BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. Engeland. Duitschland. Oostenrij k-Hongar ije. BINNENLAND. Rusland. Weerkundige waarnemingen pen door allerlei interpellaties, nu weer over zijn koloniale politiek. Men ziet dus, dat 't voor de leiders in hoogste ressort een bange tijd is. Het Fransche ministerie, dat het zijn plicht acht aan te blijven vier ministers meen den het tegenovergestelde heeft Donderdag een nieuwen aanval doorstaan naar aanlei ding van de deelneming der Republiek aan de internationale conferentie te Berlijn, 't Heeft het er goed afgebracht. De eenvoudige orde van den dag, als besluit der interpellatie van Laur, welke door den heer Spuller gevraagd was, is aangeno men met 480 tegen 4 steramen. Wat het werk zal zijn van den nieuwen rijksdag van Duitschland, die volgens de officieuse Duitsche pers geen meerderheid heeft, omdat een conservatief-ultramontaan- sche meerderheid evenmin bestaat als een vrijzinnig-ultramontaansche (een rijksdag dus volgens de officieusen, die niets kan uitrich ten), wie president zal zijn van het nieuwe lichaam, wat er van de socialisten-wet zal worden, die de vrijzinnigen voor goed be graven gelooven, terwijl de cartelmannen haar op het menu gelooven gesteld te zullen zien dat zijn altemaal vragen, die de Duitsche pers onafgebroken bezig houden, nu eens in verband met de internationale arbeidsconferentie en dan weer op zichzelven genomen. De oppositie van Duitschlands rijksdag is gestegen van 175 tot 265 en de cartelpartijen zijn gedaald van 222 tot 129 zetels een ommekeer, die commentaar overbodig maakt en de ontevredenheid der officieuse organen zeer verklaarbaar doet zijn, die er den vrij zinnigen (die nu 70 zetels in bezit hebben tegen 32 in den vorigen rijksdag) een verwijt van maken, dat zij wel den steun van de cartelmannen hebben aangenomen tegen de sociaal-democraten (in het bijzonder te Berlijn) maar wederkeerig geen steun hebben verleend. Dat 't voor de heeren van het anti cartel in den nieuwen rijksdag geen boterlikken zal zijn is afteleiden uit een menu, voorkomende in de Koln. Ztg., welk blad zeker denkt «uu homme averti en vaut deux" en daarom met een zeker leedvermaak den heeren hun taak voorlegt. Wetsontwerpen aangaande werklieden-be scherming; wellicht voorstellen betreffende een facultatieve invoering van werklieden- commissien; vrij zeker zegt het blad een voorstel lot vervanging der in den herfst afloopende socialistenwettal van militaire voorstellen; een wet betreffende postspaar banken, verhooging der salarissen van rijks beambten en gewis voorstellen tot af schaffing der invoerrechten en vervanging er van door andere belastingen, men ziet een program om iemand kippenvel van te doen krijgen en toch zullen de oppositie-mannen er hun proefstuk door moeten leveren. In Portugal is de rust teruggekeerd. Po gingen worden in het werk gesteld een ministerie te verkrijgen, saamgesteld uit alle partijen, dat voornamelijk zijn aandacht aan de landsverdediging heeft te wijden en eene nauwkeurige omschrijving moet samenstellen van de rechten van Portugal op landstreken buiten Europa. De interpellaties over de koloniale politiek der regeering hebben in de kamer van Italië een aanvang genomen en de mannen der oppositie Plebano, Imbriani, Ferrai en andere minder bekende persoonlijkheden spaarden de regeering niet, maar gispten haar handel wijze, die onwettig werd geheeten, omdat het parlement bij het sluiten van tractaten en verbonden niet is gehoord. De mannen der oppositie zien in de Afrikaansche politiek der regeering een groot gevaar en geven Crispi van alles de schuld, die zich na afloop van de reeks van beschuldigingen tegen zijn bestuur, wel zal weten te verdedigen. Volgens particuliere berichten uit Pest heeft Koloman Tisza, ingevolge de houding van