K-Ds van Elden alhier heeft het beroep naar Deurne c a aangenomen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Ooslenvijk-Hongarije. Italië. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. volkshuis te strijden om de eer der opvolging in het spreekwoord, dat bestemd is om het toppunt van verwarring en rumoer aan te duiden. 3000 bakkersgezellen te Weenen hebben Dinsdag besloten het werk te staken, indien binnen veertien dagen hun eischen niet door de patroons worden ingewilligd. wendig hooger zullen worden; daarna moeten er invoerrechten komen op vleesch, zoodat ook het weinige, dat de mindere man thans nog kan koopen, zoo duur gemaakt wordt dat hij het wel zal moeten missen. Men ziet het, beschermende rechten zijn als de in elkander grijpende tanden van twee raderen; raakt men er met een vinger tusschen dan moet het heele lichaam er door. Gelukkig schijnt er niet veel gevaar te be staan, dat het wetsvoorstel Bahlmann wordt aangenomen, want, bij eene bespreking van graanrechten door dien afgevaardigde in den katholieken volksbond te Amsterdam, vond hij hevige bestrijding, waarop hij ten slotte zeide, niet veel verwachting te hebben dat zijn voorstel zou worden aangenomen. En, is deze eerste poging mislukt, dan zullen wij vooreerst wel van dergelijke voorstellen verschoond blijven. Wij vestigen bij deze de aandacht van belanghebbenden op achterstaande adverten tie van de Noordbrabanische Stoomtramweg maatschappij. Blijkens deze belast genoemde Mij. zich van af heden niet meer met het vervoer van goederen van en naar Kaatsheuvelmaar heeft dit opgedragen aan de firma van Gend Loos, aan welker kantoren de te verzenden pakken enz. moeten bezorgd worden. Sedert de vorige noteering had in de Langstraat de aflevering van hooi voor de persen grooter omvang dan verwacht werd. De prijs voor priraa qualiteit bleef vast op f10 per 500 Kg., terwijl het schraal hooi, zoowel het overjarige als dat van het laatste gewas, gemiddeld f6 kon afdoen. Stroo werd door de groote weiboeren naar gelang voor f 8 9 per 500 Kg. genomen. De afdeelingen der tweede kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp betreftende de heffing van invoerrecht naar de waarde en de handelsovereenkomst met Groot Brittanie de heeren Dobbelman, Gleich- man, Hintzen, Glinderman en Bahlmann. Gedep. staten van Noordbrabant hebben tot provinciaal veearts in het district Breda benoemd den heer G. Quadekker, paardhnarts te Breda. Gedep. staten van Noordbrabant hebben de loting der gemeente Tilburg, waartegen bezwaren waren ingebracht, gehandhaafd, op grond dat de plaats gehad hebbende onre gelmatigheid niet van invloed geweest is op den uitslag. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Breda (ter voorziening in de vacature, door het bedanken van den heer C. J. Marijnen) moet herstemd worden tus schen de heeren J. J. L. Teychiné (lib.), die 360, en H. J. Spitzen (kath die 279 stemmen verkreeg. Het bestuur der Bredasche Harddraverij en Renvereeniging heeft besloten, ten einde de provinciale harddraverij aan te wakkeren, op de voorjaarsmeeting aan alle eigenaars die hunne paarden laten mededingen, eene medaille en een diploma aan te bieden als herinnering. Algemeene dienstplicht! In verband met het bericht omtrent de a.s. wet betreffende den militairen dienstplicht deelt het Centr. mede, dat de indiening van het wetsvoorstel bij de staten-generaal over ongeveer drie maanden kan worden verwacht, daar het thans nog den ministerraad en den raad van state moet passeeren. De Rotterdamsche Schoenmakers-Ver- eeniging „Hulp