her innering het doel van de ontbonden vereeni ging. De regeering is verplicht misdaden te voorkomen en te verhinderen dat de goede betrekkingen met den vreemde in gevaar worden gebracht. Hij zal deze politiek ver dedigen, zelfs al moest hij zijn persoon er voor ten offer brengen. Imbriani beantwoordde den minister op levendige wijze, te midden van het rumoer der kamer. Zaterdag heeft met veel plechtigheid de begrafenis van graaf Andrassy plaats gehad. Verscheiden corporaties, afgevaardigden uit alle oorden des rijks, de leden van het parlement, alle ministers, graaf Taafe, de gezanten van Duitschland en Italië, benevens deputaties uit het leger, waren er bij tegen woordig. De keizer woonde de plechtigheid staande en blootshoofds bij; de keizerin legde eigen handig een krans op de kist. Na afloop der kerkelijke plechtigheden begaf de stoet zich naar het spoorwegstation, vanwaar Andrassy's lijk naar Valosa zal worden overgebracht. SAN FRANCISCO, 22 Februari. In een geweldigen orkaan zijn ongeveer duizend visschersvaartuigen vergaan, waarvan het aan tal opvarenden op drieduizend geschat wordt. NEW-YORK, 23 Februari. In de rivier Hassayampa beneden Prescott in het territo rium Arizona is tengevolge van den zwaren stroom een dijk bezweken, waarbij voor zoo ver bekend is veertig menschen het leven verloren hebben en de naburige stad Wicken- burg bedreigd wordt. 24 Februari. Luidens de jongste be richten omtrent de doorbraak bij Prescott is de naburige stad Wickenburg overstroomd geworden en hebben slechts weinige bewoners hun leven kunnen redden. Daar de tele- graphische gemeenschap verbroken werd, ontbreken er nauwkeurige opgaven omtrent het aantal slachtoffers en de aangerichte schade, die ontzettend groot moet zijn. WAALWIJK, 26 Februari 1890. Bij kon. besl. is benoemd tot president der arr. rechtbank te 's Hertogenbosch, jhr. mr L. C. J. A. van Meeuwen, thans vice - president van gemeld collegetot burgemees ter van Meeuwen, met ingang van 1 Maart, Th. J. van Buuren, secretaris dier gemeente. Afloop van het biljartconcours bij H. Mulders. Ie prijs, een gouden remontoir, met 28 pun ten, door Stefanus Kuis; 2e prijs, een vergulde pendule, met 27 pun ten, door Jos. Slaats 3e prijs, een regulateurklok, met 26 punten, door C. van Delft (na kamping) 4e prijs, een verguld nickelen wekker door A. De Munnik, van Drunen, met 19 punten. Alles in 10 stooten. Afloop van het biljartconcours bij H. van Poppel te Waalwijk. Ie prijs, een regulateurklok, door Jos. Slaats, te Waalwijk, met 25 punten 2e prijs, een remontoirhorloge, door J. C. van Mierlo, te Riel, met 25 punten 3e prijs, een inktstel, door C. van Delft, te Bezooien, met 24 punten. 4e prijs, 2 horlogekettingen, door Johannes Slaats en Antonius Trommels, e'k met 10 punten. Maandagavond omstreeks ll/z uur z:jn bij den heer F. B., in de Stationsstraat al hier, drie ruiten ingeworpen. Niemand kan eenige inlichting geven o - trent de daders, die schijnen zich go l schuil te hebben gehouden. De politie mee t hen echter op het spoor te zijn. Is dit ju >t dan zouden het geen ingezetenen van Wa .1- wijk zijn. De minister van binnenlandsche zake^, de heer Mackay, verzoekt het „Vaderland te melden lo. Dat de heer Keuchenius niet aan h t departement van koloniën werkzaam zal bi j ven. „Ik weet schrijft Z. E. wat aan leiding gaf tot uw bericht, maar ik kan u verzekeren, dat de heer K. niet aan het dept. werkzaam blijft of daar blijft werken." 