BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Engeland. BINNENLAND. Ooslenrijk-Hongarije. Italië. Rusland. Amerika. De heer Achille Monchicourt is tot eenigen liquidateur benoemd van de Panama-maat schappij ter vervanging van den heer Bru- net die is afgetreden. Bovendien is door de rechtbank aan Brunetop diens verzoek, een som van 54,500 francs toegewezen als saldo van zijn honorarium, welk bedrag met de reeds ontvangen 45.500 francs een som vormt van 100,000 frs. In de kamer zal weldra een plan in gediend worden voor een nieuwe vergader zaal, daar de tegenwoordige in het Palais Bourbon onvoldoende en ongeriefelijk is. De douane-commissie heeft, ondanks de oppositie van de regeering, het recht op maïs op drie francs en dat op meel van maïs op vijf frs. bepaald. Dit is reeds een sterk voorteeken van de onvermijdelijke opzegging der handelstrac- taten. De vertegenwoordigers van Frankrijk in de conferentie te Berlijn, zijn nog niet be noemd het schijnt, dat men eerst met En geland nog eens over de zaak wil spreken. Volgens „le XIX Siecle" is er weer een Duitsch spion gevat, zekere Niemeyer, die luitenant was bij het Duitsche leger. Hij is aangehouden te Audun-le-Roman en in bezit gevonden van de hem gegevene in- structien. Hij zou zelfs bekend hebben, dat hij voor spionnage is uitgezonden. naar het andere loopen en dus hun eigen gezelschap kiezen. De rijtuigen zijn open, electrisch verlicht en fraai afgewerkt. De kosten van den weg bedroegen 200.000 per strekkende mijl. Daar de weg 6 mijlen lang is, worden de geheele kosten dus gerekend op 1.200.000 of f 14,400.000. Naar aanleiding van een vraag van een conservatieven afgevaardigde heeft de minis ter zich tegen een nieuwe lezing verklaard omdat zij de staatskas slechts tijdelijk zou helpen, doch den voortdurenden schuldenlast van den staat zou vergrooten. In Spanje is veel sneeuw gevallen vooral te Malaga en te Barcelona. Op laatst genoemde plaats woedde ook een hevige or kaan, welke schepen belette binnen te loopen. Te Madrid heerschte felle vorst. De ther mometer stond er Donderdag 14° R. onder het vriespunt. Een 1500 tal werklieden vervoegden Zaterdag zich bij het gemeentebestuur te Malaga om werk en brood te vragen. Eene rustverstoring of ongeregeldheid heeft er niet plaats gehad. In de provincie Murcia hebben overstroo mingen plaats gehad, die groote schade heb ben veroorzaakt. In het zuiden is het uitgestrooide zaad ge heel verloren. Men verzekert dat de minister van buiten- landsche zaken bij het kabinet te Berlijn een stap zal doen, om de bijeenkomst der con ferentie uitgesteld te krijgen. In de kolenmijn Morfa heeft eene reeks ontploffingen plaats gehad, tengevolge waar van ongeveer 300 arbeiders bedolven zijn geraakt, waarvan men vreest dat er wel 160 omgekomen zullen zijn. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemt, wordt in de nota der Porte aan de mogendheden verzekerd, dat op Kreta de rust volkomen hersteld is. Alle uitgewekenen, behalve achttien, mogen terugkeerenmaar de Porte kan de voorgesteld opheffing van den staat van beleg niet inwilligen. De eerste electrische spoorweg te Lon den wordt eerlang geopend en is Woensdag, in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der pers en eenige genoodigden, beproefd. De weg bevindt zich 60 voet beneden den beganen grond en loopt van King William Street, in de City, naar Clapham, in zuide lijk Londen, maar hij is nu nog slechts tot Stock well gereed. Er zijn 6 stations. Tus- schen King William Street en het volgende station (Dover Street) loopt de weg onder de Theems. De tunnel, waardoor de trein loopt, heeft een diameter van ÏO1^ voet, maar er zijn twee