door Vriendschap" hield in het Vereenigs-Gebouw aan den Goudschenweg eene openbare vergadering van vakgenooten, waartoe zij bij circulaire, waarvan de inhoud in ons laatste nummer is vermeld, de uitnoodiging had gedaan. De belangstelling was niet groot van hen, die geen leden waren, naar de opkomst te oordeelen, welke gering was. Door den voorzitter, den heer J. Bos, werd een gemoedelijk woord gesproken, waarbij het doel van deze vereeniging en de vredelievende weg, dien zij bewandelen wil, werd uiteengezet. De president der Rotterdamsche afdeeling van het Algem. Ned. Werklieden-Verbond die uitgenoodigd was deze vergadering meer bekend te maken met het nut van goede werklieden-vereenigingen, besprak de coöpe ratie en toonde in korte trekken aan, dat juist dit vak, waar zeer vele personen tehuis voor zichzelve werken, zich bijzonder leende tot gezamenlijken in - en verkoop van materialen, waardoor als van zelve de verdiensten ruimer zouden worden, en de materialen beter zouden kunnen zijn. Er volgden eenige besprekingen en vragen, meer tot de huishouding der vereeniging behoorende, en met een opwekkend woord om lid te worden, sloot de voorzitter deze vergadering, na vooral dank gebracht te heb ben aan den president bovengenoemd^ onder aanbieding van een net bevverkl diploma als lid van verdienste dezer vereeniging. Eenigen lieten zich als lid inschrijven. De 2e luitenant der huzaren D. H. Brondgeest stelt zich voor een afstandsrit te doen, en wel van Utrecht over Antwerpen, Parijs en Straatsburg naar Dresden te rijden en over Berlijn naar Den Haag terug te keeren. Met 2 paarden, waarvan één als handpaard, zal de tocht worden ondernomen. Dagelijks moet bijna 100 kilometer worden afgelegd voor de geheele reis wordt ongeveer eene maand gerekend. Te Breda is j.l. Zondag eene vereeniging geconstitueerd, welke zich de veredeling van het carnaval ten doel stelt. Eene commissie van elf personen, uit gegoede burgers be staande, werd benoemd, ten einde de statuten dezer vereeniging vast te stellen. Reeds hebben zich meer dan 80 heeren als lid doen inschrijven. Men meldt uit Made: Zondag avond jl. werd zekere De B toen hij eene herberg verliet, schijnbaar zonder eenige aanleiding door een paar lieden aangevallen en zoodanig mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. De daders zijn bekend. Onder de gemeente Chaam bij Breda is het lijk gevonden van zekeren v. H. uit Meixplas (Belgie); het werd gevonden in het riet, gedeeltelijk onder het ijs, waarin het was vastgevroren. Waarschijnlijk heeft het lijk reeds elf dagen daar gelegen, want toen is de ongelukkige in de nabijheid dier plek gezien. Vermoedelijk is hij toen in het water gevalbn en heeft zich niet meer kunnen op richten, zoodat hij door de koude verstijfd is. Woensdag morgen Le kwart voor vijf uur had te Kampen een vreeselijk ongeluk in de stoom-stroopapier-fabriek van den heer C. Kalff plaats. Tengevolge eener onbekend gebleven oorzaak is de cylindrische kook- ketel gesprongen, waardoor een der arbeiders Berend Koops, doodelijk getroffen en drie anderen ernstig gewond werden. Er is in de fabriek vrij wat schade aangericht. Aangaande het springen van den strooke- tel in de papierfabriek te Kampen, meldt men nader, dat de slag zoo hevig was, dat verscheidene bewoners daar in den omtrek, tot zelfs in de buurtschap Brunnepe, uit hun slaap werden opgeschrikt. Groote stukken ijzer werden door de daken van naburige huizen geslingerd. Het lijk van den s'oker Berend Koops was bijna niet te herkennen en is naar het stadsziekenhuis vervoerd. De