het parlement in zake de nalionaliteits- quaestie met betrekking tot Kossuth, Donder dag middag zijn ontslag ingediend. Sedert 3 uur was te Pest de ministerraad, onder voorzitterschap des keizers, vergaderd Tegen den avond liep daar het gerucht, dat Tisza's ontslag was aangenomen. Te Weenen ver keerden Donderdag avond de steeds goed ingelichte kringen nog in onzekerheid omtrent het besluit des keizers; men was echter aldaar meer geneigd aan te nemen, dat de keizer Tisza's aanvrage met eene weigering beantwoorden zou. De Bulgaarsche quaestie is opnieuw op den voorgrond gebracht, maar veel verder zal men met deze agitatie ten gunste van de erkenning van prins Ferdinand, ook wel weer niet komen, al valt het niet te loochenen, dat het oogenblik voor stappen in dien zin wel gekozen is. De Porte zal dat lastige zaakje wel weer op de lange baan zien te schuiven en de Bulgaarsche regeering zal zich ook wel wachten voor zij stappen onderneemt, die haar de sympathie van Oostenrijk e. a. zou kunnen doen verliezen. Uit Brazilië weet de Temps ernstig nieuws mee te deelen. Een constitueerende verga dering zou niet worden saamgeroepen en een grondwet zou worden afgekondigd, waarover de kiezers inet „ja" of „neen" op de stem briefjes te plaatsen, hun meening mogen uiten bij de verkiezingen voor de kamer, die geen wetgevend mandaat zou hebben dus de dictatuur in den waren zin des woords. Zijne interpellatie houdende over de tot Frankrijk gerichte uitnoodiging om deel te nemen aan te conferentie te Berlijn, heeft de heer Laur zijne verbazing over deze uitnoo diging uitgesproken, op grond dat Duitschland zich sedert 1870 steeds verzet heeft tegen het nemen van internationale maatregelen. Dit blijk van politieken vooruitgang, zeide Laur te midden van rumoer, dringt het oeconomi- sche vraagstuk geheel op den achtergrond. Bij de verdere ontwikkeling zijner interpel latie heett Laur het in de regeering afgekeurd, door middel van de pers te hebben doen bekend maken dat zij de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie heeft aange nomen, en als hij de politiek der twee laatst- voorafgaande kabinetten samenvatte in de woorden „Duitschland en Tonkin," dan was die van het tegenwoordige kabinet geteekend met de woorden „Duitschland en Dahomey." Inmiddels verzaakt men de vriendschap met Rusland. Maar het gezond verstand van het Fransche volk protesteert tegen de tegen woordigheid van de Fransche gevolmachtigden ter conferentie van Berlijn; zelfs al ware de deelneming onschuldig, dan nog zou zij eene daad van slaafschheid zijn (luide protesten ter linkerzijde)door naar Berlijn te gaan neemt men den schijn aan in het onherroe pelijk verlies van Elzas en Lotharingen te gelooven (nieuwe luide protesten). De minister Spuller zeide in zijn antwoord, dat hij de plichtenwelke zijn ambt hem oplegt, niet miskent, maar hij heeft eene andere opvatting der vaderlandsliefde dan Laur (toe juiching). Frankrijk mag niet weigeren deel te nemen aan eene conferentie, welke zich ten taak stelt de arbeiders-vragen te bestu- deeren. Verder heeft de minister eene pa raphrase gegeven van de nota, door hem aan den gezant te Berlijn gezonden, onder op merking dat er tusschen het afzenden der nota en de aankondiging der interpellatie geen 24 uur tusschenruimte ligt. De zinsneden in de nota betreffende de belangen der arbei dersklasse werden luid toegejuicht. Vóór de aanneming der eenvoudige orde van den dag waren er twee moties van af keuring ingediend en beide verworpen. Vóór de stemming verklaarde Paul de Cassagnac, in naam der rechterzijdedat telkens als Frankrijk voor quaesties van buitenlandsche staatkunde geplaatst wordt, er geene meer derheid of minderheid is maar slechts Fran- schen zijn. In het Hötel Moderne, te Parijs, stapte een bezoeker, de heer