tunnels naast elkaar, een voor trei nen die in zuidelijke, en een voor die, welke in noordelijke richting gaan. Op deze wijze verkrijgt men een constante lucht- strooming en wordt alle gevaar voor botsing vermeden. Alles in verband met dezen spoorweg ge schiedt door electriciteil of door hydraulische kracht. Een electrische kabel loopt zoowel door den eenen als door den tweeden tunnel, niet om den trein voort te trekken maar om de beweegkracht over te brengen. De electrische machines zien er uit als kleine locomotieven. De stations zijn nu reeds met advertenties versierd en worden door electri- citeit verlicht. Van de stations brengen enorme hydraulische liften de passagiers naar boven. Elke lift kan 100 personen tegelijk vervoeren. Liefhebbers kunnen echter ook een paar honderd trappen op- en aiklimmen. De treinen bestaan uit 3 rijtuigen, die geza menlijk 100 personen zullen kunnen vervoe ren. Ér zijn geene verschillende klassen en het tarief van het vervoer is overal gelijk. De passagiers kunnen van het eene rijtuig De conterentie over de bescherming der werklieden zal volgens de „Tagl. Rundschau" hoogstwaarschijnlijk in de congreszaal van het paleis des rijkskanseliers in de Wilhelm- strasse te Berlijn gehouden worden. Een definitieve beslissing zal eerst genomen wor den, wanneer het bekend zal zijn hoeveel personen aan de confereetie zullen deelnemen. Iedere regeering kan zooveel vertegenwoor digers zenden als zij wil, daar geen besluiten bij meerderheid van stemmen worden geno men, doch van de verschillende adviesen een rapport zal samengesteld worden, dat aan de aan de conferentie deelnemende re geeringen zal worden toegezonden. De keizer zal de leden der conferentie als zijn gasten beschouwen en het verblijf te Berlijn hun zoo aangenaam mogelijk maken. Behalve het hof zullen ook de stedelijke regeering en eenige voorname ingezetenen van Berlijn den vertegenwoordigers feestelijkheden bereiden. In de Zaterdag te Bochum gehouden vergadering van gedelegeerden uit den mijn- werkersbond waren 197 groepen, te zamen van 28,000 leden, vertegenwoordigd. Er werd besloten tegen Augustus eene algemeene vergadering van Duitsche mijnwerkers door het bestem te doen bijeenroepen. Voorts werd (overeenkomstig het onlangs vermelde voorstel van het bondsbestuur) besloten, bij den rijksdag, den bondsraad en den keizer een adres in te dienen waarin verzocht wordt, van staatswege alle mijnen te ont eigenen en ze in eigendom aan de werklieden te geven. Het adres zal in alle Duitsche steenkool - districten ter onderteekening wor den rondgezonden. De vergadering heeft acht uren geduurd. Zondag, den verjaardag van het overlijden van keizer Wilhelm, is het mausoleum te Charlottenburg, dat vergroot is, plechtig in gewijd door een kerkelijken dienst in tegen woordigheid van den keizer en de keizerin met hun kinderen, van keizerin Frederik en hare dochters, van een groot aantal prinsen, van maarschalk Von Moltke, van graaf Herbert Von Bismarck en van een aantal hoogge plaatste peisonen. De graftomben van keizer Wilhelm, keizerin Augusta en keizer Frederik waren geopend, waartoe alleen de leden der keizerlijke familie toegang hadden. De keizer en de keizerin hebben op de kist van keizer Wilhelm twee groote witte kransen gelegd. De socialistische afgevaardigde Schulze, van Koningsbergen, is tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld wegens het ver spreiden van een verboden orgaan. voor de wereld tentoonstelling de verzekering, dat de tentoonstelling in 1892 kan klaar komen, waartoe de middelen ruimschoots voldoende zijn, doch dat, indien het congres niet daarop staat, de tentoonstelling in 1893 zal worden