toe stand van een paar gekwetste arbeiders is zeer redelijk. De fabriek, die van binnen en buiten veel geleden heeft, staat nu stil. Eene dienstbode, die zich met een zakje rogge naar een der windmolens te Goor begaf, om die te laten malen, kwam in aanraking met eene der wiekenniet slechts werd het zakje rogge dat zij op het hoofd droeg er afgeslagen, maar ook zij zelf zoo zwaar gewond dat men voor haar leven vreest. Woensdag ochtend is de veldwachter der gemeente Leiderdorp, terwijl hij van den in gang zijnden omnibus wilde springen, ge vallen en onder dien omnibus terecht geko men, zoodat de wielen hem over de borst gingen. Inwendig zwaar gekneusd, is hij in eene woning binnengedragen. Zijn toestand schijnt niet buiten gevaar. Dinsdag is te Enschede aangehouden en naar het huis van arrest te Almeloo overgebracht de 24jarige Levi Jozua Velle- man, tegen wien door de arrondissements rechtbank te Utrecht, ter zake van diefstal van coupons en effecten, rechtsingang met bevel van gevangeneming was verleend. Beschuldigd van in den vorigen nacht te St. Oedenrode kippen ontvreemd te heb ben, werden Vrijdag namiddag door de maréchaussées geboeid naar den Bosch ge transporteerd zekere W. en zoon, wonende onder Bokstel. Door de gevallen sneeuw konden de rijksveldwachters uit St. Oedenrode hun spoor tot vlak voor hunne woning na gaan, waar zij de voldoening smaakten zes der ontvreemde kippen van onder het stroo te voorschijn te halen. In de nabijheid van Zierikzee werden den laatsten tijd vele voorwerpen gemist men vermoedde dat een dievenbende den omtrek onveilig maakte. Ham, worst gevo gelte, waschgoed zelfs, alles verdween spoor loos. Thans is het der politie gelukt een tweetal jeugdige zwervers op te pakken, die bekend hebben aan deze diefstallen schuldig te zijn. Te Grevenbicht (L) heeft Dinsdagnacht andermaal een felle brand gewoed. In wei nig tijd waren drie huizen met bijbehoorende gebouwen, toebehoorende aan v. Hemel, Meu- leners en Brouns, eene prooi der vlammen. De huizen en inboedels waren verzekerd. De oorzaak is onbekend. Een oppassend zeemande Hjarige schipper Matthijs Mos, heeft Donderdaga vond op de Noordzeeten noorden van Scheveningen, zijn graf in de golven gevon den. Bij het z. g. Dieperen had hij het on geluk overboord te slaan. Hij laat een vrouw en 8 kinderen na. Een 14jarige leerling der dagherhaling- school te Groningen, is tot 1 maand gevan genisstraf veroordeeld, wegens het toebren gen van een messteek, in den schouder van een jongen, met wien hij vechtende was. Donderdag avond ontstond er in de Dijkstraat, te Kralingen, een hevige brand. De bewoners der buurt trachtten het vuur aanvankelijk met emmers water te blusschen, wat echter, ondanks de krachtsinspanning, niet mocht gelukken. Daarna werd- alarm gemaakt, en toen de brandweer op het ter rein verscheen, stond het gebouw in lichte laaie vlam. Het gelukte der brandweer den brand te blusschen. Naar wij vernemen, is van de inboedels der bewoners niets ver zekerd. De bezettingskostendoor Bulgarije aan Rusland te betalen, beloopen op zichzelf 3600000 papieren roebels waarbij eehter nog komt 572988 roebel wegens den aankoop van kanonnen, geweren, ammunitie enz. door de Russische officieren, dus totaal een som van 4172988 roebel of 11475717 francs. Gisteren is de som afgedragen. De kamer heeft met 51 tegen 29 stemmen het voorstel-Nerynckx aangenomen, waarbij van rechters en notarissen bij hun aanstelling in Vlaamsche gemeenten Brussel hieron der begrepen na 1895 geöischt wordt, dat zij de Nederlandsche taal kennen. De raad