BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. BINNENLAND. half één na middernacht werd geteekend en gisteren in de staatscourant stond. Tot zoover is dus alles van een leien dakje gegaan maar de naweeën zullen zich niet doen wachten. De republikeinen zijn maar niets in hun schik over de aftreding van Constans en gerust is men ook niet, terwijl de rechterzijde en in 't bijzonder de boulan- gisten juichen. Constans was de ziel van het ministerieTirard en Maandag reeds had het kabinet een aanval te doorstaan in den vorm van een interpellatie over het gebeur de. Die interpellatie is gedaan door den af gevaardigde Dreyfuss. Hij verklaarde te twijfelen dat zijne aftreding het gevolg is van eene woordenwisseling in den ministerraad, naar aanleiding der benoeming van een amb tenaar (den voorzitter van het hof van cas satie). Hij geloofde veeleer dat Constans' heengaan het gevolg is van sinds eenigen tijd bestaande oneenigheden in het kabinet. Het is voor de republikeinen tijd om de te volgen politiek uiteen te zetten. De minister-president Tirard betwistte de juistheid van hetgeen door de bladen omtrent de reden van Constans' aftreden is medege deeld. Hij, spreker, heeft niets terug te ne men van, of toe te voegen aan het program ma, dat de regeering reeds herhaaldelijk heeft bekend gemaakt. De regeering wil, gelijk altijd, de eensgezindheid onder de re publikeinen bevorderen, door het ter zijde stellen van quaestien, welke strijd onder hen kunnen uitlokken, om zich te kunnen bezig houden met de door het land gewilde aan gelegenheden en hervormingen. De door de regeering ingediende begrooting is een werk van hervorming. Verder noemde de minister zeker aantal ontwerpen op, die de regeering voornemens is bij de kamer in te dienen. Dreyfus verklaarde vervolgens dat alle Fransche harten getrild hebben bij het ver nemen, dat Fiankrijk ging deelnemen aan de conferentie te Berlijn. De minister Tirard antwoordde dat de ministers zoo vaderlandslievend mogelijk wa ren Het kabinet zal de economische en sociale quaestie onderzoeken. Hij zeide ver volgens (het ging ontstuimig toe in de kamer), dat het kabinet nooit voor eene verantwoor delijkheid is teruggedeinsd. Hij zal de kamer een votum van vertrouwen vragen, want het geldt hier het belang van Frankrijk. Eenige toejuichingen deden zich hooren. De heer Bourgeois, de nieuwe minister, zeide dat de regeering met en door de kamer sterk moet zijn. Even als zijn voor ganger, wiens voorbeeld hij volgen zal, zal de minister krachtig zijn en wenscht hij hervormingen in het belarfg der zwakke leden van de maatschappij voor te stellen De regeering is voornemens met alle republikei nen naar vooruitgang te streven. (Toejuichin gen der linkerzijde.) De minister keurt de onbestendigheid der ministerien af. De kamer heeft aan de zeer duidelijke staatkunde van het kabinet steeds hare goedkeuring gehecht. (Langdurige toejuichingen in het linker cen trum.) Na sluiting der beraadslagingen werd de eenvoudige orde van den dag, welke de regeering bestreed, afgestemd met 319 tegen 210 stemmen. De minister-president Tirard verklaarde zich te vereenigen met eene door Bardoux voorgestelde motie, behelzende dat de kamer, vertrouwen stellende in de regee ring, zich verzekerd houdt dat deze volhar den zal in eene beslist republikeinsche staatkunde, overeenkomende met 's lands wenschen. Deze motie werd met 249 tegen 200 stemmen aangenomen. Men ziet het, de regeerings meerderheid is niet bijzonder groot. De arbeids-conferentie te Berlijn houdt de regeeringen der verschillende landen onledig. Frankrijk heeft nog immer ten aanzien der gedelegeerden geen besluit genomen. Oosten rijk is reeds verder gevorderd, Italië eveneens en Spanje is uit zijn humeur omdat