gehouden. Volgens de gemaakte bouwplannen wordt Chicago's tentoonstelling zeer kolossaal. Rondom eenen 1100 voet hoogen stalen toren zal het hoofdgebouw zich tentsgewijze uitspreiden, terwijl de opper vlakte die van de Parijsche tweemaal over treffen zal. De centrale toren wordt hooger dan de Eiffeltoren. Groote ontsteltenis is Vrijdagavond te Chicago verwekt door een roover, Kane ge naamd, die op Indische manier „amokmaakte" Hij schoot eerst twee politiedienaren, die hem gevangen wilden nemen, dood, liep toen door de stad en schoot op ieder die hem in weg kwam. Verscheidene burgers werden gewond, eenigen zeer ernstig. Ein delijk werd hij door de politie tot staan gebracht en in verzekerde bewaring genomen. Een verwoede volksmenigte beproefde, maar te vergeefs, hem aan de politie te ontrukken, om de lynchwet op hem toe te passen. Den dag te voren had zekere Crowe, die in een huis diamanten gestolen had, de eigenares en eene negerdienstbode en daarna op straat twee politie agenten neergeveld. De beide laatsten zijn doodelijk gewond. Wegens de strafmaatregelen op jonge czechische studenten toegepast heeft een 300 tal czechische studenten voor de woningen van eenige professoren der universiteit te Praag en voor die van den rector een op stootje trachten te maken. De politie moest van de wapenen gebruik maken om de orde te herstellen; 15 studenten zijn gearresteerd. Zoowel de Czechen als de Polen zullen bij de behandeling der begrooting in de kamer van afgevaardigden te Weenen steun vragen voor een aantal scholen. Twee Italiaansche edellieden, de hertogen de Villarosa, werden onlangs te Palermo in hechtenis genomen, onder beschuldiging van een officier, luitenant Leone, vermoord te hebben. Naar men thans bericht zijn er nieuwe bewijzen aan het licht gekomen tegen de beide beschuldigden. Het moet bewezen zijn dat luitenant Leone, onder voorwendsel van een samenkomst met hunne zuster, in hun paleis gelokt en vermoord is. Te Milaan zijn 23 anarchisten gearres teerd, die van een aantal oproerwekkende manifesten en brandbrieven waren voorzien. Onder werkelooze fabrieksarbeiders en met selaars hebben zij oproer trachten te ver wekken. In het Journal de St. Pétersbourg wordt scherp geklaagd over de mededeelingen van de Engelsche Standard betreffende het Panit- za-komplot en de hulp, welke Rusland daarbij verleend zou hebben. Het Journal vraagt of het geoorloofd is op twijfelachtige gronden eene vreemde regeering te beschuldigen en daaraan zelfs den naam des keizers te knoo- pen. Te Sofia wordt daar alleen gebruik van gemaakt om zich uit een dubbelzinnigen toestand te redden. IWAALWIJK, 12 Maart 1890. De remonte-commissie, bestaande uit de heeren kapiteins Ramaer en Kromhout en den majoor-paardenarts Schröder, is sedert Maandag weder in deze streek werkzaam tot den aankoop van paarden voor het leger. Tot nu toe heeft zij 5 paarden gekocht in de Langstraat, Sprang en Vrijhoeve. Heden bezoekt zij het land van Altena. Er wordt geklaagd dat er op 't oogenblik zoo weinig goede paarden voorhanden zijn. Verleden week maanden wij aan tot voorzichtigheid, omdat wij vernomen hadden dat de gemeente-politie eene ongewone be drijvigheid ontwikkelde. Zoo waren op één dag negen processen-verbaal opgemaakt wegens overtredingen der politieverordening. Onder deze waren er ook tegen de gemeente zelve, omdat de teekenschool, botermijn en veld wachterswoning niet van het voorgeschreven huisnummer waren voorzien. Verder was de schuld van andere gecon stateerde overtredingen, naar t zich liet aan zien, niet te zoeken bij de geverbaliseerden, maar bij het gemeentebestuur of een ge meenteambtenaar, die er last toe had gege ven. Of