van onderzoek, in de zaak van generaal Hubert Castex, is samengesteld uit de generaals Galliffet, voorzitter en Coste, rapporteur, divisie-generaal De Verdière en de brigade-generaals Guichard en Répécaud. Blijkbaar heeft de regeering zich bij de keuze der leden niet door de politiek laten leiden. Met de onderwijzers in Spanje is het, naar het schijnt, tegenwoordig treurig gesteld. De bladen berichten zelfs van verhongerde schoolmeesters, en niet alleen de oppositie bladen maar ook de ministerieele Imparcial vermeldt droogweg: „In het district Velez (Malaga) is weder een schoolmeester ver hongerd, aan wien de gemeente 30,000 realen (f 3750) schuldig was." De arme man kon maar niets krijgen van het geld, waarop hij recht had, zelfs niet door tusschenkomst van den gouverneur en na een maandenlangen strijd met allerlei ellende is hij eindelijk van gebrek omge komen. De Home-Rulers uit Schotland en Wales hebben Dinsdag een vergadering gehouden. Zij vonden, dat het tijdstip thans aange broken is, om het bestuui hunner goederen zelf in handen te krijgen, met eerbiediging van de macht van het parlement. LONDEN, 28 Febr. Gisteren heeft lord Salisbury den Duitschen gezant Von Hatz feld ontvangen, die hem de officieels uitnoo diging van Duitschland overhandigde om deel te nemen aan de arbeidsconferentieuit het daarbij overgelegde programma blijkt, dat vooral de arbeid der vrouwen en kinderen een punt van overleg zal uitmaken beper king van den arbeid der mannen komt niet in behandeling. Bij de 5C0,000 mijnwerkers hebben zich schriftelijk verbonden in begin Maart het werk te staken, indien geen loonsverhooging gegeven wordteene algemeene strike is te verwachten. De Pruisische regeering moet uitgebreide statistieken laten samenstellen met betrekking tot de loonen der mijnwerkers, die binnen kort aan den landdag zullen worden onder worpen. Het bestuur van den Rijnlandsch West- faalschen mijnvverkersbond moet thans weder voornemens zijn, den staat te verzoeken de Duitsche mijnen te onteigenen, en ze aan de mijnwerkers ter exploitatie aftestaan, wat natuurlijk door de werklieden wordt toege juicht. Reeds bij de benoeming van Von Berlepsch tot minister van handel, was er sprake van, dat de aideeling „mijnwerkers," thans nog onder het ministerie van openbare werken ressorteerend, aan het ministerie van handel zou worden toegevoegd. Binnenkort zullen door Pruisen twee op deze zaak betrekking hebbende voorstellen worden ingediend. Zonder twijfel zullen de voorstellen worden aangenomen, zoodat Von Berlepsch spoedig met zijn hervormingen in het mijnwezen zal kunnen aanvangen. In de Rijnsch-Westfaalsche kolenmijnen van Diemelsberg en Steele is eene gedeel telijke werkstaking uitgebroken. BERLIJN, 28 Febr. Bij de herstemmingen zijn gekozen: te Leipzig (stad), Götzz, nat.- lib.; Munchen I, Birk, soc.-dem.; Stuttgart Siegle, nat.-lib.; Mannheim, Droesbach, soc.- dem.; en Frankfort a./d. M., Schmidt, soc.- dem.; te Pirna, Eysoldt (Duitsch-vrijz), te Plauen Voigtland schijnt de verkiezing van Hartmann (cons.) verzekerd, te Karlsruhe Pflueger (Duitsch-vrijz De keizer heeft Donderdag een bezoek bij de familie van graaf Andrassy gebracht, om haar met het jongste verlies te condoleeren. Het bezoek duurde een half uur. Officieuse telegrammen uit Rome spreken op strengen toon de uit Soeakin verspreide geruchten tegen, volgens welke Italië voor nemens zoude wezen, zijne troepen naar Kassala te doen oprukken. De telegrammen bestempelen die geruchten als kuiperijen om tusschen Italië en Engeland verdeeldheid te zaaien. Dinsdag