het wel te Bern was genoodigd maar geen invitatie voor Berlijn heeft ontvangen. Nader blijkt dat de Bulgaarsche regeering niet zoo vlug is geweest met de inwilliging van Ruslands eischen aangaande de afdoening der bezettingsschuld, als men wel meende. Een som van 8.867.000 fr. heeft zij ter be schikking van baron Wangenheim gedeponeerd bij de Nationale bank te Sofia, maar over de kosten van bewapening en de levering van munitie moet men eerst nog eens na denken en daartoe heeft men de rekeningen aangevraagd. De uitslag der herstemming in het 5e ar rondissement van Parijs, is voor de regee ring ook niet gelukkig geweestNaquet, de boulangist, wiens verkiezing was ongeldig verklaard, is herkozen met groote meerder heid, waardoor dus der boulangisten over winning in Parijs een volkomene mag heeten. Uit Nice wordt gemeld, dat aldaar een vreemdeling gevangen is genomen, wiens gan gen reeds sedert geruimen tijd door de po litie werden nagegaandaar hij verdacht werd van spionnage. Hij zeide Pierre Con- tin te heeten, en men gelooft dat hij een Italiaansch ingenieur is, hoewel hij het te genspreekt. Bij huiszoeking in de kamer van het hotel, waar hij zijn intrek had genomen, heeft men plannen van Frankrijks vesting werken aan de zuidelijke grenzen gevonden. Naar zijn zeggen, heeft hij die alleen uit liefhebberij gemaakt. Bij de manoeuvres der troepen in het vo rige jaar was hij reeds als verdacht aange houden doch daar men* geene voldoende bewijzen tegen hem had, werd hij toen op vrije voeten gesteld. Sedert heeft men hem in het oog gehouden. De koningin onderteekende het besluit eener uitgebreide amnestie ter eere van den verjaardag des konings (17 Mei). Wegens politieke en persmisdrijven veroordeelden wor den geheel vrijgesteld, voor anderen wordt vermindering van straf gegeven, behalve voor hen, die gevangen zitten wegens beleediging van vreemde vorsten en ingevolge straffen, uit particuliere processen voortspruitend. Graaf Benomar, de gewezen gezant, wordt mede begenadigd. In de laatste dagen hebben hevige stormen op de Oostkust van Spanje gewoed gepaard met geweldige slagregens. De benedenstad te Valencia is gedeeltelijk onder geloopen, en de inwoners hebben hulp moeten inroe pen. De klokketorens luidden alarm. Ver scheidene huizen zijn ingestort. Ook te Bar celona zijn aanhoudend zware regens ge vallen. Dépêches uit Montreal maken melding van het vormen eener liga om Canada's onaf hankelijkheid te verkrijgen. Eene geheime junta bestuurt deze liga, en zal aan de re geeringen der Nieuwe Wereld een manifest zenden om haar uit te noodigen gemeen schappelijk saam te werken tot het verkrij gen van Canada's onaihankelijkheid. De En- gelsche organen steken den spot met deze beweging. In het Britsche Lagerhuis kwam verle den week in lang hadden we daar niets gehadweer eens een scène voor. 't Was bij de beraadslaging over het, door de re geering aangevraagd crediet van 3,725,103 pond sterling. De bekende radicale afgevaardigde Labou- chère (eigenaar en redacteur van het krasse weekblad Truth) achtte die som veel te hoog en een geringer bedrag ruim voldoende. Wie wist of van dat geld niet lieden betaald zou den worden, die eigenlijk in handen der justitie behoorden te wezen Hij bracht daar bij de schandalen in het West end in herin nering (ontdekking van een zeer slecht huis, door leden van de hoogste aristocratie ge frequenteerd) en beschuldigde lord Salisbury onomwonden, een paar schuldige „vriendjes," van wie hij wist, dat ze zouden worden in hechtenis genomen, intijds te hebben ge waarschuwd, zoodat ze het land konden ver laten. Ook andere overheidspersonen hadden dergelijke dingen op hun geweten. Hier verklaarde de advocaat-generaal, de heer Webster, dat, zoolang het parlement