Pontrianne, met een viertal vrienden in een lift bij de trap, ondanks een daarbij aangeplakte waarschuwing voor de onveiligheid van den toestel. Nauwelijks waren de mannen er in, of de lift ging pijl snel naar beneden, tot op een halven"meter afstands van den grond. Daar sprongen vier van hen er uit; maar voor Pontrianne dit kon doen, ging de lift weer naar boven, zoo snel, dat de ongelukkige, die door de beweging op de knieen gevallen was en half over den rand gebogen lag, geen tijd had om zich terug te trekken en tegen het plafond werd verpletterd. De „Pont d'Arcole«, te Parijs, welke na een verzakking in 1888 gedeeltelijk verbouwd werd, dreigt nu alweer in te storten. Er mo gen geen rijtuigen meer over de brug rijden en na 4 uren 'smiddags is het verkeer er geheel gestremd. Men beraamt maatregelen om de brug weer behoorlijk veilig temaken. Bij een oproer in de Portugeesche stad Setubal zijn 20 soldaten en de bevelvoerende officier door steenworpen en twee mannen uit de volksmenigte door geweerschoten gewond. De aanleiding tot de ongeregeldheden was, dat bij een brand een man uit de menigte toeschouwers wegens onordelijk gedrag werd opgepakt. In gewone tijden zou zulk een voorval bijna niet opgemerkt zijn, maar bij de zenuwachtige opgewondenheid, waartoe het Portugeesche volk in deze dagen nog zeer licht overslaat, vei wekte het zulk een oproer, dat de politie de hulp van soldaten moest inroepen tot herstel van de orde. De kamer van koophandel te Leeds heeft zich tot de Britsche regeering gewendom aan te dringen op een commissie tot onder zoek van de mogelijkheid om een internatio nale stuiverspost in te voeren en de tele- graaf-kosten naar de koloniën te verminderen. Een dergelijk verzoek is gedaan door het gemeentebestuur van Londonderry in Ierland, door de kamer van koophandel van Noord- Lincolnshire, door de vereeniging van linnen kooplieden te Belfast en door de „Imperial Federation League" in Canada. De post meester-generaal in Canada heeft in antwoord op het adres van het laatstgenoemde lichaam te kennen gegeven, dat hij het voorstel onder de aandacht zijner collega's zoude brengen. Nabij het station Carlisle, in Engeland, zijn Dinsdagmorgen een exprestrein en een personentrein in botsing geweest. De Schotsche expres was een half uur te laat te Carlisle, en door den glibbeiigen toestand der rails weigerden de remtoestellen te werken, met het gevolg, dat de expres met een vaart van 20 mijlen door het station vloog en op korten afstand vandaar in botsing kwam met eA locomotief, welke den trein verder naar Schot land zou brengen. De wagens werden geheel in elkander geschoven. Twee mannen werden dadelijk gedood en twee dames stierven spoedig na het ongeluk; 13 personen werden gewond, grootendeels zeer ernstig. Eene nauwelijks tienjarige giftmengster is te Chester in verzekerde bewaring geno men wegens herhaalde pogingen om hare aanstaande stiefmoeder om het leven te bren gen. Het kind, dat zeker door het aanhooren van gesprekken over het bekende ge/al-May- brick eenige bewustheid had verkregen van pogingen tot vergiftiging, had eerst allerlei vrij onschuldige middelen, doch ten laatste eene loodverbinding in de thee van haar slachtoffer weten te mengen, waardoor de verloofde van haren vader zeer ongesteld werd. Eerst vertelde zij den rechter, dat hare grootmoeder haar dit denkbeeld had aan de hand gedaan, doch toen deze verklaring ge heel onwaarschijnlijk bleek, wierp zij de schuld weder op andere bloedverwanten, die echter mededeelden, dat het kind gewoon was, met anderen spelenderwijze het geval-Maybrick voor te stellen, waarbij dan de eene de gift mengster en de andere het slachtoffer was. De jeugdige misdadigster, die een levend be wijs is, hoe gevaarlijk het is over vele dingen te spreken waar kinderen bij zijn, werd