het nu aan deze omstandigheid of aan een toeval moet worden toegeschreven, dat nagenoeg al de processen-verbaal in de kachel zijn terecht gekomen, is ons onbe kend. IV Verklaarde de minister van waterstaat ''zich in de zitting der eerste kamer op 30 Jan. j.l. bereid, de verbinding van Waalwijk met den nieuwen Maasmond als zelfstandig werkte bevorderen als belanghebbenden hunner zijds wilden medewerken, thans is door den minister te kennen gegeven, dat hij bereid is den bouw eener schutsluis, als een op zich zelf staand werk, te zijner tijd te ondersteu nen, door het voordragen van een rijkssub sidie, indien de betrokken besturen en be langhebbenden genegen mochten worden be vonden om de uitvoering, het on der houd en de bediening van de sluis werken op zich te nemen. We zijn er waarachtig sedert 30 Jan. niet op vooruit gegaantoen werd slechts m e- de werking van belanghebbenden gevor derd, nu moeten z ij a 11 e s o p zich ne men, met het vooruitzicht op een rijks subsidie. Volgens berichten uit New-York gaven de afgevaardigden uit Chicago aan de commissie In de Zondag te Nieuwkuik gehouden vergadering der R. K. kiesvereeniging Waal wijk is besloten bij acclamatie om, zooals door de R. K. kiesvereeniging van Breda was voorgesteld, bij de afgevaardigden aan te dringen met al hun vermogen tegen algemee- nen dienstplicht te zijn. De vergadering was zeer druk bezocht. Door den minister van Oorlog is aan den koning het voorstel, gedaan om de met groot verlof zijnde miliciens van de lichting 1888, behoorende tot de tweede divisie en die niet tot het blijvend gedeelte hebben be hoord, van 14 tot 26 April onder de wapenen te roepen, ten einde in de behandeling van het repeteergeweer en de nieuwe velduitrus- ting te worden geoefend. De aflevering ter inlijving aan de mi litaire autoriteit van de voor den dienst aan gewezen lotelingen der nationale militie van de lichting van dit jaar is bij besluit van 's konings commissaris bepaald als volgt Vrijdag 2 Mei te 's Hertogenbosch, in het gemeentehuis, ingang Fonteinstraat, aanvan gende des morgens te 8 uren, voor de ge meenten Alem, Almkerk, Berlikum, Bokstel, Esch en Liempde, Dinter en Heeswijk, Drunen, den Dungen, Dussen, Eeten, Drongelen en Meeu wen, Empel, Bokhoven en Engelen, Geffen, Giesen, Andel en Rijswijk, Hedikhuizen, Herpt en Oudheusden, Heivoort, 'sHertogea- bosch, Heusden, Lit en LitooienSt. Mi- chiels-Gestel, St. Oedenrode, Rosmalen en Nuland, Schijndel, Vechel, Vlijmen en Nieuw kuik., Vucht en Cromvoort, De Werken, Wer kendam, Woudrichem, Wijk en Veen. Maandag 5 Mei te Tilburg, aanvangende des morgens te 8 uren, voor de gemeenten Alfen, Baardwijk, Kapelle, Diesen, Don gen, Goorle, Haaren, Hilvarenbeek, Hooge- mierde, LoonopzandMoergestel, Oorschot en Oostelbeers, Oosterwijk en Berkel, Sprang, Vrijhoeven-Kappel, Tilburg, Udenhout, Waal wijk en Bezooien. Maandag 12 Mei te Breda, aanvangende des morgens ten 8V3 ure, voor de ge meenten Baarle-Nassau, Breda, Chaam, Etten, Fijn aart, Geertruidenberg, Gilze, Ginneken, Hoe ven, Klundert, Made, Oosterhout, Princen- hage, Raamsdonk, Rijsbergen, Terheijden, Teteringen,. Waspik en 's Gravemoer, Wil lemstad, Zevenbergen, Zur.dert en Zwaluwe. Uit Zevenbergen schrijft men Het is niet alleen een lust om te zien, hoe vlug de handel onder het vee en de paarden gaat, maar nog meer een lust om de koop lieden te zien rondloopen en de landbou wers het vee te zien afleveren in een her berg of uitspanning. Als men de verhouding van de landbouwers ziet, nu of eenige jaren terug, dan ziet men den tijd weer levendig worden, welken men dan ook eerst aan den landbouwer kan bespeuren. In het algemeen wordt wel gezegd de