bestaat, nog nooit dergelijke beschuldigingen tegen de overheid waren ingebracht. „Gij beschuldigt," riep hij den heer Labouchère toe, „den eersten minister van niets minder dan medeplichtigheid aan bij de wet straf bare conspiratie eene beschuldiging, welke deze zeker met verontwaardiging van zich zal wijzen." Toen hierop Labouchère brutaalweg te ken nen gaf, niet aan het woord van Salisbury te gelooven, riep de speaker (voorzitter) hem tot de orde en sommeerde hem die woorden in te trekken, en toen hij zulks weigerde, werd hij, overeenkomstig het reglement van orde, bij besluit van het Huis, met 177 te gen 96 stemmen als lid van het lagerhuis geschorst. Alstoen is, bij afwezigheid van Labou chère (die aanstonds de zaal moest verlaten) op aandringen der regeering 's mans voorstel, om eene commissie van onderzoek te benoe men, met 206 tegen 68 stemmen verworpen en het debat tot Maandag verdaagd. De schorsing wordt o. a. door Daily News en de P. M. Gazette onrechtvaardig geacht, vooral ook wanneer men het gedrag des speaker's vergelijkt met zijn lauw en flauw optreden, toen Parnell en de zijnen destijds in 't parlement beschuldigd werden van me deplichtigheid aan moord. Lord Salisbury daarenboven heeft zoo wei nig den naam van strikt geloofwaardig te zijn, dat men in de parlementaire wereld een heele of halve onwaarheid „een Salisburietje" noemt. De Pall Mall herinnert aan zulk een „Salisbury"'s ministers ontkenning van de door hem en Schouwaloff gesloten Engelsch- Russische overeenkomst een onwaarheid, waarop hij zich later zelfs beroemde. Met het oog op lord Salisbury's eigenaar digheden in zulk soort van verklaringen acht het blad Labouchère gerechtvaardigd en te vens het benoemen van een „Salisbury-com- missie" tot het onderzoeken van de beschul digingen tegen den minister hoogst nood zakelijk. Men vat ook niet waarom de Attorney General, de heer Webster, bekend door zijn partijdig optreden in het Parnell-proces, maar volstrekt weigerde het papiertje aan te ne men, waarop Labouchère den naam van zijn zegsman geschreven had, of eigenlijk men vat hst wel. Het moet namelijk niemand minder dan de prins van Wales wezen, die den, trouwens altijd goed geinformeerden re dacteur van Truth, op de hoogte heeft ge steld. Anderen weer noemen sir Francis Knol- lys, een intimus der koninklijke familie. 't Zal echter de vraag zijn of het geluk ken zal de zaak in de doos te doen. Er is onrecht gepleegd: twee zondaars van min deren rang, maar ook van mindere schuld, heeft men gestraft en lord Arthur Somerset heeft men stil laten ontsnappen. Indien niet lord Salisbury, dan is een ander hier schul dig aan verzuim, en dat is toch wel de moeite van een onderzoek waard. De prins van Wales zegt Labouchère heeft iemand naar lord Salisbury gezonden om te spreken over de wenschelijkheid om lord Somerset te doen in hechtenis nemen, wat hij beloofde, maar tevens beweert La bouchère waarschuwde Salisbury de fa milie, zoodat lord Arthur kon vluchten. Het is dus zeer wel mogelijk, dat de prins hier over gebelgd want hij wenschte de vervol ging den redacteur van Truth in zijn ver trouwen heeft genomen of doen nemen. Het programma van de te Berlijn te houden internationale conferentie over de regeling van den arbeid, door den keizer afgezonden aan de Duitsche gezanten bij de uitgenoo- digde mogendheden, is in vragen opgesteld, die betrekking hebben op de regeling van den arbeid in de mijnen, van den arbeid op Zondag, van den kinderarbeid, van den ar beid van jongens en van den vrouwenarbeid. Behalve de vijf genoemde punten, die elk weer in ondergeschikte deelen verdeeld zijn, is er nog een zesde, gewijd aan bijzonderhe den betreffende de uitvoering der overeen gekomen bepalingen en de vraag stellende