ver oordeeld tot opsluiting in een verbeterhuis tot haar 16e jaar. De officieele tekst der keizerlijke toespraak aan den maaltijd van den provincialen land dag gewaagt eerst van den grooten Keur vorst, die ingezien heeft dat Brandeuburg zich de wereldmarkt (wereldmacht ?)veroveren moest. Nadat zijne eerste werkzaamheid op beveiliging der rust gericht was geweest,heeft de keizergelijk zijn grootvader, zijn zorg gewijd aan het welzijn der lagere klassen. De besluiten van den raad van state zouden in wettelijken vorm spoedig nuttig werken. In het volk en in het land ziet de keizer slechts een door God hem toevertrouwd pand, welks bloei te bevorderen zijne taak is. „Allen,die mij daarin helpen willen, zijn mij welkomwie zich tegen dien arbeid verzet zal ik verpletteren". De verschillende besturen der mijnwer- kers-vereeniging in Silezie hebben besloten, om in het belang van den socialen vrede.bij de mijnbesturen door afgevaardigden er op aan te dringen, de ontslagen werklieden we der in dienst te nemen. De gezamenlijke mijnwerkers der mijn „Charlotte" bij Heberruhr hebben besloten langs ordelijken weg een loonsverhooging van 25% te trachten te krijgen. De verschillende afgevaardigden ter arbeids-conferentie worden in 't midden der volgende week hier verwacht. De hier geaccre diteerde gezanten zullen daaraan niet deel nemen om de onderhandelingen een geheel zakelijk karakter te geven, waaraan de poli tiek vreemd is. Het congres zal slechts en kele dagen duren. De keizer zal den afge vaardigden na eene receptie, waarop de ge zanten hunne landgenooten kunnen voorstel len, een diner aanbieden. BUD A-PEST, 7 Maart. In de kamervroeg graaf Apponyi aan Tisza of het parlement zijne werkzaamheden gedurende de ministe- rieele crisis kon voortzetten. Tisza antwoordde, dat de verschillen van gevoelen, die zich in den boezem van het kabinet hebben voor gedaan nog niet uit den weg zijn geruimd. Hij voegde er bijdat wanneer er te dezer zake eene beslissing is genomende kamer daarvan kennis zal ontvangen. over de Maand FEBR., te Waalwijk. Gevallen regen 3/4 millimeter, vorig jaar Februari 91/* mill, verschil 8% mill. 1 regendag, 27 Febr., vorig jaar 7 regen dagen, verschil 6. Vorst. Gedurende bijna de geheele maand, echter niet streng. Mist 3 Febr. Ruige vorst 4 Febr. Sneeuw 26, 27, 28 Febr. Windkracht. Gedurende de geheele maand Vlo a Vio- Windrichting. N. niet. O. 6, 7, 9 11, 18, 19. Z. 1, 15. W. 2 a 5, 28. N.-O. 20 k 23, 25, 26. N.-W. 24. 27. Z.'O. 8,12 14, 17. Z.-W. 16. Gevallen regen van 1 Maart 1889 1 Maart 1890 740% m.m. Regendagen van 1 Maart 1889—1 Maart 1890 130. St. PETERSBURG., 7 Maart. Op onver klaarbare wijze vond de czaar op zijn schrijf tafel onder de officieele stukken een dreig brief, door een vrouwenhand geschreven en onderteekend met den naam Tchebrikowa, waarin hem hetzelfde lot voorspeld wordt als zijn overgrootvader, grootvader en vader, bijaldien hij het volk geen grondwet en par lement geeft en de reactionaire politiek niet staakt. De czaar is heftig ontsteld en heeft den minister van politie van het schrijven on middellijk kennis gegeven, die buitengewone voorzorgsmaatregelen heeft voorgeschreven. Het geld voor het bouwen van een ka pel op de plaats, waar Keizer Alexander II werd vermoord is uit het academiegebouw te St. Petersburg gestolen. Het was een som van 80,000 roebel. De beambte, die met de zorg voor het geld was belast, wordt verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal. Noordbrabantschc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Febr. 1889. Opbrengst personenvervoer f 1522.50 u goederenvervoer 1380.63 w postvervoer 166,66 Diversen In Febr. 1889. Totaal f3069.79 f 3044,68» WAALWIJK, 8 Maart 1890. egens het ongunstige weder had se dert de vorige noteering weinig aflevering van hooi voor de persen plaats; de handel was daardoor ook van minder beteekenis. De prijzen blijven vast op t 10.