is te Rome een scheidsgerecht bijeen gekomen om het geschil tusschen de regeering en de Middellandsche zee-spoor- weglijn te beslechten. De regeering eischt, dat de maatschappij de belasting betaalt, die van spoorwegen geheven wordt; de maatschappij beweert, dat zij slechts de exploitatie dier spoorweg lijnen in handen heeft, zoodat niet zij, maar de eigenaars der lijnen tot betaling der be lasting verplicht zijn. De volksbank te Turijn heeft hare be talingen gestaakt, waardoor de meeste klein handelaars geruïneerd zijn. Hebben verschillende hoofdofficieren hun aanvrage om ontslag ingezonden, toen zij vernamen, dat dit den koning aangenaam zou zijn, ruim een twintigtal hadden gewei gerd aan den officieusen aandrang gehoor te geven. Dezen ontvingen nu van den minister van oorlog een schrijven, waarin hun on omwonden in overweging wordt gegeven ont slag te vragen. De stad Wickenburg, in den N. Ameri- kaanschen staat Arizona, is wel is waar niet verwoest, maar het verlies van menschen- levens is toch aanzienlijker dan eerst gemeld werd. Omstreeks 150 personen zijn omge komen. Er zijn reeds 25 lijken gevonden en 70 personen worden nog vermist. Sommige lijken droegen kenmerken van verschrikkelijke verwondingen en werden 30 mijlen ver ge vonden. Er heerscht veel ellende. In de Westelijke Staten van Amerika heeft een cyclone groote verwoestingen aangericht. Brownville, een kleine stad in Tennessee, is geheel verwoest. Hamilton, in Ohio, is over stroomd en de schade is groot. Ook te Gainesville en te Santa Fé, in Texas, zijn groote verwoestingen aangericht. Een uitgeweken Rus, Pietschkejeff, heeft op zijn sterfbed te Pierre (Zuid-Carolina) eene volledige verklaring afgelegd over de dynamiet aanslagen, in 1888 tegen den czaar beraamd. Hij noemde verschillende hoogge plaatste Russen als medeplichtigen. Ver schillende documenten zijn gevonden, die zijn onthullingen staafden. WAALWIJK. Zondag 2 Maart, des inidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum." 1. Morgenzang Cartol. 2. Landkennung Grieg. 4. Krijgslied Hol. WAALWIJK, 1 Maart 1890. Eenigen tijd geleden werd door den ge meenteraad bepa lel, dat de botermijn voor taan altijd op de marktdagen zoude gehouden worden. Toen nu Vrijdag der vorige week belanghebbenden aan dit besluit werden herinnerd, met het oog op de jaarmarkt van verleden Woensdagverklaarden de boter- koopers dien dag niet te kunnen en niet te zullen komen; zij moeten zelfs gedreigd hebben voortaan geheel te zullen wegblijven en elders eene mijn op te richten, als de boterveiling niet Vrijdags plaats had. Woensdag nu was er geen enkel boterhan- delaar van buiten en slechts heel weinig verkoopers. De gisteren gehouden mijn was nog al goed bezocht. Aanvoer en prijs vindt men onder het marktbericht. Als predikant te Bezooien is door den kerkeraad aldaar beroepen Ds. C. F. M. Deele- mans MDz te Tricht. Stemgerechtigde ingelanden van den binnenpolder van Besoijenhebben in hun vergadering van den 27 Febr. 1890 tot lid en voorzitter van 'het bestuur met algemeene stemmen gekozen den heer C. G. Verwiel burgemeester der gemeente Besoijen. Wij lazen dezer dagen, dat door eenige der voornaamste slagers te Nijmegen een comité gevormd is om, in aansluiting met den slagershond te Haarlem en Arnhem, Lij de regeering stappen te doen,tot het verkrijgen van invoerrecht op Amerikaansch rundvleesch, spek en vet. Na het graan het vleesch dus! Eerst zal men trachten beschermende rechten te krijgen op het graan, waardoor de broodprijzen nood-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2