2o. Dat hij (de heer Mackay) ook als mi nister van koloniën, voorzitter van den mi - nisterraad is en blijft. Eenmaal slechts deze week werd de raad, bij afwezigheid van den heer Mackay, gepresideerd door den heer Hartsen, als oudste in jaren. Uit Dinteloord wordt gemeld Zooals men weet, werd na de verkiezing voor den gemeenteraad, in Juli jl., door het niet herkozen raadslid R., aan den minister van justitie eene klacht ingediend, dat zijne niet herkiezing zou te wijten zijn geweest aan omkooping van kiezers en andere strafbare praktijken. Een bericht, dat de justitie te Breda, een onderzoek heeft ingesteld en daaruit zou gebleken zijn dat de klacht on gegrond is, was onjuist. De justitie heeft de beschuldigden en een aantal getuigen ge - hoord, en het gevolg daarvan is geweest, dat bij de rechtbank rechtsingang gevraagd is. Verleden week heeft te Dongen de eerste vergadering plaats van de regelings- commissie voor de feesten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der harmonie „Mu sis Sacrum." Genoemde commissie benoemde tot haren president den heer J. van Gooi, en tot se cretaris den heer Jac. Aarts. Eerstdaags worden de oproepingsbrieven aan de muziekgezelschappen verzonden. Er is besloten, het feest den meest moge lijken luister bij te zetten en alles aan te wenden om het de aan het festival deel nemende gezelschappen zoo veel mogelijk te veraangenamen, alsmede door overeenkomsten met tram- en spoorwegmaatschappijen de reis naar en van Dongen zoo gemakkelijk moge lijk te maken. De algemeene ingenomenheid met het feest en de bijzondere tact, die men daar heeft om te fees en, doet verwachten, dat de deel neming aan het festival buitengewoon groot zal zijn, te meer nog omdat Dongen wegens zijne groote gastvrijheid algemeen zeer gun stig bekend is. Vo'gens het T. v. Gen. heeft in Am sterdam de influenza betrekkelijk, in verge lijking met Berlijn, Parijs en Weenen, de meeste slachtoffers geëischc. Na Amsterdam was Parijs het meest geteisterd. In Weenen, waar de sterfte ook aanzienlijk is gestegen, heeft zij nooit het dubbele van de normale sterfte bereikt. De epidemie heeft haar hoogste punt be reikt achtereenvolgens te Weenen, Berlijn, Parijs en eindelijk in Amsterdam. Vooral heeft de ziekte gewoed onder personen ou der dan 20 jaar. In de klasse 40 59 jaar en bij ouderen was de sterfte vooral groot. De gasfitter die bij den brand van den stadsschouwburg, te Amsterdam, zijn spaar pot verloor, heeft al zoekende 48 gouden tientjes van de 100 teruggevonden. Enkele rijksdaalders kwamen tot een vormloozen klomp saamgesmolten mede te voorschijn. De blikken trommel waarin hij zijn schat ge borgen had, met de verkoolde overblijfselen van de geldswaardige papieren, is mede te voorschijn gekomen. De nummers der effec ten waren opgeschreven, zoodat hij de hoop koestert een groot deel van den verloren schat terug te zullen bekomen. In de Chasséstraat te 's Hage, is Maan dag een hangsteiger, waarin een verver en een verversjongen aan het werk waren en welke aan de dakgoot vastgehaakt was, los geraakt en op de straat terechtgekomen. De beide personen voelden den bak onder hun lichaam verdwijnen. De jongen had de te genwoordigheid van geest zich*met de han den aan de dakgoot vast te klampen, uit welken benarden toestand hij verlost werd zoodra het ongeval werd opgemerkt. Hij werd gegrepen en door het dakvenster bin nengebracht. De verversknecht stortte ongelukkigerwijze op straat, en werd in gevaarJijken toestand opgenomen en naar het ziekenhuis overge bracht. Dongen, 20 Febr. Ofschoon de leerlooiers zich tevreden hebben moeten stellen met de zelfde lage prijzen, is de voorraad leder op het oogenblik meest opgeruimd. Alleen voor prima dik leder, wat zeer schaarsch is, kon men hoogere prijzen bedingen, terwijl enkele partijtjes in tusschenwicht zeer moeilijk te plaatsen zijn. De schoenmakerijen hebben over het algemeen een zeer gunstigen win ter gehad en hebben weinig in voorraad behoeven te werken. Mochten het voorjaar en de zomer aan de verwachting beantwoor-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2