a. of beschikkingen moeten genomen wor den ten einde de uitvoering der genomen besluiten te doen geschieden. b. of de conferentie van de vertegenwoor digers der deelnemende regeeringen op nieuw moet bijeenkomen en zoo ja, welke vragen hun dan zullen moeten worden voorgelegd. Omtrent de voorbereidende werkzaamheden tot het Berlijnsche arbeids congres in de af- deelingen van den Duitschen raad van state wordt gemeld, dat keizer Wilhelm daaraan ijverig heeft deelgenomen en al de functien van den voorzitter, het houden b. v. van een lijst der sprekers, waarnam.. Aan het slot heeft de keizer een toespraak gehouden, waarin hij zich min of meer spot tend uitliet over en dringend waarschuwde tegen al te groote verwachtingen van den tegenwoordigen arbeid des raads. Men moet niet denken dus sprak de keizer onge veer dat we hier bijeen zijn om maar zoo in eens het geheim te ontdekken ter voorziening in alle maatschappelijke nooden en gebreken. Wij hebben slechts ons uiterste best gedaan om middelen te vinden, teneinde rechtmatige wenschen en aanspraken der arbeiders te bevredigen, en van harte hopen we, dat onze arbeid tot iets goeds zal mogen leiden. Er zullen misschien lieden wezen, die ook hierin een soort van terugkrabbelen zien, gelijk er zijn, die door hel, thans openbaar gemaakt programma voor het Berlijnsch congres zijn teleurgesteld, omdat daar een paar punten niet op voorkomen, door den keizer in zijn allereerste schrijven over dit onderwerp aangeroerd, het instellen b. v. van permanente arbeiders-commissien, om met de patroons „voeling" te houden. Het bewijst onzes inziens slechts dat de keizer wijselijk niet alles op eens wil. Hoe Z. M overigens over het punt van quaestie denkt en dat hij het niet voorbijziet, kan blijken uit het feit, dat sedert een paar dagen dergelijke arbei ders commissien zijn ingesteld bij de aan den staat toebehoorende mijnen in het Saar- district. Zoo als blijkt uit den hiervoor medege- deelden uitslag der herstemmingen zijn vrij zinnigen en sociaal-democraten nog steeds zeer aan den winnenden kant, zeer tot er gernis der „Kölnische Zeitung" b. v. die reeds voor de opening der s embus, zeker als ze was van de te lijden nederlaag, het volgend giftig proza ten beste gaf„De onbeschaafde meerderheid van het Duitsche volk zal door de herstemmingen haar oordeel over de rijkspolitiek bevestigen. Met de grootste geringschatting zien we dit tegemoet, laat de uitslag maar zoo ellendig mogelijk wezen, opdat de rijksdag aan iedereen ten gruwel en afschuw worde. Laat die voor treffelijke nieuwe rijksdag zich maar zoo ver achtelijk maken als hij kan, laat hij maar goed zijn onmacht toonen, laat het juk, dat de onwetende klassen der maatschappij ons hebben opgelegd, ondragelijk worden Een geluk is, dat in Duitschland de keizer gebiedt en de bondsraad regeert en hoe dieper de rijksdag zinkt, des te hooger zullen deze twee in de achting der natie stijgen 1" Het geheele stemrecht en het begrip van volksvertegenwoordiging dus maar wegge smeten, wanneer het ons niet dient, en den lof gezongen van het verlichte despotismus Is het wonder, dat de kiezers aan zulk een stelsel den rug keerden en werd ooit eene nederlaag op minder waardig wijze gedra gen, dan dit gedaan wordt door het Keul- sche blad Generaal Waldersee moet te Rome zijn aangekomen om met den minister van oor log en den chef van den generalen staf te confereeren. Het aantal hoofdofficieren, dat gepensio neerd zal worden, bedraagt 250. De minister van oorlog, die de officieren eerst successie velijk in twee jaar wilde pensionneeren, is thans van zienswijze veranderd en wil ze allen te gelijk op pensioen stellen. De Paus ontving Zondagmiddag de kardinalen en prelaten, die hem kwamen gelukwenschen met zijn 