granen zijn goedkoop, maar het verschil der veeprijzen van eenige jaren terug of nu is groot; bijna dagelijks hoort men hier, dat er een kalfkoe is ver kocht voor f250 tot f325, welke men een jaar geleden voor f175 tot f225 kocht; als men het vet vee in oogenschouw neemt, dan moet men zeggenwat verkoopt de land bouwer zijn graan aan dure prijzen, daar het vleesch hier bij de slagers niet minder wordt verkocht dan van 40 tot 60 cent per pond; eveneens gaat het ook met vette varkens, die bij een zwaarte van 1+0 tot 180 pond voor 31 tot 33 ct. per pond worden afgeleverd. Met zekerheid kan men gelooven, dat wan neer de landbouwers zoo nog eenige jaren vooruitgang hebben, zij hun ongunstige jaren spoedig zullen hebben ingehaald. Zaterdag avond omstreeks 61/4 uur stoomde de sleepboot „Baby," toebehoorende aan de firma P. Smit Jr., de Leuvehaven uit. In het midden der Maas gekomen, tegenover de Boompjes werd zij even voor de machi nekamer aangevaren door de Helmondsche stoomboot, waardoor de „Baby" een groot gat onder den waterspiegel bekwam en kort daarna in de diepte verdween. De kapitein F., der „Baby" sloeg overboord en geraakte onder het schipmet veel moeite gelukte het hem er onderuit te komen, en zich door zwemmen te redden. Op zijn hulpgeroep werd hem van de Helmondsche boot een touw toegeworpen, waarmede men hem op den bodem trok. De andere vier opvarenden der „Baby," waaronder een 8jarig zoontje van den ma chinist S., kwamen ook gedeeltelijk in het water, doch werden allen verder zonder let sel door de bemanning der Helmondsche boot gered en aan boord genomen. De oor zaak der aanvaring ligt vooralsnog in het duister. Maatregelen zijn door de betrokken autoriteiten genomen tegen het gevaar, dat het gezonken sleepbootje voor de scheep vaart oplevert. De Helmondsche stoomboot moet weinig schade hebben bekomen. Een der wachthebbende matrozen te Scheveningen, die Zondag bij hoogwater van boord ging om, toegerust met zijn „hozen," de ankers wat hoogerop te brengen, werd eensklaps door een golf in de diepte geslin gerd, waarin hij op zijn hoofd terechtkwam. Men waande hem reeds verloren, maar eenige kloeke mannen, die van het strand het ge beurde hadden gezien, gingen in zee en wisten den dreukeling in zijne hoogst ge vaarlijke positie te grijpen en behouden aan wal te brengen, waar hij spoedig, dank zij doelmatig aangewende hulp, tot bewustzijn kwam. Zondag ochtend is te Loosdrecht brand ontstaan in een huis, bewoond door den vee houder en werkman Ch. G. Binnen zeer kor ten tijd was het huis met den inboedel eene prooi der vlammen. Vier pinker., die zich los in een stal be vonden, werden gered twee koeien kwamen daarentegen in de vlammen om. Bij een der ingezetenen van Ernst meld den zich twee haveloos gekleede peisonen aan met verzoek om geld. Toen men hierop antwoordde, dat men geen- geld aan vreem den gaf, daar in het dorp zelf armen genoeg waren om te ondersteunen, begonnen deze lieden op allergemeenste wijze te schelden. Aanvankelijk verwijderden zij zich, doch kwa men weldra terug: een hunner greep den dorpsbewoner, die inmiddels uit zijn huis was gekomen, vast, en de ander gaf hem een paar slagen op het hoofd, een en ander onder het mompelen van bedreigingen, ter wijl ze eindelijk een steen namen en daar mede naar de ruiten wierpen, doch miste dit voorwerp gelukkig zijn cloel. Binnen kor ten tijd waren deze vreemdsoortige bezoe kers in verzekeide bewaring gesteld en zijn ze verder ter bestemder plaats getranspor teerd. Door de politie te Groningen, is aan gehouden de horlogemaker B. H., verdacht van onderscheidene hem ter reparatie toe-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2