—, 8,50 en f6.per 1000 halve kg. naar gelang het le, 2e of 3e soort betreft. Stroo blijft bij voort during door de groote veeboeren gevraagd en voor f8.— k 9.— per 1000 halve kg. genomen. De pachtsommen der hooilanden ondergaan op vele plaatsen aanzienlijke ver mindering. De veehandel was sedert de vorige notee ring opnieuw zeer geanimeerd. Zware kalf- koeien werden voor Belgie voor f240 a 280 gekocht, enkele deden f 300 en meer af, dito vaarzen f 180 a 225 weikoeien blijven voort durend druk gezocht en gelden ongekend hooge prijzen, nl. van f180 tot f230; vette koeien iets minder geanimeerd, 75 a 80 ct. per kg.; jarige kalveren en hokkelingen f75 a 110; nuchtere kalveren le qual. f20 a 22, 2e qual. 12 a 15vette varkens 56 a 59 cl. per kg. schoon; jonge varkens f 1.60 a 1.75 per week. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat wordt iets levendigernaar qual. gelden zij thans f 1.80 a 2.40 per Hl. Uit het land van Heusden worden zij bij de kleine inaat door rondventers voor 12 a 15 ct. per 5 liter aangevoerd. Men deelt ons mede dat er eene partij panharing in aantocht is, die men in de Langstraat voor goede bokking aan den man zal trachten te brengen. Onze lezeressen zijn nu gewaarschuwddat dus de huismoeders, die hun gezin willen onthalen op bukkum as sa 11 m goed toezien wat zij koopen. De gemeenteraad van Vlijmen heeft aan den koning ontheffing gevraagd van de verplichting tot heffing van schoolgeld. De groote houtverkoopingen, welke te Loonopzand dezer dagen gehouden werden, hebben voor de verkoopers dit jaar zeer gunstige uitkomsten gehad. Het was velen koopers niet slechts om timmerhout te doen, maar vooral ook om brandhout, waardoor de prijzen enorm hoog werden opgejaagd. De tegenwoordige duurte der steenkolen brengt daartoe niet weinig bij en ook verscheidene bakkers trachtten of alleen óf gezamenlijk ge heele bosschen hakbaar masthout te koopen, om dat voor ovenbrand gereed te laten ma ken. Was de lust tot het aanleggen van nieuwe bosschen in de laatste ja-en minder groot, thans is die niet weinig aangewak kerd, en begint men weder met het uitzaaien van mastzaad of het planten van jeugdige stekjes. De arbeidende klasse vaart daarbij wei. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Breda heeft tegen de drie beschuldigden van den moordaanslag op Lucia van Loon te Bergenopzoom den 19-jarigen B. J. Ketting, den 17 jarigen J. W. Kenten en den 18-jarigen P. van den Boom ieder twaalf jaren gevangenisstraf geeischt. Een ware opluchting verschaft het be richt omtrent het einde van de werkstaking van de raadsleden te Hoofdplaat. Vier leden hebben volgens de Midd. Ct. na lange af wezigheid weer eens eene raadszitting bijge woond. Aan die zitting was eene samenkomst van B. en W. voorafgegaan. Ter raadszitting moet een goede toon geheerscht hebben, zoodat menige zaak afgedaan is kunnen worden. Al die drukte schijnt veroorzaakt te zijn doordat de „geïmporteerde burgemeester," gelijk de Stand, hem noemt, den eersten Zondag na zijn komst niet ter kerk ging. In verband met de aanhangige spoor weg aangelegenheden betreffende de overname meldt men dat het plan bestaat, het Rhijn- spoorwegstation te Utrecht te sloopen en daar voor in de plaats, ter hoogte van het Ster renbosch (westzijde) een centraalstation te bouwen. Te dien einde zou ter hoogte van de Smeestraat alsdan een flinke overbrugging worden gemaakt naar het Singel, alwaar dan een wachtpost zou gesteld worden ter waar schuwing voor den stoomtram. Met een bree- den op- en afritweg zou het station te be reiken zijn. Strijd tusschen gas- en electrisch lichtl Ik voorzie (zegt de schrijver der Haagsche

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2