81sten geboortedag, samenvallend met den twaalfden gedenkdag van zijn pontificaat. De receptie ving ten twaalf ure aan met de lezing van het adres van gelukwensching door kardinaal Monaco Lavaletta, deken van het heilig college. De Paus was zeer wel en be antwoordde de heilwenschen met eene rede, waarin hij zeide dat het wederkeeren van dien dag hem een waarschuwing was, dat zijne dagen geteld waren. Vele jaren waren over zijn hoofd gegaan met al hunne nooden en de toekomst schijnt ernstig, doch hij was getroost; zijne krachten, zijn leven heeft hij gewijd aan de glorie van God en aan het welzijn der Kerk Hij sprak den wensch uit, dat het God moge behagen aan de Kerk en haar hoofd de vrijheid en onafhankelijkheid te hergeven. Het verheven doel van zijne regeering is het onderwijzen van de waarheid en het Evangelie aan allen. Daarvoor heeft hij encyclieken geschreven om de volkeren te onderrichten. Heeft hij de grondslagen van het familie- en het po litieke leven gegeven, hem rest nog de sociale quaestie te behandelen. Zij, die daartoe in staat zijn, moeten me dewerken tot de oplossing van dit vraagstuk in de school en in de pers. Hij zal hen voorgaan, werkende zoolang het dag is en zich door niets laten weerhouden. Hierna onderhield de Paus zich met ver schillende prelaten. Later op den dag kwamen de gezanten. Dépêches uit Weenen melden, dat de Bulgaarsche regeering andermaal stappen doet te Konstantinopel, om de erkenning van Bulgarije door de groote mogendheden te verkrijgen. Zij onderhandelt voorts over de uitgifte van eene nieuwe leening van 80 millioen frank voor den aanleg van spoor wegen tusschen Varna, Bourgas en Sofia, alsook tusschen Tirnova en Schoemla. Een Anglo-Fransch syndicaat deed eene aanbie ding, maar de Landerbank krijgt vermoedelijk het contract. De Standard verneemt uit Sofia, dat de regeering aan de mogendheden alle bijzon derheden omtrent het complot verstrekt heeft, ook den naam van den dictator, door de Russische regeering voor de Bulgaren gereed gehouden, namelijk den vroeger hoogge- plaatsten generaal Dumnatovitsch. 1 - 11 i' Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Februari 1889 Ingelegd f1899,16. Terugbetaald f 1972,49. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 947. WAALWIJK, 5 Maart 1890. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 April a.s., benoemd 1°. tot inspecteur van hét lager onderwijs in de tweede inspectie, J. C. Fabius, lid van de tweede kamer der staten-generaal 2°. tot inspecteur van het lager onderwijs in de derde inspectie, A. G. baron Sloet tot Oldhuis, schoolopziener in het district Zwolle. Door de politie alhier is heden ochtend een partij bedorven visch in beslag ge nomen en tegen den verkooper proces-ver baal opgemaakt. In de parlementaire kroniek van het Rott. N lezen wij het volgende Een dag der verrassingen, Vrijdag. Twee maal twee aan bod. Ten eerste bij de verkiezing van een com miesgriffier. Twee honden (sans comparaison) vochten om een been en de derde loopt er mee heen. Vos de Wael, de katholiek, en De Savornin Lohman, de protestant, vochten om den zetel in het bureau en de liberaal, de piepjonge advocaat Patijn, gaat met den buit strijken. Aardig en curieus waren de stemmingen. De laatste, de beslissende, vooral was zeer karakteristiek. „Liever Turksch dan Paapsch" zeiden blijkbaar eenige anti-revo lutionairen en zij lieten Vos de Wael los, om aan den liberaal de voorkeur te geven. „Entre ces deux le coeur ne balan^ait pas un moment!" Treffende eensgezindheid inderdaad tus schen de verbondenen Nog kenmerkender wasde wedstrijd tus schen de liberale en antiliberale partijen over de politieke interpellatie, die in de aanstaande

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2